رفتن به مطلب

خداحافظی آماتورها از دنیای حرفه ای اورکلاک

اشتراک گذاری

Recommended Posts

۴ دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

واقعیتش من متوجه نمیشم این دوتا چه ربطی به هم دارند. اورکلاکر داستانش فرق میکنه، چه دنبال رکورد جهانی باشه چه دنبال سرگرمی خودش، بحثش اصولا با این موضوع که شما کار فنی عام المنفعه در دنیای سخت افزار بکنی متفاوته. قرار نیست تو دنیای کامپیوتر، همه شبیه هم باشن یا تمام فعالیت ها شبیه هم باشه. در عین حال هر فعالیتی در جایگاه خودش ارزشمنده. نمیشه به صرف اینکه من نوعی دارم مشاوره فنی میدم، بگم کار من ارزشمنده، اما کار کسی که داره با سیستمش ور میره تا 100 مگاهرتز فرکانسش رو بالاتر ببره (اصلا کاری به رکورد نداریم) کارش بی ارزشه. خیر، هر کدوم در جایگاه خودش ارزشمند و حتی لازمه. حتی وجود اون استریمری که از سیستم هیچی هالیش نیست، اما با استریم کردنش 4 نفرو به خرید سیستم علاقمند میکنه، اون هم کارش ارزشمنده.

اولا نباید کار هیچ کسی رو ارزش گذاری کرد. چون نباید قضاوت کرد.

ثانیا، ما در ایران زندگی می کنیم، شما یک ایمیل بزن به هر شرکت سخت افزاری بگو من تو ایران فلان کارو میکنم، اصلا جوابتو نمیده. هر زمان، محدودیت های جهانی علیه ایران برداشته شد (که جواب سلاممون رو بدن)، هر زمان توانمندی مالی رسانه ها، به اندازه یک دهم توانمندی مالی رسانه های خارجی رسید، هر زمان توانمندی عموم مردم برای خرید کامپیوتر به اندازه کشور های خارجی که در اون رسانه ها قدرتمند هستند رسید، اونوقت شما میتونی انتظار داشته باشی چنین برنامه هایی در ایران پیاده بشه، در غیر این صورت، انتظارتون هرگز واقع بینانه نخواهد بود.

برای من، یک کاربری که در شهری دور افتاده سیستم نو یا قدیمی چند سال پیش رو میخره و سعی میکنه باهاش اورکلاک کنه، ارزش کارش، صد ها برابر بیشتر از LTT یا Gamer Nexus هستش، چون اونها شب گرسنه نمیخوابن که پول جمع کنن سیستم صد سال پیشو برای اورکلاک بخرن، اما ملت ما (عموم مردم) در این کشور، برای هر قطعه که بخوان بخرن، باید از هزار خرج ضروریشون بزنن. پس کار اینا، هرچند شاید از نظر فنی در سطح جهان بی ارزش باشه، اما از نظر من، صد برابر ارزشش بیشتره، حتی اگر موفق نشن.

مهم تلاش شماست که ارزشمنده، چه به عنوان اورکلاکر، چه به عنوان پاور یوزر، چه به عنوان کاربر متخصص یک برنامه خاص یا حتی یک گیمر استریمر، که بهترین باشی در کاری که انجام میدی و پیشرفت کنی، حتی اگر قهرمان جهان نباشی، کارت ارزشمنده.

سلام ارمین جان

والا داداش ارزشمنده ولی افتخار ملی یک کلمه معنی داریه معنیش ارزشمند بودن در جایگاه خودش نیست. معنیش افتخار ملی هست. من خودم به خدا تو شرکت متن باز تو خیابون ایثارگران تست استخدام برای جاوا دادم و مدیر پروژشون اقا مصطفی گل خیلی از تفکر شی گرای من خوشش اومد. ولی دیدم علاقه واقعی من نیست و افتخاری هم نداره با وجودی که خدا میدونه چه زحمتی کشیدم برای یادگیریش تنهایی پروژه نوشتم برای درس برنامه نویسی پیشرفته. ولی این فقط داشتن کیفیت اونم تو سطح مقدماتی هست افتخاری نداره. چون هزاران برنامه نویس قدر داریم تو همین تهران من جلوشون باد هوا هستم از نظر زحمتی که کشیدن و علم و تجربه ارزشمندی که دارن.

