رفتن به مطلب

کاهش فرکانس cpu

miladsooti مهمان
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با توجه به شرکت سازنده ی بایوس متفاوت هست اینکار، ولی وارد بایوس سیستم شو، بعد از قسمت تنظیمات پرازنده اینکار رو انجام بده.

it_photo_164389_52.png

Adjust CPU FSP Frequency رو کاهش بده.

اینم یه نوع دیگه از بایوس هست:

ASUS_M4A78LT-M_LE_BIOS_Configure_System_

لینک به دیدگاه

شما میتونید برید به

Control Panel / Power Options / change Plan Setting / change Advance Power Setting / Processor Power Management / Maximum Processor State

و با تغییر مقدارش به 80 یا 90 یا......... به میزان نیازتون از فرکانس و کاراییش پایین بیاری.

پردازنده توی امضا منم AMD هستش و من وقتی روی 85 درصد گذاشتم 600 مگاهرتز فرکانسش پایین اومد.

به نظر من بهتره این کار رو از توی ویندوز امتحان کنید و انجام بدید که کاملا بی خطره و توسط بنده تست شده و جواب داده.

در صورتی که اصرار به تغییر فرکانس از تغییر بایوس نیز دارید که دوست عزیزمون فرمودند هم که میتونید تغییر ضریب هم انجام بدید(اگه ضریب باز باشه)

ویرایش شده توسط ReZa546
لینک به دیدگاه

فرکانس FSB هم میتونید تغییر بدید البته که روی فرکانس پردازندتون تاثیر گذاره.

لینک به دیدگاه

ویرایش شده توسط .king.commander
لینک به دیدگاه

میشه یکم توضیح بدی از توی ویندوز چجوری فکانس رو تغییر دادی؟ با چه برنامه ای؟

توضیحاتم واضحه داداش.

نیازی به نصب برنامه نیست و برنامش تو خود کنترل پنل هست.

این روش ساده ای هستش ولی مسلما روش اصلی پایین آوردن ضریب یا فرکانس FSB هستش.

لینک به دیدگاه

میشه یکم توضیح بدی از توی ویندوز چجوری فکانس رو تغییر دادی؟ با چه برنامه ای؟

توی ویندوز با AMD OverDriver هم اینکار مستقیماً امکانپذیره.

لینک به دیدگاه

دوستان کسی میدونه چطوری باید فرکانس cpu رو کاهش داد؟ 

cpu :x3 455

سلام دوست عزیز

فرکانس کاری پردازنده  از ضرب شدن FSB  در ضریب پردازنده (CPU Ratio)  محاسبه میشود

FSB:گذرگاه ارتباطی بین CPU و پل شمالی مادربورد است که هرچقدر فرکانس این بخش افزایش یابد عملکرد CPU بهبود می یابد ، از آنجایی که مرجع بسیاری از فرکانس های قطعات سیستم بر اساس این فرکانس تعیین می گردد از رو به آن  Base clock یا فرکانس پایه نیز گفته میشود.

CPU Ratio or CPU multiplier :  ضریب پردازنده که یکی از فاکتور های اصلی در افزایش فرکانس پردازنده یا اورکلاک آن می باشد.

از آنجایی که بسیاری از فرکانس ها به FSB وابسته هستند و کاهش یا افزایش آن ، فرکانس سایر بخش های سیستم نظیر رم و .. تحت تاثیر خود قرار می دهد بنا براین به شما دوست عزیز توصیه میگرد که برای کاهش فرکانس پردازنده فقط از طریق کاهش ضریب پردازنده (CPU Ratio or CPU Multi) اقدام کنید تا سایر بخش های سیستم دستخوش تغییر نشود .

ویرایش شده توسط OverExtreme
لینک به دیدگاه

• 11 ماه بعد...

سلام.

دوستان یه راهنمایی از اساتید میخواستم .اول  تصویر ضمیمه رو لطفا ببینید

من مشخصات سیستمم اینه :

Cpu  : i7 4790k

Main  : Gigabyte Z97 X Gaming 3

Ram : Corsair  8Gb

VGA : Gigabyte  gtx 970 G1

Power :  700w  green

Case  :  green X4 Hexagon

من این سیستمو تازه گرفتم  اومدم درایور و نرم افزارهای جانبی مادربرد رو نصب کردم . چون دیدم دمای سی پی یو موقع انجام گیم بالا میره تو برنامه Easy Tune که مربوط به سی دی خود مادربورد هست تنظیمات رو گذاشتم روی Energy saving

این مود فرکانس سی پی یو رو به از 4000 به 800 کاهش میده . اما تو همین مود من بازی Ryse رو به راحتی اجرا کردم و روون هم بود!

خواستم از دوستان بپرسم چطور میشه با فرکانس 800 بازی روون اجرا شه؟ درسته گرافیک قویه اما باز سی پی یو هم مهمه. حالا سوالم اینه :

1- اگه من همیشه مود Energy saving رو فعال کنم و باهاش کار گرافیکی انجام بدم مثل رندر و ... یا گیم به سی پی یو و مادربورد فشار نمیاد؟ چون تو این مود فرکانس سی پی یو روی 800 هست و گویا حالت ذخیره انرژیه؟

2- برای کاهش فرکانس پردازنده م چون فعلا کولر ندارم بهتره همین مود رو فعال کنم یا از طریق بایوس ضریب رو کم کنم ؟

3- چرا رو حالت Default فرکانس رو زده 4.40 گیگاهرتز ؟ مگه این سی پی یو من فرکانس خودش 4 گیگاهرتز نیست؟ حالت دیفالت که نباید اورکلاک کنه

ببخشید سوالاتم حیاتی بود آخه وقتی رو دیفالت هست دمای سی پی یو تا 50 60 درجه میره بالا بیخود . فکر کنم چون کولر ندارم فعلا و فن خودشه.

