رفتن به مطلب

بررسی اجمالی Cooler Master Nepton 280L قویترین واترکولر AIO حاضر دنیا

Recommended Posts

x7pnab29tw04yju7n236.png

واتر کولر Nepton 280L از تولیدات اخیر شرکت کولر مستر است که در بسیاری از سایت های فن آوری از آن به عنوان بهترین واتر کولر ALL IN ONE بازار یاد می شود. کولر مستر از برترین شرکت های تولید کننده لوازم جانبی کامپیوتر جهان در سالهای اخیر تلاش فراوانی برای رقابت در بازار واتر کولر های Closed-Loop از خود نشان داد وحتی در این زمین چندین محصول متوسط و بعضا" قابل قبول نیز ارائه کرد اما هیچ کدام آن طور که کولر مستر انتظار داشت مورد توجه بازار و منتقدین قرار نگرفت.

bh9awcgqnx3jscckwov.png

ولی این بار با ارائه ی Nepton 280L توانست نه تنها نظر منتقدین را جلب کند، بلکه با کارایی استثنایی که در تست ها از خود نشان داد توانست بلافاصله در صدر جدول فهرست قطعات پیشنهادی سایت های فن آوری کامپیوتر قرار بگیرد.

zbboopu9hc0zurtr0ypv.jpg

در نگاه اول، همه چیز این کولر غول آسا به نظر می آید. بلاک بزرگ که ظاهری فوق حرفه ای به سیستم می بخشد، رادیاتور 28 سانتی که میتواند همزمان فنهای 14 و 12 سانتی را بر روی آن وصل کرد، فن های بزرگ 14 سانتی 2000 دور با قدرت پرتاب باد حداکثر 122 فوت مکعب، شلنگ های مستحکم با قطر زیاد که میزان بیشتری از کولانت را در خود جاری می سازد.

lnt9cipkyveopw9qo6ap.jpg

سطح وسیع مسی زیر بلاک، میزبان پردازنده های اینتل از خانواده سوکتهای 2011 / 1366 / 1150 /1155 / 1156 / 775 و پردازنده های AMD از خانواده سوکتهای FM2 / FM1 / AM3+ / AM3 / AM2 می باشد. طراحی پمپ داخل بلاک و خود بلاک توسط کولر مستر انجام شده است. این پمپ با عمر بالای 70 هزار ساعت، صدایی کمتر از 25db تولید می کند که عملا" قابل شنیدن نیست.

56h76sm12574ic9bnts.jpg

رادیاتور مجهز به شیر پر کردن کولانت است، هرچند کولر مستر روی آن را پملب کرده است.

pcdk8gvx36z426lfyyn1.jpg

پمپ توسط یک کابل 4 پین از Header فن روی مادربرد تغذیه می شود و حداکثر مصرف آن 3 وات است. یک حلقه LED دور آرم Cooler Master در پشت بلاک ضمن اطلاع کاربر از عملکرد پمپ، زیبایی آن را دو چندان می کند.

0j4tx1b5cjhubdhfpoi.jpg

بر روی بدنه ی فنها لاستیک جذب کننده ی لرزش وصل است (شبیه لاستیک ضد لرزش فنهای کوگار) و خبر خوب دیگر این است که پروانه های این فنها به راحتی برای تمیز کردن از بدنه جدا می شوند.

tnf5jc1zr51d3isovmaf.jpg

توانایی این واتر کولر در خنک سازی پردازنده ها را می توان با نگاهی به صدر نمودارهای مقایسه سایت های مختلف دریافت.

سایت معتبر  FrostyTechدر ریویو خود Nepton 280L را برترین کولری توصیف کرده که تا به حال آن را مورد بررسی قرار داده و نام آن را در صدر جدول بهترین 5 واترکولر Highly Recommended خود قرار داده است:

pcmmvjyfnx07jhrbx8da.png

سایت Tweaktown به کاربران پیشنهاد می دهد اگر قصد خرید واترکولر AIO دارید، هیچ چیز کولری غیر از Nepton 280L را نخرید. این سایت با اعطای 98% درصد امتیاز مثبت به این واتر کولر، به صورت ضمنی از قیمت پایین آن نسبت به کارایی ابراز تعجب کرده است:

dvk4rw0yjlxvcpwwu99f.png

سایت overclockersclub با ارائه ی یک بررسی جامع، ضمن اعطای جایزه ی Gold، تنها ایراد این واتر کولر را داشتن گارانتی 2 ساله به جای 3 ساله ذکر کرده است:

3acqor6khfdvofonpf9.png

سایت معتبر hitechlegion که برادر کوچکتر این کولر، یعنی Nepton 140XL را مورد بررسی قرار داده به آن نیز جایزه ی طلایی خود را اعطا کرده است:

sbsxase9ibdaswaoayz.jpg

در حال حاضر قیمت واترکولر Nepton 280L معادل 140 دلار (حدود 15دلار گرونتر از Corsair H100i) به فروش می رسد.

