رفتن به مطلب

Vishera پایان خط برای پردازنده های AMD FX : نقشه راه

Recommended Posts

ما می ترسیدیم چیزی مثل این زمانی اتفاق بیوفتد . اما درز کردن نقشه راه AMD تایید کرد که پردازنده های AMD FX Vishera پایان خط پردازنده ها برای AMD است . این کمپانی از اینجا فقط بر روی APU ها تمرکز می کند . در بهترین حالت می توان انتظار داشت که تعداد هسته های پردازنده نسبت به چهار هسته ای قدیمی فعلی A-سری Liaano بالاتر برود که در سال 2014 در پردازنده های A-سری Kaveri ادامه می یابد .

post-59-0-00313200-1386138819_thumb.jpg

تصویر نقشه راه ادعا شده  AMD توسط ProHardver به بیرون درز کرده است . پردازنده های AM3+ Vishera بر روی محصولات AMD تا اواخر 2015 وجود خواهند داشت . مگر اینکه AMD بخواهد خود را به AM3+ آویزان کند که فعلا بر روی تصویر نقشه راه درز کرده نشان داده نشده است .در سال 2015 معرفی Carrizo را خواهیم دید . یک APU که به اندازه Kaveri موفق است و بر اساس نسل بعدی پردازنده های با معماری بسیار کوچک Excavator و نسل بعدی معماری GPU ، همراه با پیاده سازی کامل مدل برنامه نویسی HSAخواهد بود . پردازنده های Kabini تا اواسط 2014 عرضه خواهند شد و بعد از آن پردازنده های Beema خواهد رسید .

نقشه راه نشان می دهد که AMD  از ساخت پردازنده های گرانتر از 150 دلار کنار کشیده است ، مگر اینکه AMD در حال برنامه ریزی با Carrizo ( می دانیم که با Kaveri نمی شود ) بر روی APU های 6 و 8 هسته ای باشد ، در حالیکه پردازنده های چند هسته ای می توانند توسط بخش محصولات سرمایه گذاری زیر پرچم Opteron زنده  نگه داشته شوند . اگرچه نقشه راهی برای این تئوری دیده نمی شود .

منبع : Techpowerup

ترجمه : حامد قربانی

ویرایش شده توسط Hamed
لینک به دیدگاه

درود

مرسی حامد جان کارت درسته و منتظر خبرهای توپ دیگه ای ازت در این موارد هستیم

:clapping: :clapping:

لینک به دیدگاه

AMD هم فقط درجا

نه به اون شوری شوری نه به این بی نمکی -_-

8-X

لینک به دیدگاه

یکی از کارهای خوبی که Amd انجام میده این مسئله ثبات سوکت هستش که واقعا نکته مثبتی هست.

اینکه سوکت fm2 رو تا سال 2015 پشتیابی می کنه و پردازنده های جدید رو بر این مبنا عرضه می کنه واقعا حاشیه امنیت خوبی رو واسه استفاده کننده های پردازنده های این کمپانی فراهم میکنه.

من به شخصه هنوز دلیل این تعویض سوکت های مکرر اینتل رو متوجه نمی شم.

این مسئله که سوکت 1150 رو معرفی کنه و پردازنده های نسل بعدیش از این پلتفرم پشتیبانی نکنند واقعا یه جور اجحاف در حق مصرف کننده هست.

به علاوه اینکه همه افراد به پردازنده های چند صد دلاری و قدرت پردازشی آنچنانی نیازی ندارند. این به قول حامد جان نقشه راه به خوبی نشون می ده که amd بازار ما فقیر فقرا ها رو در نظر گرفته.

یه مسئله دیگه هم اینکه به هر حال اون کمپانی هم باید به فکر سود و منفعت خود باشه شاید بهتر دیده چند صبحی رو از رقابت با اینتل کنار بکشه به هر حال اینتل تنها رقیب جدی که داره amd هست اما amd از اون طرف با یه کمپانی گردن کلفت مثل nvidia هم داره دست و پنجه نرم می کنه و خود این مطلب باعث شده نتونه تو دو تا جبهه رقابت کنه.

amd معمولا به دنبال سود کمتر و فروش بیشتر بوده به عنوان مثال خود شما آقای حسینی در طول یک هفته gt630 بیشتری به فروش می رسونید و یا اینکه titan , 780ti .