من تلاش کردم ارمین جان ولی افتخاری حاصل نکردم فقط مثل خودت و خیلی ها یه اتمپتی بود در جهت تلاش برای کیفیت برتر تو سطح اکادمیک و مقدماتی.

ارزش داشت من رو با چهره واقعی و سختی های برنامه نویسی اینترپرایز اشنا کرد ولی راه من نبود و من افتخاری برای خودم یا شما یا دیگران حاصل نکردم متاسفانه

الانم من با عشق واقعی دنبال سینما و موزیک هستم البته ماها که یه علاقه ای به تک داشتیم از خوندن LTT و امثالهم لذت میبریم واقعا چون اونم یه گوشه ای از علاقه من هست همیشه و عشق میکنم از تحقیق کردن در موردش.

اینا همش سرگرمی و علاقه هست برای من تا زمانی که من کار منحصر بفرد و خاصی بکنم بتونم بگم من این رو خلق کردم یا ارتقا دادم. هر جا خوندم یا دیدم یا شنیدم همین بوده عزیز. هیچ وقت ندیدم کسی به بهینه سازی در اورکلاک اسم افتخار ملی رو بده.

لینک به دیدگاه

۱۶ دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

واقعیتش من متوجه نمیشم این دوتا چه ربطی به هم دارند. اورکلاکر داستانش فرق میکنه، چه دنبال رکورد جهانی باشه چه دنبال سرگرمی خودش، بحثش اصولا با این موضوع که شما کار فنی عام المنفعه در دنیای سخت افزار بکنی متفاوته. قرار نیست تو دنیای کامپیوتر، همه شبیه هم باشن یا تمام فعالیت ها شبیه هم باشه. در عین حال هر فعالیتی در جایگاه خودش ارزشمنده. نمیشه به صرف اینکه من نوعی دارم مشاوره فنی میدم، بگم کار من ارزشمنده، اما کار کسی که داره با سیستمش ور میره تا 100 مگاهرتز فرکانسش رو بالاتر ببره (اصلا کاری به رکورد نداریم) کارش بی ارزشه. خیر، هر کدوم در جایگاه خودش ارزشمند و حتی لازمه. حتی وجود اون استریمری که از سیستم هیچی هالیش نیست، اما با استریم کردنش 4 نفرو به خرید سیستم علاقمند میکنه، اون هم کارش ارزشمنده.

اولا نباید کار هیچ کسی رو ارزش گذاری کرد. چون نباید قضاوت کرد.

ثانیا، ما در ایران زندگی می کنیم، شما یک ایمیل بزن به هر شرکت سخت افزاری بگو من تو ایران فلان کارو میکنم، اصلا جوابتو نمیده. هر زمان، محدودیت های جهانی علیه ایران برداشته شد (که جواب سلاممون رو بدن)، هر زمان توانمندی مالی رسانه ها، به اندازه یک دهم توانمندی مالی رسانه های خارجی رسید، هر زمان توانمندی عموم مردم برای خرید کامپیوتر به اندازه مردم کشور های خارجی که در اون رسانه ها قدرتمند هستند رسید، اونوقت شما میتونی انتظار داشته باشی چنین برنامه هایی در ایران پیاده بشه، در غیر این صورت، انتظارتون هرگز واقع بینانه نخواهد بود.

برای من، یک کاربری که در شهری دور افتاده سیستم نو یا قدیمی چند سال پیش رو میخره و سعی میکنه باهاش اورکلاک کنه، ارزش کارش، صد ها برابر بیشتر از LTT یا Gamer Nexus هستش، چون اونها شب گرسنه نمیخوابن که پول جمع کنن سیستم صد سال پیشو برای اورکلاک بخرن، اما ملت ما (عموم مردم) در این کشور، برای هر قطعه که بخوان بخرن، باید از هزار خرج ضروریشون بزنن. پس کار اینا، هرچند شاید از نظر فنی در سطح جهان بی ارزش باشه، اما از نظر من، صد برابر ارزشش بیشتره، حتی اگر موفق نشن.

