رفتن به مطلب

استفاده از 100% کش L2 برای بالا بردن پردازش سی پی یو و لود ویندوز

Recommended Posts

سلام

با کسب اجازه از استارتر عزیز

اصول لود شدن ویندوز به رم و هارد بستگی داره پردازش خیلی سنگینی در کار نیست (تا قبل از ورود به ویندوز) پس نکته کلیدی سرعت ویندوز اول هارد برای منتقل کردن بعد رم برای دریافت اطلاعات از هارد و انتقال به واحد پردازش  است.  هلن جون سخت افزار مستقل کاری رو انجام نمیده ! حرف شما وقتی درست هست که برنامه نویسی ضعیفی انجام میدن و سخت افزار جای نرم افزار به صورت دیفالت  ( عدم استفاده از کل ظرفیت و قدرت سخت افزار) تصمیم گیری برای پردازش میکنه . اما اگه نرم افزار حرفه ای و در سطوح پایین نوشته بشه حتی برای باز کردن یه نرم افزار ویندوز هم میتونی تعریف کنی از چه سخت افزار و با چه قدرتی استفاده بشه .در کل نرم افزار برای این بوجود اومد  که از کل قابلیت سخت افزار با کد نویسی های پیشرفته استفاده بشه .بحث کاملا پیچیدست ولی معتقدم مایکروسافت بی عیب و نقص نیست (یه مثال کوچیک  حتما میدونید کلمه con.aux.com2  رو نمیتونید تو ویندوز ثبت کنید !) شاید بگید خوب به چه دردی میخوره !  ولی همین نشون میده یه جای کار میلنگه برنامه نویسان ویندوز تابع یه شرایط خاص برنامه نویسی هستند  اگه اون شرایط رو با کد های جدید و با ترکیب الگوریتمهای سطح پایین تعویض کنیم حتما نتیجه میده . منکر پروژه عزیم و متحیر کننده ویندوز نیستیم  ولی مطمئنا کاملتر و بهتر هم میتونه باشه . باور کنید که ویندوز  پروژه عزیمی هست شاید اولویت اونا چیزای دیگه ای هست و ...... کاری ندارم  ولی نوشتن سیتم عامل جهانی  خیلی پیچیدست  لینوکس و مک رو  اصلا مقایسه نکنید با ویندوز سطح گسترده نرم افزارهای تحت لایسنس ویندوز خیلی زیاد و پر حجمه 3dmax بدون شک یکی از پروژه های سنگینی هست که تو ویندوز قابل اجراست . بحث خیلی زیاده ولی سردرد میاره به خدا  ببخشیدا  ما هممون یوزر هستیم  پس باید با تجربه و دستکاری تو سورس این پروژه به یه نتیجه  برسیم  شایدم نرسیدیم ولی ارزش امتحان رو داره  

والا یکی از دوستان زیر پاش یه میخچه(warts)  بود جراحی کرد برداشت، یه مورد هم دیدم طرف "مارمولک" زنده روگرفته بود  ...... که میخچه کف پاش از بین بره!

در مورد اظهار نظر بالا  من نفهمیدم منظورتون چیه ! اگه منظورتون اینه راه حل بالا بردن سرعت ویندوز و غیره خرید هارد اس اس دی هست نه دست کاری تو ویندوز باید عرض کنم به جای اینکه نزدیک 500 چوق حداقل پول هارد بدی اگه بتونی با چند تا دستکاری حرفه ای یه مقدار نیازت رو بر طرف کنی جای تامل و تحسین داره که به نظر استارتر عزیز هم همین منظور رو داره

داستان اون طرف رو شندیدی مار نیشش میزنه  همون مار رو پوست میکنه میخوره و سم بدنش از بین میره ؟؟؟  عجیبه نه ؟؟؟  ولی واقعی هست !!! تو حوادث روزنامه همشهری خوندم . طرف نه پول دارو دکتر و غیره داده تازه غذا هم خورده و مصونیت به سم هم پیدا کرده !

جسارتا  شما تا حالا چیزای عجیب و غریب تو کار کردن بعضی کامپیوتر ها ندیدی ؟ یادمه یه دی وی دی رام  داشتم بطور متناوب و خودکار بازو بسته میشد (چقدر موجبات خنده من و خونواده میشد )هم دی وی دی رام رو عوض کردم  و هم سیستم رو برای تست دی وی دی رام هر دو سالم  ولی باهم مشکل زا :دی

همیشه موارد استثناء بوده و هست . 

موفق باشید 

لینک به دیدگاه

• ارسال 67
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

درود مجدد

سپاسگزارم :x

میزان استفاده از منابع رو میشه کنترل کرد اما در عملکرد سطح سخت افزاری نهایتش درایور بتونه دخالت کنه-سازوکار پردازنده خیلی پیچیده است به همین دلیل خود سازنده برنامه ریزیش میکنه و ما نمیتونیم در کارش زیاد دخالت کنیم.

مثال:خودشما با اینکه بدن و مغز خودتونه اما نمیتونید در مسائلی نظیر ضربان قلب-خواب و بیداری-هضم غذاو... مستقیما دخالت کنید.آیا میتونید عددی رو در قسمت خاصی از مغزتون ذخیره کنید؟آیا میدونید تاریخ تولدتان در کدام ناحیه مغزتان ذخیره شده؟آیا میتونید قلبتون رو متوقف کنید؟

مسلما موارد زیادی در پردازنده بصورت سخت افزاری و از طریق مدارهای منطقی کنترل میشه و نمیشه زیاد در اون مداخله کرد.

نکته:نباید الگوریتم های مدیریت پردازش رو با ساز و کار پردازنده یکی دونست.

