رفتن به مطلب

پیش بینی آینده ی بازار

Recommended Posts

بسم الله

سلام دوستان عزیز

مدتی بود ایجاد این تاپیک ذهنم رو مشغول کرده بود، مضمونش هم تا حدودی در عنوان پیداست، اما صرفاً پیش بینی آینده ی بازار مد نظر نیست، هر چند گفته ها، شنیده ها، دانسته ها و اطلاعات تأیید شده و نشده ی شما در این زمینه می تونه کاربران زیادی رو جهت تصمیم گیری بهتر و بیشتر برای خرید کمک کنه، از طرف دیگر میتونه شامل اخبار زیادی باشه که توی این زمینه در وب منتشر میشه.

بعنوان مثال عرض میکنم، توی یه تاپیکی که مدتی پیش توی همین لیون خودمون مطالعه کردم مطلع شدم که قیمت کارت های سری R9 شرکت AMD دچار کاهش قیمت شدیدی میشوند، این باعث شد که به یکسری از دوستان که قصد خرید این نوع کارت رو داشتن صبر حداقل یک ماهه رو توصیه کنم.

از این قبیل موارد زیاد هست، یه مورد دیگه هم که خبر درج شده توی بخش اخبار وبسایت فروشگاهی لیون بود مبنی بر افزایش قیمت هارد در یکی بازه ی دو هفته ای.

مشاهده ی این اخبار بصورت مجتمع در یک تاپیک بصورت پیوسته، سبب نتیجه گیری بهتری خواهد شد.

لینک به دیدگاه

دوست من این افت خیر از زمانی که کامپیوتر به وجود اومده بوده شاید با افزایش قیمت دلار بیشتر به چشم اومده بیشتر برای ما ملموس شده ..

وقتی نسل جدیدی از قطعات می یاد نسل قدیمی افت پیدا می کنه من خوام به شخصه 10 سالی هست تجربه کردم

مثلا کارتهای مثل gtx 295 زمانی برای خودشون غولی بودن به پول الان حداقل 500 دلار فروخته می شدن ...

الان دست دوم همین کارت 300 تومان یعنی کمتر از 100 دلار باز کسی نمی خره ...

ویرایش شده توسط Eliven
لینک به دیدگاه

Q9650 پنچ سال پیش 1,400 بود اونم تازه به پول اون زمان که دلار 1000 تومن بود ولی الان 250 تا 300 خرید و فروش میشه قیمت کارت های GTX 780 به احتمال خیلی زیاد به زیر 1,500 میرسه چون ورود کارت GTX 970 فروش این کارت رو به قیمت کنونی غیر ممکن کرده

لینک به دیدگاه

کاهش قیمت کارت های amd موقت هست!

فکر نکنم در بازار ایران خبری بشه

ویرایش شده توسط iMPACT
لینک به دیدگاه

بله، حق با شماست، اینکه در گذشته چه شده و طی این سالها چه اتفاقی بر سر قطعات های اند اومده رو بسیاری از کاربر ها میدونند، مثل من و شما.

هدف من این نیست، هدف اینه اگه خبری از آینده ی نزدیک دارید، مثلاً اینکه ممکنه ی توی یک یا دو ماه آینده چه اتفاقی بیافته، یه چیزی ممکنه باعث کاهش قیمت یا افزایش قیمت قطعه ی خاصی بشه، چه میدونم، افزایش یا کاهش شدیدی قیمت دلار، اینا رو بگید اینجا.

این مهمه، اینه که شاید توی خرید بعضی از کاربر ها تأثیر بگذاره.

لینک به دیدگاه

کاهش قیمت کارت های amd موقت هست!

