رفتن به مطلب

نصب کولینگ بر روی R9 290X

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان... یک ماه پیش MSI R9 290X از اقا فرجام گرفتم. البته میدونستم کارت گرمیه اما بازم به یاد خاطرات خوشم با RADEON 9000 PRO خریدم....

بعد از اولین بازی گرمای 94 درجه ای زد تو ذوقم و تصمیم گرفتم واتر کولینگ نصب کنم....بعد از کلی تحقیق به این صورت شد.

واتر کلینگ coolermaster seidon 240m 

به دلیل اینکه خیلی راحت روی چیپ گرافیک پیچ شد بدون درد سر......

1.jpg

خمیر سیلیکون 

Cooler Master Extreme Fusion X1 

بهتر از این اگرم باشه ما که نتونستیم پیدا کنیم.

25.jpg

2beaf31a287fcb24f202283d81b25519.jpg

هیت سینگ جهت خنک سازی  VRM  

که به دلیل محدودیت توی بازار ایران بعد از کلی گشت توی مادربورد و گرافیک های خراب خدا روشکر چیزی از جنس مس دیدم که کاملا بدردم خورد... حتی تا حدوری بهتر از اونایی که توی سایت های خارجی واسه فروش بود ......با 5 هزارتومن گرفتم  :D

البته کار برش خیلی سخت بود...

23806117062499689815.jpg

سایر لوازم...

سنگ برش ( سنگ فرس) دریل.پیچ .واشر و حوصله.....

63637746390403402217.jpg

96670593744768060294.jpg

63179021316492583603.jpg

30964735817166310610.jpg

سختی کار هم فقط نصب هیت سینک روی فاز ها یا همون چیپ های تغذیه...... خیلی وقت گیر بود..اما بالاخره تمو شد.

تست دما در حالت IDE دمای اتاق  حدود 30 درجه

89132060167053321935.gif

در حالت لود با Heaven Benchmark 4.0 EXTRIME

80168460302737059484.gif

دمای فاز ها و VRM

در حالت IDE 

GPU VRM 1 : 33 C

GPU VRM 2 : 38 C 

در حالت LOAD کامل 

GPU VRM 1 : 64 C

GPU VRM 2 : 57 C 

اورکلاک برای شروع

AMD R9 290X OVER TO 1155 CORE & 1400 MEMORY

بیشترین دما GPU در تست : 52 درجه سانتی گراد

بیشترین دما VRM1 در تست : 64 درجهه سانتی گراد

بیشترین دما VRM 2 در تست : 56 درجه سانتی گراد

توضیحات : دور فن واتر کولینگ از 50 درصد به 100 درصد جهت تست افزایش یافت.

امتیاز گرافیک : 19828

بدون دستکاری فقط گرافیک تست 1 تا 4

در ضمن سی پی یو من خیلی وقت پیش دچار مشکل شده و رم ها فقط در حالت سینگل و باس 1600 کار میکنن و سی پی یو رو نمیتونم اور کلاک کنم که بوجه بیاد حتما 4770K لو ولتاژ میگیرم.... :unsure:

00933399461432233158.png

52569117933021643585.gif

22801007999019940986.gif

بیشتر ترسیدم اور کنم  :D

تست در برنامه Heaven Benchmark 4.0

بدون دست کاری تنظیمات حالت EXTREME

بیشترین دما در طول تست : 52 درجه سانتی گراد

امتیاز 2588

84228833380007398803.png

42093548403326954674.png

41030619297846297100.gif

ویرایش شده توسط evrin1941
لینک به دیدگاه

ببخشید اونوقت این هیتسینک رو چطور روی کارت نگه داشتید پیچ کردید یا چسبوندید یا...؟

لینک به دیدگاه

بسیار عالی خیلی عالی 

من رو به فکر انداختی شاید خودم هم انجام دادم 

فقط دمای رم ها و فاز ها رو یا با AIDA64 Extreme یا MSI Afterburner چک کن 

فقط هیت سینک رو چه جوری چسباندی روی رم ها و فاز ها  :-?

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تبریک میگم خیلی خوشحالم که موفق شدید دما رو تا این حد پایین بیارید. من عاشق این جور کارها هستم  :D  اگر میشد از خمیر Liquid Ultra هم استفاده کنید مطمئنا چند درجه پایین تر هم می آمد ولی همین هم خیلی عالیه!