برادر عزیز  خودت داری میگی منابع رو میشه کنترل کرد  .  ما نمیخوایم عملکرد رو تغییر بدیم  میخوایم از ماکس  ظرفیت استفاده کنیم 

عجب مثالی زدی :دی  خدایی نمیتونیم تو تعداد ضربان قلب دخالت کنیم ؟ خواب و بیداری ؟ شرمنده ولی به جرات میگم که همچین کاری رو اکثر ورزشکارا انجام میدن . انسانهایی هستند که از ذره ذره مغزشون استفاده میکنن ولی نمیدونن کجاست  چون نیازی ندارن بدونن که محلش کجاست  فقط موقع استفاده سریع تو دسترس هست داخل مغوله مغز نرو که اصلا  اصلا تو حد منو شما و حتی متخصص مغزشم نیست  و خدا داند که چه چیزی خلق کرده است

ویرایش شده توسط teknesian
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کش نهانگاهی هست در سی پی یو برای قرارگیری موقت برنامه ها در اون قسمت برای پردازش و انتقال اطلاعات  بهتر و هر چقدر مقدارش بیشتر باشه برنامه ها بیشتر و سریعتر  پردازش میشن

درست مثل رم سیستم میمونه ولی بسیار پر سرعت تر

وقتی برای سی پی یویی مثلا 2 مگ قرار داده شده پس یعنی  سی پی یو 2 مگ در اختیار داره (خالی باشه 2 مگ داره پر هم بشه ظرفیت همون 2 مگ رو داره)

پس عملا چه با دخالت چه بی دخالت کاربر سی پی یو وظایف خودش رو در استفاده از کش انجام میده

زمانی که من رجیستری رو برای اعمال این ترفند باز کردم و به اون مسیر رفتم عدد درج شده در قسمت value صفر بود

سوالم اینه چرا وقتی سیستم عامل تمام سخت افزار های یک سیستم رو با تمام جزییاتش تشخیص میده چرا مقدار کش رو در رجیستری درست تشخیص نداده وعدد صحیح رو براش قرار نداده و صفر گذاشته؟

ویرایش شده توسط MEHDI-GTX
لینک به دیدگاه

پوریا جان  

داداش جسارت نشه  ولی مسلما شما درست تست کردی چون طبق تجربیات بنده و جناب آقای معمارزاده  VAIOMAN تو مرحله قبل از ولکام نباید تفاوتی احساس کنی چون سی پی یو هنوز درگیر محاسبات شده

ولی تو لود استارت آپ دیگه باید خودش رو نشون بده  وشما با حدود 5 ثانیه اینو سنس کردی پس تو رندر 1 ساعت حتما تاثیرش چشمگیر تر باید باشه

بازم منتظر خود استارتر هستیم که کارش رو تکمیل و تاپیک خوبی بسازه !

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

با کسب اجازه از استارتر عزیز

اصول لود شدن ویندوز به رم و هارد بستگی داره پردازش خیلی سنگینی در کار نیست (تا قبل از ورود به ویندوز) پس نکته کلیدی سرعت ویندوز اول هارد برای منتقل کردن بعد رم برای دریافت اطلاعات از هارد و انتقال به واحد پردازش  است.  هلن جون سخت افزار مستقل کاری رو انجام نمیده ! حرف شما وقتی درست هست که برنامه نویسی ضعیفی انجام میدن و سخت افزار جای نرم افزار به صورت دیفالت  ( عدم استفاده از کل ظرفیت و قدرت سخت افزار) تصمیم گیری برای پردازش میکنه . اما اگه نرم افزار حرفه ای و در سطوح پایین نوشته بشه حتی برای باز کردن یه نرم افزار ویندوز هم میتونی تعریف کنی از چه سخت افزار و با چه قدرتی استفاده بشه .در کل نرم افزار برای این بوجود اومد  که از کل قابلیت سخت افزار با کد نویسی های پیشرفته استفاده بشه .بحث کاملا پیچیدست ولی معتقدم مایکروسافت بی عیب و نقص نیست (یه مثال کوچیک  حتما میدونید کلمه con.aux.com2  رو نمیتونید تو ویندوز ثبت کنید !) شاید بگید خوب به چه دردی میخوره !  ولی همین نشون میده یه جای کار میلنگه برنامه نویسان ویندوز تابع یه شرایط خاص برنامه نویسی هستند  اگه اون شرایط رو با کد های جدید و با ترکیب الگوریتمهای سطح پایین تعویض کنیم حتما نتیجه میده . منکر پروژه عزیم و متحیر کننده ویندوز نیستیم  ولی مطمئنا کاملتر و بهتر هم میتونه باشه . باور کنید که ویندوز  پروژه عزیمی هست شاید اولویت اونا چیزای دیگه ای هست و ...... کاری ندارم  ولی نوشتن سیتم عامل جهانی  خیلی پیچیدست  لینوکس و مک رو  اصلا مقایسه نکنید با ویندوز سطح گسترده نرم افزارهای تحت لایسنس ویندوز خیلی زیاد و پر حجمه 3dmax بدون شک یکی از پروژه های سنگینی هست که تو ویندوز قابل اجراست . بحث خیلی زیاده ولی سردرد میاره به خدا  ببخشیدا  ما هممون یوزر هستیم  پس باید با تجربه و دستکاری تو سورس این پروژه به یه نتیجه  برسیم  شایدم نرسیدیم ولی ارزش امتحان رو داره  

والا یکی از دوستان زیر پاش یه میخچه(warts)  بود جراحی کرد برداشت، یه مورد هم دیدم طرف "مارمولک" زنده روگرفته بود  ...... که میخچه کف پاش از بین بره!

در مورد اظهار نظر بالا  من نفهمیدم منظورتون چیه ! اگه منظورتون اینه راه حل بالا بردن سرعت ویندوز و غیره خرید هارد اس اس دی هست نه دست کاری تو ویندوز باید عرض کنم به جای اینکه نزدیک 500 چوق حداقل پول هارد بدی اگه بتونی با چند تا دستکاری حرفه ای یه مقدار نیازت رو بر طرف کنی جای تامل و تحسین داره که به نظر استارتر عزیز هم همین منظور رو داره

داستان اون طرف رو شندیدی مار نیشش میزنه  همون مار رو پوست میکنه میخوره و سم بدنش از بین میره ؟؟؟  عجیبه نه ؟؟؟  ولی واقعی هست !!! تو حوادث روزنامه همشهری خوندم . طرف نه پول دارو دکتر و غیره داده تازه غذا هم خورده و مصونیت به سم هم پیدا کرده !

جسارتا  شما تا حالا چیزای عجیب و غریب تو کار کردن بعضی کامپیوتر ها ندیدی ؟ یادمه یه دی وی دی رام  داشتم بطور متناوب و خودکار بازو بسته میشد (چقدر موجبات خنده من و خونواده میشد )هم دی وی دی رام رو عوض کردم  و هم سیستم رو برای تست دی وی دی رام هر دو سالم  ولی باهم مشکل زا :دی

همیشه موارد استثناء بوده و هست . 

