رفتن به مطلب

مقایسه عملی نسل های مختلف PCI Express

AORUS
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

احتمالا شما نیز بارها در مورد تفاوت نسل های PCI Express شنیده اید و حتی کسانی را میشناسید که به دلیل همین نسل ها مادربردهای شان را تغییر داده اند،اما واقعا تفاوت این نسل ها تا چه حد است و ارزش تغییر مادربردها را دارد؟

con36uzt545i802ngm0w.jpg

وب سایت guru3d به بررسی عملی این مسئله پرداخته و سه نسل 1.1 و 2 و 3 را با استفاده از یک کارت گرافیک GTX 980  واحد مقایسه کرده است.نتایج بسیار دور از انتظاری بدست آمده،بجز برخی موارد از جمله تاخیر ،اختلاف در میزان فریم دهی نهایی بسیار ناچیز و در حد 1 فریم بوده !

xhpdnxt498s2jutaum2t.png

7u91pvsvvu7uikvjg9jz.png

lg8f72l521oizrxaopem.png

جزئیات و  نتایج بیشتر

ویرایش شده توسط Le Boy Fatale
لینک به دیدگاه

سلام عزیز

ممنون از تلاشهای شبانه روزی شما

واقعا من فکرشو نمیکردم اختلاف اینقدر ناچیز باشه شاید روی این گرافیک  این نتایج بدست بیاد وگرافیک های پایینتر اختلافشون بیشتر باشه

البته این نظر شخصی منه شما چی فکرمیکنین؟اخباری در این رابطه دارین؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام عزیز

ممنون از تلاشهای شبانه روزی شما

واقعا من فکرشو نمیکردم اختلاف اینقدر ناچیز باشه شاید روی این گرافیک  این نتایج بدست بیاد وگرافیک های پایینتر اختلافشون بیشتر باشه

البته این نظر شخصی منه شما چی فکرمیکنین؟اخباری در این رابطه دارین؟

درود

دوست عزیزم اگر بخواد تفاوتی باشه باید روی کارت های High End باشه

کارت های پایین تر اونقدری قدرت ندارند که حتی پهنای باند Pci 1.1 رو پر کنند. 

میبینید که کارت 980 1 فریم تفاوت داره. زمانی این تفاوت بیشتر میشه که از پیکربندی چندگانه استفاده بشه ( CrossFire-SLI )

این هم تست کارتی مثل 680 

post-14710-0-26533300-1424376871_thumb.gif

ویرایش شده توسط Sir MehDi
لینک به دیدگاه

درود

چه مادر بوردی بوده که هر3 نسخه شکاف pcie  رو داشته

یا چند بورد بوده

اگه چند بورد بوده بوردش چی بوده که با pcie 1  و چه سی پی یوای داشته(مهم سی پی یوشه)که  برا 980 باتل نک ایجاد نشه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

چه مادر بوردی بوده که هر3 نسخه شکاف pcie  رو داشته

یا چند بورد بوده

اگه چند بورد بوده بوردش چی بوده که با pcie 1  و چه سی پی یوای داشته(مهم سی پی یوشه)که  برا 980 باتل نک ایجاد نشه

درود

مهرزاد جان یک بورد بوده دوست عزیزم

بورد MSI X99 XPower  استفاده شده که از داخل بایوس میشه تنظیمات PCIE رو انتخاب کرد و بین هر کدوم سوییچ کرد

سی پی یو مورد استفاده هم 5960X بوده

لینک به دیدگاه

سلام اتفاقا منم به همین خاطر خواستم مین و سی پیو رو عوض کنم چون کارتم pci 3 هستش و مینم 2....با توجه به اینکه pci 2 یکم قدیمی شده سی پیو گلوگاه نمیشه؟؟

لینک به دیدگاه

درود

مهرزاد جان یک بورد بوده دوست عزیزم

بورد MSI X99 XPower  استفاده شده که از داخل بایوس میشه تنظیمات PCIE رو انتخاب کرد و بین هر کدوم سوییچ کرد

سی پی یو مورد استفاده هم 5960X بوده

خوب تغیر این تنظیمات از تو بایوس هم همون قدر کاریی رو افت میده؟!

کاش بردی تست میکردن حداقل 2 نسخه متفاوت از پی سی ای رو داخلش داشته باشه(که هست)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خوب تغیر این تنظیمات از تو بایوس هم همون قدر کاریی رو افت میده؟!

