رفتن به مطلب

نکاتی طلایی در انتخاب بین پردازنده های Core i3

اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

i3_badge_01.jpg

پردازنده های Core™ i3 به رغم تعداد پایین هسته های پردازشی ، قدرت پردازشی مناسبی دارند و انتخاب اغلب کسانی هستند که با بودجه پایین یک پردازنده مناسب می خواهند و بدون شک کارایی بیشتر به رغم هزینه کم برای این دسته از کاربران اهمیت بیشتری نیز خواهد داشت. آخرین نسل پردازنده های Core™ i3 اینتل سوکت LGA1150  با معماری هزول در دو سری i3-43XX و i3-41XX و در مدلهای مختلفی عرضه شده اند که به رغم شباهت های زیاد تفاوت هایی نیز دارند و مطمئنا همین میزان تفاوت در کارایی نهایی موثر خواهد بود،در مطلب پیش رو به بررسی این سری از محصولات محبوب اینتل می پردازیم.

xb076fb1h84oqvm4kzd9.png

سری i3-41XX :

اولین عضو این خانواده i3-4130 نام دارد و پایینترین فرکانس کاری را با 3.4 گیگاهرتز دارد،حافظه کش این مدل 3 مگابایت و پردازنده گرافیکی آن HD Graphics 4400 می باشد.

i3-4150 به عنوان دومین عضو این خانواده به میزان 100 مگاهرتز از برادر کوچکتر خود سریعتر می باشد.با این حال همان 3 مگابایت کش و پردازنده گرافیکی آن HD Graphics 4400 را به ارث برده است.

i3-4160  به عنوان عضو ارشد این خانواده بالاترین فرکانس را با 3.6 گیگاهرتز دارد اما میزان حافظه کش و پردازنده گرافیکی آن نسبت به دو مدل قبلی تغییری نکرده است.

سری i3-43XX :

این سری نسبت به سری پیشین خود به میزان چشمگیری بهبود یافته و  قدرت پردازشی بیشتری دارند،کلیه اعضای این خانواده به 1 مگابایت حافظه کش بیشتر یعنی 4 مگابایت و پردازنده گرافیکی قدرتمندتر HD Graphics 4600 تجهیز شده اند،عمده تفاوت اعضای این سری در فرکانس پردازشی هسته است که به ترتیب 3.5 گیگاهرتز در مدل i3-4330،ا3.6 گیگاهرتز در مدل های i3-4340 و i3-4350 ،ا 3.7گیگاهرتز در مدل i3-4360 و 3.8 گیگاهرتز در مدل i3-4370 می باشد.

تفاوت ها در یک نگاه:

• پردازنده گرافیکی :سری i3-43XX دارای پردازنده گرافیکی مجتمع HD Graphics 4600 می باشند اما سری i3-41XX  پردازنده گرافیکی مجتمع ضعیفتر HD Graphics 4400  را در دل خود دارند.اختلاف این دو پردازنده گرافیکی در آزمون های معتبر حدود 26% می باشد که مطمئنا قابل توجه است.HD Graphics 4600 کارایی نسبتا مناسبی دارد و نیاز به خرید کارت گرافیک مجزا برای سیستم های مالتی مدیا و حتی اجرای بازی با جزئیات پایین را از میان می برد.

• حافظه کش: سری i3-41XXا 3 مگابابیت حافظه کش دارد اما سری i3-43XXا 4 مگابایت،یعنی 33%  حافظه کش بیشتری دارد.

• قدرت پردازشی:سری i3-43XX نسبت به i3-41XX فرکانس پردازشی و پیرو آن قدرت پردازشی بیشتری نیز دارند.

•  Secure Key: سری i3-43XX از قابلیت امنیتی جدیدی به نام کلید امن یا Secure Key  برخوردارند که کلید های واقعا تصادفی تولید  و الگوریتم های رمزنگاری را قدرت می بخشد.

