رفتن به مطلب

كمك فوري - هارد ديسك ساتا و مادربورد گيگا

Mosi-h
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

مشخصات سخت افزاري سيستمي كه به تازگي جمع كردم به شرح زيره:

-CPU: AMD Phenom 9550 Quad core

- Mother Borar: Gigabyte GA-MA770-DS3

- RAM: 2*1G Geil Bus 800 DDR2

- HDD: Maxtor SATAII 500 GB

- DVD: Pioneer 20X - IDE

- Power: 580Watt Green

مشكلي كه الان با سيستم دارم اينه كه موقع بالا اومدن ويندوز خيلي طول ميكشه. در صورتي كه با سيستمي كه به مراتب از سيستم بالا ضعيفتره امتحان ميكنم ويندوز خيلي سريعتر بالا مياد. مثلا در سيستم من اون نوار رفت و برگشتي ويندوز بايد حدود 15 بار بره و بياد تا ويندوز بياد بالا. از اين گذشته صداي بوق رم هنگام روشن شدن كامپيوتر ديرتر از سيستمهاي ديگه زده ميشه مثلاً 5 يا 6 برابر ديرتر.

اين رو هم بگم كه در بايوس هارد ديسك روي IDE Channel 2-Master شناخته شده و هر كاري ميكنم (با تعويض پورتهاي ساتا روي مادربورد) هيچگاه روي IDE Channel 0-Master شناسايي نميشه. همچنين وقتي كابل دي وي دي رو از روي مادربورد جدا ميكنم سرعت بالا اومدن ويندوز طبيعي ميشه و با سرعت بسيار زيادي ويندوز بالا مياد.

به نظر شما مشكل كار در كجاست؟ آيا دي وي دي رام با هارد ديسك مشكل داره؟ آيا هارد ديسك با مادربورد مشكل داره؟ خودم فكر ميكنم احتمالاً روي مادر بورد بايد جامپري باشه كه اولويت هارد ديسك رو تعيين ميكنه. نميدونم چكار كنم. لطفا راهنمايي كنيد.

ویرایش شده توسط Mosi-h
لینک به دیدگاه

جامپر روی مادربوردنیست، جامپر پشت هارد و درایو برای master و slave هست.

شما هارد رو مستر کن، درایو رو slave.

بایوست هم حتما آپدیت کن.

لینک به دیدگاه

هاردهاي SATAII مثل هاردهاي IDE نيستن كه جامپري براي مستر يا slave داشته باشن. در پشت هارد هيچ جامپري براي اينكار وجود نداره. فقط يه جامپر براي سرعت تبادل داده ها وجود داره. بايوس رو هم آپديت كردم ولي مشكل حل نشده.

لینک به دیدگاه

چه جوري بايد از تو بايوس تنظيمش كنم. ميشه راهنماييم كنيد. ممنون ميشم.

لینک به دیدگاه

شما با هارد کاری نداشته باش، درایو رو slave کن.

ببین درست می شه یا نه.

چون من تیتر تاپیک رو نخونده بودم، متوجه نشدم هارد شما ساتاست. :|

اگه درست نشد بگو تا بهت بگم.

لینک به دیدگاه

يعني چه جوري slave كنم؟ چون از توي بايوس كه امكاني براي slave كردن هارد نداره. در ضمن مادربورد من 4 سري 2 تايي پورت ساتا داره كه يكي از اونها master و يكي ديگه slave هستش. مشكل اينجاست وقتي كابل هارد رو در پورت شماره SATAII0 روي مادربورد ميزنم قاعدتا بايستي هارد رو روي IDE Channel 0-Master بشناسه ولي وقتي توي بايوس چك ميكنم هارد روي IDE Channel 3-Master شناخته ميشه. و اگه روي پورتهاي ديگه مادربورد هم امتحان كنم به همين ترتيب هستش. يعني هيچ موقع هارد سرجاي خودش شناخته نميشه. حالا نميدونم اين دير بالا اومدن ويندوز ارتباطي به اين قضيه اصلا داره يا نه؟ چرا وقتي دي وي دي رام رو جدا ميكنم سرعت بالا اومدن به شدت افزايش پيدا ميكنه؟ آيا IDE بودن دي وي دي با SATA بودن هارد مشكل ايجاد كرده؟ واقعا گيج شدم.

لینک به دیدگاه

IDE بودن درایو و SATA بودن هارد هیچ مشکلی با هم نداره، شما درایو رو از جامپرش Slave کن،( یا کلا جامپر رو بکن)

تو بایوس هم کانفیگ sata رو روی IDE بزار.

لینک به دیدگاه

آها متوجه شدم. البته درايو رو salve كردم. جالب اينجاست درايو رو روي IDE Channel 0-Slave ميشناسه. ولي باز هم جاي هارد تغييري نكرد. نكته آخري هم كه گفتيد رو هنوز تست نكردم.

از راهنمايي تون ممنونم.

لینک به دیدگاه

سلام

مشخصات سخت افزاري سيستمي كه به تازگي جمع كردم به شرح زيره:

-CPU: AMD Phenom 9550 Quad core

- Mother Borar: Gigabyte GA-MA770-DS3

- RAM: 2*1G Geil Bus 800 DDR2

- HDD: Maxtor SATAII 500 GB

- DVD: Pioneer 20X - IDE

- Power: 580Watt Green

.

درود

گذشته از مواردی که دوستان اشاره کردند شما به نسبت پردازنده قوی که برای سیستمتون تهیه کردید مادربرد نسبتا ضعیفی براش انتخاب کردید و بهتر بود از مادربوردهای دارای چیپست AMD 790 GX مثل biostar ta 790 GX a2 + یا ASUS M4A78T-E استفاده میکردیدکه اون مین بورد ایسوس بهتون اجازه انداختن رم DDR 3 1333 روی سیستم رو هم بهتون میداد و کارایی بهتری در مقایسه با رم باس 800 داشتید.

لینک به دیدگاه

M4A78T-E رو من چند 2 تا بستم.

این مین واقعا عالیه، این مین از رم های DDR3 تا باس 1600 در حالت تک کاناله و 1333 در حالت دو کاناله پشتیبانی می کنه.

البته این محدودیت فقط بیشتر به پردازنده های ای ام دی ربط داره تا مادربورد.کنترل کننده های حافظه بر روی سی پی یو هستند نه مادربورد.

اما این مادربورد از فنوم 9550 پشتیبانی نمی کنه چون سوکت این مادربورد am3 هست ولی 9550 یک سی پی یو am2+ بوده و قابل نصب بر روی این مادربورد نیست.

این مادربورد از سیستم 8+2 فاز تغذیه بهره می بره.

از امکانات دیگه اون می شه به کراس فایر، اکسپرس گیت و ... اشاره کرد.

اگه بحث رو منحرف کردم ببخشید. :|

لینک به دیدگاه

درود

متاسفانه بنده اشتباها 9950 رو با 955 فنوم دو اشتباه دیدم و اگر به این صورت باشه همون مینبورد خودتون انتخاب بهتریه چون فنوم 9950 هم به دلیل نوع ساختار کنترلر داخلی رم ها از ddr3 پشتیبانی نمیکنه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...