رفتن به مطلب

کمک به مبتدیان برای اسمبل سیستم از صفر تا صد

اشتراک گذاری

Recommended Posts

مدیران محترم سایت ، من هرچی گشتم قسمتی رو برای آموزش ندیدیم چون کارم گیر بود و نیاز به راهنمایی دوستان داشتم سعی کردم تایپیک رو در جای پر بازدید بزنم تا زودتر به نتیجه برسم

____________________________________________________________________________________________________________

من با کمک و راهنمایی دوستان قطعات سیستمم را که در زیر می بینید  از فروشگاه همین سایت (البته به جز پاور)خریدم

Intel® Core™ i5-4670k Haswell Processor

ASUS Z87-Plus LGA1150 Z87 MB

ASUS GTX 650 Ti Boost OC DCII 2GB GDDR5

Patriot Vaper3 Black Mamba 2x8GB 2133Mhz

Corsair Force GS 128GB SATA3 SSD

Power corsair 650 TX

در ضمن احتمالا  دی وی دی رایتر و هارد رو از یه سیستم دیگه باز کنم و روی سیستم خودم نصبش کنم

حالا هم می خوام به کمک دوستان اسمبلش کنم .کاملا هم آماتور آماتور هستم و از اساتید می خوام که از صفر تا صد کار به من آموزش بدید

منتظر راهنمای هایتان هستم

ویرایش شده توسط filtrmiltr
لینک به دیدگاه

• ارسال 88
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

دوست عزیز الان دارم یه سیستم اسمبل می کنم سعی می کنم تا جایی که بشه عکس بگیرم براتون اپلود کنم(البته می افته برای فردا)

البته سیستم شما فکر کنم هنوز به دستتون نرسیده

البته چون خودتون گفتید آماتور هستید بهترین گزینه اینه که از یه نفر که اسمبل رو بلده بخواهید براتون اسمبل کنه(حداقل سی پی یو رو براتون جا بزنه)

ویرایش شده توسط Mahdi-Lion
لینک به دیدگاه

درود

رفیق شما خودتون مایلید ک اسمبل کنید؟

اگه که نه بیرون با هزینه کمی براتون اسمبل میکنن

ویرایش شده توسط Alirezaa
لینک به دیدگاه

دوست عزیز الان دارم یه سیستم اسمبل می کنم سعی می کنم تا جایی که بشه عکس بگیرم براتون اپلود کنم

البته سیستم شما فکر کنم هنوز به دستتون نرسیده

البته چون خودتون گفتید آماتور هستید بهترین گزینه اینه که از یه نفر که اسمبل رو بلده بخواهید براتون اسمبل کنه(حداقل سی پی یو رو براتون جا بزنه)

والا من قبلا از این دیونه بازی ها در آوردم البته نه تو تین ضمینه الان هم آماده ام

اگه چند نفر مثل شما پبدا بشن که اطلاعات اولیه را مخصوصا با عکس بزارن یه مرجع خوب برای باقی دوستان هم خواهد شد

در ضمن من مدل قطعات رو نوشتم تا اگه قلق خاصی داره راهنماییم کنید

در ضمن من احتمالا جمعه نصب دارم اگه چند تا از دوستان که وقت دارن انلاین باشن می تونن مرحله به مرحله کمکم کنن

لینک به دیدگاه

رفیق شما خودتون مایلید ک اسمبل کنید؟

اگه که نه بیرون با هزینه کمی براتون اسمبل میکنن

بحث هزینه نیست اصلا بحث کنجکاوی و یاد گیری

ولی با این همه اگه اساتید اصرار بر ناتوانی من داشته باشن شاید این ریسک رو انجام ندم ولی فک می کنم از پسش بر می آم

لینک به دیدگاه

ولی با این همه اگه اساتید اصرار بر ناتوانی من داشته باشن شاید این ریسک رو انجام ندم ولی فک می کنم از پسش بر می آم

سختی خاصی که نداره یه بار انجامش بدید اون استرستون از بین میره

آقا مهدی هم که دیگه استاد همه ی ما تو اسمبل کردن هستن فکر نکنم کسی بهتر از ایشون بتونن کمکتون کنن

