رفتن به مطلب

maximus 2 formula : سوالات/ مشکلات/ اطلاعات و تجربیات شما در مورد این مادربرد و اورکلاک ان !

اشتراک گذاری

Recommended Posts

فرامرز حان گفته که یک مقداری Voltage NB رو اضافه کنه.

بعدش گفته 8 گیگ اندازه هستش نسبتا و با 16GB برنامه Memtest 86 رو دانلود کنه ببینه اروری میبینه یا نه.

همچنین باید مقداری ولتاژ به رم اضافه کنه.

اول 8Gb رو Stable کنه بعد بره سراغ 16GB .

راستی خودتون هم فرکانس رم هم هارو بزارید رو 667 و یا Cas Latancy بالاتری بدین .

همون به پل شمالیتون یک مقداری ولتاژ اضافه کنید. که همشون ایو گفتند!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

امروز

Hello !

Set Memory timings to CL 5-6-6-18 (CAS-TRCD-TRP-TRAS)

Set your DRAM voltage to 1.8 volts

Set Row Refresh Cycle Time to 110

AI clock Twister to STANDARD

Set North Bridge ( NB ) voltage to 1.35 volts

If it is still unstable try running Memtest86+ 2.11 available here ( http://www.memtest.org )

on one stick at a time in the slot closest to the CPU to see if they pass individually.

Report back your results ..Roy

همه کسانی که نظر دادند گفتند که NB Voltage اضافه کنید.

Memtest 86 که گفتند تست بگیرید اکثریت.

حالا این یکی گفته Cas Latancy رم رو هم دستکاری کن.

ویرایش شده توسط Arman
لینک به دیدگاه

• ارسال 60
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

سلام ! ارمان عزیز دستتون درد نکنه ! در ضمن توی این لینک ، چندین مورد برای دانلود برنامه مم تست وجود داره ! کدومشو دانلود کنم ؟

لینک به دیدگاه

سلام ! ارمان عزیز دستتون درد نکنه ! در ضمن توی این لینک ، چندین مورد برای دانلود برنامه مم تست وجود داره ! کدومشو دانلود کنم ؟

من دقیق کارایی این رو نمیدونم فقط یک چیز هایی که متوجه شدم اینه که باید این برنامه رو Boot کنید.

-------------------------------

اون کاری که گفته بودند رو انجام دادین؟! NB Voltage یا ست کردن رو فرکانس های پایین تر. ؟

لینک به دیدگاه

سلام ! ممنون ارمان عزیز ! فعلا و با توجه به اورکلاک اتوماتیک مادربرد ! هیچ مشکلی ندارم و فکر میکنم اصل جریان و دلیل اصلی همون ولتاز پل شمالی باشه که در تنظیمات اورکلاک ، خود مادربرد اونو بیشتر کرده ! البته خیلی دوست داشتم بتونم یکبار با اون برنامه مم تست ! رم ها رو تست کنم ! اگه دوستان اطلاع دقیقی دارن راهنمایی بفرمایند !

در ضمن میخواستم بدونم ایا برنامه ای مثل تست استرس وجود داره که بتونه عملکرد رم رو مثل پردازنده تا 100% برسونه ؟

و اینکه ایا 10 درصد بودن حجم اشغالی از رم های من ، از ابتدای بالا اومدن ویندوز و کمتر نشدن شون حتی در مواقع بیکاری ، عادیه ؟

در پایان یکبار دیگه از تمامی زحمات تون تشکر میکنم و دست تون درد نکنه ، واقعا کمک بزرگی کردید و امیدوارم بتونم جبران کنم ! مطئنم درک میکنید که در ابتدای خرید یک سیستم چقدر بده که مشکلی وجود داشته باشه ! باور کنید تا به امروز هیچ لذتی از این سیستم نبردم ! و همش در استرس بودم ! به هر حال یک دنیا ممنون که وقت تونو برای مشکل من گذاشتید ! داشتم کم کم از ...، نا امید می شدم ! چون چندین بار به مشکل خورده بودم و ...! قربون معرفتت ارمان جان !

