رفتن به مطلب

از کدوم شهر ایران هستین و کمی در مورد شهرتون بگین و بفرمایید سوغاتی شهرتون چی هست ؟

Ata_Se7en
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

با عرض سلام و درود و خسته نباشید خدمت تمامیه عزیزان و سروران گل و دوست داشتنیه فروم  لیون کامپیوتر 

امیدوارم تن همتون سالم و در کنار عزیزانتون  لحظات شیرینی رو سپری کرده باشین .

iran-map.jpg

خب یه چند وقتی بود که میخواستم تایپیکی بزنم که هر بار یادم میرفت یا نمیتونستم عنوانی خوب براش پیدا کنم

تا بیشتر با شما عزیزان و سروران گل آشنا بشیم و کمی هم از آداب و رسوم شهر و استانی که زندگی میکنید

آشنا باشیم البته چون بنده کمی و فقط کمی شکمو هستم مستقیم سوغاتی رو هدف قرار دادم و اگر دوستان

مایل باشن و افتخار بدن / بفرماین که از کدوم شهر زیبای ایران پهناور هستند و سوغاتیهای معروف

اون شهر یا استان چیه / دوستان لازم به ذکر هست که هیچ اجباری در پاسخ نیست و صرفا این

تایپیک جهت آشنایی بیشتر دوستان با همدیگر و شهرها و سوغات و آداب و رسوم و زبان

محلی هست که اگر قدم روی چشمان بنده بگزارین تایپیکی با ارزش خواهیم داشت

شهرها و استانهایی که تا این لحظه با حضور ارزشمندشون باعث گرمی تایپیک شدند و قدم در چشمامون گذاشتند عبارتند از :

ارومیه , تبریز , میاندوآب , اردبیل , لنگرود , گیلان , رامشه , ملایر , کرمانشاه , تهران , خرم آباد

ایلام , قزوین , مرودشت , همدان , شهرستان شهریار(تهران) , نیشابور , پارس آباد مغان , یزد , تایباد

بندرعباس , مازندران

ویرایش شده توسط ᗩTᗩ
لینک به دیدگاه

• ارسال 55
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

تصاویر ارسال شده

• کاربر ویژه

بنده خودم از آذربایجانغربی هستم ( رضائیه ) / البته اصلیتم تبریزی هست و به دلیل شغل پدرم که نظامی بود تو ارومیه سکونت داریم 

زبان محلیمون هم آذری هست و تقریبا میشه گفت از هر قومیتی تو این شهر زندگی میکنن 

سوغاتیهای معروف ارومیه: انواع نقل بیدمشک (ابریشمی،گردویی،زعفرانی،...) و حلوای گردو و حلوای هویج را میتوان از جمله مشهورترین سوغاتیهای ارومیه نام برد

علاوه بر آن عرق بیدمشک و عرق بادرنجبو از شهرت بسزائی برخوردار هست

عرقیات بیدمشک و بادرنجو علاوه بر خاصیت پزشکی برای خوشبو و خوش طعم کردن شربت های گوناگون مورد مصرف قرار می گیرد

انگور وشیره انگور هم جزو سوغات این شهر به حساب میاد که البته تو اکثر شهر ها هست ولی خب ... 

نقل

Related image

Image result for ‫نقل ارومیه‬‎

Related image

انواع انگور

Image result for ‫انگور سیاه‬‎

Image result for ‫انگور‬‎

13844389001561444308.jpgIMAGE634780729382823750.jpg

Image result for ‫انگور سیاه‬‎

شیره انگور ( دوشاب )

Related image

عرق بادرنجبو

Image result for ‫عرق بادرنجبو‬‎

عرق بیدمشک

2.jpg

ویرایش شده توسط ᗩTᗩ
لینک به دیدگاه

اذربایجان غربی

شهر میاندواب

زبان اذری

و سوغاتمون قند هست

میاندواب کارخانه قند معروفی داره

انگور هم هست

لینک به دیدگاه

شهر ساحلی لنگرود در استان گیلان در مجاورت شهر لاهیجان . سوغات هم کلوچه جوادیان,ماهی و برنج و... 