کاش بردی تست میکردن حداقل 2 نسخه متفاوت از پی سی ای رو داخلش داشته باشه(که هست)

مساله اینجاست که اصلا کارایی افت پیدا نمیکنه . برای کارتی مثل 980 تنها 1 فریم تفاوت هست بین نسخه 1 و 3 PCI

خب این بورد هم نسخه های مختلف PCI رو داره. اینجوری تست میشه که تنظیمات بایوس رو روی PCIE 1.1 قرار میدن و تست میگیرند. مجدد همون اسلات رو از داخل بایوس به PCIE 2.0 و PCIE 3.0 تغییر میدن و تست میکنند.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام اتفاقا منم به همین خاطر خواستم مین و سی پیو رو عوض کنم چون کارتم pci 3 هستش و مینم 2....با توجه به اینکه pci 2 یکم قدیمی شده سی پیو گلوگاه نمیشه؟؟

درود

دوست عزیزم PCIE 2.0 بودن بوردتون گلوگاه ایجاد نمیکنه اما در صورتی که سی پی یو سیستم ضعیف باشه باعث گلوگاه میشه

لینک به دیدگاه

درود

دوست عزیزم PCIE 2.0 بودن بوردتون گلوگاه ایجاد نمیکنه اما در صورتی که سی پی یو سیستم ضعیف باشه باعث گلوگاه میشه

Core i7 950 با کارت giga 970 گلوگاه نمیشه یعنی؟کاربردم فقط گیمه
لینک به دیدگاه

Core i7 950 با کارت giga 970 گلوگاه نمیشه یعنی؟کاربردم فقط گیمه

قویه و مشکلی نداره. ولی در بازی هایی که به cpu قوی تر نیاز دارن شاید نیاز باشه یکم اورکلاک اش کنی.

لینک به دیدگاه

قویه و مشکلی نداره. ولی در بازی هایی که به cpu قوی تر نیاز دارن شاید نیاز باشه یکم اورکلاک اش کنی.

در هیچ بازیی اور نمیخاد

یه چهار هسته ای با توان پردازش هشت رشته در فرکانس پایه 3.06 و افزایش تا 3.33 GHz

در کل سی پی یو قدرتمندی هست و تا مبحث مولتی چی پی یو برای بازی نباشه همه گرافیکی رو جوابگو هست

ضرب باز هم نیست و نمیشه راحت اورش کرد,ضریب بستها کمی تخصوص برای اور نیاز دارن

لینک به دیدگاه

در هیچ بازیی اور نمیخاد

یه چهار هسته ای با توان پردازش هشت رشته در فرکانس پایه 3.06 و افزایش تا 3.33 GHz

در کل سی پی یو قدرتمندی هست و تا مبحث مولتی چی پی یو برای بازی نباشه همه گرافیکی رو جوابگو هست

ضریب باز و بسته اصلا مطرح نبود واسه cpu های اون نسل. همه ضریب باز اند.

من خودم 920 رو اورکردم تا 3.8 گیگاهرتز از 2.66 گیگاهرتز بدون مشکل با 181*21.

اگه یه نگاهی به سیستم پیشنهادی برخی بازی ها بندازید میبینید که cpu پیشنهادی قوی تر از 950 هستش.

ویرایش شده توسط Core_i6
لینک به دیدگاه

ضریب باز و بسته اصلا مطرح نبود واسه cpu های اون نسل. همه ضریب باز اند.

من خودم 920 رو اورکردم تا 3.8 گیگاهرتز از 2.66 گیگاهرتز بدون مشکل با 181*21.

اگه یه نگاهی به سیستم پیشنهادی برخی بازی ها بندازید میبینید که cpu پیشنهادی قوی تر از 950 هستش.

اتفاقا در نسل Nehalem و ما قبل اون (تو سری های 775 پین )هم ضریب باز و بسته مطرح بود

فقط بجای اینکه با k شناخته بشه با نامExtreme Edition شناخته میشدن(و بسیار هم گرون بودن)

این سی پی یو(Core i7 950) هم یه سی پی یو شاخ هست

من تا حالا هیچ بازی ندیدم توانی بیشتر از این سی پی یو بخاد(البت ندیدن من دلیل بر نبودن نیست)پس  لطفا یک مثال بزنید

لینک به دیدگاه

اتفاقا در نسل Nehalem و ما قبل اون (تو سری های 775 پین )هم ضریب باز و بسته مطرح بود

فقط بجای اینکه با k شناخته بشه با نامExtreme Edition شناخته میشدن(و بسیار هم گرون بودن)

این سی پی یو(Core i7 950) هم یه سی پی یو شاخ هست

من تا حالا هیچ بازی ندیدم توانی بیشتر از این سی پی یو بخاد(البت ندیدن من دلیل بر نبودن نیست)پس  لطفا یک مثال بزنید

سری Extreme میزاشت از ضریب های بالاتر از 20-21 استفاده کرد. سری های غیر Extreme محدود بودن به 20-21 . ولی راحت میشه با افزایش bclk پایین بودن ضریب رو جبران کرد.

