رفتن به مطلب

سهم ویندوز 8.1 در کامپیوترها از Vista پیشی گرفت

Recommended Posts

طبق اطلاعات Net Application در پایان ماه ژانویه 2014، ضریب نفوذ سیستم عامل های ویندوز 8 و 8.1 در کامپیوترها پیشرفت کمی داشته است. هر دو سیستم عامل مجموعا" 0.09 درصد افزایش سهم داشته اند.

در مقام قیاس سهم این دو سیستم عامل، سهم ویندوز 8 با کاهش 0.26 درصدی و سهم ویندوز 8.1 با افزایش 0.35 درصدی همراه بوده است.

f1lx220vu2mbdbzt9me8.png

ضریب نفوذ ویندوز 7 با کاهش 0.03 درصدی به 47.49 درصد رسیده است. سهم سیستم عامل ویندوز ویستا با کاهش 0.31 درصدی به رقم 3.30 درصد رسید و برای اولین بار در پشت سر ویندوز 8.1 قرار گرفت.

در این ماه، سهم سیستم عامل ویندوز XP افزایش 0.25 درصدی داشته است تا مقداری از میزان سهم از دست رفته ی خود را بازیابد.

داده های آماری Net Application بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از سیستم های 160 میلیون کاربر مختلف بازدید کننده 40000 سایت مختلف می باشد.

منبع: Tweaktown

مترجم: آرمین ابیشی

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

پیشرفت در نفوذ ویندوزهای 8 و 8.1 در حد صدم درصده! یعنی مایکروسافت در بخش R&D شرکت رو ببنده خیلی سنگین تره.

مثل موش آزمایشگاهی هر دفعه یه چیزی رو سر سیستم عامل آزمایش میکنن آخرشم که طرح شکست میخوره نمیگن اشتباه کردیم.با کمال پررویی میگه سال دیگه سیستم عامل جدید! ویندوز 8 سرعتش بیشتر از 8.1 بود. ویندوز 8.1 اولش خوبه آپدیت که میشه سرعت بوتش پایین میاد.

هنوزم نرم افزارهایی که با 8 و 8.1 مشکل دارند کم نیست.

همین افزایش درصد ناچیز 8.1 هم شامل کسانی میشه که میخوان سیستم عامل جدید رو هم تجربه کنند و هم لپتاپ های جدیدی که سیستم عامل دارند اکثریت قریب به اتفاق با 8.1عرضه میشوند.امیدوارم این نمودار درس خوبی به مسئولین مایکروسافت بده که سیستم عامل رو متناسب با خواسته کاربر عرضه کنن نه اینکه کاربر مجبور بشه به ساز اونها برقصه. چند تا آپدیت جدید هم برای 7 بدن به جایی برنمیخوره ولی انگار فقط به فکر آپدیت جدید برای 8.1 هستند نه چیز دیگه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام دوست عزیز

شما الان با چه نرم افزاری تو ویندوز 8 مشکل داری

والا من مکس کار میکنم که برنامه سنگینی هم هست بهتر از سون روش داره کار میکنه چه برسه به برنامه های دیگه

نمیدونم چرا انقدر از 8 بد میگن

تنها بدیش که بدی حساب نمیشه رابط کاربریش هست که بعد از یه مدت عادی میشه

در عوض برتری هایی نسبت به سون هم داره

درضمن همین مایکروسافتی که خیلی ها ازش انتقاد میکنن پدرش در میاد تا سیستم عامل جدید بده بیرون

نباید بی انصافی کرد چند تا باگ تو یه سری نرم افزار به مایکروسافت ربطی نداره

شرکت ارائه دهنده نرم افزار باید در صدد رفع باگ نرم افزارش اقدام کنه و بهینه ترش کنه

من ویندوز 8 رو مشکل دار میدونم ولی 8.1 خداییش خیلی پایدارتر شده

اول واخر باید بروز بود و کوچ کرد به نسل های جدید تکنولوژی 

من که در کل راضی کننده میبینمش

یکی از مواردی که در ویندوز8 کسایی که دارن باهاش کار میکنن و تقریبا ناراضی هستن نبود aero مثل ویندوز 7 هست

