رفتن به مطلب

GTX 970 آب رفت!(تصحیح مشخصات فنی از سوی انویدیا)

AORUS
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه
3.5 گیگابایت با باس 224 بیتی،0.5 گیگابایت با باس 32 بیتی

سرانجام انویدیا جزئیات کافی و تشریح فنی مشکلی که GTX 970  در تخصیص حافظه با آن مواجه شده را ارائه کرد.دلیل این مشکل در این واقعیت نهفته که GTX 970 تعداد ROP کمتر و همچنین کمتر از 2 مگابایت حافظه نهان در قیاس با برادر برزگتر خود دارد.در حقیقت GTX 970 تنها 56 واحد ROP دارد و تنها 1.7 مگابایت از حافظه نهان 2 مگابایتی آن قابل استفاده است.با این حال هنوز هم این پردازنده گرافیکی میتواند به 224 گیگابایت پهنای باند تئوری دست یابد اما فقط در صورتی که از هر دو بلاک حافظه استفاده کند.

GM204_arch_0.jpg

سرپرست بخش مهندسی پردازنده های گرافیکی انویدیا Jonah Alben نموداری را ارائه کرده که دلیل واقعی مشکل GTX 970 در تخصیص حافظه را توضیح می دهد.اگر به نمودار بنگرید 3 بلاک SMM  و 1 بلاک کش L2  که بصورت کم رنگ مشخص شده که جالب است بدانید از پیش غیر فعال شده اند.

"در کنار اطلاعات اولیه ای که انویدیا در این باره منتشر کرده،GTX 970 در حقیقت تعداد کمتری ROP و میزان کش L2 کمتری از GTX 980 دارد.انویدیا گفته که بین تیم فنی و روابط عمومی انویدیا در کارکرد خود معماری اشتباهی رخ داده.و بدین معنا خواهد بود که GTX 970 تعداد 56 واحد ROP و 1792 مگابایت کش L2 در قیاس با 64 واحد ROP و 2048 کیلوبایت کش L2 ک GTX 980 دارد."

z9h7jfqxdr5c19vpn34m.jpg
مشکل اصلی در واقع تعداد کمتر ROP نیست،آنچه که در این معادله گلوگاه شده SMM و نه ROP است.پیکربندی حافظه ای که انویدیا بکار گرفته در حقیقت بر روی عملکرد نهایی تاثیر گذاشته،همانطور که در نمودار می بینید آخرین تقاطع ،دو حافظه به آن وصل شده که در استفاده معمول باعث وارد آمدن دو برابر درخواست بیشتر و گرفتگی در استفاده سنگین می شود.برای رفع این مسئله انویدیا یک بلاک 0.5 گیگابایتی را از 3.5 گیگابایت دیگر جدا کرده تا بدرستی مورد استفاده قرار گیرد.در حقیقت 0.5 گیگابایت آخر، یک هفتم بلاک 3.5 گیگابایتی سرعت خواهد داشت.

GTX 970 چهار گیگابایت حافظه دارد یا نه؟هم بله هم خیر،بدون شک چهار گیگابایت حافظه دارد که می توان  آن را به طور موثر بکار گرفت اما نیم گیگابایت از آن در مقایسه با 3.5 گیگابایت دیگر ،کندتر خواهد بود.رابط حافظه بلاک 3.5 گیگابایتی 224 بیتی و رابط 0.5 گیگابایت دیگر تنها 32 بیت بوده که کارایی آن 1/7 بلاک بزرگتر است.

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ممنون از خبابت عزیز بابت اطلاعات . 

از همان اول هم دو کارت 970 و 980 از لحاظ مشخصات فنی خیلی شبیه به یک دیگر بودند و شک برانگیز بود پس کم کم تفاوت بین قیمت 200 دلاری 980 و 970 داره مشخص میشه !!! 

عجیبه واقعا !!!!

لینک به دیدگاه

با سلام.

الان اگه AMD همچین کاری کرده بود همه میگفتن که AMD کلاه بردار هست اما چون nvida هست هیچ اشکالی نداره!!!!!!

**اگه AMD این کارو کرده بود الان +های این تاپیک شما بالای 50 تا بود.......

لینک به دیدگاه

درود استاد کریمی گل. خوبی شما ؟؟  @};-  @};-

استاد الان من یه سئوال دارم 

"در کنار اطلاعات اولیه ای که انویدیا در این باره منتشر کرده،GTX 970 در حقیقت تعداد کمتری ROP و میزان کش L2 کمتری از GTX 980 دارد.انویدا گفته که بین تیم فنی و روابط عمومی انویدیا در کارکرد خود معماری اشتباهی رخ داده.و بدین معنا خواهد بود که GTX 970 تعداد 56 واحد ROP و 1792 مگابایت کش L2 در قیاس با 64 واحد ROP و 2048 کیلوبایت کش L2 ک GTX 980 دارد."

