رفتن به مطلب

Recommended Posts

• کاربر ویژه

1ynkyy5743raqk89k6e.jpg

• اورکلاکینگ به فرآیندی گفته می شود که طی آن تنظیمات سخت افزاری به منظور افزایش سرعت و عملکرد سیستم ،از مقدار اولیه تعریف شده توسط سازنده افزایش می یابد.این کار معمولا در مورد سرعت گذرگاه مادربرد ها،سرعت پردازنده ها،فرکانس حافظه ها و کارت گرافیک ها و یا همه آنها صورت می گیرد.این عمل به صورت روز افزونی توسط گیمرها و خوره های کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد.
  • پردازنده های مرکزی یا CPU معمولا توسط سازنده آنها به منظور یافتن فرکانسی که در آن دچار اشکال و یا خطا می شوند،مورد آزمایش قرار میگیرند،سپس فرکانس  یا سرعت پیش فرض را بر روی مقداری  کمتر از آنچه که پردازنده دچار اشکال می شود(فرکانس یا سرعت مطمئن و پایدار)،قرار می دهند.
  • برخی مواقع سازندگان به دلایلی محصولی سریع تر را محدود و در قالب محصولی ضعیفتر به بازار عرضه می کنند که برای اورکلاکرها ثروتی باد آورده تلقی می شود،در حقیقت چیزی فراتر از آنچه که انتظار میرفت به دست می آورند،نظیر برخی پردازنده های AMD که تعدادی هسته مخفی قابل استفاده داشتند.
  • با اورکلاک کردن فرکانس گذرگاه سیستم میتوان بهبودی کلی را در کل سیستم به وجود آورد که میتواند سرعت کلیه اجزای سیستم را افزایش دهد.اگر فقط پردازنده مرکزی اورکلاک شود،کل سیستم دچار افزایش کارایی نخواهد شد.
  • برای برخی اورکلاکینگ صرفا یک سرگرمی است،اما خوره های سخت افزار هزینه زیادی را صرف تهیه کولرهای قدرتمندی به منظور دستیابی به بهترین نتایج می کنند.با این حال اورکلاکینگ برای عده ای باعث افزایش رایگان کارایی می شود.
  • باید در نظر داشت که اورکلاکینگ هریک از اجزای کامپیوتر میتواند ضمانت نامه یا گارانتی آن را باطل کند.
  • اورکلاکینگ غالبا در مورد پردازنده های مرکزی،ماژول های حافظه و پردازنده های گرافیکی صورت میگیرد،اغلب اورکلاکینگ ها از طریق بایوس مادربرد اعمال می شود اما برنامه هایی هم هستند که به وسیله آنها می توان از داخل خود سیستم عامل اقدام به اورکلاکینگ کرد.
  • باید در نظر داشت که اورکلاکینگ در شرایط نادرست(دمایی و ولتاژی) , با اطلاعات ناکافی و  استفاده از تنظیماتِ نادرست میتواند باعث آسیب به قطعات و باطل شدن گارانتی گردد .*

نویسنده: خبات کریمی

*: Farjam@

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

جالبه ، ساده و روان دستت درد نکنه مهندس کریمی 

میخام اورکلاک یادبگیرم .

لینک به دیدگاه

ممنون از اطلاعاتی که دادید :cool:

الان من afterburner رو که باز می کنم در تنظیمات کارخونه ای(!) کورکلاک گرافیک قابل افزایشه اگه زیادش کنم چیزی نمیشه؟؟

gt630 2gb

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون از اطلاعاتی که دادید :cool:

الان من afterburner رو که باز می کنم در تنظیمات کارخونه ای(!) کورکلاک گرافیک قابل افزایشه اگه زیادش کنم چیزی نمیشه؟؟

gt630 2gb

کور کلاک و مموری کلاک رو 5 تا 5 تا افزایش بده به پایداری رسیدی سیو کن

به نظر من کوکلاک 1052

مموری کلاک 652 بهترین حالت هست البته مموری کلاک 852 هم میشه کرد ولی بعد یک ساعت بازی کردن سیستم قاطی میکنه

