رفتن به مطلب

معیارهای دقیق انتخاب سیستم

اشتراک گذاری

Recommended Posts

به نام خدا

دوستان سلام

چند وقتیه ذهنم  درگیر به اصطلاح معیارهای صحیح انتخاب سیستم  هستش. خیلی تو این سایتها گشتم و به یه نتیجه رسیدم. اونم اینکه بعضی اوقات دوستانی که اقدام به خرید سیستم میکنند شاید خیلی نیازواقعی و انتظار خودشونو از سیستم نمیدونند یا ازش سطحی میگذرن . خوب البته تبلیغات و ورورد محصولات جدید هم مزید برعلت هستش. به تبع این خریدهای آنی و گاها احساسی شاهد این هستیم که پس از مدت کوتاهی تمایل و حتی (هوس) به اصطلاح ارتقا و بهبود سیستم دوباره شکل میگیره و .............نهایتا فروش قطعات گاها نو و کم کارکرد به بهایی بسیار اندک و ناچیز.که البته تصدیق میفرمایید با این اوضاع اقتصادی و هزینه های گزاف زندگی شاید خیلی به مصلحتمون نباشه.

به نظرم اگه دوستان صاحب نظرمایل باشن بد نباشه راجع به مبانی صحیح انتخاب سیستم (و قطعات) با درک صحیح از نیاز و  استفاده واقعی بحث و تبادل نظر صورت بگیره و حتی در مراحل بعد روی آسیب شناسی این مسئله کارشناسی و اطلاع رسانی انجام بشه.

لابلای بحثهای مربوطه(خرید قطعات) گاها میبینم که تعدادی از دوستان خبره نقطه نظراتی بیان میکنن که واقعا حکیمانه و منطقی هستش و در باطن اظهار نظرشون مسئله نیاز و توان اقتصادی حرف اولو میزنه.

به عنوان مثال خودمو عرض میکنم: موقعی که به صرافت تغییر و ارتقا سیستمم (بعد از 6-7 سال البته) افتادم بر حسب وبگردی وجستجوی بی امان اولیه  قطعاتی که مرحله اول کاندید کرده بودم عبارت بودند از 4790k پردازنده  - asus z97 A مین  - هارد   ram 8 - 1T wd black , .........غافل از اینکه نهایت کارم وبگردی - آفیس - تماشای فیلم ودر همین حد هستش.(احتمالا مثل بنده کم نباشن) بعد از برآورد هزینه ( و شوک اولیه) سریع خودمو جمع و جور کردم و سعی کردم منطقی تر فکر کنم و سمت و سوی ذهنمو اصلاح کنم به این صورت که ببینم واقعا با توجه به این ردیف کاری قطعاتی که میتونه جوابگو باشه (مثلا تا 3-4 سال آینده) کدومها هستن و خوب رو اونا زوم شم. مثلا در مورد پردازنده دیدم تو ردیف 1150 همین پردازنده G3220 پنتیوم میتونه جوابمو بده و الی ..............

بنده رو میبخشین صحبت به درازا کشید

در انتها خواهشا اگه دوستان تمایلی به راهگشایی ( اصلاح معیارهای انتخاب) و همینطور رهنمودهای ارزنده ای دارن ممنون میشم با ما قسمت کنن.

با تشکر

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود 

خب به مسئله مهمی اشاره کردین و خیلی عزیزان بیشتر از نیازشون خرج میکنن که باید این عادت رو کنار بزارن و بر طبق نیاز و کاربردشون خرج و هزینه کنن //

میئله مهم دیگه که خیلی باید دقت بشه اینه که برخی نیازهای ما زودگذر هست و لحظه ای و اصولا باید ازشون رد بشیم و به دنبال نیازهای حقیقی و اصلی باشیم 

منظورم نیازهایی هستند که باید داشته باشین تا امور روزمرتون دچار مشکل نشه مثلا فردی که گیمر هست باید به فکر خرید کارت گرافیک قدرتمند باشه و اون کاربری که 

فقط به خاطر تماشای فیلم و وب گردی اقدام به خرید سیستم میکنه کار قدرتمند اصلا به دردش نخواهد خورد و بی جهت هزینه اضافی خواهد کرد 

