رفتن به مطلب

نتایج یک پژوهش: 27% از دارندگان SSD با خرابی درایوهایشان مواجه شده اند

Recommended Posts

• کاربر ویژه

Kroll Ontrack که یک سرویس سرشناس بازیابی داده است در هفته جاری نتایح پژوهشی را منتشر کرده؛در حالی که هم اکنون افراد زیادی از درایو های وضعیت جامد(SSD) بهره می برند بسیاری از آنها خرابی این درایوها و از دست دادن داده هایشان را تجربه کرده اند،تعداد افرادی که با خرابی SSD مواجه می شوند نسبتا بالا است.

در انگلستان 27% از پاسخ دهندگان مطالعه Kroll  خرابی SSD  هایشان را تجربه کرده اند که 56% از آنها در نتیجه خرابی  داده هایشان را از دست داده اند و فقط 26% پس از خرابی توانسته اند داده هایشان را بازیابی کنند.باید در نظر داشت که بسیاری از افراد از SSD های قدیمی که به پایان عمر مفید خود رسیده اند استفاده می کنند؛از این رو خرابی بسیاری از این SSD ها دور از انتظار نبوده است.با این حال متاسفانه بازیابی داده ها از درایوهای وضعیت جامد بسیار سخت تر از دیسک ها سخت  رایج می باشد.

مدیر عملیاتی و برنامه ریزی Kroll Ontrack آقای Paul Le Messurier, در این باره چنین گفته : در دیسک های سخت معمولی، داده ها  به طور خطی نگه داری می شوند اما در فناوری SSD ،داده ها  بصورت پراکنده تری ثبت می شوند که در صورت خرابی احتمالی،بازیابی داده ها  پیچیدگی بیشتری می یابد.وی می افزاید  در صنعت SSD استانداردسازی واحدی وجود ندارد که باعث می شود برای بازیابی داده های یک درایو ،بر اساس سازنده و حتی مدل آن به راهکار خاصی نیاز باشد.

gpadu7imfy7jh3l3vzbk.jpg

از میان حدود 2000 نفر از پاسخ دهندگان این مطالعه،بیش از 75% از فناوری SSD  در لپ تاپ ها و یا وسائل قابل حمل و 60% در رایانه های رومیزی و حدود 20% در سرور ها استفاده می کنند.نتایج این پژوهش نشان داده که اکثریت دارندگان SSD  از کارایی این درایوها رضایت ندارند و فقط 10% به اطمینان پذیری و بهره وری بالا از انرژی پی برده اند.

در حالی که SSD ها به آسانی دیسک های سخت معمولی آسیب نمی بینند اما آنها نیز به دلایل خاص خود از جمله عیوب کنترولر و مدیریت NAND flash و حتی خود تراشه های حافظه دچار خرابی می شوند. 

در پایان آقای Le Messurier چنین می گوید: فناوری SSD سرعت و عملکرد استثنایی را در کار با حجم بالایی از داده به ارمغان می آورد اما در کنار مزایای این فناوری از جمله اطمینان بالا، همانند هر رسانه ذخیره سازی دیگری از دست دادن داده ها  بر روی SSD نیز اثر می گذارد.

منبع خبر:kitguru

برگردان فارسی: خبات کریمی

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

یک نمونش خودم.یک تاپیک هم برای بازیابی زدم به جایی نرسیدم.

خیلی مهم بود مطلب. تشکر ویژه.

لینک به دیدگاه

مرسى خبات جان

البته، نسبت و آمار گرفته شده از 2000 نفر خيلى كمه،‌ و نميشه اون رو به همه ى SSD داران تسّرى داد.

لپ تاپ هايى كه SSD به صورت پيشفرض دارند، هرچند از نظر قيمتى حداقل در ايران بسيار گران قيمت هستند، اما SSD هاى به كار رفته در آنها اغلب ارزان قيمت و خيلى معمولى هستند.

در ميان SSD هاى به كار رفته در سيستم هاى دسكتاپ نيز، بايد توجه داشت كه كاربران چه مدلهايى خريدند. اغلب كاربران چه در ايران و چه در خارج از ايران به دليل گرانى SSD موقع خريد به ارزانترين SSD‌ ها رضايت مى دهند كه اين SSD هاى ارزان هم از نظر كيفى ضعيف و از نظر فنى بسيار قديمى هستند.

در كل، در بدترين حالت ميزان خرابى SSD‌ و هارد ديسك يكيه، از نظر ميزان عمر يا خرابى به نظر من خيلى با هم تفاوتى ندارند.