فکر نکنم در بازار ایران خبری بشه

اینو با دلیل و استدلال بیشتری بگید، چطور فکر می کنید که توی بازار ایران خبری نداشته باشه، هر چند در بازار حال حاضر خبری نشه، ولی یکی دو ماه آینده چی؟

لینک به دیدگاه

اینو با دلیل و استدلال بیشتری بگید، چطور فکر می کنید که توی بازار ایران خبری نداشته باشه، هر چند در بازار حال حاضر خبری نشه، ولی یکی دو ماه آینده چی؟

شاید تا اون موقع در بازار جهانی قیمتش به حالت عادی برگشت:دی

من نگفتم پیش گویی میکنم فقط نظرم رو گفتم :)

لینک به دیدگاه

خب، توی همین بازه ی زمانی میتونه توسط واردکننده ها خریداری و وارد بشه، درسته؟، حداقل سودش برای کاربرهای داخلی اینه که ممکنه با قیمت پایینتری نسبت به گذشته تهیه کنند آکش رو.

لینک به دیدگاه

قیمت کارت های گرافیک بر اساس قدرتشون در ایران قیمت گذاری میشه البته چند ماه اول ورود نسل جدید این موضوع وجود نداره تا انبارها کامل از

سری 700 خالی بشه و سری 900 کاملا جای 700 بگیره که این موضوع تا وقتی که سری 700 تولید میشه کمی مشکل ساز هست 

و در کل قیمت 780 زیر 1600 نمیاد شاید 100 تومن ارزون تر بشه یا نهایت 200 تومن نظر من این روال طی میکنه

780 میشه 1600 تا 1700 

کارت های دیگه

970 قیمتش الان 1700 هست قیمتش 100 میاد پایین تر 1600 هست با 780 برابر میشه به احتمال زیاد و شاید بتونه 780 از دور کاملا خارج کنه 

770 هم که قیمتش اوکی هست چون از 970 ضعیف تر هست قیمتش همین میمونه نهایتش 50 تا 70 بیاد پایین

760 هم کلا قیمتش شاید بازم 50 تومن افت کنه چون اینجا ایران هست زیاد فرق نمیکنه

در مورد سریی AMD هم 280 که افت خودش کرده که هیچ سریی 290  هم افت میکنه دقیق نمی دونم چی میشه 

در کل اینا حدس و گمان هست با توجه به سال های گذشته البته گذشت زمان به مدت 1 تا 2 سال قیمت بیشتر کاهش میده 

هرچند سری 7000 ATI یا 500 انویدیا هرجا دیدم کسی اک بند داشته قیمت همون 3 سال پیش گذاشتن و عملا راضی شدن به کسی بندازن اما ارزون تر نفروشنش

این نشون میده بازار چقدر اوضاعش خرابه

یاحق

ویرایش شده توسط naderblue
لینک به دیدگاه

عزیزان اینجا ایرانه هیچ چیز قابل پیش بینی نیس 

اینجا وارد کننده ، کاسب همه به فکر سود جیبشون هستن ، تا فکر راضی نگه داشتن مشتری 

اصلا مشخص نیس کی میخوان قیمت ها رو کاهش بدن ، هیچ وقت هم نمیان سیاست هاشون رو واسه امثال ما بگن

دلخوشی ما هم اینه که بشینیم اینجا واسه خودمون دو دو تا چهار تا بکنیم ، شاید یه روزی همه چیز بر وقف (وفق :|) مراد ما بشه

ویرایش شده توسط poorya_2
لینک به دیدگاه

Q9650 پنچ سال پیش 1,400 بود اونم تازه به پول اون زمان که دلار 1000 تومن بود ولی الان 250 تا 300 خرید و فروش میشه قیمت کارت های GTX 780 به احتمال خیلی زیاد به زیر 1,500 میرسه چون ورود کارت GTX 970 فروش این کارت رو به قیمت کنونی غیر ممکن کرده

صحبت های مفید و یادآوری به جایی داشتی دوست گرامی

لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...