این کاهش دما مهم ترین تاثیرش جلوگیری از دان کلاک کردن یا به اصطلاح Thermal Throttling کارت هستش که باعث میشه کلاک کارت در بالاترین سطحش برای تمام مدت باقی بمونه و مخصوصا توی گیم های طولانی مدت کارایی کاهش پیدا نکنه. خلاص شد از صدای آزار دهنده فن ریفرنس هم که خودش موفقیت بزرگیه  :D

لینک به دیدگاه

فوق العادست، فقط چند تا تصویر از اینکه چطور روی سیستم نصب کردیش با اون واتر کولر هم بگذار.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
ارسال شده در (ویرایش شده)

درود شما االان روی دمای vrm کنترل داری؟یا سنسورش از کار افتاد؟دمای اونو را حواست باشه-با چی میخوای خنکشون کنی -!این همه هزینه کردی یک غیر رفرنس میگرفتی مراقب باش آسیبی نبینه-امیدوارم مشکلی پیش نیاد

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

قسمت اخر هیت سینک رو جدا کردم شکلی به این حالت

86646721431943951250.png

اندازه دقیقا روی فاز ها جا میشد.و برای پیچ کردن ورقی به اندازه ای که روی برد بخوره بریدم از قسمت بقل پیچ کردم روی هیت سینک طوری که مزاحم قسمت مسی این هیت سینک نشه و حرارت کاملا منتقل شه.زیرشم خمیر حرارتی که روی خود فن رفرنس بود رو اضافه کردم و پیچ شد.

63179021316492583603.jpg

این ورق که در عکس میبینید قسمت اخر هیت سینک صرفا واسه نگه داشتنه و هیچ تماسی با فاز ها نداره بلکه قسمت مسی تماس داره.

راجب دمای فاز ها و VRAM اصلا GPU Z دمایی نشونم نمیده از وقتی کارت رو خریدم.......

هیت سینگ های VRAMهم که روی چسب حرارتی که برد مرجع داشت راحت چسبید.مشکل اصلی و سختی کار اون 3 تا فازی بود که اخر کارت بود که خیلی وقت گیره...

لینک به دیدگاه

با نرم افزار AIDA64 Extreme مثل اینکه دمای فاز ها و VRAM V رو نشون میده.تست میگیرم نتیجه رو میزارم

لینک به دیدگاه

در حالت IDE 

GPU VRM 1 : 33 C

GPU VRM 2 : 38 C 

GPU DIODE : 37 C

در حالت LOAD کامل 

GPU VRM 1 : 64 C

GPU VRM 2 : 57 C 

GPU DIODE : 58 C

09792638950124986315.png

فن نصبی 12 سانتیه که بر روی قسمت فاز ها و VRM 2 نصبه.VRM 1 به خاطر اینکه باد فن نمیرسه بهش تا 64 درجه بالا رفته..... ایا دما های فازها و VRAM ها رو تونستم کنترل کنم ؟ نظر شما چیه.
لینک به دیدگاه

تبریک میگم خیلی خوشحالم که موفق شدید دما رو تا این حد پایین بیارید. من عاشق این جور کارها هستم  :D  اگر میشد از خمیر Liquid Ultra هم استفاده کنید مطمئنا چند درجه پایین تر هم می آمد ولی همین هم خیلی عالیه!

این کاهش دما مهم ترین تاثیرش جلوگیری از دان کلاک کردن یا به اصطلاح Thermal Throttling کارت هستش که باعث میشه کلاک کارت در بالاترین سطحش برای تمام مدت باقی بمونه و مخصوصا توی گیم های طولانی مدت کارایی کاهش پیدا نکنه. خلاص شد از صدای آزار دهنده فن ریفرنس هم که خودش موفقیت بزرگیه  :D

سپاس بهمن جان... حالا هیچ صدایی دیگه مزاحم بازی کردن نیست ! و بیشتر از این لذت سوار کردن واتر کولینگه که خیلی حال میده خودش..... :D

درود شما االان روی دمای vrm کنترل داری؟یا سنسورش از کار افتاد؟دمای اونو را حواست باشه-با چی میخوای خنکشون کنی -!این همه هزینه کردی یک غیر رفرنس میگرفتی مراقب باش آسیبی نبینه-امیدوارم مشکلی پیش نیاد

سلام نه سنسورش سالمه.1440 خرید دست دوم کارت با 430 هم واتر کولینگ. 1870 شد کلا..... حرف شما درسته اما مهم حسه که بعدش هست... وقتی کارم تموم شد اومدم نصبش کنم گفتم شاید روشن نشه !!!! خخخخخ

ببخشید اونوقت این هیتسینک رو چطور روی کارت نگه داشتید پیچ کردید یا چسبوندید یا...؟

اره کاملا پیچ.به جر VRM ها که خودشون چسب حرارتی داشتن

بسیار عالی خیلی عالی 

من رو به فکر انداختی شاید خودم هم انجام دادم 

فقط دمای رم ها و فاز ها رو یا با AIDA64 Extreme یا MSI Afterburner چک کن 

فقط هیت سینک رو چه جوری چسباندی روی رم ها و فاز ها  :-?

