رفتن به مطلب

فرهنگ سازی شخصیت

Naji
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام به خانواده لیون

دوستان عزیزم مدتیه که خیلی چیزهای آزاردهنده میبینم تو شهرو کشور و محیط اطرافم ، و این آزار گاهی خیلی تاسف آور میشه. دیدن چیزها و رفتارهای نا هنجار آدمها دو حالت رو برای افراد می تونه ایجاد کنه :

اول اینکه اونقدر رفتارهای غیر اصولی و خلاف نظم و هنجار میبینیم که اون فعل واسمون میشه عادت و فرهنگ و شخصیتمون به همون صورت شکل میگیره .

حالت دوم اینه که نمی تونیم رفتارهای زشت روتحمل کنیم و در صدد رعایت کردن اصول بر می آییم.

تو مملکت ما صد البته که حالت اول عمومیتش بیشتره متاسفانه یا بهتره بگم بدبختانه.

ما تو مملکتی زندگی می کنیم که ادعای فرهنگ غنی و 2500 ساله ایرانی رو داریم اما به جرات می گم روز به روز داریم دور ودورتر میشیم از اصالت و مفهوم انسانیت!!!!

مصادیقش هم الا ماشالله زیاده دور و برمون.....

- عکس العمل و فحاشی های آنچنانی در مقابل نظرهای مخالفمون در شبکه های اجتماعی مثال ساده و عام و البته بارزیه از دور شدن از اصل اخلاق و عفت کلام وگفتمان سازنده .

- پخش فیلم و تصاویر لحظات واپسین همراه با زجر مرتضی پاشایی عزیز مصداق بارز و وحشتناکی از خصائص غیر انسانی بعضی از ماست!!!!

- در مراسم سوگواری و تشییع جنازه این مرحوم دیده شدن صد ها موبایل در حال فیلم برداری منظره  زیبای حمایت و مهربونی مردم رو زیر سوال میبره...

- بوق های گاه و بیگاه ما راننده ها ، شلیک شدن ماشین هامون پشت چراغ قرمز قبل از سبز شدن،راه ندادن به همدیگه، همه نشون از کم تحمل شدن و بی صبری روز افرزونمونه.

- پرت کردن زباله با آسودگی خیال هر چه تمام تر از خودرو، پر شدن تفرجگاه هایمان از زباله، پیامی جز باراومدن و رشد کردن با بی نظمی نداره.

اینها مثالهایی هست که همه ما سالهاست در کنارش داریم زندگی می کنیم.عده ای از ما بی توجه به اونها و عده ای هم در تلاش جنگیدن با برهنگی فرهنگی.

من به عنوان یه شهروند ایرانی اذیت میشم این چیزهارو میبینم.خیلی وقت ها هم شده بی فرهنگی کردم اما مدتیه که سعی میکنم :

زباله ساز محیطم نباشم.

آستانه صبر و تحملم رو بالا ببرم.

به رفتارهای نا هنجارم فکر کنم قبل از انجامشون.

و در یک کلام مسئول رفتارم باشم.

هدف من نوعی از ایجاد این تاپیک این بود که بییاییم همه با هم تو روزمره گی هامون مسئولیت رفتارهامون رو تکرار و تکرار کنیم تا اگر ناهنجاری داریم با کمی فکر مانع انجامش بشیم و به حداقل یکی از اطرافیانمون هم این موضوع رو یادآوری کنیم.

خواهشم از دوستان اینه که کوچکترین چیزها رو هم که به فکرشون میرسه بیان کنن به این امید که تو باطنمون اون فعل خطا رو حذف کنیم.

همه ما باید از خودمون شروع کنیم

ویرایش شده توسط Naji
لینک به دیدگاه

واقعا تاپیک خوبی زدید

دستتون درد نکنه

انیدوارم فعالان لیونی چند برابر بشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود بر شما دوست عزیز و تقدیر از سطح فهم تان،اقدام شما جای بسی امید و خوش بینیه

واقعیتش همه ما می تونیم ساعت ها ادعای روشنفکری و مدرنیته کنیم  اما هیچ یک از ما خیلی پایبند نیستیم،طرف در حضور یک جمع خاص فوقالعاده جنتل منه اما در جای دیگه پیش رفیق و همسر و همسایه و مادر نیاز به رواندرمانی داره.امیدوارم این بحث رو با حضور همه عزیزان ادامه بدیم.

