رفتن به مطلب

برطرف کردن لق زدن Back Plate واتر کولر Corsair H100i

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی،

راستش چند وقتی هست که واتر کولر Corsair H100i تهیه کردم ولی اونقدری که انتظار داشتم اصلا" خنک کنندگی نداشت. تا اینکه دیشب که مجددا" از روی نصب برداشتمش متوجه شدم اصلا" بلاک روی بخشی از CPU هیچ تماسی نداشته!

در عکس محل حاشور خورده با CPU تماس داشته و بخش دیگر هیچ تماسی با سطح CPU نداشته:

56434094128626149970.jpg

مکانسیزم نصب این کولر شامل یک بک پلیت میشود با چهار مهره مخصوص استوانه ای که از پشت وارد سوراخ های مخصوص کولر مادربرد میشود که از جلو تنها توسط 4 "پیچ دو سر" به مادربرد متصل میشود. اما مشکل آنجاست که حتی پس از محکم کردن این پیچ ها تا آخر، بک پلیت همچنان لق میزند و در موردی که من داشتم با مادربرد Z77 ایسوز، حدود نیم میلی متر بین Plate و پیچهای روی مادربرد فضای باز وجود دارد که همین نیم میلیمتر باعث میشد تا زمانی که پیچ های بلاک تا ته سفت میشود، نه تنها فشار لازم بر روی CPU وارد نشود بلکه بخشی از CPU بدون تماس روی هوا بماند در نتیجه نتواند آنطور که باید سرما را به سطح CPU برساند.

56918158720905235171.jpg

99553389520658668489.jpg

راه حل آسان است، استفاده از 2 یا 3 واشر فلزی با سوراخ سایز 4 برای پر کردن فضای اضافی پشت Back Plate و محکم کردن پیچ ها از رو. به این شکل که به جای آنکه فضای اضافی از روی مادربرد جبران شود، این فضای نیم میلیمتری از پشت مادربرد گرفته میشود و در نتیجه نیم میلیمتر بلاک محکمتر به پردازنده فشار وارد میکنه و خنک کنندگی آن بیشتر میشود:

92518962055592774303.jpg

33733443069870377347.jpg

این راهکار کشف من نبوده و در بسیاری از فروم های خارجی مشابهش برای همه ی Loose-Plate ها پیشنهاد شده. اما با توجه به مشکل بوجود آمده گفتم به فارسی هم در فروم راه حلش رو به دوستان ارائه بدم.

90815641418501501480.jpg

دوستان دقت کنند واشر های فلزی با اتصالات فلزی پشت مادربرد هیچ تماسی نداشته باشد! تا اتصالی بوجود نیاید.

19443745001931363701.jpg

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام آرمین جان و ممنونم از تاپیک و توضیحاتتون .

بعد از محکم کردن نتیجه به چه صورت شد و چقدردما کاهش پیدا کرد ؟

لینک به دیدگاه

درود

بسیار عالی ارمین عزیز

کارایی کولر نسیت به کولر قبلیتون یعنی d14 چطور بوده

لینک به دیدگاه

سلام آرمین جان و ممنونم از تاپیک و توضیحاتتون .

بعد از محکم کردن نتیجه به چه صورت شد و چقدردما کاهش پیدا کرد ؟

بهزاد جان، 

حقیقت با توجه به اینکه اصلا" بخشی از بلاک هیچ تماسی با سطح CPU نداشته، یعنی خمیر Cool-Lab رو زده بودم و تیکه هاش به کف بلاک چسبیده بود، وقتی بلاک رو باز کردم و دیدم هیچ اثری از تماس با این خمیر در بخشی از بلاک دیده نمیشه تازه متوجه مورد شدم. متاسفانه پیش از اون تستی نگرفته بودم. مورد رو که برطرف کردم گفتم تاپیکش رو بزنم چون این یک ایراد فنی بود - توییک یا بهبود کارکرد نبود، بلکه اصلا" کار نکردن این خنک کننده مطرح بود که درست روی پردازنده سوار نشده بوده. به نظر میاد مشکل فقط روی بعضی از مادربرد ها با این کولر وجود داره.

سرچی که در گوگل زدم "Loose backplate Corsair H100i" دیدم ظاهرا" داد ملت بر هوا بود :)

چندجا هم دیدم Enermax ELC240 روی مادربرد های سوکت 2011 مشکل مشابه و البته راه حل مشابهی داره.

