رفتن به مطلب

استفاده از مایع برای خنک نگه داشتن سیستم

pc gamer69
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام من میخواستم از هیدروژن مایه توی لوله های باریک پیچ در پیچ جلوی فن ها بگذارم تا باد خنک تولید کند :-B  اما شنیدم مایه خطرناکیه 8-Xایا این درسته و نحوه درست استفادش چیه برای اسیب ندیدن سیستم و خودم نظرتون در باره نئو چیه ممنون میشم اگه راهنمایم کنید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بعد چطوری قراره دوباره مایع بشه؟ چون بر فرض که شما هیدروژن مایع رو داخل لوله ریختید. به این دلیل از محیط گرما میگیره که تبخیر بشه و به حالت گاز در بیاد. وقتی به حالت گاز در اومد دیگه هم دما با محیط میشه و گرما نمیگیره یا به اصطلاح سرما نمیده.

لینک به دیدگاه

بعد چطوری قراره دوباره مایع بشه؟ چون بر فرض که شما هیدروژن مایع رو داخل لوله ریختید. به این دلیل از محیط گرما میگیره که تبخیر بشه و به حالت گاز در بیاد. وقتی به حالت گاز در اومد دیگه هم دما با محیط میشه و گرما نمیگیره یا به اصطلاح سرما نمیده.

اگه بشه یه موتور فشرده کننده مثل موتور یخچال براش پیدا کنیم خیلی خوب میشه!

ایده : اصلا از همون گاز فریون و موتور یخچال استفاده کنید! :D

لینک به دیدگاه

مگه کسای که اورکلاک میکنن از هیدروژن استفاده نمی کنند خب منم میخوام استفاده کنم اما میخوام توی لوله های باریک مسی باریک پیچ پیچی که جلوی فن قرار میگیره و با برخورد کردن باد فن به لوله باد سرد درست میشه ایا این مایع کار منو راه میندازه یا از مواد دیگه استفاده کنم چی پیشنهاد میدی و من شنیدم گاز نئون خیلی سرده اونچی خوبه و خطرناک نیست 

لینک به دیدگاه

مگه کسای که اورکلاک میکنن از هیدروژن استفاده نمی کنند خب منم میخوام استفاده کنم اما میخوام توی لوله های باریک مسی باریک پیچ پیچی که جلوی فن قرار میگیره و با برخورد کردن باد فن به لوله باد سرد درست میشه ایا این مایع کار منو راه میندازه یا از مواد دیگه استفاده کنم چی پیشنهاد میدی و من شنیدم گاز نئون خیلی سرده اونچی خوبه و خطرناک نیست 

فکر میکنم منظورتون نیتروژن مایع باشه  :) اگر اشتباه نکنم هیدروژن خاصیت انفجاری شدیدی هم داره :lol:  

ویرایش شده توسط Hamed2G
لینک به دیدگاه

فکر میکنم منظورتون نیتروژن مایع باشه  :) اگر اشتباه نکنم هیدروژن خاصیت انفجاری شدیدی هم داره :lol:  

اره هیدروژن مایه رو میگم.اره خاصیت انفجار هم داره توی موشک شاتل استفاده میشه ولی حالا منم میخوام استفاده کنم هیچ خطری نداره و فقد توی دمای بالای گرما اتیش میگره مثلا دمای 500 سیلیسیوس فکر کنم 

لینک به دیدگاه

لطفا کسی که این کارو کرده و تجربه داره به من کمک کنه تا بهتر با این کار اشنا شوم 

لینک به دیدگاه

عزیزم این کارو نمیشه کرد که!

اولین نکته این که حرف بهمن جان!
دومین نکته اینکه، دمای این ماده در حالتی که ازش استفاده بشه، به -193 درجه هم میرسه!
خوب این رو بزارین توی لوله، کلا لوله یخ میبنده!
برای اینکه از یخ در بیاد باید گرم بشه! گرم هم بشه دیگه قابل استفاده نیست!

پس نتیجه میگیریم که این کار امکان پذیر نیست!

اگر بود که تا حالا انجام داده بودن!
اون ها واسه هر قطعه یه بلاک LN2 دارن! که اگر هم دیده باشی، شدیدا عایق بندی میشن، و همیشه هم بلاک یخ زده هست!

بهترینش همون مایع هست! یا بهتر بگم آب!