ممنون از استارتر عزیز بابت تایپیک قشنگشون  @};-

لینک به دیدگاه

سلام عطاجان.خوبی؟؟

عاقا تاپیک خیلی خوبی ایجاد کردی واقعا. :clapping: :clapping: :clapping: خیلی وقت بود تاپیک جالب ندیدم تو لیون

من از رامشه هستم که مال استان اصفهانه.رامشه چندتا چیز خاص ومختص خودش داره.یکیش اولین ماهنامه شهرستانی در ایرانه که این افتخار مال رامشه هستش دیگری انار بسیار خوش ذات و خوش طعمی داره که واقعا طعم بینظیری داره.ساوه فقط اسم درآورده وگرنه قابل مقایسه با انار رامشه نیست توی نت سرچ کنید متوجه میشید حاضرم با ساوه ای های عزیز یاهرکسی مسابقه توی کیفیت هم بدم

چیز دیگه ای که مخصوص رامشه هست بازیافت مواد پلاستیکی هستش که برای اولین بار توسط رامشه ایها اختراع شد والان هرجایی که این حرفه درحال انجام کاره از رامشه ایها به نوعی یاد گرفتن

مورددیگه هم تولیدات حلبی کشور مثل دریچه های کولر و دودکش و... تماما ساخت رامشه ای های عزیزه

یه پیشنهاد هم دارم دوستانی که مایلن باهم دیگه سوغاتشون رو عوض کنن اعلام کنند

ویرایش شده توسط hamid5566
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اذربایجان غربی

شهر میاندواب

زبان اذری

و سوغاتمون قند هست

میاندواب کارخانه قند معروفی داره

انگور هم هست

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمت عزیزتون

به به محمد جان قدمتون خوش بود و با من هم استانی شدیم به به 

مگر میشه قند میاندوآب رو کسی نشناسه ... شیرین و لذیذ البته با چای 

راستی چرا به این شهر میگن میاندوآب ؟ البته میخوام خودت بفرمایی تا دوستان بهتر بشناسنش

شهر ساحلی لنگرود در استان گیلان در مجاورت شهر لاهیجان . سوغات هم کلوچه جوادیان,ماهی و برنج و... 

ممنون از استارتر عزیز بابت تایپیک قشنگشون  @};-

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمت گلتون

به به گیلانیهای عزیز که تو سرسبزی و مرام سنگ تموم گذاشتند

خدا شاهده بدجوری دلم کلوچه خواست اونم لاهیجان / ماهی و برنجش که دیگه وای 

ماه پیش یه نمایگشاه بود تو این شهر که از اکثر استانهای کشور تشریف آورده بودند 

و از گیلان هم بودند و با انواع خوردنیهای لذیذ که من هیچی تو غرفه نذاشتم که نخریده باشم 

سلام عطاجان.خوبی؟؟

عاقا تاپیک خیلی خوبی ایجاد کردی واقعا. :clapping: :clapping: :clapping: خیلی وقت بود تاپیک جالب ندیدم تو لیون

من از رامشه هستم که مال استان اصفهانه.رامشه چندتا چیز خاص ومختص خودش داره.یکیش اولین ماهنامه شهرستانی در ایرانه که این افتخار مال رامشه هستش دیگری انار بسیار خوش ذات و خوش طعمی داره که واقعا طعم بینظیری داره.ساوه فقط اسم درآورده وگرنه قابل مقایسه با انار رامشه نیست توی نت سرچ کنید متوجه میشید حاضرم با ساوه ای های عزیز یاهرکسی مسابقه توی کیفیت هم بدم

چیز دیگه ای که مخصوص رامشه هست بازیافت مواد کهنه هستش که برای اولین بار توسط رامشه ایها اختراع شد والان هرجایی که این حرفه درحال انجام کاره از رامشه ایها به نوعی یاد گرفتن

مورد اخرهم تولیدات حلبی کشور مثل  دریچه های کولر دودکش و... تماما ساخت رامشه ای های عزیزه

یه پیشنهاد هم دارم دوستانی که مایلن باهم دیگه سوغاتشون رو عوض کنن اعلام کنند

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمت وجود گلتون

حمید جان فدایی داری قربان و عاشق این تحلیلت شدم به خدا / دست مریزاد 

من که امسال متاسفانه یه انار درست و حسابی نخوردیم که البته تقصیر میدا بود که هر چی خراب و 

کال بود میفروختن به مردم که البته یکی دو مورد انار ساوه گیرم اومد که خوشمزه بود  و شدیدا منتظرم انار رامشه ایهارو 

بچشم و اونطور که میگین غوغاست ... راستی حمید جان بعداز این تایپیک یه تایپیک اورکلاک انار میزنیم و یه انار ساوه و یه انار رامشه 

رو تست میکنیم ببینیم کدوم خوشمزه تره /

لینک به دیدگاه

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمت وجود گلتون

حمید جان فدایی داری قربان و عاشق این تحلیلت شدم به خدا / دست مریزاد 

من که امسال متاسفانه یه انار درست و حسابی نخوردیم که البته تقصیر میدا بود که هر چی خراب و 

کال بود میفروختن به مردم که البته یکی دو مورد انار ساوه گیرم اومد که خوشمزه بود  و شدیدا منتظرم انار رامشه ایهارو 

