رفتن به مطلب

روش شما جهت انتخاب پاور مناسب برای سیستمتون چیه؟پاور قویتر بهتر؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

چند وقت پیش یکی از دوستان موضوع ای رو ارسال کردن

http://lioncomputer.ir/forum/index.php?showtopic=37038&hl=

که باعث به وجود اومدن بحث زیادی تو زمینه انتخاب پاور شد.

تو این پست علاوه بر گذاشتن یه پست ارسال شده از مطلب بالا با ویرایش قصد دارم به صورت علمی تر با کمک دوستان به موضوع انتخاب پاور نگاه کنیم.

به همین خاطر از دوستان و اساتید محترم در خواست دارم نظر انتقاد اصلاح پیشنهاد یا هر چیزه دیگه ای که کمک کنه رو تو این پست بزارن.

تو بحث پاور تولید کننده دوست داره پاور با توان بالاتر به مصرف کننده بفروشه تا درآمدش بیشتر بشه برای این کار هم چند جور توجیه میارن حتی بروشور های محاسبه توان میدن که معمولا غیر واقعی هستش

و تو سایت های خودشون برای محاسبه توان لینک گذاشتن تا با توجه به پیشنهادشون خرید کنید.

حالا سوای همه بحث ها در انتخاب پاور یه نکته که کمتر مورد توجه قرار میگیره رو در ادامه توضیح میدم :

برای روشن شدن بهتر مطلب فرضیات زیر رو در نظر بگیرید:

سیستمی که روزانه حدود 12 ساعت روشن باشه

80درصدزمان صرف کارهای روزمره

20 درصد زمان رو صرف کارهای سنگین(بازی و ..)

این سیستم در طول سال حدود 4300 ساعت روشن خواهد بود.

برای بهتر فهمیدن موضوع سیستم با مشخصات سیستم خودم رو در نظر بگیرید:

cpu 8350

ram 2x8gig 1600

r9 280x

x1ssd

x1HDD

2xdvd

4xfan

M.B 970 evo r2

1xnic

1xwireless card

1xram reader

با محاسبه توان مصرفی

این سیستم در حالت بازی (لود)در حدود 550 الی 600 وات برق نیاز داره که تقریبا 500 واتش رو ریل 12 ولت هست که پاور 50 آمپر رو این ریل خروجی داره و این کافیه

در حالت وب گردی و کار های روزمره حدود 250 وات مصرف داره

این سیستم قراره با فرضیات بالا کار کنه

نمودار بازدهی پاورها تقریبا به یک شکل هستتند که برای راحتی یکی از پاور های گرین انتخاب میشه :

post-10418-0-96665200-1419245373_thumb.j

تو نمودار مشخصه که بیشترین بازده در لود حدود 50 در صد هست (این مطلب تقریبا تو همه پاور ها صدق میکنه ولی در حالت کلی بازه 45-55 در صد رو در نظر بگیرید)

مصرف برق برای کار های روزمره در یک سال
0.25*4300*0.8  بر حسب کیلو وات  *   جمع ساعت در سال  *  ضریب استفاده

860kwh میزان مصرف بر حسب کیلو وات ساعت در سال صرف کار های روز مره

0.25*4300*0.2  بر حسب کیلو وات  *   جمع ساعت در سال  *  ضریب استفاده

215kwh میزان مصرف بر حسب کیلو وات ساعت در سال صرف کار های سنگین

دو تا پاور با کیفیت ساخت یکسان و بازدهی یکسان یکی 500 وات یکی 1000 وات رو در نظر بگیرید

با در نظر گرفتن مصرف در حالت کارهای روزمره  (250 وات)

به ترتیب تو لود 50 و 25 درصد پاور های بالا هستن با کمک نمودار بازده های زیر بدست میاد.

پاور 500 وات 93% efficiency و1000 وات 90% efficiency

حالا میزان برق مصرفی رو باری هر دو بازده حساب میکنیم

860kwh/0.93=925Kwh

860kwh/.090=955 Kwh

با انتخاب پاور با توان  بیشتر یا در رنج نامناسب بدون در نظر گرفتن نکته بالا برای سیستم من در سال 20 کیلو وات برق بیشتر مصرف میشه در صورتی که عملا مزیتی برام نداره.