لینک به دیدگاه

کور کلاک و مموری کلاک رو 5 تا 5 تا افزایش بده به پایداری رسیدی سیو کن

به نظر من کوکلاک 1052

مموری کلاک 652 بهترین حالت هست البته مموری کلاک 852 هم میشه کرد ولی بعد یک ساعت بازی کردن سیستم قاطی میکنه

مطمئنی؟؟

سیستمم نره رو هوا

گارانتی باطل نمیشه؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

مطمئنی؟؟

سیستمم نره رو هوا

گارانتی باطل نمیشه؟

حالا این اعداد که گفتم روی هر کارتی به یک شکلی هست دلیلی بر استاندارد بودن نیست

شما اروم اروم از عدد خودت 5 تا 5 تا بیا بالا 

بعد از هر 5 تا بالا اودن یک تست بگیر ببین خوب رندر میکنه یا خش داره یا اینکه تصویر لگ داره ؟

ممکنه با اتفاقات عجیبی روبرو بشی مثل خاموش روشن شدن صفحه یا گیرکردن - نویز دار بودن - یا گیر کردن 

که بهتره ریست کنی سیستم رو و مشکلی هم نداره به گارانتی هم ربطی نداره 

لینک به دیدگاه

حالا این اعداد که گفتم روی هر کارتی به یک شکلی هست دلیلی بر استاندارد بودن نیست

شما اروم اروم از عدد خودت 5 تا 5 تا بیا بالا 

بعد از هر 5 تا بالا اودن یک تست بگیر ببین خوب رندر میکنه یا خش داره یا اینکه تصویر لگ داره ؟

ممکنه با اتفاقات عجیبی روبرو بشی مثل خاموش روشن شدن صفحه یا گیرکردن - نویز دار بودن - یا گیر کردن 

که بهتره ریست کنی سیستم رو و مشکلی هم نداره به گارانتی هم ربطی نداره 

کور کلاک رو 30 مگاهرتز و

مموری کلاک رو 10 مگاهرتز بردم بالا.

فعلا که بوی دود نمیاد :|

لینک به دیدگاه

حدود ده فریم افزایش داشتم :clapping:

ولی احساس میکنم رنگها تیره تر شدن :( :eek:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

• باید در نظر داشت که اورکلاکینگ هریک از اجزای کامپیوتر میتواند ضمانت نامه و یا گارانتی را باطل کند.

نویسنده: خبات کریمی

بطور کلی مطلب خوبی بود اما در مورد این سطری که نقل قول کردم ضمن احترام به نظر شما دوست عزیزم باید بگم که همیشه اینطور نیست

اگر همیشه قرار بود اورکلاک باعث پریدن گارانتی بشه کمپانی ها بوردهای مخصوص اورکلاکینگ نمیساختن و یا اگر هم میساختن اینقدر سیستم های اورکلاک اتوماتیک رو که با فشار یک دکمه سیستم رو اورکلاک میکنن گسترش نمیدادن و خط مشی و مانوور تبلیغاتیشون و حتی رقابتشون رو به سمت توانایی اون قطعات در اورکلاکینگ و پایداریشون در اورکلاکینگ نمیبرند

تعدادی از این بوردها:

http://www.asus.com/Motherboards/MAXIMUS_VI_EXTREME/

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4949#ov

http://www.msi.com/product/mb/Z87-MPOWER-MAX.html#hero-overview

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z87%20OC%20Formula/

http://www.evga.com/Products/Product.aspx?pn=152-HR-E979-KR

البته اینها فقط تعداد اندکی از این بوردها بودن و انواع زیادی از این بوردهای مخصوص اورکلاک وجود دارند در سوکت ها و پلتفرم های مختلف 

و یا مثلا کارتهای مخصوص اورکلاک یعنی سری Lightning و HOF و Classified و Matrix تولید نمیشدن .... در واقع همشون رو تا حد خاص و امنی میشه ولتاژ داد و اورکلاک کرد بدون اینکه گارانتی از بین بره... اما برای گذر کردن از محدودیت ولتاژبعضی کارت ها سوویچ هایی دارند برای برداشتن محدودیت اورکلاک, که وقتی پلمپ روی اون سوویچ باز بشه گارانتی از بین میره 