بچشم و اونطور که میگین غوغاست ... راستی حمید جان بعداز این تایپیک یه تایپیک اورکلاک انار میزنیم و یه انار ساوه و یه انار رامشه 

رو تست میکنیم ببینیم کدوم خوشمزه تره /

=)) =)) =)) =)) =))

پیشنهاد عالی دادی.یادم باشه انار لو ولتاژ بیارم واسه تست :laughing: :laughing: :laughing:

ولی جدی حتما اول پاییز یادآوری کن واستون ارسال کنم تحفه ناچیزیه :x :x @};- @};-

ویرایش شده توسط hamid5566
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

=)) =)) =)) =)) =))

پیشنهاد عالی دادی.یادم باشه انار لو ولتاژ بیارم واسه تست :laughing: :laughing: :laughing:

ولی جدی حتما اول پاییز یادآوری کن واستون ارسال کنم تحفه ناچیزیه :x :x @};- @};-

به روی چشم حمید جان حتما الانم گذاشتم تو یادرآورد گوشیم تا یه وقت از یادم نره 

من هم از اردبیل هستم از دیار چشمه های بهشتی

nbimbals7nkay5xmm25c_thumb.jpg

بهتری سوغاتی اردبیل حلوای سیاه ( قرحالوا ) و عسل سبلان درجه یک (بال)

qvm55vcz40paoaw18lx5_thumb.jpg

بهتری غذای محلی آش دوغ ( آیران آشی ) 

06jmggdprtlgfh5mjg6q_thumb.jpg

اتا جان پرچم آذری ها بالاست (یاشاسن آذربایجان اوغوللاری)

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمتتون

وای فک کنم امروز ... روز منه و تا الان دو تا هم استانی پیدا کردم و از این بابت خرسندم و به انتظار افزایش

از اونجایی که از سردی و سرما خوشم میاد و در واقعا عاشقشم این شهر رو خیلی دوست دارم چون همیشه سرد و یخی هست

ولی ادماش گرم گرم هستن در حد اتشفشان که مخلص همشونم هستم از همین جان 

چشمه هاش که فکر نکنم کسی مونده باشه که ندیده / اشش هم زبان زد خاص و عامه و حتی روزی که منزلمون بساط آش فراهمه 

همه آشنایان دور هم جمعیم که واقعا لحظاتیست شاد و دل انگیز 

اون عسلش که اصلا نیازی به گفتن نداره که صبح با موم بزنی چه شود / حلواشم دو بار قسمت شده خوردم که چیزی سنگینی هست 

یاشاسین آذربایجان

لینک به دیدگاه

کرمانشاه 

نان برنجی - کاک - نان خرمایی 

136318341318966_DSC_0020.JPG

13921220101726895_PhotoL.jpg

shirini-khormae-kermanshahe-1.jpeg

ویرایش شده توسط ace
لینک به دیدگاه

من خرم اباد 

سوغاتشم- عسل از همه معروفتره- اینم یه عکس از بخشی از خرم اباد

post-16470-0-01107600-1423951203_thumb.jpg

ویرایش شده توسط s_saeed2010
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کرمانشاه 

نان برنجی - کاک - نان خرمایی 

136318341318966_DSC_0020.JPG

13921220101726895_PhotoL.jpg

shirini-khormae-kermanshahe-1.jpeg

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمت بزرگوارتون 

به به یه کرمانی خونگرم هم به جمع صمیمیمون پیوست که جای خوشحالیست 

کرمانشاه فک کنم 3 سال پیش اومدم که از اون نان برنجیش خیلی خوردم که حتی یادمه والده عزیز عصبانیم شدن که چه خبرته و اینا 

ولی خب کو گوش شنوا / اثار باستانیش و تاریخیشم مایه افتخار ماست و به داشتن چنین شهر و مردمش میبالیم 

اون طاق بستان منو بدجوری مجذوب خودش کرد / یه کباب هم خوردیم که دقیقا اسمش یادم نیست ولی خیلی خوشمزه بود 

من خرم اباد 

سوغاتشم- عسل از همه معروفتره- اینم یه عکس از بخشی از خرم اباد

با سلام و عرض خوشامد گویی خدمت وجود خرمتون 

به به خرم اباد و تو اواسط خدمت با دوستان رفته بودیم برای گردش و استراحت که واقعا جای خرم و سرسبزی بود

که پر بود از جنگل و درخت که حال و هوای ادمو دگرگون میکرد و از همه مهمتر که به اتفاق دوستان رفتیم و دیدن کردین 

