رفتن به مطلب

GTX 970 مشکل حافظه دارد+بیانیه رسمی انویدیا

AORUS
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

شرح کامل مشکل حافظه در کارت های GTX 970

دوستان چون تاپیک خیلی شلوغ شده ،این مسئله باعث سردرگمی بسیاری از دارندگان فعلی GTX 970 و یا کسانی که قصد خرید اون رو داشتن شده و به همین دلیل تاپیک جداگانه ای به تشریح ماجرا میپردازیم.

5gzujj8ki2syhwgbscx0.jpg

اگر بیاد داشته باشید مدتی قبل از ناتوانی بکارگیری کل حافظه توسط کارت های GTX 970 گفتیم که برخی از دوستان آن را شایعه خواندند و من را به شایعه پراکنی متهم کردند،اکنون سایت های شناخته شده ای از جمله guru3d و techpowerup  مهر تاییدی بر این ادعا زده اند.

rqu8ef1tazqmnqr5u8j1.jpeg

با اینکه GeForce GTX 970 در بازار با قیمت 330 دلاری محبوب ترین پردازنده گرافیکی است اما در طراحی آن یک نقص وجود دارد که تا 700 مگابایت از حافظه ویدئویی(از مجموع 4 گیگابایت) را نمی تواند آدرس دهی و  مورد استفاده قرار دهد.در انجمن خود انویدیا یکی از مدیران گفته که درحال بررسی این مسئله هستیم و در سریعترین زمان ممکن به اطلاع رسانی در این باره خواهیم پرداخت.هنوز مشخص نیست که آیا این مشکل سخت افزاری است و یا با بروزرسانی Bios از سوی سازندگان رفع می شود.

برخی از کاربران استفاده از تراشه های حافظه یک سازنده خاص را و برخی دیگر محدود سازی یا تقلیل عمدی تراشه از سوی انویدیا را عامل می دانند.(این احتمال وجود دارد که فقط برخی از کارت ها مشکل داشته باشند)

این درحالی است که GeForce GTX 980 چنین مشکلی ندارد و کل 4 گیگابایت حافظه را مورد استفاده قرار میدهد.

130a.jpg

برای بررسی می توانید از ابزار vRamBandwidthTest   با حجم 110 کیلو بایت که به همین منظور طراحی شده استفاده کنید.

قبل از اجرای تست مرورگر،پلیر و هر چیزی که میتونه از حافظه ویدئویی استفاده کنه رو ببندید.(ترجیحا از تم کلاسیک ویندوز هم استفاده کنید)
8d3k12ea7wf1e5l8grgi.jpg

@ guru3d

Two weeks ago when I tested this myself to try and replicate it, some games halted at 3.5 GB while others like COD fill the 4 GB completely. These reports have been ongoing for a while now, then got dismissed. However a a new small tool helps us to indicate and verify a thing or two, and there really is something going on with that last chunk of memory for the GeForce GTX 970 and its memory usage. We have to concur the findings, there is a problem that the 970 shows, and the 980 doesn't.

بروزرسانی 1

oosyqmayakxcbxudneh1.jpg

چت یک کاربر با پشتیبانی انویدیا در انجمن خود انویدیا:

پشتیبان فنی انویدیا: کل تیم ما با اولویت بالایی مشغول کار بر روی این مشکل است.بزودی این مشکل رفع خواهد شد.

کاربر: مشکل از کجاست؟

کاربر: چه چیزی باید رفع شود؟

پشتیبان فنی انویدیا:هنوز دراین باره مطمئن نبوده و مشغول یافتن علت هستیم.

پشتیبان فنی انویدیا:تیم ما بر روی این مسئله در حال کار است.

بروزرسانی 2(بیانیه انویدیا)

دارای  4 گیگابایت حافظه ویدئویی مستقل می باشد.اما 970 پیکربندی Streaming Multiprocessor متفاوت از 980 و خطوط کمتری به حافظه سیستم دارد.برای مدیریت بهینه ترافیک حافظه در این پیکربندی،ما  حافظه ویدئویی را به دو بخش 3.5 و 0.5 گیگابایتی تقسیم کرده ایم.پردازنده گرافیکی در دسترسی به 3.5 گیگابایت نخست اولویت بالایی دارد.زمانی یک بازی به کمتر از 3.5 گیگابایت حافظه ویدئویی برای ترسیمات خود نیاز داشته باشد فقط به 3.5 گیگابایت نخست دسترسی خواهد داشت و برنامه هایی که میزان(حداکثر) حافظه را می سنجند 3.5 گیگابایت را تشخیص می دهند اما در 980 اینگونه نیست.زمانی که یک بازی به بیش از 3.5 گیگابایت حافظه ویدئویی نیاز داشته باشد ما از هر دو بخش(هم 3.5 و هم0.5) استفاده می کنیم.

