رفتن به مطلب

مشکل با Over-Heating پردازنده A10-7850K

Dr.XJ
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام

یه هفته ای میشه که AMD A10-7850K گرفتم. سیستم رو اسمبل کردم و روشن کردم و در کمال تعجب، دمای پردازنده موقع بیکاری روی 70 80 درجه بود و هنگام گیم یا پردازش سنگین به 95 درجه هم میرسید. این موضوع رو با AMD و گیگابایت(سازنده Mobo) مطرح کردم. AMD گفت CnQ رو فعال کن و برو یه فن بهتر بخر. گیگا گفت این دما قابل قبوله.

با یکی از دوستان که نسبتاً تو سخت افزار حرفه ای هستن هم مطرح کردم، کولر Thermalright HR-02 Macho رو به من پیشنهاد کردن و گفتن که روی سیستم خودشون بدون استفاده از فن، دما روی 6-7 درجه هستش(البته رو APU ضعیفتر).

این فن رو دیروز گرفتم. روی سیستمم نصب کردم. دما حدود 10 20 درجه ای کمتر شده. تو حالت بیکاری حدود 60 و تو گیم و کارهای سنگین به 80 میرسه.

ولی باز این دما برای من قابل قبول نیست. فن کولر هم روش نصبه.

تمام اتصالات و پیچ ها محکم هستن. تمام خمیر سیلیکونی که همراه فن وجود داشت مصرف کردم طوری که خمیر از بغلا زده بیرون :D

هیت سینک به مقدار خیلی خیلی جزئی، در صورت آوردن فشار میچرخه از روی نقطه اتصال با سی پی یو(خیلی خیلی جزئی). ولی حتی موقعی که هیت سینک رو با دست محکم روی پردازنده فشار میدم تفاوتی تو دما ایجاد نمیشه.

هنگامی که هنوز فن رو نصب نکرده بودم، هیت سینک تقریبا گرم شده بود و میشد انتقال گرما از پردازنده به هیت سینک رو کاملاً حس کرد. البته نه در حدی که خیلی خیلی داغ باشه، که فکر کنم برای این هیت سینک معمولی باشه به علت بزرگی

الان نمیدونم آیا این دما طبیعیه یا نه؟ و اگه نیست رو چند باید باشه؟

و الان چیکار باید بکنم؟

سرعت فن تو بایوس Full Speed اعمال شده. هیچ گونه اورکلاکی هم انجام نشده

پاور 460 کولر مستر، رم 2133 ونجنس Corsair مادر بورد هم F2A88X-D3H گیگابایت :)

Macho.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

از گرافیک آنبرد استفاده میکنید ؟ 

2 زمانی که زیر فشار هست CPU z  رو باز کنید و ولتاژ پردازنده رو ببینید باید از 1.25 بالاتر نباشه 

بایوس مادربورد رو حتما آپدیت کنید (اگر انجام ندادید) 

ویرایش شده توسط atisoc0936
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من بعید میدونم این دما عادی باشه 

هر چند من چندتا سایت رو سر زدم مصرف این cpu  واقعا بالاست 

لینک به دیدگاه

از گرافیک آنبرد استفاده میکنید ؟ 

2 زمانی که زیر فشار هست CPU z  رو باز کنید و ولتاژ پردازنده رو ببینید باید از 1.25 بالاتر نباشه 

بایوس مادربورد رو حتما آپدیت کنید (اگر انجام ندادید) 

بایوس مادربورد به آخرین نسخه (بتا) آپدیت شده. بله فقط از گرافیک APU استفاده میشه

الان تحت بالاترین فشار، ولتاژ سی پی یو به 1.404v رسیده. چیکارش کنم؟

wicdcr.png

ویرایش شده توسط Dr.XJ
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دستی رویه 1.250 بزاریدش 

بایوس رو هم نسخه f4  روبزنید هیچ وقت نسخه بتا استفاده نکنید ( تاکید میکنم هیچ وقت ) 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بنظر من که دما عادی هست ، کاهش دما در حالت لود نشان از کارایی درست کولر هست ، فکر میکنم باید از یک خمیر بهتر استفاده کنید .

