رفتن به مطلب

مشاوره برای خرید _ بین سندی و آی وی و هاسول گیر کردم

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان خسته نباشید ______ 

بنده قبلا سیستم 775 داشتم 

اول سی پی یو 9400 کواد داشم _ بعد فروختم 9650 کواد خریدم ______ حالا هم9650 رو فروختم و مین راهم میخوام بفروشم و سیستم جدید ببندم __

بین سندی بریج _ آی وی بریج و هاسول بدجورگیر کردم ______

میبینم که فرق قیمتشون خیلی خیلی کمه و عقلانیه که کوچ کنم به هاسول __ حالا دوستان با بودجه ای که من دارم چیو پیشنهاد میکنن 

مادربورد 200 تومن 

سی پی یو 350 تومن 

سی پی یوهای corei3  دوهسته اصلی دارن دوتا هم مجازی ؟//

دوستان با توجه به بودجه ای که دارم چیرو پیشنهاد میکنن ؟ 

سی پی یوهای جدید مثل 3220 چرا توربو تکنولوژی ندارن ؟

خیلی تاثیر گذاره ؟

بعدش هم شنیدم مادربردهای گرافیک آنبرد سرعت رو خیلی پایین میارن درسته ؟

مشکلات سی پی یوهای سندی بریج و آی وی بریج تو سی پی یوهای هاسول رفع شده ؟

خودم اینارو درنظر دارم 

لینک به دیدگاه

درود دوست عزیز

اگه از 775 میخواید آپگرید بکنید به سمت سوکت 1150 برید چون عقلانی نیست خرید سوکت 1155.(البته در صورتی که بودجشو دارید.)

پیشنهاد بنده:

مینASUS H81M-C

سی پی یوIntel Core i3-4130

در رابطه با مین هم باید بگم مین هایی که خروجی تصویر دارند به نسبت به مین هایی که هیچ امکاناتی ندارند میزانی قرتشون کمتر هست ولی برای سیستم خانگی زیاد مهم نیست...

لینک به دیدگاه

درود دوست عزیز

اگه از 775 میخواید آپگرید بکنید به سمت سوکت 1150 برید چون عقلانی نیست خرید سوکت 1155.(البته در صورتی که بودجشو دارید.)

پیشنهاد بنده:

مینASUS H81M-C

در رابطه با مین هم باید بگم مین هایی که خروجی تصویر دارند به نسبت به مین هایی که هیچ امکاناتی ندارند میزانی قرتشون کمتر هست ولی برای سیستم خانگی زیاد مهم نیست...

ببخشید چه مین بوردی هست که هیچ امکاناتی نداره؟؟؟

یعنی زد ۸۷ خروجی تصویر نمیده؟

لینک به دیدگاه

h61 r2.o گرافیک آنبرد نداره

لینک به دیدگاه

سلام دوستان خسته نباشید ______ 

بنده قبلا سیستم 775 داشتم 

اول سی پی یو 9400 کواد داشم _ بعد فروختم 9650 کواد خریدم ______ حالا هم9650 رو فروختم و مین راهم میخوام بفروشم و سیستم جدید ببندم __

بین سندی بریج _ آی وی بریج و هاسول بدجورگیر کردم ______

میبینم که فرق قیمتشون خیلی خیلی کمه و عقلانیه که کوچ کنم به هاسول __ حالا دوستان با بودجه ای که من دارم چیو پیشنهاد میکنن 

مادربورد 200 تومن 

سی پی یو 350 تومن 

سی پی یوهای corei3  دوهسته اصلی دارن دوتا هم مجازی ؟//

دوستان با توجه به بودجه ای که دارم چیرو پیشنهاد میکنن ؟ 

سی پی یوهای جدید مثل 3220 چرا توربو تکنولوژی ندارن ؟

خیلی تاثیر گذاره ؟

بعدش هم شنیدم مادربردهای گرافیک آنبرد سرعت رو خیلی پایین میارن درسته ؟

خودم اینارو درنظر دارم 

شما بهتره که Intel Core i3-4130 و GIGABYTE H81M-S2PV را تهیه کنید . تا 16 گیگ رم میتونید روش بذارید . یک کارت گرافیک و 2 تا اسلات PCI هم داره . 2 تا ساتا 3 و 2 تا ساتا 2 هم داره .

