رفتن به مطلب

ارتقاء به Haswell ؟ آری یا نه؟!

اشتراک گذاری

162 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. به نظر شما در شرایط فعلی ارتقاء به نسل Haswell با توجه به مسیر اینتل عاقلانه است؟

Recommended Posts

یعنی با این وجود می تونیم فکر بهتری داشته باشیم .

منی که می خوام 4770 بخرم ، میام 4670k می خرم ، منتظر 5770k می مونم . 

آیا بهتر نیست ؟ 

بعدشم من جزو دسته سومم که حامد جان گفت .

الان اخرین ارتقا سیستمم 2 سال پیش بود :D

الانم به فکر ارتقا هستم . 

درضمن دلار خیلی گرونه ، بدید پایین این بی صاحابو دیگه ماهم جزو دسته اولا بشیم . 

:D

لینک به دیدگاه

• ارسال 138
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

• کاربر ویژه

یعنی با این وجود می تونیم فکر بهتری داشته باشیم .

منی که می خوام 4770 بخرم ، میام 4670k می خرم ، منتظر 5770k می مونم . 

آیا بهتر نیست ؟ 

بعدشم من جزو دسته سومم که حامد جان گفت .

الان اخرین ارتقا سیستمم 2 سال پیش بود :D

الانم به فکر ارتقا هستم . 

درضمن دلار خیلی گرونه ، بدید پایین این بی صاحابو دیگه ماهم جزو دسته اولا بشیم . 

:D

در حال حاظر اگر پلتفورمی AMD دارید و یا مربوط به نسل قبل از 1155 میشه به نظر بنده خرید 4770K خیلی منطقی هست.

جالب 2700K که تک و توک تو بازار هست با 3770K و 4770K قیمت نزدیک به هم دارند.

از طرفی 4770K  بصورت بدون فن تو بازار هست که توجیه خرید زیادی داره و حدود 70-60 تومان ارزونتره و فکر نمی کنم اون فن اینتل اینقدر بیارزه :دی

لینک به دیدگاه

خوب چه کاریه تا زمانی که سیستم فعلیتون جوابگوی کاراتون هست چرا هزینه و انرژی اضافی تلف می کنین.

لینک به دیدگاه

دوستان به نظرتون من ارتقا بدم به 1150 تاثیری داره برام ؟ من گیمر هستم و اور و رندر هم ندارم...مشخصات سیستم فعلی هم :

Mainboard : MSI Z77-G43

Cpu : Intel Core i5-2500 Processor

ممنون

لینک به دیدگاه

دوستان به نظرتون من ارتقا بدم به 1150 تاثیری داره برام ؟ من گیمر هستم و اور و رندر هم ندارم...مشخصات سیستم فعلی هم :

ممنون

البته اگر قرار بر ارتقا هست نه اینکه برید یه مدل معمولی بگیرید هیچ تفاوتی را احساس نمیکنید مدل hige end بگیرید بله تا حدی قابلیتها و برتریهاشو خواهید دید

لینک به دیدگاه

ممنون

گرافیکتون چیه؟

چون گیمر هستین میگم بهتره همون پولو برا ارتقا گرافیک استفاده کنید.

من خودم سیپیوم مثل سیپیو شما بود بعد 500 تومن دادم پارسال با 2700K تعویض کردم چون من هم از سیستم برای گیم استفاده می کنم فرقی احساس نکردم بعد پشیمون شدم که چرا گرافیکو ارتقا ندادم.

لینک به دیدگاه

البته اگر قرار بر ارتقا هست نه اینکه برید یه مدل معمولی بگیرید هیچ تفاوتی را احساس نمیکنید مدل hige end بگیرید بله تا حدی قابلیتها و برتریهاشو خواهید دید

مین :‌http://lioncomputer.ir/product/2918/MSI%20Z87-G45%20Gaming%20LGA1150%20Z87%20MB/

cpu : 4770

مد نظرم هست..

گرافیکتون چیه؟

چون گیمر هستین میگم بهتره همون پولو برا ارتقا گرافیک استفاده کنید.