مهم تلاش شماست که ارزشمنده، چه به عنوان اورکلاکر، چه به عنوان پاور یوزر، چه به عنوان کاربر متخصص یک برنامه خاص یا حتی یک گیمر استریمر، که بهترین باشی در کاری که انجام میدی و پیشرفت کنی، حتی اگر قهرمان جهان نباشی، کارت ارزشمنده.

یه عده با سختی زحمت کشیدن کمپین درست کردن خواهش کردن التماس کردن که مردم ماشین صفر نخرن. چه ادمای بزرگی بودن واقعا. ولی حیف از اینکه فکری وحود نداشت و نداره و به این راحتی ها فرهنگ فکر کردن جا نخواهد افتاد و فکر کردن بی تردید کار راحتی نیست و نیازمند سختی دادن به نورون های مغزی هست. ولی اون عده کار بزرگی کردن برای نجات صنعت بیش از حد مزخرف ماشین سازی و تعریف جدیدی از کنترل کیفیت در کشور...

بحث من استفاده درست از کلمات و شناخت کیفیت واقعی هست

لینک به دیدگاه

۱ دقیقه قبل، Mohsen MC گفته است:

سلام ارمین جان

والا داداش ارزشمنده ولی افتخار ملی یک کلمه معنی داریه معنیش ارزشمند بودن در جایگاه خودش نیست. معنیش افتخار ملی هست. من خودم به خدا تو شرکت متن باز تو خیابون ایثارگران تست استخدام برای جاوا دادم و مدیر پروژشون اقا مصطفی گل خیلی از تفکر شی گرای من خوشش اومد. ولی دیدم علاقه واقعی من نیست و افتخاری هم نداره با وجودی که خدا میدونه چه زحمتی کشیدم برای یادگیریش تنهایی پروژه نوشتم برای درس برنامه نویسی پیشرفته. ولی این فقط داشتن کیفیت اونم تو سطح مقدماتی هست افتخاری نداره. چون هزاران برنامه نویس قدر داریم تو همین تهران من جلوشون باد هوا هستم از نظر زحمتی که کشیدن و علم و تجربه ارزشمندی که دارن.

من تلاش کردم ارمین جان ولی افتخاری حاصل نکردم فقط مثل خودت و خیلی ها یه اتمپتی بود در جهت تلاش برای کیفیت برتر تو سطح اکادمیک و مقدماتی.

ارزش داشت من رو با چهره واقعی و سختی های برنامه نویسی اینترپرایز اشنا کرد ولی راه من نبود و من افتخاری برای خودم یا شما یا دیگران حاصل نکردم متاسفانه

الانم من با عشق واقعی دنبال سینما و موزیک هستم البته ماها که یه علاقه ای به تک داشتیم از خوندن LTT و امثالهم لذت میبریم واقعا چون اونم یه گوشه ای از علاقه من هست همیشه و عشق میکنم از تحقیق کردن در موردش.

اینا همش سرگرمی و علاقه هست برای من تا زمانی که من کار منحصر بفرد و خاصی بکنم بتونم بگم من این رو خلق کردم یا ارتقا دادم. هر جا خوندم یا دیدم یا شنیدم همین بوده عزیز. هیچ وقت ندیدم کسی به بهینه سازی در اورکلاک اسم افتخار ملی رو بده.

خوب برادر تو هم باید به خودت افتخار کنی، اگر نمیکنی تو مشکل داری با خودت که به خودت افتخار نمیکنی.  :D ما چیکار کنیم الان.

ببنین، متاسفانه ما در ایران دو تا نگاه مشکل دار داریم. یکی دچار یک نگاه بخشی نگر هستیم. دوم در همین نگاه بخشی نگر طبقاتی هستیم. مثال میزنم، ورزشکاری که ورزش میکنه اما مدال نمیاره بدرد نمیخوره. در صورتی که اینطوری نیست، اون ورزشکاری که مدل نمیاره - اصلا تو هیچ مسابقه ای مقام نیاورده، اون هم قابل احترام و افتخاره از این نظر که بدن خودش رو با ورزش سلامت نگه داشته و هزینه سربار بیمه و بیماری برای کشور نداشته. 