در نظر بگیر که عمر مناسب برای پاور ها 2 تا 3 سال هست و من پاور 650 وات رو 225 خریدم در حالی که پاور 1000 وات حداقل 700 هستن

حالا شما فرض کن برای صد هزار پاور فروش رفته این 20 کیلووات ساعت میشه 2.0 مگا وات ساعت انرژی

تو مطلب بالا منظور برند نیست که حالا این رو بخرم یا اون رو بخرم

منظورم اینه که وقتی سیستم من 600 وات برق لازم داره چرا باید به جایه 225 تومن پول برای پاور 650 وات برم 700 بدم یه پاور 1000 وات بگیرم که برق هم بیشتر مصرف میکنه پولم بیشتر دادم

اصلا چرا تولید کننده نمیگه آقا این پاور 1000 وات نیست 600 واته!

قبلا 200 وات real  بود میزد 600 وات الان بگه 1000 وات real  بعد بزنه 600 وات که مصرف کننده راحد خرید کنه!

تو سایر حالت ها مثل کیفیت ساخت و طول عمر و ... همه چیزه دوتا پاور یکسان

در کل به نظر من پاور مناسب پاوری هست که علاوه بر رعایت حدود 10 درصد حاشیه امنیت برای توان

طوری انتخاب بشه که بیشتر زمان مصرف در بازه زیر باشه

post-10418-0-82072500-1420025763_thumb.jpg

ویرایش شده توسط xboyiut
لینک به دیدگاه

چند وقت پیش یکی از دوستان موضوع ای رو ارسال کردن

http://lioncomputer.ir/forum/index.php?showtopic=37038&hl=

که باعث به وجود اومدن بحث زیادی تو زمینه انتخاب پاور شد.

تو این پست علاوه بر گذاشتن یه پست ارسال شده از مطلب بالا با ویرایش قصد دارم به صورت علمی تر با کمک دوستان به موضوع انتخاب پاور نگاه کنیم.

به همین خاطر از دوستان و اساتید محترم در خواست دارم نظر انتقاد اصلاح پیشنهاد یا هر چیزه دیگه ای که کمک کنه رو تو این پست بزارن.

تو بحث پاور تولید کننده دوست داره پاور با توان بالاتر به مصرف کننده بفروشه تا درآمدش بیشتر بشه برای این کار هم چند جور توجیه میارن حتی بروشور های محاسبه توان میدن که معمولا غیر واقعی هستش

و تو سایت های خودشون برای محاسبه توان لینک گذاشتن تا با توجه به پیشنهادشون خرید کنید.

حالا سوای همه بحث ها در انتخاب پاور یه نکته که کمتر مورد توجه قرار میگیره رو در ادامه توضیح میدم :

برای روشن شدن بهتر مطلب فرضیات زیر رو در نظر بگیرید:

سیستمی که روزانه حدود 12 ساعت روشن باشه

80درصدزمان صرف کارهای روزمره

20 درصد زمان رو صرف کارهای سنگین(بازی و ..)

این سیستم در طول سال حدود 4300 ساعت روشن خواهد بود.

برای بهتر فهمیدن موضوع سیستم با مشخصات سیستم خودم رو در نظر بگیرید:

cpu 8350

ram 2x8gig 1600

r9 280x

x1ssd

x1HDD

2xdvd

4xfan

M.B 970 evo r2

1xnic

1xwireless card

1xram reader

با محاسبه توان مصرفی

این سیستم در حالت بازی (لود)در حدود 550 الی 600 وات برق نیاز داره که تقریبا 500 واتش رو ریل 12 ولت هست که پاور 50 آمپر رو این ریل خروجی داره و این کافیه

در حالت وب گردی و کار های روزمره حدود 250 وات مصرف داره

این سیستم قراره با فرضیات بالا کار کنه

نمودار بازدهی پاورها تقریبا به یک شکل هستتند که برای راحتی یکی از پاور های گرین انتخاب میشه :

post-10418-0-96665200-1419245373_thumb.j

تو نمودار مشخصه که بیشترین بازده در لود حدود 50 در صد هست (این مطلب تقریبا تو همه پاور ها صدق میکنه ولی در حالت کلی بازه 45-55 در صد رو در نظر بگیرید)