با سلام خدمت دوستان

غرض از مزاحمت و آپ کردن این تائیک این بود که متوجه شدم چند روزیه قیمتا داره میره بالا گفتم این تاپیکو بیارم بالا هرکس اطلاعاتی داره با بقیه در میون بذاره بقیه در مورد خریدشون با اطلاع بشن و بتونن اگر ممکنه بازار رو پیش بینی کنن. پس خواهشا اگر کسی اطلاعاتی داره بگه استفاده کنیم.

برای مثال سی پی یوی 4160 به قیمت 370 تومن رسیده! چرا؟ آیا احتمال ارزون شدنش هست؟

لینک به دیدگاه

به نکته ی بسیار جالبی اشاره کردی عزیز

هدف منهم از ایجاد این تاپیک پیگیری همچنین مسائلی بود، اما متأسفاه بجای " آینده ی بازار " به " بازار آینده " اشاره داشتند دوستان.

متأسفانه با کاهش جهانی نفت و طلا، قیمت دلار سیر صعودی در پیش گرفته و این داستان ادامه دارد تا...

اگر این تاپیک اونطور که باید و شاید پیگیری بشه و دوستان از اخباری که دارند ( هر چند در حد شایعات پیرامون افزایش قیمت دلار ) ارائه کنند، بسیار وجهه ی بهتری داشت.

لینک به دیدگاه

برای داشتن زندگی راحت، نه باید افسوس گذشته رو خورد ، نه استرس فردا رو داشت.

باید در حال زیست.

لینک به دیدگاه

سلام

در مورد الکترونیک قانون مور(از بنیانگذاران اینتل در سال 1965) میگه با توجه به پیشرفت تکنولوژی

هر دوسال اندازه ترانزیستورهای مورد استفاده نصف میشن بنابراین میشه اینجوری گفت که مثلا

هر دو سال ظرفیت رایج حافظه ها دوبرابر میشن

هر دو سال قدرت پردازش کامپیوترهای رایج دوبرابر میشه

اگه فرض کنیم قیمت کامپیوتر رایج ثابت بمونه میشه گفت

هر دوسال قیمت یک پردازنده یا رم یا هارد دیسک یا کارت گرافیک نصف میشه

مثلا اگر پردازندهای 6 سال پیش 1000 دلار بود الان باید  حدود 125 دلار باشه

یا  اگر الان کارت گرافیکی قیمت 1000 دلار داشته باشه دو سال بعد 500 دلار قیمت داره و 4 سال بعد 250 دلار 

هرچند رقابت و ار رده خارج شدن سریع قطعات کامپیوتری این روند رو سرعت میده اما نباید توقع افت قیمتی کمتر از این رو داشت !

پیشبینی ها  میگه حداقل تا سال 2020 قانون مور صادقه جایی که دیگه نمیشه ترانزیستورها رو کوچک کرد دقت کنید که این قانون  از 50 سال پیش کم و بیش درست بود

ویرایش شده توسط A_M_D
لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

با توجه به افزایش قیمت دلار طی 3 هفته ی گذشته بنظر شما این افزایش تا قبل از سال نو باز هم رخ می ده یا اینکه باید منتظر جهش قیمت ارز پس از سال نوی شمس هم بود؟

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

اینکار غیر ممکن هست . اگر دوستان بازاری هم بپرسید میگن احتمالا چنین بشه و خیلی وقتا هم درست در نمیاد !

کی میدونست دلار دوباره میره بالا . یا چند وقت پیش داشت میومد پایین. یه دفه رئیس بانک ملی بیاد اونکار رو بکنه.

راستی تاپیک رو جای درستی زدی؟ تو بازارچه هست.

لینک به دیدگاه

اگه توافق نشه و قیمت نفت همینطور پایین بیاد 

قیمت دلار 100% افزایش پیدا میکنه

زمزمه تحریم های جدید هم به گوش میرسه 

خلاصه ریش و قیچی دست یه عده افراد نا کارآمد هست که یک ملت رو به بازی گرفتن

لینک به دیدگاه

اگه توافق نشه و قیمت نفت همینطور پایین بیاد 

قیمت دلار 100% افزایش پیدا میکنه

زمزمه تحریم های جدید هم به گوش میرسه 

خلاصه ریش و قیچی دست یه عده افراد نا کارآمد هست که یک ملت رو به بازی گرفتن

والا پویا جان ما نفهمیدیم نفت بیاد پایین خوبه یا بره بالا !!!!

