رفتن به مطلب

Recommended Posts

سلام دوستان

من یه Western Digital 1TB Passport گرفتم و میخوام به سه قسمت مساوی تقسیمش کنم

حالا وقتی از disk management ویندوز میرم این مراحل رو طی میکنم

1. درایو اول رو روی Primary میذارم و حجمشو تعیین میکنم و بدون مشکل بوجود میاد

2. درایو بعدی رو روی میخوام Extended بذارم ولی وقتی حجمشو تعیین میکنم و finish میزنم درایوی داخل My Computer نمایش داده نمیشه!!

3. درایو بعدی رو هم روی Primary میذارم و بدون مشکل بوجود میاد

سوال! یکی از درایو هام حتما باید Extended باشه؟ چرا درایوی که میسازم نشون نمیده؟ و اینکه هرچی تعداد دروایو ها بیشتر باشه عمر هارد بالاتره یا برعکس؟ یا اصلا تفاوتی نداره؟

نمیخوام از نرم افزار خواصی استفاده کنم

با سپاس

لینک به دیدگاه

درود دوست عیز

پیشنهاد میکنم اصلا این کاررو نکنید

پارتیشن بندی هارد اکترنال پاسپورتی باعث کند شدن و خراب شدن هارد میشه!

پیشنهاد دوستانه بود

لینک به دیدگاه

ممنون حمید جان

باقی دوستان هم همین نظر رو دارن؟

لینک به دیدگاه

سلام.حرف دوستان کاملا درسته ولی برای اینکه ویندوز بتونه پارتیشن رو بخوته باید یا primary باشه یا logic.

من پیشنهاد میکنم از سری برنامه های director suit home یا O&O Partition استفاده کنید.

ولی بهتره که یه پارتیشن باشه.

لینک به دیدگاه

یعنی من که الان به 3 پارتیشن تقسیم کردم، دوباره همه رو پاک کنم و فقط یه Primary بسازم؟

دوستان من تا دیروقت نمیام پیشاپیش ممنونم از راهنماییتون

لینک به دیدگاه

بله دوست عزیز.انتخاب با خودتون هست ولی با یه پارتیشن هم سرعت و هم عمر هارد شما در بیشترین حالت خواهد بود.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

Acronise Disk Director چاره راه شماست .

بعد از نصب ، نرم افزار را اجرا کنید و در حالت manual قرار بدید .

یک پارتیشن بصورت primary بسازید .

بقیه را هم به دلخواه اندازه Logical بسازید .

در پایان روی دکمه پرچم کلیک کنید تا سیستم ریستارت شده و پارتیشن ها ساخته شود.

هر سوالی بود همینجا مطرح کنید ، دوستان کمک میکنند.

لینک به دیدگاه

فکر نمیکنم از سرعت هارد کم کنه..بر عکس افزایش سرعت هم داره...

من خودم هارد اکسترنال دارم 2 ترا همش پر-وقتی میخوام مثلا یه فیلم رو پِلِی کنم خیلی طول میکشید ولی بعد از پارتیشن بندی سرعت لود و باز کردن فایل بیشتر شده.

حداقل دوستانی که تجربه دارند نظر بدن تا هم اسپم نشه هم به تجارُب و مشکل این عزیز کمک کنه.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

پارتیشن بندی بستگی به خودت داره و نوع کاری که انجام میدی مثلا اگر سیستم عامل روش نصب میکنی داشتن 2 پارتیشن که و جدا کردن پارت OS روی کارایی بهتر تاثیر داره از سرعت جستجو تا مسائل دیگه . اون پارتی که نشون نمیده در واقع یه شل هست که پارتیشن های بعدی تو اون قرار میگیرن، مثلا یه 500 گیگ که تو اون 500 تا میتونی 2 تا 250 ایجاد کنی ( فبلا در موردش تو فروم نوشتن ) یا همون 500 تا روی 1 پارت داشته باشی . برای 1 ترا احتمالا بهترین کانفیگ عمومی داشتن 2 پارت هست که اگر نیاز داشتی OS نصب کنی یا بک آپ بگیری و داستان های دیگه به مشکل برنخوری در مورد کارایی و ... هم همونطور که نوشتم داشتن 2 پارت باعث کندی نمیشه بلکه مثلا موقع جستجو و مواردی مثل اون سرعت عملیات رو بیشتر میکنه . نحوه پارتیشن بندی هارد اکسترنال هم مثل هارد اینترنال هست و تفاوتی نداره .