تمام بورد های دارای چیپ سری 7 و 8 اینتل خروجی گرافیک دارن . البته ممکنه تک و توک برداشته باشن برای ارزونتر کردن . ولی من ندیدم . منتها از پردازنده های 1156 به بعد دیگه چیزی به نام گرافیک آنبورد نداریم . گرافیک داخل خود پردازنده به صورت مجتمع قرار گرفته و اگر مادربوردی خروجی داشته باشه میشه از اون گرافیک استفاده کرد . الان حتی مادربورد های های اند هم خروجی دارن . هیچ تاثیری روی قدرت اونها نداره داشتن این خروجی .

لینک به دیدگاه

درود دوست عزیز

پیشنهاد بنده:

مینASUS H81M-C

ممنون از اطلاعات عالیتون ______  پاورم هم باید عوض شه ؟ چون مادربرد برق 6 پین میخوره ___ پاورم هم گرین 530 ab  هست 

درضمن سی پی یوهای core i 3  دو هسته مجازیه دو هسته اصلی ؟

ویرایش شده توسط milad.h.h
لینک به دیدگاه

پاور رو عوض کنید بهتره . البته مدل کارت گرافیک هم مهمه . ولی به هر حال این پاور مدت خیلی زیادیه که کار کرده و راندمانش هم کم شده . علاوه بر اینکه سوکت های مورد نیاز رو ممکنه نداشته باشه .

لینک به دیدگاه

ASUS P8H61 هیچ گونه خروجی ناره که به کار یک کاربر خانگی بخوره و قدرتش از مین ASUS P8H61-M-LE بیشتره...

لینک به دیدگاه

ممنون از اطلاعات عالیتون ______  پاورم هم باید عوض شه ؟ چون مادربرد برق 6 پین میخوره ___ پاورم هم گرین 530 ab  هست 

درضمن سی پی یوهای core i 3  دو هسته مجازیه دو هسته اصلی ؟

خواهش میکنم انجام وظیفه هست...

سی پی یو های i3 دو هسته ی واقعی(فیزیکال کور) دارند و 4 ترد.

اگه برای بازی میخواید این سیستم رو جمع کنید حداقل این رو بگم بازی اکثرا با هسته های اصلی سر و کار داره...

لینک به دیدگاه

دوست من یه پیشنهاد عجیب بهت میکنم که کلا چیپ h61 نگیر حالا هر مدلش

یکم بذار روش یه مین سری Z بگیر که واقعا تفاوت رو توی همه چی احساس میکنی بعدا هم خواستی ارتقا بدی مجبور نمیشی کلهم رو بفروشی

و اگه نمیتونی زیاد روش بذاری ، لا اقل p8b75 بگیر h61 خیلی وضعش خرابه .

درمورد گرافیک آنبرد هم اصلا استفاده نکن عملکرد سی پی یو و رم رو خیلی میاره پایین

یه گرافیک خیلی ارزون بگیری بذاری خیلی بهتر از آنبرده مثلا 9500 یا 9600 یا 8600 که الان تو بازار مفت میدن یه سایت دیدم آکش رو صد تومن میداد.

درمورد سندی و آیوی هم تفاوت زیادی ندارن حداقل اونقدر نیست که توی بازی و کارکرد با ویندوز احساس کنی ! 

هسول هم نمیصرفه . کجا گفتن تفاوت قیمتشون خیلی کمه ؟ i5 2500 رو 450 میدن (آقای پوده ای میده :D) اما هسول بالای ششصده .