لینک به دیدگاه

فرامرز جان این آقا آرمان ترکونده

دمش گرم

این یکی از جا هایی که در خواست کمک داده بود که مربوط به سایت OCZ می شه

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?p=404141

Hello !

Set Memory timings to CL 5-6-6-18 (CAS-TRCD-TRP-TRAS)

Set your DRAM voltage to 1.8 volts

Set Row Refresh Cycle Time to 110

AI clock Twister to STANDARD

Set North Bridge ( NB ) voltage to 1.35 volts

سلام! :-w

قرار بدین رم را روی CL 5-6-6-18 یعنی CAS=5 TRSD=6 TRP=6 TRAS=18

ولتاژ DRAM را روی 1.8 ولت قرار بدین

RRCT or row refresh cycle time روی 110 قرار بدین

AI clock twister در حالت استاندارد باشه

ولتاژ پل شمالی 1.35 ولت قرار بگیره

لینک به دیدگاه

If it is still unstable try running Memtest86+ 2.11 available here ( http://www.memtest.org )

on one stick at a time in the slot closest to the CPU to see if they pass individually.

Report back your results ..Roy

اگر باز بی ثبات بود اجرا کن نرم افزار memtest86 +2.11 که در لینک روبرو قابل دسترسی هست: http:www.memtest.org

موقع کار با این برنامه از یک رم در اسلات نزدیک به CPU استفاده کن

اگر در حالت انفرادی اجرا شد

نتیجه را اعلام کن ..روی (اسم پسر)

لینک به دیدگاه

فرامرز جان چیکاره ای؟! =D> موفق شدی یا نه؟! :-w

به صورت دستی با Voltage Nb ور رفتی ببینی درست میشه یا نه؟؟

موفق باشی.

لینک به دیدگاه

there is a single-core and multi-core version of the MemTest86 3.5 version, and the multi-core version has been observed to not function on systems with Intel Quad-core CPUs..

نرم افزار memtest در دو ورژن تک هسته ای و چند هسته ای وجود دارد

مشاهده شده که ورژن چند هسته ای در CPU های 4 هسته ای اینتل کار آیی نداره

منبع ویکی پدیا http://en.wikipedia.org/wiki/Memtest86

ویرایش شده توسط ic3_drag0n
لینک به دیدگاه

there is a single-core and multi-core version of the MemTest86 3.5 version, and the multi-core version has been observed to not function on systems with Intel Quad-core CPUs..

نرم افزار memtest در دو ورژن تک هسته ای و چند هسته ای وجود دارد

مشاهده شده که ورژن چند هسته ای در CPU های 4 هسته ای اینتل کار آیی نداره

منبع ویکی پ دیا http://en.wikipedia.org/wiki/Memtest86

لینک به دیدگاه

متن زیر سوال یه نفر مثل ما هست که طریقه ی کار با memtest نمی دونه و در یکی از فروم های tomshardware این سوال کرده بود که ابتدا سوال و سپس جواب را قرار می دهم

I'm trying to test my memory with Memtest, but I don't have any clue where to begin. I went to the website: http://www.memtest.org/#forum

But I'm not sure which one of these I should dl:

** Memtest86+ V2.01 (21/02/2008) **

Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.gz)

Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip)

Download - Pre-Compiled Bootable Binary (.gz)

Download - Pre-Compiled Bootable Binary (.zip)

Download - Pre-Compiled EXE file for USB Key (Pure DOS)

Download - Pre-Compiled package for Floppy (DOS - Win)

Is it possible to dl to a flashdrive and have it boot up from the flash drive? If so, do I just go into the BIOS and tell it to boot it up from there?

Could someone go through this step by step? Thanks.

