رفتن به مطلب

راهنمایی فوری در مورد ماینینگ و عمر گرافیک......

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان امروز قصد دارم گرافیک ایسوس ۷۹۵۰ که به مدت ۵ماه باهاش ماین انجام دادن بخرم. بنظرتون میصرفه خریدش! عمرش کم شده؟ آسیبی وارد شده تو این۵ ماه؟ به گفته فروشنده دماش بالای ۶۵ نرفته!!!

لینک به دیدگاه

تو ماینینگ کارت به طور 24 ساعته داره کار میکنه . اگر شرایط محیطی درست باشه و اورکلاک هم نشده باشه ، کارت مشکلی نداره . ولی اگر شرایط دما و تهویه محیط خوب نباشه و یا کارت اور شده باشه ، صد در صد به کارت فشار زیادی اومده و ممکنه آسیب دیده باشه . به هر حال بهتره که کارت رو خوب تست کنید .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

اگه به قیمت پایینتری میده بگیر 

لینک به دیدگاه

تو ماینینگ کارت به طور 24 ساعته داره کار میکنه . اگر شرایط محیطی درست باشه و اورکلاک هم نشده باشه ، کارت مشکلی نداره . ولی اگر شرایط دما و تهویه محیط خوب نباشه و یا کارت اور شده باشه ، صد در صد به کارت فشار زیادی اومده و ممکنه آسیب دیده باشه . به هر حال بهتره که کارت رو خوب تست کنید .

مادربرد چی دوست عزیز اونم ممکنه اسیب ببینه یا عمرش نصف بشه!؟

لینک به دیدگاه

بعله مشخصا مادربورد هم باید 24 ساعته کارکنه (روشن باشه ) با توجه به اینکه مادربورد ها لایف تایم دارن حدود چند هزار ساعت هرچی مادربورد بیشتر کار کرده باشه مستحلک تر میشه بهتره یه تست اساسی بکنید قطعات رو !

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

در چنین حالتی چیپها آسیبی نمیبینند اما سایر قطعات به خصوص مدار تغذیه عمرشون کم میشه.

لینک به دیدگاه

تشکر از دوستان عزیز. منصرفم کردید از خرید گرافیک ماین

لینک به دیدگاه

من 8 ماه در حال استخراج هستم

چیزی که من در این مدت دیدم 99  درصد کسی کارت رو اورکلاک نمی کنه و همه با قدرت پیش فرض کار می کنن(بحثی هم ندارم اگر می فرمایید شدن حتما دیدن که می گن )

کلا در حالت فعلی اکثر کارت های دست دوم سری ATI فعلی توبازار دست دوم برای ماینر ها هست

دلیلش هم معیبوب شدن کارتها و.. نیست و تنها دلیلش افت قیمت بیت کوین و گرون شدن برق از سال جدید هست.

اگر میخواهید کارتتون ماینی نباشه باید از سری GEFORCE NVIDIA بگیرید که هیچ قدرتی برای ماین کردن ندارن.

تا چند ماه دیگر این کارت های دست دوم ATI تو بازار زیاده!قیمت بیت کوین بره بالا دوباره همه به تب و تاب خریدن گرافیک می افتن و ااون موقع هست که  دوباره قیمیت های فضایی دیده می شه.یه چند ماهی صبر کنید تخم اینن ATI ها رو ملخ باز می خوره!!!

ویرایش شده توسط Salari
لینک به دیدگاه

• 4 سال بعد...
در 44 دقیقه قبل، افشین رضایی گفته است :

این مطلب را در جای دیگه گفتم، دیدم اینجا هم جای مطرح شدن دارد :

کلمه استراحت یجورایی واسه ما آدم ها معنی میده،نه برای دنیای مُرده ها (سیلیکون) ، برای دنیای اشیاء یه چیزی داریم به اسم MTBF که به معنی "احتمال خرابی قطعه" که حدودا برای کارت گرافیک و سی پی یو تا جاییکه من دنبال کردم حدود 100هزار ساعت 1f606.png MTBF هستش که میشه "حدود 10سال استفاده مستمر بصورت 24/7 ولی روی دمای استاندارد" که معمولا دمای استاندارد همون حدودای نصف دمای حداکثر معنی میکنیم، که میشه حدود 50درجه تا 60درجه سانتی گراد ، (همون دمای ماینینگ 1f60e.png)

