رفتن به مطلب

تست رم بچه های لیون با نرم افزارaida64

MR.Bahavar
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

9 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

خوب به سلامتی، وارد فاز اثبات خرابی رم به گارانتی شدی.

همه رمها بصورت تکی سالم هستن و تستها را پاس کردند حالا 2 تا 2 تا باید چک کنم

Z790 تا 256GB رم را پشتیبانی میکنه که MSI و Gigabyte و AsRock بصورت رسمی اعلام کردند که مادربردهای Z790 تولید شده توسط این کارخانه ها تا 256GB را پشتیبانی میکنن حالا سر 64GB گیر کردیم 🤨

لینک به دیدگاه

• ارسال 222
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

چهار تا رم

دو تا 8 گیگ , چیپست هاینیکس ، Single Rank

یک 16 گیگ , چیپست هاینیکس ، Single Rank

یک 16 گیگ , چیپست Nanya  و Dual Rank

برند همه رم G.SKILL Ripjaws V

Cl16-18-38-56

cachemem13.png

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Royal گفته است:

من احتمال میدم مادربرد خراب باشه

خیر 

مادربرد های امروزی بجز یه سری از تاپ رنک ها،  daisy chain هستن به همین خاطر روی تمام اسلات ها رم نمیتونه خوب پشتیبانی بشه

بهترین پشتیبانی در مادربرد های این چنینی 2 اسلات در 2کانال رم هست یعنی a2 و b2

مادربرد های هیی که T-topology هستن در 4 کانال به خوبی میتونن پشتیبانی انجام بدن برای همین چون کسی توان پر کردن 4 اسلات رو نداره کم یابن و گرونتر هم هستن

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

2x16GB G.SKILL Trident Z RGB 3000 + 2x8GB G.SKILL RipjawsV 2666

1162789178_cachemem8_10_1402.thumb.png.c882a1399f5af72821b97e60dd3ca221.png

لینک به دیدگاه

23 ساعت قبل، Royal گفته است:

اگر با 2 تا رم این کار را انجام بدم بدون هیچ مشکلی سیستم با فرکانس 6200 و CL36 لود میشه

پارت نامبر رمها که توی مم تست مشخصه کیت 32 گیگ هستن
یعنی برداشتید دو تا کیت 32 مشابه رو گذاشتید کنار هم و انتظار دارید با پروفایل XMP بالا بیاد؟ نمیشه که :) اونم برای DDR5

لینک به دیدگاه

9 ساعت قبل، lucky luke گفته است:

پارت نامبر رمها که توی مم تست مشخصه کیت 32 گیگ هستن
یعنی برداشتید دو تا کیت 32 مشابه رو گذاشتید کنار هم و انتظار دارید با پروفایل XMP بالا بیاد؟ نمیشه که :) اونم برای DDR5

درستش همین هست و باید مشابه هم باشند هم از نظر برند هم ظرفیت و هم فرکانس و البته برای رمی مثل Corsair باید نسخه مشابه باشند 

مشکل اینجا هست که فروشنده رم خودش مشکل داشته و فردا میرم سروقتش 

2 تا پک رم ازش خریدم به عنوان آکبند که پک ها باز بودن و وقتی پرسیدم چرا باز هستن گفتن همه رمها باز هستن بدلیل اینکه برچسب گارانتی چسباندن. حالا این هیچ بعدا متوجه شدم که یکی از پکها مال رمهایی نیست که داخلش قرار دارند

ولی آخرش معلوم شد که همون رمهایی که پکش هم مال خودش هست یکیش مشکل داره

فردا باید برم پیششون و ببینم چه جوابی دارن بدن و اینکه سیستم چون CPU نداشت فقط با 12100 تست شده بود که با اون پردازنده هم روی فرکانس 4000 کار میکرد و نه 4800

فروشگاه نامداری هم هست و سایت هم داره برخوردشون هم که تا امروز خیلی خوب بوده ببینم بعد از اینکه مشکل را بهشون بگم چس میشه