با احترام به تک تک شما بزرگان @};- 

لینک به دیدگاه

رعایت کردن نوبت تو صف ها هم از اون چیزاست که واقعا نیاز به فرهنگ سازی داره

لینک به دیدگاه

دستت درست :x :clapping:

بله اين موضوع خيلي جاش خاليه در همه ي عرصه ها ....

http://lioncomputer.ir/forum/index.php?showtopic=35562

ویرایش شده توسط Vill
لینک به دیدگاه

از نظر من در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلات فرهنگی در جامعه ریختن اشغال بر روی زمین و سطح خیابانها است که باعث میشه محیطی که خودمون توش زندگی میکنیم الوده بشه و سلامت همه به خطر بیفته

فرهنگسازی در ایران خیلی وقت میبره شاید 2500 سال طول بکشه که عوامل این ناهنجاریهای اجتمایی بتوانند به اون فرهنگ تمدن 2500 ساله قدیم برسن

چیزی که بین مردم رایج هست فقط تمسخر دیگران و خندیدن هست

تاپیک درست کردن خیلی خوب هست ولی ما باید خارج از این تاپیک برای ترویج فرهنگ درست به جامعه فعالیت کنیم ودر سایتهای مختلف هم فعالیت کنیم

البته ناگفته نماند این کارها را دولت باید در قبال ملت انجام بده نه ملت در قبال ملت

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

در ابتدا باید انسان بود  انسان دقت کنید -وگرنه همه آدم ها شبیه  آدم هستند -اون خصایصی که انسان رو اشرف مخلوفات میکنه اونها مهمه-وگرنه همه   موجودات چهارپا و دو پا شبیه هم هستند.همه موجود زنده هستند و حق زندگی دارند -انسانیت باید باشه  تا همه چیز شکل بگیره وگرنه ......

ویرایش شده توسط rezagtx
لینک به دیدگاه

از نظر من در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلات فرهنگی در جامعه ریختن اشغال بر روی زمین و سطح خیابانها است که باعث میشه محیطی که خودمون توش زندگی میکنیم الوده بشه و سلامت همه به خطر بیفته

فرهنگسازی در ایران خیلی وقت میبره شاید 2500 سال طول بکشه که عوامل این ناهنجاریهای اجتمایی بتوانند به اون فرهنگ تمدن 2500 ساله قدیم برسن

چیزی که بین مردم رایج هست فقط تمسخر دیگران و خندیدن هست

تاپیک درست کردن خیلی خوب هست ولی ما باید خارج از این تاپیک برای ترویج فرهنگ درست به جامعه فعالیت کنیم ودر سایتهای مختلف هم فعالیت کنیم

البته ناگفته نماند این کارها را دولت باید در قبال ملت انجام بده نه ملت در قبال ملت

با احترام به نظر شما دوست عزیز ،باید بگم به نظر من اتفاقا مشکلات فرهنگی هر جامعه بیشتر به دست ملت او کشور حل میشه تا دولتش. امثال من و شما میشیم یه ملت و مجموعه رفتارهامون هست که میشه کلکسیون فرهنگ کشور ایران.

فرضا چرا من وقتی میرم خارج از کشور و بر میگردم از محیط و تمییزی اونجا واسه دوستام تعریف میکنم؟!  چون قبل از هر چیز مردم اون کشور خواستن که به اینجا رسیدن. واسشون هر رفتاری غیر از نظم عجیبه...

چرا یه خارجی باید بیاد ازروی پل هوایی یکی از 4 راههای پر تردد تهران، بی نظمی و آشفتگی و تو هم لولیدن عابرین و خودروها که به طرز وحشتناکی خنده دار و البته باعث شرمساری  هست رو بکنه سوژه و صدای خنده هاش هم ضبط بشه و اون رو بذاره تو یوتیوب و آبروی ملتی به همین راحتی بره!!!!!!