حق با شماست که ضریب بسته اند. ولی این به معنای سخت بودن اورکلاکشون نیست.

ویرایش شده توسط Core_i6
لینک به دیدگاه

در رندرینگ و استفاده از کارتهایی مثل سری quadro یا سری تایتان هم همین شکلیه ؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

در هیچ بازیی اور نمیخاد

البته همچین هم قوی نیست

i3 3220 ازش قویتره

منبع

ویرایش شده توسط Yosef Faraji
لینک به دیدگاه

البته همچین هم قوی نیست

i3 3220 ازش قویتره

منبع

حداقل یک تستی میزاشتید که نظرتون رو تایید کنه!

طبق اون سایت 950 هسته هاش ضعیف تره. ولی 4 هسته ی ضعیف تر 950 با هم ، 2 هسته ی قوی تر i3 3220 رو شکست میدن.

لینک به دیدگاه

حداقل یک تستی میزاشتید که نظرتون رو تایید کنه!

طبق اون سایت 950 هسته هاش ضعیف تره. ولی 4 هسته ی ضعیف تر 950 با هم ، 2 هسته ی قوی تر i3 3220 رو شکست میدن.

3220نسلش جدیدتره و با اینکه 2هسته ایه از i7 920 قویتره

شما میگید هر چی هسته بیشتر باشه قویتره؟یعنی q6600 775که 4هسته ایه 8مگ کش 2.4گیگاهرتزه از i3 3220قویتره؟ :D

همیشه که عدد بالاتر دلیل بر قویتر بودن نیست

51134.png

51133.png

اینجا i7 930 از i3 2100هم ضعیفتر بوده

gw%202%20proz%202.png

ویرایش شده توسط Yosef Faraji
لینک به دیدگاه

شما میگید هر چی هسته بیشتر باشه قویتره؟یعنی q6600 775که 4هسته ایه 8مگ کش 2.4گیگاهرتزه از i3 3220قویتره؟ :D

51134.png

51133.png

اینجا i7 930 از i3 2100هم ضعیفتر بوده

gw%202%20proz%202.png

دوست عزیز خنده دار اینه که باز هم داری تستی رو قرار میدی که ادعات رو نقض می کنه. چرا خودت داری ادعات رو رد میکنی بوسیله ی این بنچمارک ها؟!!!

در 2 بنچ بالا زده Lower is better . یعنی 920 از 3220 قوی تره چون در زمان کمتری پردازش رو انجام داده. 

چرا حرف تو دهن من میزاری آخه؟!!!من کی گفتم چهار هسته همیشه قوی تر از دو هسته است ؟!!  گفتم با توجه به تست سایتی که گذاشتی، یک هسته ی 950 ضعیف تره از یک هسته ی 3220.

ولی با توجه به همون سایتی که گذاشتی وقتی بنچمارک از تمام قدرت تمام هسته ها بهره میگیره ، 950 قوی تره.

مثل اینه که: m قدرت یک هسته ی 950 و p قدرت یک هسته ی 3220.

فرضا: p = 1.3m

قدرت کل 3220

2*1.3m

2.6m

قدرت کل 950

4*m

4m

قدرت 950 وقتی دو هستش رو غیر فعال کنیم

2*m

2m

ضمنا من فقط قدرت هسته رو در نظر گرفتم و کاری به HT ندارم که در 950 خیلی بیشتره.

ویرایش شده توسط Core_i6
لینک به دیدگاه

دوست عزیز خنده دار اینه که باز هم داری تستی رو قرار میدی که ادعات رو نقض می کنه. چرا خودت د اری ادعات رو رد میکنی بوسیله ی این بنچمارک ها؟!!!

در 2 بنچ بالا زده Lower is better . یعنی 920 از 3220 قوی تره چون در زمان کمتری پردازش رو انجام داده. 

چرا حرف تو دهن من میزاری آخه؟!!!من کی گفتم چهار هسته همیشه قوی تر از دو هسته است ؟!!  گفتم با توجه به تست سایتی که گذاشتی، یک هسته ی 950 ضعیف تره از یک هسته ی 3220.

ولی با توجه به همون سایتی که گذاشتی وقتی بنچمارک از تمام قدرت تمام هسته ها بهره میگیره ، 950 قوی تره.

بله شما راست میگی :clapping:

من اشتباه کردم

لینک به دیدگاه

البته همچین هم قوی نیست

i3 3220 ازش قویتره

منبع

دورود دوست عزیز

cpuboss,منبع خوبی برای مقایسه نیست

سایتی که  یه مقایسه کلی از رو امار و اعداد  انجام میده

سایتی که حتی تو مقایسش قیمتو لحاظ میکنه!!!