پیشنهاد من :

Asus p8b75-v > 290 t

پردازنده g2020 و g2030 خیلی توی بنچمارک نسبت به i3 3220 تفاوت کمی دارن ، تفاوتشون نهایت 20% هست و اصلا احساس نمیشه

اگه قیمت برات مهمه ، 2030 رو بگیر ، تفاوت خاصی احساس نمیکنی ، من الان با 2020 راحتم و گرافیکم اصلا گلوگاه نمیشه .

intel pentium g2030 > 160 t

پست اول 550 تومن گفتی موجودی داری ، با نسخه ای که من پیچیدم صد تومن اضافه میاد که میتونی همون گرافیک هایی که معرفی کردم رو بگیری ;)

مطمئن باش بنچمارکی که شما با i3 و مین h61 با گرافیک آنبرد بگیری ، یک سوم بنچمارک g2030 با مین b75 و گرافیک 9600 هم نیست .

ویرایش شده توسط amir.coder
لینک به دیدگاه

یکم بذار روش یه مین سری Z بگیر که واقعا تفاوت رو توی همه چی احساس میکنی بعدا هم خواستی ارتقا بدی مجبور نمیشی کلهم رو بفروشی

درمورد گرافیک آنبرد هم اصلا استفاده نکن عملکرد سی پی یو و رم رو خیلی میاره پایین

یه گرافیک خیلی ارزون بگیری بذاری خیلی بهتر از آنبرده مثلا 9500 یا 9600 یا 8600 که الان تو بازار مفت میدن یه سایت دیدم آکش رو صد تومن میداد.

درمورد سندی و آیوی هم تفاوت زیادی ندارن حداقل اونقدر نیست که توی بازی و کارکرد با ویندوز احساس کنی ! 

هسول هم نمیصرفه . کجا گفتن تفاوت قیمتشون خیلی کمه ؟ i5 2500 رو 450 میدن (آقای پوده ای میده :D) اما هسول بالای ششصده .

پیشنهاد من :

Asus p8b75-v > 290 t

پردازنده g2020 و g2030 خیلی توی بنچمارک نسبت به i3 3220 تفاوت کمی دارن ، تفاوتشون نهایت 20% هست و اصلا احساس نمیشه

اگه قیمت برات مهمه ، 2030 رو بگیر ، تفاوت خاصی احساس نمیکنی ، من الان با 2020 راحتم و گرافیکم اصلا گلوگاه نمیشه .

پست اول 550 تومن گفتی موجودی داری ، با نسخه ای که من پیچیدم صد تومن اضافه میاد که میتونی همون گرافیک هایی که معرفی کردم رو بگیری ;)

مطمئن باش بنچمارکی که شما با i3 و مین h61 با گرافیک آنبرد بگیری ، یک سوم بنچمارک g2030 با مین b75 و گرافیک 9600 هم نیست .

کاملا با این نظر شما مخالفم .

اولا ایشون صحبتی در مورد کارت گرافیک و یا استفاده از گرافیک مجتمع پردازنده نکردن . دوما ایشون میخوان با تغییر پردازنده عملکرد بهتری داشته باشه سیستم .الان پردازنده 9650 چهار هسته ای رو بذارن کنار و پردازنده 2030 بگیرن ؟ اینکه میشه عقب گرد . درسته سوکت جدیدتر گرفتن ، ولی پردازنده ایشون عملا ضعیفتر میشه .

مادربورد های H81 سری 1150 دیگه ضعفهای H61 رو ندارن . اینها فقط کمی امکانات کمتری نسبت به B85 و H87 دارن . پس خریدشون برای کسی که نیازش در همون حده کاملا درسته . پردازنده 3220 و 4130 درستنه که خیلی با هم فرق نمیکنن . ولی هرچی باشه 4130 جدیدتره و حداقل مصرف و حرارت کمتری داره .

ویرایش شده توسط Hamed
لینک به دیدگاه

اولا ایشون صحبتی در مورد کارت گرافیک و یا استفاده از گرافیک مجتمع پردازنده نکردن . دوما ایشون میخوان با تغییر پردازنده عملکرد بهتری داشته باشه سیستم .الان پردازنده 950 چهار هسته ای رو بذارن کنار و پردازنده 2030 بگیرن ؟ اینکه میشه عقب گرد . درسته سوکت جدیدتر گرفتن ، ولی پردازنده ایشون عملا ضعیفتر میشه .