من خودم سیپیوم مثل سیپیو شما بود بعد 500 تومن دادم پارسال با 2700K تعویض کردم چون من هم از سیستم برای گیم استفاده می کنم فرقی احساس نکردم بعد پشیمون شدم که چرا گرافیکو ارتقا ندادم.

تو امضام هست :‌670

لینک به دیدگاه

ممنون

از من میشنوی 2 دستی همین سیستمت بچسب فقط فکر گرافیکت باش ;)

ویرایش شده توسط Amir_HA
لینک به دیدگاه

از من میشنوی 2 دستی همین سیستمت بچسب فقط فکر گرافیکت باش ;)

راست میگه یه 670 دیگه بگیر حالشو ببر یا 670 بفروش 780 بگیر ته حاله.

ویرایش شده توسط Mr surface
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان که سیستم قدیمی دارن حداقل دو یا سه سال پیش و قصد ارتقا ه دارن  حتمابه این نسل ارتقا بدن که از لحاظ سرعت و کارایی خیلی عالیه من دارم از 4770k استفده میکنم اور هم کردم تا 4300 واقعا سرعت بالایی داره اصلا قابل قیاس نیستن با دیگر cpu های هم قیمت  فوقالعاده است کسی از خریدش پشیمون نمیشه.

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

1366امضام فعلا خیلی خوب جواب میده 

دلم نمیاد ولی شاید هوس کردم عوضش کنم

وگرنه خیلی خوب تمام نیازهای منو جواب میده رو 4.2

لینک به دیدگاه

تا 3-4 هفته دیگه بغیر از کیس و هارد و پاور همه قطعات عوض میشن

سیستمی که تو ذهنمه اینه

4770k

Maximus vi formula---یکی هست 1.200 میده آکبندشو

780ti

Ssd 128 corsair gs

Ram gskil tridentx 2666 2×4gb

Water cooler corsair h100

با اینکه زیاد گیم بازی میکنم ولی بازیای جدید رو هنوز امتحان نکردم و میخوام با سیستم جدیدم بازی کنم:)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تا 3-4 هفته دیگه بغیر از کیس و هارد و پاور همه قطعات عوض میشن

سیستمی که تو ذهنمه اینه

4770k

Maximus vi formula---یکی هست 1.200 میده آکبندشو

780ti

Ssd 128 corsair gs

Ram gskil tridentx 2666 2×4gb

Water cooler corsair h100

با اینکه زیاد گیم بازی میکنم ولی بازیای جدید رو هنوز امتحان نکردم و میخوام با سیستم جدیدم بازی کنم :)

من که اومدم به هازول دارم با نسل جدید حال میکنم زودتر بیا که از دست میره زمان!!

لینک به دیدگاه

سلام دوستان .

من به گزینه 2 رای دادم البته دوستان در نظر بگیرید که اگه ivy یا sandy باشید نمیصرفه اما اگه تازه میخواهید سیستم ببندید میصرفه .

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام به همه دوستان.

اولین فعالیت من در لیون کامپیوتر هست.

من سیستم LGA775 دارم با این مشخصات:

ASUS P5G41T-M LX3 

E7500

8G DDR3

AMD 6750 1G DDR5

در فکر فروش و ارتقائ سیستم هستم. فعلا فقط میخواهم مادربورد و پردازنده رو تغییر بدم.

با توجه به اینکه کلی بازار و سایت ها گشتم. با بودجه 400 تا 500 تومان میتونم هم Haswell بگیرم و هم Ivy bridge

نظر شما در رابطه با ارتقا بر حسب درگاه های ورودی و خروجی مادربورد مثل usb و SATA ... و سرعت و کارایی CPU  چیست؟

با نظر به اینکه چند ماه بعد از ارتقا میخواهم CPU بورد رو به قویتر ارتقا بدم.

با توجه به واردات وتحریم وکمبود CPU ها نظرتون رو بگین. برای ارتقای راحتر در آینده.

ممنون.

اگر کامنت ام جای درستی مطرح نشده لطفا ارجاع دهید.