کلا باید ماها از برخی تمایلات و هوسهای خرید بگذریم و اولویت رو برطرف کردن نیازهامون قرار بدیم / مثلا بنده خیلی دوست دارم یه گرافیک 780 رو سیستمم داشته باشم 

و خیلی وقتا در حد خریدش هم رفتم ولی خب آخر سر یه سوال از خودم پرسیدم که اخه من 780 رو میخوام چیکار ؟ مگه با گرافیک اینتل مشکلی دارم ؟ کل کارت نگاه کردن فیلم و وب گردی و 

در نهایت بازی انگری بریدزه دیگه ؟ و به همین ترتیب جلوی برخی هوسها و نیازهای زودگذرم رو میگیرم و همیشه اقتصادی می اندیشم 

خیلی از عزیزان با ورود نسلهای جدید سیستمهای به ضاهر قدیمی و ضعیفشونو میفروشن و صدها و صدها ضرر مالی به خودشون میزنند که چند درصدی به قدرت سیستمشون اضافه کنن ولی 

متاسفانه چون این چرخه ادامه داره هیچ وقت از سیستمشون راضی نیستند و همیشه دوست دارند ارتقاع بدین / الان خداوکیلی خیلیهارو با چشم خودم دیدم که با یه مادربرد خیلی معمولی و یه سی پی یوی 

متوسط و گرافیک در حد 560 دارن از سیستمشون لذت میبرن ولی خیلی عزیزان هستند که با اینکه یه سیستمم قدرتمند تظمینی تا 5 سال هم دارن ولی باز هم نمیتونن به نیازهای لحظه ایشون غلبه کنن 

مشکل ماها اینه که عادت کردیم به استفاده از چیزایی که اصلا نیاز نداریم و نبودنشون هیچ تاثیری هم تو زندگی و امورت و نیازهای اصلیمون نمیزاره و امتحان هم نکردیم / باید به داشته هامون قانع باشیم 

کسی هم منکر این نیست که باید به روز باشه ولی خب اونم در حد و اندازه خودش / من الان علاقه ای شدیدی دارم که یه سیستم بر پایه پلتفورم X99 داشته باشم ازش لذت ببرم ولی خب نیازی بهش ندارم 

و با کمترین هزینه هم میتونم لذت داشتم یه سیستم قدرمند رو داشته باشیم کافیه کمی به خودمون مسلط باشیم و نیازهامون رو اولویت بندی کنیم / فقط باید طبق نیازمون اولویت بندی کنیم

این مسئله حتی برای کاربران و عزیزانی که از خانواده های ثروتمند هستند هم صدق میکنه چرا که این عزیزان هم نمیتونن از حداکثر داشته هاشون استفاده کنن و هزینه های کلانی رو دور میریزن 

زیاد تخصصیش نمیکنم چون این مورد گفتنی زیاد داره

لینک به دیدگاه

سلام ،اولش منتظر بودم يك نقد خوبي بخونم ولي متاسفانه اصلا اينجوري نيست كه شما ميگيد حداقل اينجا من هر كسي رو ميبينم سيستم براي بازي ميخره و كسي پول 780 براي انگري بردز نميده و اينكه من خودم به عنوان كسي كه 20 ساله اهل بازي هستم و همه كنسولها و مدلهاي مختلف كامپيوتر رو داشتم بايد بگم نديدم به جز چند مدل قطعه highend كه هيچ بلكه enthusiast كه فوق گران هستند سيستمي بتونه خيلي دوام بياره كه احتياجي به update نباشه، البته شايد تعداد كمي باشند پول زياد بدند ولي بهره كافي نبرند ولي اين كه كل حساب نميشه وبايد با ارطباط و اموزش اين مشكلات حل بشه.