در پایان نتیجه اینکه amd خوب یا بد ، یه روز بالا یه روز پائین حضورش در بازار ضروریه و مطمئناً تاثیر زیادی بر ثبات قیمت ها که واسه خیلی ها از جمله خود من مسئله مهمی هست داره.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

به نظر من همین پردازنده های سری fx اون جوری هم که میگن بد نیستند

شما با 180 دلار یا کمتر یه پردازنده 8 هسته ای دارید مگر یک کاربر معمولی چقدر میخواد برنامه و یا چه جور برنامه ای میخاد اجرا کنه که مثلا 8350 نتونه از عهدش بربیاد  یا چه جور گیمی هست که این سی پی یو نتونه اجرا کنه تازه کسی هم که برای رندر میخاد سیستم ببنده میره سراغ کوادرو یا فایرپرو که چند برابرمثلا 3960x سریعتر رندر میکنه

لینک به دیدگاه

به نظر بنده AMD داره خوب کار میکنه و هیچی از اینتل کم نداره-قیمت که ارزونه و گارانتی هم که داره و برای تمامی کار ها سی پی یو داره-گیم میخوای FX سری 8000 رو بگیر از صد تا اینتل با قیمت گرون هم بهتره-مثلا کسی i7 اینتل داره با کسی که fx8350 داره چه فرقی میکنه تازه 8350 8 هسته اصلی هستش و صد برابر هایپرتریدینگ اینتل قوی تره-تو گرافیک هم که هیچی داره انویدیا رو میندازه تو گل و خودش گازشو گرفته

لینک به دیدگاه

چون FX اون چیزی که AMD فکر میکرد نبود ، بازاره High end رو ول میکنه

اما اگه اینجوری پیش بره توی Mid-range هم شکست میخوره 

متاسفانه AMD از نظر مالی هم از اینتل و هم از انویدیا ضعیفتره و رقابت نیازمنده پشتیبانیه مالیه که .....

امیدوارم یکبار دیگه روزای طلایی AMD مثل Athlon64 رو دوباره ببینیم

:(  :(  :(  :(  :(

لینک به دیدگاه

به نظر بنده AMD داره خوب کار میکنه و هیچی از اینتل کم نداره-قیمت که ارزونه و گارانتی هم که داره و برای تمامی کار ها سی پی یو داره-گیم میخوای FX سری 8000 رو بگیر از صد تا اینتل با قیمت گرون هم بهتره-مثلا کسی i7 اینتل داره با کسی که fx8350 داره چه فرقی میکنه تازه 8350 8 هسته اصلی هستش و صد برابر هایپرتریدینگ اینتل قوی تره-تو گرافیک هم که هیچی داره انویدیا رو میندازه تو گل و خودش گازشو گرفته

با اینکه طرفدار AMD هستم اما این حرفوتن درست نیست

متاسفانه AMD هیچ CPU ای در حد و اندازه های i7 نداره این مسئله مستقیم بر میگرده به روش پردازش و قدرت هر هسته

که AMD سعی داشت با تعداد هسته بیشتر و فرکانس بالاتر این کمبود و نقص (در روش پردازش) رو جبران کنه اما نهایتا یک پردازشگر 8 هسته ای میشد که با فرکانس 5 و 5.5 و مصرف 200 وات که در آخر از 4 هسته i7 با فرکانس 3.5 و مصرف 80 وات شکست میخورد

لینک به دیدگاه

اگر AMD رو‌ى همين APU‌ ها، گرافيكهاش و بازار لپ تاپ تمركز كنه خيلى بيشتر به نفعشه.

داشتن يك بازار موفق بهتر از داشتن چند بازار ناموفقه. 

لینک به دیدگاه

با اینکه طرفدار AMD هستم اما این حرفوتن درست نیست

متاسفانه AMD هیچ CPU ای در حد و اندازه های i7 نداره این مسئله مستقیم بر میگرده به روش پردازش و قدرت هر هسته

که AMD سعی داشت با تعداد هسته بیشتر و فرکانس بالاتر این کمبود و نقص (در روش پردازش) رو جبران کنه اما نهایتا یک پردازشگر 8 هسته ای میشد که با فرکانس 5 و 5.5 و مصرف 200 وات که در آخر از 4 هسته i7 با فرکانس 3.5 و مصرف 80 وات شکست میخورد

تا حدودی درسته-این حرف من که هیچی از اینتل کم نداره از نظر گیم گفتم که بازی های روز سی پی یو آنچنانی نمیخوان-دراین که amd سی پی یو هاش پر مصرف هست شکی نیست.