ویرایش شده توسط silvermn
لینک به دیدگاه

ببخشید اسمشو اشتباه گفتم نیتروژن منظورم بود خب اشکال نداره که یخ بزنه یکم میخوام بریزم توی لوله های باریک که به شکل دایره ای به دور هم پیچیدن بریزم تا یخ بزنه اون وقت با با بادی که از فن ها میاد میخوره به لوله ها و باد بسار یخی درست میکنه حالا وقتی درستش کردم نتیجشو میگم

لینک به دیدگاه

نه به هیج وجه انجام شدنی نیست چرا 

1-) دمای کمتر از 200- بعد از مدتی به صفر نزدیک می شه و بخار می شه و  اگر لوله ها بسته باشن باعث ترکیدن لوله ها می شن به علت فشار بخار ( شما مینونی با فشاری خیلی بالا هیدروژن رو مایع نگداری ولی خبری از سرما نخواهد بود 

2-) بعد از یه چند دفعه استفاده فکر کن مثلا دمای اتاق 25 درجه بعد اون هیدروژن 200- رو بریزی توی لوله در اثر انقباض شدید لوله ها و بلاک مخصوصا اون پیچ هایی که بلاک رو cpu قرار داده خم می شن و به برد اسیب می زنن در بد ترین حالت 

3-) دیگه مگه میتونی دستت رو روی شیشه اون میزیکه می خوای به عنوان کیس استفاده کنی بزاری 

4-) دمای اتقاق به شدت کم می شه بعد از چند بار استفاده 

کلا بی خیال شو 

بهترین راه استفاده از روغن چون می تونی دستگاه رو کاملا توی روغن فروببری و با چند پمپ و چند رادیاتور خنک کنی شون 

لینک به دیدگاه

اره هیدروژن مایه رو میگم.اره خاصیت انفجار هم داره توی موشک شاتل استفاده میشه ولی حالا منم میخوام استفاده کنم هیچ خطری نداره و فقد توی دمای بالای گرما اتیش میگره مثلا دمای 500 سیلیسیوس فکر کنم 

پس یادت سی پی یو های amd سری fx رو استفاده نکنی ، چون دمای کاریشون همون حدوداست !

لینک به دیدگاه

نه به هیج وجه انجام شدنی نیست چرا 

1-) دمای کمتر از 200- بعد از مدتی به صفر نزدیک می شه و بخار می شه و  اگر لوله ها بسته باشن باعث ترکیدن لوله ها می شن به علت فشار بخار ( شما مینونی با فشاری خیلی بالا هیدروژن رو مایع نگداری ولی خبری از سرما نخواهد بود 

2-) بعد از یه چند دفعه استفاده فکر کن مثلا دمای اتاق 25 درجه بعد اون هیدروژن 200- رو بریزی توی لوله در اثر انقباض شدید لوله ها و بلاک مخصوصا اون پیچ هایی که بلاک رو cpu قرار داده خم می شن و به برد اسیب می زنن در بد ترین حالت 

3-) دیگه مگه میتونی دستت رو روی شیشه اون میزیکه می خوای به عنوان کیس استفاده کنی بزاری 

4-) دمای اتقاق به شدت کم می شه بعد از چند بار استفاده 

کلا بی خیال شو 

بهترین راه استفاده از روغن چون می تونی دستگاه رو کاملا توی روغن فروببری و با چند پمپ و چند رادیاتور خنک کنی شون 

بله؟روغن دیگه چیه یکم راهنمای میکنید

لینک به دیدگاه

من فقد میخوام مانند این تصویر ففد جلوی فن ها بگذارم نه رو مادربرد و سی پی یو:

81892377067921228629.png

نمیشه یک پمپ بزارم که این در گردش باشه

13474527517411355695.jpg

ویرایش شده توسط kiya_69000
لینک به دیدگاه

یه اکفاریوم می سازید بعد تمام قطعات به جز هارد ها رو داخل روغن قرار می دهید 

لینک به دیدگاه

مگه وقتی نیتروژن مایع در محیط سر بسته قرار بگیره سرماشو از دست میده؟؟؟پس چرا تو محفظه ی مخصوص چنین اتفاقی نمافته؟؟؟استدلال دوستان از این که مایع بخار میشه یا سراشو از دست میده چیه؟؟

برید رادیاتور سازی بگید یه رادیات با اندازه ی 240 در 240 میخوام احتمالا یه رادیاتور پراید بهت میدن هم فشار زیادی رو تحمل میکنه هم انتقال سرما و گرمای خوبی هم داره...اگه بتونی مایع رو بریزی و سریع تا قبل از این که بخار بشه خروجی و ورودی رادیاتو مسدود کنی,فکر نمیکنم سرماشو از دست بده یا بخار بشه!!