دژ شاپوری بود که در برابر عظمت و ابهتش کلاهت میوفتاد / زیبا و عظیم 

ما یک روز اونجا بودیم که لبنباتش و مخصوصا عسلش که معطرم بود هوش از سر ادم میبرد 

لینک به دیدگاه

درود فروان بر اقا عطای گل @};-

بسیار تاپیک جالبیه، در مورد اطرافمون یکم بیشتر یاد میگیریم

من هم از ایلام هستم، البته سکونت در قزوین میکنیم :D

حدود هشت سال ایلام بودم، بعدش اومدیم قزوین

ایلام رو بیشتر به خاطر طبیعتش میشناسن

یه مدل گلیم هست که میبافن فقط کمی تا قسمتی هم گیوه رو به ایلام قدیم نسبت دادن

بر خلاف تصور خیلی ها،مردم ایلام کُرد هستن @};-

کمی در قسمت غرب استان، سمت مهران عرب هم هست، سمت شرق هم مردم لر، اما عموما کُرد هستن

سوغاتی دو نوع شیرینی داره:

بژی برساق:

%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C%20%

کُل ه کنجی:

متاسفانه عکسی ازش پیدا نکردم مجبور شدم دستور تهیه قرار بدم :D

حلوای بَگِل:

اینم عکس نداره، یک نوع حلوا که با بگل (نوعی کشک) درست میشه که خیلی هم خوشمزست

عسل ایلام هم چون کوهی هست، خیلی خوشمزست و روغن حیوانی، که بیش از کرمانشاه میتونید اصل هاش رو ایلام پیدا کنید :D

مقداری رقص محلی هم هست:

799873_iQPfz5PE.jpg

funchiz.com109742.jpg

ادامه هم با مقداری از طبیعت:

دشت های لاله:

b0058.jpg

نمایی از گردنه قلاجه:

1.jpg

دره رازیانه:

raziyaneh-2606-mm5.jpg

سد چم گردلان:

k83bojqnagnpdknc75j5.jpg

جنگل های بلوط:

img_138427_nature_ilam.jpg

کوه قلا قیران: که تقریبا از همه جای ایلام قابل مشاهده است

89548761771972413817.jpg

قلعه والی:

85242988.jpg

لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوستان و عطا خان با تاپیک جذابشون.

من اهل استان خراسان شمالی ، شهرستان شیروان هستم.

زبان محلی شیروان کرمانجی و ترکی خراسانی هست، من فقط پارسی صحبت میکنم ولی کرمانجی متوجه میشم.

خوراکی های محلی شیروان.

فتیر مسکه ، عشکنه ، دوغ گرم ، فتیر قتلمه ، فتیر کزک ، و عنواع آش ها...

سوغات شیروان.

عنواع آبنبات ها مثل ابنبات حل دار، پسته ای، نارگیلی که اصلی ترین سوغات شیروان هست. عسل شاه جهان که طعم بی نظیری داره، فرش دستی ، گیلیم و کلاه و جوراب و دست کش تفتیکی که از یک نوع پشم مخصوص بز گرفته میشه میسازند که بسیار گرم و البته اگر درجه یک باشه گرون قیمت هست.

مکان های دیدنی شیروان.

شیرکوه که نماد شیروان هست، پارک بزرگ کوثر، تپه نادری ( نادر شاه به سربازان دستور داد که هر سرباز با کلاه خود خاک روی هم بریزند تا این تپه درست شود نادر شاه با این عمل میخواست قدرت سربازانش را به رخ بکشد)

شیروان بین دو شهر بجنورد و فاروج قرار دارد که افراد بزرگی را به کشور تحویل داده مثل پروفسور فیزیک اقای آفریده، وزیر کشور آقای رحمانی فضلی و نماینده شیروان آقای دکتر عبدلرضا عزیزی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس.

اگر گذرتون به شیروان خرد حتما بستنی سنتی اینجا را امتحان کنید چون بستنی هر شهری خردم به اینجا نمیرسید.

و اگر میخواید با زبان کرمانجی بیشتر اشنا بشید اهنگهای کرمانجی محسن میرزاده گوش کنید.

شاد باشید و شاد زندگی کنید.

ویرایش شده توسط Legend Killer
لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوستان مخصوصا اقا عطا

من بچه همدان هستم (پایتخت تاریخ و تمدن ) همدان کلا جای دیدنی زیاد داره مثلا گنجنامه - ارامگاه باباطاهر- تپه هکمتانه -و خیلی جاهای تفریحی و تاریخی دیگه

سوغاتش هم کماج و انگشت پیچ و ابنبات قیچی هستش

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود فروان بر اقا عطای گل @};-

