رفتن به مطلب

CMOS checksome error - defaults loaded!

blue_rays
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان.

من چند وقتي بود كه باتري سيستمم ضعيف شده بود تا اينكه چند هفته پيش باتري رو عوض كردم و سيستم به خوبي كار ميكرد:D. بعد از يه مدت موقه روشن كردن سيستم بعضي وقتا بوغ نميزد و مونيتورو روشن نميكرد. واسه حل اين مشكل يكي از دوستام باتري رو در آورد و تنظيمات رو برگردوند ولي بازم اين مشكلو داشت:confused:(. بعد گفت چيپ ستت زيادي داغ ميكنه. ولي هميشه دماش همين بوده حدود 39 درجست. منم سيستمو تميز كردم و هيت سينك ها رو از گردو غبار پاك كردم و اين مشكل حل شد:D. ولي يه مشكل ديگه پيدا شد. بعد از اينكه باتري رو درآورد و دوباره جازد اين ارورر پيداش شد:o:-)

‍CMOS Checksome error - defaults loaded!

حالا هر وقت سيستمو روشن ميكنم با اين پيغام مواجه ميشم الآن چند روزي ميشه. هر دفع هم ميرم تو تنظيمات و ساعت و بقيه تنظيمات رو انجام ميدم چون هر دفعه بعد از خاموش كردن تنظيمات به حالت اوليه بر ميگرده~x(. دو روز پيش هم باتري نو خريدم ولي بازم مشكل حل نشده. حالا نميدونم چكار كنم.:confused:

مدل مادربوردم هم اينه: ASUS A8N5X

لطفآ راهنماييم كنيد.

بسيار ممنون.

ویرایش شده توسط blue_rays
لینک به دیدگاه

تنظیمات ستاپ خوب چک کن ببین درسته اگه نشد بهتره که قطعات چک بشه ویه بار از مین جدا بشه ودوباره سوار بشه بایوسم اپ کن

لینک به دیدگاه

مشكل از باتري نيست. هر دوتا باتري هم سالمن. تنظيمات مين هم هميشه بر ميگرده حالت اول.

امكان داره CMOS يا بايوس خراب شده باشه؟

من فايل بايوس جديد رو گرفتم حالا ميشه با برنامه از تو ويندوز نصبش كرد يا بايد فلاپي بندازم؟

مينم هم Ausu A8N5X هستش.

لینک به دیدگاه

باهمون نرم افزار اپ مین اپدیت کن با فلاپیم میشه

لینک به دیدگاه

ببخشيد من ورژن جديد برنامه آپديت رو هم دانلود كردم ولي مثل همون ورژني كه رو كامپيوتر خودم نصب بود موقع اجرا اين ارور رو ميده:

NT service registry error! please reboot NT and run again

وبعدش اينو:

No asus motherboard

وبعضي وقتا هم اينو:

unable to detect asus bios

unable to get bios information

BIOSINFO.DLL is incorrect

نميدونم. خلاصه ارور بارو شدم من اينجا.

با تشكر يه راهنمايي ديگه هم كنيد.

لینک به دیدگاه

شما اصلا فکر کنم سیستم عاملد قاطی داره دوباره نصب کن وبایوسم متناسب با اون ویندوز دانلود ونصب کن وببین از چه سی پی یویی استفاده میکنی بایوس قرار داده شده برای اونا باید بگیری تو قسمت نیو سی پی یو تو سایت ایسوس برو واون ورژنی که متناسب باسی پی یو هستا بگیر واپ کن

لینک به دیدگاه

سلام.

یه نگاهی هم به جامپر Clear CMOS بنداز.شاید موقع تعوضی باتری یادتون رفته باشه برگردونید به حالت اول.

لینک به دیدگاه

سلام ! شما برید داخل بایوس و تنظیماتش رو یکبار به حالت پیش فرض دربیارید ! البته اگه تا الان اینکارو انجام ندادید ! برای اینکار هم داخل بایوس احتمالا باید به سربرگ exit ( یا اخرین سربرگ ) برید و در اونجا گزینه load defult bios رو انتخاب کنید و بعدش از شما یک ok میخواد و اکی کنید و در اخر کلید F10 رو از روی کیبردتون بزنید و اکی یا یس کنید البته میتونید در همون صفحه بایوس هم گزینه SAVE AND EXIT رو انتخاب کنید و بعدش سیستم ری استارت میشه و ... ببینید هنوز هم مشکل وجود داره یا خیر ؟ !