مادربورد های H81 سری 1150 دیگه ضعفهای H61 رو ندارن . اینها فقط کمی امکانات کمتری نسبت به B85 و H87 دارن . پس خریدشون برای کسی که نیازش در همون حده کاملا درسته . پردازنده 3220 و 4130 درستنه که خیلی با هم فرق نمیکنن . ولی هرچی باشه 4130 جدیدتره و حداقل مصرف و حرارت کمتری داره .

کاملا موافقم  ^_^

لینک به دیدگاه

پیشنهاد من :

Asus p8b75-v > 290 t

اگه پولش بود که داداش مشکلی نبود _____

با 2020 هم کارکردم ولی برای من که 9650 کواد داشتم و سی پی یوم عین کره نرم افزار و بازیارو اجرا میکرد و هیچ وقت از لحاظ سی پی یو کم و کاستی نداشتم یکم سخته که بخوام 2020 بخرم 

h61 هم مین خوبیه ___ همه راضی بودن برای کاربر معمولی و عادی عالیه ________

هاسول و آی وی فرق قیمتی ندارن که _ من 3220 قیمت دارم 370 البته یکم گرون شده که دلیلشم معلوم نیست 

هاسول 4130 هم قیمت دارم 350 ___

بنظرت الان 4130 قویتره یا 3220 ؟؟

خوب معلومه که 4130 _ بنچمارکهای 4130 بهتر از 3220 بوده ___ 

سی پی یوهای جناب پوده ای دست دوم وقیمتاشونم عالیه _ خودم هم وقتی چندروز پیش قیمت این مدلشو دیدم وسوسه شدم بدجور __

درمورد گرافیک آنبردم بله حق باشماست ______ 

ممنون از راهنماییتون

لینک به دیدگاه

اولا ایشون صحبتی در مورد کارت گرافیک و یا استفاده از گرافیک مجتمع پردازنده نکردن . دوما ایشون میخوان با تغییر پردازنده عملکرد بهتری داشته باشه سیستم .الان پردازنده 950 چهار هسته ای رو بذارن کنار و پردازنده 2030 بگیرن ؟ اینکه میشه عقب گرد . درسته سوکت جدیدتر گرفتن ، ولی پردازنده ایشون عملا ضعیفتر میشه .

کاملا موافقم _________

لینک به دیدگاه

اولا ایشون صحبتی در مورد کارت گرافیک و یا استفاده از گرافیک مجتمع پردازنده نکردن . دوما ایشون میخوان با تغییر پردازنده عملکرد بهتری داشته باشه سیستم .الان پردازنده 9650 چهار هسته ای رو بذارن کنار و پردازنده 2030 بگیرن ؟ اینکه میشه عقب گرد . درسته سوکت جدیدتر گرفتن ، ولی پردازنده ایشون عملا ضعیفتر میشه .

ایشون در پست اول درمورد کاهش عملکرد سیستم توسط گرافیک آنبرد چیزی گفتن و بنده گمان کردم میخوان ازش استفاده کنن .

بنده حرفی از ضعیف بودن h81 زدم ؟ بنده گفتم h61 ضعیفه ! گفتم h61 نگیر ، اصلا حرفی درمورد h81 نزدم ! اصلا شناختی هم از سری چهارم ندارم که بخوام راهنمایی کنم شما پست منو بد خوندین.

چیزی که بنده گفتم ، عرض کردم اگه قراره 3220 بگیرن با مین برد h61 و گرافیک آنبرد کار کنن، بهتره اگه بودجشون محدوده 2020 بگیرن با مین برد b75 و گرافیک 9600 و اگه میتونن بودجه رو افزایش بدن همون 3220 رو بگیرن با گرافیک و مین برد مذکور .

چون توی پست اول ذکر کردن موجودیشون 550 تومن هست درنظر گرفتم مثل بنده بی پول باشن و نتونن روش بذارن ، شما احتمالا حرف بنده رو چیز دیگه ای برداشت کردید.

نظر من اشتباهه ؟ شما مخالفین ؟ اگه مخالفین بنچمارک بگیرین نتایج رو ببینید.

بهرحال شما برای بنده محترم هستین و قصد هیچگونه بحث وجنجال ندارم هدف همه ی ما راهنمایی ایشون هست .