لیست پردازنده های Core™ i3 سوکت 1150 بر اساس قدرت پردازشی(نزولی):

سری i3-43XX :

سری i3-41XX :

نویسنده: خبات کریمی

ویرایش شده توسط Le Boy Fatale
لینک به دیدگاه

خیلی هم عالی ولی اصلا نیست تو بازار سری 43xx اگر هم هست خیلی کمه وقیمت فضایی میدن :)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خیلی خوب بود جناب کریمی

من هم به سختی تونستم 4330 رو تو بازار پیدا کنم اون هم با قیمت حدود 50 تومن بیشتر از سری 41

الان هم که کلاً نایاب هست

البته یکسری چیز ها رو 43 ها ندارن که 41 ها اون ها رو دارن ولی نمیدونم به چه دردی میخورن

ba4s52dnognpp60m6m.jpg

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
لینک به دیدگاه

ولي اگه با اختلاف قيمت ٥٠ نسبت به ٤١xx كسي پيدا كرد حتما بگيره واقعا ارزششو داره

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

بسيار عالي

ممنون خبات جان

@};-

خیلی هم عالی ولی اصلا نیست تو بازار سری 43xx اگر هم هست خیلی کمه وقیمت فضایی میدن :)

@};-

خیلی خوب بود جناب کریمی

من هم به سختی تونستم 4330 رو تو بازار پیدا کنم اون هم با قیمت حدود 50 تومن بیشتر از سری 41

الان هم که کلاً نایاب هست

البته یکسری چیز ها رو 43 ها ندارن که 41 ها اون ها رو دارن ولی نمیدونم به چه دردی میخورن

درود دوست عزیزم

FMA3 یه اینستراکشنه که در ضرب و جمع اعشاری مفیده و در کنار کاهش زمان محاسبات دقت رو بالا میبره 

F16C یه اینستراکشن محاسباتیه دیگه است

EM64T هم همون x64 هست

البته دوتای دوم جدید نیستن و بنظر میرسه اطلاعات سایت درست نیست

ممنون @};-

سری 43 توی بازار نیست

درود

متاسفانه همینطوره و تا جایی که اطلاع دارم فقط 4330 وارد شد

یه نکته خیلی عجیب  بارها دیدم پردازنده ضعیفتر رو گرونتر از مدل بالاتر قیمت گذاری کردن! :wacko: مثلا 4130 از 4150 گرونتر بوده

ولي اگه با اختلاف قيمت ٥٠ نسبت به ٤١xx كسي پيدا كرد حتما بگيره واقعا ارزششو داره

در نظر داشته باشین که از نظر دلاری اختلافشون  تقریبا همین حدود میشه

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

خبات جان

بسیار ممنونم این تاپیک خیلی کاربردیه.

آدم از حداقل دو ساعت سرچ و تحقیق خلاص میشه چون لپ مطلب رو عنوان کردی. @};- @};- @};-

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

راست میگید 

من هم چند تا تست زدم 

گرافیک آنبرد سیپیو خودم 4130 در حد یه 630 گیگابایت فریم میگیره 

تازه زمانی که فرکانسش رو میزارم روی 1500 (از 1150) حدود 20 درصد قوی تر هم میشه 

باهاش گیم میزنم  :x

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

i3 4370 دم آرزوست   :crying:  :crying:  :crying:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

به دلیل استقبال شما عزیزان،مطلب کاملتر شد @};-

خبات جان

بسیار ممنونم این تاپیک خیلی کاربردیه.

آدم از حداقل دو ساعت سرچ و تحقیق خلاص میشه چون لپ مطلب رو عنوان کردی. @};- @};- @};-

درود بر آرمین عزیز،ممنون استاد نظر لطفتونه :x @};-

راست میگید 

من هم چند تا تست زدم 

گرافیک آنبرد سیپیو خودم 4130 در حد یه 630 گیگابایت فریم میگیره 

تازه زمانی که فرکانسش رو میزارم روی 1500 (از 1150) حدود 20 درصد قوی تر هم میشه 

باهاش گیم میزنم  :x

درود بر شما،من تا 1750 هم پیش رفتم! :D

:clapping: :clapping:

:x @};- :x

i3 4370 دم آرزوست   :crying:  :crying:  :crying:

:crying:

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

1750 تست پاس کرد ؟ 

چون 1650 من تا 1.6 ولتاژ جیپیو رو بالا بردم تا تست پاس کنه دما هم تا 67 رفت 

لینک به دیدگاه

فکر کنم این قسمت ازمتن تو تایپ اشتباه کردید جفتش رو4600 زدید

سری i3-43XX دارای پردازنده گرافیکی مجتمع HD Graphics 4600 می باشند اما سری i3-41XX  پردازنده گرافیکی مجتمع ضعیفتر HD Graphics 4600  را در دل خود دارند