در ضمن من متوجه نشدم که شما منظورتون از بازگشت تنظیمات چیه ؟ ایا فقط ساعت و تاریخ بر میگرده یا... ؟ دیگه چی بر میگرده به قبل ؟

اضافه کنم برنامه اسوس اپدیت برای اپدیت بایوس چندین گزینه داره ! مثلا یکی مربوط به دانلود و سیو بایوس جدیده و یکی مربوط به اپدیت بایوس جدید از روی نت و یکی هم مربوط به اپدیت بایوس جدید از روی فایل ( یعنی اپدیت بایوس از روی فایلی که روی سیستم تون وجود داره ) و ...

من پیشنهاد میکنم برای اپدیت بایوس از طریق این برنامه بهتره بصورت جداگانه بایوس جدیدتر رو از سایت اسوس دانلود کرده و در جای مشخصی قرار بدید و بعدش اقدام به استفاده از این برنامه نموده و گزینه اپلود بایوس از روی فایل UPDATE BIOS FROM FILE رو انتخاب کنید و بعدش باید ادرس بایوسی که قبلا دانلود کردید رو بهش بدید و در نهایت و در مرحله اخر فکر کنم باید کلید flash رو بزنید و تموم !

فقط یک نکته رو توجه داشته باشید که هیچگاه از گزینه اپدیت بایوس از نت استفاده نکنید ، چون اگه در حین اپدیت ، اینترنت تون قطع شه و خلاصه به هر دلیلی مشکلی پیش بیاد و اپلود نصفه کاره بمونه ، دچار مشکل بزرگی میشید !

امیدوارم چیزایی که یاد داشتید و قبلا اعمال کردید رو تکرار نکرده باشم ! موفق باشید /

لینک به دیدگاه

شما اصلا فکر کنم سیستم عاملد قاطی داره دوباره نصب کن وبایوسم متناسب با اون ویندوز دانلود ونصب کن وببین از چه سی پی یویی استفاده میکنی بایوس قرار داده شده برای اونا باید بگیری تو قسمت نیو سی پی یو تو سایت ایسوس برو واون ورژنی که متناسب باسی پی یو هستا بگیر واپ کن

سلام ! ضمن تشکر از راهنمایی این دوست مون و با اجازه ایشون !

اینم لینک انتخاب بایوس بر اساس نوع پردازنده ! که در جدول بالای صفحه ، ابتدا از منوی ابشاری ، گزینه CPU رو انتخاب میکنیم و بعدش از منوی TYPE ، تیپ پردازنده و در منوی سوم یعنی NAME هم مدل و نام پردازنده مون رو انتخاب میکنیم و در انتها روی عبارت OK کلیک میکنیم ! پس از ااین اعمال ، جدولی پدیدار میشه که باید از میان نام مادربردهای موجود در ان ، مدل دقیق مادربردمون رو انتخاب کنیم و سپس بر روی GO که در روبروی نام مادربرد قرار داره کلیک میکنیم و پس از ان به صفحه دانلود بایوس مناسب ، هدایت میشیم !

در تصویر زیر ، من بر اساس نوع پردازندم ، تنظیمات رو انجام دادم

qciwmsp0lrrtk5e0e6he.jpg

اضافه کنم هدف از توضیح قدم به قدم و مفصل ، این بود تا در کنار این دوستمون ، حال چه نیازی به توضیح اضافی داشته باشند و چه نداشته باشند ، بعنوان هدف دوم ، منظور این بود تا کاربرانی که در اینده از این موضوع دیدن میکنن ! بتونن با هر میزان بار اطلاعاتی که دارن ، از این مطلب استفاده کنند ! مخصوصا کاربرانی که ممکنه از طریق سرچ به اینجا بیان ! ( البته من در اکثر پست هام این موضوع رو هم تا جایی که بتونم ، در نظر میگیرم )

این مورد رو هم از این جهت بیان کردم تا خدایناکرده اینطور برداشت نشه که من بار علمی دوستان رو دست کم میشمرم !

ویرایش شده توسط بازنده
لینک به دیدگاه

از راهنمايي هاي كاملتون خيلي ممنون. من قبلآ فايل آپديت بايوس را از قسمت مدل مين بورد خودم گرفتم. ميشه با سرچ كردن سام مين بورد و رفتن به قسمت دانلود صفحه ي مربوط به مين خودمون انواع آپديت و ابزار هاي جيدي مخصص ميبن خودمون رو بگيريم.