در کل اورکلاک در صورتی میتونه باعث از بین رفتن گارانتی یک قطعه بشه که در اون قطعه آسیب مشخص و واضحی ایجاد بشه که امکان ربط دادنش به اورکلاک و آسیب ناشی از اورکلاک وجود داشته باشه که این اتفاق هم در 85 درصد اوقات نمیوفته چون اکثر یوزرها دسترسی نرم افزارهایی که این محدودیت های ولتاژی رو کامل بر میدارند ندارند و اینکه معمولا قطعات های اند در دماهای بهتری استفاده میشوند

بنابراین اورکلاکینگ در چارچوب یک میزان امن برای کمپانیها مشکلی نداره

بیشترین میزان خرابی اینطور قطعاتی معمولا" به دلیل استفاده نا صحیح, استفاده در شرایط دماییه نادرست, مشکلات پاور و حتی خطاهای ضمن تولید هستن و خرابی های ناشی از اورکلاک واقعا سهم کمتری دارند... چون اورکلاک  در شرایط استاندارد و با وجود محدودیت مادربوردها در ست کردن ولتاژ های مختلف (مثلا به رنگ زرد و قرمز در آمدن ولتاژها وقتی که از محدوده امن ولتازی خارج میشید) و حتی با تنظیمات مبتدیانه در 99 درصد اوقات خطری نخواهد داشت 

منبع خاصی که جایی نوشته شده باشه برای صحبتهام وجود نداره و بیشتر منبعش بر میگرده به تجربیاتِ دوستان و استاتید فعال در زمینه سخت افزار و تجربیات شخصیه بنده و بر پایه توضیحات خود شرکت های تولید کننده

از نظر شخصیه بنده بهتره اون موردی که نقل قول کردم به این شکل باشه :

• باید در نظر داشت که اورکلاک در شرایط نادرست(دمایی و ولتاژی) , با اطلاعات ناکافی و  استفاده از تنظیماتِ ناصحیح میتواند باعث آسیب به قطعات و باطل شدن گارانتی گردد .

اصلا" قصدم ایراد گرفتن از متن و تصحیح نوشته شما و اینجور حرکات نیست و صرفا" خواستم نقطه مقابل اون بخش هم اشاره ای کنم @};-  

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کور کلاک رو 30 مگاهرتز و

مموری کلاک رو 10 مگاهرتز بردم بالا.

فعلا که بوی دود نمیاد :|

=))  =))  :clapping:

البته یادت نره که به کارت بدبخت یکم ولتاژ بدی باید ولتاژ رو انلاک کنی

ویرایش شده توسط GoldenHero
لینک به دیدگاه

بطور کلی مطلب خوبی بود اما در مورد این سطری که نقل قول کردم ضمن احترام به نظر شما دوست عزیزم باید بگم که همیشه اینطور نیست

اگر همیشه قرار بود اورکلاک باعث پریدن گارانتی بشه کمپانی ها بوردهای مخصوص اورکلاکینگ نمیساختن و یا اگر هم میساختن اینقدر سیستم های اورکلاک اتوماتیک رو که با فشار یک دکمه سیستم رو اورکلاک میکنن گسترش نمیدادن و خط مشی و مانوور تبلیغاتیشون و حتی رقابتشون رو به سمت توانایی اون قطعات در اورکلاکینگ و پایداریشون در اورکلاکینگ نمیبرند

تعدادی از این بوردها:

http://www.asus.com/Motherboards/MAXIMUS_VI_EXTREME/

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4949#ov

http://www.msi.com/product/mb/Z87-MPOWER-MAX.html#hero-overview

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z87%20OC%20Formula/

http://www.evga.com/Products/Product.aspx?pn=152-HR-E979-KR

البته اینها فقط تعداد اندکی از این بوردها بودن و انواع زیادی از این بوردهای مخصوص اورکلاک وجود دارند در سوکت ها و پلتفرم های مختلف 

و یا مثلا کارتهای مخصوص اورکلاک یعنی سری Lightning و HOF و Classified و Matrix تولید نمیشدن .... در واقع همشون رو تا حد خاص و امنی میشه ولتاژ داد و اورکلاک کرد بدون اینکه گارانتی از بین بره... اما برای گذر کردن از محدودیت ولتاژبعضی کارت ها سوویچ هایی دارند برای برداشتن محدودیت اورکلاک, که وقتی پلمپ روی اون سوویچ باز بشه گارانتی از بین میره 