لینک به دیدگاه

مدیران محترم سایت ، من هرچی گشتم قسمتی رو برای آموزش ندیدیم چون کارم گیر بود و نیاز به راهنمایی دوستان داشتم سعی کردم تایپیک رو در جای پر بازدید بزنم تا زودتر به نتیجه برسم

____________________________________________________________________________________________________________

من با کمک و راهنمایی دوستان قطعات سیستمم را که در زیر می بینید  از فروشگاه همین سایت (البته به جز پاور)خریدم

Power corsair 650 TX

حالا هم می خوام به کمک دوستان اسمبلش کنم .کاملا هم آماتور آماتور هستم و از اساتید می خوام که از صفر تا صد کار به من آموزش بدید

Power corsair 650 TX

دوست عزیز مهمتر از هم در اسمبل کردند قسمت CPU هست که هم گران هم اگر پایه هاش یکیش کج بشه دیگر فیکس کردنش با خداست (البته تا حدی)

شما ابتدا سعی کنی پاور رو روی قاب کیس قرار بدید و با استفاده از پیچ ها محکم کنید

سپس با کمی صبر و حوصله Cpu رو از طریق دفترچه داخل مادربرد و نحوه فیکس کردنش قرار بدید( به این نکته توجه داشته باشید که جا زدن زورکی CPu لازم نیست و در این صورت بدونید اشتباه دارید قرار میدید)

پس از قرار دادن CPu خمیر سیلیکونی رو با استفاده از کاردک موجود روی سطح Cpu بمالید(توجه کنید طوری سطح رو اقشته کنید که نه کم باشه و نه زیاد که از بغل ها در اخر بزنه بیرون)

نحوه دقیقتر و روش های بیشتر ریختنش هم در همین سایت دوستان به طور مفصل توضیح دادند اگر مایل بودید دوباره میگم

سپس فن موجود که احتمالا استوک هستند رو با استفاده از پیچ های داخلش به مادربرد پیچ کنید

سپس مادربرد رو روی کیس پیچ کرده و کابل فن Cpu رو با مادربرد نصب کنید

در اخر هم کارت گرافیک و رم رو به اسلات ها وصل کنسد(اگر از جای نصب اون ها مطمئن نیستید به دفترچه مادربرد مراجعه کرده و اسلات های ddr3 و xpres3 رو میبینید)

و سپس هارد رو روی کیس قرار بدید و ssd رو با استفاده از کابل ساتا 6گیگ به مادربرد وصل کنید(دقت کنید کابل به قسمت ورودی 6گیگ وصل کنید که باز در صورت دیدن ورودی های مختلف با رنگ های مختلف با مراجعه به دفترچه مادربرد نوع هر کدوم مشخص میکنه همراه با رنگش که به طور کلی دو نوع 3گیگ و 6گیگ هست)

در اخر هم بر کابل پاور رو به مادربرد که معمولا 24 پین هست و کابل ساتا برق رو به دی وی دی رایتر و هارد بزنید

و بر اصاص برق کارت گرافیکتون 6 پین یا 8 پین اون رو وصل کنید (با مراجعه به دفترچه کارت میتوانید تشخیص بدبد و یا به تعداد سوزن یا سوراخ های موجود روی کارت)

در اخر هم کابل فن cpu رو با مادربرد وصل کنید(معمولا روی کف مادربرد Cpu fan نوشته)

و خب در اخر اخر هم روی درب کیس اگر فن هست بر اصاص کابلش به پاور وصل کنید

اون قسمت های که گفته شده با دفترچه مراجعه کنید رو میتوانید روی سایت سازنده هم مراجعه کرده و ببینید

لینک به دیدگاه

سلام

هیچ سختی ای نداره که شما ناتوان باشید داخلش، فقط دقت و حوصله ی زیاد میخواد. با کمک دوستان و همچنین راهنمایی های آقا مهدی (ایشسون کیس های خود لیون کامپیوتر رو اسمبل میکنن) میتونید به سادگی اسمبل رو انجام بدید.