مصرف برق برای کار های روزمره در یک سال

0.25*4300*0.8  بر حسب کیلو وات  *   جمع ساعت در سال  *  ضریب استفاده

860kwh میزان مصرف بر حسب کیلو وات ساعت در سال صرف کار های روز مره

0.25*4300*0.2  بر حسب کیلو وات  *   جمع ساعت در سال  *  ضریب استفاده

215kwh میزان مصرف بر حسب کیلو وات ساعت در سال صرف کار های سنگین

دو تا پاور با کیفیت ساخت یکسان و بازدهی یکسان یکی 500 وات یکی 1000 وات رو در نظر بگیرید

با در نظر گرفتن مصرف در حالت کارهای روزمره  (250 وات)

به ترتیب تو لود 50 و 25 درصد پاور های بالا هستن با کمک نمودار بازده های زیر بدست میاد.

پاور 500 وات 93% efficiency و1000 وات 90% efficiency

حالا میزان برق مصرفی رو باری هر دو بازده حساب میکنیم

860kwh/0.93=925Kwh

860kwh/.090=955 Kwh

با انتخاب پاور با توان  بیشتر یا در رنج نامناسب بدون در نظر گرفتن نکته بالا برای سیستم من در سال 25 کیلو وات برق بیشتر مصرف میشه در صورتی که عملا مزیتی برام نداره.

در نظر بگیر که عمر مناسب برای پاور ها 2 تا 3 سال هست و من پاور 650 وات رو 225 خریدم در حالی که پاور 1000 وات حداقل 700 هستن

حالا شما فرض کن برای صد هزار پاور فروش رفته این 25 کیلووات ساعت میشه 2.5 مگا وات ساعت انرژی

تو مطلب بالا منظور برند نیست که حالا این رو بخرم یا اون رو بخرم

منظورم اینه که وقتی سیستم من 600 وات برق لازم داره چرا باید به جایه 225 تومن پول برای پاور 650 وات برم 700 بدم یه پاور 1000 وات بگیرم که برق هم بیشتر مصرف میکنه پولم بیشتر دادم

اصلا چرا تولید کننده نمیگه آقا این پاور 1000 وات نیست 600 واته!

قبلا 200 وات real  بود میزد 600 وات الان بگه 1000 وات real  بعد بزنه 600 وات که مصرف کننده راحد خرید کنه!

تو سایر حالت ها مثل کیفیت ساخت و طول عمر و ... همه چیزه دوتا پاور یکسان

اون هزار وات کل مصرف خود پاور و توان انتقالش هست

real یعنی توانی که می تونه به سیستم بدتش

البته هزار وات باید 800 وات خروجی داشته باشه

مگر این که پیر معیوب یا غیر استاندارد باشه

لینک به دیدگاه

دوست عزیز فرمایشات شما منطقی هست و بیشتر مطالب کاملاً درست بیان شده از طرف شما. ولی چند جای صحبت هاتون رو من موافق نیستم.

بله پاور با وات بالاتر برای شرکت های تولید کننده پاور سود بیشتری داره ولی دلیل اینکه شرکت های تولید کننده پاور اعداد بیشتری رو اعلام می کنند چیز دیگری هستش و نه سود جویی که در پایین براتون به عنوان نظر شخصیم آوردم:

1) این حالتی که بیان کردید برای سیستم شماست و نه یک سرور که 24 ساعته روشنه. آیا اگر شما جای شرکت های بزرگ پاور ساز بودید اعدادتون رو جوری در نظر نمی گرفتید که همه کاربرانتون رو توی بدترین حالت پوشش بده؟

2) طبق بند 1 که در بالا ذکر کردم، ممکن کاربری قصد اورکلاک سیستمش رو داشته باشه که هیچ وب سایتی به درستی میزان افزوده شده به توان مصرفی رو نمی تونه به درستی در بیاره، برای همین یک بازه بیشتری در توان در نظر گرفته می شه.

3) شما در محاسباتتون مصرف 1 سال رو درآوردید ، همونطور که فرمودید طول عمر یک پاور 2 یا 3 سال هستش (بگذریم که همه ما در ایران 10 سال از پاور کار می کشیم، و طول عمر یک پاور بیشتر هستش) و اختلاف قیمت توی طولانی مدت این مسئله رو پوشش می ده.