مورد بعدی هم اینکه i3 هم نسبت به کواد برتری خاصی نداره ، بنچمارک پردازنده ایشون و i3 3220 رو دیدم توی یک سری تست ها کواد از i3 سر تر هم بود

ایشون اگه قراره از پردازنده عملکرد بهتری داشته باشن بهتره به جای 3220 ، همون i5 2500 رو که آقای پوده ای 450 تومان میده خریداری کنن .

ویرایش شده توسط amir.coder
لینک به دیدگاه

دوست عزیز منظورت از این جمله چیه؟   

لینک به دیدگاه

ایشون در پست اول درمورد کاهش عملکرد سیستم توسط گرافیک آنبرد چیزی گفتن و بنده گمان کردم میخوان ازش استفاده کنن .

بنده حرفی از ضعیف بودن h81 زدم ؟ بنده گفتم h61 ضعیفه ! گفتم h61 نگیر ، اصلا حرفی درمورد h81 نزدم ! اصلا شناختی هم از سری چهارم ندارم که بخوام راهنمایی کنم شما پست منو بد خوندین.

چیزی که بنده گفتم ، عرض کردم اگه قراره 3220 بگیرن با مین برد h61 و گرافیک آنبرد کار کنن، بهتره اگه بودجشون محدوده 2020 بگیرن با مین برد b75 و گرافیک 9600 و اگه میتونن بودجه رو افزایش بدن همون 3220 رو بگیرن با گرافیک و مین برد مذکور .

چون توی پست اول ذکر کردن موجودیشون 550 تومن هست درنظر گرفتم مثل بنده بی پول باشن و نتونن روش بذارن ، شما احتمالا حرف بنده رو چیز دیگه ای برداشت کردید.

بهرحال شما برای بنده محترم هستین و قصد هیچگونه بحث وجنجال ندارم هدف همه ی ما راهنمایی ایشون هست .

مورد بعدی هم اینکه i3 هم نسبت به کواد برتری خاصی نداره ، بنچمارک پردازنده ایشون و i3 3220 رو دیدم توی یک سری تست ها کواد از i3 سر تر هم بود

ایشون اگه قراره از پردازنده عملکرد بهتری داشته باشن بهتره به جای 3220 ، همون i5 2500 رو که آقای پوده ای 450 تومان میده خریداری کنن .

عزیز من عرض کردم با نظر شما مخالفم . چیز دیگه ای نگفتم که عصبانی میشی ;)

من نگفتم شما در مورد H81 حرفی زدی. خودم گفتم H81 چیپ خوبیه . ما دیگه چیزی به نام گرافیک آنبورد نداریم . هیچ مادربورد اینتلی از سوکت 1156 به بعد روش گرافیک نداره . گرافیک به داخل پردازنده منتقل شده . خرید پردازنده ای مثل 2020 یا 2030 در واقع حرکت رو به عقبه برای ایشون . ولی 4130 عملکرد بهتری داره نسبت به 9650 . هرچند خیلی زیاد نیست تفاوت . ولی حداقل بهتره . ضمن اینکه مصرف و حرارتش هم خیلی کمتره . از مزایای جانبی اون هم میشه استفاده کرد . مثل پشتیبانی از  PCI-E 3.0 و رم های DDR3 سریعتر . ساتا 3 و USB3 . همه اینها رو میشه تو یک بورد H81 داشت . نه تو بورد 775 و نه تو بورد H61 نمیتونی همه اینها رو با هم داشته باشی .

این یک مقایسه بین 9650 و 4130 :

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core2-Quad-Q9650-vs-Intel-Core-i3-4130

این هم یک مقایسه بین 32220 و 9650 :

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core2-Quad-Q9650-vs-Intel-Core-i3-3220

این مقایسه بین 9650 و 2020 :

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-G2020-vs-Intel-Core2-Quad-Q9650

این هم مقایسه بین 4130 و 3220 :

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i3-4130-vs-Intel-Core-i3-3220

این مقایسه ها کلی هستن . ولی نشون میدن که چطوریه .