ویرایش شده توسط folksouls
لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام دوستان تا به حال شده به این فکر کنید که چرا ارتقاع بدم؟ حتما فکر کنید و این رو در نظر بگیرید تمام شرکت های تولید قطعات به فکر پول هستن فقط پول! نه عاشق چشم و ابروی من شما هستن نه فک ه فامیلمونن.

پس بازم فکر کنید چرا ارتقاع؟ چه چیزی باعث می شه آدم احتیاج پیدا کنه ارتقاع سیستم بده؟ یا بهتره بگم منطقش چیه؟ اول از شما سوالاتی دارم

شما چرا مسواک جدید می خرید؟ چون دنبال تفریح هستید؟ یا باید دندان شما به مسواک بهتر احتیاج داشته باشه یا مسواک فرسوده شده باشه؟

تخت خوابتون چطور؟ از رنگش خسته میشید هفتگی عوضش کنید؟

منظور بنده اینه آدم هروقت نیاز داشته باشه باید چیزی رو بگیره یا ارتقاع بده وگرنه چه فایده ای داره این کار؟

شما مثلا کامپیوتری دارید که می خواید ارتقاع بدید سوال اول و آخر اینه چرا؟ چه چیزی احتیاج شده؟ هر کسی بنا به نیازش باید این رو بررسی کنه یکی گیمر هست نسبت به بازی هایی که بازی می کنه باید ببینه چی کم داره؟ وقتی نه فریم کم میارید نه مشکل سخت افزاری دارید چرا ارتقاع بدید؟

اگر می خواید یک سیستم جدید بگیرید چیزی بگیرید که جای ارتقاع داشته باشید و نیازتون رو کامل جواب بده

اگر نه چیزی که دارید قدیمی نیست و می خواهید ارتقاع بدید چیزی که کم اورده رو ارتقاع بدید مثلا یکی 3770کا داره 8گیگ رم +1600 و مینبرد PCI-e3 و گرافیک 7970 خوب در آخر می تونه یک گرافیک 7970 دیگه بگیره این CPU , mainboard, ram می تونه 2تا 7970 رو ساپورت کنه 3770کا کم نداره چیزی برای بازی های فعلی و 1-2 سال آینده این واقعا غیر ضروری هست که بیاید این CPU رو ارتقاع بدید.

کسی که مثلا 2تا 680 یا 7970 داره چرا بیاد به TITAN ارتقاع بده برای بازی رو 1080؟ یا چرا 680 رو به 770 ارتقاع بده وقتی چیپ همونه اور شده؟ چرا به 780 ارتقاع بده وقتی نصف پولی رو که می ده هم در پرفورمنس گیرش نمیاد؟

معمولا شما 1بار کامل کامپیوتر رو میگیرید چیزی که احتیاج دارید تا 5 سال آینده 1-2 بار ارتقاع گرافیک و 1 بار در آخر دوباره مین و سی پی یو

وگرنه شما 3770K داشته باش بیا ارتقاع بده به 4770K چقدر واقعا تفاوت داره تو استفاده واقعی؟ تمام کار کامپیوتر benchmark که نیست سنگین ترین کار هایی که مردم ما معمولا انجام میدن چیهRender, Encoding, Gaming حالا چقدر در اینجا تفاوت داره برای شما؟ چرا اگه از مثلا سوکت 775 با یه CPU مثل 6600 یا 9550 بیاید رو 4770K خیلی تفاوت داره امما از 3770کا به 4770کا واقعا چیز زیادی تغییر نمی کنه اصلا ارزش نداره!

شما که نگران USB 3.5 و DDR4 هستید ترنسفر مموری های DDR3 فعلا چقدره؟ رو X79 شما میتونید +50GB بر سانیه ترنسفر داشته باشید کمه براتون؟؟؟ تمام فلش و هارد های شما USB3 بودند ناراضی بودید رفتید USB3.5 گرفتید نگران نداشتن پورتش هستید؟ یا قطعات USB3 خیلی وقته جا اوفتاده بودن تو بازا الان USB 3.5 ها دارن پر میشن و شما پورتش رو ندارید؟ هنوز USB3 هم درست و حسابی جا نیافتاده تو بازار و دست مردم بابا!