چون تو هر دو صورت همه چی میره بالا :crying:

لینک به دیدگاه

بنده هم همین فکر رو می کنم، بدلیل کاهش قیمت نفت و افزایش قمیت دلار چه اکنون و چه در ماه های آینده افزایش قیمت رو بدون شک خواهیم داشت و صد البته تعطیلات سال نو میلادی و شمسی هم تأثیر گذار هستند، اما این مشکل اگر همراه با جهش قیمت دلار باشه که دیگه هیچ حرفی واسه ی گفتن نمی مونه.

لینک به دیدگاه

والا پویا جان ما نفهمیدیم نفت بیاد پایین خوبه یا بره بالا !!!!

چون تو هر دو صورت همه چی میره بالا :crying:

داداش حق با شماست

اون موقع که قیمت نفت بالا بود چه سودی به ما رسید ؟!

الان هم که قیمت اومده پایین مطمئنا عواقبش رو این ملت باید بدن

کارمون از سوختن و ساختن گذشته ؟!

لینک به دیدگاه

دوستان همونطور که مطلعید بودجه ی سال آینده ی کشور با نرخ ارز رایج ( دلار ) بالاتری نسبت به سال گذشته در حال بسته شدن هست، و این بدون شک نشان دهنده ی افزایش بیش از این قیمت ارز خواهد بود، حال سوال بنده اینجاست: کدام قطعات دچار بیشترین افزایش قیمت خواهند شد؟

لینک به دیدگاه

دوستان همونطور که مطلعید بودجه ی سال آینده ی کشور با نرخ ارز رایج ( دلار ) بالاتری نسبت به سال گذشته در حال بسته شدن هست، و این بدون شک نشان دهنده ی افزایش بیش از این قیمت ارز خواهد بود، حال سوال بنده اینجاست: کدام قطعات دچار بیشترین افزایش قیمت خواهند شد؟

عزیز اصلا پیش بینی اینده از توان من و شما خارج هست

معلوم نیست چی پیش میاد

اگه به گرون شدن باشه همه چیز گرون میشه 

لینک به دیدگاه

مطمعنن قیمت cpu های اینتل به طرز فجیعی میزنه بالا ... بعدش هارد و بعدش VGA های Nvidia

لینک به دیدگاه

باسلام به اساتید، دوستان و همه

تحولات جهانی، تحولات منطقه ای، تجارت کلان، بازار هدف و متغیری که در قطعات کامپیوتر و دیجیتال بیشترین اهمیت را دارد ارائه تکنولوژی پیشرفته تر از حال حاضر و فاکتورهای دیگر (نظیر شرایط پیش بینی نشده) تعیین کننده قیمتها هستند.

به نظر من اگر بخواهیم بازار آینده را بررسی کنیم با توجه به نکات بالا چنین میشه گفت:

تحولات جهانی به طور کلی دچار تحول زیادی نمیشوند، با اینحال مثالی که در این زمینه میتوان گفت بحران مالی جهان در سال 2008 تا 2012 باعث افت شدید بازار جهانی شد! بطوریکه انویدیا در اواخر 2008 از ارزش 369.97% در بازار تا منهای 17.7% افت کرد

post-14960-0-47784500-1420615334.jpg

تحولات منطقه ای در خاورمیانه و کشورمان که دچار تحولات زیادی میشوند یکی از اساسی ترین نقشها را ایفا میکند، همانطور که میدانید تحولات کشورهای عربی منطقه (همون بهارعربی) در چند سال پیش تاثیر زیادی بر بازار گذاشت.