ویرایش شده توسط mehdi-gtx
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

بنا نیست همه نظرها و تجربه ها یکسان باشه.ممکنه تجربه ای که من داشتم با تجربه شما یا عزیز دیگری متفاوت باشه.نظر شخصیم رو هم سعی کردم وارد نکنم.اگر نظر شخصی خودم باشه یعد از یکسال و چندماه کار با ویندوزهای 8 و 8.1 و مقایسه با 7 معتقدم کیفیت رنگ ها در 7 زنده تر و زیباتره نسبت به 8 و 8.1. و این دو ویندوز نه چندان موفق رنگ ها رو یه مقدار کمرنگ تر نشون میدن.ولی چون این تجربه شخصی بود نخواستم بیان کنم.

سیستم عاملی هم که با مکس یا برنامه های مشابه معروف مشکل داشته باشه دیگه سیستم عامل نیست هرچند مثلاً نرو هم از 15.0.07100 با ویندوز8.1 سازگار شد.برای مثال اگر از برنامه Next*****V*****P*****N روی 8.1 استفاده کرده باشید متوجه میشی که بعد از یکبار خارج شدن از برنامه و ورود مجدد تمام برنامه های مقیم تسکبار FC میدن.برنامه های دیگه هم چندتایی هستند که الان حضور ذهن ندارم.

منم نگفتم مشکل از مایکروسافته! گفتم مشکل دارند.یکبار دیگه پست بنده رو مطالعه بفرماید

هنوزم نرم افزارهایی که با 8 و 8.1 مشکل دارند کم نیست.

خیلی از برنامه ها و درایورها هم دو سه ماهه که مشکلشون تا حدودی(نه کاملاً) برطرف شده مثل Corsair Link . هنوزم بعضی موس ها تیک معروف 8.1 رو دارند.روی بعضی بورد ها اتصال های درگاه USB مشکل داره و درست شناخته نمیشه و توصیه شده پچ USB3 نصب بشه اون پچ هم همیشه 100% جواب نمیده.

دوستانی هم که پوینت میگیرن میتونید ازشون بپرسید که 7 امتیاز بهتری نسبت به 8.1 داره. خودم با برنامه CINEBENCH تست کردم 7 امتیاز بهتری نسبت به 8.1 داد.بدون توییک و دستکاری و تازه چندتا برنامه هم روی 7 باز بود 10 تا هم ویدجت نصب بود ولی بازم امتیاز بالاتری داد.

انتقاد راز پیشرفته دوست خوبم.تا انتقاد نشه معایب خودشون رو نشون نمیدن که برطرف بشن.اینجا کسی نه پدرکشتگی با مایکروسافت داره و نه وکیل مدافع این شرکته.اگر به انتخاب اعضای خیلی از سایتهای اخبار تکنولوژی در سال 2012 ویندوز 8 بدترین دستاورد فن آوری شناخته نمیشد از همون استارت منوی فیک که وارد 8.1 شد و اولش کلی ذوق کردیم هم خبری نبود! امکانات شخصی سازی دیگه که همچنان آرزویی برای کاربران 8 و 8.1 هست.برنامه های جانبی هم سرعت مناسبی ندارند.مثلاً MetroSidebar نصب میکنی ولی بعد از بوت 5 ثانیه طول میکشه تا این اسلاید بار بالا بیاد

اگرچه بیش از 90درصد ما کاربران در ایران پول زیادی برای خرید یا دانلود ویندوز پرداخت نمیکنیم(مثلاً 5 تومن میدیم ویندوز میخریم :D ),دلیل بر این نیست که از انتقاد و پیشنهاد خودداری کنیم

در هر صورت نموداری که آرمین جان قرارداده خودش بیانگر نظر 160 میلیون کاربره و نشون میده اکثریت تمایل بیشتری به استفاده از 7 دارند.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