سرتون رو درد آوردم

post-13802-0-94821500-1425844845_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام.

من مشخصات سیستمم اینه :

من این سیستمو تازه گرفتم  اومدم درایور و نرم افزارهای جانبی مادربرد رو نصب کردم . چون دیدم دمای سی پی یو موقع انجام گیم بالا میره تو برنامه Easy Tune که مربوط به سی دی خود مادربورد هست تنظیمات رو گذاشتم روی Energy saving

این مود فرکانس سی پی یو رو به از 4000 به 800 کاهش میده . اما تو همین مود من بازی Ryse رو به راحتی اجرا کردم و روون هم بود!

خواستم از دوستان بپرسم چطور میشه با فرکانس 800 بازی روون اجرا شه؟ درسته گرافیک قویه اما باز سی پی یو هم مهمه. حالا سوالم اینه :

1- اگه من همیشه مود Energy saving رو فعال کنم و باهاش کار گرافیکی انجام بدم مثل رندر و ... یا گیم به سی پی یو و مادربورد فشار نمیاد؟ چون تو این مود فرکانس سی پی یو روی 800 هست و گویا حالت ذخیره انرژیه؟

2- برای کاهش فرکانس پردازنده م چون فعلا کولر ندارم بهتره همین مود رو فعال کنم یا از طریق بایوس ضریب رو کم کنم ؟

3- چرا رو حالت Default فرکانس رو زده 4.40 گیگاهرتز ؟ مگه این سی پی یو من فرکانس خودش 4 گیگاهرتز نیست؟ حالت دیفالت که نباید اورکلاک کنه

ببخشید سوالاتم حیاتی بود آخه وقتی رو دیفالت هست دمای سی پی یو تا 50 60 درجه میره بالا بیخود . فکر کنم چون کولر ندارم فعلا و فن خودشه.

سرتون رو درد آوردم

سلام عزیز دل ؛ نرم افزار برای شما در حالت بیکاری روی حداقل مصرف انرژی و در پایینترین سطح فرکانسی ست میکنه . 

شما در حالت رندر نرم افزار cpu-z باز کنید متوجه میشید که با همون 4ghz داره رندر میگیره ، ودر بازی هم به همین صورت هست . 

پس حالت energy saving , extreme power saving فقط در حالت بیکاری قطعات سیستم صدق میکنه . 

فرکانس 4.4 هم فرکانس Turbo هست ، 

ویرایش شده توسط Black Flag
لینک به دیدگاه

سلام

اولا تاپيک زير خاکيه و شما بايد تاپيک جديد ميزديد.

اولا فرکانس 4790k 4.0-4.4 هست يعني چي؟ يعني طر حالت عادى که سيستم زير فشار نيست فرکانس 4 هست و زماني که فشار رو cpu قرار بگيره (مثلا گيم ) پردازنده از تکنولوژى اى به نام turbo boost اصتفاده ميکنه و فرکانس به 4.4 تبديل ميشه و اين ربطي به اورکلاک نداره.

راجب اون برنامه اى که گفتي فرکانسو ميکنه 800 , من باهاش کار نکردم تا حالا ولي تا اونجا که اطلاع دارم اين نرم افزار فرکانسو از 4000 به 800 کم ميکنه (در حالتي که کار خاصي با سيستم نميکني و تحت فشار نيست)

که هم دماش کم بشه و هم مصرف پردازنده کمتر بشه و وقتي سيستم تحت فشار قرار بگيره دوباره با حالت ديفالت 4000-4400 بر ميگرده.

اون گذينه که گفتيو فعال کن مشکلي پيش نمياد.

دماى 50-60 کاملا طبيعيه و مشکلي نداره.

لینک به دیدگاه

سلام.

من مشخصات سیستمم اینه :

سرتون رو درد آوردم

1- پاور سیوینگ برای پایین آوردن مصرف تو حالت بیکاری سیستم هست نه موقعی که شما شروع به فعالیت میکنی  مطمئن باش موقع بازی فرکانس اصلی فعال میشه

2- دما خیلی بالا هست سری k اصلا با فن اورجینال نصب نکن   اگر از خمیر هیتسینک و نصب صحیح کولر مطمئن هستی  باید یه کولر حداقل 70-80 تومنی نصب کنی 

دمای  فول لود  باید 40 تا نهایت 55 باشه نه بیشتر دمای اضطراری و ماکسیمم 74 درجه هست

ویرایش شده توسط teknesian
لینک به دیدگاه

آخه یه نگا به این تصویر پیوست بندازین . الان تو مود پاور سیوینگ ( یا همون انرژی سیوینگ) بازی رو اجرا کردم . فرکانس سی پی یو 800 دماش هم 36 ولی فرکانس گرافیک و دماش حالت عادیه و مشکلی هم تو بازی نیست .

آیا این ضرر نداره برا سیستم؟ چون تو مود پاورسیوینگ بازی سنگین اجرا کردم؟

دلیلشم اینه که تو مود دیفالت که بازی رو اجرا کنم فرکانس سی پی یو میره حدود 4000 تا 4400 و چون کولر ندارم دما میره بالای 60 70

post-13802-0-60643000-1426073288_thumb.jpg

ویرایش شده توسط m3d
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...