رفتن به مطلب

نحوه صحیح استفاده از خمیر سیلیکون(همراه با عکس)

kasra991
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلا م.

هر چند این مطالب برای اکثر کاربران تکراری و واضح است.اما برای خیلی از دوستان میتواند کار بردی و مفید باشد.

از آنجا که استفاده از خمیر مرغوب و نحوه استفاده از آن میتواند کمک شایانی به کاهش دمای پردازنده داشته باشد.یک روش گام به گام و وسواسی جهت نحوه پخش صحیح و استفاده از خمیر سیلیکون رو از منبع زیر تهیه کردم به امید اینکه مفید واقع بشه.

http://www.wikihow.com/Apply-Thermal-Paste

برای انتقال بهتر گرما بین تراشه و هیتسینک پردازنده یا کارت گرافیک از خمیر سیلیکون استفاده میشود.گاها بعد از باز کردن هیت سینک نیاز هست که خمیر سیلیکون رو خودتون دوباره تجدید کنید.این کار ساده ای است اما صحیح انجام دادن این کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است چون در صورت عدم انجام صحیح این عملیات خنک کاری به اون صورت که باید و شاید صورت نخواهد گرفت.

مرحله1:خمیر مناسب انتخاب کنید: عمده این خمیرها شامل سیلیکون و اکسید روی میباشند ولی انواع بهتر این خمیر ها از نقره و سرامیک در ترکیبشون استفاده شده.امتیاز استفاده از نقره و سرامیک انتقال گرمای بهتر هست.در هر حال خمیر های معمولی نیاز افرادی که قصد اور کلاک ندارند و از پردازنده های کم حرارت استفاده میکنند را رفع میکند.

post-13139-0-81466400-1377084020_thumb.jpg

مرحله2:تمیز کاری:ابتدا باید سطح پردازنده رو با گوش پاک کن که به الکل آغشته شده تمیز کنیم.هر قدر درصد خلوص الکلی که استفاده میکنید بالاتر باشد نتیجه بهتر است.مثلا الکل 90% بهتر از الکل 70% عمل میکند و بهتر تمیز میکند.

post-13139-0-76764000-1377084219_thumb.jpg

مرحله3:مقدار کمی از خمیر (حداکثر به اندازه یک دانه برنج) در چند نقطه پردازنده بریزید.دقت کنید که این مقدار به اندازه باسد نه کم نه زیاد.

post-13139-0-31297800-1377084329_thumb.jpg

مرحله4:پخش کردن خمیر: با استفاده از یک چیز کاردک مانند مثل یک کارت اعتباری قدیمی و تاریخ گذشته خمیر را در تمام سطح به صورت یک نواخت و به نازک ترین شکلی که برایتان امکان دارد پخش کنید.میتوانید این کار را با یک دستکش لاتکسی هم انجام بدید.

post-13139-0-70893900-1377084403_thumb.jpg

مرحله5: اطمینان از یک دست پخش شدن خمیر:برای اطمینان از پخش شدن یک دست خمیر میتونید اونو در جهت نور بگیرین که اگر قسمتی خمیر نخورده باشه برق بزنه و شما متوجه بشین و اون قسمت رو تصحیح کنید.

post-13139-0-64789800-1377084456_thumb.jpg

مرحله6:قرار دادن هیت دوباره سینک:خیلی دقت کنید که هیت سینک رو حتما مستقیم سر جای خودش قرار بدین که مجبور نشین دوباره ارنرو بلند کنید این کار باعث میشه که دوباره سطح خمیر فرم خودش رو از دست بده وکاراییش کم شه.

post-13139-0-47606700-1377084513_thumb.jpg

پردازنده و کارت گرافیک و مادر بورد قطعات حساسی هستند.هنگام کار با آنها بسیار احتیاط کنید و حواستان به پایه های پردازنده یا مادربور(وابسته به نوع پلتفرم) باشد که کج نشوند.

با تشکر

• لایک 1
لینک به دیدگاه

جالبه اما حتما بعد از جدا کردن هیت سینک انقدر بد شده.نمیشه حسابشو کرد که از اول همینقدر بد بوده

ویرایش شده توسط kasra991
لینک به دیدگاه

کسری جان خسته نباشی

ممنون بابت زحمتی که کشیدی!

در ادامه صحبت هات یه سری هم به این لینک بزن!

دوستان دیگه هم میتونن استفاده کنن!

http://lioncomputer.ir/forum/index.php?showtopic=11789

لینک به دیدگاه

البته روش های مختلفی هستش که اکثرا صحیح هستن.

ولی این یکی خیلی عجیب بودش.

من چند وقت پیش خمیر کارتم رو عوض کردم. دیدم خمیری که خود شرکت زده بود روی کارت خیلی دقیق همه جای جی پی یو رو نگرفته بود منظورم اینه که هر چقدر هم که بخوای خوب نمیشه پخشش کرد.

منم اندازه یه عدس یکم بزرگتر گذاشتم وسط جی پی یو و رادیات رو گذاشتم روش دیگه خدا میدونه خوب پخش شد یا نه.

دو تا عکس از خمیر زدن شرکت براتون اپ کردم.