من سعی می کنم تست کنم رم هایم را با نرم افزار memtest اما نمی دونم از کجا شروع کنم (طریقه ی کار مثل ما بلد نیست)

من (من نه اون کسی که این سوال کرده بود) رفتم به وبسایت: http://www.memtest.org/#forum اما نمی دونم از کدام یک از اونا باید استفاده کنم

** Memtest86+ V2.01 (21/02/2008) **

Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.gz)

Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip)

Download - Pre-Compiled Bootable Binary (.gz)

Download - Pre-Compiled Bootable Binary (.zip)

Download - Pre-Compiled EXE file for USB Key (Pure DOS)

Download - Pre-Compiled package for Floppy (DOS - Win)

آیا امکان داره این در فلش بریزم و از فلش بوت کنم؟ همچنین برمبه بایوس و دستور بوت از فلش بدم؟

امکان داره کسی از اول تا آخرش قدم به قدم بگه؟ممنون :-w

لینک به دیدگاه

اینم جواب اساتید در این مورد:

First, here's a more up to date build http://www.memtest86.com/memtest86-3.4a.iso.zip

unzip, and burn the ISO to CD as an image. Then set the DVD drive as first boot device.

اول اینکه اینجا برنامه بروز شدش هست:http://www.memtest86.com/memtest86-3.4a.iso.zip

از حالت فشرده بیرون بیار و رایت بزن ISO روی CD به عنوان Image و بعد first boot device روی DVD drive قرار بده

لینک به دیدگاه

فرامرز جان دقت کن حتما به صورت image بزنی

تو خود اون سایت پسره image نزده بود کار نمی کرد

برای اینکه درست کار کنه کار زیر انجام بده:

ISO IS an image, I thought you understood that. In Nero go to "Recorder / Burn Image." You don't need another ISO burning application for this ISO if you already Nero..

ISO یک image هست. من فکر کردم شما فهمیدی

در نرو برو به "Recorder / Burn image".

به هیچ image گیرنده ی دیگری نیاز نیست اگه nero استفاده می کنی

لینک به دیدگاه

اینم لینکش:http://www.tomshardware.co.uk/forum/page-249500_11_0.html

فرامرز جان امیدوارم مشکلت هرچی سریعتر حل بشه

اگر بازم نتونستی بگو برات تو

لینک به دیدگاه

اینم لینک فرومی که مطالب ازش برداشتم : http://www.tomshardware.co.uk/forum/page-249500_11_0.html

البته یک سری سوال و جواب بود که احساس کردم نیاز نمی شه آخه همه می دونن این نرم افزار نیاز به نصب نداره

لینک به دیدگاه

فرامرز جان چیکاره ای؟! =d> موفق شدی یا نه؟! :-w

به صورت دستی با voltage nb ور رفتی ببینی درست میشه یا نه؟؟

موفق باشی.

سلام ! ارمان جان بله با کمک شما دوستان خوبم درست شده و در حال ور رفتن هم هستم و فعلا در حال تست و بررسی برای اورکلاکم ! بازم از زحماتتون ممنونم ارمان عزیز !

و اما اشکان ! دوست عزیزم از زحماتت بسیار متشکرم ! کمک شما دوستان جدای بحث فنی ، برای من قوت قلبی بود تا بدونم دوستان خوبی دارم که میتونم روشون حساب کنم ! بابت برنامه مم تست هم بسیار عالی کار کردید فقط یک نکته موند ، جواب اون طرف که پرسیده بود ایا میشه روی فلش ریخت ؟ اگه از این طریق بشه خیلی راحت تره ! ممنون میشم اینو هم مشخص کنید !

بازم از لطف تون ممنونم /

لینک به دیدگاه

سلام ! ارمان جان بله با کمک شما دوستان خوبم درست شده و در حال ور رفتن هم هستم و فعلا در حال تست و بررسی برای اورکلاکم ! بازم از زحماتتون ممنونم ارمان عزیز !

و اما اشکان ! دوست عزیزم از زحماتت بسیار متشکرم ! کمک شما دوستان جدای بحث فنی ، برای من قوت قلبی بود تا بدونم دوستان خوبی دارم که میتونم روشون حساب کنم ! بابت برنامه مم تست هم بسیار عالی کار کردید فقط یک نکته موند ، جواب اون طرف که پرسیده بود ایا میشه روی فلش ریخت ؟ اگه از این طریق بشه خیلی راحت تره ! ممنون میشم اینو هم مشخص کنید !

