رفتن به مطلب

Recommended Posts

پردازنده ی AMD FX-9590 به قیمت 319 دلار همیشه بدون کولر عرضه می شده است و کاربران ناچار بودند برای این پردازنده خنک کننده ای را به صورت جداگانه تهیه کنند.

75lnqs6wxyfhcmpd6ji.jpg

حال با ورود پردازنده ی رقیب Intel Core i7-4790K به بازار، شرکت AMD بر آن شده است تا دستی به سر و گوش پکیج FX-9590 بکشد و آن را به همراه یک واترکولر ساخت شرکت Asetek مجموعا" به قیمت 359 دلار عرضه کند.

به نظر می آید 40 دلار افزایش قیمت این پردازنده به خاطر اضافه شده واتر کولر Asetek معامله ی قابل قبولی باشد.

vu3036uxurclv14x8f5t.jpg

پردازنده ی AMD FX-9590 از خانواده ی 32 نانومتری Vishera مجهز به 8 هسته در فرکانس پایه 4.7 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز در حالت توربو می باشد. این پردازنده به صورت پیش فرض از فرکانس رم DDR3 1866 به صورت دو کاناله پشتیبانی می کند. این پردازنده همچنین مجهز به دستورالعمل های پردازشی جدید AVX، AES، و FMA3 می باشد.

منبع: Techpowerup

مترجم: آرمین ابیشی

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

مرسی آرمین جان عکس از واتر کولینگ این پردازنده داری

لینک به دیدگاه

مرسی آرمین جان عکس از واتر کولینگ این پردازنده داری

هنوز عکس رسمی در اینترنت موجود نیست. Newegg هم هنوز موجود نکرده.

احتمالا" شبیه مدل Antec 920 خواهد بود:

AMDasetek_pspc.jpg

small_fx-water-cooler.jpg

ویرایش شده توسط ARMIN 2012
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اینکه AMD میخواد با معماری 2 سال پیش با نسل جدید پردازنده های اینتل رقابت کنه چیز جالبی نیست !

رنج قیمت این پردازنده جایی هست که دقیقا 4790k پادشاهی می کنه !

به نظر من برای طرفدارای AMD که دنبال قیمت مناسب هستند خرید 9370 با قیمت 230 دلار و فرکانس افزایشی 4.7 و یا همون 8350 خوش قیمت 180 دلاری جذاب تر هست !

لینک به دیدگاه

مرسی فقط کنجکاو شدم ببینم واترکولینگ این پردازنده چه شکلی هستش.

لینک به دیدگاه

اینکه AMD میخواد با معماری 2 سال پیش با نسل جدید پردازنده های اینتل رقابت کنه چیز جالبی نیست !

رنج قیمت این پردازنده جایی هست که دقیقا 4790k پادشاهی می کنه !

به نظر من برای طرفدارای AMD که دنبال قیمت مناسب هستند خرید 9370 با قیمت 230 دلار و فرکانس افزایشی 4.7 و یا همون 8350 خوش قیمت 180 دلاری جذاب تر هست !

معین جان، برای کسی که پلتفورم AM3+ داره که میتونه این پردازنده رو به عنوان ارتقا بخره، آیا توصیه میکنی اصلا" چنین چیزی بخره، یا کلا" بهش پیشنهاد میکنی مادربرد و پلتفرم رو بفروشه بره سمت 1150 اینتل؟ 

لینک به دیدگاه

معین جان، برای کسی که پلتفورم AM3+ داره که میتونه این پردازنده رو به عنوان ارتقا بخره، آیا توصیه میکنی اصلا" چنین چیزی بخره، یا کلا" بهش پیشنهاد میکنی مادربرد و پلتفرم رو بفروشه بره سمت 1150 اینتل؟ 

سوال خیلی خوبیه منم دقیقا همین سوال رو دارم :clapping: ؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

همیشه یکی از خوبی های amd کاریی بهتر نسبت به قیمت بود که تو کالاهای جدید خوب عمل نمیکنه. یا اینکه با ورودش به ایران خیلی باید صبر کنیم تا قیمتش افت شدیدی بکنه

همیشه جنس های AMD نسبت به هم قدرت های رقیب خودش INTEL از قیمت بهتری برخوردار هست. که تو این مورد صدق نکرده 

الان 9370 amd قیمتش 900 تومن هست و تقریبا همرده و همقدرت رقیب خودش 4770k هست که کارکردش 900 به بالا معامله میشه پس تا به اینجا اگه کارکرده رو میتونید جای نو در نظر بگیرید برابره میشن تقریبا

این وسط برای تغییر مین هم باید یه مقداری با فروش مین خودتون و افزایش هزینه برای 4770k یه مین تهیه کنید که چیز جزیی میشه

اگه قیمت پلتفرم amd رو در نظر بگیرید با پولش میتونید کارکرده همقدرتش از اینتل رو خریداری کنید

پس با توجه به تقریبا برابر بودن ارزش مالی این دو نوع مورد ذکر شده دیگه به سلیقه شخص بر میگرده که چی رو بخواد انتخاب کنه

در مورد 9590 هم باید ارزش همقدرت رقیب اینتلی رو در نظر بگیرید بعلاوه فاکتورهای دیگه اگه شرایطش براتون خوب بود تغییر پلتفرم بدید 

همیشه همقدرت رو با توجه به قیمت بسنجید

ویرایش شده توسط mehdi-gtx
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

آرمین جان بستگی به پردازنده و مخصوصا کاربرد ایشون داره !