اگه يه توضيحي هم در مورد نحوه ي آپديت از خود ويندوز بديد ممنون ميشم. البته دوستمون كامل گفتن در صفحه ي قبل ولي اين برنامش اجرا نميشه.

راستي سيستمت خيلي خفنه :confused:

لینک به دیدگاه

سلام ! اگه روی سخن شما با منه که حقیر در صفحه قبل در مورد نحوه کار با برنامه اسوس اپدیت توضیح دادم !

در مورد بایوس هم ! ببینید اون قسمتی که شما میگید کلا درایورها و دانلود های مربوط به مادربرد هستش ! ولی اینیکه دوستمون و من ادرس دهی کردیم بر اساس نوع پردازنده ، بایوس رو معرفی میکنه ! حالا شما محض احتیاط با این روش هم یکبار چک کنید !

در ضمن من در همون پست صفحه قبل از شما سوالاتی پرسیدم که پاسخ شونو ندادید ! همچنین اینو هم بفرمایید که منظورتون از اجرا نشدن این برنامه اسوس اپدیت چیه ( دقیقتر ) ؟ و اینکه ایا راه حل های پیشنهادی منو ( در صفحه قبل ) ، اجرا کردید ؟

ممنون !

لینک به دیدگاه

از شما بسيار ممنونم. يه ويندوز ديگه نصب كردم و برنامه ايسوز روش اجرا شد و فايل آپديت بايو رو هم به روشي كه گفتم هم به روش شما دانلود كردم دوتاش يكي بود حتي تاريخ انتشارش. بايوس رو كامل آپديت كردم ولي بزام مشكل حل نشد!:D

جامپر CMOS هم ديدم سر جاش بود.

نميدونم ديگه اعصابمو خورد كرده. هر موقع سيستمو روشن مي كنم پيغامي رو كه گفتم ميده منم مجبورم يا F1 رو بزنم يا تنظيماتو دوباره انجام بدمو ري استارت كنم. ساعت و همه ي تنظيمات Setup بعد از هر بار خاموش كردن به طور كامل از بين ميره و ميشه مثل حالت اوليه كارخونه ايش.o:-)

منم همر دفعه تاريخو ساعتو تنظيم ميكنم. بعد HDD smart monitoring و AMD Cool and quiet رو فعال ميكنم و save ميكنم. ولي اين تنظيمات تا وقتي ذخيره ميشن كه جريان برق قطع نشه و كامپيتر روشن باشه. حتي بعد از ريستارت هم تنظيمات سر جاش ميمونه. ولي بعد از خاموشي كامل و روشن كردن دوباره روباره ميشه روز از نو روزي از نو.:D

ممنون از راهنمايي هاتون مخصوصآ جناب بازنده.

لینک به دیدگاه

قطعاتا باید کامل بزاری مشکل 100%از مینه با یه باتری دیگه تست کن

لینک به دیدگاه

قطعاتا باید کامل بزاری مشکل 100%از مینه با یه باتری دیگه تست کن

ممنون. ولي همون طور كه در تاپيك اول گفتم باتري هاي زيادي امتحان كردم. مشكل از باتري يا جامپرش نيست. بايوس هم آپديت كردم.

احتمال داره از چيپ ست مين بورد باشه؟ مين بوردم Asus A8n5x هست كه سي پي يو AMD Athlon fx 64 3000+ روش گذاشتم. مين AMD همونطور كه ميدونيد پل شمالي نداره و فقط يه پل داره. دوستم مي گفت زياد داغ ميكنه ولي به نظرم طبيعيه و مشكل گرمايشش رو هم با باز گذاشتن كيس و قرار دادن فن در جاهايي كه بهينه تر كار كنن و همين طور در آوردن دو تا از قاب هاي دي وي دي رام هم حل كردم. (البته از نظر برق رساني مشكل نداره و فن هاش زياد نيست. Real power هم 400 يعني اينجوري نيست كه نتونه بكشه.)

والا نميدونم چه كنم دوستان:D

ویرایش شده توسط blue_rays
لینک به دیدگاه

اگه اینطوری حال گیری کرده باید بره گارانتی اشکال از بایوسه کاری از دستت برنمیاد

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...