لینک به دیدگاه

در ضمن بجز اينكه كسي مگه با بدست اوردن تجربه زياد و سالها تو زمينه خواصي كار كردن اونم تازه كامپيوتر مگه ميتونه حرفه اي باشه ، شايد سيستم حرفه اي داشته باشه ولي خودش كه نميشه و خيلي هم كم هستند كه بتونند اطلاعات حرفه اي در اختيار ديگران قرار بدنند و اينكه قطعاتي كه گفتيد بنظر من هر كسي توانش رو داره و ميخواد خوب بازي كنه بايد بخره و كسي براي بازي در حد عالي اجرا كردن و لذت بردن با سيستم ضعيف نميتونه لذتي ببره چون امكانش نيست.اونم براي كساني كه عمري براي اين كار گذاشتن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام ،اولش منتظر بودم يك نقد خوبي بخونم ولي متاسفانه اصلا اينجوري نيست كه شما ميگيد حداقل اينجا من هر كسي رو ميبينم سيستم براي بازي ميخره و كسي پول 780 براي انگري بردز نميده و اينكه من خودم به عنوان كسي كه 20 ساله اهل بازي هستم و همه كنسولها و مدلهاي مختلف كامپيوتر رو داشتم بايد بگم نديدم به جز چند مدل قطعه highend كه هيچ بلكه enthusiast كه فوق گران هستند سيستمي بتونه خيلي دوام بياره كه احتياجي به update نباشه، البته شايد تعداد كمي باشند پول زياد بدند ولي بهره كافي نبرند ولي اين كه كل حساب نميشه وبايد با ارطباط و اموزش اين مشكلات حل بشه.

دوست عزیزم شما برای خودتون متاسف باشین و سعی کنین بعداز خوندن مطلب یا موضوعی به منظور طرف مقابل پی ببرن و نوشتهاشو قشنگ درک کنین بعد نظر بدین 

من با کاربران انجمن کاری ندارم و اگر دقت کرده باشین نوشتم (( من خودم دیدم )) یعنی من فروشنده دیدم عزیزانی رو که بیشتر از نیازشون هزینه کردن علی رغم راهنمایی 

این مطالب هم کلی هست و هر کسی هم میتونه تجربشون کنه مثل خود بنده و خوشحالم که شما چنین نیستین 

لینک به دیدگاه

سلام ، من اول از همه كه جواب اقاي بهزادي رو دادم نه شما رو اقاي seven بعد اين كه من براي كسي متاسف نشدم و به كسي بي احترامي نكردم ولي شما شديد و برلي من متاسف شديد كه بهتره دوست عزيز از ادبيات خانوادگيت اينجا استفاده نكني و براي من يا كسي متاسف نشي. در ضمن حالا تو مطلب شما سيستم 5 سال تضميني چي است من كه گفتم خودم بهد از ٢٠ سال كه فكر كنم معادل بيشتر سن شماست نديدم شما بگيد چيه منم برم بخرم. واينكه فرموديد كلي نه عزيزم كلي نيست قكر هم نميكنم شما كه ميگيد است اطلا تجربه زيادي در اين ضمينه داشته باشي.

فقط يادتون باشه من نظر دادم ب كسي هم حرف بد نزدم ولي شما مسله رو شخصي كردي و اينكه اميد وارم بار اخرتون باشه.

لینک به دیدگاه

دقيقا هم مسله اينجاست كه شما فقط از علاقه خودتون صحبت ميكنيد و من گفتم اين مطلب كلي نيست و شامل همه نميشه ، فقط بعضي ها مثل خود شما كه طرز فكرشون رو ميان ميگن

لینک به دیدگاه

من اخر حرفام گفتم بايد با اموزش ر ار تباطات به كساني كه احتيا ج دارند كمك كرد و براي كسي هم متاسف نشدم حر فام واضح ولي من براي چي خودم تاسف بخرم ، چون اينجا نظري دادم با شما بر خورده، !!!!

ویرایش شده توسط zargar
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام ، من اول از همه كه جواب اقاي بهزادي رو دادم نه شما رو اقاي seven بعد اين كه من براي كسي متاسف نشدم و به كسي بي احترامي نكردم ولي شما شديد و برلي من متاسف شديد كه بهتره دوست عزيز از ادبيات خانوادگيت اينجا استفاده نكني و براي من يا كسي متاسف نشي. در ضمن حالا تو مطلب شما سيستم 5 سال تضميني چي است من كه گفتم خودم بهد از ٢٠ سال كه فكر كنم معادل بيشتر سن شماست نديدم شما بگيد چيه منم برم بخرم. واينكه فرموديد كلي نه عزيزم كلي نيست قكر هم نميكنم شما كه ميگيد است اطلا تجربه زيادي در اين ضمينه داشته باشي.

فقط يادتون باشه من نظر دادم ب كسي هم حرف بد نزدم ولي شما مسله رو شخصي كردي و اينكه اميد وارم بار اخرتون باشه.