موفق باشید 

سلام

حقیقتش منظور شمارو نفهمیدم.

کلا در تاریخ بشریت نداشتن علم عامل خرافات بوده.

برادر عزیز  خودت داری میگی منابع رو میشه کنترل کرد  .  ما نمیخوایم عملکرد رو تغییر بدیم  میخوایم از ماکس  ظرفیت استفاده کنیم 

عجب مثالی زدی :دی  خدایی نمیتونیم تو تعداد ضربان قلب دخالت کنیم ؟ خواب و بیداری ؟ شرمنده ولی به جرات میگم که همچین کاری رو اکثر ورزشکارا انجام میدن . انسانهایی هستند که از ذره ذره مغزشون استفاده میکنن ولی نمیدونن کجاست  چون نیازی ندارن بدونن که محلش کجاست  فقط موقع استفاده سریع تو دسترس هست داخل مغوله مغز نرو که اصلا  اصلا تو حد منو شما و حتی متخصص مغزشم نیست  و خدا داند که چه چیزی خلق کرده است

عزیز درک منطق سخت افزار و مدارهای منطقی مثل اورکلاکینگ و گیمینگ نیست،ممکنه شخصی در اورکلاکینگ استاد باشه اما درک صحیحی از سخت افزار در سطح  پایین نداشته باشه)اگه شخصی درک درستی از مدارهای منطقی و الکترونیک نداشته باشه واقعا این مسائل براش بی معنیه.همه چیز فرکانس ، مگابایت و، هسته و..... نیست.

کش نهانگاهی هست در سی پی یو برای قرارگیری موقت برنامه ها در اون قسمت برای پردازش و انتقال اطلاعات  بهتر و هر چقدر مقدارش بیشتر باشه برنامه ها بیشتر و سریعتر  پردازش میشن

وقتی برای سی پی یویی مثلا 2 مگ قرار داده شده پس یعنی  سی پی یو 2 مگ در اختیار داره (خالی باشه 2 مگ داره پر هم بشه ظرفیت همون 2 مگ رو داره)

پس عملا چه با دخالت چه بی دخالت کاربر سی پی یو وظایف خودش رو در استفاده از کش انجام میده

زمانی که من رجیستری رو برای اعمال این ترفند باز کردم و به اون مسیر رفتم عدد درج شده در قسمت value صفر بود

سوالم اینه چرا وقتی سیستم عامل تمام سخت افزار های یک سیستم رو با تمام جزییاتش تشخیص میده چرا مقدار کش رو در رجیستری درست تشخیص نداده وعدد صحیح رو براش قرار نداده و صفر گذاشته؟

دوست عزیز:مطلقا بی معنیه چون نیازی نیست ویندوز بشناسه یا نه،چون در استفاده از کش نقشی نداره.

شما چه بدونی هیپوتالاموس کجاست چه ندونی مغز خودش ازش استفاه میکنه

پوریا جان  

داداش جسارت نشه  ولی مسلما شما درست تست کردی چون طبق تجربیات بنده و جناب آقای معمارزاده  VAIOMAN تو مرحله قبل از ولکام نباید تفاوتی احساس کنی چون سی پی یو هنوز درگیر محاسبات شده

ولی تو لود استارت آپ دیگه باید خودش رو نشون بده  وشما با حدود 5 ثانیه اینو سنس کردی پس تو رندر 1 ساعت حتما تاثیرش چشمگیر تر باید باشه

بازم منتظر خود استارتر هستیم که کارش رو تکمیل و تاپیک خوبی بسازه !

برادر این موضوع بیش از 9سال قبل مطرح شد،آیا مایکروسافت توی حداقل این 9سال نفهمید و حلش نکرد؟

ویرایش شده توسط HeLen jOOn
لینک به دیدگاه

دوست عزیز:مطلقا بی معنیه چون نیازی نیست ویندوز بشناسه یا نه،چون در استفاده از کش نقشی نداره.

شما چه بدونی هیپوتالاموس کجاست چه ندونی مغز خودش ازش استفاه میکنه

سیستم عامل توی بکارگیری منابع سخت افزاری سیستم دخیل هست و این گفته شما که سیستم عامل های مختلف توی بکارگیری منابع سخت افزاری یک سان تاثیر ندارند اشتباه هستش. نحوه کدینگ ویندوزهای مختلف توی عملکرد سخت افزار تاثیر گذاره. قدرت پردازشی تغییر نمی کنه نحوه پردازش تغییر می کنه. اورکلاکرها این موضوع رو حس کردند، برای همینه وقتی می خوان تست Aquamark بگیرن مثلاً می رن توی ویندوز 7 ولی برای گرفتن 3DMark01 می رن توی ویندوز XP ... همون سیستم وقتی بخوای 3DMark01 بگیری توی ویندوز 7 اسکور کمتری می ده.

برادر این موضوع بیش از 9سال قبل مطرح شد،آیا مایکروسافت توی حداقل این 9سال نفهمید و حلش نکرد؟

چی رو حل کنه؟ مشکلی نیست که حلش کنه !!!

مهدی جان من فکر کنم میزان 0 معنیش این نیستش که کش L2 شما 0 هستش، به این معنی هست که سیستم عامل به صورت پیش فرض از 0 از L2 استفاده می کنه (شاید اگر احتیاج بشه از 1 مگ استفاده بکنه ولی 0 میزان پیش فرضه) و وقتی شما 400 رو به هکس وارد می کنی (یعنی 1 مگ) سیستم عامل رو فورس می کنی که از 1 مگ از L2 برای پردازش های خودش استفاده کنه. من پیش بینی و حدس این بود که با این کار شما منابع سیستم رو داری می دی به سیستم عاملت نه به برنامه های کاربردی مثل Max و مایا !!! چون سیستم عامل میاد و L2 کش رو اشغال می کنه که خودش سریع تر بشه، شاید برنامه های دیگه کمی کند بشن.

در ادامه:

من بوت رو 2 بار دیگه در 2 حالت تست کردم و الان بعد از 4 تست مطمئن هستم 5 ثانیه بعد از welcome سرعت بوتم بهبود داشته ...