خوب حالا واسه چی این مشکل تو کارتهای GALAX و EVGA وجود نداره ؟؟؟؟؟

یا فک کنم تو سری rev.1 گیگابایت هم همچین مشکلی وجود نداشت

مگه اینطور نیست که اگه مشکلی وجود داشته باشه باید واسه تمام 970 ها مشکلی مشابه وجود داشته باشه نه این که یه سریشون بتونن از 4 گیگ مموری کامل استفاده کنن یه سری هم 3.5 گیگ مموری فقط در دسترس باشه.

نمیدونم شاید من متن رو خوب متوجه نشده باشم الان مشکل از کیه از Nvidia از معماری از چیه ؟؟؟؟

و به نظر من کارتهای 970 حافظشون 3.5 ... اگه بگیم 4 گیگه فقط داریم خودمونو گول میزنیم :-@ خو وقتی نمیتونی مثلا تو بازیهای جدید رو کیفیت 4k از تمام 4 گیگ رم استفاده کنی دیگه به چه دردی میخوره این 0.5 گیگ اضافه؟؟؟؟ :I Do not Know: 

قبول دارید استاد که خیلیا واسه گیم این کارتها رو تهیه میکنن و هدفشون هم کیفیت 4k ست و مینیمم حافظه واسه رسیدن به کیفیت 4k و نبود افت فریم داشتن کارتی با 4 گیگ حافظه است ...

حالا میان با دو نمودار اشتباهشونو توجیه میکنن و دلیل میارن... -_- از انویدیا من انتظار نداشتم... :(

لینک به دیدگاه

از اول صداقت داشتن اینطوری آبروریزی نمی شد و با اختلاف 200$ هم خریدار قبول می کرد این تفاوت ها داشته باشد. ولی وقتی بعدا معلوم می شه قضیه فرق می کنه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام.

الان اگه AMD همچین کاری کرده بود همه میگفتن که AMD کلاه بردار هست اما چون nvida هست هیچ اشکالی نداره!!!!!!

**اگه AMD این کارو کرده بود الان +های این تاپیک شما بالای 50 تا بود.......

درود بر رامین عزیز

اگه الان چیزهایی که تو دلم هست رو مطرح کنم به فن بازی متهم میشم که البته شخصیت خودم رو از نظر سنی بزرگتر از این کارهای بچگانه میدونم

متاسفانه این اواخر برام مشخص شد که برخی از عزیزان شناخته شده بشدت فن بازی در میارن.

همین-ارزش بحث کردن نداره. @};-

درود استاد کریمی گل. خوبی شما ؟؟  @};-  @};-

استاد الان من یه سئوال دارم

سلام عزیز

انویدا قبلا همون 64 واحد و 2 مگ رواعلام کرده بود که الان مشخص شد 56 واحد و 1.7 مگه.

باس بلاک 3.5 گیگی 224 بیته اما 0.5گیگ آخر فقط 32 بیته.

این مشکل به برند خاصی مربوط نیست و همه همینطورن و Revision  خاصی نزده انویدیا @};-

ناشناس

دوستان نمی دونم به یه چیزی توجه کردید یا نه 970 از 3 گیگ به بعد افت بندویچ داره نه 3.5

=

برخی از دوستان تست اصولی نگرفت(مثلا load کارت حین تست بدلیل مروگر و پخش موزیک ویدئو یا وضوح تصویر و...بالا بوده.

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

من تست گرفتم  چرا از 3 گیگ بیشتر استفاده نشده؟ :eek:

f669fjbaez4udgedzhal.png

لینک به دیدگاه

با تشکر از آقا خبات @};- 

من خودم تا حالا هرچی داشتم کارت های انویدیا بوده و لی فن این شرکت و هیچ شرکت دیگه هم نیستم. برام کاریی مهمه.

ولی واقعا انویدیا آبرو ریزی کرده. خدایی الان اگه AMD این کارو میکرد چه حجمه سنگینی توی نت بر علیه اش راه می افتاد.

یجور کلک زده انویدیا به مشتریهاش متاسفانه  :mad: 

ولی در اینکه کارت 970 کارت خوبیه هم فکر نکم کسی شک داشته باشه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من تست گرفتم  چرا از 3 گیگ بیشتر استفاده نشده؟ :eek:

عزیز اشتباهی اجرا کردی(فایل runCustom.bat رو نباید اجرا کرد)

بجاش vRamBandwidthTest.exe رو باید اجرا کنی

لینک به دیدگاه

عزیز اشتباهی اجرا کردی(فایل runCustom.bat رو نباید اجرا کرد)

بجاش vRamBandwidthTest.exe رو باید اجرا کنی

الان برای من چطوره؟

o5tm3zgma6fc6f63w6u4.png

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

نوش داروییو بعد از مرگ سهراب امدی...  :D

لینک به دیدگاه

اميدوارم قيمتش هم آب برررره - ايششششالا :Praying: :Praying:

لینک به دیدگاه

Nvidia باید کارت رو از لحاظ قدرت تو اون بازه قرار میداد

حالا چه 32 واحد rop داشته باشه چه 56 و یا 64 تا

در هر صورت عملکرد کارت فوقالعادست

تنها مشکل انویدیا این بود که با خریدارا رو راست نبود

از همون اول میزد 56 واحد ROP داره کسی شاکی نمیشد

لینک به دیدگاه

به قول دوستان امیدوارم قیمتش هم آب بره تا ما بتونیم بخریم این کارت خوب رو

لینک به دیدگاه

درود بر رامین عزیز

اگه الان چیزهایی که تو دلم هست رو مطرح کنم به فن بازی متهم میشم که البته شخصیت خودم رو از نظر سنی بزرگتر از این کارهای بچگانه میدونم

متاسفانه این اواخر برام مشخص شد که برخی از عزیزان شناخته شده بشدت فن بازی در میارن.