1f644.png(با توجه به اینکه گیمر دمای بالایی برای کارت ایجاد می کنه اون عدد بسیار پایین میاد)

2757.pngدر کارت گرافیک خازنها بسیار مهم هستند ، و چیزیکه بر عمر خازنها بسیار موثره دمای عملکرد هستش،  کارتی که ماین بشه در دمای پایین کار میکنه بدلیل اینکه اولا آندرکلاک کار می کنه و ثانیا تهویه صنعتی داره و ماینر حرفه ای  بسیار با وسواس اونو کنترل می کنه، توی همون 4 ساعت بازی که می فرمایید اگر گیمر به سیستمش اهمیت نده می تونه به GPU  و هم خازنها شک حرارتی ای بدهد که در چند سال ماین هم اون مشکل هیچوت بروز نکنه

203c.pngنکته بعدی هم عمر فن هست، مثلا در طول عمر  استفاده از CPU  ممکنه یک یا دو بار فن اونو عوض کنید، در گرافیک هم همینه، در سیستمهای ماینیگ بدلیل وجود تهویه خوب که توسط فنهای صنعتی انجام میشه، فنهای کارتها با کمترین سرعت ممکن کار می کنند (معمولا بین 30 تا 65 درصد بسته به نوع کارت و سازنده) و عملا کمترین زحمت به دوششون است. (البته قیمت فن در مقایسه با GPU بسیار ناچیزه و براحتی قابلیت تعویض دارد).

203c.png2757.png نکته دیگه، سیستم ماینینگ همیشه در حال کاره و دمای اون بالا پایین نمیره، سیستم گیمر دائم روشن خاموش میشه که سبب بروز دو عامل شک روشن خاموش شدن و دیگری تغییر درجه حرارت از 20 ( دمای محیط ) به بالای 70 درجه میشه، جالبه بدونید فرسایش در کوهها 26f0.pngدر اثر تغییر دمای فصلی که حداکثر 30 درجه (زمستون2744.png و تابستون1f525.png) و روز و شب که حداکثر 10 درجه است و هوازدگی رخ می دهد

پس  از نظر تکنیکی  طول مدت استفاده از قطعه اهمیت بسیار کمتری داره در برابر نحوه کار و شرایط محیطی سیستم 

در تصویر دما  و سرعت عملکرد فنهای یکی از ریگهای 12 کارته خودم را براتون می گذارم، دلیل انتخاب این ریگ، وجود چند نوع کارت متفاوت 1060و1070 از سه برند مختلف است (MSI, ZOTAC, GIGABYTE)  تصویر بعدی یک ریگ دیگر شامل 5 کارت وگا 64

در نتیجه  این حرف که کارت ماین شده شبانه روز کار کرده و دیگری نه; بیشتر بازاریه1f4b2.png 1f4b0.pngتا متکی بر واقعیت علمی و عملی 1f50e.png1f4da.png و خرید یک کارت ماین شده ریسکی برابر یا حتی کمتر از یک کارت از گیمر خواهد داشت

والا همین تکی آخر کگلامتون برای من یکی کافیه که دیگه نخونم مطلب رو

کارتی که مکاین بشه شبانه روز روشنه و میتونم شرط ببندم 99درصد از ماینرا اصلا براشون اهمیت نداره و فقط دنبال بیتکوین میگردن حالا سر کارت هر بلایی بیاد و یا در هر دمایی کار کنه

شما در بهترین شرایطش کارت رو نگه داری یه طول عمر خاصی داره بنابر مدل و دما و بقیه چیزا مطمئنا کارت دست یه گیمر بعد از کارکرد 2-3سال هم چیزی برای گفتن داره ولی ماینر خیر

دلیلش؟ خب یه گیمر نهایت روزی 6ساعت با کارتش بازی کنه اونم نه بازی هایی که صرفا پدر کارتو دربیاره ، کارت یه ماینر 24 ساعت شبانه روز اونم در لود کامل هست بنابراین استفاده 4 روز یک گیمر متنسابه با استفاده یک روز یک ماینر!!!!