در کل اورکلاک در صورتی میتونه باعث از بین رفتن گارانتی یک قطعه بشه که در اون قطعه آسیب مشخص و واضحی ایجاد بشه که امکان ربط دادنش به اورکلاک و آسیب ناشی از اورکلاک وجود داشته باشه که این اتفاق هم در 85 درصد اوقات نمیوفته چون اکثر یوزرها دسترسی نرم افزارهایی که این محدودیت های ولتاژی رو کامل بر میدارند ندارند و اینکه معمولا قطعات های اند در دماهای بهتری استفاده میشوند

بنابراین اورکلاکینگ در چارچوب یک میزان امن برای کمپانیها مشکلی نداره

بیشترین میزان خرابی اینطور قطعاتی معمولا" به دلیل استفاده نا صحیح, استفاده در شرایط دماییه نادرست, مشکلات پاور و حتی خطاهای ضمن تولید هستن و خرابی های ناشی از اورکلاک واقعا سهم کمتری دارند... چون اورکلاک  در شرایط استاندارد و با وجود محدودیت مادربوردها در ست کردن ولتاژ های مختلف (مثلا به رنگ زرد و قرمز در آمدن ولتاژها وقتی که از محدوده امن ولتازی خارج میشید) و حتی با تنظیمات مبتدیانه در 99 درصد اوقات خطری نخواهد داشت 

منبع خاصی که جایی نوشته شده باشه برای صحبتهام وجود نداره و بیشتر منبعش بر میگرده به تجربیاتِ دوستان و استاتید فعال در زمینه سخت افزار و تجربیات شخصیه بنده و بر پایه توضیحات خود شرکت های تولید کننده

از نظر شخصیه بنده بهتره اون موردی که نقل قول کردم به این شکل باشه :

• باید در نظر داشت که اورکلاک در شرایط نادرست(دمایی و ولتاژی) , با اطلاعات ناکافی و  استفاده از تنظیماتِ ناصحیح میتواند باعث آسیب به قطعات و باطل شدن گارانتی گردد .

اصلا" قصدم ایراد گرفتن از متن و تصحیح نوشته شما و اینجور حرکات نیست و صرفا" خواستم نقطه مقابل اون بخش هم اشاره ای کنم @};-  

به نظر شما کاری که من کردم و توی این تاپیک توی پستهای قبلی توضیح دادم درست بود؟؟

البته الان برگردوندم به تنظیمات پیشفرض.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود و احترام خدمت فرجام عزیز،در اینکه شما شخص با تجربه ای در زمینه سخت افزار و اورکلاکینگ هستین شکی نیست و بابت ابراز نظرشما دوست عزیز بسیار خوشحال و سپاسگزارم.

گفته شما کاملا درسته و با اجازتون به پست 1 اضافه میکنم،هدفه بنده از اون سطر بیشتر پیش آگاهی(caution) بود و "می تواند" اشاره داشت به "شاید،ممکن است،may"

فرجام جان در اصل هدفم از این مطلب بیان خیلی ساده بود اصلا قصد ورود به مسائل تخصصی تر اورکلاکینگ رو نداشتم چرا که واقعا تجربه عملی زیادی هم ندارم%

آقا خیلی خیلی خوشحالم که در این بحث شرکت کردین و همواره با آغوش باز منتظر نظرات ارزشمندتون هستم. @};- :x

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان انقد در مورد اورکلاکینگ نگران نباشید،البته باید اصول و قواعدش رو رعایت کنید.خوشبختانه قطعات امروزی اغلب مکانیزم های حفاظتی دارن که مانع از آسیب دیدن  قطعات میشن(البته نه همیشه)

الان چند ماهی میشه  که گرافیک مجتمع پردازنده پنتیوم 3220 یکی از دوستان رو به مقدار 600 مگاهرتز(بیش از نیم گیگاهرتز) اورکلاک کردم و هیچ مشکلی نداره

لینک به دیدگاه

• 7 ماه بعد...

over سی پی یو 8320 تا 4725 با خنک کننده 120k دما 45 درجه

تا 4.9 رفت ولی بخاطر فرکانس کم رم تصویر نداد

post-21090-0-29298300-1439975021_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...