بازم از لطف تون ممنونم /

چشم فرامرز جان

راستش اونجا که کسی که داشت جواب می داد چیزی نگفته بود

من فکر می کنم بشه

بازم یک جستجو می کنم تا مطمین شم

لینک به دیدگاه

Make sure you're burning the .iso file properly and you're not just putting the iso on a disk. Use a burner program like Nero or CDBurnerXP and make sure you've downloaded the iso version from memtestx86+ website.

فرامرز جان قبل از این یکی پرسیده بودکه چرا این برنامه بوت نمی شه زمانی که رو CD رایت می زنیم و یکی در مقابلش چیزی که بالا هست جواب داده بود که معنیش اینه:

مطمین شو که فایل .iso درست رایت زدی و فقط رو CD قرار ندادی

استفاده کن از یک برنامه رایت مثل Nero یا CDburnerXP و مطمین شو که فایل iso. از سایت memtest86+ دانلود کردی

البته از اینجا نمی شه مطمین شد که فقط با CD می شه و با flash drive غیر ممکنه (نظر شخصی)

لینک منبع: http://www.overclock.net/intel-memory/524017-cant-boot-memtest86.html

لینک به دیدگاه

فرامرز جان یه چیز پدا کردم که جواب کامل داده:

hey is it possible to boot memtest86 from a flash drive? i downloaded the floppy version, opened it, directed it to my flash drive.. but nothing happened?

is it possible to boot memtest86 from a flash drive (i know how to boot from my flash drive, just wondering is it possible)

thanks

آیا امکان داره که memtest از flash drive بوت کنیم؟من ورژن مخصوص فلا|ی دانلود کردم بازش کردم و به flash drive انتقال دادم اما هیچ اتفاقی نیفتاد

آیا امکان داره memtest از flash drive بوت کنم؟ (می دونم چه طور از flash drive بوت کنماما در شگفتم آیا مکان داره؟

با تشکر

ینک منبع: http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/658358.html

لینک به دیدگاه

Yes, it's possible. You'll need to use a loader like SYSLINUX to load the file. I personally couldn't get the syslinux.exe file to load the loader onto the USB key - I used a linux rescue CD to do it instead.

بله این امکان داره.

شما نیاز دارین به یک بار کننده مثل SYSLINUX برای بار گذاری فایل. من شخصا از SYSLINUX.exe برای بار گذاری در لود کردن USB key استفاده نکردم - من استفاده کرده ام از یک CD نجات Linux برای نصب (استفاده کردن از آن)

لینک منبع: http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/658358.html

لینک به دیدگاه

سلام آرمان جان

آقا من با فرامرز صحبت کردم گفت که سیستمش همش کرش می کنه حتی موقع نصب ویندوز

عزیز فرامرز گفت یه لطفی بکنی در مورد مشکلات زیر سوال بکنی

اگه ویندوز نصب بشه توی صفحه سمت چپ بالا آیکونی هست که عکس cpu که یک فلش به سمت بالا داره و واژه ی ارجینال زیر cpu هست ویک علامب یه اضافه کنار cpu هست

این علامت معنیش چیه؟

همچنین همون اوایل که ولتاژ nb روی 1.270 و ولتاژ cpu روی 1.230 بود و cpu با فرکانس 3.40 کار می کرد و با این خصوصیات مدتی به خوبی جواب می داد و 1 ساعت با try ازش تست گرفت و کلی تست دیگه هم گرفته بود اما ناگهان کرش می کنه و بعدش همش مثل الان کرش می کنه

الان حتی موقع نصب ویندوز کرش می کنه

لینک به دیدگاه

شما تنظیمات رو به default بر گردون.

احتمالا تو تنظیمات اورکلاک تغییر دادی شما، سیستم از حالت stable در اومده، بایاس رو ریست کن، بر گردون به حالت default.

این مشکل رایجیه، وقتی که سیستم رو اورکلاک می کنی، اگه این کار درست انجام نشه، سیستم از حالت stable در میاد.

واتاز پیشفرض سی پی یو ها 1.325 باید باشه که الان این ولتاژ نیست.

لینک به دیدگاه

بایوس هم آپدیت کن، معمولا این آپدیت ها مشکلات رو حل می کنه، من خودم با m4a79t deluxe مشکل کرش کردن داشتم در پردازش های سنگین، بایوس رو آپدیت کردم، درست شد.

