رفتن به مطلب

GTX 970 مشکل حافظه دارد+بیانیه رسمی انویدیا

AORUS
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

برای کسانی که هنوز متوجه نشدن:

کارت 970 مشکل داره در استفاده از 4 گیگ حافظه کامل به دلیل محدودیت هاش. برای حل این مشکل انویدیا اومده رم رو تقسیم کرده به 3.5 گیگ + نیم گیگ. 

تا در اغلب بازی ها 970 با 3.5 گیگ کار کنه در بهینه ترین شکل.

در شرایطی هم که به بالاتر از 3.5 گیگ نیاز هست اون نیم گیگ دیگه رو هم میاره روی کار.

این سیستم مدیریت حافظه توسط انویدیا به کار گرفته شده تا 970 هم بتونه با 4 گیگ رم کار کنه ( دو بخش مجزا ) و هم تاثیر منفی ناتوانی 970 از به کارگیری 4 گیگ رم یکپارچه ( یک بخش ) بیاد پایین.

ویرایش شده توسط Core_i6
لینک به دیدگاه

کارت 970 مشکل داره در استفاده از 4 گیگ حافظه کامل به دلیل محدودیت هاش. برای حل این مشکل انویدیا اومده رم رو تقسیم کرده به 3.5 گیگ + نیم گیگ.

در شرایطی هم که به بالاتر از 3.5 گیگ هست اون نیم گیگ دیگه رو هم میاره روی کار.

این سیستم مدیریت حافظه توسط انویدیا به کار گرفته شده تا 970 هم بتونه با 4 گیگ رم کار کنه و هم تاثیر منفی ناتوانی 970 از به کارگیری 4 گیگ رم یکپارچه بیاد پایین.

یعنی الان تاثیر مثبت داشته این کار ؟؟ چرا دارن به انویدیا اعتراض میکنن برای همچین اتفاقی ؟

Sent from my SM-N9005

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

از عزیزانی که در این بحث شرکت کردن  تشکر میکنم،همچنین جناب Core i6  و ابولفضل لایک عزیز بخاطر اطلاع رسانی مفیدشون @};-

با اینکه متن زیر در وب سایت guru3d اومده اما فعلا 100% مطمئن نیستیم که گفته انویدیا باشه و ممکنه بیانیه رسمی چیز دیگه ای از آب دربیاد.

GeForce GTX 970 دارای  4 گیگابایت حافظه ویدئویی مستقل می باشد.اما 970 پیکربندی Streaming Multiprocessor متفاوت از 980 و خطوط کمتری به حافظه سیستم دارد.برای مدیریت بهینه ترافیک حافظه در این پیکربندی،ما ما حافظه ویدئویی را به دو بخش 3.5 و 0.5 گیگابایتی تقسیم کرده ایم.پردازنده گرافیکی در دسترسی به 3.5 گیگابایت اولویت بالایی دارد.زمانی یک بازی به کمتر از 3.5 گیگابایت حافظه ویدئویی برای ترسیمات خود نیاز داشته باشد فقط به 3.5 گیگابایت نخست درسترسی خواهد داشت و برنامه های ثانویه میزان(حداکثر) حافظه استفاده شده  را 3.5 گیگابایت تشخیص می دهند اما در 980 میزان اگر مورد استفاده قرار گیرد بیشتر خواهد بود.زمانی که یک بازی به بیش از 3.5 گیگابایت حافظه ویدئویی نیاز داشته باشد ما از هر دو بخش(هم 3.5 و هم0.5) استفاده میکنیم.....

بعدش انویدیا چندتا تست گذاشته که از دیدگاه من ارزشی در این زمینه نداره.

تحلیل: چرا؟

در حقیقت 970 از همان تراشه 980 برخوردار است که انویدیا بخش های از آن را غیر فعال و تقلیل داده است،توجیه این کار را میتوان در این دانست که نیازی به ساخت یک تراشه دیگر نیست.تقلیل دادن برای تمایز مابین 980 و 970 صورت گرفته چرا که نباید خیلی نزدیک به هم باشند.500 مگابایت دوم در عمل یک هشتم کل 4 گیگابایت است که می شود دو واحد SMMs و انویدیا 970 را با غیر فعال سازی بخش هایی از 980 به وجود آورده است.