اسمبل در حالت کلی توی دو مرحله انجام میشه:

1- بیرون کیس روی قوطی مادربورد (برای اینه که اگه قطعه ای رو اشتباه بستید و خواستید تغییر بدید توی کیس گیر نکنید و دستتون کاملا باز باشه)

2- انتقال به داخل کیس و اسمبل نهایی

مرحله اول اسمبل بیرون کیس (جازدن سی پی یو و نکات امنیتی) شامل مراحل زیر هست:

1- قطعات رو روی قوطی خالی مادربورد مونتاژ کنید (این قوطی ضد الکتریسیته ساکن هست)

2- سعی کنید بدنتون رو از الکتریسیته ساکن خالی کنید (لباسی پشمی نپوشید، روی قالی راه نرید، دستتون رو به لوله ی آب یا گاز بزنید تا الکتریسیته داخل بدنتون تخلیه بشه)

3- پین ها و کانکشن های قطعات رو به هیچ وجهبا دست لمس نکنید و از لبه ی بردشون بگیریدشون

4- مادربورد رو روی قوطیش بذارید

5- اهرم فلزی کنار سوکت رو فشار بدید به سمت پایین و بعد بیاریدش به سمت بیرون تا قاب محافظ باز بشه

6- گوشه ی CPU دو تا فرورفتگی هست، روی سوکت مادربورد دوتا بیرون زدگی هست، اینا باید توی هم قرار بگیرن... دقت کنید که CPU اصلا فشار نمیخواد به هیچ وجهو اگه کامل توی سوکت جا نیافتاد و کج وایساد یعنی دارید اشتباه نصبش میکنید. اگه درست جا بیافته لب به لب سوکت وایمیسه... به عکس دقت کنید:

installLGA1366_2158.jpg

7- قاب محافظ رو سر جاش برگردونید اهرم محافظ رو ببندید (دقت کنید که CPU کاملا لب به لب جا افتاده باشه، در غیر اینصورت پین های زیر CPU میشکنن، همچنین دقت کنید که لبه ی قاب محافظ زیر اون پیچ جلوش قرار گرفته باشه قبل از اینکه اهرم رو پایین بیارید)

8- درپوش پلاستیکی سیاه خودش از جاش درمیاد و میشه برش دارین.

لینک به دیدگاه

یکی از چیزایی که دوستان زیاد تاکید می کنن خمیر سیلیکون هستش

اگه این مورد رو هم با عکس ترجیحا آموزش بدید خیلی خوبه

لینک به دیدگاه

یکی از چیزایی که دوستان زیاد تاکید می کنن خمیر سیلیکون هستش

اگه این مورد رو هم با عکس ترجیحا آموزش بدید خیلی خوبه

اموزش کامل و دقیق اون در همین فروم هست

http://lioncomputer.ir/forum/index.php?showtopic=11789

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اسمبل اصلا کاره سختی نیست چون مثه پازل نیست که شما گزینه هایه زیادی داشته باشین 

مهمترین رو دوستمون گفتن به خاطره حساسیش که اونم cpu  هست 

شاید این مراحلی که میگم زیاد دقیق نباشه پس کلی میگم 

1 شما باید جایی باشین که جز خودتون هیچ چیزه دیگه ای اونجا نباشه خصوصا بچه ها و .... 

اگه میزه کار دارین که چه بهتر 

2 تمامه قطعاتی که نیاز دارین واسه سیستمه کامل رو از پاکت در میارین و رویه یه سطح چوبی میزارن (به هیچ عنوان قطعات رو رو سطح آهنی و رسانا قرار ندین ) 

3 اول از همه مادربورد رو ازکارتن در میارین و لوازمه داخله کارتن مادربورد رو مثه کابل ساتا و سی دی درایور رو هم همون اول در بیارین و مادربورد رو رویه کارتونه خوده بورد بزارین 

4اولین چیزی که جا میزنید سیپیو هست پس کارتونه سیپیو رو باز کنید و فن رو که داخله یه کارتونه دیگه هست رو هم در بیارین کناره کارتن سیپیو داخله یک پک پلاستیکی قرار داره و اون رو هم در بیارین 