حالا میترسم برای مادربرد مشکل پیش آمده باشه

گارانتی رمها هم P.G هست که تا امروز نرفتم پیششون ولی همه رمهای Corsair که دارم با همین گارانتی هستن که همشون سالم هستن

لینک به دیدگاه

درود دوستان

یک نکته که ذهن من رو مشغول کرده اینه که 

کسانی که مثل خودم 32 گیگ رم دارن و یا حتی بیشتر در بازیها که یکی از ماژولها که 16 گیگ هم شاید پر نشه و اون یکی ماژول استفاده نمیشه و یا کم استفاده میشه باعث خرابی ماژول استفاده نشده  نمیشه به مرور زمان ؟

لینک به دیدگاه

14 ساعت قبل، Royal گفته است:

درستش همین هست و باید مشابه هم باشند

شما بالاتر اشاره کردید که رمها در حالت دو تایی با پروفایل XMP کار میکنند پس رمها سالم هستند.

پروفایل XMP درواقع یه اورکلاک وریفای شده هست و وقتی شما کیت 32 گیگ میخرید به این معنی هست که این رم ها با اون پروفایل در حالت 2X16 تست شدن و کار میکنن.

حالا شما وقتی در حالت 4x16 استفاده میکنید دیگه اون پروفایل معتبر نیست و هیچ تضمینی هم نیست که کار کنه.

کاربری که که به 64 گیگ رم نیاز داره و میخواد XMP استفاده کنه باید کیت 64 گیگ بخره....برای استفاده از 2 کیت 32 گیگ در کنار هم باید قید XMP رو بزنه و خودش رم رو اورکلاک کنه.

یکسان بودن رم ها فقط به شما کمک میکنه که اورکلاک راحت تری داشته باشید و به این معنی نیست که XMP کار میکنه.

پ ن: بعضی مادر بردها چندتا پروفایل پیش فرض دارند که برای انواع مختلف رم تست شدن و متیونید یکی از اون ها رو استقاده کنید

رم های شما بنظر samsung B-die هستند و توی پروفایل های رم بگیرید دنبال حالت 4X16 برای این نوع رم

@ARMIN بد نیست شما هم یه نظری بدی چون این دوستمون ممکنه توضیخات من رو قبول نکنه :)

12 ساعت قبل، MEHDI 7 گفته است:

درود دوستان

نتنها هر دو ماژول بصورت همزمان استفاده میشن بلکه مموری کنترلر حداکثر تلاشش رو میکنه دیتا رو بین تک تک مموری بنک های رم پخش کنه و همه رو همزمان استفاده کنه.

درکل هم جای نگرانی نیست رم یه حافظه ناپایدار (Volatile) هست که برای تعداد نامحدود خواندن و نوشتن طراحی شده و مثل SSD نیست که تعداد عملیات نوشتن روی هر سلول حافطه محدود باشه

لینک به دیدگاه

12 ساعت قبل، lucky luke گفته است:

@ARMIN بد نیست شما هم یه نظری بدی چون این دوستمون ممکنه توضیخات من رو قبول نکنه :)

والا من چی بگم، کل تصویر و وضعیت رو از اول ایشون شرح ندادن، یعنی نسیه نسیه اطلاعات دادن، یه بار گفتن شاید فلان مشکلو داره، یه بار دیگه گفتن، نه فلان وضعیته، تست رو پاس میکنه، یه بار گفتن مشکل مادربرده، یه بار تصویر ارور رم رو نشون دادن، یه بار دیگه گفتن فروشنده مشکل داشته یه بار پک مشکل داره. من آخرش نفهمیدم چی به چیه. برای همین دیگه دخالت نمیکنم امید به اینکه خودشون ماشالا حرفه ای هستند میدونن دارن چیکار میکنن.

لینک به دیدگاه

23 ساعت قبل، lucky luke گفته است:

شما بالاتر اشاره کردید که رمها در حالت دو تایی با پروفایل XMP کار میکنند پس رمها سالم هستند.