به نظرم هر وقت توی یک مجموعه ای اعضا به خودشون بیان مشکلاتشون حل میشه ، که تو این پروسه قطعا کمک دولت و دستگاه قدرت خیلی موثر هست.

ویرایش شده توسط Naji
لینک به دیدگاه

دوست عزیز وقتی صدای شما از یک شبکه تلویزیونی پخش بشه یا در روزنامهای کثیرالانتشار باشه خیلی بیشتر تاثیر داره تا اینکه بین چند نفر تبادل اطلاعات بشه.....

من و شما و خیلیهای دیگه میتونیم ولی تا یه حدی ولی اگر همه جا تبلیقات باشه تاثیرات باورنکردنی داره

لینک به دیدگاه

خیلی خوشم اومد ! حرف دلم بود ... حرفی که میخوام کل ایرانیا بشنون ! حیف نمیشه یه کلیک کردو Repulation رو داد بالا ! خیلی خوشم اومد از صداقت شما !  کاش میشد تو روزنامه ای یا تلویزیون پخش میشد این حرفتون ! (Y)

zwgm8o9lqvqyizxrpz.png

لینک به دیدگاه

خیلی خوشم اومد ! حرف دلم بود ... حرفی که میخوام کل ایرانیا بشنون ! حیف نمیشه یه کلیک کردو Repulation رو داد بالا ! خیلی خوشم اومد از صداقت شما !  کاش میشد تو روزنامه ای یا تلویزیون پخش میشد این حرفتون ! (Y)

zwgm8o9lqvqyizxrpz.png

دقیقا همینطوره دوست عزیزم.این حرفا حرف دل همه ماست. هممون از نا هنجاری هایی که میبینیم اذیت میشم اما مهم اینه که خودمون دنباله رو این نا هنجاریها نباشیم. حیف ما ایرانی ها با قلبای مهربونمونه که اینجور حواشی بقیه ابعاد انسانی و خوبمون رو زیر سوال میبره. همممون باید دلسوز کشورمون باشیم.

راستش گفتن این باید و نبایدها واسم اصلا آسون نیست.می دونید چرا؟ چون متاسفانه تو زموونه ای زندگی می کنیم که خوب بودن و خوب رفتار کردن اصلا آسون نیست.

بعضی وقتا می دونی به چی فکر می کنم؟

اینکه ما ایرانی ها چقدر از هم دور شدیم و چقدر دوست داشتن همدیگه و فداکاریهامون  داره کمرنگ میشه و بعد به خودم میگم ما همون مردم دوران جنگیم که چقدر دوست داشتیم همو و چقدر فداکار بودیم واسه همدیگه. پس چه بلایی به سرمون اومده....

ویرایش شده توسط Naji
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

ناجی جان واقعا و واقعا به نکات و مسائل خیلی مهمی اشاره کردی که باید روش کار بشه و من و شما و همه باید 

با همفکری و جدیت این مسائل رو رعایت کنیم و حتی تلاش کنیم تا کوچکترین خطایی ازمون سرنزنه و سرلوحه زندگی و آیین نامش کنیم 

با تمام مواردی که فرمودین متاسفانه کم و بیش برخورد داشتیم و در روزمره زندگی و محیط پیرامونمون میبینیم و میبینیم که 

چه بی نظمیها و بی فرهنگیها و بی عدالتیها ( خیلی وحشتناک ) و بی شرمیها و عدم رعایت مسائل عمومی و هنجارها و خیلی چیزای دیگه رو مرتکب میشن 

من خودم به دلیل شرایط شغلی تو محیط باز و بین مردم هستم و متاسفانه برای من کمی سختر هست چون بیشتر چنین رفتارهایی رو میبینم 

و همیشه هم تلاش میکنم تا مانع یا جوری اصلاحش کنم و درسته که خیلی وقتها درست نمیشه ولی خب منم هیچ وقت از کنارش رد نمیشم 

و نخواهم شد چون ضررش به خود ما بر میگرده / برای خیلیها دیگه عادت شده چنین رفتارهایی چون هیچ کس به این شخص و اشخاص 

