رفتن به مطلب

مشکل با فن ENERMAX

Sir MehDi
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

درود خدمت دوستان عزیز

بنده به تازگی یک عدد فن ENERMAX Apollish خریداری کردم

http://lioncomputer.ir/product/1339/ENERMAX+Apollish+Fan+12cm/

این فن دارای یک کانکتور 3 پین هستش و متاسفانه فن PWM نیستش. وقتی 3 پین رو به مادربورد وصل میکنم فن شروع به کار میکنه اون هم با حداکثر سرعتش. و این مساله باعث ایجاد نویز بسیار زیادی مشه جوری که واقعا آزاردهنده است این صدا

سوالم از دوستان این هست که آیا راهی هست که دور فن رو پایین آورد تا از نویزش کاسته بشه.

ممنون

لینک به دیدگاه

بعضی مادربورد ها قابلیت تنظیم دور فن رو دارن البته به شرطی که فن این قابلیت رو داشته باشه

نرم افزاری مثل speed fan هم می تونید تست کنید

ویرایش شده توسط VR BLACK
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بعضی مادربورد ها قابلیت تنظیم دور فن رو دارن البته به شرطی که فن این قابلیت رو داشته باشه

نرم افزاری مثل speed fan هم می تونید تست کنید

عزیز عرض کردم که فن PWM نیستش و به همین دلیل نمیشه دورش رو کم کرد

با Speed fan هم تست کردم و نشد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

پنبه کن تو گوشت :D  :D   :cool:

شما از فروم اخراج شدید دوست عزیز(به علت عدم توجه به اخطارهای قبلی)

ارزوی موفقیت دارم براتون

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوست عزیز مادربرد شما مدلش چیه؟

MSI B75A-G43 مدل بورد هستش آرمین جان

http://lioncomputer.ir/product/1603/MSI+B75A-G43+1155+MB/

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

احتمال زیاد میشه فن 3 سیم رو کنترل کرد-بستگی داره به مادربرد و البته کانکتوری که بهش وصل کردین.گاهی کانکتور   fan1 روی برد کنترولر داره اما fan2 نداره.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من هم همین فن ها رو داشتم. به فن کنترلر کیس وصل میکردم و دورش رو کم و زیاد میکردم که البته همین موضوع هم باعث میشد LED فن چشمک بزنه و فقط در حداکثر دور نورش ثابت میشد! برای همینم معمولاً LED رو خاموش میکردم.

سه پین ها رو به صورت نرم افزاری نمیشه کنترل کرد حتی اگر بوردتون 3 پین داشته باشه! اون پین 4 ام در فن های PWM پین کنترل سرعت هست. یا فن رو وصل کنید به کانکتورهای کیس, یا اینکه fan controller بخرید. یک راه دیگه هم وجود داره که زیاد تاثیرگذار نیست ولی بهتر از دست روی دست گذاشتنه. آپولیش ها یک سیم دارند که نوک اون سیم یک سنسور گرمایی هستش. وقتی حرارت به سنسور میرسه دور فن بالا میره. سعی کنید اون سنسورها رو در مقابل باد فن های دیگه قرار بدید تا خنک بشه و کمی دور فن ها رو کاهش بده.این کار یه مقدار تاثیر داره

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام دوست گرامی شما فرمودید که مین شما MSI B75A-G43  هستش

شما بایوس رو برید و بزارید روی حالت دیفالت و بعدش فن شما که 3 پین هست رو به کانکتور های 4 پین روی مین وصل کنید(توی عکس مشخص کردم) ببینید باز هم این موردی که گفتید پیش میاد یا خیر

pwmcjzm9tmavwnlv593_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

احتمال زیاد میشه فن 3 سیم رو کنترل کرد-بستگی داره به مادربرد و البته کانکتوری که بهش وصل کردین.گاهی کانکتور   fan1 روی برد کنترولر داره اما fan2 نداره.

درود

کانکتور فن رو عوض کردم و به یک کانکتور 4 پین روی بورد وصل کردم. دور فن از 1400 دور اومد روی 750 دور و نویز فن کاملا از بین رفت.

همچنان نمیتونم درو فن رو تغییر بدم. نرم افزار speed fan سرعت فن رو 65% نشون میده اما با تغییر اون تغیری توی دور فن ایجاد نمیشه.

من هم همین فن ها رو داشتم. به فن کنترلر کیس وصل میکردم و دورش رو کم و زیاد میکردم که البته همین موضوع هم باعث میشد LED فن چشمک بزنه و فقط در حداکثر دور نورش ثابت میشد! برای همینم معمولاً LED رو خاموش میکردم.