پروفایل XMP درواقع یه اورکلاک وریفای شده هست و وقتی شما کیت 32 گیگ میخرید به این معنی هست که این رم ها با اون پروفایل در حالت 2X16 تست شدن و کار میکنن.

حالا شما وقتی در حالت 4x16 استفاده میکنید دیگه اون پروفایل معتبر نیست و هیچ تضمینی هم نیست که کار کنه.

کاربری که که به 64 گیگ رم نیاز داره و میخواد XMP استفاده کنه باید کیت 64 گیگ بخره....برای استفاده از 2 کیت 32 گیگ در کنار هم باید قید XMP رو بزنه و خودش رم رو اورکلاک کنه.

یکسان بودن رم ها فقط به شما کمک میکنه که اورکلاک راحت تری داشته باشید و به این معنی نیست که XMP کار میکنه.

پ ن: بعضی مادر بردها چندتا پروفایل پیش فرض دارند که برای انواع مختلف رم تست شدن و متیونید یکی از اون ها رو استقاده کنید

رم های شما بنظر samsung B-die هستند و توی پروفایل های رم بگیرید دنبال حالت 4X16 برای این نوع رم

نتنها هر دو ماژول بصورت همزمان استفاده میشن بلکه مموری کنترلر حداکثر تلاشش رو میکنه دیتا رو بین تک تک مموری بنک های رم پخش کنه و همه رو همزمان استفاده کنه.

درکل هم جای نگرانی نیست رم یه حافظه ناپایدار (Volatile) هست که برای تعداد نامحدود خواندن و نوشتن طراحی شده و مثل SSD نیست که تعداد عملیات نوشتن روی هر سلول حافطه محدود باشه

چیپ ها Micron هستن

در کل وقتی رمها روی این پلتفرم 4 تا 16 باشه و یا 2 تا 16 یا 24 یا 32 یا 64 چون کنترلر رم این پلتفرم داخل پردازنده هست پردازنده فرکانس را تایین میکنه و فرکانس پایه برای رم DDR5 در پردازنده 14700K فرکانس 5600 هست نه 4000

محدودیت برای فرکانس کاری در سایت و دفترچه راهنما نوشته شده

در مورد توضیحاتی که در مورد رمها دادین این اطلاعات را از کجا آوردین لطفا سایتش را معرفی کنید چون بنده از روی اطلاعاتی که سایتهای تولید کننده میدن خرید انجام دادم

10 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

والا من چی بگم، کل تصویر و وضعیت رو از اول ایشون شرح ندادن، یعنی نسیه نسیه اطلاعات دادن، یه بار گفتن شاید فلان مشکلو داره، یه بار دیگه گفتن، نه فلان وضعیته، تست رو پاس میکنه، یه بار گفتن مشکل مادربرده، یه بار تصویر ارور رم رو نشون دادن، یه بار دیگه گفتن فروشنده مشکل داشته یه بار پک مشکل داره. من آخرش نفهمیدم چی به چیه. برای همین دیگه دخالت نمیکنم امید به اینکه خودشون ماشالا حرفه ای هستند میدونن دارن چیکار میکنن.

کدام قسمت نامفهوم بوده ؟ آیا لیون کامپیوتر هم رمهایی که میفروشه با پکهایی میفروشه که شماره سریال با رم داخل پک متفاوت باشه ؟

امروز رفتم و رمها را تعویض کردن البته فقط یکی از پکها را

فروشنده خیلی عالی عمل کرد و کارم را زود راه انداخت

بنده همه احتمالات را در نظر میگیرم و کلی تست هست که باید انجام بدم تا مشکل دقیقا معلوم بشه شما چطوری تست میکنید

20231229_160903.jpg

20231228_061546.jpg

20231228_061601.jpg

لینک به دیدگاه

39 دقیقه قبل، Royal گفته است:

کدام قسمت نامفهوم بوده ؟

برای من - همه اش.

