رفتن به مطلب

از کدوم شهر ایران هستین و کمی در مورد شهرتون بگین و بفرمایید سوغاتی شهرتون چی هست ؟

Ata_Se7en
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

حامد از ملایر
شهرستان ملایر بزرگ ترین و تولید کننده ۶۳ درصد انگور ایران میباشد که حدود 3.3 درصد از کل تولید انگور دنیا را به خود اختصاص داده است ( یعنی رو دست انگور و شیره انگور ملایر نیست  :Peace Sign: )
1v3_angoor_malayer.jpg

قالی، کشمش (مانیزان)، شیره انگور(مانیزان)، باسلق (مانیزان)، سجوق، سبزه (جوزان)، وفتیروگردو گماسا_ مویز، عسل و کلوچه (کلوا)، خیارشور(سامن)، آلو بخارا و لواشک (طجر) مبل و منبت کاری سوغات شهرستان ملایر هستند. شیره انگور ملایر به دلیل داشتن تاکستانهای انگور فراوان، از شهرت برخوردار است. درباره روستاهای ملایر همین بس که روستای ننج یکی از قدیمی ترین روستاهای این شهرستان است به طوری که در نقشه‌های قدیم ایران تنها و تنها نام این روستا دیده می‌شود
ملاير زادگاه وکیل الرعایا کریم خان زند
ypao_karim_khan_by_charles_heath.jpg
تپه نوشیجان , تپه نوشیجان از جمله آثارخشتی منحصر به فرد بر جا مانده از تمدن های پیش از هخامنشی در ایران است. بقایاییکه به دوره ی عصر آهن 3 و سپس تمدن مادها برمی گردد. بنابراین تپه نوشیجان حدود2800 سال قدمت دارد.
cb1z_nooshijan.jpg

بوستان سیفیه ,  این باغ در مساحتی در حدود ۱۰ هکتار بنا شده و در سال ۱۳۰۴ توسط سیف الدوله؛ نوه فتح‌علیشاه قاجار در زمان حکومتش بر ولایت ملایر و تویسرکان احداث شد.

yjsh_park_3.jpg dwqz_park_2.jpg3yfw_park_1.jpg
بلوار پارک ( بوستان سیفیه ) (این بلوار را چند بار تغییر دادن!)
k5a_bolvare_park.jpg 3j6b_bolvare_park_barf.jpg
دریاچه کوثر

qbfw_daryache.jpg

بام ملایر
  tiy1_bam_malayer_22.jpgqui8_bam_5.jpg

ببخشید طولانی شد , یه خورده کامل توضیح دادم که اگه دوستان خوششون اومد واسه عید ملایر هم یه سری بزنن  @};-

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمت دوست بزرگوارم 

ماشاااله عجب اطلاعات مفیدی دادین که ازتون تشکر میکنم بابت زحمتی که کشیدید 

همدان رو سفر داشتم ولی ملایر نیومدم و فکر کنم مسابقات اورکلاک انگور رو هم با شهر ملایر برگزار کنیم ...به به

اونطور که از فرموده های شما میشه فهمید و عکسهایی که گذاشتین جای باصفا و زیبایی هست که حتما باید سفری به این شهر زیبا داشته

باشم و از اون سجوق که عاشقش هستم میل کنم و البته بقیه سوغاتیهاشم جای خود دارد و دوست دشاتنی و لذت بخشه 

خواهش میکنم هر چقدر طولانی باشه بهتره و من و دوستان استفاده کنیم 

درباره ی مولاتا زین الدین ابوبکر تایبادی

گزارش تایبادخبر – این مجموعه با شکوه در کنار گورستان قدیمی شهر تایباد واقع شده است و آرامگاه مولانا زین الدین ابوبکر در فضایی باز مقابل بنایی رفیع در پناه درخت پسته ای کهنسال بچشم می خورد. در سال ۱۰۳۰ ه.ق شخصی به نام خواجه درویش محجری را پیرامون قبر کشیده و لوحی نیز تقدیم مزار نمو. دو لوح خاکستری یکی بر روی قبر و دیگری در بالاسر آن به صورت افراشته وجود دارد. بر روی سنگ مزار وی به قلم زیبای نستعلیق این عبارت دیده می شود: ( کل شیء هالک الا وجهه،هذا مرقد مرحوم قطب الاقطاب مولانا،شیخ محمود بن شیخ سهیل تایبادی وفات یوم پنجشنبه سلخ محرم  ۷۹۱ ) و بر روی سنگ قبر افراشته این عارف چنین نگاشته شده :