با درود

دوست گرامی شما کارتو اک خریدین؟ یا دس دو؟

لینک به دیدگاه

بسیار عالی آقا کسری

خیلی دوست داشتم روی پخش کردن خمیر روی سطح جایی که میخوایم خمیر بزنیم تاکید میکردید چون واقعا تاثیر داره در خوب پخش شدن و دما..

اکثر کاربران این تصور رو دارند که اگر همون وسط سطحی کی میخوایم خمیر بزنیم رو یه اندازه ی یک عدس پر کنیم و بعد از بستن کولر به خوبی خمیر پخش میشه در صورتی که اینطور نیست

یا خمیر کم میاد یا به طور مساوی و درست در سطح مورد نظرمون کامل پخش نمیشه....

ممنون بابت مطلب مفیدتون @};- 

ویرایش شده توسط Mohamad Hajati
لینک به دیدگاه

عجب . یادمه تو همین فروم یکی از دوستان یه مقاله گذاشته بود و با آمار و ارقام و تصاویر ثابت کرده بود که بهترین راه خمیر زدن همون 1 عدس در مرکز پردازنده هست و همه روش ها رو به نوعی رد کرده بود به خصوص همین پخش کردن دستی خمیر رو "البته ترجمه یه مقاله از سایت خارجی بود ". الان که برعکسشو خوندم خیلی برام عجیبه ... 

:wacko:

اساتید. داریم آیا ؟! :huh:  اگه اینجوریه من خمیر پردازنده رو عوض کنم شاید دماها بهتر شد ...

ویرایش شده توسط Amir751
لینک به دیدگاه

عجب . یادمه تو همین فروم یکی از دوستان یه مقاله گذاشته بود و با آمار و ارقام و تصاویر ثابت کرده بود که بهترین راه خمیر زدن همون 1 عدس در مرکز پردازنده هست و همه روش ها رو به نوعی رد کرده بود به خصوص همین پخش کردن دستی خمیر رو . الان که برعکسشو خوندم خیلی برام عجیبه ... 

:wacko:

اساتید. داریم آیا ؟! :huh:  اگه اینجوریه من خمیر پردازنده رو عوض کنم شاید دماها بهتر شد ...

خوب دوست من هر کسی یک عقیده داره در این مورد و بنده هم عقیده و فرضیه ی خودم رو گفتم...

تا الان هم هر وقت که میخوام خمیر بزنم اول پخشش میکنم بعد کولر رو میزنم جاش:دی

شما مختار هستید از هر روشی که میخواید استفاده بکید.

بهتره جمله ی قبلیم رو ویرایش کنم و کلمه ی غلط(اشتباه) رو حذف کنم.

ویرایش شده توسط Mohamad Hajati
لینک به دیدگاه

کسری جان خسته نباشی

ممنون بابت زحمتی که کشیدی!

در ادامه صحبت هات یه سری هم به این لینک بزن!

دوستان دیگه هم میتونن استفاده کنن!

http://lioncomputer.ir/forum/index.php?showtopic=11789

بسیار عالی آقا کسری

خیلی دوست داشتم روی پخش کردن خمیر روی سطح جایی که میخوایم خمیر بزنیم تاکید میکردید چون واقعا تاثیر داره در خوب پخش شدن و دما..

اکثر کاربران این تصور رو دارند که اگر همون وسط سطحی کی میخوایم خمیر بزنیم رو یه اندازه ی یک عدس پر کنیم و بعد از بستن کولر به خوبی خمیر پخش میشه در صورتی که اینطور نیست

یا خمیر کم میاد یا به طور مساوی و درست در سطح مورد نظرمون کامل پخش نمیشه....

ممنون بابت مطلب مفیدتون @};- 

ممنونم از شما دوستان خوب که همیشه بنده رو مورد لطف خودتون قرار میدین.

لینک به دیدگاه

ممنونم از شما دوستان خوب که همیشه بنده رو مورد لطف خودتون قرار میدین.

خواهش میکنم دوست گلم @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام

بالاخره با این خمیر چیکار کنیم دوستان ؟؟

من همیشه به اندازه یه عدس وسط پردازنده میزنم

درست هست یا نه ؟؟؟

لینک به دیدگاه

آقا منم خمیر زدم ... از بس اینور اونور کردم فن رو آخر سر دیدم خمیر پخش شده دور ور سینک سی پی یو ... با تشکر از پست خوب شما که بدرد من خورد ! :دی

لینک به دیدگاه

متاسفانه بنده تاپیک کامل و جامع کاربر hex رو ندیدم.البته خب این مطلب کم حجم و کوتاه میتونه به جای خودش مفید باشه.و یه روش.

ویرایش شده توسط kasra991
لینک به دیدگاه

• 4 سال بعد...

بچه ها با دست هم میشه؟ من تو یوتیوبر رسمی دیدم از دست استفاده کرد موقع چسبودن خمیر .اگه میشه من اینکارو بکنم با دست راحت، فقط واسه دست ضرری اینا نداره؟456456.thumb.jpg.d3f8bc0ab1f2724496d2a063b2169143.jpg

لینک به دیدگاه

1.mp4

ویرایش شده توسط Insane OF Game
لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...