39 دقیقه قبل، Royal گفته است:

آیا لیون کامپیوتر هم رمهایی که میفروشه با پکهایی میفروشه که شماره سریال با رم داخل پک متفاوت باشه ؟

من ارتباطی با فروشگاه لیون کامپیوتر ندارم، خبر ندارم.

لینک به دیدگاه

15 دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

برای من - همه اش.

من ارتباطی با فروشگاه لیون کامپیوتر ندارم، خبر ندارم.

خوب بگید توضیح میدم

عکس هم قرار دادم که ببینید چطوری عیب یابی کردم

مشکل بنده بیشتر در موورد BOSD بود که حل شد و فروشنده هم همکاری کرد که خیلی ممنونم از همکاریش

در مورد پک رم هم که گفتم آکبند خریدم ولی شماره سریال پک رم با خود رم یکی نیست

موند فرکانس رم که وقتی 4 تا با هم داخل اسلاتها قرار دارند XMP عمل نمیکنه و بصوورت دستی تا 6000 میشه تنظیم کرد و تحقیق میکنم ببینم مشکل از کجا هست

و به این دلیل که مادربرد رم را تا فرکانس 7200 ساپرت میکنه و 6200 را که دارم نمیتونه بشناسه شک کردم که مادربرد مشکل داره

یعنی در مورد لیون کامپیوتر اطلاعاتی ندارید ؟ واقعا ؟

لینک به دیدگاه

55 دقیقه قبل، Royal گفته است:

یعنی در مورد لیون کامپیوتر اطلاعاتی ندارید ؟ واقعا ؟

خیر اطلاعی ازشون ندارم. از فروشگاه لیون در حال حاضر کسی در انجمن نیست.

لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، Royal گفته است:

موند فرکانس رم که وقتی 4 تا با هم داخل اسلاتها قرار دارند XMP عمل نمیکنه و بصوورت دستی تا 6000 میشه تنظیم کرد و تحقیق میکنم ببینم مشکل از کجا هست

صحبت های بنده نامفهوم بود؟ مادربرد شما daisy chain هست خودتونو نابود هم کنید نمیتونید روی 4اسلات فرکانس 7200 بگیرید

لینک به دیدگاه

15 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

من آخرش نفهمیدم چی به چیه

والا منم نفهمیدم قبلش میگه رو 2تا اسلات به خوبی لود میشه بعد یه جا دیگه میگه تک تک تست کردم مشکل نداشته باید 2 به 2 تست کنم

خوب اگه تست نکردی چجوری رو 2اسلات بخوبی لود میشه

بعد اخرشم میگه پارت نامبر شبیه نیست برم یقه فروشندرو بگیرم.

اخرشم باز رسیدیم به همون ارور یکسان :)

مادربرد در حالت 4 اسلات نمیتونه فرکانس مد نظر رو بده علتشم توضیح دادم بهترین راه هم استفاده از اسلات A2 و B2 هست و تمام

به خاطر تداخل فرکانس در 4 اسلات خرابی دیتا پیش میاد و تا ابد تو لوپ ارور های مرتبط با خرابی دیتا گیر خواهد کرد و پدر سیستم درمیاد.

مهندس بازی هم حدی داره بخدا درسته این ابزار برای عیب یابی هم استفاده میشه ولی چون فرکانس با استاندارد پذیرش رم سینک نیست پدرش درمیاد شاید اسیب هم ببینه

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

والا منم نفهمیدم قبلش میگه رو 2تا اسلات به خوبی لود میشه بعد یه جا دیگه میگه تک تک تست کردم مشکل نداشته باید 2 به 2 تست کنم

خوب اگه تست نکردی چجوری رو 2اسلات بخوبی لود میشه

بعد اخرشم میگه پارت نامبر شبیه نیست برم یقه فروشندرو بگیرم.