مثلا اگر 8350 یا حتی 8320 داشته باشه خرید این پردازنده اصلا منطقی نیست و بنده به اون شخص توصیه می کنم پلتفورم فعلیش رو حفظ کنه و در آینده سراغ اینتل بره ! ولی مثلا اگر پردازنده 4100 داره میتونه با ارتقا به این پردازنده پیشرفت و افزایش سرعت رو در سیستم ببینه !

یا اگر اهل گیم باشه خواه ناخواه باید به سمت اینتل بره ،به چارتهای زیر توجه کنید :

post-7048-0-85843600-1404029282_thumb.jpeg

post-7048-0-87200400-1404029303_thumb.jpeg

نکته دیگه ای که در مورد این پردازنده ها حائز اهمیت هست اینه که AMD تقریبا هیچ کاری نکرده !

پردازنده های 8350 فرکانس زن رو جدا کرده و این پردازنده ها در ولتاژ لود به فراتر از 1.45V رسونده !که یکی از عوامل گرمای بالای این پردازنده ها همین هست !اگر با ولتاژ 1.3 به این فرکانس می رسیدن میشد بگی یه محصول متمایز هست !

باز هم جالبتر وال این پردازنده ها روی ایر 100-200 مگاهرتز فراتر از فرکانس بوست هست و با حتی ولتاژ 1.6 هم تقریبا محال هست فراتز از 5.2 رو زد !

همیشه یکی از خوبی های amd کاریی بهتر نسبت به قیمت بود که تو این کالا خوب عمل نکرد. یا اینکه با ورودش به ایران خیلی باید صبر کنیم تا قیمتش افت شدیدی بکنه

همیشه جنس های AMD نسبت به هم قدرت های رقیب خودش INTEL از قیمت بهتری برخوردار هست. که تو این مورد صدق نکرده 

دقیقا در مورد این پردازنده خلاف این موضوع هست !

چون 4790K با قیمت 340 دلار و با فرکانس 4.4 این پردازنده رو رنده می کنه !

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من هم عرض کردم جدیدا amd تو قیمت گذاری خوب عمل نمیکنه

دقت کنید من از فعل بود استفاده کردم

وقتی تو قیمت گذاری خوب عمل نکنه تو مبحث پرفورمنس بیشتر ضعف به چشم میاد و به قول شما در مقابل رقیب رنده میشه

ویرایش شده توسط mehdi-gtx
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من هم عرض کردم جدیدا amd تو قیمت گذاری خوب عمل نمیکنه

دقت کنید من از فعل بود استفاده کردم

وقتی تو قیمت گذاری خوب عمل نکنه تو مبحث پرفورمنس بیشتر ضعف به چشم میاد و به قول شما در مقابل رقیب رنده میشه

بله کاملا درست میفرمایید.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

فکر کنم در مورد review خیلی باید دید تا نتیجه گیری درست کرد

چون داریم موردهایی رو که کالاها از هم سبقت میگیرن 

حتی امکانش هست که دو نسل پشت سر هم که نسل جدیدتره تو بنچمارک هایی از نسل پیشین خودش عقب بمونه

به نظرت درسته؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

فکر کنم در مورد review خیلی باید دید تا نتیجه گیری درست کرد

چون داریم موردهایی رو که کالاها از هم سبقت میگیرن 

حتی امکانش هست که دو نسل پشت سر هم که نسل جدیدتره تو بنچمارک هایی از نسل پیشین خودش عقب بمونه

به نظرت درسته؟

بله کاملا.

متاسفانه 4-5 مورد بیشتر نیست که این پردازنده های تست و بررسی شده.

نکته ی دیگه ای که هست افزایش فرکانس NB در این پلتفورم هست !

بصورت پیش فرض روی 2200 یا 2000 هست که با داشتن برد خوب و افزایش به 3000 و یا فراتر قدرت واقعی این پردازنده به چشم میاد.هیچ سایتی هم در این مورد ننوشته ولی بنده خودم در 8150 که داشتم فرکانس بالای NB واقعا موثر بود و سرعت سیستم رو بطور محسوسی افزایش می داد !

لینک به دیدگاه

• 10 ماه بعد...

درود

آرمین جان بستگی به پردازنده و مخصوصا کاربرد ایشون داره !