حرف من اینه که به جای مثلا 1 میلیون تومن بیا 600 بده و پرفرمنس قابل قبولی تحویل بگیر و لذت ببر

لینک به دیدگاه

خوب ما موندیم و اینتل و بازار های اند

احتمالا بزودی اینتل این محصولات رو ارائه میده (با الگوگیری از انویدیا):

Core i5 TITAN = 499$

Core i7 TITAN = 999$

با حدود 3.14 % افزایش کارایی نسبت به نسل گذشته;)

لینک به دیدگاه

اگر AMD رو‌ى همين APU‌ ها، گرافيكهاش و بازار لپ تاپ تمركز كنه خيلى بيشتر به نفعشه.

داشتن يك بازار موفق بهتر از داشتن چند بازار ناموفقه. 

آرمین جان من تو توضیح دادن و انتقال مطلب مشکل داشتم و دارم  یه مطلبی میگم خودت روش فکر کن:

"لپتاپ و تبلت هردو منابع محدودی از انرژی دارند (باتری) پس مصرف انرژی فاکتور بسیار مهمی توی این وسایل هست" با در نظر گرفتن این جمله متن زیر رو بررسی کن

اینتل یک معماری بهینه و سریع داره که نتیجش شده 4770 حالا این چون خیلی قویه وقتی مصرف و فرکانسشو میاری پایین آخرش یه چیزی میمونه که بتونی توی لپتاپ استفاده کرد (مثل 4500U)

حالا مثلا FX8350 رو نظر بگیر با این مقدار مصرف و قدرت اگه بخوایم اینو فرکانس و مصرفشو کم کنیم (در حد 15 وات مثل 4500U) چیزی ازش میمونه که با 4500U رقابت کنه ؟

لینک به دیدگاه

متاسفانه AMD از نظر مالی هم از اینتل و هم از انویدیا ضعیفتره و رقابت نیازمنده پشتیبانیه مالیه که .....

هر چقدر هم که ضعیف باشه باز هم همین AMD بود که بازار رقابت با اینتل رو حفذ کرد تا خدای نکرده اینتل مردم رو قلع و قم نکنه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

CPU-FR.png

فکر نکنم نیاز به توضیح داشته باشه...

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود دوستان ،

BW_Table.png

فکر میکنید چه اطلاعاتی از شکاف PCI-E عبور میکنه که توی نسخه PCI-E 3.0 سرعت تبادل اطلاعات تا پردازنده تا 32 گیگابایت برثانیه ارتقاع داده شده ؟

PCI-E 3.0 برای رسیدن به این سرعت با کدینگ 128b/130b در هر خط فرکانس سیگنال به عدد وحشتناک 8 گیگاهرتز رسیده و قراره در PCI-E 4.0 به 16 گیگاهرتز افزایش پیدا کنه .

آیا طراحی نسخه بعدی با سرعت بالاتر و همینطور پشتیبانی از نسل قبل ممکن خواهد بود ؟ چه میزان توان برای این انتقال اتلاف خواهد شد ؟ چه میزان فضا بری این انتقال نیاز خواهد بود ؟ به صرفه خواهد بود ؟

فاصله درگاه PCI-E تا پردازنده نتیجش ایجاد تاخیر ، نویز ، اتلاف توان در ارسال سیگنال خواهد بود ، که این مشکل در فرکانس های بالاتر پررنگ تر نمود خواهد کرد .

و این در حالی است که در معماری APU ها به دلیل مجتمع شدن پردازنده گرافیکی همچنین امکان استفاده مشترک و مستقیم هر دو پردازنده به حافظه ، مشکل انتقال های سنگین به راه دور ( از پردازنده به کارت گرافیک) رفع شده است .

در دوره ای که فریمورک OpenCL هر توسعه دهنده ای رو وسوسه میکند و از طرفی با گسترش روز افزون استفاده از تبلت و فون ها نیاز به یک بستر سخت افزاری مشابه بین این دیوایس ها و PC برای ایجاد فریمورک های نرم افزاری کاملا مشابه به جرائت میتوان گفت آینده از آن APU ها است و جدا بودن پردازنده گرافیکی از پردازنده مرکزی به شکل فعلی (استفاده از درگاه ) به زودی به تاریخ خواهد پیوست .