لینک به دیدگاه

سلام آرمان جان

آقا من با فرامرز صحبت کردم گفت که سیستمش همش کرش می کنه حتی موقع نصب ویندوز

عزیز فرامرز گفت یه لطفی بکنی در مورد مشکلات زیر سوال بکنی

اگه ویندوز نصب بشه توی صفحه سمت چپ بالا آیکونی هست که عکس cpu که یک فلش به سمت بالا داره و واژه ی ارجینال زیر cpu هست ویک علامب یه اضافه کنار cpu هست

این علامت معنیش چیه؟

همچنین همون اوایل که ولتاژ nb روی 1.270 و ولتاژ cpu روی 1.230 بود و cpu با فرکانس 3.40 کار می کرد و با این خصوصیات مدتی به خوبی جواب می داد و 1 ساعت با try ازش تست گرفت و کلی تست دیگه هم گرفته بود اما ناگهان کرش می کنه و بعدش همش مثل الان کرش می کنه

الان حتی موقع نصب ویندوز کرش می کنه

سلام

آقا من فعلا دسترسی ندارم ولی تا فردا میپرسم.

عزیز من به فرامرز یگین که اول در حالت Defualt سیستم رو Stable :نه بعد به فکر یک Profile برای OverClock باشه.

بعدش رمهارو تست کرد با فرکانس پایین تر وتایمینگ بالاتر؟! SB ؟!

لینک به دیدگاه

سلام ! اشکان عزیز دستت درد نکنه ! من بالاخره تونستم ویندوز نصب کنم ! با هزار بدبختی !

از اون دوست عزیز عمو ارش هم ممنونم ! و اما ارمان عزیز ! ببینید بعد از تغییراتی همچون بالاتر بردن ولتاژ پل شمالی و خود رم ، سیستم روبراه شد و به مدت 2 روز توپ جواب میداد ! البته اضافه کنم که من با تنظیمات اورکلاک پیش فرض خود مادربرد تونستم مشکل رو حل کنم ! همونطور که قبلا هم گفتم گذاشتم روی qx9770 ولی رم و پل شمالی رو دستی ولتاژ دادم !

خلاصه در همین تنظیمات پیش فرض ، تستهای استیبل پرایم 95 و تست استرس اورست رو اجرا کردم و بارها هم اجرا کردم و هیچ مشکلی نبود ! و به این خیال که موضوع سره همون ولتاژ پل شمالی بوده ، رفتم توی کار اورکلاک ! البته اورکلاکی که من کردم فرق چندانی با اورکلاک خودکار مادربرد نداشت و فرکانس پردازنده رو روی 3.20 گذاشته بود که من کردمش 3.40 همین !

ولی اومدم روی ولتاژ ها کار کردم و فکر کردم از حالت auto در بیارم ! چون شنیده بودم همیشه ولتاژهای پیش فرض و منتخب مادربرد بهترین نیستند و میشه از اونا کمترم کرد ! واسه همین و واسه خنکی بیشتر سعی کردم ولتاژ ها رو پایین بکشم و هر بار با برنامه های پرایم و ... تست میکردم تا از استیبل بودن شون مطمئن شم ! خلاصه به مقادیری برای ولتاژ ها رسیدم همچون : پردازنده : 1.240 . پل شمالی : 1.270 . رم : 2.05

خلاصه با این ولتاز ها سیستم کاملا پایدار بود و از پس تمامی تست ها بر میومد ! و هیچ مشکلی هم وجود نداشت ! تا اینکه یکدفعه و بدون هیچ کار خاصی ! دوباره کرش کرد ! یعنی نه در حال تست پایداری و نه در حال هیچ کار دیگه ای ! میخوام بگم مثلا فشاری نیومد که بخواد دلیلش باشه ! کاملا یکدفعه ای کرش کرد و بعد از اولین کرش ، دیگه این کرش ها زیاد میشن و فاصله شون هم کمتر میشه و طوری میشه که تا ویندوز بالا میاد بعد از چندین ثانیه و با اولین حرکت کرش میکنه ! ( در ضمن ویندوز هم به هم میریزه و هر کاری میخوام انجام بدم ، میگه نمیشه و برنامه رو استاپد میکنه ! حتی کارکرد های خیلی ساده رو مثل paint یا باز کردن یک فایل تکست که نمیدونم دلیلش ربطی به این موضوع داره یا نه )

