رفتن به مطلب

Heat pipe یا لوله ناقل حرارت چیست و چگونه کار می کند؟

AORUS
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

cpusocket.jpg

لوله های ناقل حرارت(Heat pipe) لوله هایی هستند(معمولا از جنس مس) که می توانند مقدار زیادی حرارت را به سرعت از نقطه ای به نقطه دیگری منتقل کنند و به طور معمول به عنوان مسیری برای انتقال حرارت از هسته قطعات به سطح های دفع حرارت نظیر رادیاتور ها و حرارت گیرها مورد استفاده قرار می گیرند.

این لوله ها معمولا توخالی و توسط پودر(مس) و یا مایعاتی که رسانایی حرارتی بالایی دارند پُر و بسته شده اند.

animation.gif

یکی از کاربردهای روزافزون لوله های ناقل حرارت در سیستم های خنک سازی نوت بوک ها،مادربرد ها ، کارت های گرافیک و پردازنده ها است و دلیل استفاده از آن را می توان چنین بیان کرد:

• انتقال سریع حرارت از هسته به رادیاتور یا حرارتگیر
  • ایجاد تماس آسان تر هسته با رادیاتور یا حرارتگیر
  • فاصله میان رادیاتور و منبع حرارت که توسط لوله ایجاد میشود باعث خنک سازی بهتر رادیاتور میگردد
  • نصب حرارتگیر با فاصله از قطعات به منظور عدم تداخل حرارتگیر با سایر قطعات روی برد

با این حال لوله های ناقل حرارت ارزان،سبک و موثر هستند.

250px-Laptop_CPU_Heat_Pipe_Cross_Section

با توجه به اینکه این لوله ها متحرک نبوده و اجزای مکانیکی هم ندارند،نیازی به نگهداری خاصی نداشته و در استفاده معمول هیچ آسیبی نمی بینند.اگر لوله به درستی طراحی شده باشد مایع داخل آن فشاری حدود 1 اتمسفر داشته و این بدان معنا خواهد بود که خطر نشت آن تقریبا  نزدیک به صفر است.

نویسنده: خبات کریمی

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

درود جناب کریمی

ممنون بابت مطلب مفیدتون

این مطلب فقط در رابطه با مادربرد صدق میکنه؟

چه تفاوتی با Heat pipe ایرکولر داره؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود جناب کریمی

ممنون بابت مطلب مفیدتون

این مطلب فقط در رابطه با مادربرد صدق میکنه؟

چه تفاوتی با Heat pipe ایرکولر داره؟

سلام جناب رضایی عزیز

امیدوارم که مفید بوده باشه

خیر از نظر ساختاری هیچ فرقی ندارن.

@};-

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

خبات جان دستت دردنکنه

همیشه برام سوال بود که داخل این لوله ها چه چیزی بعنوان ناقل حرارت بکار رفته است.

لینک به دیدگاه

ممنون از مطلبتون، ای کاش از نحوه ی عملکردش بیشتر توضیح میدادید. خیلی جالبه، البته شاید زیاد تخصصی باشه برای اینجا

ویرایش شده توسط afshin b
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون 

یک سوال با خم کردن این میله ها مشکلی پیش نمیاد دوست عزیز ؟

لینک به دیدگاه

تشکر خبات جان  @};- پرچمت بدجور بالاست @};-

واقعا مرسی واسه خبرای دسته اولت .

خوبه ادم بدونه این لوله ها چه جوری کار میکنن و چه طور ساخته میشن من تا الان فک میکردم کلش مسه :laughing:  بسه دیگه نخندین  ^_^

+Like

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

جالبه که در بازار ایران و بازار رضا خیلیا به کولر ایر ( یا کولری که چیزی به اسم هیت پایپ داشته باشن) میگن کولر گازی  :D  :-?