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

در شرایطی هم که به بالاتر از 3.5 گیگ هست اون نیم گیگ دیگه رو هم میاره روی کار.

این سیستم مدیریت حافظه توسط انویدیا به کار گرفته شده تا 970 هم بتونه با 4 گیگ رم کار کنه ( دو بخش مجزا ) و هم تاثیر منفی ناتوانی 970 از به کارگیری 4 گیگ رم یکپارچه ( یک بخش ) بیاد پایین.

بله دوست عزیز اما فعلا اعلام رسمی از شرکت Nvidia نشده و Nvidia گفته در حال بررسیه

ممون از اطلاع رسانید

لینک به دیدگاه

از عزیزانی که در این بحث شرکت کردن  تشکر میکنم،همچنین جناب Core i6  و ابولفضل لایک عزیز بخاطر اطلاع رسانی مفیدشون @};-

با اینکه متن زیر در وب سایت guru3d اومده اما فعلا 100% مطمئن نیستیم که گفته انویدیا باشه و ممکنه بیانیه رسمی چیز دیگه ای از آب دربیاد.

GeForce GTX 970 دارای  4 گیگابایت حافظه ویدئویی مستقل می باشد.اما 970 پیکربندی Streaming Multiprocessor متفاوت از 980 و خطوط کمتری به حافظه سیستم دارد.برای مدیریت بهینه ترافیک حافظه در این پیکربندی،ما ما حافظه ویدئویی را به دو بخش 3.5 و 0.5 گیگابایتی تقسیم کرده ایم.پردازنده گرافیکی در دسترسی به 3.5 گیگابایت اولویت بالایی دارد.زمانی یک بازی به کمتر از 3.5 گیگابایت حافظه ویدئویی برای ترسیمات خود نیاز داشته باشد فقط به 3.5 گیگابایت نخست درسترسی خواهد داشت و برنامه های ثانویه میزان(حداکثر) حافظه استفاده شده  را 3.5 گیگابایت تشخیص می دهند اما در 980 میزان اگر مورد استفاده قرار گیرد بیشتر خواهد بود.زمانی که یک بازی به بیش از 3.5 گیگابایت حافظه ویدئویی نیاز داشته باشد ما از هر دو بخش(هم 3.5 و هم0.5) استفاده میکنیم.....

بعدش انویدیا چندتا تست گذاشته که از دیدگاه من ارزشی در این زمینه نداره.

تحلیل: چرا؟

در حقیقت 970 از همان تراشه 980 برخوردار است که انویدیا بخش های از آن را غیر فعال و تقلیل داده است،توجیه این کار را میتوان در این دانست که نیازی به ساخت یک تراشه دیگر نیست.تقلیل دادن برای تمایز مابین 980 و 970 صورت گرفته چرا که نباید خیلی نزدیک به هم باشند.500 مگابایت دوم در عمل یک هشتم کل 4 گیگابایت است که می شود دو واحد SMMs و انویدیا 970 را با غیر فعال سازی بخش های از 980 به وجود آورده است.

خدای جا داشت که پا تو میدون بزار

ممنون از توضیحاتت دمت گرم کاملا این ایراد به هر دو شرکت وارد اما متاسفانه تمام تولید کنندها این روال رو دارن ادامه میدن و هیچ وقت جمله معرف مدیر فروش شرکت اینتل تو نمایشگاه 2004 فراموش نمی کنم گفت: ما CPU به شما نمی فروشیم ما پرفرومنس (کارای) به شما میفروشیم - اون موقه بود که 100 هزاریمون افتاد که CPU ها و GPU ها ی بار با ویفر تولید میشن و در مرحله نهای تغییرات جزی در معماری اونا انجام میدن - مثل CPU ها AMD که 3 هسته ی بودن که اگه درست بگم تو چیب FX990 میتونستی هسته 4 روشو فعال کنی

ویرایش شده توسط Abolfazl-like
لینک به دیدگاه

کسایی که پول دادند و کارت رو تهیه کردند مگر 170 دلار دادند بقیشو هر وقت فکر کردند انویدا لازم داره پرداخت میکند 