@};-سلام دوست خوب روز بخیر

داستان مسابقه بین لاکپشت و خرگوش رو شنیدی دیگه

ویندوز 7 مصداق همون خرگوش هستش به خواب میره

ویندوز 8 اگه مدت زمان ورودش با 7 برابری میکرد مطمئن باش امتیاز بالاتر از 7 میشد

شما چند سال موفقیت 7 رو داری با یک سال ورود 8 مقایسه میکنی 

همین چند سال موفقیت ناخود اگاه مثل علم روانشناسی تاحدودی رو افکار تاثیر میزاره (رو این تیکه از جمله من موضع نگیری ها :D)گفتم تا حدودی و باعث میشه میل و رقبت به استفاده از سیستم عامل جدید کم بشه

درست مثل زمان ورود ویندوز 7 که اون زمان هم خیلی از نرم افزارها بودن که با xp عملکرد بهتری داشتن

کم کم ویندوز 7 جاشو بین کاربرا باز کرد

الانم رفیق درست همین مسئله برای 8 پیش میاد

من منکر ضعف هاش نمیشم اونم به مرور برطرف میشه

منم از دید شخصی خودم تا اینجا که باهاش به مشکل بر نخوردم بی عیب میدونمش

ویندوز 8 رو امتحان کردم پایدار نبود و بعد از چند روز باعث اذیت کردن میشد و به شدت کند میشد (مشکل سخت افزاری باهاش نداشتم )همین باعث شد برگردم رو 7 تا اینکه 8.1 اومد تست کردم و ازش راضیم

اتفاقا درایورهایی که تو 7 شناسایی نمیشد تو 8 اتومات نصب میشدن

مثلlan , usb3

یا مثلا سرعت کانکت شدنم به اینترنت چند برابر ویندوز 7 هست  چیزی که شاید خیلی ها بهش توجه نکرده باشن

دوستانی هم که سخت افزاری دارن که با8 سازگار نیست که خوب منطق میگه که باهاتون بحث نکنم و باید رو همون 7 بمونن و گفته شما درسته

چون هزینه به سخت افزار دادن که استفاده راحت ببرن

سیستم عامل هم ابزار بین انسان و ماشین هست پس سخت افزار رو نباید فدای سیستم عامل کرد

یکی از بزرگترین انتقادها نسبت به 8 نبود استارت منو بود که به چند ماه نکشیده استارت منویی براش ساختن از 7 هم قشنگتر ...البته لنگه 7 هم داره ^_^

همیشه دادن امتیاز به چیزی رو اول تجربه خودم میدونم اگه بد بود میگم بده شما هم دوست عزیز تجربه شخصیتون راضی کننده نبوده

160 میلیونی که شما فرمودید شاید چند برابر این ارقام کاربر راضی داشته باشه که خوب همیشه انتقاد کننده میاد نظر میزاره

اونی که راضیه داره استفادشو میبره و کم هستن که کامنت مثبت بدن

اقا درکل من راضیم

مخلصیم @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

اون جمعیت کثیر خب بخاطر سازگاری قطعات قدیمی و نبود درایورهای سخت افزار های بیش از دو سه سال قبل هست... مثل لپتاپ داداشم رفتم براش ویندوز جدید ریختم بلوتوثش نصب نشد رفتم تو سایت هر چی گشتم برای ویندوز جدید اپدیتی نداده بودن تازه یکی از بهترین لپتاپ های اون زمان هست HP Pavilion DV6-6190... خب اینجور مسائل باعث میشه طرف هنوز از ویندوز قبلی استفاده کنه همونطور که میبینی هنوز xp مصرف کننده زیادی داره بخاطر اینکه بسیاری از افراد دارن با همون قطعات 10-15 سال پیش کار می کنن... شما رو سیستم های داشگاه خودتون رو نگاه کنید اینهمه سیستم هنوز روش xp هست استاد داشنگاه مون سیستم جلوش xp هست لپتاپ خودش 7 هست بدون سرویس پک... اصلا بهش بگی ویندوز 8 ی هم هست میگه بسه همین کارمو راه میندازه... نه اینکه نتونه باهاش منطبق بشه حال و حوصله و وقت اینکارا رو نداره... :D 