ما متوجه هستین که این سوال به وجود خواهد آمد که در صورت استفاده از 500 مگابایت آخر کارایی GTX 970 چه تغییری خواهد کرد؟برای فهمیدن این مسئله بهترین راه بررسی عملکرد بازی ها است.در مقیاسه ای بین GTX 980 و  970 با یک بازی که کمتر از 3.5 گیگابایت حافظه استفاده  می کند و سپس بالا بردن تنظیمات آن برای فراتر رفتن از 3.5 گیگابایت آمده است:

bzdunueigkz7v3hidv6y.jpg

با بالابردن تنظیمات در بازی Shadows of Mordor،کارت GTX 980 از خود افتی 24 درصدی و GTX 970 افتی 25 درصدی را نشان داده که اختلاف 1% است.در بازیBattlefield 4 میزان افت GTX 980 ک475 درصد وGTX 970 ک 50 درصد بوده،تفاوتی 3% درصدی.در بازی CoD: AW میزان افت GTX 980 ک 44% و میزان افت GTX 970 ک 4% بوده،اختلاف 3%.همانطور که میبنید در استفاده از قسمت 500 مگابایتی،اختلاف GTX 970 و  GTX 980 بسیار ناچیز است.

تحلیل: چرا؟

در حقیقت 970 از همان تراشه 980 برخوردار است که انویدیا بخش های از آن را غیر فعال و تقلیل داده است،توجیه این کار را میتوان در این دانست که نیازی به ساخت یک تراشه دیگر نیست.تقلیل دادن برای تمایز مابین 980 و 970 صورت گرفته چرا که نباید خیلی نزدیک به هم باشند.500 مگابایت دوم در عمل یک هشتم کل 4 گیگابایت است که می شود دو واحد SMMs و انویدیا 970 را با غیر فعال سازی بخش های از 980 به وجود آورده است.

این ایراد سخت افزاری هست و با بایوس یا درایور قابل رفع نیست،اگر انویدیا Revision جدید بزنه و این مشکل رو حل کنه دارندگان فعلی 970 بشدت خشمگین میشن و بنظر نمیرسه که انویدیا هم قبول کنه کلیه کارت هاشو پس بگیره در نتیجه  انویدیا هیچ کار خاصی نمیکنه.

ضمنا کلیه کارت های 970 از هربرندی در 500 مگ آخر افت شدید پهنای باند دارن واینکه گفته میشه برخی کارتها مشکل نداشتن درست نیست و فقط به دلیل تست غلط و یا ناسازگار بودن برنامه ها هی قبلیه.(برخی از متدهای تست که قبلا معرفی شده اصولی نیست)

در حقیقت کل 4GB قابل استفاده است اما چون 500 مگابایت آخر بشدت کارایی پایینی داره انویدیا از طریق مدیریت حافظه سعی بر استفاده نکردن از اون رو میکنه تا جایی که 3.5 گیگ اولیه کافی نباشه اون وقته که کارت به ناچار از  کل 4گیگ استفاده میکنه.(بنا به گفته خود انویدیا)

هم طبق گفته انویدیا و هم طبق حدس و گمان های قبلی این مشکل از آنجا ناشی می شود که GTX 970  مبتنی بر نسخه ای تقلیل یافته از GM204-200 است اما برادر بزرگتر  آن GTX 980 از تراشه کامل GM204  برخوردار است.

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یعنی این کارتها تست نمیشن

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام

میگم حالا این مشکل رفع میشه با درایور یا اینکه مشکل از بازی ها هست ؟

یا کلاً باید طراحی به صورت جدید انجام بشه ؟

کسی اطلاعات کامل تری داره بزاره

شایدم تقصیر AMD هست همکاری نکرده (جریان بازی اساسین و باگ هاش)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من 980 دارم تست کردم شبیه همین تست خود guru بود که فکر کنم نرماله :D
post-8297-0-37698500-1422119948_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یهو بگن هرچی 970 رو مرجوع کنید به شرکت سازنده.