تست SuperPi 1m که با کش درگیره:

SuperPi 1m with L2 Cache Tweak: بهترین اسکور بعد از 5 اجرا پشت سر هم.

lawbhg8bfjpjs6y80nn.jpg

SuperPi 1m without L2 Cache Tweak: بهترین اسکور بعد از 5 اجرا پشت سر هم.

xr3c6tpemecy9u73l22.jpg

PiFast with L2 Cache Tweak: بهترین اسکور بعد از 5 اجرا پشت سر هم.

9mw71l2a904t8x1acr0k.jpg

PiFast without L2 Cache Tweak: بهترین اسکور بعد از 5 اجرا پشت سر هم.

d4s1s6e6aw9ctk247iem.jpg

توی حالت بدون tweak اسکور PiFast حدود 0.05 ثانیه بهتر بوده. توی حالت بدون tweak اسکور SuperPi حدود 0.001 ثانیه بهتر بوده.

ولی بوت ویندوزم بهتر شده و مطمئن هستم این رو ...

دوستان من فقط دارم مشاهداتم رو نمایش می دم و نمی گم کدوم حالت بهتره و یا بدتره و اصولاً مشکلی وجود نداره و زندگی در سیستم من جریان داره ولی حس من اینه که سرعت خود سیستم عامل توی حالت توئیک بهتر می شه و سرعت اجرا برنامه ها در حالت بدون توئیک بهتر هست.

@};-

ویرایش شده توسط Poorya_Lion
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

چی رو حل کنه؟ مشکلی نیست که حلش کنه !!!

1-اینکه سیستم عامل به قول دوستان نتونه میزان واقعی حافظه رو تشخیص بده  و استفاده کنه ایراد نیست؟

2-هیچ برنامه یا سیستم عاملی از کش استفاده نمیکنه و این پردازنده است که استفاده میکنه.

لینک به دیدگاه

اینکه سیستم عامل به قول دوستان نتونه میزان واقعی حافظه رو تشخیص بده  و استفاده کنه ایراد نیست؟

کجا دیده شده و گفته شده میزان واقعی حافظه درست تشخیص داده نشده؟ اگر منظورتون اون 0 هست که مهدی جان فرمودند من برداشتم رو عرض کردم توی پست قبل راجبش. برنامه wprime وقتی بالا میاد میزان دیفالت پردازشش 1 ترد هست !!! شما خودت بایستی بسته به پردازندت بری و اون میزان رو بگذاری مثلاً روی 4 ترد. با قرار دادن میزان دیفالت 0 ویندوز اومده اولویت استفاده از کش رو به برنامه ها داده . سخت افزارت رو مجبور نکرده کشش رو به سیستم عامل بده و خیلی هم کار خوبی کرده ...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کجا دیده شده و گفته شده میزان واقعی حافظه درست تشخیص داده نشده؟ اگر منظورتون اون 0 هست که مهدی جان فرمودند من برداشتم رو عرض کردم توی پست قبل راجبش. برنامه wprime وقتی بالا میاد میزان دیفالت پردازشش 1 ترد هست !!! شما خودت بایستی بسته به پردازندت بری و اون میزان رو بگذاری مثلاً روی 4 ترد. با قرار دادن میزان دیفالت 0 ویندوز اومده اولویت استفاده از کش رو به برنامه ها داده . سخت افزارت رو مجبور نکرده کشش رو به سیستم عامل بده و خیلی هم کار خوبی کرده ...

جناب پوریا میشه بفرمایید یک برنامه چطور میتونه از کش استفاده کنه؟

لینک به دیدگاه

جناب پوریا میشه بفرمایید یک برنامه چطور میتونه از کش استفاده کنه؟

عزیز سخت افزار شما حکم برده ای رو داره که افسارش توی دست سیستم عامل شماست !!! شما می گی سیستم عامل نمی تونه کنترلی روی نحوه استفاده از سخت افزار داشته باشه، من می گم اینجوری نیست.

مثلاً سیستم عامل می تونه برنامه wprime رو با 2 کور از 4 کور اجرا کنه. روش: وارد تسک wprime می شید، روی تسک مورد نظر می رید، و بعد set Affinity و بعد تعداد 2 کور رو برای اجرا اون برنامه یا تسک در نظر می گیرید:

2d7gykcuonhxll9szw0v.jpg

به همین شکل که شما برای کورهای پردازندت توسط سیستم عامل تصمیم گیری کردی می تونی برای کشش هم تصمیم گیری کنی ولی به شکل کلی تر، یعنی از طریقی که دوستمون توضیح دادن بیای و کش رو بخشیش رو بدی به سیستم عامل ....

باز دوباره با Page File ساختن که اون هم توسط سیستم عامل هست می تونی خودت تعیین کنی چقدر از هاردت بره برای page file و ...

یعنی کنترل شما بر سخت افزار توسط عامل اجرایی که سیستم عامل هستش !!!

آیا تفکر من اشتباه؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عزیز سخت افزار شما حکم برده ای رو داره که افسارش توی دست سیستم عامل شماست !!! شما می گی سیستم عامل نمی تونه کنترلی روی نحوه استفاده از سخت افزار داشته باشه، من می گم اینجوری نیست.

مثلاً سیستم عامل می تونه برنامه wprime رو با 2 کور از 4 کور اجرا کنه. روش: وارد تسک wprime می شید، روی تسک مورد نظر می رید، و بعد set Affinity و بعد تعداد 2 کور رو برای اجرا اون برنامه یا تسک در نظر می گیرید:

به همین شکل که شما برای کورهای پردازندت توسط سیستم عامل تصمیم گیری کردی می تونی برای کشش هم تصمیم گیری کنی ولی به شکل کلی تر، یعنی از طریقی که دوستمون توضیح دادن بیای و کش رو بخشیش رو بدی به سیستم عامل ....

باز دوباره با Page File ساختن که اون هم توسط سیستم عامل هست می تونی خودت تعیین کنی چقدر از هاردت بره برای page file و ...

یعنی کنترل شما بر سخت افزار توسط عامل اجرایی که سیستم عامل هستش !!!

آیا تفکر من اشتباه؟

جناب پوریا به شکلی توضیح میدم که بجز  شما سایر  دوستان هم  بهره ببرند.