سنه احدی و تسعین  بود تاریخ            گذشته  هفتصد  از  سلخ   محرم

شده  نصف النهار از  پنج شنبه            که  روح  پاک   مولانای  اعظم

سوی خلد برین رفتند و ملایک             همه گفتند از  جان ( خیر مقدم )

در مجاورت آرامگاه مسجد یا گنبد خانه، ایوانی زیبا با طاق آهنگ، و دو حجره دو اشکوبه در طرفین به پاس حرمت آن صوفی زاهد ساخته شده است. فضای اصلی بنا با ابعاد ۵۰/۱۷ * ۵۰/۱۶ متر  مربع شامل فضاهایی محدود تر بصورت شاه نشینهایی است که پوشش آنها بصورت نیم گنبدی همراه با گوشه سازی و مقرنس کاری است و بر فراز آن وجود پوششی گنبدی،زیبایی خاصی به معماری این مکان داده است . کتیبه ایوان بنا به خط ثلث که از جمله نفایس هنری است شامل یازده آیه اول از سوره مبارکه « کهف» است و کاتب آن « جلال الدین بن محمد بن جعفر » می باشد. همچنین در بخش فوقانی این کتیبه عبارت « الملک لله » به خط کوفی تکرار شده است.

علاوه بر آن کتیبه ای دیگر به خط ثلث، پیرامون کمرگاه ایوان را دور می زند که حاوی عباراتی تاریخی درباره زمینه بنیان این بنای رفیع است. در بالای کتیبه نیز عبارت « الملک لله » به خط کوفی نقش بسته است، فضای زیر گنبد با عناصر تزئینی و کاربندی آراسته شده و ازاره های آن به شیوه گره سازی با تلفیق سنگ و کاشی معرق آذین بخش این قسمت گردیده و بعد ها ازاره، محلی شده است برای ثبت یادگاری های زیبا در طول زمان که بعضی از آنها به رجال مشهور آن دوره و قرون پس از آن تعلق دارد. همچنین درب چوبی نصب شده در بنا از ارزش تاریخی بسیاری برخوردار است که بر روی آن کتیبه ای بسیار زیبا به خط ثلث حاوی عبارت « مفتاح الجنه،لااله الا الله،محمد رسول الله» به چشم می خورد. نمای بیرونی بنا شامل تزئینات کاشیکاری و آجر کاری های ظریفی است که با خطوط معقلی،موتیفها،نقوش اسلیمی و خطایی آراسته شده است. علاوه بر آن اطراف صحن مزار،مشتمل بر ایوانچه هایی است که فضای خاصی را برای این مکان فراهم آورده است. در مدخل ورودی به مزار، آب انبار آجری و جود دارد که ساختار معماری آن بدون پا شیر است. بنای واقع در میانه گورستان  مجاور شامل ایوان ،گنبد خانه ، ایوانچه و مقبرة جلوی آن نیز منتسب به پدر حضرت

« مولانا زین الدین ابوبکر تایبادی » است. به استناد کتیبه موجود، کار ساختمان بنای مزار مولانا در سال ۸۴۸ ه.ق مقارن با زمامداری شاهرخ پسر تیمور به پایان رسیده و بدستور « غیاث الدین پیر احمد خوافی » وزیر با درایت وی بوده است. معماران بنا نیز بزرگترین معماران ایران درآن دوران برادران غیاث الدین و قوام الدین شیرازی بوده اند.