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

درود

بسیار عالی ارمین عزیز

کارایی کولر نسیت به کولر قبلیتون یعنی d14 چطور بوده

تا پیش از این تست ها همه برابر بود یعنی پرفورمنسش با D14 یکی بوده. اما متاسفانه دیروز که متوجه موضوع شدم دیگه نمیتونم 100 در 100 قضاوت کنم چون بلاک کاملا" با CPU در تماس نبوده. در ریویو های خارجی حداکثر تو فول RPM فقط حدود یکی دو درجه اختلاف داشتند. 

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

آرمينجان من انجام دادم،٢٠درجه كاهش دما داشتم،cpuى من 4770k هست و تا قبل انجام كارى كه تو كفتى دمام با تست prime تا 81,83 ميرفت ولى الان با فركانس 3900 دما از 65 درجه رد نميكنه.

راسى بات بايه ها كه ميخوايد واشر فلزى بزاريد بهتره كه اول اون واشر لاستيكى رو بيرون بياريد بعد واشراى فلزى رو بزاريد و در آخر اون واشر لاستيكى رو بزاريد كه وقتى ميبنديد واشره لاستيكى بيوفته رو مادربرد.

راسى آرمين قدر واشراى نمره 4رتو بدون،همه جارو زير با در كردم آخرم 5 كوجكتر بيدا نكردم(البته تو يزد)

ویرایش شده توسط ali0231
لینک به دیدگاه

آرمينجان من انجام دادم،اون ٢٠درجه كاهش دما داشتم،cpuى من 4770k هست و تا قبل انجام كارى كه تو كفتى دمام با تست prime تا 81,83 ميرفت ولى الان با فركانس 3900 دما از 65 درجه رد نميكنه.

راسى بات بايه ها كه ميخوايد واشر فلزى بزاريد بهتره كه اول اون واشر لاستيكى رو بيرون بياريد بعد واشراى فلزى رو بزاريد و در آخر اون واشر لاستيكى رو بزاريد كه وقتى ميبنديد واشره لاستيكى بيوفته رو مادربرد.

راسى آرمين قدر واشراى نمره 4رتو بدون،همه جارو زير با در كردم آخرم 5 كوجكتر بيدا نكردم(البته تو يزد)

بسیار ممنون علی جان،

خوشحالم به کارت اومد و کاراییش اصلاح شد.

در مورد واشر هم دستور میدادی برات میخریدم میفرستادم یزد :)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من از 4 عدد واشر شیر آب استفاده کردم.علاوه بر اینکه جلوی لق زدن رو گرفت بخاطر جنس نرم و پلاستیکی , اثری روی بورد باقی نمیزاره

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام اقا ارمین من میخوام کولر سی =ی یو بگیرم به نظر شما بهتره همین مدلCorsair H100i Liquid  رو بگیرم یا مدلCorsair H80i Liquid رو یا نه یه مدل دیگه پیشنهاد میکنید ممنون میشم زودتر جواب بدید.واگه میشه یه مقایسه بین کولر های مختلف بذارید اخه هر چی تو اینترنت گشتم چیز بدرد بخور ودرستی پیدا نکردم.ویه سوال دیگه اینکه این مدلها تو کیس گرین x3جا میشه؟

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
  • کاربر ویژه

بجای واشرهای فلزی میشه ، از واشرهای پیچ مادربورد هم استفاده کرد که خطر ایجاد اتصالی را به 0 درصد میرساند :D

لینک به دیدگاه

بجای واشرهای فلزی میشه ، از واشرهای پیچ مادربورد هم استفاده کرد که خطر ایجاد اتصالی را به 0 درصد میرساند :D

اون قرمز ها؟ اونا که خیلی باریک هستند میکاییل جان، گمونم 10 تا برای هر پیچ باید اضافه کنی؟! ;)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اون قرمز ها؟ اونا که خیلی باریک هستند میکاییل جان، گمونم 10 تا برای هر پیچ باید اضافه کنی؟! ;)

2 مدل هستند ؛ یکی خیلی نازک هستن و مدل دیگه سفت تر و ضخیمتر هستند .