همونطور که میدونید هر برنامه(بازی،سیستم عامل و....)به رغم ظاهر گرافیکی در حقیقت از کدهایی تشکیل شده.کدها به پردازنده میگن که چه کاری  رو، و چطوری انجام بده (یعنی پردازنده فقط یک زبان میفهمه و اونم زبان ماشین که نوعی کد ناخواناست )-همین متن همین رنگ متن دقیقا از کد تشکیل شده و کدهایی این کدهای قبلی  رو به صورت متن در آورده که الا شما میخونید.

این کدها به دو نوع اصلی تقسیم میشن

1-دستوراتinstructions که به پردازنده میگه چکاری انجام بده و اون کار رو چطوری انجام بده

2-داده هاdata از عدد و اسم و فیلم گرفته تا صدا

پردازنده  شروع به انجام دستورات درخواستی  بر روی داده های ارجاع داده شده  میکنه-(چه کش وجود داشته باشه چه نه پردازنده دستورات درخواستی رو انجام میده)

یک برنامه بدون شک حاوی دستورات و داده های تکراری است و یا ممکنه چندین بار به همون داده احتیاج پیدا بکنه اینجاست که طراحان پردازنده برای  کاهش زمان مورد نیاز انجام دستورات تدبیری اندیشیدند.

معماران پردازنده با توجه به وجود دستورات و داده های تکراری در برنامه ها تصمیم گرفتند که تعداد مراجعات به حافظه ram  و پردازش اون رو کاهش بدن.

اونها با افزودن حافظه موقت این امکان رو به پردازنده دادن که بتونه تعدادی از دستورات و داده های قبلی رو حفظ کنه و اگه درخواستی تکراری شد به جای انجام مجدد از داده های قبلی استفاده کنه.مثال:

در یک برنامه ممکنه 10بار درخواست انجام ضرب 2*13بشه و اینجاست که پردازنده چک میکنه ببینه که آیا در instruction cache چنین دستوری قبلا اجرا شده؟اگه موجود باشه فورا نتیجه که 26 هست رو از Data cache میخونه و دیگه ضرب رو انجام نمیده(صرفه جویی در زمان که در عمل سرعت پردازش رو بیشتر میکنه)-اگه نه که انجام میده(دستوراتی که در حافظه موقت وجود نداشته باشن رو انجام میده)

حالا چون  میزان حافظه کش محدوده نمیشه که همه دستورات و نتایجش رو ذخیره کرد.

تا اینجا یکی از 2 کاربرد حافظه های موقت کش بود.

کاربرد دیگه در خواندن و نوشتن داده ها از/در حافظه اصلی یا ram هست بدین شکل که از کش به عنوان buffer  استفاده میشه.

خب اگه دقت کرده باشین حافظه کش در اختیار پردازنده است و نحوه استفاده و بهره بری از اون مطلقا به کسی و چیزی جز خود پردازنده ربط نداره.یعنی اگه بر نامه نویسی سطح سخت افزار هم بکنید ابدا به کش دسترسی ندارید(برنامه نویسی low level  که مستقیما با سخت افزار سروکله داره)

یعنی هیچ برنامه یا سیستم عاملی نمیتونه از کش استفاده مستقیم بکنه چون بی معنیه.

حالا نحوه تخصیص و استفاده خودش یه بحث که در حوصله ما نیست.

لینک به دیدگاه

یعنی هیچ برنامه یا سیستم عاملی نمیتونه از کش استفاده مستقیم بکنه چون بی معنیه.

حالا نحوه تخصیص و استفاده خودش یه بحث که در حوصله ما نیست.

نتایج یک سرچ کوچیک:

http://stackoverflow.com/questions/1525867/is-it-possible-to-lock-some-data-in-cpu-cache

توی لینک بالا از استک اور فلو چند نفر دقیقاً حرف شما رو زدند ولی ادیتور اصلی سایت در جواب پاسخ اول تاپیک این رو نوشته:

This isn't strictly correct. Obviously the details are going to be architecture specific (thus making "c++" entirely the wrong tag for this question), but modern CPUs certainly do provide some control over what is stored in cache and main memory. ARM9 CPUs in fact have an actual "lock down" API that matches what the questioner seems to be asking for. Intel boxes are more limited, where you issue an instruction to prefetch a line before you need it, and use a MFENCE instruction to control the order in which dirty cache lines are written back. –  Andy Ross

نحوه پاک کردن فضای کش با زبان C:

http://amigadev.elowar.com/read/ADCD_2.1/Includes_and_Autodocs_2._guide/node0339.html

نحوه بازخوانی آدرس از فضای کش با زبان C:

http://amigadev.elowar.com/read/ADCD_2.1/Includes_and_Autodocs_2._guide/node0338.html

دستور کش کنترل در زبان C:

http://amigadev.elowar.com/read/ADCD_2.1/Includes_and_Autodocs_2._guide/node033A.html

دوستان مستند صحبت کنید. حالا برای جمع بندی بحث، من به شخصه تغییر در سیستم دیدم، شات ها هم موجوده در پست های قبل، درسته که شاید تفکرم دقیقاً همون چیزی نباشه که اتفاق می افته ولی به لینک ها بالا و شات های خودم استناد می کنم و نظرم راجب این تغییر به این شکله،،، بنده فقط مشاهداتم رو عرض کردم @};-

دوستانی هم که مخالف هستند یک سری مسائل تئوریک رو مطرح کردند که به اونها استناد می کنند. @};-

لینک به دیدگاه

جالب شد تست رو بزار ببینیم 

تاپیک جادویی میشود  :wacko:  :D

چشم دوست عزیز تا امشب حتما قرار میدم

فعلا سرم شلوغه

درسته

ببینیم این دوست عزیزمون نظرش چیه وقتی تست هارو دید

دوستان من امتحان کردم.

ویندوز من 7 و 64 بیتی هستش. خیلی برنامه و استارت آپ دارم روی این سیستم.

روی حالت بدون اعمال تغییرات: 33 ثانیه طول می کشه تا Welcome اول ویندوز رو ببینم و ظرف 53 ثانیه کل دسکتاپم بالا اومد.