پس این امار اصلا چیز قابل قبولی نیست که بخواهیم براساس اون بگبم فلان وبندوز عملکردش خوب هست یا بد... تازه ویندوز رو مجانی برات آپدیت نمی کنند به ویندوز جدید پول میگریند بابتش که خیلی ها حاضر نمی شوند با ویندوزی که باهاش راحتند بخاطر اندکی تفاوت هزینه اضافه ای کنند همه جا مثل اینجا مجانی ویندوز نمی دن به کسی!!! "تازه اکثرا انسان ها تا با مشکل و محدودیتی روبرو نشوند سراغ تکنولوژِی جدید نمیروند"

بازم می گم من که راضیم (بیا و نباش مفتتی  ویندوز رو استفاده می کنیم) خدام ازشون راضی باشه... :-j 

فقط اگه امکانش بود این کاشی های مترو را رنگش رو خودمون انتخاب می کردیم برای هر برنامه جدیدی که میاد خیلی بهتر می شد... :-t 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

@};-سلام دوست خوب روز بخیر

داستان مسابقه بین لاکپشت و خرگوش رو شنیدی دیگه

ویندوز 7 مصداق همون خرگوش هستش به خواب میره

ویندوز 8 اگه مدت زمان ورودش با 7 برابری میکرد مطمئن باش امتیاز بالاتر از 7 میشد

شما چند سال موفقیت 7 رو داری با یک سال ورود 8 مقایسه میکنی 

همین چند سال موفقیت ناخود اگاه مثل علم روانشناسی تاحدودی رو افکار تاثیر میزاره (رو این تیکه از جمله من موضع نگیری ها :D)گفتم تا حدودی و باعث میشه میل و رقبت به استفاده از سیستم عامل جدید کم بشه

درست مثل زمان ورود ویندوز 7 که اون زمان هم خیلی از نرم افزارها بودن که با xp عملکرد بهتری داشتن

کم کم ویندوز 7 جاشو بین کاربرا باز کرد

الانم رفیق درست همین مسئله برای 8 پیش میاد

من منکر ضعف هاش نمیشم اونم به مرور برطرف میشه

منم از دید شخصی خودم تا اینجا که باهاش به مشکل بر نخوردم بی عیب میدونمش

ویندوز 8 رو امتحان کردم پایدار نبود و بعد از چند روز باعث اذیت کردن میشد و به شدت کند میشد (مشکل سخت افزاری باهاش نداشتم )همین باعث شد برگردم رو 7 تا اینکه 8.1 اومد تست کردم و ازش راضیم

اتفاقا درایورهایی که تو 7 شناسایی نمیشد تو 8 اتومات نصب میشدن

مثلlan , usb3

یا مثلا سرعت کانکت شدنم به اینترنت چند برابر ویندوز 7 هست  چیزی که شاید خیلی ها بهش توجه نکرده باشن

دوستانی هم که سخت افزاری دارن که با8 سازگار نیست که خوب منطق میگه که باهاتون بحث نکنم و باید رو همون 7 بمونن و گفته شما درسته

چون هزینه به سخت افزار دادن که استفاده راحت ببرن

سیستم عامل هم ابزار بین انسان و ماشین هست پس سخت افزار رو نباید فدای سیستم عامل کرد

یکی از بزرگترین انتقادها نسبت به 8 نبود استارت منو بود که به چند ماه نکشیده استارت منویی براش ساختن از 7 هم قشنگتر ...البته لنگه 7 هم داره ^_^

همیشه دادن امتیاز به چیزی رو اول تجربه خودم میدونم اگه بد بود میگم بده شما هم دوست عزیز تجربه شخصیتون راضی کننده نبوده

160 میلیونی که شما فرمودید شاید چند برابر این ارقام کاربر راضی داشته باشه که خوب همیشه انتقاد کننده میاد نظر میزاره

اونی که راضیه داره استفادشو میبره و کم هستن که کامنت مثبت بدن

اقا درکل من راضیم

مخلصیم @};-

ممنونم روز شما هم بخیر

جسارتاً برای اینکه بحث بیشتر از این فرسایشی نشه بیشتر روی قسمت هایی که بولد شدن صحبت میکنم.