شده قضیه این کارت انویدیا .احتمالا توی این انویدیا هم سازنده و تولید کننده های ایرانی وارد شدند و دارند تولید ملی میکنند 

شرکت های تولید کننده رم هم که شما برید و مشخصات رم های 4 گیگ رو نگاه کنید مشکل و محدودیتی در استفاده از 4 گیگ رو نزدن 

برای کسایی که در داخل ایران هستند امکان پس فرستادن کارت ویا فروش کارت و منتظر موندن برای ارایه نسخه جدید 970 نیست 

چون حداقل 2 ماه طول میکشه و میوفته اونور عید که طبق بودجه سال 94 دولار 200 تومن مینیموم اضافه میشه قیمتش و بطور غیر رسمی 

در حدود 4500 تا 4700 تومن میشه و این  حدود 25 درصد افزایش قیمت رو در بر داره 

لینک به دیدگاه

کسایی که پول دادند و کارت رو تهیه کردند مگر 170 دلار دادند بقیشو هر وقت فکر کردند انویدا لازم داره پرداخت میکند 

شده قضیه این کارت انویدیا .احتمالا توی این انویدیا هم سازنده و تولید کننده های ایرانی وارد شدند و دارند تولید ملی میکنند 

شرکت های تولید کننده رم هم که شما برید و مشخصات رم های 4 گیگ رو نگاه کنید مشکل و محدودیتی در استفاده از 4 گیگ رو نزدن 

برای کسایی که در داخل ایران هستند امکان پس فرستادن کارت ویا فروش کارت و منتظر موندن برای ارایه نسخه جدید 970 نیست 

چون حداقل 2 ماه طول میکشه و میوفته اونور عید که طبق بودجه سال 94 دولار 200 تومن مینیموم اضافه میشه قیمتش و بطور غیر رسمی 

در حدود 4500 تا 4700 تومن میشه و این  حدود 25 درصد افزایش قیمت رو در بر داره

دوست عزىز شرمنده اشتباهى به جاى مٽبت منفى دادم

به زودى با دوتا مٽبت به پستهاى دىگتون جبران مىکنم .

لینک به دیدگاه

بله دوست عزیز اما فعلا اعلام رسمی از شرکت Nvidia نشده و Nvidia گفته در حال بررسیه

ممون از اطلاع رسانید

اعلام رسمی شده. از طرف انویدیا به سایت ها:

http://www.anandtech.com/show/8931/nvidia-publishes-statement-on-geforce-gtx-970-memory-allocation

شایدم منتظر یک اعلام رسمی شادی آور هستید که اون یک مسئله دیگست!

ویرایش شده توسط Core_i6
لینک به دیدگاه

من بدبخت آماده شده بودم 970 بگیرم....ای تف تو این شانس من بدبخت به ما که رسید دنیا دهن باز کرد

لینک به دیدگاه

درود دوستان گلم

یه سوال لطفا بررسی کنید که کارت گرافیکهای PALIT هم همین مشکل رو داشتن یا نه .

منتظر پاسخ شما دوستان هستیم

لینک به دیدگاه

درود دوستان گلم

مشکل از خود gpu انویدیاست. در نتیجه همه ی برندها این مشکلو دارند.

البته مشکل حادی نیست. چون در عمل در 4k یدونه 970 کافی نیست حالا چه با 4 گیگ چه با 3.5 + 0.5 گیگ.

ویرایش شده توسط Core_i6
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود دوستان گلم

سلام جناب حسینی عزیز

متاسفانه 'ایراد' از خود GPU هست و کلیه برندها رو شامل میشه(طبق اطلاعات فعلی)،انویدیا گفته که کل 4 گیگ قابل استفاده هست اما 500 مگابایت آخر عملکرد خیلی پایینتری داره و در صورتی که نیز نباشه از همون 3.5 گیگابایت اول استفاده میشه(به منظور جلوگیری از اثر منفی 500 مگ آخر).