مسلما خرید i5 خیلی بهتره . ولی اگر 450 تومان برای پردازنده هزینه بشه ، با 100 تومان مادربورد چی بگیرن ؟ نیاز به 100 تومان دیگه دارن حداقل .

لینک به دیدگاه

آره کم کم دارم به این نتیجه میرسم که همین کارو بکنم _______

i3 یکم برام ضعیفه _ 

2500 بنچ مارکهای خوبی داشته خوشم اومد _______

لینک به دیدگاه

عزیز من عرض کردم با نظر شما مخالفم . چیز دیگه ای نگفتم که عصبانی میشی ;)

من نگفتم شما در مورد H81 حرفی زدی. خودم گفتم H81 چیپ خوبیه . ما دیگه چیزی به نام گرافیک آنبورد نداریم . هیچ مادربورد اینتلی از سوکت 1156 به بعد روش گرافیک نداره . گرافیک به داخل پردازنده منتقل شده . خرید پردازنده ای مثل 2020 یا 2030 در واقع حرکت رو به عقبه برای ایشون . ولی 4130 عملکرد بهتری داره نسبت به 9650 . هرچند خیلی زیاد نیست تفاوت . ولی حداقل بهتره . ضمن اینکه مصرف و حرارتش هم خیلی کمتره . از مزایای جانبی اون هم میشه استفاده کرد . مثل پشتیبانی از  PCI-E 3.0 و رم های DDR3 سریعتر . ساتا 3 و USB3 . همه اینها رو میشه تو یک بورد H81 داشت . نه تو بورد 775 و نه تو بورد H61 نمیتونی همه اینها رو با هم داشته باشی .

این یک مقایسه بین 9650 و 4130 :

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core2-Quad-Q9650-vs-Intel-Core-i3-4130

این هم یک مقایسه بین 32220 و 9650 :

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core2-Quad-Q9650-vs-Intel-Core-i3-3220

این مقایسه بین 9650 و 2020 :

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-G2020-vs-Intel-Core2-Quad-Q9650

این هم مقایسه بین 4130 و 3220 :

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i3-4130-vs-Intel-Core-i3-3220

این مقایسه ها کلی هستن . ولی نشون میدن که چطوریه .

مسلما خرید i5 خیلی بهتره . ولی اگر 450 تومان برای پردازنده هزینه بشه ، با 100 تومان مادربورد چی بگیرن ؟ نیاز به 100 تومان دیگه دارن حداقل .

حامئ جان درسته i3  زیاد فرقی با 9650 خودم نداره _________ بنظرم همون2500 باید بخرم با یه مین 200 تومنی کارم راه میفته ____

لینک به دیدگاه

کاکو من از سوکت 1156 تا 1150 رو داشتم.

نمی گم کاربر حرفه ای هستم ولی خب وقتی با سیستم کار میکنم یه چیزایی دستم میاد.

به نظر من تو این بازار و این قیمت های فعلی خرید ایوی بریج به صرفه نیست چون قیمت سی پی یو و مین ش زده بالا {به خاطر تعطیلات }

شما بیا مثل من یه H81 با CORE I3  4130 بگیر.خداییش بهترین ترکیبی هستش که تا حالا داشتم.

هیچ تفاوت ی رو با ای وی بریج نمی بینم ولی خب بهتر هستش.

هم از نظر بازده هم قیمت.

چیپ ست H81 هم بد نیست 4 تا ساتا داره که کافیه. شرکت های خوبی هم تو بازار موجود دارن

ممنون از راهنماییهایت

لینک به دیدگاه

دوست عزیز منظورت از این جمله چیه؟   

مشکل حرارت و مصرف بالا و عدم ساپورت رم باس بالا ______

لینک به دیدگاه

دوستان فقط یه سوال _______ من برام بروز بودن قطعات مهم نیست کارایی  برام مهمه 

دوستان 2500 داشتن راضی بودن ؟

مصرف بالاش مشکل ایجاد نمیکنه ؟

حرارت بالا ایجاد نمیکنه ؟؟؟

بازدهیش خوبه ؟؟؟؟

امتیازش تو ویندوز 8 چنده ؟؟؟؟

ویرایش شده توسط milad.h.h
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...