(حالا من هاردکور گیمرشو گفتم 99% گیمرا نهایت روزی 3-4ساعت بازی کنن+اینم حساب نکردم که خیلی از بازی ها کارت رو روی فول لود نمیبرن)

بنابراین کارتی دست یک ماینر باشه بعد از 6 ماه میشه گفت با کار یه کارت دست گیمر در 24ماه یکسانه.

در کل شناختن یه ماینری که با کارتاش خوب تا کرده بسیار مشکله و پیدا کردن همچین فردی هم سخت، اونم این کارت های الان که مثل اسباب بازی هستند ومن خیلی از ماینرارو دیدم همینجوری کارتو میکشن بیرون از اسلات و در این حین کلی آسیب میزنن به وسیله

در کل به استارتر عزیز میگم سری رو که درد نمیکنه دستمال نمیبندن دنبال یه کارت غیر از ماین بگردید + تناکید کنید که گارانتی حداقل 1 سال مونده باشه

لینک به دیدگاه

در 13 دقیقه قبل، ?️??? گفته است :

شما اول ویندوز رو اکتیو کن بعد درباره طول عمر گرافیک ماین شده توضیح بدین

??

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، ?️??? گفته است :

شما اول ویندوز رو اکتیو کن بعد درباره طول عمر گرافیک ماین شده توضیح بدین

???

قدیما بودن کسایی که وقتی مطلب اصلی رو نمیفهمیدن به غلط املایی نویسنده گیر میدادن!! یه لحظه یاد اون افتادم!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تاپیک زیر خاکیه به پست سال 93 دقت کنید !

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، ?️??? گفته است :

جدیدا هم هستن کسایی که وقتی با قطعاتشون ماین میکنن موقع فروش قطعاتشون ملتو خر فرض میکنن!! یه لحظه یاد اون افتادم!!

اونا از قدیم بودن! شما نمیدیدن!(البته هستن کسایی که ماین نکرده موقع خرید درباره ملت این فرض رو میکنن!!)

لینک به دیدگاه

سلام

میبخشید این تاپیک رو دیدم  دیگه نخواستم تاپیک جدید بزنم

در مورد ماینینگ با کارت گرافیک  گویا مدلهای 470 و 480  بیشتر مورد استقبال قرار میگیره . به نسبت قیمت و هشریتیکه میده و مقدار مصرف گویا این مدلها تا حدودی با صرفه تره .

در مورد مدل RX 470 black edition  که گویا اوور کلاک شده کارخونه هستش و دیگه نیاز به اوور نیست .  در این مورد دوستان اطلاعاتی دارند و یا اینکه این مدل در بازار پیدا میشه ؟

لینک به دیدگاه

در 20 دقیقه قبل، hamed-pc گفته است :

در مورد مدل RX 470 black edition  که گویا اوور کلاک شده کارخونه هستش و دیگه نیاز به اوور نیست

کارت‌های RX به این دلیل مورد استقباله که قابلیت مد بایوس در اونها وجود داره، یعنی میشه تنظیمات ماینینگ را روی بایوس انجام داد تا با ریست سیستم نیاز به تنظیم مجدد نباشه، سری سافایر هم دابل بایوس است

البته اگر از ماینر کلیمور استفاده بشه بدون مد بایوس هم میشه به همین هدف رسید.

اورکلاک در کارخانه برای گیمینگ انجام شده،  جهت ماینینگ برعکس ولتاژ را پایین میاریم و مقدار کمی مموری کلاک را افزایش می‌دیم. (بسته به نوع الگوریتم و کارت، شاید هم نیاز نباشه، به Core voltage هم دست نمی‌زنیم)

سری های ۴۷۰ و ۵۷۰ از نظر مصرف مناسبتر است.