بسیار تاپیک جالبیه، در مورد اطرافمون یکم بیشتر یاد میگیریم

من هم از ایلام هستم، البته سکونت در قزوین میکنیم :D

حدود هشت سال ایلام بودم، بعدش اومدیم قزوین

ایلام رو بیشتر به خاطر طبیعتش میشناسن

یه مدل گلیم هست که میبافن فقط کمی تا قسمتی هم گیوه رو به ایلام قدیم نسبت دادن

بر خلاف تصور خیلی ها،مردم ایلام کُرد هستن @};-

کمی در قسمت غرب استان، سمت مهران عرب هم هست، سمت شرق هم مردم لر، اما عموما کُرد هستن

سوغاتی دو نوع شیرینی داره:

بژی برساق:

%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C%20%

کُل ه کنجی:

متاسفانه عکسی ازش پیدا نکردم مجبور شدم دستور تهیه قرار بدم :D

حلوای بَگِل:

اینم عکس نداره، یک نوع حلوا که با بگل (نوعی کشک) درست میشه که خیلی هم خوشمزست

عسل ایلام هم چون کوهی هست، خیلی خوشمزست و روغن حیوانی، که بیش از کرمانشاه میتونید اصل هاش رو ایلام پیدا کنید :D

مقداری رقص محلی هم هست:

799873_iQPfz5PE.jpg

funchiz.com109742.jpg

ادامه هم با مقداری از طبیعت:

دشت های لاله:

b0058.jpg

نمایی از گردنه قلاجه:

1.jpg

دره رازیانه:

raziyaneh-2606-mm5.jpg

سد چم گردلان:

k83bojqnagnpdknc75j5.jpg

جنگل های بلوط:

img_138427_nature_ilam.jpg

کوه قلا قیران: که تقریبا از همه جای ایلام قابل مشاهده است

89548761771972413817.jpg

قلعه والی:

85242988.jpg

محمد جان ما تا دیروز فکر میکردیم تهران تشریف دارین 

ایلام جزو شهرهایی هست که متاسفانه نیومدم که جای ناراحتی داره که چون این همه چیزای مثبت توش دارن بهت چشمک میزنن ..

واقعا ایلام جای قشنگ و باصفایی هست اینو تو عکسا میشه دید و احساسشون کرد 

من از خوردن شیرینی سیر نمیشم تونم از این نوع که لذت خاصی داره که باید تجربه کنم حتما

اون رقص رو کمی بلدم و تا نصفه نیمه میتونم برم البته تکراری نه ها مدل به مدلشو 

طبیعتش واقعا با شکوهه و زیباست که جون میده یه سقر سیر به این شهر داشته باشی و لذت ببری از این سرسبزی

روغن حیوانی برامون چند بار فرستادن اونم درجه یک یک از دوستان زمان جنگ پدرم بوده که چند سال پیش عمرشونو دادن به شما 

در مورد عسل هم میشه گفت اکثر مناطقی که جنگلی و سرسبز و پوشیده از لف و گیاهه عسل خوبی هم تولید میشه / دست و پنجه اون زنبورم درد نکنه 

سلام خدمت دوستان و عطا خان با تاپیک جذابشون.

من اهل استان خراسان شمالی ، شهرستان شیروان هستم.

زبان محلی شیروان کرمانجی و ترکی خراسانی هست، من فقط پارسی صحبت میکنم ولی کرمانجی متوجه میشم.

خوراکی های محلی شیروان.

فتیر مسکه ، عشکنه ، دوغ گرم ، فتیر قتلمه ، فتیر کزک ، و عنواع آش ها...

سوغات شیروان.

عنواع آبنبات ها مثل ابنبات حل دار، پسته ای، نارگیلی که اصلی ترین سوغات شیروان هست. عسل شاه جهان که طعم بی نظیری داره، فرش دستی ، گیلیم و کلاه و جوراب و دست کش تفتیکی که از یک نوع پشم مخصوص بز گرفته میشه میسازند که بسیار گرم و البته اگر درجه یک باشه گرون قیمت هست.

مکان های دیدنی شیروان.

شیرکوه که نماد شیروان هست، پارک بزرگ کوثر، تپه نادری ( نادر شاه به سربازان دستور داد که هر سرباز با کلاه خود خاک روی هم بریزند تا این تپه درست شود نادر شاه با این عمل میخواست قدرت سربازانش را به رخ بکشد)

شیروان بین دو شهر بجنورد و فاروج قرار دارد که افراد بزرگی را به کشور تحویل داده مثل پروفسور فیزیک اقای آفریده، وزیر کشور آقای رحمانی فضلی و نماینده شیروان آقای دکتر عبدلرضا عزیزی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس.

اگر گذرتون به شیروان خرد حتما بستنی سنتی اینجا را امتحان کنید چون بستنی هر شهری خردم به اینجا نمیرسید.

و اگر میخواید با زبان کرمانجی بیشتر اشنا بشید اهنگهای کرمانجی محسن میرزاده گوش کنید.