با توجه به چیزایی که گفته شد. برید یه کم تحقیق کنید رو تفاوت پرفورمنس پلتفورم ها بعد دوباره فکر کنید چرا ارتقاع؟ واقعا چرا؟ این شرکت ها همه کاسب هستن دنبال پولن فقط شما چرا پول بیهوده بدید وقتی نیاز نیست؟ چرا؟

لینک به دیدگاه

سلام دوستان تا به حال شده به این فکر کنید که چرا ارتقاع بدم؟ حتما فکر کنید و این رو در نظر بگیرید تمام شرکت های تولید قطعات به فکر پول هستن فقط پول! نه عاشق چشم و ابروی من شما هستن نه فک ه فامیلمونن.

پس بازم فکر کنید چرا ارتقاع؟ چه چیزی باعث می شه آدم احتیاج پیدا کنه ارتقاع سیستم بده؟ یا بهتره بگم منطقش چیه؟ اول از شما سوالاتی دارم

شما چرا مسواک جدید می خرید؟ چون دنبال تفریح هستید؟ یا باید دندان شما به مسواک بهتر احتیاج داشته باشه یا مسواک فرسوده شده باشه؟

تخت خوابتون چطور؟ از رنگش خسته میشید هفتگی عوضش کنید؟

منظور بنده اینه آدم هروقت نیاز داشته باشه باید چیزی رو بگیره یا ارتقاع بده وگرنه چه فایده ای داره این کار؟

شما مثلا کامپیوتری دارید که می خواید ارتقاع بدید سوال اول و آخر اینه چرا؟ چه چیزی احتیاج شده؟ هر کسی بنا به نیازش باید این رو بررسی کنه یکی گیمر هست نسبت به بازی هایی که بازی می کنه باید ببینه چی کم داره؟ وقتی نه فریم کم میارید نه مشکل سخت افزاری دارید چرا ارتقاع بدید؟

اگر می خواید یک سیستم جدید بگیرید چیزی بگیرید که جای ارتقاع داشته باشید و نیازتون رو کامل جواب بده

اگر نه چیزی که دارید قدیمی نیست و می خواهید ارتقاع بدید چیزی که کم اورده رو ارتقاع بدید مثلا یکی 3770کا داره 8گیگ رم +1600 و مینبرد PCI-e3 و گرافیک 7970 خوب در آخر می تونه یک گرافیک 7970 دیگه بگیره این CPU , mainboard, ram می تونه 2تا 7970 رو ساپورت کنه 3770کا کم نداره چیزی برای بازی های فعلی و 1-2 سال آینده این واقعا غیر ضروری هست که بیاید این CPU رو ارتقاع بدید.

کسی که مثلا 2تا 680 یا 7970 داره چرا بیاد به TITAN ارتقاع بده برای بازی رو 1080؟ یا چرا 680 رو به 770 ارتقاع بده وقتی چیپ همونه اور شده؟ چرا به 780 ارتقاع بده وقتی نصف پولی رو که می ده هم در پرفورمنس گیرش نمیاد؟

معمولا شما 1بار کامل کامپیوتر رو میگیرید چیزی که احتیاج دارید تا 5 سال آینده 1-2 بار ارتقاع گرافیک و 1 بار در آخر دوباره مین و سی پی یو

وگرنه شما 3770K داشته باش بیا ارتقاع بده به 4770K چقدر واقعا تفاوت داره تو استفاده واقعی؟ تمام کار کامپیوتر benchmark که نیست سنگین ترین کار هایی که مردم ما معمولا انجام میدن چیهRender, Encoding, Gaming حالا چقدر در اینجا تفاوت داره برای شما؟ چرا اگه از مثلا سوکت 775 با یه CPU مثل 6600 یا 9550 بیاید رو 4770K خیلی تفاوت داره امما از 3770کا به 4770کا واقعا چیز زیادی تغییر نمی کنه اصلا ارزش نداره!