5 درپوشه رویه مادربورد رو بردارین و اون سوکت آهنی که لبه اون مثه اهرم گیر کرده رو به آرامی به سمته راست و پایین فشار بدین تا از زیره اهرم در بیاد و باز بشه بعد اون رو تا بالا بیارین (قبل از باز کردن ببینید چطور بسته هست تا بعد از گذاشتنه سیپیو باید مثه همون موقع دوباره بسته شه 

نکته    به هیچ وجه دستتون رو به اون سیم مانند ها  که زیره اون محافظ رویه مادربورد هستند دست نزنید و)

6 رویه برد 2 زائدگی هست که رویه سیپیو هم دقیقا به همون اندازه و همون سایز وجود دارن شما باید دقیقا طوری سیپیو رو بزارین که زائدگی هایه رویه مادربورد بیفته داخله زائدگی هایه سیپیو (بدونه هیچ فشار یا ... سیپیو رو رویه سوکت بزارین و با سره انگشت تست کنید که کامل تویه جاش باشه 

بعد سوکته آهنی رو باید بیارین پایین و دقیقا مثه زمانی که بازش کردین ببندینش 

7 بعد نوبته فنه سیپیو هست 17.jpg

همون طور که میبینید رویه فن 4 ضامن هست که با جا افتادنه دقیق پردازنده رو خنک میکنه 

اون 4 اهرم کنار فن رو میبینید روشون 1 شیار مثه جایه یه دو سو هست که شما موقع جا زدن باید اون ها رو بکشی به طرفه بالا و اون شیار مستقیم رو به فن با شه (دقیقا مثه تصویر ) 

بعد فن رو طوری میزارین که کابله فن که روش هست  به CPU FAN  مادربورد برسه و جا بخوره حالا چهار زائدگی رو داخله جایه خودشون رویه مادربورد بزارین طوری که کمی از پایه سفید رنگش از پشت میزنه بیرون و بعد اون سوکت هایه مشکی رو به حالت ضربدری به سمت پایین فشار بدین که صدایی تیک مانند میده و جا میفته و نوکه پلاستیکیه مشکیش با اون سفیدی ها یکی میشه 

واین یعنی کولر جا افتاده 

بعد رم ها هستند که رم هایه ddr3  خیلی راحت مشخص میشن که چطور باید جا زدشون 

همون طور که میبینین این جا زدن اشتباهه و رم جا نمیخوره  post-11230-0-04625600-1389199757_thumb.jpg

شما اون اهرم هایه سفید رنگه کناره رم رو به کنار باز میکنید و رم رو طوری که با شکافه اسلات رم ها یکی باشه قرار میدین بدونه هیچ زوری رم جل میفته و بعد از 2 گوشه رم ها رو به سمته پایین فشار میدین تا اون اهرم هایه سفید خود به خود بسته شن 

نکته ( برایه فعال شدنه دوال چنل رم ها باید رم ها رو در اسلات هایه هم رنگ بذارین )

بعد نوبته گرافیکه که باید کمی بیشتر مراقب باشین و رویه pci ex 16  بذارین 

pci-express-x16.jpg

vtst2.jpg

باید کارت رو طوری بزارین که اون اهرم مثه اهرمه کناره رم ها خود به خود بسته شه (قبل از گذاشته گرافیک باید اون اهرمه سفید رو به سمته راست و پایین فشار بدین تا مثه رم ها باز شه   pcie.jpg

بعد از جا زدنه گرافیک میمونه وصل کردنه کابل برق ها و کابل ساتایه دی وی دی و هارد 

computer-power-cables-labeled-2.jpg

شما فقط به کابله ساتا برایه هارد ها و دی وی دی نیاز دارین که اون ها هم یک زائدگی دارن و باید درست جا بخورن

و کابله مادربورد که یک عدد 8 پین یا متشکل از 2 عدد 4 پین هست مثه عکس بالا ( بعضی ها این کابل رو خصوصا زمانی که کارت گرافیک ها شون 8 پین میخوره با 8 پینه مادربورد اشتباه میگیرن )

شما باید یک کابله 8 پین که بالایه فن سمته چپ هست رو از پاور وصل کنید + کابله 24 پین که تابلو هست  و در جهت مخالف جا نمیخوره 

و هم چنین کابله برقه گرافیک 

بعد از چک کردنه تمامه چیز ها باید سیستم رو برق بدین (منظور به برق شهری ) و سیستم رو روشن کنید 