روی حالت با اعمال تغییرات: 33 ثانیه طول می کشه تا Welcome اول ویندوز رو ببینم و ظرف 48 ثانیه کل دسکتاپم بالا اومد.

توی مشاهدات من ، تا دیدن welcome هیچ تغییری رو حس نکردم ولی بعد از اینجا بالا اومدن صفحه کار برای من که بهتر شده (1 بار فقط این 2 حالت رو تست کردم و ممکن بوت سریع اتفاقی باشه) !!! پردازنده 4670K و فرکانسش هم 4.3 هستش با 1 مگ L2 کش !!!

اگر واقعاً سرعت بوت رو بهبود بخشیده باشه، شاید شاید شاید اینجوری که عقل من می گه ویندوز L2 کش رو برای کارهای مثل pre-rendering خودش اشغال می کنه و شاید این کار باعث کاهش پرفرمنس کلی توی کارهای رندرینگ اصلی بشه. مثلاً شما می خوای 3D Max برونی و تسکت احتیاج به L2 کش داره ولی ویندوز اومده L2 شما رو اشغال کرده ... :-? :-? :-?

پوریا جان ممنون بابت دفاع و چیزی رو که به عینه دیدی

من فقط قصدم این بود که چیزی رو که خوندم و دیدم مفیده برای دوستان هم توضیح بدم که استفاده کنن اما این دوستمون یه خورده ناراحت شدن

من قصد توهین و بی احترامی به نظر کسی رو نداشتم فقط مطلبیو که احساس کردم میتونه مفید باشه بیان کردم

درود مجدد

سپاسگزارم :x

میزان استفاده از منابع رو میشه کنترل کرد اما در عملکرد سطح سخت افزاری نهایتش درایور بتونه دخالت کنه-سازوکار پردازنده خیلی پیچیده است به همین دلیل خود سازنده برنامه ریزیش میکنه و ما نمیتونیم در کارش زیاد دخالت کنیم.

مثال:خودشما با اینکه بدن و مغز خودتونه اما نمیتونید در مسائلی نظیر ضربان قلب-خواب و بیداری-هضم غذاو... مستقیما دخالت کنید.آیا میتونید عددی رو در قسمت خاصی از مغزتون ذخیره کنید؟آیا میدونید تاریخ تولدتان در کدام ناحیه مغزتان ذخیره شده؟آیا میتونید قلبتون رو متوقف کنید؟

مسلما موارد زیادی در پردازنده بصورت سخت افزاری و از طریق مدارهای منطقی کنترل میشه و نمیشه زیاد در اون مداخله کرد.

نکته:نباید الگوریتم های مدیریت پردازش رو با ساز و کار پردازنده یکی دونست.

دوست عزیز امشب منتظر تست ها باشین

شما اگه کامل مطلبیو که بیان کردم رو میخوندین متوجه میشدین منظور منو !!!

دوست عزیز در خود ویندوز یا نرم افزارها میشه در پردازش پردازنده دست برد !!!

در برنامه 3dmax امکان استفاده از 1% تا 100% مقدار رم هست . بستگی به شما داره که چه مقدار رو برای برنامه تعریف کنی یا میتونی برای پردازش در همین برنامه 2 یا 3 هسته رو معرفی کنی . دسته شما در این کارها بازه

پوریا جان هم با تستی قرار دادن گفتن که میشه این کارو کرد

اگه باز هم میخواین مثل خودتون براتون مثال میزنم . به عنوان مثال یک ماشین رو در نظر بگیرید که 5 دنده دارد و حداکثر سرعت اون 150 کیلومتر بر ساعت هست ، دنده یک اون تا سرعت 40 کیلومتر میره . شما میتونی تا 40 کیلومتر بر ساعت بری بعد دنده رو عوض کنی یا نه تو 25 30 کیلومتر هم دنده رو عوض کنی !!! یا اینکه فقط با دنده یک با سرعت 40 کیلومتر ماشینو برونی یا اینکه با دنده 5 با سرعت 150کیلومتر برونی !!!! یا اصلا با هر دنده و با هر سرعتی که بخوای برونی ..... این دست شماست که چطور از ماشین استفاده کنی !!!

در مورد بدن انسان هم چون ما خالق نیستیم نمیتونیم دخالتی در اون داشته باشیم و به مغز بگیم که از هیپوتالاموس  استفاده نکن . اینکار فقط دست خالق یعنی خداوند هست !!! ما به عنوان انسان هم چون خالق کامپیوتر و قطعات اون هستیم میتونیم در پردازش اون دخالت کنیم  چون ما خالق اون هستیم

من نمیخوام با شما در مورد یه مطلب به بین صورت بحث کنم و جوابتون رو دادم .

فقط چیزی رو که با چشمام دیدم و فهمیدم 100% درسته رو بیان کردم

تست هارو هم امشب انجام میدم و اینجا قرار میدم تا خودتون ببینین !!!

بعد در مورد اینکه این کار درست هست یا نه با هم حرف میزنیم

لینک به دیدگاه

پوریا جان  شرمنده

هلن درست میگه  که نرم افزار نمیتونه تو ساختار کش و باس سی پی یو دخیل باشه  .  باس سرعت پیشرونده و کش سرعت بالارونده هست تا جایی که من اطلاع دارم  اینا جزو معماریه هسته  و نحوه دریافت دیتا از رم و  هست  هیچ نرم افزاری نمیتونه اینو تغییر بده  تا اینجا  که هیچ حرفی توش نیست ما بحثمون سره اینه که نرم افزار ما جوری برنامه نویسی بشه که بتونه اطلاعات مارو تا سقف 2 مگ کش در ثانیه به مرکز هسته برسونه و پردازش بشه  نه اینکه فکر کنی ما قصد دستور دادن  تنظیم سرعت عبور دیتا یا مقدار کش رو داریم .  نمیدونم که قابل درک گفتم یا نه

پوریا حرف شما هم درسته که سیستم عامل برای این بوجود اومده که از سخت افزارمون به نحو احسن استفاده بشه  ما روی ظرفیت و نحوه استفاده بحث داریم   شما که استاده به کار گیری سخت افزاری شکی توش نیست  .  ایشون حرفش چیزه دیگه ایه  اصولی هم هست

جسارتا هلن جان از این به بعد با  عکس و تجربه فیزیکی صحبت کنیم که تاپیک به  تحمیل کردن افکار و دانسته های تئوری به دیگران پیش نره !