شما که نگران USB 3.5 و DDR4 هستید ترنسفر مموری های DDR3 فعلا چقدره؟ رو X79 شما میتونید +50GB بر سانیه ترنسفر داشته باشید کمه براتون؟؟؟ تمام فلش و هارد های شما USB3 بودند ناراضی بودید رفتید USB3.5 گرفتید نگران نداشتن پورتش هستید؟ یا قطعات USB3 خیلی وقته جا اوفتاده بودن تو بازا الان USB 3.5 ها دارن پر میشن و شما پورتش رو ندارید؟ هنوز USB3 هم درست و حسابی جا نیافتاده تو بازار و دست مردم بابا!

با توجه به چیزایی که گفته شد. برید یه کم تحقیق کنید رو تفاوت پرفورمنس پلتفورم ها بعد دوباره فکر کنید چرا ارتقاع؟ واقعا چرا؟ این شرکت ها همه کاسب هستن دنبال پولن فقط شما چرا پول بیهوده بدید وقتی نیاز نیست؟ چرا؟

حرفای شما کاملا درسته

ولی مشکل خیلیایی که بدون توجه به نیازشون سیستم رو ارتقا میدن و این ارتقا هیچ تاثیری توی کابردشون نداره این چیزا نیست

مشکل این افراد مایه داریه! کسی که میاد 3770 رو با کلی ضرر رد میکنه که 4770 بگیره یا 16 گیگ رم 1600 رو میندازه اونور که باس بالاتر بگیره به نظر من فقط برای پز دادن این کارو میکنه

شاید میخاد به اطرافیان بگه سیستم من آخرشه! ولی من خودم با اینکه تمام کار رو زندگی و درآمدم از همین کامپیوتر و کیس هست از 7 سال پیش که برای خودم سیستم بستم دست بهش نزدم تا به الان که کیس جدید بستم

هیچ مشکل و کمبود مالی هم نداشتم ولی واقعا نیازی احساس نکردم که بخام ارتقا بدم. ولی خب کلا ارتقا دادن برای بعضی ها تفریحه و لذت میبرن از این کار

لینک به دیدگاه

دوستان، منم موافق ارتقا نیستم اما لطفا" قضاوت ممنوع!

اگر کسی ارتقا میده، دلیل بر مایه داریش یا پز دادن نیست!

شاید کسی عاشقه، شاید ناچاره، شاید به هزار و یک دلیل ارتقا بده، شاید از سیستمش راضی نیست، به هر دلیلی ارتقا صورت بگیره، حتی اگر اون دلیل در نظر ما بی معنی باشه، نمیشه حکم کلی داد!

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

به نظر من تو سال 2104 که قرار haswell-E رو نمایی بشه اینا سیاست های خود شرکت اینتل که فروش خودشو داشته باشه وگرنه نسل فعلی چیبست 1150 هیچ تفاوتی با نسل جدید که قرار بیاد نداره فقط قراره که میزان فرکانس cpu رو اافزایش بدن در اصل طر ح اصلی اینتل روی سال 2015 می باش که intel و nvidia  قراره با هم نسل جدیدی رو ارائه بدن که شامل رم DDR4 و چیبست x97 میشه و اونایی که یکم از سیستم سرشون میشه میدونن که ارتقاء دادن سیستم امسال پول بیخدی دادن 

در سال 2015 اصلا قراره کلا cpu رو 10 هسته به بالا بسازن و چیبست مادر برد عوض میشه و رم ddr4  ساپرت میکنه که در ان حالت ارتقاء سیستم حال میده نه الان  :D  :) 

لینک به دیدگاه

طرف میلیاردر هم باشه اگه بی حساب کتاب خرج کنه آخرش گدا میشه! مشکل دقت و منطق هست دوست من

10 هسته والا قرار بود رو IVY-E باشه که نشد اما منطق چی میگه؟ نگاه کنید به کار خودتون! آیا نرم افزار های روزمره شما براشون فرقی می کنه 4 هسته ای یا 6 هسته ای یا 8 یا 10 هسته؟ حال به چی می ده ارتقاع؟ به ساخته ذهن شما یا واقعیت عملکرد کامپیوتر شما؟ چیزی نیست غیر از placebo یعنی ذهن شما این رو بهتون میگه و میسازه که خیلی تفاوت ایجاد شده! به خاطر تبلیغات و شایعات و تصورات و باور های غلط!