ویرایش شده توسط افشین رضایی
لینک به دیدگاه

خیلی ممنونم

حالا برای این مورد ماینینگ مثلا روی اتریوم و مونرو  کدام مدل از سری 470 مناسب هستند . مثلا آرمور خوبه یا همین بلک .    یه جا شنیدم . میگفتند اون مدلهاییکه از رمهای سامسونگ استفاده میکنند گویا کارایی بهتری دارند و سرعت کلاکشون بهتره و خنک تر هستند .

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، hamed-pc گفته است :

حالا برای این مورد ماینینگ مثلا روی اتریوم و مونرو  کدام مدل از سری 470 مناسب هستند

اگر برند سافایر بین گزینه‌ها باشه معمولا بخاطر دوال بایوس بودن اونو انتخاب می‌کنند، وگرنه تقریبا تفاوتی نیست مگر در همین موضوع برند VRAM، سامسونگ بهترینه، رده بعدی هاینیکس و مایکرون

متاسفانه کلیمور برای الگوریتم کریپتونایت ماینرش را به روز نکرده و گویا قصد اینکارو هم نداره و با آپدیت الگوریتم از V7 به V8 عملا ماینر کلیمور در استخراج مونرو  غیرقابل استفاده شد. درنتیجه بایوس برای راحتی کار بهتره مد بشه اگر اینکارو نکنیم درصورت ریست شدن سیستم، تنظیمات توسط MSI Afterburner دستی انجام میشه 

در استخراج اتریوم بخوبی میشه از ماینر کلیمور برای رسیدن به همون هدف استفاده کرد  (سری‌های  GTX و RX)

ویرایش شده توسط افشین رضایی
لینک به دیدگاه

سلام مجدد

برای خرید کارت RX 470  پیشنهادتون کدام ملها هتش  ؟   ARMOR  ,  یا   sapphire   ؟     بهدش اینها خودشون گویا باز مدلهای مختلفی داره   مثلا روش زده Nitro         البته نسخه ماینینگش که خروجی اصلا نداره زیاد تمایل ندارم .   چون یه وقت ممکنه  دیگه رو این سیستم   کار نکنم   حد اقل هر وقت دلم خواست بتونم یه بازی  بدون دغدقه انجام بدم  .      اما اولویت با ماینینگ هستش   .   

یه مورد دیگه اینکه  آیا  مدل مادربرد  مهمه ؟ مثلا اگر مادربرد G41 که شکاف PCIE 16 داره   با مادربرد گروتر  مثل   Z170     در هشریت تاثیر داره ؟

و یا مدل RAM و کلاک رم مهمه روی مقدار هشریت کارت گراقیک تاثیر داره ؟     مثلا اگر مادربرد  G41  داشته باشیم با رم باس 1333   با مادربردیکه  رم آن باش 2400   داره  در هشریت تاثیر داره ؟     

و سئوال آخر  آیا مقدار رم کارت گرافیک تاثیر داره تو  هشریت  مثلا کارت گرافیک RX 470   4G Ram     با   مدل 8 گیگش توی هشریت تفاوت داره ؟  

ممنونم مبخشید سئوال زیاد شد  چون میخوام ببینم برم سراغ خریدش یا  نه  

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، hamed-pc گفته است :

سلام مجدد

برای خرید کارت RX 470  پیشنهادتون کدام ملها هتش  ؟   ARMOR  ,  یا   sapphire   ؟     بهدش اینها خودشون گویا باز مدلهای مختلفی داره   مثلا روش زده Nitro         البته نسخه ماینینگش که خروجی اصلا نداره زیاد تمایل ندارم .   چون یه وقت ممکنه  دیگه رو این سیستم   کار نکنم   حد اقل هر وقت دلم خواست بتونم یه بازی  بدون دغدقه انجام بدم  .      اما اولویت با ماینینگ هستش   .   