اما بپردازیم به متغیر بزرگ یعنی کشور خودمون:

قیمتها به طبع بر اساس دلار است و بیش از 90% پایه قیمتها بر اساس دلار (گاها تا 120% قیمت دلار) پس باید قیمت دلار را پیش بینی کرد

post-14960-0-98321200-1420622353.jpg

نمودار نرخ افزایش قیمت دلار از انقلاب بزرگ کشور عزیزمان ایران از سال 1357 تا 1392 نشان داده که در مجموع 35 سال میانگین افزایش دلار 17% در هر سال به نسبت سال قبل (البته افت و خیز این درصد از 1% تا 76% به نسبت سال قبل متغیر است)

با توجه به اینکه دولت در سه ماهه اول سال 1394 قرار است تغییراتی در واحد پولی و مقدار 0 های آن انجام دهد و اگر برنامه را کمی به تاخیر بیاندازد و در سه ماهه دوم یا سوم برنامه اش را اجرا کند باعث می شود تا ارزش پول ملی تا حدی احیا شود.

پیش بینی من این است که تا اواخر امسال دلار با قیمت 3650 تا 3750 تومان بسته خواهد شد و در 50 تا 70 روز اول سال 1394 با افزایش روبرو خواهد شد تا در 4050 تا 4300 تومان با تغییر واحد پول روبرو شود و آن زمان ما 1 دلار را با 430 تومان جدید خواهیم دید پس از آن تغییرات در ذهن ما بزرگنمایی نمی کنند. مثال: با واحد جدید پول اگر دلار از 430 تومان به 460 تومان افزایش پیدا کند به عبارتی به پول امروز تغییر از 4300 به 4600 تومان است که در این صورت ذهن ما تغییرات را بزرگ می بیند ولی در صورت اول زیاد تغییری احساس نمی کنیم

و اگر تکنیک دو بار تغییر واحد پول که بطور مثال در ترکیه اتفاق افتاد (به فاصله یک تا دو سال دوبار تغییر واحد پول) را در پیش بگیرد قیمت دلار در واحد جدید به ظرف 2 تا 3 سال تا مرز 1000 تومان جدید پیش خواهد رفت اما این روش مستلزم این است که در تغییر اول اشتباهی خواسته رخ دهد مثلا نام واحد پول با این دلیل که استقبال عمومی را به همراه نداشت به ناچار وارد تغییر دوم شود (مثلا اسمشو بزارن پارسی بعدا بکنن تومان و یا بلعکس و یا یه جور دیگه اصلا)

بنظرم در این باره که قیمت افت خواهد کرد زیاد خوش بین نباشید و در این فکر باشید که قیمتها ثابت بماند حداقل برای 2 سال (به یاد سالهای 1381 تا 1389 که 8 سال ثبات با دخالت های بی وقفه و ستودنی دولت برقرار بود!)

اگر برای پیشرفت فردا معیارهایمان را انتخاب کنیم و با تلاش به آن برسیم، فردا باز هم عقب هستیم. چون کسانیکه الان از ما پیشرفته تر هستند نیز به فکر پیشرفت فردا هستند.

ولی با تلاش بیشتر تا چند مرحله دیگر فاصله ها کمتر از امروز خواهد شد و در نقطه ای یکسان خواهیم شد. (فکر کنم تا 123 سال دیگر، اگر هم کاری نکنیم 456 سال دیگر)

اگر آنها اشتباهاتی کردند به ما کمکی نخواهد کرد، اما اشتباهات ما به آنها کمک های زیادی میکند (کرده)

برای بررسی باقی مسائل یه پست دیگه هم مینویسم (همین 2 ساعت وقت برد)

نظر شخصی من اینها بودند.

با تشکر از وقتی که برای خوندن گذاشتید

esi-esi

post-14960-0-47784500-1420615334_thumb.jpg

post-14960-0-98321200-1420622353_thumb.jpg

ویرایش شده توسط esi-esi
لینک به دیدگاه

مهمان
This topic is now closed to further replies.
 اشتراک گذاری

• اضافه کردن...