یکی هست دوست داره برای دل خودش ارتقاع میده براش سرگرمیه اون بحثش جداست. اما صحبت من و سوال تاپیک غیر از اونه! پست اول نشانگر سوال در قبال احتیاج و ضرورت هست! پس باید در این زمینه دوستان اطلاعاتشون رو قرار بدن که ذهن بقیه گمراه نشه و باور های غلط بیشتری بوجود نیاد!

تعداد هسته ها در بعضی کار های خاص مهمه مثل Render و Encoding که باز هم این به نرم افزار شما بستگی داره که چجوری از اون هسته ها استفاده کنه

کسی که الان X79 داره با یه Hexacore زیاد تفاوتی بین اون سیستم 2015 و سیستم فعلیش احساس نخواهد کرد خیالتون راحت. ارتقاع به اون سیستم برای کسی خوبه که الا 1156 داره با I3 یا I5 و میخواد گرافیک های قوی تر نسل بعد رو تهیه کنه بدون اینکه بقیه قطعات دست و پای اون گرافیک رو برای نشون دادن قدرت واقعی خودش ببندن. چیزی که بهش میگید گلوگاه یا در اصل bottlenock! تفاوت 1-5% رو شما دوستان هرگز در استفاده واقعی و روزمره احساس نخواهید کرد پس به دنبال این میزان تفاوت ارتقاع ندید که اشتباه است. لطفا کمی برای پول و واقعیت ارزش قاعل شوید. و موفق باشید.

لینک به دیدگاه

شاید کسی عاشقه، شاید ناچاره، شاید به هزار و یک دلیل ارتقا بده، شاید از سیستمش راضی نیست، به هر دلیلی ارتقا صورت بگیره، حتی اگر اون دلیل در نظر ما بی معنی باشه، نمیشه حکم کلی داد!

لایک آرمین جان!
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

با گفته هاي آرمين عزيز موافقم /

گفته هاي دوستمون Dragunov_Lq نيز متين هستن ولي فكر ميكنم بيشتر جنبه تك بعدي داره !!!

ویرایش شده توسط atagamer
لینک به دیدگاه

به نظر من ارتقا به Haswell برای کسی که 1155 داره اصلا منطقی نیست با توجه به اینکه سال بعد هم سوکت جدید میخاد بیادضمن اینکه افزایش کارایی در اون حدی نیست که ارتقا رو توجیه کنه

مثلا 2600K با افزایش کلاک به 4.7 و عدم مشکل افزایش دمایی که داره راحت میتونه با 4770K برابری کنه

لینک به دیدگاه

• 2 ماه بعد...

.

دسته سوم هم که مشخصه . معمولا بین 5 تا 10 سال از یک سیستم استفاده میکنن تا بترکه :D

این دسته دقیقا شبیه منه..چون الان هرچی قطعه جابجا و قویترمیکنم و مثلایجاشو ترمیم کنم جای دیگش لنگ میزنه و  فایده نداره چون سیستم کلا پوکیده! :D

اگه خدا بخوادالانم قصد تعویض داریم..

لینک به دیدگاه

البته من با نظر دوستانی که میگن ارتقا از آیوی بریج به هاسول توجیهی نداره چندان موافق نیستم

آیا اینکه شما در سیستم های هاسول میتونید از تعداد بین 4 تا 6 پورت ساتا 3 بهره مند بشید و حتی بین 6 تا 8 پورت یو اس بی 3 با کشش فرکانس رم بیشتر و نیز ساپورت gen3  در تمامی نسل ها ی هاسول به جز سری سلرون نمیتونه توجیه خوبی باشه اونم در شرایطی که تقریبا قیمت یکسانی رو می پردازید

تازه من در مورد گرافیک آنبرد که فوق العاده بهتر شده نظر ندادم چون بعضی ها گرافیک مجزا دارند

اینم نظر من که به تازگی و حدود 70 روزه به هاسول کوچ کردم بعد از داشتن سندی بریج و اف ایکس و اف ام وان

یا علی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...