منظورتون رو از امتیاز نمیفهمم! مگر نظرسنجی بوده؟ یه تعداد کاربر بازدید کننده یک سایت بودن و از اطلاعات ثبت شده از سیستم اون کاربران متوجه شدن که سیستم عامل هاشون چی بوده.اگر آمار و ارقام فروش رو بخواهیم بررسی کنیم خوب اطلاعاتش رو اگر سرچ میکردید خیلی راحت نتایج گویای همه چیز بود.با این وجود لینک خبرش رو براتون قرار میدم خودتون مطالعه کنید:

در نخستين هفته ورود ويندوز 7 به بازار فروش جهاني رايانه هاي شخصي مبتني بر سيستم عامل ويندوز 49 درصد افزايش يافت

73 درصد كاربران پس از ورود ويندوز 7 رايانه خود را به اين سيستم‌عامل ارتقا دادند و 8 درصد آن‌ها به واسطه سيستم‌عامل پيش‌فرض كه روي رايانه‌شان نصب بود، صاحب اين سيستم‌عامل شدند. در اين ميان، 14 درصد كاربران همچنان از نسخه‌هاي آزمايشي و اوليه ويندوز 7 استفاده مي‌كنند

لینک خبر:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8810240924

ویندوز7 از همون بدو ورودش موفق بود.کل خبر رو از لینک بالا بخونید متوجه میشید . ضمناً اگر اوایل 2015 طبق اخبار موثق ویندوز9 بیاد 8.1 هم به سرنوشت 8 دچار میشه شک نکنید. مشکل از مایکروسافته. 7 اومد تا نارسایی ها و مشکلات ویستا رو رفع کنه و آپدیت خوبی بود.ولی ورود 8 نتیجه سیــاســت غلط مایکروسافت بود که میخواد سیستم عامل دسکتاپ رو با سیستم عامل دستگاه های پرتابل یکی کنه.خوب نمیشه! سخت افزار فرق میکنه.کاربرد فرق میکنه.محدودیت در مصرف فرق میکنه.برای همینم داستان جالبی از آب در نیومد.دست بردار هم نیست اینطور که خبرها به گوش میرسند 9 هم ادامه همین قصه هاست...

اما در مورد درایورethernet بله خودش بدون نصب درایور هم میشناسه.ولی این ارتباطی به عرض بنده نداشت.مشکل usb3 در 8.1 هست.نه برای همه ولی هست:

http://www.thewindowsclub.com/usb-3-0-external-hard-drive-not-recognized

http://www.tomshardware.com/answers/id-1882340/windows-disconnects-usb-drive.html

مشکلات این مدلی زیاد داشته.لگ موس در همین فروم هم لینک خبرش هست. موردهای دیگه هم بوده که بازگو کردنش کمکی به حل شدنش نمیکنه و فقط باعث افزایش و کشدار شدن این گفت و گو میشه

در مورد افزایش چند برابری سرعت کانکت شدن شما, تجربه ای که داشتم تفاوتی نداشت.اگر لینکی دارید خوشحال میشم به اشتراک بگذارید چون تابحال نه دیدم و نشنیدم

منظورتون از سازگار بودن سخت افزار با ویندوز8 اگر این هست که سخت افزار بنده قدیمی هست و از این بابت سازگاری نداره عرض کنم خیر سوکت z87 و 4770k اگر سازگار نباشه باید در شرکت اینتل رو گل بگیریم :D

ببینید نبودن استارت منو یا آئرو یا ویدجت و امکانات دیگه در مورد سیستم عامل به صورت Pure قابل بحثه.توویک های کاربر و برنامه هایی مثل Start Screen Customizer چون به صورت جانبی روی سیستم عامل نصب میشوند ارتباطی به خود ویندوز8.1 ندارند.(حالا خوب و بدشون هم یک داستان دیگه داره ) بحث بنده در مورد خود سیستم عامل بود.