توضیح دادم دوست عزیز.مرسی با AIDA64 Extreme نشون داد...خودم یادم رفته بود این برنامه رو.....

لینک به دیدگاه

برو دیگه حالش رو ببر راستی ببین تا چه حد اور می تونی بکنی بعد یه تست بگیر با 3dmark 11 توی این جا http://lioncomputer.ir/forum/index.php?showtopic=5630&page=99 قرار بده لذت ببریم 

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

واتر کولینگ های مخصوص این کار هست بهتر نبود از اونها استفاده می کردید ؟ دردسر برش و... اینها هم نداشتید

لینک به دیدگاه

واتر کولینگ های مخصوص این کار هست بهتر نبود از اونها استفاده می کردید ؟ دردسر برش و... اینها هم نداشتید

سلام...اره اما سه نکته هست.

1- در ایران موجود نیست و باید سفارش میدادم.

2-قیمت خود بلاک نزدیکه 120 تا 150 دلاره که تا برسه بالای 500 هزار تومان میشه با هزینه شیپینگ و سود واردکننده و...

3-اونی که هست فقط بلاکه و نیاز مند پمپ xpc x20 با قیمت 325 هزار تومان و رادیاتور xpc ex240 با قیمت 245 هزارتومان.ارزش نداره دیگه این همه هزینه.

http://www.frozencpu.com/products/24126/ex-blc-1714/EK_MSI_Gigabyte_Radeon_R9-290X_VGA_Liquid_Cooling_Block_Rev_20_-_Acetal_EK-FC_R9-290X_-_Acetal_Rev20.html?tl=c599s2078b133&id=hr9pV6MF

http://www.frozencpu.com/products/24125/ex-blc-1713/EK_MSI_Gigabyte_Radeon_R9-290X_VGA_Liquid_Cooling_Block_Rev_20_-_Acrylic_EK-FC_R9-290X_Rev20.html?tl=c599s2078b133&id=hr9pV6MF

لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...

مرسی خیلی خوب بهش وصل کردی

من که میترسم از این کار نمیکنم ولی وقتی درست بشه واقعا ارزششو داره

لینک به دیدگاه

مرسی خیلی خوب بهش وصل کردی

من که میترسم از این کار نمیکنم ولی وقتی درست بشه واقعا ارزششو داره

سلام.خخخ خودمم ترس داشتم اما گفتم اگر طوریش شد به درک با گرافیک آنبوردم میسازم...

لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...

دمت گرم داداش :clapping:  :clapping:  :clapping:

امیدوارم حسابی برات کار بکنه @};-  @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نمیشه برای یه همچین کاری از این براکت استفاده کرد؟راحت تر نیست؟

http://pcmaxhw.com/?product=nzxt-kraken-g10-liquid-cooled-gpu-bracket-blue

لینک به دیدگاه

خیلی هم عالی بسیار خوب کار شده تبریک میگم.

(خودم شخصا دل و جرات این کار هارو ندارم و همون پول که خرج کولینگ کنم میزارم یک کارت مدل بالاتر و کاستوم میگیرم البته این نشات گرفته از این هست که دغدغه اصلی اکثر ماها پول هست که در توان ما نیست این ریسک پذیری چند سال پیش منم به دنبال خنک کردن یک 480 بودم و هرچی دو دوتا چهار تا کردم دیدم هم هزینه بیشتری باید بدم هم کارت رو دیگه به قیمت تعمیری ازم برمیدارن 480 رو فروختم همون پول رو گذاشتم روش 580 غیر رفرنس گرفتم هم خنکتر هم قویتر هم جدیدتر من جای شما بودم میفروختم یک 390x غیر رفرنس میگرفتم)

لینک به دیدگاه

خیلی هم عالی بسیار خوب کار شده تبریک میگم.

(خودم شخصا دل و جرات این کار هارو ندارم و همون پول که خرج کولینگ کنم میزارم یک کارت مدل بالاتر و کاستوم میگیرم البته این نشات گرفته از این هست که دغدغه اصلی اکثر ماها پول هست که در توان ما نیست این ریسک پذیری چند سال پیش منم به دنبال خنک کردن یک 480 بودم و هرچی دو دوتا چهار تا کردم دیدم هم هزینه بیشتری باید بدم هم کارت رو دیگه به قیمت تعمیری ازم برمیدارن 480 رو فروختم همون پول رو گذاشتم روش 580 غیر رفرنس گرفتم هم خنکتر هم قویتر هم جدیدتر من جای شما بودم میفروختم یک 390x غیر رفرنس میگرفتم)

دقیقا از نظر اقتصادی اصلا به صرفه نیست.اما خب واسه دل ارزش داره.

لینک به دیدگاه

• 5 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...