رفتن به مطلب

توضیح چیپست مادربوردها مخصوصا AMD

اشتراک گذاری

Recommended Posts

به نام حق.........

خیلی از ماها موقعی که میخواهیم یک مادربورد رو انتخاب کنیم به اینکه چیپست اون مین چه قدرتی داره نگاه نمیکنیم و امکانات جانبی اون چشم ما رو به حقیقت اصلی که مدنظر سازندگان پردازنده ها و چیپست ها هستش کور میکنه.

خوب حالا حتما این سوال براتون پیش اومده که مگه چیپست کاری هم میتونه بکنه و یا اصن مهمه؟

100% چیپست میتونه رو قدرت پردازندتون و یا رمتون و سرعت پورت های USB و یا تعداد و پهنای باند PCI-Express بر روی مین و .... چیزهای دیگه تاثیر داشته باشه که تو ادامه توضیح میدم.

خوی برای شروع سراغ مین خودم میرم که منم مثه خیلیا به قدرتش نیگاه نکردم و حقیقتا به خاطر قیمت به صرفش و امکاناتش با چشم بسته سریع این رو خریدم و در همون لحظه ی خرید عواقب این کارم گریبانگیرم شدند.

چیپ قبلی من 780 شرکت AMD بود که بر از سوکت AM3+ هم پشتیبانی میکرد و باس و یا پهنای باند رم ها در اون مادربرد 5.2 گیگا بود ولی توی این مین جدیدم پهنای باند به 4.8 گیگا رسیده که اینجا 400 مگا در سرعت اختلاف داریم!!!

این یک موردش بود که زیاد هم مورد توجه نیست موارد بعدی که پیشنهاد میکنم موقع تعویض و یا خرید باید به اونها دقت کنید رو من اینجا مینویسم و اگه چیزی رو از قلم انداختم اگه بگید واقعا ممنون میشم.

1) تعداد اسلات های PCI-EX روی مین که به نسبت نیازمان(برای گرافیک و یا اضافه کردن قطعات دیگر مد نظرمان) و همچنین حالت هاشون هم مهمه(هر چی ضریت حالت بالاتر باشه سرعت بالاتری رو داریم.(مثل X1,x2,x4,x8,x16)

2)پشتیبانی USB3  و USB2 و SATA و .... به صورت اینترنال و توسط خود چیپست که به مراتب عملکرد بهینه تری را به همراه خواهد داشت.

3)مسلما پهنای باد رم ها و تعداد کانال ها(که بستگی به پردازنده ها هم داره)

4)اینده نگری لازم جهت انتخاب پردازنده های جدیدتر.

بعد از این ها و یک سری مطالب دیگه که شاید از قلم انداختم باید امکانات جانبی رو مدنظر قرار داد, عزیزان برای خرید مادربورد اشتباه من رو نکنید که من با این 400 مگ اختلاف سرعت واقعا لمسش کردم و حتی Rating رم هام از 7.3 به 5.9 تقلیل پیدا کردن و حالا مشکل کندیش بماند.

مورد بعدی که میتونم فقط در زمینه AMD بگم اینه که چطوری از روی نام اون چیپست بیان و اون رو انتخاب کنن.

در سوکت AM3+ :

ما برای چیپست یه مقدار سه رقمی داریم که عدد اول مربوط به سری ساخته و عدد دوم و سوم به ترتیب نشاندهنده قدرت اون هستن مثال :

970<990 یا 780>970 یا 870<890

و در سوکت های FM کلا در سوکت مورد نظرتون مثلا FM2+ بالاتریت عدد رو انتخاب کنید که قدرتمند ترینه که الآن توی سوکت FM2+ بین A55 و A78 و A88 بهترینشون چیپست A88 هستش.

امیدوارم که مطالعه این پست برای شما مفید واقع شده باشه و از این پس انتخاب هوشمندانه ای در این زمینه داشته باشید!

ویرایش شده توسط ReZa546
لینک به دیدگاه

چیپ ست مین مثل پلیسه که میزان ترافیک یا سرعت ماشینا رو تحت نظر داره و کنترل میکنه...اگه این پلیس نباشه ماشینا بدون حق تقدم وارد میدون میشن و نظم رو به هم میزنن...(به صورت 4000 درصد فشردش کردم)

اطلاعات پایه ی انواع و اقسام قطعاتی که روی مادربورد نصب میشن تحت کنترل و مانیتورینگ چیپست مین و بایوس هست.

لینک به دیدگاه

چیپ ست مین مثل پلیسه که میزان ترافیک یا سرعت ماشینا رو تحت نظر داره و کنترل میکنه...اگه این پلیس نباشه ماشینا بدون حق تقدم وارد میدون میشن و نظم رو به هم میزنن...(به صورت 4000 درصد فشردش کردم)

اطلاعات پایه ی انواع و اقسام قطعاتی که روی مادربورد نصب میشن تحت کنترل و مانیتورینگ چیپست مین و بایوس هست.