تذکر نداده و اگر فقط چند نفر به این شخص و اشخاص تدکر داده بودند مطمئنن اون فرد کاری که درست بوده رو انجام میدا 

ماها متاسفانه همیشه بهانه ای برای انجام چنین رفتارهایی رو داریم و داریم از روش کپی میکنیم بدون اینکه بفهمیم درسته یا غلط

که باید با یک اراده محکم ترکشون کنیم و از نوع شروع کنیم / به فرض مثال همین ریختن اشغال در معابر عمومی یا اتوبوس یا مترو 

یک روز که طبق روال همیشه به طرف محل کار میرفتم دیدم یک اتومبیل که کنار ایستاده بود کیسه پری رو انداخت بیرون و دستاش رو با دستمال پاک کرد 

و اونو هم انداخت بیرون ماشین که بنده با آرامش تمام نزدیک شدم و بعداز سلام گفتم " ببخشید دیگه " و آشغالهارو از زمین برداشتم و با طی چند قدم اونارو داخل سطل آشغال

انداختم و به مسیرم ادامه دادم که بعداز لحظه ای صاحب ماشین و خانومش منو آقا آقا صدا کردند که منم گفتم بله که خداشاهده صورت ایشون قرمز شده بود و ازم عذرخواهی کرد و خاموش 

هم همچنین و گفتن خیلی شرمنده شدیم و فلان و فلان که منم گفتم من که کاری نکردم و من و شما نداریم که مطمئن باشین این دو زن و شوهر انسانهای بدی نبودند 

ولی همونطور که گفتم عادت کرده بودن به چنین رفتارهایی و مطمئن باشین ایشون هر وقت بخواد چنین کاری رو تکرار بکنه یاد این لحظه خواهد افتاد و رعایت خواهد کرد 

و مطمئنن برای دیگران هم چنین رفتاری رو انجان خواهد داد چون خوشدون دیدند که کارشون اشتباه بود 

و به فرض مثال از همین فضای مجازی و خونه و بیرون از خونه و به ترتیب توی محل کار و محیط بیرون و همین طور ادامه بدیم  ..... 

در مورد ویدئوی مرگ مرحوم پاشایی که چند تن از همکاران با اشتیاق خاص به همدیگه نشون میدادن من خیلی خیلی ناراحت شدم و بعداز رسیدن به محل با عصانیت 

به اون هماکارانم گفتم " واقعا دیدن مرگ ذجر کشدن یک انسان اینقدر جالبه ؟ خجالت نمیکشین ؟ فرض کنین خودتون تو اون تخت هستین آیا بازم جالب و دیدنی هست ؟ " و محل رو ترک کردم به طرف مغازه 

یه جوری هم برای خودم به عنوان انسان ناراحت شدم و هم برای اون دسته از انساهایی که هنوز به حد شروع تکامل ذهنی هم نرسیدند / قربون خدا برم که انسان رو اشرف مخلوقت کرده ولی ...

بعداز فیلم لامپ حالا نوبت فیلم جان دادن یک انسان بود که باید میدیدیم !! واقعا چرا و خیلی چراهای دیگه که حل نشده باقی موندن و کسی هم اون 

تلفن همراه یا بهتر بگیم فاش کننده اسرار خصوصی مردم رو کنار نمیزاره و از فیلم برداریش لذت میبره و لذت بیشتر رو وقتی میبره که خواهش میکنن 

تا بلوتوث کنن برای افراد دیگر و لذت بیشتر و بیشتر رو وقتی میبره که با کیفیتها و فرمتهای متوع آپلود کنه تو وب سایت یا هر جهنم دیگه ای و ریختن عابروی یک انسان دیگر و این چرخه به ظاهر خوشایند همچنان ادامه داره و .....