من احساس میکنم شما بدون اینکه خبر رو کامل بخونید تنها سعی در ارائه نظرهای شخصی و القای تجربه مثبت دارید(خداروشکر حداقل شما از 8.1 راضی هستید) ببینید در متن خبر اومده بازدید کننده ها از تعداد قابل توجهی سایت سیستم عامل هاشون به این صورت بوده که در نمودار نشون داده شده. احتمالاً سایت های مذکور اطلاعاتی از قبیل سیستم عامل های بازدید کننده ها رو ثبت میکردن یا هر روشی دیگه مشخصات بازدید کننده هاشون رو Net Application جمع آوری کرده و به صورت نمودار آماری منتشر کرده. این دیگه ربطی به کامنت و لایک و انتقاد و پیشنهاد نداره

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

@};-عرض ادب

ببین من موندم چرا باید وقتی موردی درش نمیبینم بیام استناد کنم به 4 تا نمودارو لینک و نظر دیگران

وقتی خودم تستر اول و اخر هستم و نظر نهایی رو برای کاربری پای این سیستم عامل خودم باید بدم هیچ دلیلی نمیبینم که دیگران بگن بده منم بگم بده

مثلا سایتهای بنچمارک گیری میان میگن فرض مثال امتیاز این قطعه انقدره میای تست میکنی میبینی کلی فرقشه حالا این وسط کی به کیه خدا داند :D

داداش گلم وقتی میام اینجا وقت میزارم بدون تمام جملاتتو میخونم بعد از 35 سال عمری که خدا بهم داده غدی از کلم پریده :D

من بازم بد گفتن شما رو از این سیستم عامل نفهمیدم اگه خودت به شخصه مشکل داری مشکلتو بگو کسایی که تاپیک رو میخونن لااقل این مشکل رو هم بدونن هست یا اگه راهی برای حلش بلدن بگن مشکلتون رو حل کنن

اگه مشکل داری که طبق گفته خودتون باید در شرکت رو گل بگیری اگه خودت به شخصه مشکل نداری از سوی دیگران نظر نده سایتها رو هم ولش کن بشین حال تکنولوژی رو ببر

بازم میگم مشکل دار بودن چند درصد دلیل بر نفی کامل چیزی نیست

بله منم اگه مشکل باهاش داشتم میومدم میگفتم بده یا مطمئن باش اگه فردا مشکلی درش ببینم مردونه میام همینجا میگم بده و این مشکلو داره ولی تا به اینجای کار استناد به لینکای شما نمیکنم  واز سر لج نیست مطمئن باش

من از شما پرسیدم تو پست اولم که مشکل شما چی بوده هنوز جواب درست بهم ندادید که لااقل کمی عقب نشینی کنم

من استنادم به تجربه کسیه که به زبان خودم بیاد بگه این مشکلو دارم نه به 4 تا سایت خارجی که خدا میدونه  فلسفه یا سیساستی پشت اون نمودارا وجود داره یا نه

یادت نره همون مایکروسافتی که شما داری بهش خط میدی سازنده تمام این سیستم عاملها بوده

اگه واقعا میخوای نظراتت برای بهبود سیستم عامل باشه میتونی تو سایت مایکروسافت نظراتتو بزاری یا مثلا بگی چندتا اپدیت برای سون بدید به جایی بر نمیخوره :blink:

یه مدت تو فروم از سایتهای دیگه مطلب کپی میکردم میزاشتم اقا حامد گفت سعی کن خودت بروز باشی و پیدا کنی ترجمه کنی بزاری تلاشمو کردم دیدم سواد انگلیسیم قد نمیده بیخیال این موضوع شدم و سعی کردم به تجربه اگه چیزی رو فهمیدم بیام به اشتراک بزارم

دوست گلم بازم میگم گفته هاتو قبول دارم از دید کسانی که به مشکل خوردن

در مورد قسمتهای بولد شده  جملات من که فرمودید: فقط اینو میگم:     بعد از سیستم عامل موفق توقعات مسلما بالا میره و باید دنبال نقات ضعف گشت

ما فقط میتونیم بیایم بگیم مثلا *****اقا رضا اگه اینجاش اینجوری میشد بهتر نبود! نمیتونیم بگیم اَه این چیه درست کردی*******

خواهش میکنم پ.خ کنید لطفا

برای اینکه تاپیک به بحث بین دونفر کشیده نشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...