لینک به دیدگاه

مطلب مفیدی بود 

یکی از دوستان توضیح بیشتر خواسته بودن در مورد نحوه عملکر که باید گفت نحوه عملکرد خیلی واضح هستش تو عکسهای متحرک واضح هست مایع ناقل حرارت وقتی گرم می شه خیلی سبک می شه و اتوماتیک به سمت ناحیه سردتر می ره (یعنی همون ناحیه ای که رادیات هستش) وقتی از جداره داخلی به منطقه رادیاتور رسید و خنک شد از جداره بیرونی بر به علت خنک شدن تمایل  پیدا می کنه به قسمت گرم که همون قسمتی هست که رو چیپه 

بنده خودم به شخصه برای 2-3 تا از برند های مختلف رو باز کردم ،این لوله های انتقال حرارت رو ،طراحی بعضیاشون هم با هم فرق می کنه و همشون مثل عکسی که دوستمون گذاشتن نیست  مثلا برای مادربردها برند معزم DFI داخل لوله ها شیارهای خیلی ریز بود  تازه مایع ناقل حرارت هم در برندها متفاوت هست در برخی مخلوطی ار مایع جیوه ای  برخی الکلی  و حتی من در جایی خوندم که بسته به نوع طراحی لوله از محلولی که بیشترش آب مقطر هست استفاده می شه

============================================================================================================================

به نکته خوبی اشاره کردی فرجام  =))

لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...
  • 3 ماه بعد...

شرمنده من یک سوال مضحک برام پیش اومده :D در ایر کولرهای پردازنده هم در داخل لوله های انتقال دهنده حرارت که با سطح پردازنده ارتباط دارن و بعد به سمت هیت سینک می روند مایع وجود داره؟!!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

شرمنده من یک سوال مضحک برام پیش اومده :D در ایر کولرهای پردازنده هم در داخل لوله های انتقال دهنده حرارت که با سطح پردازنده ارتباط دارن و بعد به سمت هیت سینک می روند مایع وجود داره؟!!!

سلام نه خواهش می کنم

غالباً در لوله های ناقل حرارات کوتاه  پودر هست

لینک به دیدگاه

سلام نه خواهش می کنم

غالباً در لوله های ناقل حرارات کوتاه  پودر هست

پس یعنی ما به هیچ عنوان در لوله های ناقل حرارت ایر کولرهای پردازنده مایع نداریم؟(یا در بعضی موارد داریم؟)

چون من تصورم این بود که فقط در واتر کولرها از مایع خنک کننده در درون لوله ها استفاده میشه و نه در ایر کولرها.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

پس یعنی ما به هیچ عنوان در لوله های ناقل حرارت ایر کولرهای پردازنده مایع نداریم؟(یا در بعضی موارد داریم؟)

چون من تصورم این بود که فقط در واتر کولرها از مایع خنک کننده در درون لوله ها استفاده میشه و نه در ایر کولرها.

بعید میدونم؛ نهایتاً شاید گاز هم باشه، چون مایع/ سیال پایدار در این فاصله کوتاه بازدهی نداره، البته گازها هم در لوله های کمی طولانی به مایع و دوباره گاز تبدیل میشن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام و خسته نباشید و تشکر از جناب کریمی عزیز بابت مطالب مفیدشون .

لینک به دیدگاه

• 6 ماه بعد...

بعید میدونم؛ نهایتاً شاید گاز هم باشه، چون مایع/ سیال پایدار در این فاصله کوتاه بازدهی نداره، البته گازها هم در لوله های کمی طولانی به مایع و دوباره گاز تبدیل میشن.

سلام

مرسی بابت مقاله (کلی خاطره از زمان دانشجویی زنده کردی برام) :D

در مورد مایع داخل باید بگم اصل کار همونه و مهم نیست طول لوله چقدره

مایع توی لوله با جذب گرما تبخیر میشه و چون توی فضای محدود لوله محبوسه به سرعت به منطقه سرد میرسه و اونجا گرما از دست میده و مایع میشه...لوله مسی فقط نقش محفظه رو داره و پودر یا الیاف بکار رفته توی لوله هم فقط برای زیاد کردن سطح تبخیر و میعان مایع هست

بدون مایع توش هیت پایپ تبدیل میشه به یه تیکه لوله مسی که انتقال نرخ انتقال حرارتش کمتر از 1 درصده مجموعه هیت پایپه

لینک به دیدگاه

• 5 ماه بعد...

من همیشه فکر می‌کردم داخل این لوله ها گازی شبیه فریون که تو کولر گازی و یخچال هست به کار رفته و کارکردش مثل کولر گازیه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...