4) بکارگیری پاور با توان 10 تا 20 درصد بالاتر مزیتی که برای شما داره اینه که می تونید به راحتی یکی دو قطعه را برروی سیستمتون ارتقاع بدید (امکان ارتقاع به قطعات پر مصرف تر)

5) طول عمر پاور در حالتی که توان مصرفی سیستم کمتر از حد ماکس پاور باشه بیشتر می شه. توی حالت مد نظر شما پاور بیشتر طول عمرش رو روی حالت 100% لود کار می کنه ولی توی حالتی که تولیدکنندها اعلام می کنند بیشتر طول عمر پاور زیر 100% میزان فشار پاور خواهد بود، و پاور به شکل کلی و تئوریکال بیشتر عمر می کنه.

6) هیچ تولید کننده پاوری در دنیا نیستش که اگر مصرف سیستم شما 500 وات هست به شما بگه پاور 1000 وات تهیه کنید(دو پاور مقایسه شده در مثال شما 500 و 1000 وات بوده)

7) همه پاورها در طی زمان افت میزان خروجی پیدا می کنند که باز انتخاب 20% بیشتر برای توان این مسئله رو پوشش می ده(معمولاً بسته به مصرف این افت می تونه زیاد و کم در زمان کوتاه یا بلند باشه)

8) در صورت به پایین رسیدن عمر پاور، اگر توان خروجی پاور شما معادل حداکثر توان مصرفی سیستمتون باشه، احتمال آسیب به بقیه قطعات بیشتر از حالتی هستش که پاور توان خروجی بیشتری داره.

برای جمع بندی نظرات خودم که در بالا گفتم، می تونیم بگیم، شما کاربری هستید که ممکن نیست قطعات رو ارتقاع بدید، امکان آسیب رسیدن به قطعاتتون رو کم می دونید(رسیک پذیریتون بالاتر هستش)، هزینه فعلی رو مهمتر از هزینه طولانی مدت می دونید و حساسیت کارتون با سیستم کامپیوتری پایین تر از مثلاً یک مسئول سرور هستش و با این شرایط هیچ اشکالی هم نداره که پاور معادل با حداکثر توان سیستمتون بگیرید و در حالت که شرایطتتون خلاف این موارد باشه خوب بایستی پاور با توان حدوداً 20% بیشتر تهیه کنید. @};-

لینک به دیدگاه

اون هزار وات کل مصرف خود پاور و توان انتقالش هست

real یعنی توانی که می تونه به سیستم بدتش

البته هزار وات باید 800 وات خروجی داشته باشه

مگر این که پیر معیوب یا غیر استاندارد باشه

سلام

دوست عزیز یک بار دیگه بخون مطلب رو

لینک به دیدگاه

دوست عزیز فرمایشات شما منطقی هست و بیشتر مطالب کاملاً درست بیان شده از طرف شما. ولی چند جای صحبت هاتون رو من موافق نیستم.

بله پاور با وات بالاتر برای شرکت های تولید کننده پاور سود بیشتری داره ولی دلیل اینکه شرکت های تولید کننده پاور اعداد بیشتری رو اعلام می کنند چیز دیگری هستش و نه سود جویی که در پایین براتون به عنوان نظر شخصیم آوردم:

1) این حالتی که بیان کردید برای سیستم شماست و نه یک سرور که 24 ساعته روشنه. آیا اگر شما جای شرکت های بزرگ پاور ساز بودید اعدادتون رو جوری در نظر نمی گرفتید که همه کاربرانتون رو توی بدترین حالت پوشش بده؟

اولا کسی حرف از سرور نزد دوما یه سرور که 24 ساعت روشنه رو در نظر داشته باش مثل HP DL380 Gen8 با دو تا سی پی یو 2697v2 و 24 تا رم 32 گیگ و تا دوتا گرافیک سینگل اسلات روش باشه از طرفی 25 تا هارد 300 گیگ با سرعت 15 هزار دور داره و تا 4 تا کارت شبکه 4 پورت