همین-ارزش بحث کردن نداره. @};-

جناب کریمی من فن هیچ شرکتی نیستم این رو بارها گفتم از هر دو شرکت داشتم و از هر دو راضی بودم.

اما دوستانی که فن nvida هستن همیشه کم لطفی میکنن در مورد این مسائل.

بهتر من هم ادامه ندم که الان متهم میشم به فن بازی. @};- @};-

لینک به دیدگاه

سلام آقای کریمی عزیز ممنون بابت اطلاع رسانتون....آقای کریمی من که قصد داشتم یه دونه بگیرم برای گیم سنگین اما دو دل شدم شما نظرتون چیه؟

لینک به دیدگاه

Nvidia باید کارت رو از لحاظ قدرت تو اون بازه قرار میداد

حالا چه 32 واحد rop داشته باشه چه 56 و یا 64 تا

در هر صورت عملکرد کارت فوقالعادست

تنها مشکل انویدیا این بود که با خریدارا رو راست نبود

از همون اول میزد 56 واحد ROP داره کسی شاکی نمیشد

کاملا موافقم 

لینک به دیدگاه

سلام آقای کریمی عزیز ممنون بابت اطلاع رسانتون....آقای کریمی من که قصد داشتم یه دونه بگیرم برای گیم سنگین اما دو دل شدم شما نظرتون چیه؟

سلام

داداش درسته که در رابطه با کارت 970 روراست نبودن ولی از نظر ارزش خرید بازم بهترین کارت هست فعلا

تو خریدش شک نکن

لینک به دیدگاه

درود

حالا با توجه  به این مشکلات یکی بیاد به من بگه که چه کارتی بخرم تو همین حدود؛

یعنی حالم گرفته شد.

تکلیف چیه؟

لینک به دیدگاه

سلام

داداش درسته که در رابطه با کارت 970 روراست نبودن ولی از نظر ارزش خرید بازم بهترین کارت هست فعلا

تو خریدش شک نکن

والا چی بگم...من الان دیگه همین روزا میگیرم،خواستم پولارو بیشتر جمع کنم بعد عید 980 بگیرم اما اونجور که بوش میاد سال دیگه وضع دلار و قیمتا خراب میشه
لینک به دیدگاه

از انویدیا انتظار نداشتم. سری بعد باید جبران کنه. من که هنوز روی 7970 (280x) هستم تا معماری جدید انویدیا. مکسول ... ناراحتم کردی :crying:

لینک به دیدگاه

از خبات جان ممنونم بابت این اخبار

چون حقیقت من قصد خرید کارت ۹۷۰ رو داشتم ، پشیمون شدم

ولی میبینم بهتر صبر کنم منتظر کارت های AMD

لینک به دیدگاه

خوشم میاد انویدیا سر همتون کلاه گذاشته

من میخواستم این کارت رو بگیرم ولی وقتی با ۷۷۰ مقایسه کردم خیلی تفاوت کمی داشت به همین دلیل نخریدمش

بنده 290 ای ام دی رو به ۹۷۰ انویدیا ترجیح میدم با اینکه قیمت ۲۹۰ ای ام دی خیلی کمتره

لینک به دیدگاه

سلام به همه دوستان عزیز مخصوصا از خبات جان عزیز

خدا وکیلی بی تعصب حرف میزنم و هیچ تعصبی روی هیچ برندی ندارم جزه هرکسی بهترین ها رو تولید کنه چه amd/ati چه nvidia اما اشتباه و خطا تو تولید هرچیزی حتی ی آدامس هست خدای اینقدر این موضوع بلد کردن درست نیست که بچه ها به هم حرف میزنن و موضع میگیرن و بزرگان هم به این موضوع دامن میزنن و میگن ما بی تعصبیم و.... هرکدوم از دوستان تو امضاشون amd/ati به nvidia منفی میدن و هر کدوم nvidia هستن به amd/atiها خدای اینکار درست نیست بحث باید باز و سازنده و علمی باشه

منم قبول دارم nvidia خراب کرده حتی شرکت کد نویسی gpu-z که به کد اسمبلی کارت دسترسی داره هم اشتباه کرده چه برسه به بقیه

post-17517-0-98921300-1422363471_thumb.jpg

اما اینو قبول کنیم که Nvidia اینقدر کارش تو این چند سال خوب بود که همه از این اشتباه nvidia شوکه شدن و اونو اینقدر بُلد کردن و اینو نباید فراموش کرد هر چیزی میشه خطا توش باشه حالا اینم اشتباه داره حالا باید منتظر جواب nvidia توی کارت بعدیش باشیم

ویرایش شده توسط Abolfazl-like
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...