شخصی که در خونه اش فرض کن چیزی رو اختراع میکنه، اون رفتگری که شبها به موقع آشغالهای در خونه ایشون رو شبها برده بیرون اون هم به همون اندازه ای کارش ارزشمنده و باید به خودش افتخار کنه که اون دانشمند به واسطه خدمات دیگران تونسته به جایگاهی برسه.

هر کسی در هر شغلی که داره تلاش میکنه - فارق از بحث تبدیل شدن به No.1، تلاشش ارزشمنده و باید به خودش افتخار کنه.

7 دقیقه قبل، Mohsen MC گفته است:

یه عده با سختی زحمت کشیدن کمپین درست کردن خواهش کردن التماس کردن که مردم ماشین صفر نخرن. چه ادمای بزرگی بودن واقعا. ولی حیف از اینکه فکری وحود نداشت و نداره و به این راحتی ها فرهنگ فکر کردن جا نخواهد افتاد و فکر کردن بی تردید کار راحتی نیست و نیازمند سختی دادن به نورون های مغزی هست. ولی اون عده کار بزرگی کردن برای نجات صنعت بیش از حد مزخرف ماشین سازی و تعریف جدیدی از کنترل کیفیت در کشور...

بحث من استفاده درست از کلمات و شناخت کیفیت واقعی هست

حالا تاپیک رو نمیخوام از بحث اصلیش دور کنم، اما اون کمپین هم اشتباه بود و ناشی از عدم اطلاع اقتصادی اون اشخاص بود. راهکاری که ارائه کردند عملی نبود. شبیه این بود که در بیابان بی آب و علف بخوای تمرین شنا کنی. راهکار غلط بود هرچند تلاش ارزشمندی بود اما اشتباه بود.

لینک به دیدگاه

۲ ساعت قبل، Mohsen MC گفته است:

شما فکر میکنی آینستاین مغز متفاوتی داشت؟ نه عزیز یه جوونی بود عین خود شما فقط روزی 12 ساعت فیزیک کار میکرد

تو کجا زندگی میکنی ؟؟؟ فکر کردی اینجا لس آنجلس حاجی ؟؟؟ فکر کردی برات سر و دست میشکونن ؟؟!؟!؟؟ اینجا قرارداد ساخت یه بازی رو طوری میبندن طرف نهایتا مهاجرت میکنه آلمان همه چیزشم از دست میده، چی میگی برا خودت نشستی همه رو نقل کردی از کارای بزرگ طرف میکنی.... فازا مازا ؟!؟!؟!🙄

لینک به دیدگاه

۲ دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

خوب برادر تو هم باید به خودت افتخار کنی، اگر نمیکنی تو مشکل داری با خودت که به خودت افتخار نمیکنی.  :D ما چیکار کنیم الان.

ببنین، متاسفانه ما در ایران دو تا نگاه مشکل دار داریم. یکی دچار یک نگاه بخشی نگر هستیم. دوم در همین نگاه بخشی نگر طبقاتی هستیم. مثال میزنم، ورزشکاری که ورزش میکنه اما مدال نمیاره بدرد نمیخوره. در صورتی که اینطوری نیست، اون ورزشکاری که مدل نمیاره - اصلا تو هیچ مسابقه ای مقام نیاورده، اون هم قابل احترام و افتخاره از این نظر که بدن خودش رو با ورزش سلامت نگه داشته و هزینه سربار بیمه و بیماری برای کشور نداشته. 

شخصی که در خونه اش فرض کن چیزی رو اختراع میکنه، اون رفتگری که شبها به موقع آشغالهای در خونه ایشون رو شبها برده بیرون اون هم به همون اندازه ای کارش ارزشمنده و باید به خودش افتخار کنه که اون دانشمند به واسطه خدمات دیگران تونسته به جایگاهی برسه.

هر کسی در هر شغلی که داره تلاش میکنه - فارق از بحث تبدیل شدن به No.1، تلاشش ارزشمنده و باید به خودش افتخار کنه.

خیلی دقیق گفتی که بدن خودش رو سالم نگه داشته و حداقل سربار سیستم نشده دمت گرم. رفتگر اگه نباشه من و تو باید تو میکروب زندگی کنیم. به خدا من خودم بارها المان رو توی اهمیت دادن و حقوق بالا به رفتگر ها مثال زدم. چون ضریب سختی بالا داره کارشون. اینا همه ارزشمنده خیلی هم ارزشمنده.