هم از نظر اتصالی مشکلی نخاهد داشت و هم از نظر گارانتی ، چون در صورت وجود خش ؛ گارانتی اذیت میکنه .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

2 مدل هستند ؛ یکی خیلی نازک هستن و مدل دیگه سفت تر و ضخیمتر هستند .

هم از نظر اتصالی مشکلی نخاهد داشت و هم از نظر گارانتی ، چون در صورت وجود خش ؛ گارانتی اذیت میکنه .

درسته یکسری هستش که سه برابر معمولی ها ضخیم تر و بمراتب سفت تر هست.

لینک به دیدگاه

جالبه من تا حالا نديدم  (*)

عكسى چيزى داشتين مارو بى نصيب نگذارين.

در مورد خش هم خيلى بعيده اولا" اون واشر ها كاملا" صيقلى بودند كه استفاده كردم. نهايت ميشه حتى از يك تكه كاغذ براى بين مادربرد و واشر فلزى استفاده كرد.

لینک به دیدگاه

یه سوال برام پیش اومده، شاید هم جاش نباشه، شرمنده

چرا از فن های استوک خود این کولر معمولا استفاده نمیشه واسه رادیاتور؟

بیشتر دیدم که فن های دیگه مثل کوگر نصب میشه روش!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

چند تا دارم ازش بیابم و دوربین خوب داشته باشم ازش عکس میذارم.

خودت حساب کن دیگه وقتی با این واشرها بخای پیچ مین برد ببندی یه دور بیشتر نمیچرخه...

به نظر بنده همون واشر لاستیکی شیر آب از همه چیز بهتره...

یه سوال برام پیش اومده، شاید هم جاش نباشه، شرمنده

چرا از فن های استوک خود این کولر معمولا استفاده نمیشه واسه رادیاتور؟

بیشتر دیدم که فن های دیگه مثل کوگر نصب میشه روش!

نویزشون یکم زیاده.

لینک به دیدگاه

چند تا دارم ازش بیابم و دوربین خوب داشته باشم ازش عکس میذارم.

خودت حساب کن دیگه وقتی با این واشرها بخای پیچ مین برد ببندی یه دور بیشتر نمیچرخه...

به نظر بنده همون واشر لاستیکی شیر آب از همه چیز بهتره...

نویزشون یکم زیاده.

نویز فن های اصلی خودش؟

مدلی ازش هست، اسم اینا!؟

اون دیگه چیه که کوگر رو ملت بهش ترجیح میدن! کوگر هم نویزش بالاست!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نویز فن های اصلی خودش؟

مدلی ازش هست، اسم اینا!؟

دوستانی که دارند شاید خودشون بهتر بتونن بفهمن مشکل این فنها چیه که تعویض میشه!

ولی من تو چند تا سایت بررسی دیدم در دور بالا نویز زیادی داشت که برای واتر ها تقریبا طبیعی هست.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

این لقی برا چیه ؟؟؟ چرا برطرفش نکردن ؟؟؟ آرمین جان ، بهشون اطلاع دادین ؟؟ !!

لینک به دیدگاه

سلام

این لقی برا چیه ؟؟؟ چرا برطرفش نکردن ؟؟؟ آرمین جان ، بهشون اطلاع دادین ؟؟ !!

عطا جان،‌

داد ملت اينقدر به هوا بود كه فهميدن و كلا" يه مدل ديگه ساختن با شيوه ى نصب و براكت هاى كاملا" متفاوت:

شرکت کورسیر واتر کولر جدید H105 را به خنک کننده های Closed-Loop خود اضافه کرد

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نویز فن های اصلی خودش؟

مدلی ازش هست، اسم اینا!؟

بله .کلاً واترکولرهای کلوزلوپ نویز فن استوکشون بالاست.حتی در این زمینه H100i جزو بهترین ها حساب میشه!

مدل فن های استوکش SP120L هست که صدای مزخرفی دارند مخصوصاً وقتی به بلاک وصل میشوند.ولی حتی به 4پین مادربرد هم که وصل کردم نویز بالایی داشتند با واشر پلاستیکی هم امتحان کردم اصلاً خود فن صدا میده حتی با دست هم نگهشون داری رو هوا صدای جیرجیر ازش میاد!