شاد باشید و شاد زندگی کنید.

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمت دوست بزرگوارم

به به از شهر شیروان که اسم زیبایی هم یدک میکشه . 

از شیروان از طریق دوستان خیلی شنیدم ولی متاسفانه و با کمال ناراحتی نتونستم هنوز به این دیار زیبا و کهن سفری داشته باشم 

اونطور که دوستان عزیز بنده میگفتن غذاهای محلی این شهر خیلی زیاد و در تنوع زیادی هست که من رو برای سفر به این شهر مشتاقتر میکنه 

دیگه چیزی کم نموند / طبیعت زیبا در کنار یه بشقاب قتلمه لذت عجیبی به وجود خواهد اورد البته بعداز این غذا اگر از لذت شوق ذوق مرگ نشده باشم

بستنی هم میچشم تا همه خوشیها رو یکجا داشته باشم 

مرسی و همچنین شما

سلام خدمت دوستان مخصوصا اقا عطا

من بچه همدان هستم (پایتخت تاریخ و تمدن ) همدان کلا جای دیدنی زیاد داره مثلا گنجنامه - ارامگاه باباطاهر- تپه هکمتانه -و خیلی جاهای تفریحی و تاریخی دیگه

سوغاتش هم کماج و انگشت پیچ و ابنبات قیچی هستش

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمت دوست گرانقدرم 

همدان که البته من همیشه این شهر تاریخی رو اکباتان صدا میزنم و خیلی نام دوست داشتنی هم داره 

کاملا حق با شماست همدان به دلیل داشتن سابقه تاریخی کهن و دورو دراز جزو چند شهر برتر تاریخی به حسباب میاد 

من یک بار قبل از خدمت و یکی بار 5 سال بعداز خدمت سربازی به این شهر تاریخی سقر کردم و واقعا خاطرات و لحظات مملو از نشاط و 

سرور و لذت رو داشتیم که هنوزم که هنوزه باز هم تلاش میکنم که برای بار چندم هم برای زنده کردن خاطراتم مسافرتی داشته باشم 

غذاهای محلیشم مثل قدمت کهن تاریخیش تنوع زیادی داره و بنده یادمه که من چند مدل فقط آبگوشت میل کردم که خیلی لذیذ و خوشمزه بودن

یک مدل آش چند مدل مربا و ترشی و و و و چند مدل نان هم در لیست غذامون بود و موقع برگشتن هم خیلی خوراکی و خوردنی با خودمون آوردیم 

لینک به دیدگاه

بنده هم از مرودشت هستم.استان فارس.

اینجا رو بیشتر به خاطر تخت جمشید و پاسارگاد.میشناسن.والا قدیما یکی از کارخونه های قند رو رضا شاه اینجا راه انداخت.و به همین خاطر قدیم قندش خیلی مشهور بود.الانم به نظرم اگه سوغاتی داشته باشه همون قندش هست.

لینک به دیدگاه

تهران / شهریار هستم /  اینجا اب هوای خوبی داره میوه هم که تا دلت بخواد هست البته با قیمت ها خوشگل جیب خالی کن  :D

عرضم به حضورتون دیگه مغازم زیاد هست همه هم گرون فروشن / خدا پیغمبر اصن تو مرامشون جایی نداره  :D

در کل باغ ها مشتی داره جون میده برا خوابیدن  :laughing:  :D

363_3a3bd.jpg

لینک به دیدگاه

با سلام.من در حال حاضر در نیشابور زندگی میکنم نزدیک سه ساله به دلیل مزدوج شدن و از :x پارس آباد مغان :x  هسم.

پارسآباد برآیند موقعیّت جغرافیایی و اقتصادی مغان است. حدود 50 سال پیش، وقتی كه برنامه ریزان كشاورزی ایران چشم گشودند و مغان را «دیدند»، پارسآباد جوانه زد و به سرعت رشد كرد.
این رشد به قدری سریع بوده است كه امروزه پارسآباد شهری است با مختصّات خاصّ خود: شهر مهاجران، شهر اسكان یافتگان عشایر و ایلات، شهر تولید گندم و ذرّت و پنبه و قند، شهر كارخانه ها و شهر كارو امروز بازوی توانمند اقتصادی استان میباشد!

"پارس آباد بیش از 50 کارخونه داره که همشون هم درموتور قدرتمند اقتصاد منطقه است!!!

پارس آبادمغان به عنوان دومین شهرستان استان، در شمالی ترین نقطه استان اردبیل در پیشانی ایران اسلامی و در فاصله 220 کیلومتری اردبیل و در ارتفاع 20-40 متر از سطح دریا قرار دارد و با جمهوری آذربایجان حدود 100 کیلومتر مرز مشترک آبی و خاکی دارد و این خود عاملی هست برای هر چه نزدیک شدن گویش و فرهنگ به کشور آذربایجان.