6k8td0lwwictkezad6e3.jpg

سایت رسمی: Cooler Master Nepton 280L

نویسنده و گردآورنده: آرمین ابیشی

(تصاویر بنچ مارکها به صورت انتخابی بوده و برخی کوتاهتر شده اند، برای بررسی کامل به سایت های مربوطه مراجعه شود)

aozbtvsc9t3lccyjedzi_thumb.pnge4ajfkrde0g177f7hp2l_thumb.png8e6r28o5gqgxxw034z1l_thumb.pngcinz0itxym011f6dz038_thumb.png

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

قربانت امین جان،

اگر هنوز Corsair H100i تهیه نکردی، این میتونه گزینه ی خوبی باشه. البته فقط باید راهی برای آوردنش پیدا کرد که گرون در نیاد.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

قربانت امین جان،

اگر هنوز Corsair H100i تهیه نکردی، این میتونه گزینه ی خوبی باشه. البته فقط باید راهی برای آوردنش پیدا کرد که گرون در نیاد.

سلام آرمین جان 

ممنون از بابت تاپیک و یک سئوال .

دلیل اینکه معتقد هستید باید به جای H100i این واتر کولر تهیه بشه چی هست ؟

شاید اگر در تاپیک لینک مقایسه مستقیم این 2 واتر کولر بود بهتر میشد تصمیم گرفت چون من هر چی نگاه کردم در نمودارها اثری از H100i نبود .( به جز اون یک مورد سایت  hitechlegion که در آن اثری از خود این واتر کولر نیود )

لینک به دیدگاه

سلام آرمین جان 

شاید اگر در تاپیک لینک مقایسه مستقیم این 2 واتر کولر بود بهتر میشد تصمیم گرفت چون من هر چی نگاه کردم در نمودارها اثری از H100i نبود .( به جز اون یک مورد سایت  hitechlegion که در آن اثری از خود این واتر کولر نیود )

درود بهزاد جان

اینجا مقایسه کرده:

http://www.tomshardware.com/reviews/nepton-280l-tundra-td02-water3.0-pro-reserator3-max,3607-11.html

نویزش یکم زیادی از H100i بالاتره!

اما خوب دماش پایین تره؛ مخصوصا توی حالت Idle!

جسارت بنده رو ببخشید

ویرایش شده توسط silvermn
لینک به دیدگاه

سلام آرمین جان 

سلام خدمت استاد عزيزم آقا بهزاد

راستش بهزاد جان، چون خودم H100i دارم، خيلى دنبال مقايسه اش بودم و ديشب كه خبر رو مينوشتم در دو سايت اين مقايسه رو ديدم:

يكى در همون سايت FrostyTech بود در صفحه هاى مربوط به بنچ هاى سوكت 1155/50 و سوكت AMD كه در هر دو بخش بهتر از H100i كورسير ظاهر شده بود. منتها به دليل تعداد بالاى عكس در اين تاپيك من فقط به گذاردن بخشى از جدول مقايسه ى سوكت 2011 بسنده كردم.

ديگرى در سايت tomshardware كه دوستان هم اشاره كردند، بيش از دو سه درجه كاراييش بهتره بوده نسبت به H100i. منتها من در تاپيك اسمى از Tomshardware‌ نياوردم چون اون سايت 4 تا واتركولر رو مقايسه كرده بود و با اينكه از لحاظ خنك كنندگى Nepton 280L در صدر جدول بود، اما از لحاظ Price-Performance اير كولر Noctua D14 رو نسبت به بقيه ترجيه داده بود. منم ديدم در تاپيك Nepton 280L ارجاع به بنچمارك سايتى كه نتيجه گيرى اون چيزى غير از Nepton 280L باشه بى ربط خواهد بود. هرچند خود كولرمستر مثل من فكر نكرده و با دلى خجسته عكس بنچ مارك Tomshardware رو به عنوان تبليغات در صفحه ى رسمى اين محصول در سايت خودش قرار داده.  ;) 

image002.png

مورد بعدى كه به نظرم خيلى مهمه، وجود شير تخليه/پر كردن كولانته كه يك نكته ى مثبت به حساب مياد كه در H100i وجود نداره. بالاخره بايد روزى كولانت عوض بشه و چه بهتر كه اين option‌ وجود داشته باشه.

مورد بعدى كه به نظرم قابل عنوان هست،‌ طول بيشتر رادياتور يعني 28 سانته، كه به طبع خنك كنندگى بيشتر و بهينه ترى خواهد داشت تا نسبت به H100i‌ كه مجهز به رادياتور 24 سانتيه.

خلاصه اين موارد بالا باعث شد نتيجه گيرى كنم Nepton 280L‌ از H100i‌ خيلى بهتره و خودم اگر امكانش رو داشتم حتما" تهيه اش ميكردم. از اين لحاظ به آقا امين هم پيشنهاد دادم.

در آينده مقايسه ى Nepton 280L با Glacer 360L كه به بازار خواهد آمد جالب خواهد بود. (*)  

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...