در کل این کار تجربی هست و هیچ ربطی به کتابها و تئوری های گفته شده ندارد.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نتایج یک سرچ کوچیک:

http://stackoverflow.com/questions/1525867/is-it-possible-to-lock-some-data-in-cpu-cache

توی لینک بالا از استک اور فلو چند نفر دقیقاً حرف شما رو زدند ولی ادیتور اصلی سایت در جواب پاسخ اول تاپیک این رو نوشته:

This isn't strictly correct. Obviously the details are going to be architecture specific (thus making "c++" entirely the wrong tag for this question), but modern CPUs certainly do provide some control over what is stored in cache and main memory. ARM9 CPUs in fact have an actual "lock down" API that matches what the questioner seems to be asking for. Intel boxes are more limited, where you issue an instruction to prefetch a line before you need it, and use a MFENCE instruction to control the order in which dirty cache lines are written back. –  Andy Ross

نحوه پاک کردن فضای کش با زبان C:

http://amigadev.elowar.com/read/ADCD_2.1/Includes_and_Autodocs_2._guide/node0339.html

نحوه بازخوانی آدرس از فضای کش با زبان C:

http://amigadev.elowar.com/read/ADCD_2.1/Includes_and_Autodocs_2._guide/node0338.html

دستور کش کنترل در زبان C:

http://amigadev.elowar.com/read/ADCD_2.1/Includes_and_Autodocs_2._guide/node033A.html

دوستان مستند صحبت کنید. حالا برای جمع بندی بحث، من به شخصه تغییر در سیستم دیدم، شات ها هم موجوده در پست های قبل، درسته که شاید تفکرم دقیقاً همون چیزی نباشه که اتفاق می افته ولی به لینک ها بالا و شات های خودم استناد می کنم و نظرم راجب این تغییر به این شکله،،، بنده فقط مشاهداتم رو عرض کردم @};-

دوستانی هم که مخالف هستند یک سری مسائل تئوریک رو مطرح کردند که به اونها استناد می کنند. @};-

1-این دستورات صرفا کش رو تخلیه میکنند(1و2)

2-به فرض که در کش داده ای رو قرار بدیم چون داده خام هست عملا بی معنیه و پردازنده اون رو بازنویسی میکنه.(پست قبلی هم اشاره کردم)

3-توی مطلب فوق هم گفته پردازنده های اینتل محدودیت مداخله دارن.

گفته های من براساس درکی است که از سخت افزار و مدارهای منطقی دارم و صد البته تحقیقاتم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

پوریا جان  شرمنده

هلن درست میگه  که نرم افزار نمیتونه تو نحوه استفاده  از کش و باس سی پی یو دخیل باشه  .  باس سرعت پیشرونده و کش سرعت بالارونده هست تا جایی که من اطلاع دارم  اینا جزو معماریه هسته  و نحوه دریافت دیتا از رم و  هست  هیچ نرم افزاری نمیتونه اینو تغییر بده  تا اینجا  که هیچ حرفی توش نیست ما بحثمون سره اینه که نرم افزار ما جوری برنامه نویسی بشه که بتونه اطلاعات مارو تا سقف 2 مگ کش در ثانیه به مرکز هسته برسونه و پردازش بشه  نه اینکه فکر کنی ما قصد دستور دادن  تنظیم سرعت عبور دیتا یا مقدار کش رو داریم .  نمیدونم که قابل درک گفتم یا نه

پوریا حرف شما هم درسته که سیستم عامل برای این بوجود اومده که از سخت افزارمون به نحو احسن استفاده بشه  ما روی ظرفیت و نحوه استفاده بحث داریم   شما که استاده به کار گیری سخت افزاری شکی توش نیست  .  ایشون حرفش چیزه دیگه ایه  اصولی هم هست

جسارتا هلن جان از این به بعد با  عکس و تجربه فیزیکی صحبت کنیم که تاپیک به  تحمیل کردن افکار و دانسته های تئوری به دیگران پیش نره !

در کل این کار تجربی هست و هیچ ربطی به کتابها و تئوری های گفته شده ندارد.

درود

به هر شکلی هم برنامه نویسی کنیم باز نمیتونیم در کش مداخله کنیم چون  در پردازنده های امروزی خبری ازDirect-mapped cache  نیست.بعدشم خود پردازنده ها برای بهترین بازدهی برنامه ریزی شدن.

دوست عزیز اینجا انجمنه و با هم تبادل نظر میکنیم و نه تحمیل افکار.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

چشم دوست عزیز تا امشب حتما قرار میدم

فعلا سرم شلوغه

درسته

ببینیم این دوست عزیزمون نظرش چیه وقتی تست هارو دید

پوریا جان ممنون بابت دفاع و چیزی رو که به عینه دیدی

من فقط قصدم این بود که چیزی رو که خوندم و دیدم مفیده برای دوستان هم توضیح بدم که استفاده کنن اما این دوستمون یه خورده ناراحت شدن

من قصد توهین و بی احترامی به نظر کسی رو نداشتم فقط مطلبیو که احساس کردم میتونه مفید باشه بیان کردم

دوست عزیز امشب منتظر تست ها باشین

شما اگه کامل مطلبیو که بیان کردم رو میخوندین متوجه میشدین منظور منو !!!

دوست عزیز در خود ویندوز یا نرم افزارها میشه در پردازش پردازنده دست برد !!!

در برنامه 3dmax امکان استفاده از 1% تا 100% مقدار رم هست . بستگی به شما داره که چه مقدار رو برای برنامه تعریف کنی یا میتونی برای پردازش در همین برنامه 2 یا 3 هسته رو معرفی کنی . دسته شما در این کارها بازه

پوریا جان هم با تستی قرار دادن گفتن که میشه این کارو کرد

اگه باز هم میخواین مثل خودتون براتون مثال میزنم . به عنوان مثال یک ماشین رو در نظر بگیرید که 5 دنده دارد و حداکثر سرعت اون 150 کیلومتر بر ساعت هست ، دنده یک اون تا سرعت 40 کیلومتر میره . شما میتونی تا 40 کیلومتر بر ساعت بری بعد دنده رو عوض کنی یا نه تو 25 30 کیلومتر هم دنده رو عوض کنی !!! یا اینکه فقط با دنده یک با سرعت 40 کیلومتر ماشینو برونی یا اینکه با دنده 5 با سرعت 150کیلومتر برونی !!!! یا اصلا با هر دنده و با هر سرعتی که بخوای برونی ..... این دست شماست که چطور از ماشین استفاده کنی !!!