"بدون نیاز به رسیور با آنتن معمولی بیش از 30کانال آذری و ترک و روس و ارمنی رو میاره اونم در حد لالیگا" :D

62918540744380097471.jpg

رودخانه های مهم ارس و قره سو (دره رود) در اقتصاد و کشاورزی منطقه نقش اساسی دارد و از شریان های حیاتی این شهرستان به شمار می رود.

صنایع دستی این شهرستان دارای شهرت منطقه ای و جهانی است؛ گلیم، جاجیم، خورجین، ورنی و... از مهم ترین تولیدات مردم این منطقه در حوزه صنایع دستی است.

33689940428996041159.jpg

عمده درآمد مردم این خطه متکی به زراعت و صنایع وابسته به آن است و حدود 33 نوع محصول کشاورزی در پارس آبادمغان کشت و تولید می شود.

قلعه اولتان (اولتان قالاسی) در 15 کیلومتری غرب پارس آباد، تپه نادری در داخل شهر اصلاندوز، رودخانه های ارس و قره سو با چشم اندازهای طبیعی و زیبا، یورت تپه سی، تپه های عودجه در 11 کیلومتری اصلاندوز و قیزیل تپه در روستای اسلام آباد، دریاچه شهرک آیت الله غفاری، تالاب تپراق کندی، جنگل ها ی طبیعی کناره های رود مرزی ارس، جزایر کوچک و اکوسیستم طبیعی و بکر حواشی ارس، باغ های مدرن میوه شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، کشتزارهای گندم، جو و کلزا، مراتع و آلاچیق های عشایری از مناظر و جاذبه های طبیعی ، تاریخی و دیدنی این شهرستان به شمار می رود.

تپه نادری"

51545331339742988504.jpg

قلعه اولتان"

65926204115619590196.jpg

دریاچه به یادگار مانده از آخرین شاه پهلوی(به منظور تولید برق)که محل کوچ پرندگانی همچون قو و چنگر نیز هست:

97116708970852276643.jpg

75111609102483520406.jpg

هلو-شلیل-آلو-در حدی باکیفیت است که بیش از 70% محصول به کشورهای اروپایی صادر میشود!

15920840079344076936.jpg

دانه روغنی کلزا:

63009436853292118377.jpeg

این هم رودخونه ارس که باهاش خاطره ها دارم یک حیات وحش به تمام معنا.ماهی سفید پرطلایی بیستی داره خودم با پدرم از اینجا یه ماهی سفید نزدیک 4کیلویی گرفتیم هییی یادش بخیر :( :D :( :D

26212345238918627639.jpg

55788370365396494101.jpg

05592159946624328802.jpg

49189449996065390469.jpg

43100921614244411480.jpg

پر ازگراز-روباه-کفتارو...و آخرین بازماندگان آهو که کم کم داشت منقرض میشد

"""سال گذشته نخستین بره آهوی مغان با نام «موغانا جیران» به دنیا آمد که با تولد این بره‌ حال و هوای خاصی در بین دوستداران طبیعت ایجاد شد.نسل آهوی مغان 40 سال پیش در این منطقه منقرض شده بود :( """"

اینم عکس این دوس داشتنی کوچولو:

09528096993369102140.jpg

حتی به خاطر فرهنگ-اقتصاد-جغرافیا-آداب و رسوم غنی این شهرستان در سال 77 کتابی دو جلدی با نام "مغان نگین آذربایجان"منتشر شد.

"ساغ اول قارداش(ATA_SE7EN) پارساباد اوچون داریخمیشدیم.باعث اولدون کی بیرآز هاوام دوزلسین.هییی.آنا یوردوم آذربایجان :(

ویرایش شده توسط Eghbali.M
لینک به دیدگاه

عجب تاپیک باحالیههههههههه

فرهاد هسم از یزد،شهری با سوغاتی های خوشمزه :big hug:  :big hug:  :big hug:

قطاب.....چهار لوز....کیک یزدی.....باقلوا(اووووووف،عاشقشم)

post-18588-0-23115000-1423985208_thumb.jpg

post-18588-0-84728700-1423985265_thumb.jpg

post-18588-0-41049700-1423985278_thumb.jpg

post-18588-0-48146500-1423985295_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

آب  لب و لوچمون راه انداختین

همتونو دوست دارم

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با سلام

با تشکر از استارتر گرامی، مثل همیشه کارش درسته

زدن همچین تاپیکی اونم دم عید کار خیلی عالی هست :clapping: :clapping: :clapping:

لینک به دیدگاه

ایلام جزو شهرهایی هست که متاسفانه نیومدم که جای ناراحتی داره که چون این همه چیزای مثبت توش دارن بهت چشمک میزنن ..