البته انویدیا از قبل اطلاع داشته فقط اخیرا کاربران متوجه شدن.در صورت انتشار اطلاعات بیشتر در همین تاپیک به اشتراک گذاشته خواهد شد. @};- 

لینک به دیدگاه

دوستان به نظر من که احتمال میره همین باشه اینه که تو این نسل سری کارتهای انویدیا 900 چون کل معماری 970 و 980 باهم فرقی نمیکنه و انویدیا دیده که 970 با 980تو بازدهی باهم برابر در امده که 20% تفاوت بین این دو کارت حفظ کنه و فقط تنها فرق این دو کارت به تعداد هسته cuda  که اختلاف 360 می باشد و فقط 15% با کارت 980 ضعیفتر 5% توسط حافظه انجام میشه که شما میبینید تو فریم های که از بازی بین این دوکارت گرفته شده. اگر این کار نمیکرد باید کل معماری و یا هسته Gpu در 970 عوض میکرد با این کار انویدیا هم تفاوت بین دو کارت حفظ کرد وهم هزینه های شرکت رو برای ساخت چیپ 970 قطع کرد که هم سود خودش رو حفظ کنه وهم فروش این سری از کارت ها بیشتر بیشه که خوب جواب داد انصافا

ویرایش شده توسط W/!\NTED
لینک به دیدگاه

درود بر دوستان لیونی

بنده تمام صفحات این تاپیک را مطالعه کردم و به یک نتیجه رسیدم، اینکه کارت 970 مشکلش جدیه و حل نمیشه !

میگید چرا؟

میگم اگر قرار باشه مشکله 970 حل بشه فقط انویدیاست که میتونه این مشکلو حل کنه که از قرار معلوم انویدیا اشتباهش را قبول نمیکنه و میگه ما از اول 970 را اینطور طراحی کردیم!

اگر از اول اینطور طراحی کردید پس چرا همه ی 970 ها اینطور نیستند!؟

اینطور که بوش میاد انویدیا دست همه ی کسانی که 970 مشکل دار دارند رو گزاشته تو پوست گردو!

لازمه این نکته را هم بگم من فن هیچ شرکتی نیستم و برام فقط کارایی در قبال قیمت مهمه و دیگر هیچ !

لینک به دیدگاه

درود بر دوستان لیونی

بنده تمام صفحات این تاپیک را مطالعه کردم و به یک نتیجه رسیدم، اینکه کارت 970 مشکلش جدیه و حل نمیشه !

میگید چرا؟

میگم اگر قرار باشه مشکله 970 حل بشه فقط انویدیاست که میتونه این مشکلو حل کنه که از قرار معلوم انویدیا اشتباهش را قبول نمیکنه و میگه ما از اول 970 را اینطور طراحی کردیم!

اگر از اول اینطور طراحی کردید پس چرا همه ی 970 ها اینطور نیستند!؟

اینطور که بوش میاد انویدیا دست همه ی کسانی که 970 مشکل دار دارند رو گزاشته تو پوست گردو!

لازمه این نکته را هم بگم من فن هیچ شرکتی نیستم و برام فقط کارایی در قبال قیمت مهمه و دیگر هیچ !

همه ی 970 ها این مشکل رو دارند.

ویرایش شده توسط Core_i6
لینک به دیدگاه

كاربرى كه بودجه اش ميرسه خوب ميره 980 ميخره، كاربرى هم كه محدوديت بودجه داره، بهتر از 970 گيرش نمياد :D

لینک به دیدگاه

والا دوستان عزیز تو این چند وقت اخیر asus 780 و TriX 290  با کارت G1 970 زیر دستم بوده و با اختلاف 20% از اون 2 تای اولی 970 بهتر فریم میده

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

همونطور که دوستان اشاره کردن این ایراد سخت افزاری هست و با بایوس یا درایور قابل رفع نیست،اگر انویدیا Revision جدید بزنه و این مشکل رو حل کنه دارندگان فعلی 970 بشدت خشمگین میشن و بنظر نمیرسه که انویدیا هم قبول کنه کلیه کارت هاشو پس بگیره در نتیجه  انویدیا هیچ کار خاصی نمیکنه.