خلاصه اینکه این کرش ها ربطی به اورکلاک ندارن و تازه اورکلاک باعث بهبود شد و الا در حالت دفالت که اوضاع خیلی وخیم بود ! در ضمن من رم ها رو روی فرکانس پایین تر تست کردم و روی 667 گذاشتم و تاثیری نداشت ! حتی رم ها رو دراوردم و 2 تایی و تکی هم تست کردم و بازم همون اش و همون کاسه بود !

لعنتی اینقدر احتمال وجود داره که ادم کم میاره و گاهی قاط میزنه !

و اما در ادامه توضیحات اشکان عزیزم بگم که ! ببینید وقتی میخواد کرش کنه سیستم یه لحظه استاپ میشه و برای یک ثانیه صفحه سیاه میشه و دوباره بر میگرده و گاهی هم یه علامت سبز رنگ در گوشه سمت راست دسکتاپ نمایان میشه ! یه علامتی اندازه 2 تا ایکون که چارگوشه و در وسط اون یه نماد از پردازنده دیده میشه که زیرش نوشته ارجینال و بالاش هم یه فلش وجود داره که سمتش رو به بالاس و کنارش هم یه علامت مثبت وجود داره ! من حدسم اینه که این تصویر مربوط به ولتاژه ! خلاصه نمیدونم از کجا و چطوری پیداش میشه ولی مطمئنم به مشکل من ربط داره !

در ضمن دوستانی که ماکسیموس دارن شاید بفهمند من در مورد کدوم تصویر حرف میزنم و بازم خواهش میکنم یکی به من بگه این six engin بالاخره درایور محسوب میشه و وجود و نصبش اجباریه و یا نه و اینکه ایا ممکن به اون مربوط باشه ؟ ارمان جان شمام اگه تونستید این مورد رو هم بپرسید ! که این سیکس انجین بالاخره جریانش چیه !

راستی من بعد از اینکه در اون ولتاز ها از استیبل در اومد و دوباره کرش کرد ! مجدد ولتاژ ها رو بالا بردم و هی تست کردم ببینم درست شده یا نه ! اینقدر بالا بردم تا به این ولتاژ ها رسیدم ولی همچنان مشکل وجود داشت ! برای پردازنده 1.385 و برای پل شمالی : 1.80 و برای رم هم 2.20 ولی بازم فایده نداشت ! این در حالیکه قبلا هم گفتم ! با ولتاژهای خیلی پایینتر که در ابتدا اشاره کردم ، سیستم کاملا روبراه و پایدار بود و خبری هم از کرش نبود !

به هر حال موضوع اینه که باز بیکباره درست شده و خبری از کرش نیست و خبری از اون یه لحظه سیاه شدن صفحه و یا اون علامت و تصویر سبز رنگ که در بالا اشاره کردم هم نیست و همه چی مرتبه ! البته الان کلا اون 2 تا هارد رید رو جدا کردم و روی هارد قدیمی ویندوز نصب کردم و از طرفی هم وقتی با دقت به رمها نیگاه کردم دیدم در انتهای سریال نامبرشون برای هریک عددی وجود داره که از 1 شروع و به 4 ختم میشه ! یعنی یکی با عدد 1 و یکی 2 و یکیهم 3 و اخری هم 4 که حالا نمیدونم ایا باید به ترتیب نصب شن یا نه و به هر حال من به ترتیب نصب کردم و حالا دیگه نمیدونم ایا جدا کردن اون 2 تا هارد باعث بوده یا این شماره ها و یا ...؟ باید بازم تست کنم !

ارمان عزیزم ! من نمیدونم چطوری از شما تشکر کنم ! واقعا دستتون درد نکنه ! میدونم از نظر زمان در مضیقه هستید ولی امیدم به شما و اشکان عزیزه ! امیدوارم بتونم زحمات تون رو جبران کنم ! ارادتمندشما /

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...