لینک به دیدگاه

مگه وقتی نیتروژن مایع در محیط سر بسته قرار بگیره سرماشو از دست میده؟؟؟پس چرا تو محفظه ی مخصوص چنین اتفاقی نمافته؟؟؟استدلال دوستان از این که مایع بخار میشه یا سراشو از دست میده چیه؟؟

برید رادیاتور سازی بگید یه رادیات با اندازه ی 240 در 240 میخوام احتمالا یه رادیاتور پراید بهت میدن هم فشار زیادی رو تحمل میکنه هم انتقال سرما و گرمای خوبی هم داره...اگه بتونی مایع رو بریزی و سریع تا قبل از این که بخار بشه خروجی و ورودی رادیاتو مسدود کنی,فکر نمیکنم سرماشو از دست بده یا بخار بشه!!

خودتون دارید می گید محفظه ی مخصوص که کاملا ( 95 % ) عایق هست نه رادیاتوری که ساخته شده تا حرارت رو انتقال بده گرما با سرما از لحاظ انتقال حرارت با هم یکی هستند حالا شما فکر کن فن هم روی رادیات بشینه هوای گرم اتاق باعث می شه هیدروژن مایع سرمای خودش رو زودتر از دست بده 

لینک به دیدگاه

احتمال شدنش هست ولی کار هرکسی نیست

وقتی در سایز بالا بشه کنترلش کرد حتما در سایز کوچک هم میشه

این باید اول بگونه ای باشه که سی پی یو و مین به تییر حرارت شدید مقاوم و یا مکانیزمی برای ایاد تعادل هوشمند دما و لوگیری از کاهش شدیدش باشه 

مکانیزمی باید برای تعادل رطوبت محیط باید داشته باشه 

فرایند تولید هیدروزن یا نیتروزن باید ایمن و هوشمند باشه تا بتونه با توجه به تییر دما تولید کاهش یا ازایش پیدا کنه

**********************************************************************************************************

لینک به دیدگاه

حالا اگه یکمیش رو بزارم توی سیستمم تا بخار بشه دمارو خنک میکنه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

محمد جان شما که خودت تو کار کولینگی ! شما چای داغ رو بریزی تو لوله در بسته گرماشو از دست نمیده؟ برای چی از فلاکس چای استفاده میکنیم؟ چون تاحد زیادی عایق حرارتی هستش و سرعت تبادل حرارت رو کم میکنه. محفظه مخصوص نه داری نیتروژن مایع هم مثل فلاکسه ولی عایق بندیش بهتره به خاطر همینه که قیمت محفظه چندین برابر قیمت خود نیتروژن مایع هستش. شما اگر نیتروژن مایع رو بریزی تو لوله ی بسته به سرعت گرمای محیط رو میگیره و بخار میشه و دیگه هم دما با محیط خواهد بود. اشتباه شما اینجاست که فکر میکنی مایع حتما در فضای آزد بخخار میشه در صورتی که داخل لوله هم به راحتی بخار میشه و همون تو میمونه.

لینک به دیدگاه

اگر اشتباه نکنم عایق حرارتییش باید از سرامیک باشه و مانند سایر خنک کننده های ابی یا بادی فقط کف خنک کنند با CPU درتماس  باشه میشه  

و این خنک کننده باید دارای 2 بخش باشه که یک بخش کاملا عایق و بخش تحتانی در تماس با CPU از طریق بلاک مسی باشه 

و وقتی که سیستم رو میخواهید خاموش کنید یا برای تعادل حرارتی توسط وکیوم به قسمت بالا هیدروزن هدایت بشه .البته این فقت تیوری هست 

لینک به دیدگاه

اگر اشتباه نکنم عایق حرارتییش باید از سرامیک باشه و مانند سایر خنک کننده های ابی یا بادی فقط کف خنک کنند با CPU درتماس  باشه میشه  