حالا شما بگو پاور مناسب برای این سرور چند واته؟

احتمالا 1500 وات بگی ولی این سرور ها یا پاور 460 وات داره یا 750 وات یا 1200 وات

http://www8.hp.com/h20195/v2/GetDocument.aspx?docname=c04128241

خبری از پاور های آنچنانی نیست

اتفاقا در نظر گرفتن موضوع بازدهی پاور به شدت تو دیتا سنترها رعایت میشه حتی واسه یک درصد کارایی بیشتر پاور مناسب تر میگیرن نه پاور قویتر

2) طبق بند 1 که در بالا ذکر کردم، ممکن کاربری قصد اورکلاک سیستمش رو داشته باشه که هیچ وب سایتی به درستی میزان افزوده شده به توان مصرفی رو نمی تونه به درستی در بیاره، برای همین یک بازه بیشتری در توان در نظر گرفته می شه.

در مرورد این قسمت حق با شماس ولی درصد این کاربرا خیلی کمتر از کاربر عام هست.مثالی که منم زدم یه مثال عام بود نه خاص

3) شما در محاسباتتون مصرف 1 سال رو درآوردید ، همونطور که فرمودید طول عمر یک پاور 2 یا 3 سال هستش (بگذریم که همه ما در ایران 10 سال از پاور کار می کشیم، و طول عمر یک پاور بیشتر هستش) و اختلاف قیمت توی طولانی مدت این مسئله رو پوشش می ده.

من برای مثال یک سال رو درنظر گرفتم تا میزان مصرف برق اضافه در سال برای یک پاور بدست بیاد(25 کیلو وات ساعت در سال مصرف بیشتر). اتفاقا در طولانی مدت اون 500 هزار تومن پول بیشترکه برای پاور قویترصرف نشد با بهره بانکی میزانش بالاتر هم میره

4) بکارگیری پاور با توان 10 تا 20 درصد بالاتر مزیتی که برای شما داره اینه که می تونید به راحتی یکی دو قطعه را برروی سیستمتون ارتقاع بدید (امکان ارتقاع به قطعات پر مصرف تر)

این مورد هم باید تو حالت کلی دیده بشه ولی قابل قبوله

5) طول عمر پاور در حالتی که توان مصرفی سیستم کمتر از حد ماکس پاور باشه بیشتر می شه. توی حالت مد نظر شما پاور بیشتر طول عمرش رو روی حالت 100% لود کار می کنه ولی توی حالتی که تولیدکنندها اعلام می کنند بیشتر طول عمر پاور زیر 100% میزان فشار پاور خواهد بود، و پاور به شکل کلی و تئوریکال بیشتر عمر می کنه.

من کی گفتم 100 درصد لود؟

منم پیشنهاد 10 فضایه بالا دادم که یعنی 90 در صد لود

6) هیچ تولید کننده پاوری در دنیا نیستش که اگر مصرف سیستم شما 500 وات هست به شما بگه پاور 1000 وات تهیه کنید(دو پاور مقایسه شده در مثال شما 500 و 1000 وات بوده)

شما اگه  بروشورهای پیشنهاد پاور گرین در سال های قبل رو دیده بودی متوجه میشدی منظورم چی بود.خیلی راحت توان مصرفی پردازنده ای 78 واتی رو میزد 140 وات و سری پنتیوم D رو 180 وات میزد بماند از کارت گرافیک و ...

7) همه پاورها در طی زمان افت میزان خروجی پیدا می کنند که باز انتخاب 20% بیشتر برای توان این مسئله رو پوشش می ده(معمولاً بسته به مصرف این افت می تونه زیاد و کم در زمان کوتاه یا بلند باشه)

این مساله هم به نوعی بهش اشاره شده بود که عمر پاور ها دو تا سه سال هست و این یعنی نیاز به تعویض

8) در صورت به پایین رسیدن عمر پاور، اگر توان خروجی پاور شما معادل حداکثر توان مصرفی سیستمتون باشه، احتمال آسیب به بقیه قطعات بیشتر از حالتی هستش که پاور توان خروجی بیشتری داره.