بنده یک بارم برای انجام چکاپ به یکی از بیمارستانهای شهر رفتم و بعداز ویزیت دکتر به طرف آزمایشگاه برای گرفتن خون روانه شدم داخل آزمایشگاه که شدم فکر کردم وارد

یک شهر شدم از پیر و جون گرفته تا بچه و زن و بیمار ... به هر حال شماره گرفتم و در کنار دیواری ایستادم تا نوبتم بشه و تقریبا نفراتی که حدس زدم قبل از من حدود 60 نفری بودند 

به هر حال بعداز نیم ساعت یکی از دوستانم که کارمند اونجا بود به بنده نزدیک شد و بعداز سلام و احوال پرسی گفت دفترچتو بده کاراش رو انجام بدم سریع .... خب من به افرادی که منتظر ایستاده بودند و به 

افراد پیری که حتی نمیتونستن سرپا وایستن نگاه کردم و با خوشرویی گفتم نه مرسی میخوام کمی تمرین ایستادن بکنم اونقدر رو صندلی میشینم که باد کردم و خلاصه بعداز کلی خواهش ایشون من راضی نشدم البته 

جوری نگفتم که ایشون ناراحت بشن چون ایشون هم میخواستن محبت کنن ولی جوری رفتار کردم که درک کنن که برای چی من از دادن دفترچه امنتا میکنم و خوشبختانه ایشون هم فهمیدن و بنده هم 

خیالم راحت شد که دیگه ایشون با وجود بنده یا هر دوست دیگری در اونجا هیچ اسراری نخواهند کرد و به دیگران احترام خواهد گذاشت

خیلی کاراها هست که میتونیم فقط برای ارامش وجدانمون انجام بدیم و مطمئن باشین اون لحظه  لحظاتی شیرین خواهند بود و باید به دیگران و حقوقشون احترام بزاریم هر طور که بتونیم

بلاخره گفتنی زیاده و من به عنوان عضو خیلی کوچیکی از این جامعه عظیم شب هر روز در تلاش هستم که این موارد رو رعایت کرده و نه تنها برای خود بلکه برای دیگران هم تذکر بدم یا با رفتارهای 

حرفه ای بهشون بفمونم که کاری که انجام میدن اشتباه هست و هیچ  وقتم خسته نخواهم شد هیچ وقت چون هم خودم و هم مردمم و هم کشورم و محیط زندگیمو دوست دارم 

به امید روزهای بهتر 

ویرایش شده توسط ATA_SE7EN
لینک به دیدگاه

ماشاالله عطای عزیز من که به شخصه چیز یاد گرفتم از پستت.

دقیقا چیزی که درباره صحنه سازی اون شخص زباله ریز تو ذهنش گفتی کاملا درسته.

یعنی با این کار به اون فعل عینیت بخشیدی واسه اون بنده خدا.

هر کدوم از ما یه قدم برداریم ایرانمون میشه گلستون

لینک به دیدگاه

همه چیز از خودم من شروع میشه و توی پست اول کلمه بسیار زیبایی دیده میشه مسئول

ما میتونیم روی دیگران با نوع رفتارمون تاثیر بگذاریم . پس اول خودمون بعد دیگران

تاپیک تاثیر گذاریه @};- @};- @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

SMS شده ابزار جک در صورتی که اسمش معلومه از اول برای مواقع اضطراری ایجاد شده-بلوتوث شده مرکز پخش ویروس !من حتی یک بار هم برای گرفتن فایل بلوتوث روشن نکردم غیر از اتصال هدست بلوتوث-واقعا نمیدونم مردم از دیدن این تصاویر مزخرف تو موبایل هاشون چه حسی دارن-من تنها فایل ویدویی که در گوشی امه ویدویی مال خود HTC است!! حال آدم بهم میخوره همینطور بعضی ها راه میرن میگن بلوتوث-جالبه اسم تکنولوژی هم جای اسم کل فرایند رو گرفته به همش میگن بلوتوث -به اون فایل ها  میگن بلوتوث!!اکانتهای شبکه های به قول خودمون اجتماعی مون هم که دیگه عالی و بمب اخلاق و زیبای شناسی و انسان شناسی ووو

آدم هیچی نگه بهتره-باید سکوت کرد.