یه مورد دیگه اینکه  آیا  مدل مادربرد  مهمه ؟ مثلا اگر مادربرد G41 که شکاف PCIE 16 داره   با مادربرد گروتر  مثل   Z170     در هشریت تاثیر داره ؟

و یا مدل RAM و کلاک رم مهمه روی مقدار هشریت کارت گراقیک تاثیر داره ؟     مثلا اگر مادربرد  G41  داشته باشیم با رم باس 1333   با مادربردیکه  رم آن باش 2400   داره  در هشریت تاثیر داره ؟     

و سئوال آخر  آیا مقدار رم کارت گرافیک تاثیر داره تو  هشریت  مثلا کارت گرافیک RX 470   4G Ram     با   مدل 8 گیگش توی هشریت تفاوت داره ؟  

ممنونم مبخشید سئوال زیاد شد  چون میخوام ببینم برم سراغ خریدش یا  نه  

برای خرید کارت از هر مدلی توصیه ی من اول سافایر هست بعد مدلهای دیگه مثل گیمینگ ایکس و غیره.
در مورد سافایر بهترین گزینه که البته گرون هست اسپشل ادیشن هست که آبی رنگه. بعد مدلهای دیگه. در مورد ام اس آی میشه گفت گیمینگ ایکس حرف اول میزنه و بعد آرمور. در مورد ایسوس هم استریکس و بعد مدلهای دیگه.
مدل مادربرد تو هشریت تا جاییکه من میدونم تاثیری نداره. 
مدل رم و کلاکش اصلا تاثیری نداره. 
مقدار رم کارت گرافیک هم تو هشریت تاثیری نخواهد گذاشت.البته این رو بگم که اندازه دگ فایلی که تو اتریوم و اترکلاسیک رو گرافیک لود میشه الان برای چهارگیگ ها مناسبه. این دگ فایل بعد از مدتی افزایش حجم پیدا میکنه و بعد از مدتی یه جوری خواهد بود که کارتهای چهارگیگ پاسخگو نخواهند بود. این پروسه خیلی طول خواهد کشید وشاید تا اون موقع اصلا اتر به حالت پوز دربیاد و قابل ماین نباشه. برا همین زیاد براتون مهم نباشه به نظرم. تازه یه مساله ی دیگه هم هست که میشه با همین کارتهای چهارگیگ ارزهای دیگری هم ماین کرد. بنابراین الان درگیر این نباشید که حتما هشت گیگ باشه.اگر به این لینکی که پایین قرار می ذارم برید میتونید ببینید که کارتهای 4 گیگ تا اواخر 2020 روی اتر جواب میدن که تا اون موقع هم دیگه اتر پوز شده رفته. 
https://crypt0.zone/dag-file-size/ETH/6696402

لینک به دیدگاه

تو همون لینک اگر روی ارز کالیستو کلیک کنید میتونید ببینید که میشه تا سال 2024 با گرافیک های چهارگیگ ماین کرد این ارز رو. اینم بگم که بیشتر مواقع ماین کردن کالیستو بیشتر از اتر سودآوری داره. اما خیلیا چون کوتاه مدت ماین می کنن و میخوان هر چه زودتر ارزی که ماین کردن رو بفروشن و اتر هم فروختنش تو ایران راحتتر هست برای همین اتر ماین می کنن. در حالیکه میتونن ارزهای دیگری مثل کالیستو رو ماین کنن و تو اکسچنجهای خارجی به اتر یا هر ارز دیگری تبدیلش کنن. 

لینک به دیدگاه

در 54 دقیقه قبل، Negrasombra گفته است :