دقيقا هم مسله اينجاست كه شما فقط از علاقه خودتون صحبت ميكنيد و من گفتم اين مطلب كلي نيست و شامل همه نميشه ، فقط بعضي ها مثل خود شما كه طرز فكرشون رو ميان ميگن

دوست محترم اولا مواظب حرف زدنتون باشین و جبهه نگیرین برای نظرات شخصی افراد و کاربران و مطمئن باشین 

ادبیات خانوادگی من مشکلی نداره و این دیدگاه شماست که چه برداشتی از نوشته ها بکنین 

خط اول و دومی که براتون قرمز کردم شما بنده رو خطاب کردین و نوشته های بنده چون استارتر عزیزحرفی از انگری بریدز و 780 نزده بود 

در مورد خط چهارمم میتونم بگم شما هنوز هم که هنوزه منظور و مفهوم نوشته های منو نگرفتین و اینم بی خودی ربط دادین به علاقه های بنده ! 

چه علاقه هایی ؟ من اصلا حرفی از علاقه زدم ؟ خواهشا ادامه ندین چون بی خودی دارین مسئله رو پیچ میدین پس به تایپیکهای دیگر سر بزنین 

و سعی کنین برای نظرات شخصی و تجربیات و مطالب افراد دیگر احترام بزارین نه اینکه با برداشتهای اشتباهتون پاسخ بدین 

ویرایش شده توسط ATA_SE7EN
لینک به دیدگاه

شما مشكلتون چيه من نظرم رو دادم شما چرا فرموديد من متاسف بشم.؟

لینک به دیدگاه

شما خودتون شخصي كرديد و خود شما مواظب حرف زدنتون باشيد.

لینک به دیدگاه

من دقيقا يك برداشتي كردم شما چرا فرموديد من متاسف باشم شما با كجاي صحبت اول من مسكل داري كه متاسف من باشي،

لینک به دیدگاه

شما فرموديد علاقه داريد x99 داشته باشي بعد ميگي من حرفي از علاقه نزدم. عزيزم صحبت شما فقط از ذهن خود شما مياد ديگه چه لزومي داري بيايي اينجا بگي.

لینک به دیدگاه

جناب Zargar ، به دلیل استفاده از ادبیات نادرست و توهین آمیز و همینطور ایجاد بحث های بیهوده در فروم یک اخطار دریافت میکنید . اینگونه بحث ها رو ادامه ندید . در صورت تکرار برخورد شدیدتر صورت میگیره .

لینک به دیدگاه

این با عث خوشحالی و افتخار منه که اخطار  میگیرم و گویا با بعضی کله پوک اینجا طرفم.

ویرایش شده توسط zargar
لینک به دیدگاه

سلام

اولا از عزیزانی که تو بحث شرکت کردن ممنونم و از بابتی ناراحت به خاطرکل کل بعضی از دوستان ارجمند.

دوستان برای اینکه به نتیجه برسیم و انشالله به یاری صاحب نظران فن کمی به معلوماتمون اضافه بشه باید از محور اصلی بحث خارج نشیم.

پیرو پست قبلی اگه موافق باشین بهتره مسیر صحبت و شاخه های اصلی مشخص بشه تا تبادل نظرات تخصصی تر انجام بشه.

به نظرم برای نیازها و کاربردهایی که بر مبنای اونها اقدام به خرید سیستم و قطعات میشه تعریف ریزتری داشته باشیم بهتر باشه به این صورت که انوع استفاده و کاربرد مثلا به 3 گروه اصلی : 1- اداری و خانگی 2- گیم 3- صوتی تصویری سنگین (البته دوستان پیشنهاد بهتری دارن حتما مطرح کنن) بعد ببینیم برای هر کدوم از اونها ببینیم نیاز به تمرکزروی چه المانهایی داریم. 

مثلا در زمینه اداری و خانگی بهتره بصورت تخصصی بیشتر روچه قطعه ای مایه بزاریم که حتی المقدور جواب آفیس - اینترنت و کمی مالتی مدیا رو بده و همینطور برای گیم رو چی و صوتی تصویری به همین صورت.