زین‌الدین‌ ابوبکر، یکی‌ از صوفیان‌ برجسته‌ قرن‌ هشتم‌ هجری‌ است ‌که‌ در سال‌ ۷۹۱ هجری قمری وفات‌ یافته‌ است‌. مقبره‌ مولانا زین‌ الدین‌ ابوبکر، در ابتدای‌ جاده‌ تایباد به‌ خواف واقع‌ شده‌ است‌. بر اطراف‌ مرقد ، معجری‌ کشیده‌ شده‌ است‌ و دو لوح‌ سنگی‌ خاکستری‌ رنگ‌ ، یکی‌ بر روی‌ قبر و دیگری‌ دربالای‌ سر آن‌ بصورت‌ افراشته‌ قرار داده‌ شده‌اند. معجر خاکستری‌ در سال‌ ۱۰۳۰ هجری قمری توسط‌ شخصی‌ بنام‌ (خواجه‌ درویش‌) تقدیم‌ مزار شده‌ است‌. در برابر مزار مزبور، بنای‌ مجللی‌ وجود دارد که‌ در سال‌ ۸۴۸ هجری قمری ‌توسط‌ پیراحمد خوافی‌ – وزیر شاهرخ‌ ، پسر تیمور – جهت‌ مسجد و نماز خانه‌ بنا گردیده‌ است‌. در شرق‌ مقبره‌ مولانا ، در میان‌ قبرستانی‌ بنایی‌ قرار دارد که‌ به‌ مقبره‌ شیخ‌ زین‌ الدین‌ علی‌ – پدر شیخ‌ زین‌ الدین‌ ابوبکر – منسوب‌ است‌.

attachicon.gifmolana6_mashhad.jpg

attachicon.gifmolana5_mashhad.jpg

با سلام و عرض ادب دوباره خدمت شما بزرگوار

تشکر مخصوص از زحمتی که برای گردآوری این اطلاعات ارزشمند و مفیدی که کشیدین 

انشاالله همیشه پایدار و موفق باشین در صحت و سلامت کامل و قدم بردارین برای کامیابی بیشتر 

لینک به دیدگاه

• ارسال 55
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

تصاویر ارسال شده

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمت وجود گلتون

نادر جان شما که اینقدر جای خوش آب و هوایی هستین چرا دیگه نامردی نکنین دیگه این روزا کی ارزون میده ؟ هیچکس 

من متاسفانه به این دیار زیبا و خوش آب و هوا نیومدم که حتما باید یه برنا مه ای بزاریم تا هم بیاییم شما رو ملاقات کنیم و هم 

یه شکم سیر بخوابیم و استراحت کنیم / البته باید یه شکار میوه هم داشته باشیم اونم شبانه که کسی نبینه 

راستی این عکس مال باغ خودتونه ؟ 

سلام عطان جان عزیز خوبی از خودته دوست گرامی بنده  @};-

این باغ  در اینترنت عکسش دیدم این مدل باغ ها اطراف ما زیاد هست 

متاسفانه باغ خودمون 4 سال پیش فروختیم که من اصلا راضی نبودم 

باغ داشتن حس خوبی داره ادم جای خنک سرشار از سکوت میتونه تجربه کنه

در حالی حس مالکیت آن مکان داشتن این لذت چند برابر میکنه 

بوی خاک و درختان مخصوصا گردو حس جدیدیی به ادم میده 

امیدوارم شما هم به شهریار بیاید زندگی این روزهای ما خیلی ماشینی شده

همش کار و خواب شده  :(

ویرایش شده توسط naderblue
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلا حیفم اومد این عکسا رو قبل از خشک شدن دریاچه ارومیه نزارم .ببینید مثل یه عکاس حرفه ای گرفتم :D

attachicon.gifDSC00026.JPG       attachicon.gifDSC00024.JPG

attachicon.gifDSC00004.JPG      attachicon.gifDSC00002.JPG

attachicon.gifDSC00001.JPG                      attachicon.gif3.JPG   

با سلام و تشکر از جنابعالی بابت قرار دادن این عکسهای زیبا که البته 

زیبایی که در حال نابودیه و هیچکسم به فکرش نیست که این دریای زیبا رو نجات بده 

واقعا ناراحت کنندست و دلم میسوزه برای اون روزایی که صبح میرفتیم دریا تا شب هم نمیتونستیم بیاییم بیرن 

واقعا لذت بخش بود ولی حالا میبینید به چه وضعیتی دچار شده .... 