سه پین ها رو به صورت نرم افزاری نمیشه کنترل کرد حتی اگر بوردتون 3 پین داشته باشه! اون پین 4 ام در فن های PWM پین کنترل سرعت هست. یا فن رو وصل کنید به کانکتورهای کیس, یا اینکه fan controller بخرید. یک راه دیگه هم وجود داره که زیاد تاثیرگذار نیست ولی بهتر از دست روی دست گذاشتنه. آپولیش ها یک سیم دارند که نوک اون سیم یک سنسور گرمایی هستش. وقتی حرارت به سنسور میرسه دور فن بالا میره. سعی کنید اون سنسورها رو در مقابل باد فن های دیگه قرار بدید تا خنک بشه و کمی دور فن ها رو کاهش بده.این کار یه مقدار تاثیر داره

درود

وقتی فن رو به کانکتور 3 پین بورد وصل میکنم با نهایت سرعت شروع به چرخیدن میکنه و وقتی به 4 پین بورد میزنم سرعت میاد روی 750.

به فکرم زده بود که Vold Mod کنم اما خب دیدم به دردسرش نمیارزه.  بله اون سیم رو هم داخل کولر سی پی یوم ( Macho ) قرار دادم تا یخ زد اما تاثیر زیادی توی دور فن نداشت :دی

ممنونم از شما دوست گرامی

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام دوست گرامی شما فرمودید که مین شما MSI B75A-G43  هستش

شما بایوس رو برید و بزارید روی حالت دیفالت و بعدش فن شما که 3 پین هست رو به کانکتور های 4 پین روی مین وصل کنید(توی عکس مشخص کردم) ببینید باز هم این موردی که گفتید پیش میاد یا خیر

pwmcjzm9tmavwnlv593_thumb.jpg

درود خدمت شما و تشکر فراوان برای وقتی که گذاشتید

بله توی پست عرض کردم که وقتی کانکتور رو عوض کردم دور فن اومد روی 750

دقیقا به یکی از همین کانکتور هایی که شما مشخص کردید وصل کردم فن رو.

الان تنها مشکلی مه هست اینه که دور فن روی 750 ثابت مونده و نمیشه بیشترش کرد.

لینک به دیدگاه

يك راه ديگه هم هست دوست عزيز  فن رو با رابط مورد نظر به  پاور وصل كنيد و با جا بجا كردن  سيم از رو  حالت 12 ولت  كانكتور به روي 6 ولت قرار بدين  سيم رابط رو  كه با همون  700 دور تقريبا    شروع به  حركت ميكنه .

ویرایش شده توسط RISING
لینک به دیدگاه

درود،

نرم افزار Control Center 2  رو نصب کنید ببینید می تونید از بخش زیر دور فن رو زیاد و کم کنید یا خیر:

gallery_13668_1256_69764.jpg

معمولاً فن ها و کانکتورهای 3 پین با کاهش و افزایش ولتاژ سوکت می تونند دور رو کم و زیاد کنند، و 4 پین های PWM با کلاک دور فن رو زیاد و کم می کنند. نکته ای که هست اینه که 3 پین ها هم دورشون زیاد و کم می شه ولی بایستی وارد بایوس بشید هر سری و دور رو ست کنید. شاید با این برنامه بشه از توی ویندوز هم زیاد و کم کرد ولی دور ثابت می مونه و تغییر نمی کنه.

لینک به دیدگاه

درود خدمت دوستان عزیز

بنده به تازگی یک عدد فن ENERMAX Apollish خریداری کردم

http://lioncomputer.ir/product/1339/ENERMAX+Apollish+Fan+12cm/

این فن دارای یک کانکتور 3 پین هستش و متاسفانه فن PWM نیستش. وقتی 3 پین رو به مادربورد وصل میکنم فن شروع به کار میکنه اون هم با حداکثر سرعتش. و این مساله باعث ایجاد نویز بسیار زیادی مشه جوری که واقعا آزاردهنده است این صدا

سوالم از دوستان این هست که آیا راهی هست که دور فن رو پایین آورد تا از نویزش کاسته بشه.

ممنون

با سلام خدمت شما

فن آپولیش سنسور حرارتی دارد و دور فن بر اساس سنسور تنظیم می شود . اگر می خواهید فن با  دور پایین تر کار کند , سر سنسور را به قسمتهای خنکتر در کیس متصل بفرمایید.

موفق و سلامت باشید

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...