رفتن به مطلب

راهنمایی در مورد کانکتور فن

Recommended Posts

سلام به همه ی اساتید، من امروز 2 تا فن کیس 8 و 12 سانتی LED دار خریدم که این فن ها 2 تا کانکتور دارن، یه کانکتور 3 پین برای اتصال به مادربرد و یه کانکتور 4 پین برق IDE. میشه راهنمایی کنید که من باید هر 2 کانکتور رو وصل کنم یا فقط وصل کردن کانکتور مادربرد کافیه؟؟ :confused:

ویرایش شده توسط Poori_CAPITAL
لینک به دیدگاه

سلام فرقی نمیکنه ولی دوتا رو باهم وصل نکن در ضمن چون این فن ها 3 پینه اگرم وصل کنی به مادربرد نمی تونی سرعت فن رو کم و زیاد کنی 

لینک به دیدگاه

سلام ...اگه مادر بوردتون  3 پین داره که فقط همونو وصل کن اگه نداره برو سراغ  اون یکی....ولی هر جفتشو لزومی نداره با هم وصل کنی (که اگر هم وصل بشه اتفاق خاصی نمیوفته ولی بی فایده هست)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود دوست عزیز :

واسه این گزاشتن که اگه یکی مادربوردش سه پین فن نداشت وصل کنه به پاورش .

باهم وصل کنی احتمال سوختن بخش کنترل فن مادربورد هستش . (شرایط خاص )

با همون 3 پین pwm داری و سرعت فن از بایوس قابل کنترل هست .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

لازم نیست شما هر دو رو وصل بکنید و اگر مین برد شما کانکتور فن 3 پین داره میتونید به همون وصل بکنید و میزان دور فن هم قابل کنترل هستش. ولی اگر به کانکتور 4 پین روی مین برد وصل بکنید چون برای فن های pwm دار طراحی شده و فن شما pwm دار نیست امکان کنترل دور فن رو نخواهید داشت. در واقع در فن های 4 پین ، 1 پین منفی یا اتصال بدنه هستش - 1 پین مثبت هستش که ولتاژ فن از طریقش تغذیه میشه - 1 پین فیدبک هستش که میزان دور کنونی فن رو به سیستم گزارش میده و پین 4 هم برای اعمال سیگنال pwm به فن هستش برای تغییر دور. ولی حتما لازم نیست فن شما 4 پین باشه تا دورش قابل کنترل باشه. و اگر فن 3 پین رو به کانکتور 3 پین وصل بکنید مین برد میتونه با تغییر ولتاژ تغذیه به جای سیگنال pwm دور فن رو کم و زیاد بکنه. در واقع به طور ساده 2 روش برای کنترل دور فن ها وجود داره : یکی تغییر سیگنال pwm برای فن های 4 پین و دوم تغییر ولتاژ تغذیه برای فن های 3 پین. اگر اشتباه میکنم دوستان عزیز لطفا اصلاح بکنند

لینک به دیدگاه

درود دوست عزیز :

باهم وصل کنی احتمال سوختن بخش کنترل فن مادربورد هستش . (شرایط خاص )

وای نه! من چند وقت پیش یه فن Green GF120L Turbo Fan رو برای تست بستم روی سیستمم و به پیشنهاد فروشنده (  :-w ) هر دو کانکتور رو وصل کردم و از اون موقع مادربردم مشکل پیدا کرده، یعنی وقتی میخوام سیستم رو   Stand By   یا  Hibernate  یا Sleep کنم، دوباره  خود به خود روشن میشه. یعنی مشکل بخاطر اینه؟؟ :crying:

البته این نکته رو هم ذکر کنم که تنها مشکلی که تو بخش کنترل فن مادربرد دیدم اینه که بعضی وقتا یهو سرعت فن کیس و پاور به صفر میرسه و سرعت فن CPU رو کمتر نشون میده.

لینک به دیدگاه

وای نه! من چند وقت پیش یه فن Green GF120L Turbo Fan رو برای تست بستم روی سیستمم و به پیشنهاد فروشنده (  :-w ) هر دو کانکتور رو وصل کردم و از اون موقع مادربردم مشکل پیدا کرده، یعنی وقتی میخوام سیستم رو   Stand By   یا  Hibernate  یا Sleep کنم، دوباره  خود به خود روشن میشه. یعنی مشکل بخاطر اینه؟؟ :crying:

البته این نکته رو هم ذکر کنم که تنها مشکلی که تو بخش کنترل فن مادربرد دیدم اینه که بعضی وقتا یهو سرعت فن کیس و پاور به صفر میرسه و سرعت فن CPU رو کمتر نشون میده.

خوب عزیز فکر نمیکنی خیلی زود اقدام کردی اونم بدون این که اطلاع داشته باشی نباید جفت کانکتور هارو به مین وصل کنی؟؟

به احتمال زیاد یکی از خازن هاش سوخته ...

لینک به دیدگاه

خوب عزیز فکر نمیکنی خیلی زود اقدام کردی اونم بدون این که اطلاع داشته باشی نباید جفت کانکتور هارو به مین وصل کنی؟؟

به احتمال زیاد یکی از خازن هاش سوخته ...

1 - جفتش رو به مین وصل نکردم، یکی رو به مین و یکی رو به پاور وصل کردم.

2 - بالا تر ذکر کردم که فروشنده بهم گفت! ~x(

3 - ممکنه موجب مشکل حرارتی ای که دارم هم بشه؟ :confused:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
1 - جفتش رو به مین وصل نکردم، یکی رو به مین و یکی رو به پاور وصل کردم.

2 - بالا تر ذکر کردم که فروشنده بهم گفت! ~x(

3 - ممکنه موجب مشکل حرارتی ای که دارم هم بشه؟ :confused:

از اینجور فروشنده ها کلا قطعه نخرید .

مشکل حرارتی تون نمیتونه از این باشه .

ببین مشکل از اونجاست که ولتاژ 4 پین مولکس (همون پاوری ها ) بالاترین سطح ولتاژ هستش وقتی 3 پین را اگه متصل کنی و از پالس های pwm استفاده کنی پالس هایی که فرستاده میشه هیچ تفاوتی رو ایجاد نمیکنه و همیشه ولتاژ روی 12 ولتی که از 4 پین پاور گرفته شده میمونه و فنتون با ماکس سرعت میچرخه .

اینکه دوتا رو وصل کنی و مادربورد بخش فن کنترلش آسیب ببینه باید بررسی بشه نمیشه نظر داد , بخوام احتمال بدم احتمال مشکل دار شدنش 5% هست  ;)  .

موفق باشی .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...