کیفیت برتر و افتخار ملی بحث دیگه ای هست ولی. مهم نیست نامبر وان باشی. ممکنه تو یه سبک خاص از فیلمبرداری رو از خودت نشون بدی این افتخاره چون ارزش کار بالاست. مقدار ارزش خیلی مهمه. وگرنه هر تلاشی 100 درصد ارزشمنده.

1 دقیقه قبل، Coffee Addicted گفته است:

تو کجا زندگی میکنی ؟؟؟ فکر کردی اینجا لس آنجلس حاجی ؟؟؟ فکر کردی برات سر و دست میشکونن ؟؟!؟!؟؟ اینجا قرارداد ساخت یه بازی رو طوری میبندن طرف نهایتا مهاجرت میکنه آلمان همه چیزشم از دست میده، چی میگی برا خودت نشستی همه رو نقل کردی از کارای بزرگ طرف میکنی.... فازا مازا ؟!؟!؟!🙄

نمیدونم هموطنان شما مجبور بودن پراید رو صفر بخرن؟ تفنگ رو شقیقشون بود که یالا باید صفر بخری؟ یا میتونستن به خاطر خودشون کارکرده بخرن تا سازندگان رو مجاب کنند به ارائه کیفیت بهتر؟!!!!!

لینک به دیدگاه

۵ دقیقه قبل، Coffee Addicted گفته است:

اونایی که سختی کشیدن کمپین ایجاد کردن سال 93 خودشون پورش سوار بودن؟ یا عین من و تو نیازمند پراید بودن؟

لینک به دیدگاه

۱۰ دقیقه قبل، Coffee Addicted گفته است:

بزار برات تعریف کنم بدونی. وایکینگ ها 1200 سال پیش تو سرمای منفی 50 درجه پیشرفته ترین صنایع کشتی سازی رو داشتن. با تبر توی منفی 50 درجه میزدن به درخت. میتونی تصور کنی منفی 50 درجه چیه؟ لس انجلس بودن؟ میدونی وایکینگ ها چه وحشی هایی بودن؟ با انگلیس چیکار کردن؟ چه ادمای شجاع و سخت جونی بودن؟ تو لس انجلس بودن با لباس های قدیمی 1200 سال پیش؟ اره برقی داشتن برای جون نکندن؟ یا سختی غیر قابل تصوری کشیدن تا نروژ شده نروژ؟

لینک به دیدگاه

۳۶ دقیقه قبل، ARMIN گفته است:

حالا تاپیک رو نمیخوام از بحث اصلیش دور کنم، اما اون کمپین هم اشتباه بود و ناشی از عدم اطلاع اقتصادی اون اشخاص بود. راهکاری که ارائه کردند عملی نبود. شبیه این بود که در بیابان بی آب و علف بخوای تمرین شنا کنی. راهکار غلط بود هرچند تلاش ارزشمندی بود اما اشتباه بود.

آرمین جان درسته وارد بحث های بی ربط نشیم ولی یه چیزی رو نتیجه میگیرم که خیلی مرتبط با سرنوشت همه ماست

من اگه نیازمند پراید برای راحتی زن و بچم یا مادرم هستم، میرم پراید ارمین نوعی رو میخرم هم کمتر پول میدم هم جنس بهتری میخرم با توجه به چیزایی که مبینیم هم کار ارمین که هموطن منه راه میفته و ماشینش رو پول میکنه سریعتر هم شصتم رو میگیرم جلوی سازنده ای که با جون من و هموطنان من بازی میکنه

لینک به دیدگاه

۹ دقیقه قبل، m.reza گفته است:

سلام
خیر ، بنده از برند دیگه ای برای رم استفاده میکنم .
اما اینکه میگید توضیحاتشون مرجعی نداره قابل قبول نیست .
مگر هر صحبت و بررسی باید مرجع قبلی داشته باشه ؟ یک شخص یا منبع خودش نمیتونه بررسی کننده باشه و مرجعی برای دیگران ؟
الان شهر سخت افزار این بررسی رو انجام داده . کیفیت ساخت رو بررسی کرده ، بنچمارک گرفته و با سایر محصولات مقایسه ش کرده ؛ کاری که توی همه ی بررسی های معتبر انجام داده میشه .
کدوم قسمتش ناواضح و نامرتبه ؟