در مورد بدن انسان هم چون ما خالق نیستیم نمیتونیم دخالتی در اون داشته باشیم و به مغز بگیم که از هیپوتالاموس  استفاده نکن . اینکار فقط دست خالق یعنی خداوند هست !!! ما به عنوان انسان هم چون خالق کامپیوتر و قطعات اون هستیم میتونیم در پردازش اون دخالت کنیم  چون ما خالق اون هستیم

من نمیخوام با شما در مورد یه مطلب به بین صورت بحث کنم و جوابتون رو دادم .

فقط چیزی رو که با چشمام دیدم و فهمیدم 100% درسته رو بیان کردم

تست هارو هم امشب انجام میدم و اینجا قرار میدم تا خودتون ببینین !!!

بعد در مورد اینکه این کار درست هست یا نه با هم حرف میزنیم

دوست عزیز:اینجا انجمنه ،یعنی بحث و تبادل نظر .بنده هیچ نیت دیگه ای ندارم.

توی دنیا افراد زیادی هستن که کارهایی رو صرفا بر اساس باور غلطشون انجام میدن از خرافات گرفته  تا تلقین-هدف فقط تبادل نظره همین-البته دنبال تغییر کسی یا چیزی هم نیستم.

به هر حال هدف بنده گفتگو بوده و اگه مطلبی از نظر شما نا مناسب بوده بفرمایید حتما اصلاح و پوزش خواهی میکنم.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز:اینجا انجمنه ،یعنی بحث و تبادل نظر .بنده هیچ نیت دیگه ای ندارم.

توی دنیا افراد زیادی هستن که کارهایی رو صرفا بر اساس باور غلطشون انجام میدن از خرافات گرفته  تا تلقین-هدف فقط تبادل نظره همین-البته دنبال تغییر کسی یا چیزی هم نیستم.

به هر حال هدف بنده گفتگو بوده و اگه مطلبی از نظر شما نا مناسب بوده بفرمایید حتما اصلاح و پوزش خواهی میکنم.

دوست عزیز من مشکلی با بحث ندارم . اگه اطلاعات همه افراد زیاد بود که اینجا عضو نمیشدن

درسته برای تبادل اطلاعاته

رشته تخصصی من کامپیوتر نیست اما به صورت تجربی به من ثابت شده که تاثیر داره

با لپ تاپ خودم . دوستام . برادرم و شرکت تست کردم . بر روی همه جواب داده !!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوست عزیز من مشکلی با بحث ندارم . اگه اطلاعات همه افراد زیاد بود که اینجا عضو نمیشدن

درسته برای تبادل اطلاعاته

رشته تخصصی من کامپیوتر نیست اما به صورت تجربی به من ثابت شده که تاثیر داره

با لپ تاپ خودم . دوستام . برادرم و شرکت تست کردم . بر روی همه جواب داده !!!

سلام مجدد

قطعا  نظر شما ارزشمند و قابل احترامه و زحمتتان قابل ستایش @};-

موفق باشی

لینک به دیدگاه

درود

به هر شکلی هم برنامه نویسی کنیم باز نمیتونیم در کش مداخله کنیم چون  در پردازنده های امروزی خبری ازDirect-mapped cache  نیست.بعدشم خود پردازنده ها برای بهترین بازدهی برنامه ریزی شدن.

دوست عزیز اینجا انجمنه و با هم تبادل نظر میکنیم و نه تحمیل افکار.

وقتی شما به تجربه عملی دوستان اعتماد نداری و نمیتونی قبول کنی و مدام تئوری میگی  یعنی میخوای فقط حرفت رو دیکته کنی  شما به حرف های دوستان توجه کن بعد اگه ایرادی دارن ذکر کنید 

لینک به دیدگاه

درود مجدد،

بحث بسیار خوبی هستش و اطلاعات هم کم و بیش افزایش پیدا می کنه، دوستان به نحوه گفتن مطالب همدیگه گیر ندید که بحث وارد حاشیه نشه.

من از آقای Jenny یا همون Genieben که مخ برنامه نویسی و همچنین اورکلاکینگ هستش این موضوع رو سوال کردم (شایان ذکره که ایشون خیلی از بنچمارک های اورکلاکینگ رو کد کردند مثل برنامه Hwbot   Prime - دیروزم تولدش بود که تبریک هم گفتیم بهش :D )

جواب ایشون:

vaoalayeijbtnih4o4pv.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود مجدد،

بحث بسیار خوبی هستش و اطلاعات هم کم و بیش افزایش پیدا می کنه، دوستان به نحوه گفتن مطالب همدیگه گیر ندید که بحث وارد حاشیه نشه.

من از آقای Jenny یا همون Genieben که مخ برنامه نویسی و همچنین اورکلاکینگ هستش این موضوع رو سوال کردم (شایان ذکره که ایشون خیلی از بنچمارک های اورکلاکینگ رو کد کردند مثل برنامه Hwbot   Prime - دیروزم تولدش بود که تبریک هم گفتیم بهش :D )

جواب ایشون:

vaoalayeijbtnih4o4pv.jpg

دمت گرم پوریا جان

همین رو بنده چند صفحه قبل تر گفتم

لینک به دیدگاه

دمت گرم پوریا جان

همین رو بنده چند صفحه قبل گفتم

خوب حالا بایستی ببینیم دلیل ایجاد شدن این تغییر چیه؟ مهم نیستش که من اشتباه گفتم یا درست، الان مهم اینه که من واقعاً با تغییر اون عدد تغییر رو دیدم. بفهمیم دلیل چی هست خیلی خوبه !!! همه یک چیزی یاد می گیریم بالاخره @};-

لینک به دیدگاه

الان  دنبال دلیلشیم ؟  یا دنبال اینکه دقیقا تو چه نر افزارهایی بهتر و مشهودتر دیده میشه ؟؟ :wacko:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...