برای خرید کارت از هر مدلی توصیه ی من اول سافایر هست بعد مدلهای دیگه مثل گیمینگ ایکس و غیره.
در مورد سافایر بهترین گزینه که البته گرون هست اسپشل ادیشن هست که آبی رنگه. بعد مدلهای دیگه. در مورد ام اس آی میشه گفت گیمینگ ایکس حرف اول میزنه و بعد آرمور. در مورد ایسوس هم استریکس و بعد مدلهای دیگه.
مدل مادربرد تو هشریت تا جاییکه من میدونم تاثیری نداره. 
مدل رم و کلاکش اصلا تاثیری نداره. 
مقدار رم کارت گرافیک هم تو هشریت تاثیری نخواهد گذاشت.البته این رو بگم که اندازه دگ فایلی که تو اتریوم و اترکلاسیک رو گرافیک لود میشه الان برای چهارگیگ ها مناسبه. این دگ فایل بعد از مدتی افزایش حجم پیدا میکنه و بعد از مدتی یه جوری خواهد بود که کارتهای چهارگیگ پاسخگو نخواهند بود. این پروسه خیلی طول خواهد کشید وشاید تا اون موقع اصلا اتر به حالت پوز دربیاد و قابل ماین نباشه. برا همین زیاد براتون مهم نباشه به نظرم. تازه یه مساله ی دیگه هم هست که میشه با همین کارتهای چهارگیگ ارزهای دیگری هم ماین کرد. بنابراین الان درگیر این نباشید که حتما هشت گیگ باشه.اگر به این لینکی که پایین قرار می ذارم برید میتونید ببینید که کارتهای 4 گیگ تا اواخر 2020 روی اتر جواب میدن که تا اون موقع هم دیگه اتر پوز شده رفته. 
https://crypt0.zone/dag-file-size/ETH/6696402

سلام

بسیار ممنونم البته در مورد کارت  فعلا برام مقدور نیست آلبندشو بگیرم باید برم سرراغ استوک کم کارکرد .

در مورد مدل سافایر که فرمودید اسپشل ادیشن  چه خصوصیاتی داره که توی ماینینگ به نصبت مدلهای دیگه بهتر باشه ؟   امکان گیم هم داره یعنی پورت خروجی داره ؟

در مورد دگ فایل دیدم توی پی سی دگ فای میسازه توی شاخه ای و هجمش هم کم نیست

البته در مورد خرید کارت  و به نصبت در آمدش و هزینه ای که میشه   به شدت  مردد هستم .   نمیدونم با ایبین کارت RX470  مثلا توی اتر  چه مدت طول میکشه که حد اقل هزینه خودشو در بیاره و بعدش  شروع به سود کنه

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، hamed-pc گفته است :

سلام

بسیار ممنونم البته در مورد کارت  فعلا برام مقدور نیست آلبندشو بگیرم باید برم سرراغ استوک کم کارکرد .

در مورد مدل سافایر که فرمودید اسپشل ادیشن  چه خصوصیاتی داره که توی ماینینگ به نصبت مدلهای دیگه بهتر باشه ؟   امکان گیم هم داره یعنی پورت خروجی داره ؟

در مورد دگ فایل دیدم توی پی سی دگ فای میسازه توی شاخه ای و هجمش هم کم نیست

البته در مورد خرید کارت  و به نصبت در آمدش و هزینه ای که میشه   به شدت  مردد هستم .   نمیدونم با ایبین کارت RX470  مثلا توی اتر  چه مدت طول میکشه که حد اقل هزینه خودشو در بیاره و بعدش  شروع به سود کنه

سافایر اسپشل دمای پایینتری داره، ارورمموری در حد صفر داره موقع ماین، خیلی هم استیبل هست.

الان من ۴۷۰ ایسوس استریکس دارم ۱۹۵۰ میتونم تقدیم کنم، با توجه به قیمت الان هر ماه پنج صدم اتر درمیاره که با قیمت روز حدود ۱۳ ماه طول میکشه تا پولش دربیاد. حالا اتر بالاتر بره زودتر و پایینتر بره دیرتر برگشت سرمایه دارید. در ضمن قیمت دلار هم تو این قضبه تاثیر میگذاره.

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، hamed-pc گفته است :

در مورد خرید کارت  و به نصبت در آمدش و هزینه ای که میشه   به شدت  مردد هستم

در 3 ساعت قبل، Negrasombra گفته است :

۴۷۰ ایسوس استریکس دارم ۱۹۵۰ میتونم تقدیم کنم

اگر دمای کارت را با تهویه مناسب کنترل کنید تا سلامت بمونه، با قیمتهای اتر و دلار امروز یکساله بازگشت سرمایه می کنه و میره روی سود

فقط خواهشا کارت را به سبک گیمرهای ماینر، کباب نکنید که بعدش همه بگن کارت ماین شده بدرد نمی خوره 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...