اخرشم باز رسیدیم به همون ارور یکسان :)

مادربرد در حالت 4 اسلات نمیتونه فرکانس مد نظر رو بده علتشم توضیح دادم بهترین راه هم استفاده از اسلات A2 و B2 هست و تمام

به خاطر تداخل فرکانس در 4 اسلات خرابی دیتا پیش میاد و تا ابد تو لوپ ارور های مرتبط با خرابی دیتا گیر خواهد کرد و پدر سیستم درمیاد.

مهندس بازی هم حدی داره بخدا درسته این ابزار برای عیب یابی هم استفاده میشه ولی چون فرکانس با استاندارد پذیرش رم سینک نیست پدرش درمیاد شاید اسیب هم ببینه

من هم گفته های شما را نمیفهمم و فقط میگید daisy chain هست و نمیشه میشه علمیش را به زبان فارسی توضیح بدین که خیلی از دوستان هم داخل انجمن بتونن از این توضیحات استفاده کنند

شما که لطف کردی کلی توضیح دادی و از من هم بیشتر بلدی میشه این را هم برام ترجمه کنی که سایت تولید کننده روی سایت در قسمت مشخصات مادربرد توضیح داده به چه معنای هست

4x DDR5, Maximum Memory Capacity 192GB
Memory Support 7200+(OC)/ 7000(OC)/ 6800(OC)/ 6600(OC)/ 6400(OC)/ 6200(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600(JEDEC)/ 5400(JEDEC)/ 5200(JEDEC)/ 5000(JEDEC)/ 4800(JEDEC) MHz
Max. overclocking frequency:
• 1DPC 1R Max speed up to 7200+ MHz
• 1DPC 2R Max speed up to 6600+ MHz
• 2DPC 1R Max speed up to 6400+ MHz
• 2DPC 2R Max speed up to 5600+ MHz
لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، Royal گفته است:

من هم گفته های شما را نمیفهمم و فقط میگید daisy chain هست و نمیشه میشه علمیش را به زبان فارسی توضیح بدین که خیلی از دوستان هم داخل انجمن بتونن از این توضیحات استفاده کنند

شما که لطف کردی کلی توضیح دادی و از من هم بیشتر بلدی میشه این را هم برام ترجمه کنی که سایت تولید کننده روی سایت در قسمت مشخصات مادربرد توضیح داده به چه معنای هست

همینکه تو کل ایران یه نفر پیدا شده با این وضع مهندس بازی که هرکسی الان شده اسمبلر و تحلیل گر و اینستا تولید محتوا میکنه و هر بوقی دوره تخصصی اسمبل 9 ملیونی میزاره،

داره این اطلاعات رو بهت میده باید با هر دینی و مذهبی که هستی دعا گو باشی.

بحث daisy خیلی لول الکترونیکی داره توضیحش ولی همینو بدونید که مثل یه مدار سری عمل میکنه و اسلات ها پشت هم دیگه قرار میگیرن و فاصلشون با کنترلر یکسان نیست و نوع سیگنال دهی هم به گونه ای بهینه سازی شده که فقط اسلات 2 و 4 میتونن کمترین اختلال فرکانسی رو داشته باشن چون ته مسیر هستن و سیگنال برگشت نمیخوره.

در نتیجه وقتی 4تا اسلات پر میشه ، فرکانس با تداخل رو به رو میشه و کنترلر نمیتونه بفهمه رم داره چیمیگه و برعکس رم هم نمیفهمه کنترلر چه دیتایی داره ذخیره میکنه یا درخواست میکنه این مورد که میگم برای از یه فرکانسی به بعد هست و به طور کلی قابلیت اورکلاک اینجا بدرد نمیخوره و باید به اعداد پایین تر بسنده کنی

حالا اگه رمت دوال رنک باشه که دیگ اوضاع بدتر میشه 

تو اون عکس هم که گذاشتید شما باید به 2تا گزینه آخر نگاه کنید که البته این روی کاغذ هست نه به صورت تضمینی و شانس و لاتری هم دخیله

تمام این تبلیغات اورکلاک و... هم برای حالت 2 اسلاتی و تک اسلاتی هست.