مثالی عرض میکنم سیستم فعلیم که تو امضام هست تازگیها متوجه شدم موقعی که تو اینترنت با گوگل کروم 10 - 15 تا تب که باز میکنم موقعی که بین تبها میگردم و جابجا میشم سیستم کمی گیر میکنه تا محتویات تب بطور کامل لود بشه. اول فکر میکردم مشکل شاید از ضعف پردازنده باشه و لی از چنتا از دوستان اهل فن شنیدم که این مسئله بیشتر به ضعف رم برمیگرده تا چیزای دیگه.

و یه نمونه دیگه : با همین سیستم گاهی که  تومدیا پلیر فیلم میبینم بعضا که با موس ترک فیلمو کمی جلو عقب میکنم ( مخصوصا اگه کیفیت بالایی داشته باشه) مدیا پلیر بهم میریزه و کمی طول میکشه تا شطرنجی و نویز از بین بره و صدا و تصویر سینک بشه (البته اینا تجربیلا خودمه).

طبیعتا هر کدوم از ما در این زمینه ها تجربیاتی هر چند ریز داریم که طرح اونها در این تاپیک و راهنمایی اساتید فن میتونه مشکل گشا  و با اصلاح ذهنیتمون مانع از هزینه کردن های بیجا و بی منطق باشه چون قبلا هم عرض کردم تو این وانفسای زندگی و اقتصادی یه لقمه نون از زیر سنگ و با کلی عرق ریختن در میاد ولی حواسمون نباشه خیلی سریع خرج میشه میره.

در پایان ضمن تشکر مجدد از عزیزان و دعوت به تبادل نظر فقط و فقط حول موضوع خواهشمندم در صورت امکان با مشارکت فعال خودشون سبب پربارتر شدن معلوماتمون بشن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

والا ما یه بار خواستیم نظرات و مطالبی که میدونیم رو به اشتراک بزاریم ولی بدبختانه هم به خودمون توهین کردن 

و هم به خانوادمون و هم به مدیران که جای تاسف داره برای برخی کاربر نماها که هم از داشتن ادب نوشتاری محرومند و هم 

نمیتونن درست و در مسیر مفید فکر کنن و فقط تلاش میکنن که بی خود و بی حهت برای دیگران نتیجه گیری غلط انجام بدن 

در چنین موضوعاتی اختلاف نظر زیاده و درست پیش نخواهد رفت چون همونطور که خودتون دیدید برخی کاربرنماها زود 

از کوره در میرن و جبهه میگیرن که گویا بهشون توهین شده یا فش یا ناسزا شنیدن قبل از اینکه کمی تعامل و فکر کنن و منظور طرف رو بفهمند 

ویرایش شده توسط ATA_SE7EN
لینک به دیدگاه

سلام بر دوستان عزیز

پس از قدری گشت و گذار در بازار و همینطور محیط وب جهت اسمبل یک سیستم مقرون به صرفه و کارا  قطعات زیر کاندید شد (با توجه به کاربردهایی که در اولین پست اشاره گردید):

1- سی پی یو : G3220  pentium

2- مادربرد ایسوس : چیپ H81 یا B85 یا h97 (انتخاب هرکدوم جای بحث داره)

3- هارد 1 ترا وسترن آبی

4- رم 4 گیگ  (برند پیشنهادی)

5- بدون کارت گرافیک (استفاده از گرافیک داخلی سی پی یو با توجه به اینکه مورد استفاده گیم نیست ولی فیلم دیده میشه)

6- پاور . به شخصه به انتخاب پاورخوب خیلی اهمیت میدم با توجه به برآورد تقریبی به نظر یه پاور حدود 400 تا نهایت 500 وات کاملا جوابگو باشه. (برندی که فعلا نظرمو جلب کرده Enermax هستش - پیشنهاد بهتری هست  لطفا اعلام بشه).

خوب با توجه به قطعات فوق الذکر و با توجه به پارامتر کارا و اقتصادی بودن خواهشمندم نظراتتونو مطرح بفرمایید تا اقلام فوق بهینه و اصلاح بشن (باز تاکید میکنم قرار بر درست و به مقدار کفایت هزینه کردن و البته  قدری آینده نگری جهت ارتقا سیستم هست).

ضمن تشکر از دوستان عزیز خواهشمندم در صورت امکان ارائه نظرات فقط بر مبنای محور اصلی بحث باشه تا تمام عزیزانی که مثل بنده تخصص بالایی در این زمینه ندارن بهتر بهره مند بشن.

ممنونم.

ویرایش شده توسط behzadi
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...