HSAAcceleratedProcessingUnit.png

فکر میکنم نقشه راه AMD هوشمندانه ، زیرکانه و حساب شده هست   :wub: 

ویرایش شده توسط ۞ MR_MOHAMMAD ۞
لینک به دیدگاه

باسلام

دوستان خوبم با عرض شرمندگی باید بگم که صحبتها تون اشتباهه. من قبلا علاقه شدیدی به amd داشتم و از فنوم شروع کرده تا به fx رسیدم و تا چندی پیش سی پی یو 8150 fx و گرافیک hd 7870 داشتم. خوب بود ولی تو بیشتر موارد ضعیف بود.الآن 2700k دارم و تا 5.8 ghz آور میشه و gtx 660 ti oc که تا 1320  آور  میشه .2700k سی پی یو 8350 را حتی بدون آور در تمام تستها راحت پشت سر می گذارد.در passmark سی پی یو آور شده 13700 امتیاز میاره و ti 660 نیز 7870 را که هیچی 7950 را نیز بدون آور در اکثر بازیها به راحتی پشت سر می گذارد و در 3d mark 11 آور شده امتیاز 10900 را به دست می آورد. bf4 را در 1080*1920 بدون آور بالای 60 فرم در ثانیه اجرا می کند. دوستانی که آگاهی دارند میدانند 60 فرم در ثانیه یعنی چی.amd فقط قیمت پائین تری دارد سی پی یو هاش بخاری برقی هستند. یک i3 دوهسته ای به راحتی یک 4 هسته ای amd را پشت سر می گذارد.

نتیجه  :        سی پی یو فقط اینتل و گرافیک فقط انویدیا البته با عرض شرمندگی

لینک به دیدگاه

بله خوب قطعا کارایی بالاتری رو بدست آوردید و توی اکثر تست ها شاید هم همشون پردازنده اینتل برتری داشته ولی شما این مطلب رو هم در نظر بگیرید که 2700 کا 300 الی 400 هزار تومان قیمتش از 8150 بیشتره  

از اون طرف هم 7870 رو می شه با 750 تومان و شاید هم کمی کمتر تهیه کرد ولی برای 660 تی آی باید حدود 1 میلیون تومان هزینه کنید . 

این تفاوت قیمتی از حداقل 500 و حد اکثر 700 هزار تومان رو خیلی شاید نتونن پرداخت کنند. و کسانی هم که بتونن شاید حاضر نشن بخاطر 10 15 % کارایی بالاتر این مقدار رو هزینه کنند

اضافه کردن مثلا یه اس اس دی به سیستم با این میزان هزینه کمتر بخاطر انتخاب پلتفرم amd واسه خیلی ها از جمله من هیجان انگیز تره . 

ویرایش: متن ظاهرا ناقص آپلود شده بود.

ویرایش شده توسط ace
لینک به دیدگاه

درسته دوست عزیز در amd نسبت قیمت به قدرت تقریبا بهتر از اینتل و انویدیا است و این موضوعی است که در ایران نمی توان آن را نادیده گرفت. ولی موضوع دیگری نیز هست که آن کیفیت قطعات هست . تقریبا هر کارت amd را که من به شدت آور کردم سر از قبرستان درآورده حتی با این که به حالت دیفالت باز گرداندم باز صدای بدی از چیپ های کارت به گوش می رسد . تقریبا دو دفعه گرافیک سوزاندم. یک 7870 و یک 7770  که  در حالت کراس فایر استفاده می شد. آخرین بار یک 7870 نو از گارانتی گرفتم که بعد از آور کلاک مرتب با صفحه آبی مرگ مواج شده و ویندوز ریستارت می شد که با بدبختی ردش کردم. همین طور سی پی یو8150 که بعد از آورکلاک و بازگشت به دیفالت ، دائما داغ می کرد با این که یک فن گازی ته مسی به قیمت 120 هزار تومان روش بسته بودم در بازیها سیستم قفل می کرد. در ضمن ماردبردهائی که شرکتهای سازنده برای اینتل می زنند بسیار قدرتمند تر از amd است . البته تمام این موارد به شرکت سازنده نیز بستگی دارد . بهترین قطعات را از ایسوس و گیگابایت بخواهید. msi و برندهای دیگر در رده های بعدی قرار دارند .در ضمن از خرید برند سافایر جدا خودداری فرمائید. بر اساس تجربه عرض می کنم. قیمت و کیفیت پائینتری دارد و با اولین افزایش ولتاژ و یا نوسانات برق پاور، گرافیکتان به درک واصل می گردد. با این همه هنوز با اینتل و انویدیا به مشکلی بر نخوردم البته هم مادربرد و هم گرافیک برند گیگابایت است.

دوستان ببخشند اگرپرحرفی کردم. :D

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...