بهترین راه استفاده از فن های توصیه شده توسط سایتهای معتبر هست و اتصال فن های مذکور به مادربرد نه بلاک . آپدیت 1.07 و کورسیرلینک 2.5.5145 هم مشکل رو برطرف نکرد.همچنان بهترین راه اتصال فن ها به مادربورده اگر به خود بلاک وصل بشه صدای پمپ واترکولر هم بیشتر میشه حتی در حد آزاردهنده

لیست فن های توصیه شده:

فن نوکچوا NF-F-12

فن آکاسا 2.64 mmH20

مدل Corsair SP120 که در واقع مدل بهبود یافته SP120L هست

فن VORTEX PWM کوگار

البته فن های AeroCool Shark و Akasa AK-FN059 هم فن های خوبی برای جایگزینی هستند.

در بازار داخلی کوگار جزو بهترین فن هاست نویزش خیلی کمتر از فن های 12سانتی موجود در بازار ماست.خودم تمام فن های 4پین سیستمم رو با کوگار عوض کردم.دمای cpu نسبت به فن های استوک کورسیر 4 درجه افزایش در حالت آیدل داشت ولی دیگه چاره ای نبود.

post-11166-0-87047500-1389864742_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

بله .کلاً واترکولرهای کلوزلوپ نویز فن استوکشون بالاست.حتی در این زمینه H100i جزو بهترین ها حساب میشه!

مدل فن های استوکش SP120L هست که صدای مزخرفی دارند مخصوصاً وقتی به بلاک وصل میشوند.ولی حتی به 4پین مادربرد هم که وصل کردم نویز بالایی داشتند با واشر پلاستیکی هم امتحان کردم اصلاً خود فن صدا میده حتی با دست هم نگهشون داری رو هوا صدای جیرجیر ازش میاد!

بهترین راه استفاده از فن های توصیه شده توسط سایتهای معتبر هست و اتصال فن های مذکور به مادربرد نه بلاک . آپدیت 1.07 و کورسیرلینک 2.5.5145 هم مشکل رو برطرف نکرد.همچنان بهترین راه اتصال فن ها به مادربورده اگر به خود بلاک وصل بشه صدای پمپ واترکولر هم بیشتر میشه حتی در حد آزاردهنده

لیست فن های توصیه شده:

فن نوکچوا NF-F-12

فن آکاسا 2.64 mmH20

مدل Corsair SP120 که در واقع مدل بهبود یافته SP120L هست

فن VORTEX PWM کوگار

البته فن های AeroCool Shark و Akasa AK-FN059 هم فن های خوبی برای جایگزینی هستند.

در بازار داخلی کوگار جزو بهترین فن هاست نویزش خیلی کمتر از فن های 12سانتی موجود در بازار ماست.خودم تمام فن های 4پین سیستمم رو با کوگار عوض کردم.دمای cpu نسبت به فن های استوک کورسیر 4 درجه افزایش در حالت آیدل داشت ولی دیگه چاره ای نبود.

attachicon.gifCIMG0322.JPG

ممنون

ولی خوب فرقش با فن های استوک زیاده!

یه مدلی که مکندگی بالا داشته باشه و نویز پایین!

شرمنده، اون مدل رم هات چیه؟ :D

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ظاهرا H110 تو بازار ما هست و تقریبا همون قیمت H100i رو داره و تقریبا هیچ کدوم از این مشکل ها رو نداره(نویز فن کمتر و لق نزدن براکت حدود 3-4 درجه هم خنک تر هست روی اغلب سوکت ها)ولی بررسی هاش رو که میخوندم اکثرا به نصب سختش اشاره داشتند.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون

ولی خوب فرقش با فن های استوک زیاده!

یه مدلی که مکندگی بالا داشته باشه و نویز پایین!

شرمنده، اون مدل رم هات چیه؟ :D

دیگه لنگه کفش تو بیابون غنیمته ^_^  بعضی مدلهای فن های AeroCool و Akasa دمندگی خیلی خوبی دارند با نویز خیلی کم ولی وارد نمیشن مگر به صورت تک و توک کسی واسه خودش وارد کنه

اونا هم crucial ballistix elite 2133 هستند

لینک به دیدگاه

دیگه لنگه کفش تو بیابون غنیمته ^_^  بعضی مدلهای فن های AeroCool و Akasa دمندگی خیلی خوبی دارند با نویز خیلی کم ولی وارد نمیشن مگر به صورت تک و توک کسی واسه خودش وارد کنه

اونا هم crucial ballistix elite 2133 هستند

عالی دوست من!

ممنون

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...