تو مدار T-topology این موضوع مثل مدار موازی هست و این مشکلات نیست و فواصل منظم هستن و یکسان و شما برای این مدل مادربرد ها باید پول بیشتری بدید و احتمالا هم بیشتر سیستم های ورکستیشن درگیر این موضوع هستن تا سیستم های خانگی.

تا پدر رم زیر این تست در نیومده تست رو کنسل کن و به فرکانس 6000 یا 5600 تن بده یا کلا بفروش 2تا دیگه با حجم بالاتر و فرکانس بالاتر بخر

لینک به دیدگاه

15 ساعت قبل، Royal گفته است:

4x DDR5, Maximum Memory Capacity 192GB
Memory Support 7200+(OC)/ 7000(OC)/ 6800(OC)/ 6600(OC)/ 6400(OC)/ 6200(OC)/ 6000(OC)/ 5800(OC)/ 5600(JEDEC)/ 5400(JEDEC)/ 5200(JEDEC)/ 5000(JEDEC)/ 4800(JEDEC) MHz
Max. overclocking frequency:
• 1DPC 1R Max speed up to 7200+ MHz
• 1DPC 2R Max speed up to 6600+ MHz
• 2DPC 1R Max speed up to 6400+ MHz
• 2DPC 2R Max speed up to 5600+ MHz

شما حداکثر سرعت در حالت دوال چنل مادربردتون 5600 هستش اونم تازه ممکنه مجبور بشید دستی اعمال کنید. کلا چهار عدد رم اشتباه بزرگی در سری z690 و z790 هستش و بهترین راه استفاده از 2 اسلات رم هستش. من خودم z690 دارم و حداکثر فرکانس وقتی که 4 عدد رم گذاشتم به صورت دیفالت 4000 و به صورت دستی 4800 ساپورت میکرد. الان هم دو تا 16 گیگ دارم که در فرکانس 5200 کارخانه بدون مشکل ساپورت میکنه.

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

تست با بایوس جدید:

اینم ریپورت از سایر بنچمارک های AIDA64 برای جناب _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r

دانلود

cachememp.png

لینک به دیدگاه

14 ساعت قبل، lucky luke گفته است:

تست با بایوس جدید:

دانلود

cachememp.png

اینم بگیر کلا

image.png.0a66d1c714c405baf2ca37c7ddba82b3.png

14 ساعت قبل، lucky luke گفته است:

تست با بایوس جدید:

دانلود

cachememp.png

یکی از خوبی هایی که رایزن های 2 چیپلته مثل 7900 دارن اینه میشه راحت روی فرکانس های 7000 به بالا روشون مانور داد

ولی هنوز رکورد منو نزدی تو تاخیر :))))))))))))

لینک به دیدگاه

25 دقیقه قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

اینم بگیر کلا

لینک دانلودی که گذاشتم ببین

از همین بنچمارک های AIDA64 یه quick report گرفتم و خودش همه رو ران کرد و یه فایل داد که همه نتایج توش هست

تک تک بخوام عکس بزارم اینجا شلوغ میشه

لینک به دیدگاه

23 دقیقه قبل، lucky luke گفته است:

لینک دانلودی که گذاشتم ببین

از همین بنچمارک های AIDA64 یه quick report گرفتم و خودش همه رو ران کرد و یه فایل داد که همه نتایج توش هست

تک تک بخوام عکس بزارم اینجا شلوغ میشه

سرگیجه گرفتم این فایل قابل خوندن نیست 

بهتر نیست 2تا عکس بزاری؟ 

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است:

سرگیجه گرفتم این فایل قابل خوندن نیست 

بهتر نیست 2تا عکس بزاری؟ 

Screenshot 2024-01-20 171001.jpg

ویرایش شده توسط lucky luke
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...