مثلا این هیوندای که سری ماشین رو فراخوان زد.

:D

چی شیر تو شیری بشه.

=))

اگه اینجوری بشه یا مشکل سخت افزاری باشه که انشاالاه نیست ، برادرایی که اینجا داخل ایران خرید کردن فکر کنم سکته بزنن چون دیگه خرید و فروش که نمیشه هیچ ، قیمتش هم افت شدیدی میکنه.

لینک به دیدگاه

من منتظرم اواژنگ G1 970 رو موجود کنه که بخرم چه موقعی این خبر اومد شوکه شدم انشالا که نرم افزاری باشه حل بشه. :D :) :x :x :x

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

970 تو ماینینگ هم مشکل داره

دوستم یک ریگ ماینینگ بسه با 970 و میگه بعضی وقت ها رم گرافیک دامپ میشه 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

:|

=))  :laughing:

عقل نداره دیگه هرچی گفتم amd بگیر توجه نکرد که نکرد

لینک به دیدگاه

ممنون از خبات جان از خبر عالیش

آقا شایعه نندازید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :crying: :eek:

خدای من تو بازی  BF4 تو 4K 3.8GB استفاده کردم حتما عکس میزارم، احتمالا همون سری نسخه اول 970 هاست و یا احتمالا رم سامسونگ باشه حتما پیگیری میکنیم فقط دوستان که GTX 970 دارن تست با نرم افزار خبات جان گذاشته بزارید

لینک به دیدگاه

ممنون از خبات جان از خبر عالیش

آقا شایعه نندازید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :crying: :eek:

خدای من تو بازی  BF4 تو 4K 3.8GB استفاده کردم حتما عکس میزارم، احتمالا همون سری نسخه اول 970 هاست و یا احتمالا رم سامسونگ باشه حتما پیگیری میکنیم فقط دوستان که GTX 970 دارن تست با نرم افزار خبات جان گذاشته بزارید

شما خودت یه تست بگیر بزار دیگه چرا به بقیه میگی؟!

لینک به دیدگاه

970 تو ماینینگ هم مشکل داره

دوستم یک ریگ ماینینگ بسه با 970 و میگه بعضی وقت ها رم گرافیک دامپ میشه 

مگه کارت انویدیا برا ماین استفاده داره؟؟

لینک به دیدگاه

شما خودت یه تست بگیر بزار دیگه چرا به بقیه میگی؟!

چشب داداش گلم

اخه تا ساعت 4 خدمت بعد اون میرم تدریس تا 8 - از ساعت 9 به بعد در خدمتم شما داداش گلم

ویرایش شده توسط Abolfazl-like
لینک به دیدگاه

درود

اقای کریمی عزیز این نرم افزار که شما گذاشتید برای تست دقیقا از کجا میشه فهمید الان بنده تست گرفتم با عکسی که شما گذاشتی از همین نرم افزار از دو کارت 980 و 970  ماله بنده هم مثل اونا هست هیچ تفاوتی بنده درش نمی بینم

کارت بنده gigabyte  970  G1  v1.1

post-14806-0-56980500-1422125027_thumb.png

لینک به دیدگاه

درود

اقای کریمی عزیز این نرم افزار که شما گذاشتید برای تست دقیقا از کجا میشه فهمید الان بنده تست گرفتم با عکسی که شما گذاشتی از همین نرم افزار از دو کارت 980 و 970  ماله بنده هم مثل اونا هست هیچ تفاوتی بنده درش نمی بینم

دادش مال شما 3840 زده

ی gpu-z برامون بزار ممنون

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

الان به ردیف های آخر تست ها نگاه کن یهو پهنای باند سقوط کرده از اون جایی که پهنای باند سقوط کرده مشخص میشه

شما احتمالا چندتا نرم افزار درحال استفاده داشتید چون تقریبا از زیر 3گیگ پهنای باند کم میشه ( برنامه های مختلف مقداری از Vram رو برای استفاده خودشون رزرو می کنن)

لینک به دیدگاه

با این اوصاف دوستانی که 970 دارن در روزولیشت های بالا به مشکل خواهند خورد من تو بعضی از بازی ها مثل cod aw دیدمم که 4000مگابایت کارت رو اشغال کرده حالا تو بازی های اینده که خدا عالمه 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دادش مال شما 3840 زده