و این خنک کننده باید دارای 2 بخش باشه که یک بخش کاملا عایق و بخش تحتانی در تماس با CPU از طریق بلاک مسی باشه 

و وقتی که سیستم رو میخواهید خاموش کنید یا برای تعادل حرارتی توسط وکیوم به قسمت بالا هیدروزن هدایت بشه .البته این فقت تیوری هست 

هیچ کاری شدنی نیست 

ولی خیلی دردسر داره چون حتی هیدروژن مایع توی اون عایق بلاخره به دمای عادی می رسه شاید اگر در ظرف رو بازنکه 2 هفته بمونه ولی بعد از 2 هفته سرمای خودش رو از دست می ده 

با توجه به بزرگی کیس ایشون که همون میزشون هست اگه یه یخچال کوچک مسافرتی که توی ماشین هم جا می شه بگیرن و رادیاتور ها رو توی اون بذارن و لوله ها رو از جلوی در یخچال رد کنن ( 2 سورخ توی در یخچال رد کردن شلنگ و عایق بندی سورخ ها باید جواب بده ) و توی لوله ها از ضد یخ استفاده کنن و دمای یخچال رو  به 10- برسونن عالی می شه اون جوری دمای سی پی یو  خیلی میاد پایین 

اگه فریز هم پیدا بشه دیگه بهتر 

لینک به دیدگاه

من فقد میخوام مانند این تصویر ففد جلوی فن ها بگذارم نه رو مادربرد و سی پی یو:

نمیشه یک پمپ بزارم که این در گردش باشه

13474527517411355695.jpg

ببینید این کار میشه ، شدنیه اما نه برای همیشه  ، شاید 3-4 ساعت نهایتا 1 روز بتونی ، توضیح میدم :

1 : فرضا نتیروژن مایع وارد این لوله شد ، به خاطر سرمای شدیدی که لوله ایجاد میکنه ،

اولش عرق میکنه (چون تو محیط بخار آب هست) ، بعدش این عرق برفک میشه ،  همینطور میمونه , و اگه یه مدت نیتروژن پمپ نشه ، آب سیستمت رو بر میداری :D

2: وقتی نیتروژن مایع وارد لوله بشه ، بخاطر جذب گرما و انرژی ، تبدیل به گاز میشه و از طرف دیگه گاز نیتروژن بیرون میاد

این یعنی اینکه این چرخه بازگشت پذیر نیست ، و شما باید حجم عظیمی نیتروژن مایع داشته باشید برای اینکار

3: خوب اگه یه دستگاه تو ته لوله ببندیم که گاز خروجی رو دوباره مایع کنه و بریزه روی تانکر پمپ چی ؟ خوب این نشدنیه ( چون ... )

اما شما اگه میخوای همچین سیستمی داشته باشی (لوله های سرد) به نظرم بهتره یه موتور یخچال سایز کوچیک بخری ،

و لوله هاشو بزاری جلوی فن ،اینجوری باد سرد میگیری (سیستم کولر گازی)

ویرایش شده توسط Prime
لینک به دیدگاه

هههههه خب پس هیچی بیخیال :(  :p و از اینکه اینقدر زحمت کشیدین و منو راهنمای کردین ممنونم :x

لینک به دیدگاه

حالا شاید من عملیش کردم یک کمپروسور یخچال میخرم و توش نیتروژن مایع میریزم ایا این عملیه

cbe9caa6_253d58ef_d876_44f2_8b3a_7eb9d38

2ufvb6g.jpg

1777.jpg

ویرایش شده توسط kiya_69000
لینک به دیدگاه

حالا شاید من عملیش کردم یک کمپروسور یخچال میخرم و توش نیتروژن مایع میریزم ایا این عملیه

نه عزیز ، هر گازی رو نمیشه ریخت تو اون کمپرسور ،

همون "گاز یخچال" معمولی کاربردی تر و عملی تره  ، یه زمانی درس میخوندیم اسمش فریون۱۲ بود ، الان شاید با یه گاز بهتری پر کنن.

ویرایش : الان مثل اینکه از گازی با نام R600 یا ایزوبوتان استفاده میکنن

توی گوگل سرچ کنید cascade cooling شاید کمکتون کرد.

ویرایش شده توسط Prime
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...