پایینه مادربورد jumpers-asus.jpg

میبینید و در اینجا pwr btn  یعنی پاور سوئیچ که با یه اتصال کوتاه با یه دو سو یا 4 سو مادربورد روشن میشه 

بعد از این هم که تازه دردسر شروع میشه سره اینکه گذینه هایی که گفتم رو پیدا کنید و فعالشون کنید ( منظور تو تایپیک قبلی بود اون 5 مورد) 

ترجیحا به یه فنی واگذار کنید 

تمامه چیزهایی که گفتم فقط 4 دقیقه طول میکشه ولی نزدیک به 20 دقیقه هست دارم تایپ میکنم حتی بیشتر 

ویرایش شده توسط atisoc0936
لینک به دیدگاه

اسمبل خصوصا تو سیستم های حرفه ای سخته امیدوارم با موفقیت بتونید به انجام برسونید واسه منم خوب شد شاید به زودی منم مبتلابه شدم

لینک به دیدگاه

دستتون درد نکنه فک نمی کردم این همه وقت بزارید و راهنماییم کنید

الان مطمین شدم که میتونم این کار رو به کمک شما انجامش بدم

در مورد تنظیمات بایوس هم راهنماییم کنید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوست عزیز میتونی با دیدن چند مورد ویدیو استرست کم بشه

با پیشنهاده ایشون بیش از حد موافقم 

لینک به دیدگاه

من z87 pro دارم بایاس 1707 تازه اومده کاری نداره دانلود کن از سایتش بعد برنامه ai suite 3 رو نصب کن از دی وی دی بعد یه tool داره به نام ezupdate بازش کن و فایل بایاس رو بده بهش فقط دقت کن برق ره و سیستم به صورت دستی خاموش نشه که فاجعه میشه ! ( البته برای شما که مبتدی هستین ) ! 

https://www.asus.com/Motherboards/Z87PLUS/#support

ویرایش شده توسط JCAT
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

محیطه بایوسه مینه شما 

a.jpg

xmp profile 

d.jpg

AHCI 

شما باید sata config رو انتخاب کنید و برین داخل (با موس کار میکنه)

g.jpg

شبیهه این

post-11230-0-96786900-1389201575_thumb.jpg

ویرایش شده توسط atisoc0936
لینک به دیدگاه

دستتون درد نکنه فک نمی کردم این همه وقت بزارید و راهنماییم کنید

الان مطمین شدم که میتونم این کار رو به کمک شما انجامش بدم

در مورد تنظیمات بایوس هم راهنماییم کنید

سلام

عجله نکنید. مرحله به مرحله، بعداز جا زدن قطعات و اسمبل سیستم بدون هیچ تنظیم خاصی توی بایوس هم بوت میشه و بالا میاد. پس نگران این موارد نباشید.

اگه زبانتون خوبه تا من چند تا ویدیو از Youtube براتون لینک کنم ببینید.

لینک به دیدگاه

خب دوستانی که ویدیو مناسب دارن لینکش رو بزارن تا استفاده کنیم اگه فارسی باشه چه بهتر ولی اگرم نبود باز بهتر از هیچیه

در ضمن اگه ویدیو ها توسایت های فیلتر نباشه راحت ترم

وای که چه جمعه پر هیجانی خواهم داشت فقط جمعه هم منوتنها نزارید هر کی تونست آنلاین باشه و یه سری به این تایپیک بزنه تا اگه به مشکل خوردم حلش کنیم

در ضمن دوستان فعلا سایت به من در روز بیشتر ازچند تا تشکر اجازه نمیده متاسفانه بنابراین تشکر من رو از همتون از همینجا بپذیرید لطفا

در ضمن دوستان اگه ممکنه لینک دانلود بهترین درایورها رو هم برام بزارید تا فردا دانلودشون کنم و همه چی برای جمعه مهیا باشه