لینک به دیدگاه

چیزی یادم اومد که فکر نکنم تا به حال کسی ندیده باشه

سوار شدن در ایستگاهای اتوبوس و مترو

مردم طوری سوار میشن که ادم ..........تاکید میکنم ( آدم ) هم شاخ در میاره خیلی وقتها یاد صحنه سوار شدن مردم به کشتیهای نجات در فیلم (2012) میفتم و فکر میکنم اخرین لحظات زندگیم را دارم سپری میکنم و اگر سوار اتوبوس نشم تا چند دقیقه بعد

امواج دریا میرسن و ما زیر اون امواج جونمون را از دست میدیم

نمیدونم اگه طرف اینقدر عجله داره که نمیتونه منتظر اتوبوس یا قطار بعدی باشه چرا با تاکسی یا ماشین دربستی نمیره

خدا شاهده خیلی از حیوانات هم نظم را رعایت میکنن

چیزی هم بهشون میگی دعوا میشه و بزن بزن

خیلیها هم خودشون را زدن به اون راه با اونها چکار باید کرد

فکر کنم اگر حرف پول و جریمه در بین باشه دولت وارد عمل بشه همونطوری که جدیدا سر هر چهارراهی دوربین میزارن که مردم متخلفی که پرورش دادن را جریمه کنن و ازشون پول بگیرن

لینک به دیدگاه

همه چیز از خودم من شروع میشه و توی پست اول کلمه بسیار زیبایی دیده میشه مسئول

ما میتونیم روی دیگران با نوع رفتارمون تاثیر بگذاریم . پس اول خودمون بعد دیگران

تاپیک تاثیر گذاریه @};- @};- @};-

SMS شده ابزار جک در صورتی که اسمش معلومه از اول برای مواقع اضطراری ایجاد شده-بلوتوث شده مرکز پخش ویروس !من حتی یک بار هم برای گرفتن فایل بلوتوث روشن نکردم غیر از اتصال هدست بلوتوث-واقعا نمیدونم مردم از دیدن این تصاویر مزخرف تو موبایل هاشون چه حسی دارن-من تنها فایل ویدویی که در گوشی امه ویدویی مال خود HTC است!! حال آدم بهم میخوره همینطور بعضی ها راه میرن میگن بلوتوث-جالبه اسم تکنولوژی هم جای اسم کل فرایند رو گرفته به همش میگن بلوتوث -به اون فایل ها  میگن بلوتوث!!اکانتهای شبکه های به قول خودمون اجتماعی مون هم که دیگه عالی و بمب اخلاق و زیبای شناسی و انسان شناسی ووو

آدم هیچی نگه بهتره-باید سکوت کرد.

چیزی یادم اومد که فکر نکنم تا به حال کسی ندیده باشه

سوار شدن در ایستگاهای اتوبوس و مترو

مردم طوری سوار میشن که ادم ..........تاکید میکنم ( آدم ) هم شاخ در میاره خیلی وقتها یاد صحنه سوار شدن مردم به کشتیهای نجات در فیلم (2012) میفتم و فکر میکنم اخرین لحظات زندگیم را دارم سپری میکنم و اگر سوار اتوبوس نشم تا چند دقیقه بعد

امواج دریا میرسن و ما زیر اون امواج جونمون را از دست میدیم

نمیدونم اگه طرف اینقدر عجله داره که نمیتونه منتظر اتوبوس یا قطار بعدی باشه چرا با تاکسی یا ماشین دربستی نمیره

خدا شاهده خیلی از حیوانات هم نظم را رعایت میکنن

چیزی هم بهشون میگی دعوا میشه و بزن بزن

خیلیها هم خودشون را زدن به اون راه با اونها چکار باید کرد

فکر کنم اگر حرف پول و جریمه در بین باشه دولت وارد عمل بشه همونطوری که جدیدا سر هر چهارراهی دوربین میزارن که مردم متخلفی که پرورش دادن را جریمه کنن و ازشون پول بگیرن

دقیقا همینطوره.

به نظرم باید یک اصل رو همیشه تو اولویت بگذاریم و اون احترام به حقوق شهروندی دیگران هست

این کلید بزرکیه واسه حل مشکلاتمون

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...