من از خوردن شیرینی سیر نمیشم تونم از این نوع که لذت خاصی داره که باید تجربه کنم حتما

طبیعتش واقعا با شکوهه و زیباست که جون میده یه سقر سیر به این شهر داشته باشی و لذت ببری از این سرسبزی

روغن حیوانی برامون چند بار فرستادن اونم درجه یک یک از دوستان زمان جنگ پدرم بوده که چند سال پیش عمرشونو دادن به شما 

در مورد عسل هم میشه گفت اکثر مناطقی که جنگلی و سرسبز و پوشیده از لف و گیاهه عسل خوبی هم تولید میشه / دست و پنجه اون زنبورم درد نکنه 

والا همین روزاست خانه به دوش بشیم عطا جان :D  (شوخی)

متاسفانه به خاطر مرزی بودنش به خود شهر رسیدگی نمیکنن، یعنی اجازه داده نمیشه!

عملا داخل شهر چیزی پیدا نمیشه، اما اردبیهشت طبیعتش جالب میشه

یعنی یک راه بلد باید باشه، بعدش فقط توی کوه و کمر باشه ادم

خدا بیامرزه، اره، اشنا باشه روغن خوب میدن، نباشه چربی اب شده تحویلت میدن :wacko:

اقا رقص بسیار سخته، هر منطقه رقص مربوط به خودشون رو دارن، در کل حدود 180 نوع رقص کردی داریم، که من فقط 3 نوعش رو بلدم :crying: :wacko: :wacko:

لینک به دیدگاه

یزدان هستم از کرمانشاه 

سوغاتی هم نان برنجی - کاک - نان خرمایی و از همه مهمتر روغن کرمانشاهی

لینک به دیدگاه

از خراسان رضوی تایبادهستم 

سوغاتی هم خربزه بسیار شیرین و هندوانه بسیار ابدار ولذیذ ^_^  ^_^  ^_^  ^_^  ^_^  ^_^  ^_^

post-17107-0-24261400-1423992167.jpg

post-17107-0-55072800-1423992218_thumb.jpg
ویرایش شده توسط gtx 770ti
لینک به دیدگاه

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمت دوست بزرگوارم

به به از شهر شیروان که اسم زیبایی هم یدک میکشه . 

از شیروان از طریق دوستان خیلی شنیدم ولی متاسفانه و با کمال ناراحتی نتونستم هنوز به این دیار زیبا و کهن سفری داشته باشم 

اونطور که دوستان عزیز بنده میگفتن غذاهای محلی این شهر خیلی زیاد و در تنوع زیادی هست که من رو برای سفر به این شهر مشتاقتر میکنه 

دیگه چیزی کم نموند / طبیعت زیبا در کنار یه بشقاب قتلمه لذت عجیبی به وجود خواهد اورد البته بعداز این غذا اگر از لذت شوق ذوق مرگ نشده باشم

بستنی هم میچشم تا همه خوشیها رو یکجا داشته باشم 

مرسی و همچنین شما

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمت دوست گرانقدرم 

همدان که البته من همیشه این شهر تاریخی رو اکباتان صدا میزنم و خیلی نام دوست داشتنی هم داره 

کاملا حق با شماست همدان به دلیل داشتن سابقه تاریخی کهن و دورو دراز جزو چند شهر برتر تاریخی به حسباب میاد 

من یک بار قبل از خدمت و یکی بار 5 سال بعداز خدمت سربازی به این شهر تاریخی سقر کردم و واقعا خاطرات و لحظات مملو از نشاط و 

سرور و لذت رو داشتیم که هنوزم که هنوزه باز هم تلاش میکنم که برای بار چندم هم برای زنده کردن خاطراتم مسافرتی داشته باشم 

غذاهای محلیشم مثل قدمت کهن تاریخیش تنوع زیادی داره و بنده یادمه که من چند مدل فقط آبگوشت میل کردم که خیلی لذیذ و خوشمزه بودن

یک مدل آش چند مدل مربا و ترشی و و و و چند مدل نان هم در لیست غذامون بود و موقع برگشتن هم خیلی خوراکی و خوردنی با خودمون آوردیم 

منتظر حضور گرمتون هستیم امیدوارم  دوباره بتونید یه سر به همدان بزنید فقط یادتون باشه تابستون بیاید :laughing: -چون اینجا هواش خییییییییییلی سرده البته با وجود مردم خونگرمش سرما رو احساس نمیکنید -

به امید دیدار همه ی لیونیهای عزیز

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...