ی gpu-z برامون بزار ممنون

عزیز این برنامه مقدار کل رم رو نشون میده پست بالایی بنده رو بخونید دقیقا متوجه می شید چجوری باید محاسبه کنید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

G1 970

3840 زده با این نرم افزار

برای همه کارتها همین رو می زنه توی نتیجه نگاه کنید ببینید از چه حجمی به بعد پهنای باند سقوط کرده از اونجا مشخص میشه که چقدر از میزان رم در دسترس هست

لینک به دیدگاه

درست متوجه منظورتون نشدم ولی از 128mb شروع شده تا 3840 و فقط افزایش هست نه کاهش

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

اون از 960 ش که از 280 نسل قبل عقب موند اینم از این ... خدا کنه رفع کنن خیلی ها ضرر می کنند اینجوری... عجب اوضاعی بشه اگه درست نشه این مشکل... البته مطمعنا از اون روز تا بحال باید پیگیری می کردند... واقعا که !!! :-?

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تشکر از m!dn!ght عزیز بابت توضیحاتوشن

این برنامه به صورت پیشفرض(با اجرای vRamBandwidthTest.exe) کل حافظه رو به  قسمت (Chunk) های 128 مگابایتی تقسیم و پهنای باند رو محاسبه میکنه،اونجایی که پهنای باند افت شدید میکنه همون میزان غیر قابل استفاده شروع میشه.

8d3k12ea7wf1e5l8grgi.jpg

قبل از اجرای تست مرورگر،پلیر و هر چیزی که میتونه از حافظه ویدئویی استفاده کنه رو ببندید.(ترجیحا از تم کلاسیک ویندوز هم استفاده کنید)

Chunk Size: 128 MiByte
Allocated 30 Chunks
Allocated 3840 MiByte
Benchmarking DRAM
DRAM-Bandwidth of Chunk no. 0 (0 MiByte to 128 MiByte):148.57 GByte/s
DRAM-Bandwidth of Chunk no. 23 (2944 MiByte to 3072 MiByte):150.48 GByte/s
DRAM-Bandwidth of Chunk no. 24 (3072 MiByte to 3200 MiByte):33.52 GByte/s
DRAM-Bandwidth of Chunk no. 25 (3200 MiByte to 3328 MiByte):22.35 GByte/s
DRAM-Bandwidth of Chunk no. 26 (3328 MiByte to 3456 MiByte):22.35 GByte/s
DRAM-Bandwidth of Chunk no. 27 (3456 MiByte to 3584 MiByte):22.35 GByte/s
DRAM-Bandwidth of Chunk no. 28 (3584 MiByte to 3712 MiByte): 7.89 GByte/s
DRAM-Bandwidth of Chunk no. 29 (3712 MiByte to 3840 MiByte): 8.44 GByte/s

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

اینم تست کامل و تمامی نرم افزارهای جانبی بسته بتنده با یه نگاه کلی متوجه این مسئله شدم و همین الان که تو انجمن techpowerup  بودم  میگن با یه اپدیت بایوس احتمال رفع این مشکل هست

post-14806-0-00719400-1422127034_thumb.png

لینک به دیدگاه

اقایون برادران محترم وعزیز از چی میترسید من باهمه این احتمالات ویا شایدم شایعات بازم G1 موجود بشه میخرم 970 مگر نه اینکه پول میدیم بابت 3 سال گارانتی اواژنگ خوب اگر خبری بشه ومشکل خدای ناکرده حل نشه شرکت اواژنگ مسئول هست کارتها رو پس بگیره من اصلا نگران نیستم فوقش 4 گیگ بشه 3 گیگ وخورده ای والا این همه ترس ونگرانی نداره من اونقدری که از امپول پنی سیسلین میترسم از این مسئله نمیترسم :D :x :x :x @};-

لینک به دیدگاه

درود

مبارک بنده و تمام کسایی که 970 دارند باشه .

حالا nvidia  به کنار . کمپانی هایی که میاین کارت های غیررفرنس میدن به بازار نباید تست انجام بدن که خریدار محترم کارت ما از همه لحاظ تست شده که بنده و امثال من که داریم تو این وطن پر از گل و بلبل این کارت ها را به قیمت زیر قیمت جهانی میخریم بعد بلاتکلیف بمونیم.

بنده که بعید می دونم مشکل نرم افزاری حل بشه . در صورتیکه nvidia تصمیم به مرجوع کردن کارت ها بگیره این شامل ایران نمیشه .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...