دقیقا ولی انقد امکانات جانبیشون تبلیغ میشه که اصلا به ما اجازه نمیدن به موارد مهمتر و اصلی توجه کنیم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

در اصل سوکته 990 با 970 تفاوته کمی دارند چون در هر دو مورد چیپسته شمالی یعنی sb  همون sB950  هست و یکی هستن 

فقط تو HT  تفاوت دارند  که ذکر کردین چیپ- 970 Up to 4.8 GT/s HyperTransport™ 3.0 و چیپه 990 5.2  هست 

و البته قدرت بالاتر 990 در استفاده از گرافیک قوی تر هست 

لینک به دیدگاه

سوکت fm1 رو هم یادت رفت که دو نوع چیپ داره یکیش که a55 و اون یکی a75

که a75 یو اس بی 3 و ساتای 3 داره

لینک به دیدگاه

سوکت fm1 رو هم یادت رفت که دو نوع چیپ داره یکیش که a55 و اون یکی a75

که a75 یو اس بی 3 و ساتای 3 داره

خوب من یه قانون کلی تو همه چیپ های اخیر AMD گفتم که تو FM1 هم صدق میکنه دیگه.(بالاترین عدد در هر چیپ)

لینک به دیدگاه

دوست عزیز ایا شما از گرافیک آنبرد استفاده کردید؟ 

چون در مواقعی که گرافیک آنبرد هست مقداری از رم سیستم برای گرافیک اختصاص داده میشه و بهمین علت امتیاز ویندوز به رم سیستم پایین میاد و معمولا 5.9 داده میشه البته بعضی از گرافیکها جدا که از رم سیستم هم استفاده میکنند هم باعث این کاهش سرعت میشه 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

چیپسته 990 یا کلا AM3+  گرافیک آن نداره عزیز (منظور خروجیشه)

لینک به دیدگاه

دوست عزیز ایا شما از گرافیک آنبرد استفاده کردید؟ 

چون در مواقعی که گرافیک آنبرد هست مقداری از رم سیستم برای گرافیک اختصاص داده میشه و بهمین علت امتیاز ویندوز به رم سیستم پایین میاد و معمولا 5.9 داده میشه البته بعضی از گرافیکها جدا که از رم سیستم هم استفاده میکنند هم باعث این کاهش سرعت میشه 

در شرایط کاملا مساوی یعنی رم و گرافیک و ... همه یکی هستن و فقط مادربورد رو عوض کردم.

گرافیکم همون بوده که الآن تو امضام هست!...........

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

دوستان cpu amd 5000 که سوکتش am2هست روی am3 هم نصب میشه؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان cpu amd 5000 که سوکتش am2هست روی am3 هم نصب میشه؟

دوست عزیز جای سوال شما اینجا نیست

ولی برای انکه بدونین ساپورت میکنه یا نه به سایت سازنده مادربرد مراجعه کنید و از تو لیست cpu ساپورت لیست پردازنده های که بر روی مادربرد قابل نصب هست موجوده

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

در شرایط کاملا مساوی یعنی رم و گرافیک و ... همه یکی هستن و فقط مادربورد رو عوض کردم.

گرافیکم همون بوده که الآن تو امضام هست!........

از تو خود مادربرد دستی بگذار روی بالاترین عددی که هست (کلید DEL  رو موقع روشن شدن نگه دار و از حالت AUTO خارجش کن 

روی مادربرد ASUS M5A97 PRO که چیپ ۹۷۰ داره رفته بود روی ۱۰۶۶ مگاهرتز با cl 7 ولی رفتم روی ۱۶۰۰گذاشتم  برام امتیاز 7.3 گرفت فقط هارد چون HDD و قدیمی بود زد ۵.۹ 

در ضمن بگم در ASUS تنظیم کلی متوسط زدم (روی همون حالت AUTO تاثیر میگذاره )

چیپهای جدید رو نگذاری روی حالت دستی بیچاره میکنند اون از گرافیک که دستی دور فن تنظیم میکنم این هم از این

مشخصات رم شما بالاتر هست از مدل من ولی خوب مدل مادربرد بالاتر از ۱۶۰۰ نمیشناسه و فقط زمان تاخیرش پایین میاد

به صورت کلی چیپهای نسل جدید بهتر هستند مثلا ۹۷۰ از ۸۷۰ خیلی بهتره و مدلهای بالاتر مثل ۹۹۰ و ۸۹۰ فقط امکانات جانبیشون بیشتره

در ضمن فرکانس رم از پردازنده کنترل میشه که در مورد AMD فکر کنم ۱۰ سالی باشه که این شکلی هست

چه جالب گرافیک مشابه داریم از یک برند !

در ضمن مدل مادربرد بنده همینه ! فقط نسخه PRO هست ونکته بد این مادربرد بنده نبود جای پورت USB 3 برای پنل جلوی کیس بود که تا مرز منفجر شدن پیش رفتم !اون کابل آبی کیس بهش نمیخوره! شاید مدل من نسخه قدیمیشه...

سیستم رو ۲ سال پیش بستم الآن اصلا خوب نیست

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...