با در نظر گرفتن عمر پیشنهادی سیستم این هم عملا مشکلی پیش نمیاره

برای جمع بندی نظرات خودم که در بالا گفتم، می تونیم بگیم، شما کاربری هستید که ممکن نیست قطعات رو ارتقاع بدید، امکان آسیب رسیدن به قطعاتتون رو کم می دونید(رسیک پذیریتون بالاتر هستش)، هزینه فعلی رو مهمتر از هزینه طولانی مدت می دونید و حساسیت کارتون با سیستم کامپیوتری پایین تر از مثلاً یک مسئول سرور هستش و با این شرایط هیچ اشکالی هم نداره که پاور معادل با حداکثر توان سیستمتون بگیرید و در حالت که شرایطتتون خلاف این موارد باشه خوب بایستی پاور با توان حدوداً 20% بیشتر تهیه کنید. @};-

منظور من اینه که وقتی درصد زیادی از کاربران نیاز به ارتقاع سیستم (بدون ارتقاع پاور)ندارن گرفتن یه پاور با توان بالاتر علاوه بر صرف هزینه بیشتر در اول عمر پاور

مصرف انرژی رو هم عملا بیشتر میکنه و کاربر باید هزینه انرژی مازاد رو هم بده

مثالشم رو زدم که با فرضیات ما 2.5 مگا وات ساعت انرژی هدر میره

هدف در نظر گرفتن مصرف انرژی تو خرید پاور هم هست نه فقط در نظر گرفتن، پاور قوی تر بهتر

یه صرفه جویی 3 درصدی رو تو دیتا سنتر های گوگل در نظر بگیر ببین در حد گیگا وات ساعت میرسه

ویرایش شده توسط xboyiut
لینک به دیدگاه

این هم نمونه از محاسبه توان مصرفی در بروشور های شرکت گرین :

post-10418-0-24934600-1420288151_thumb.jpg

لینک با کیفیت

http://www.uploadbaz.com/yy3r8p4zzd7z

توضیحات :

بخش های مشخص شده شامل موارد واضح از اضافه در نظر گرفتن توان مصرفی است

برای مثال جریان خروجی در حالت استاندارد برای هر پورت خروجییو اس بی 0.5 امپر است که میشه 2.5 وات که تو جدول زده 5 وات

توان محاسبه شده در قسمت هارد دیسک ها تقریبا دو برابر میزان ذکر شده روی هارد می باشد

قسمت درایو های نوری که هیچی راحت سه برابر توان مصرفی است

تو بخش سی پی یو ها که کلی سی پی یو آشنا با مصرف آنچنانی هست

تنها قسمت کارت های گرافیک میزان اختلاف توان واقعی با توان نوشته شده کم است

ویرایش شده توسط xboyiut
لینک به دیدگاه

من برای خرید به اصالت تولید کننده خیلی توجه دارم 

خودش تولید کننده باشه و مشخصات پاور رو کامل زده باشه 

گواهینامه های مربوطه رو داشته باشه 

مانند plus 80 -platinum 

ps-on باشه که اکثر پاورهای خوب این حالت رو دارن 

ویرایش شده توسط Analyser
لینک به دیدگاه

بحث اصالت سرجاش

اینجا بحث توان پاور تهیه شده برای سیستمه

که چه قدر باشه بهتره

لینک به دیدگاه

دوست عزیز شما کل مصرف برق سیستم را حساب کن بعد اگر توان مالیت میرسه 200W هم بیشتر حساب کن و پاور مناسب را بخر

لینک به دیدگاه

بحث اصالت سرجاش

اینجا بحث توان پاور تهیه شده برای سیستمه

که چه قدر باشه بهتره

plus 80 -platinum 

ps-on 

این دو گواهینامه های توان پاور هستند 

ویرایش شده توسط Analyser
لینک به دیدگاه

این هم نمونه از محاسبه توان مصرفی در بروشور های شرکت گرین :

.

.

.

.

می تونید مثال های دیگه هم بیارید؟ (این که برای گرین بود، بقیه تولید کنندها رو مد نظرم هست)

plus 80 -platinum 

ps-on 

این دو گواهینامه های توان پاور هستند 

plus 80 -platinum  گواهی نامه توان پاور نیست، گواهینامه راندمان پاور هستش.

تا جایی که من می دونم ps-on یکی از بندهای استاندارد ATX هستش. راجب گواهی نامه  ps-on  هیچ چیزی من نمی دونم. می شه بیشتر راجب این گواهی نامه توضیح و لینک بدید؟

ویرایش شده توسط OverExtreme
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...