ویرایش شده توسط Black Flag
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نسخه بتا همیشه مشکلاتی داره و هیچ وقت نباید استفاده بشه 

تو بایوس ولتاژ رو بیارین پایین 

ولی من موندم چطور شرکت amd  و گیگا این دما رو عادی میدونن  :eek:

تو حالت فول لود باید دما ایم مقدار باشه نه ایدال 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تو حالت فول لود باید دما ایم مقدار باشه نه ایدال 

احتمالا گزینه های مربوط به Energy saver را غیر فعال گذاشتن،

یا ضریب پردازنده رو بصورت دستی اعمال کردند

لینک به دیدگاه

با تشکر از همه دوستان.

در مورد بایوس:

من مادربورد رو بردم شرکت آواژنگ و اونا محبت کردن نسخه بایوس رو نصب کردن :|

چون مادربورد با نسخه ای از بایوس که روش بود، با APU من بوت نمیشد وحتما میبایست توسط یه APU با سوکت FM2 بوت میشد که من نداشتم. پس بردم گارانتی اونا هم بتا رو ریختن. حالا باید ببینم که میشه Downgrade کرد به نسخه قبلی یا خیر :)

در مورد ولتاژ هم حتما درستش میکنم ببینم چی میشه :)

تمامی گزینه های بایوس پیش فرض هستن و ضریب، کلاک و غیره روی Auto قرارداده شدن و دستی عوض نشدن

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نسخه قدیمی تر نصب میشه 

نرم افزار @bios  رو از داخل سی دی درایور نصب کنید و بایوس نسخه f4  که گرفتین رو بهش آدرس بدید (قبلش از حالت فشرده خارج کنید ) حدود 20 ثانیه طول میکشه و درست میشه و بعد دوباره تست کنید 

لینک به دیدگاه

بایوس به نسخه F4 دان گرید شد.

رفتم تو تنظیمات بایوس، گزینه ای به نام CPU Vcore در قسمت ولتاژ وجود داشت که روی Auto تنظیم بود. هرکاری کردم نتونستم 1.250 رو ست کنم. با استفاده از + کیبورد مقدار فقط تا حد 0.300V بصورت دستی بالا رفت (نسخه بتا هم همینطوری بود). گزینه رو از Auto برداشتم و روی Normal گذاشتم اما باز داخل ویندوز ولتاژ روی 1.404 و بالاتر میره. دما هم تغییری نکرده

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یه تست میتونید بزنید 

ترجیحا یه گرافیک رویه سیستم بزار و گرافیک آنبرد رو غیر فعال کن باز هم تست دما بگیر 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تو بیکاری فرکانس کاهش پیدا میکنه ؟ 

cpuz-gpuz.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

از قرار معلوم ولتاژ این پردازنده همون حدود 1.4 هست 

ولی هیچ کجا ولتاژ پایه رو نزده 

لینک به دیدگاه

تو بیکاری ولتاژ کاهش پیدا میکنه اما فرکانس خیر.

الان، مقدار استفاده از سی پی یو 11% - ولتاژ 0.7 و فرکانس 3945

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دما توی بایوس چند هست 

درایور کامل نصبه ؟

ویندوز دیگه رو تست نزدین ببینید درست میشه 

برنامه خاصی نصب نیست 

تو تنظیمات power Option  تغییری ندادید 

ویرایش شده توسط atisoc0936
لینک به دیدگاه

دما تو بایوس هم همین مقدار 50 60 هست.

اتفاقا خودم تو فکر تنظیمات Power Options بودم. الان برگشتم و Power Saver رو انتخاب کردم و فرکانس پردازنده برگشت روی 1.7 در حالت بیکاری.

دما در این حالت به 50 درجه رسیده.

در حالت لود کامل فرکانس روی 3900 هست و ولتاژ 1.404 و دما 80 درجه.