ویرایش شده توسط kamrani
لینک به دیدگاه

4160 هم چرا اینقدر کمیابه؟ نسبت به 4150 اختلاف پرفورمنسش چقدر هست؟

Sent from my SM-N910H using Tapatalk

لینک به دیدگاه

4160 هم چرا اینقدر کمیابه؟ نسبت به 4150 اختلاف پرفورمنسش چقدر هست؟

Sent from my SM-N910H using Tapatalk

تا همین چند ماه پیش خیلی زیاد بود و 4150 کمتر بود

اختلاف چندانی ندارن در کل

لینک به دیدگاه

درود جناب کریمی

میشه توضیح بدین فرق 4130و4150و4160 در چیه ؟فقط 100 مگاهرتزهر کدوم باهم فرق  دارن ؟

این مقدار  چقدر تاثیر داره ؟

ویرایش شده توسط mahdise7en
لینک به دیدگاه

درود

متاسفانه همینطوره و تا جایی که اطلاع دارم فقط 4330 وارد شد

یه نکته خیلی عجیب  بارها دیدم پردازنده ضعیفتر رو گرونتر از مدل بالاتر قیمت گذاری کردن! :wacko: مثلا 4130 از 4150 گرونتر بوده

ضمن تشکر از موارد مفیدی که نوشتید @};-

کاملا درسته،کلا اینجا همچی همینجوره حتی یه بار تو بازار دیدم 4460 رو گرون تر از 4690 میدادن :eek:

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

به نظر من تفاوتش اینقدری نیست که بخوای پول اضافه بدی براش

گرافیک آنبرد به درد خیلیا نمیخوره

1مگ کش بیشتر هم فکر نکنم زیاد تاثیر بزاره رو سرعت(تاثیر داره ولی نه اونقدر زیاد)

کسی که سرعت بالاتر بخواد میتونه i5 بخره

لینک به دیدگاه

سلام

فارغ از اینکه سری 43xx چقدر سریعتره ب همون اندازه کمیاب هم هست ب نظر من صرف هزینه 50 یا مقداری بیشتر برا سری 43xx توجیه نداره. ب جاش میشه i5 4440 گرفت

لینک به دیدگاه

تو اکثر تست ها و بنچمارک ها با بازیهای روز، core i3 4330 از پردازنده 8 هسته ای fx8350 فریم بالاتری میده !! واقعا جاش خالی هست تو بازار ایران یه جونمرد می خواد که وارد کنه پردازنده رو.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

به نظر من تفاوتش اینقدری نیست که بخوای پول اضافه بدی براش

گرافیک آنبرد به درد خیلیا نمیخوره

1مگ کش بیشتر هم فکر نکنم زیاد تاثیر بزاره رو سرعت(تاثیر داره ولی نه اونقدر زیاد)

کسی که سرعت بالاتر بخواد میتونه i5 بخره

درود

1 مگ بیشتر یعنی 30%،همزمان فرکانس کاری 4 مگی ها بیشتره

اتفاقا HD 4600 کار همون گرافیک های گاها تا 250 تومنی رو بخوبی انجام میده،نمونه اش GT 630 .

اینتل در سری برادول و اسکای لیک گرافیک داخلی رو بشدت تقویت کرده و برخی از مدلهای اسکای لیک 64 مگابایت حافظه گرافیکی دارن.

سلام

فارغ از اینکه سری 43xx چقدر سریعتره ب همون اندازه کمیاب هم هست ب نظر من صرف هزینه 50 یا مقداری بیشتر برا سری 43xx توجیه نداره. ب جاش میشه i5 4440 گرفت

سلام

کجا میشه با 50 تومن بیشتر i5 گرفت؟ :eek:

لینک به دیدگاه

سلام

کجا میشه با 50 تومن بیشتر i5 گرفت؟ :eek:

قبل از اینکه i3 سیستمم رو تهیه کنم قیمتی ک تهران گرفتم البته 1 ماه پیش:

4130 قیمتش 420 بود البته 4330 هم داشتن 550 قیمت دادن و i5 4440 هم 630

اگر کسی حاظر باشه 550 برای i3 43xx بپردازه خب با صرف 50 یا مقداری بیشتر میتونه i5 4440 بگیره

لینک به دیدگاه

i3 4370 چقدر مشخصات وحشتناکه 3.8 گیگا هرتز برای بازی عالی هست

الان گرافیک داخلی 4400 تقریبا با xbox 360 و ps3 برابری میکنه سال 2020 شاید گرافیک آنبردها با ps4 تو یک رده قرار بگیرن

لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...

سلام آقای خبات عزیز

میخواستم بدونم سی پی یو های سری i3 و Q چقدر با هم اختلاف کارایی دارند؟؟؟؟؟؟؟آیا کارایی سری Q اینتل از i3 ها بهتر است؟؟؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...