سلام

بنده مازندران-نمک آبرود

اینجا پر هستش از زیتون پرورده و ماهی 

با سلام و عرض خوشامدگویی خدمت شما دوست عزیزم 

واقعا جای مازندران و البته نمک آبرود خالی بود که شما تکمیلش کردین و جای خوشحالیست 

من چندین بار به مازندران و چالوس و البته نمک آبرود و خیلی جاهاش سفر کردم که 4 بارش با دوستان بوده

و 2 بارش با حانواده و اقواممون بود که واقعا جای قشنگ و زیبایی بود و هست که با گشت و گذار تموم نمیشه 

و هرچقدر هم جلو میرین زیباتر و تو دل بوروتر میشه که در واقع میشه گفت ادم معتادش میشه / من خاطره های خوبی ار این شهر و شهرهای اطرافش دارم

غذاهای لذیذ و مناطق سیاحتی زیباش تله کابینش جنگلش همه چیش عالی و باصفا بوده مثل شما 

سلام عطان جان عزیز خوبی از خودته دوست گرامی بنده  @};-

این باغ  در اینترنت عکسش دیدم این مدل باغ ها اطراف ما زیاد هست 

متاسفانه باغ خودمون 4 سال پیش فروختیم که من اصلا راضی نبودم 

باغ داشتن حس خوبی داره ادم جای خنک سرشار از سکوت میتونه تجربه کنه

در حالی حس مالکیت آن مکان داشتن این لذت چند برابر میکنه 

بوی خاک و درختان مخصوصا گردو حس جدیدیی به ادم میده 

امیدوارم شما هم به شهریار بیاید زندگی این روزهای ما خیلی ماشینی شده

همش کار و خواب شده  :(

با سلام دوباره خدمت نادر جان عزیز 

والا نادر جان ما هم باغ بزرگی داشتیم که مجبور شدیم بفروشیمش چون نه من میتونستم 

بهش برسم نه پدرم که اگر ما هم نتونیم کس دیگه نمیتونه بهش برسه  / برای بنده و البته خانواده هم ناراحت کننده بود 

وقتی قدم تو باغ میزاشتیم و میگشتیم انگار کل افکار و مشکلاتمون از یاد میرفت و سبک میشدیم خیلی لحظه اروم و دل انگیزی بود 

وقتی یه چایی یا یه ابگوشت رو اتیش میپختیم همون صحنه لذت عجیبی به ادم میداد و وقتی هم با خانواده دورهم این غذارو میخوردیم 

لذتش چندین برابر میشد که من به شخصه با هیچ صحنه یا خاطره ای نمیتونم مقایسش کنم 

خلاصه دوران خوبی بود و متاسفانه دوم نیاور ....

ویرایش شده توسط ATA_SE7EN
لینک به دیدگاه

با سلام و تشکر از جنابعالی بابت قرار دادن این عکسهای زیبا که البته 

زیبایی که در حال نابودیه و هیچکسم به فکرش نیست که این دریای زیبا رو نجات بده 

واقعا ناراحت کنندست و دلم میسوزه برای اون روزایی که صبح میرفتیم دریا تا شب هم نمیتونستیم بیاییم بیرن 

واقعا لذت بخش بود ولی حالا میبینید به چه وضعیتی دچار شده .... 

:crying:  :crying: واقعا چرا یکی به فکر دریاچه ارومیه نیست  :crying:  :crying: واقعا چه خاطره هایی با دریا دارم که جاش اینجا نیست بگم :D

لینک به دیدگاه

• 2 سال بعد...
  • کاربر ویژه

دوستان و عزیزان فصل بهار و فصل نو شدن و تازه شدن و فصل شروع زندگی طبیعت نزدیکه و همه در انتظار این اتفاق با شکوه هستن

خیلی از خانواده های عزیز تصمیم گرفتن به مسافرت برن و از طبیعت و جاذبه های استانها و شهرهای دیگه لذت ببرن و خاطره های به یاد ماندنی از خود به جا بذارن

خب این تایپیک کمک خوبیست به این بزرگواران و عزیزان برای گرفتن اطلاعات خوب در مورد استانها و خیلی از فرهنگها و گویشها و سوغاتیهای استانهای دیگه 

این تایپیک رو بالاتر نگه دارید 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...