برنامه خاصی نصب نیست. درایور هم کامل نصبه تا جایی که من روی وب سایت AMD دیدم.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز یه سوال دارم،منم میخوام این cpu رو بگیرم بنظرت قدرتش خوبه برا گیم؟ البته بدون گرافیک.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تنها تستی که پیدا کردم این بود 

http://www.hardwareheaven.com/reviews/1918/pg2/amd-a10-7850k-kaveri-apu-review-featuring-gigabyte-g1sniper-a88x-g1-sniper-a88x-motherboard.html

که تو این هم طرف با فن استوک تو بایوس دماش 46 هست 

bios6.jpg

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز یه سوال دارم،منم میخوام این cpu رو بگیرم بنظرت قدرتش خوبه برا گیم؟ البته بدون گرافیک.

به نظرم در حد قیمتش، کارایی بسیار قابل قبولی داره. من تمام بازی هایی که دوست داشتم رو راحت دارم اجرا میکنم.

بازی های نه چندان سنگین (مثل Mortal Kombat جدید - BorderLands - مافیا 2 - L4D2 و...) رو با بالاترین گرافیک ممکن اجرا کنی. بازی های سنگین تر هم میتونی با گرافیک پایین بازی کنی. مثلا شنیدم که کرایسیس با گرافیک Low تو روزولوشن 720p حدود 40 فریم اجرا میشه. همینطور NFS: Rivals رو با گرافیک نسبتاً متوسط تونستم با 30-40 فریم اجرا کنم :)

همین مقدار برای من قابل قبوله. اگه بخوای یه سیستمی ببندی که تفاوت فاحش داشته باشه، باید خیلی بیشتر از این بودجه خرجش کنی :)

لینک به دیدگاه

تنها تستی که پیدا کردم این بود 

http://www.hardwareheaven.com/reviews/1918/pg2/amd-a10-7850k-kaveri-apu-review-featuring-gigabyte-g1sniper-a88x-g1-sniper-a88x-motherboard.html

که تو این هم طرف با فن استوک تو بایوس دماش 46 هست 

bios6.jpg

پس منم زیاد نگرانش نباشم... :)

البته اون جریان ولتاژ رو نمیدونم چیکارش کنم.

از همگی دوستان مخصوصاً atisoc0936 واقعا تشکر میکنم که انقدر دوستانه حل کردن مشکل من رو دنبال کردن :)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با قیمتی که داره 180 دلار باید حدود 540 باشه که داره به 690 فروخته میشه 

هم قیمته یه 4440 اینتل 

که اصلا قابل قیاس با یه 4440 نیست تو کارایی 

برایه گیم بهتره 4440 بردارید 

اگر به خروجی گرافیکش نیاز ندارید 

چون اگه از رم با باس 2400 روش استفاده بشه 

گرافیک آنبردش توانایی یه کارت 6670 DDR5  رو داره و میشه بازی های روز رو راحت باهاش بازی کرد 

لینک به دیدگاه

دوست عزیز با یدونه پاور قویتر از مال خودت تستش کن احتمالا پاور فعلیت کم میاره برای این پردازنده .

خیلی وقتها افزایش دما دلیلش میتونه ضعیف بودن پاور باشه

لینک به دیدگاه

با قیمتی که داره 180 دلار باید حدود 540 باشه که داره به 690 فروخته میشه

هم قیمته یه 4440 اینتل

که اصلا قابل قیاس با یه 4440 نیست تو کارایی

برایه گیم بهتره 4440 بردارید

اگر به خروجی گرافیکش نیاز ندارید

چون اگه از رم با باس 2400 روش استفاده بشه

گرافیک آنبردش توانایی یه کارت 6670 DDR5 رو داره و میشه بازی های روز رو راحت باهاش بازی کرد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

گرامی یک کارت گرافیک جدا سوار کنید-ببنید عملکرد پردازنده تنها به چه صورته-کولر ماچو کولر خوبیه -منتها این پردازنده دیگه خیلی بالاست دماش-ضمنا اگر خیمر حرارتی از بغل ها زده بیرون اونجور که فرمودید پیشنهاد میدم اصلاحش کنید چون اونطوری خودش باعث کاهش کارایی کولر میشه!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...