لینک به دیدگاه

از همگی ممنونم

ولی یه سوالمو جواب ندادین! یکی هم با 2 نظر مخالف جواب دادین :دی

سوالی که جواب ندادین این بود که اگه همه درایو ها primary باشن مشکل نداره؟ (مثلا 2 یا 3 درایو)

سوالی که از همه بیشتر برام اهمیت داره افزایش عمر دستگاه ـه که آیا با پارتیشن بندی مشکلی پیش میاد یا خیر؟

روی این هارد هم هیچ سیستم عاملی نصب نمیکنم

سرعت خوندن و نوشتن در کدوم حالت بیشتره؟

ویرایش شده توسط P@dmIRA
لینک به دیدگاه

دوست عزیز پارتیشن بندی که روی عمر هارد تاثیر نمیزاره که:دی

بیشتر سعی کن از 2 تا بیشتر نشه درایوات چون بعد از یه مدت هاردت به صدا میفته...

در مورد اون سوالاتی هم که جواب ندارم تخصصی ندارم.

لینک به دیدگاه

• 3 سال بعد...

اشتباه نکنید من دوتا هارد 3ترا دارم یکیشو   6 قسمت پارت کرده و پارت اول پرمای و بقیه لوجیک  کردم    و   هارد دومی را  2 پارت یکی پریمای و دیگری را لوجیک....  هردو هارد وسترن مای بوک  اکسترنال هستند و هردو  تقریبا پر هستن از فیلم و عکس  و ....غیره   جالب اینجاست که هاردی که  6 پارت کردم  ب مراتب خیلی سریعتر از  هارد دومی که 2 پارت کردم هستش  چون  ویندوزتون اگه 10 باشه خیلی هوشمنده  و  تو سرچ کردن  واقعا اسمارت شده و  سرعت سرچ در هارد 6 پارت  خیلی ب مراتب  بالاتره ...مثه این میمونه که شما کلی وسیله دارید اگه تو 6 تا کشو وسایلتونا بزارید  مرتب کنید...دنبال وسیله خاصی ک میخواهید بردارید میدونید ک تو کدوم کشو گذاشتید و سریع پیداش میکنید....حالا تصور کنید که همه وسایلتونا تو  2 تا کشو گذاشته باشید باید هردو کشو را باز کنید و بگردید تا وسیلتونا پیدا کنید پس ی کمی طول میکشه   و...توی هارد هم دقیا همین اتفاق میوفته  ی مدتی ک  در ویندوز 10 کار کنید و جستجو کنید ..ویندوز جوری فایل هاتونا دسته بندی میکنه ک اون فایل یا ابزاری ک نیاز دارید را در اولویت میزاره و این باعث سرعت بیشتری میشه....البته این  تجربه شخصی بنده هستش  و خوشحال میشم از دوستانی ک تجربه در بهبودی پارتیشن و  سرعت بیشتر  نظر یا تجربه و ایده ایی دارن در اختیار عموم بگذارند.....با سپاس

لینک به دیدگاه

درود 

پارتیشن بندی روی عمر اثری نداره.

روی سرعت هم وقتی موثره که تعداد فایلها و پیچیدگی پوشه بندی زیاد باشه و گرنه اگر با فایلهای حجیم سروکار داری و پوشه بندی ت ساده است یک پارتیشن باشه بهتره.

حالت خاص که بخوای روی دیسک سیستم عامل نصب کنیو درایو سیستم عامل مجزا باشه بهتره.

لاجیکال بودن و پرایمری بودن پارتیشنها هم فرقی نمی کنه، فقط اگر همه ی پارتیشنها پرایمری باشند برای تغییر اندازه ی پارتیشنها در آینده دستت باز تره. یک خط بکش بین پارتیشنهای پرایمری و لاجیکال، هر زمان بخوای می تونی بدون تخلیه ی دیسک اندازه ی پارتیشنها رو تغییر بدی اما این خط رو نمی تونی جابجا کنی. اگر بخوای همه ی پارتیشنها پرایمری باشند دیسک باید gpt تعریف بشه، چون محدودیت gpt از mbr برای تعداد پارتیشنهای پرایمری کمتره. این مورد اخیر اهمیت چندانی نداره، گفتم لال از دنیا نرفته باشم.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...