مثلا اگر 8350 یا حتی 8320 داشته باشه خرید این پردازنده اصلا منطقی نیست و بنده به اون شخص توصیه می کنم پلتفورم فعلیش رو حفظ کنه و در آینده سراغ اینتل بره ! ولی مثلا اگر پردازنده 4100 داره میتونه با ارتقا به این پردازنده پیشرفت و افزایش سرعت رو در سیستم ببینه !

یا اگر اهل گیم باشه خواه ناخواه باید به سمت اینتل بره ،به چارتهای زیر توجه کنید :

attachicon.gifchart (1).jpeg

attachicon.gifchart.jpeg

نکته دیگه ای که در مورد این پردازنده ها حائز اهمیت هست اینه که AMD تقریبا هیچ کاری نکرده !

پردازنده های 8350 فرکانس زن رو جدا کرده و این پردازنده ها در ولتاژ لود به فراتر از 1.45V رسونده !که یکی از عوامل گرمای بالای این پردازنده ها همین هست !اگر با ولتاژ 1.3 به این فرکانس می رسیدن میشد بگی یه محصول متمایز هست !

باز هم جالبتر وال این پردازنده ها روی ایر 100-200 مگاهرتز فراتر از فرکانس بوست هست و با حتی ولتاژ 1.6 هم تقریبا محال هست فراتز از 5.2 رو زد !

دقیقا در مورد این پردازنده خلاف این موضوع هست !

چون 4790K با قیمت 340 دلار و با فرکانس 4.4 این پردازنده رو رنده می کنه !

معین جان قابل توجه شما

که بنده یه مدت یکی از بهترین 8350 ها رو روی سیستمم داشتم.

5 رو راحت میشد استفاده کرد فول استیبل.

برای ولید هم راحت 5.3 رو میزدن. اونم با ولتاژ 1.53 ولت !

http://hwbot.org/submission/2581408_aliover_cpu_frequency_fx_8350_5373.76_mhz

البته تنها یه مورد هم از یک فرد آماتور در مسابقه AMD پیدا کردم که 5.5 زده بود ! :D

در مورد 9370 ها که خوب دقیقا داستان 4790 رودارن.تنها 200 مگاهرتز بالاترش رو میشه استفاده کرد !

یعنی خودسازنده انقدر بهش بوست داده که رو ایر جایی برای اورکلاکش نداره :D

اون تیکه رنده رو خوب اومدی :D

ولی در بحث اورکلاکینگ این FX هست که برای من از جذابیت بیشتری برخورداره.

این هاسول به دلیل خمیری که زیر ihs داره ، جون به جونش کنی اصلا پایدار نمیشه :mad:

چند تا ولید باحال از 9370 :

دما 49 درجه 

farjni.png

http://valid.canardpc.com/farjni

دما 20 درجه  

8m23rs.png

http://valid.canardpc.com/8m23rs

دما 66 درجه این یارو کلا بیخیال پردازندش شده بوده ! :D

این پردازنده گلد بوده ای کاش همچین چیزی دست ما بود. :(

827jcw.png

http://valid.canardpc.com/827jcw

دما 22 درجه 

5v7mz8.png

http://valid.canardpc.com/5v7mz8

بله کاملا.

متاسفانه 4-5 مورد بیشتر نیست که این پردازنده های تست و بررسی شده.

نکته ی دیگه ای که هست افزایش فرکانس NB در این پلتفورم هست !

بصورت پیش فرض روی 2200 یا 2000 هست که با داشتن برد خوب و افزایش به 3000 و یا فراتر قدرت واقعی این پردازنده به چشم میاد.هیچ سایتی هم در این مورد ننوشته ولی بنده خودم در 8150 که داشتم فرکانس بالای NB واقعا موثر بود و سرعت سیستم رو بطور محسوسی افزایش می داد !

معین جان با بحث NB موافقم.
مشکل اصلی این سری تو NB هست.
من یادمه با 1090 رو فرکانس 4.3 تست CineBench 11.5 اسکور 7.4 گرفته بودم.
که با NB 3100 اسکور به 7.7 رسید !!!
یعنی راحت 300 مگاهرتز کارایی بیشتر شده بود.
ولی از جهتی هم مصرف پردازنده  رو به شکل عجیبی زیاد میکرد.
دقیقا به خاطر همینم بود که هر بوردی CPU NB بالاتر از 2600 نمیزد.
در حالی که من با بورد  Crosshair V Formula Z برای استفاده بین 2600 تا 3000 استفاده میکردم :D
یادش بخیربهترین مادربردی بود که داشتم.
این بورد اگر یادم باشه زمان آندره یانگ ساخته شده بود که آندره هم کلی باهاش رکورد زد.

ویرایش شده توسط Hardware Terminator
لینک به دیدگاه

دوستان نگفتید مدل دقیق این واتر کول چیه؟

درود دوست عزیز

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819113351

طبق بررسی و موردی که بنده دیدم؛بعضی ها واتر کولرمستر و بعضی ها واتر خود شرکت AMD دارن؛

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...