ویرایش شده توسط filtrmiltr
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درایور گرافیک 

nVIDIA GeForce Driver 332.21 WHQL درایور کارت گرافیک nVIDIA

دانلود نسخه 64 بيتي براي ويندوز 7 و 8 و 8.1 ، ويستا با لینک مستقیم

مادربورد 

اول اگه شد بایوس رو آپدیت کنید        لینک 

طریقه - فایل رو بگیرین و فایله استخراج شدش رو رویه یه فلش با فرمت fat32  بریزید 

فلش رو به مادربورد وصل کنید تا شناسایی شه 

برین داخله بایوس و در سربرگه آخر EZ FLASH MOD  رو پیدا کنید و بزنید و آدرسه فایله داخله فلش رو بهش بدین و پیغام هایه بعدی رو ok  بزنید 

نکته( به خاطره تک بایوس بودنه مادربورد هایه ایسوز (که گیگابایت این طور نیست) اگه در حین آپدیت بایوس برق بره یا به هر دلیلی سیستم خاموش بشه معلوم نیست دیگه مادربورد تصویر بده و باید بایوس بخوره که این کار رو فقط گارانتیش قبول یکنه ) پس موقع پر شدنه فایل آپدیت توسط سیستم با سیستم هیچ عمله دیگه های انجام ندید 

بعد  از انجام آپدیت که بیشتر از 10 تا 15 سانیه بیشتر طول نمیکشه سیستم پیغامم ریستارت میده که بعد از ریستارت شدن ممکنه 2 تا 3 بار سیستم استارت بخوره و خاموش شه (که نگران نباشید) 

بعد از تصویر دادنه مجدد برید داخله بایوس و تو سربرگه اول که هستین میبینید که ورژنه بایوس جدید شده (البته قبل از انجام بایوس در همین سربرگ ببینین ورژنه بایوس چنده تا اگه قبلا آپدیت شده بود دیگه الکی وقت تلف نکنید 

پ ن (قبل از بایوس آپدیت گفته شده که بهتره تنظیماته بایوس رو حالته دیفالت خودش باشه )

درایوره مین مربوط به ساتا ها           لینک

درود 

لینک به دیدگاه

دوستان کسی بتونه یه فیلم درست کنه با آموزش فارسی خیلی خوبه برا کسایی که مشکل دارن .

لینک به دیدگاه

البته فقط آموزش نيست در اين بين ترفندهايى هم وجود داره كه افرادى هستن با سليقه خودشون در ميارن يا از همه مهمترت بعد اسمبل كردن سيستم مديريت كابلها هست كه هنر واقعى اونجا خودشو نشون ميده مثلاً قديما يه فردى بود كه يه ترفند كوچيكى از خودش در اورده بود بهمون نشون داد اونم اين بود كه يه خودكار ميورد و كابل ساتاى هارد رو دورش ميپيچوند بعد بازش ميكرد و اين كار باعث ميشد كابل ساتا به حالت فنرى در بياد و جاى كمترى رو اشغال كنه (با اينكه بعدها كلى سيستم اسمبل كردم ولى از اين ترفند استفاده نكردم وقت و حوصلش نبود)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

البته فقط آموزش نيست در اين بين ترفندهايى هم وجود داره كه افرادى هستن با سليقه خودشون در ميارن يا از همه مهمترت بعد اسمبل كردن سيستم مديريت كابلها هست كه هنر واقعى اونجا خودشو نشون ميده مثلاً قديما يه فردى بود كه يه ترفند كوچيكى از خودش در اورده بود بهمون نشون داد اونم اين بود كه يه خودكار ميورد و كابل ساتاى هارد رو دورش ميپيچوند بعد بازش ميكرد و اين كار باعث ميشد كابل ساتا به حالت فنرى در بياد و جاى كمترى رو اشغال كنه (با اينكه بعدها كلى سيستم اسمبل كردم ولى از اين ترفند استفاده نكردم وقت و حوصلش نبود)

ولی من واسه کابله هارد حتما استفاده میکنم 

خصوصا تو کیس هایه معمولی که همی چیز وسطه مین رها شده هستند 

لینک به دیدگاه

تنها چیزی که فعلا میتونم کمک کنم اینه حین اسمبل دستکش لتکس دست کنین تا از تخلیه بار الکتریکی به قطعات جلوگیری و خرابی احتمالی صفر بشه

ویرایش شده توسط Assass1n
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...