ضمنا کلیه کارت های 970 از هربرندی در 500 مگ آخر افت شدید پهنای باند دارن واینکه گفته میشه برخی کارتها مشکل نداشتن درست نیست و فقط به دلیل تست غلط و یا ناسازگار بودن برنامه ها هی قبلیه.(برخی از متدهای تست که قبلا معرفی شده اصولی نیست)

در حقیقت کل 4GB قابل استفاده است اما چون 500 مگابایت آخر بشدت کارایی پایینی داره انویدیا از طریق مدیریت حافظه سعی بر استفاده نکردن از اون رو میکنه تا جایی که 3.5 گیگ اولیه کافی نباشه اون وقته که کارت به ناچار از  کل 4گیگ استفاده میکنه.(بنا به گفته خود انویدیا)

هم طبق گفته انویدیا و هم طبق حدس و گمان های قبلی این مشکل از آنجا ناشی می شود که GTX 970  مبتنی بر نسخه ای تقلیل یافته از GM204-200 است اما برادر بزرگتر  آن GTX 980 از تراشه کامل GM204  برخوردار است.  
لینک به دیدگاه

مثل اینکه قضیه جدی شد و شایعه به واقعیت پیوست

من اگه ۹۷۰ داشتم تحمل این خبر واقعا برام سخت بود

دوستانی هم که این کارت ها رو دارن نگران نباشن ، همیشه باید تجربه ای داشت .

من از اون اولم به دوستان پیشنهاد دادم کمی منتظر نسخه بهتر یا اصلاح شده یا همون ti سری 9xx بشن

تا اگه مشکلاتی داشته باشه رفع بشه ،

ویرایش شده توسط king-baxx
لینک به دیدگاه

فرقش توی 1080p هیچی نیست کسایی که 4K بازی می کنن شاید مشکل داشته باشن. اونم فقط بعضی از بازی ها مثل Shadow of mordor که خوره ی حافظه ی گرافیکی هستن ممکنه یکم کمتر بشه فریمشون.توی همین بیانیه nVidia زده چقدر افت داشته به خاطر همین مشکل.توی Shadow Of Mordor وقتی بازی رو روی setting خیلی بالا  می زارید فرق 970 با 980 10 فریم هستش یعنی 1% توی رزولوشن 4K!(البته اینم 3K خودشون زدن 4K)

Settings GTX980 GTX970

Shadows of Mordor

<3.5GB setting = 2688x1512 Very High

72fps

60fps

>3.5GB setting = 3456x1944

55fps (-24%)

45fps (-25%)

من که خودم تا 6-7 سال دیگه همچنان روی 1080 بازی می کنم.مگه اینکه مانیتور های4k با refresh rate بالا بیاد که زیر 1500 قیمت داشته باشن.همین حالا هم بازی کردن روی 2K خیلی خرج داره و صرف نمی کنه.خلاصه 1080 با فریم بالا تر از 60 رو من ترجیح میدم.یه سری می گن مشکل مربوط به Bios و درایور می شه تا سخت افزار...اگه این طوری باشه تا یکی دو هفته دیگه حلش می کنن ولی هیچ کس هنوز مطمئن نیست.بعضی جاها می گن همه ی کارت ها این مشکلو دارن یه سری دیگه می گن بعضی ها این مشکلو دارن (که اگه اینطور باشه سخت افزاریه)خلاصه تا یکی دو هفته دیگه معلوم می شه چه خبره...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان چون تاپیک خیلی شلوغ شده ،این مسئله باعث سردرگمی بسیاری از دارندگان فعلی GTX 970 و یا کسانی که قصد خرید اون رو داشتن شده و به همین دلیل تاپیک جداگانه ای به تشریح ماجرا میپردازیم.

این تاپیک هم به انجمن تخصصی سخت افزار منتقل میشه

لینک به دیدگاه

دوستان چون تاپیک خیلی شلوغ شده و باعث سردرگمی میشه در تاپیک جداگانه ای به تشریح ماجرا میپردازیم.

این تاپیک هم به انجمن تخصصی سخت افزار منتقل میشه

خبات جان منم می خواستم همینو بگم اگر امکان داره یه تاییک برای بررسی دقیق تر و راه حلی برای این موضوع باز کنید عالی.            از دوستان اهل فن هم دعوت  به عمل میاد  :D

لینک به دیدگاه

من که همین امروز یه 970 گرفتم. دوستان سخت می گیرید! حالا چه 4 گیگ چه 1 گیگ کارت استفاده کنه. مهم اینه کارایی بسیار خوبی داره کارت. مگه هدف غیر از اینه !؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...