دوست من بحث سر کاریی Core i7 950 و گلوگاه نساختن این سی پی یو برای کارت گرافیکهای قوی در بازیهاست

اگه منبع دارید ,تست این سی پی یو رو در بازیهای جدید (مثل فار کرای 4 فیفا15 یا داین لایت ,بازیهایی که اغلب با 2 هسته ایها مشکل داشتن)بزارید

یه مقایسه بزارید که بتونه از 8 رشته پردازشی این سی پی یو  بهره کاملو ببره نه cpuboss که یکی از ملاک های مقایسش ,تست پردازش تک رشته ای هست

به این عکس دقت کنید چه نوع تستی تو نتیجه کلی لحاظ شده

4mix3kh18hcdljo3mm0.png

دوست من دارید قیاص معلفارق میکنید

q6600 775 که   4 هسته داره و از تکنلوژی پردازش 2 رشته در هر هسته هم پیشتیبانی نیمکنه رو باi3 3220 که نسل جدید تر هست و 2هسته داره و از تکنلوژی پردازش 2 رشته در هر هسته  پشتیبانی میکنه مقایسه میکنید

به لطف این تکنلوژی پردازشه تعدا رشتهای هر 2  سی پی یو در عمل یکسان هست که 3220 از سرعت هسته بالاتر هم برخورداره , از همه اینا بگذریم معماریهاشون فرق فوکوله

بله درسته همیشه که عدد بالاتر دلیل بر قویتر بودن نیست (مثل پنتیوم دیهای 3.6 گیگاهرتزی که حتی از سی پی یوهای 2.4 گیگا هرتزی نسل های بعد تر از خودشون هم ضعیف تر ظاهر شدن)

ولی اون نسل بعد بود که معماری کلا تغیر کرده بود

حداقل شما هم مقایستون تو نسلهای متفاوت نباشه

تستهای اکسل 2007 و تست دومی هم به وضوح یه i7 920 با فرکانس کاری 2.66 GHz از یه 3220 با فرکانس کار 3.3 GHz پیشی گرفته (به سربرگ تست دقت کنید کمتره یعنی بهتر)

سایت اخر هم همیشه پر از اگرو اما بوده و پر از حرفو حدیث

معلوم نیست معیار و برنامه تستشون چطوری هست ویا چطوری تست میگیره(تک رشته ای (یا تک هسته ای) یا تک gpu )

ویرایش شده توسط mehrxad( مهرزاد قائم مقامی)
لینک به دیدگاه

دورود دوست عزیز

cpuboss,منبع خوبی برای مقایسه نیست

سایتی که  یه مقایسه کلی از رو امار و اعداد  انجام میده

سایتی که حتی تو مقایسش قیمتو لحاظ میکنه!!!

اشتباه من این بود که فقط به نتیجه آخر cpuboss نگاه کردم و اونو معیار مقایسه قرار دادم(همون نمره ای که از 10بهش به سی پی یو ها میده.به 3220 i3 نمره 7.5داده و به i7 950 نمره 7.4 داده) و من از دوستان معذرت میخوام

بستگی داره به کاری که سی پی یو میخواد انجام بده.بعضی از تست ها میتونن با هسته های بیشتر نتیجه بهتری داشته باشن.ولی برعکس این قضیه هم هست و برای بعضی از کارها قدرت هسته ها مهم تره نه تعداد بیشترشون

دوست من دارید قیاص معلفارق میکنید

q6600 775 که   4 هسته داره و از تکنلوژی پردازش 2 رشته در هر هسته هم پیشتیبانی نیمکنه رو باi3 3220 که نسل جدید تر هست و 2هسته داره و از تکنلوژی پردازش 2 رشته در هر هسته  پشتیبانی میکنه مقایسه میکنید

به لطف این تکنلوژی پردازشه تعدا رشتهای هر 2  سی پی یو در عمل یکسان هست که 3220 از سرعت هسته بالاتر هم برخورداره , از همه اینا بگذریم معماریهاشون فرق فوکوله

بله درسته همیشه که عدد بالاتر دلیل بر قویتر بودن نیست (مثل پنتیوم دیهای 3.6 گیگاهرتزی که حتی از سی پی یوهای 2.4 گیگا هرتزی نسل های بعد تر از خودشون هم ضعیف تر ظاهر شدن)

ولی اون نسل بعد بود که معماری کلا تعغیر کرده بود

حداقل شما هم مقایستون تو نسلهای متفاوت نباشه

من q6600رو با نسل های جدید مقایسه نکردم.اونو به عنوان مثال آوردم.منظورم این بود که اگه عدد بالاتر به معنای قویتر بودن بود q6600از خیلیها قویتر بود

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...