من خودم با وردپرس سایت ساختم 4 5 بار خیلی هم سایت دیدم. این به شدت نامرتب و ناخواناست. بسته بندی ADATA رو دیدی؟ با هر برندی دوست داری مقایسش کن. کیفیت فلش هاش رو میشناسی؟ دوستای من بر خلاف توصیه من خریدن فلش هاش رو. نقایص هاردهای اس اس دیش رو دیدی؟ تا حالا رم ژل رو سرچ کردی ببینی چقدر ریویو داره؟ چجوری ریویو شده؟ میدونی رم ژل خیلی از جی اسکیل پایین تره؟ حتی برای اورکلاک کردن های سبک. ولی بازم ریویو زیاد داره نسبتا!

https://www.reddit.com/r/PcBuild/comments/v4qk3q/kingmax_zeus_dragon_rgb_help/

ببین من توی ردیت هم سرچ کردم هم خودم سوال کردم هیچ کس چیزی ازش نمیدونه

این یکی رو هم ببین

1 دقیقه قبل، Mohsen MC گفته است:

من خودم با وردپرس سایت ساختم 4 5 بار خیلی هم سایت دیدم. این به شدت نامرتب و ناخواناست. بسته بندی ADATA رو دیدی؟ با هر برندی دوست داری مقایسش کن. کیفیت فلش هاش رو میشناسی؟ دوستای من بر خلاف توصیه من خریدن فلش هاش رو. نقایص هاردهای اس اس دیش رو دیدی؟ تا حالا رم ژل رو سرچ کردی ببینی چقدر ریویو داره؟ چجوری ریویو شده؟ میدونی رم ژل خیلی از جی اسکیل پایین تره؟ حتی برای اورکلاک کردن های سبک. ولی بازم ریویو زیاد داره نسبتا!

این یکی رو هم ببین

اینا اسمش تحقیات هست دقیقا به این کار میگن تحقیقات مستند. مستند سازی. تحقیقات بر اساس دنیای واقعی

ویرایش شده توسط Mohsen MC
لینک به دیدگاه

۲۹ دقیقه قبل، Mohsen MC گفته است:

این یکی رو هم ببین

اینا اسمش تحقیات هست دقیقا به این کار میگن تحقیقات مستند. مستند سازی. تحقیقات بر اساس دنیای واقعی

ناخوانا و نامرتب بودن سایت نظر شخصی شماست و قابل احترام .

در مورد برند های ای دیتا ، جی اسکیل و گیل ؛ خب چکار کنم ؟ 😀 اصلا چه ربطی به موضوع داره ! مگه بنده از ای دیتا دفاع کردم یا پیشنهادش دادم ؟
شما فرمودین توضیحات سایت شهر سخت افزار واضح و مرتب نیست . بنده میگم اصول بررسی محصول رو رعایت کردن .
بنچمارک های مختلف با نرم افزار های معتبر گرفته شده که میشه اون هارو معیار مقایسه قرار داد .

لینک به دیدگاه

۱۸ دقیقه قبل، m.reza گفته است:

ناخوانا و نامرتب بودن سایت نظر شخصی شماست و قابل احترام .

در مورد برند های ای دیتا ، جی اسکیل و گیل ؛ خب چکار کنم ؟ 😀 اصلا چه ربطی به موضوع داره ! مگه بنده از ای دیتا دفاع کردم یا پیشنهادش دادم ؟
شما فرمودین توضیحات سایت شهر سخت افزار واضح و مرتب نیست . بنده میگم اصول بررسی محصول رو رعایت کردن .
بنچمارک های مختلف با نرم افزار های معتبر گرفته شده که میشه اون هارو معیار مقایسه قرار داد .

داداشی چه ربطی داره چیه؟ میگم ای دیتا با اون بنچمارک هاش گند کاری میکنه مرتب. ریویو های ژل با وجودی که اوازه خاصی نداره زیادن تو سراسر اینترنت. دارم کلیت ماجرا رو میگم من. شما هر چی شهر سخت افزار بگه میگی چشم 16 میلیون پول میدی؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...