البته يه تفاوتى دارن. وقتى هارد خراب ميشه، در بسيارى از موارد از قبل نشانه هايى پيدا ميشه، ميشه خرابى هارد رو اغلب اوقات قبل از وقوع حادثه حس كرد و اقدام لازم رو براى نجات اطلاعات صورت داد. از اين نظر، هارد مثل كشتى ميمونه. وقتى براى كشتى حادثه اى اتفاق ميفته، در بيشتر مواقع پيش از وقوع حادثه يا در حين اتفاق افتادن حادثه ميتونيد سعى كنيد خودتون رو نجات بدين، يه مدت كوتاهى تا پيش از غرق شدن كشتى فرصت داريد تلاش كنيد از مهلكه فرار كنيد. شايد موفق بشيد از حادثه نجات پيدا كنيد. شايد هم موفق نشيد.

اما اوضاع براى SSD اينطورى نيست. SSD خيلى سريعه، مثل هواپيما ميمونه، درسته سرعتش زياده، راحته، اما براى هواپيما اگر اتفاقى بيفته، فرصتى براى هيچ كارى نيست و دستتون هم به هيچ جا بند نيست، و يه دفعه خداحافظ. از اين نظر، وقتى هم كه SSD خراب ميشه، يه دفعه همه چى نيست و نابود ميشه و تمام.

هرچند حادثه خبر نميكنه اما از نظر ترس از بين رفتن اطلاعات هم نيازى به ترس نيست، مادامى كه ميشه فقط ويندوز و برنامه ها رو روى SSD نگه داشت و بقيه فايل ها رو جاى ديگه، ميشه همزمان هم از سرعت و هم از امنيت خاطر حفظ اطلاعات،‌ نهايت لذت رو برد.

به هر شكل، آينده دنياى ذخيره سازى از آن SSD‌ هاست.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود بر آرمین عزیز

مطمئنا وضعیت درایوهای با کیفیت و گران قیمت فرق می کنه هرچند حتی سامسونگ هم مشکلاتی داره

این گزارش از اونجایی مهمه و میشه بهش توجه کرد که فناوری ساخت SSD مثل هارد دیسک پیچیده نیست که فقط در اختیار چندتا غول باشه،خود من برندهایی رو دیدم که تا حالا اسمشون رو هم نشنیده بودم،یعنی به نسبت هارد دیسک ،خیلی ساده یه کنترولر ارزون قیمت و چندتا تراشه رو سر هم میکنن میشه SSD!

اینجاست که برندهای معتبر و تراشه های شناخته شده اهمیت خیلی بیشتری پیدا میکنن.البته متوجه هستم که OEM پشت بعضی برندهای متفرقه کاملا معتبره اما SSD داره مثل فلش درایو ها میشه و در انتخاب برندهای کمتر شناخته شده باید دقت  بیشتری کرد.

@};-

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

یک سوال

این قضیه برای SSD های SATA معمولی هست فقط؟ یا تمام انواعش مثل M.2 SATA و ...؟

ربطی داره اصلا؟

لینک به دیدگاه

خباط جان بالاتر ocz بود. سوخت رفت پی کارش. خیلی باید مراقب بود. حتما بک آپ گیری باید یکی از کارهای کاربر باشه وقتی از ssd استفاده میکنه.

لینک به دیدگاه

خدا رو شکر من تا حالا موردی نداشتم بک اپ هم نمیگیرم .هارد مکانیکی من ضرر زیاد دادم ولی SSD نه تا حالا

لینک به دیدگاه

خدا رو شکر من تا حالا موردی نداشتم بک اپ هم نمیگیرم .هارد مکانیکی من ضرر زیاد دادم ولی SSD نه تا حالا

باز هم بلعکس.

من هارد مکانیکی با 997 روز کارکرد دارم هنوز کار میکنه بدون بد سکتور. 250 ساخت مکستور.

ولی اس اس دی خیلی خیلی کارکرد کمتر داشتم از بهترین برند تمام اطلاعاتم رو به باد داده. حتما استفاده شما از کامپیوتر خیلی محدود هست شایدم تازه تهیه کردید.

لینک به دیدگاه

سعید جان هارد های مکستور مرگ نداشت. منم داشتم از اون هارد های 250 گیگی، بعد از 8 سال اینقدر خراب نشد و سالم بود که خودم از دستش خسته شدم.

الان دوستم یه seagate گرفت 1 ترا اکسترنال، 2 هفته کارکرد امروز دادم گارانتی.

نمیدونم مکستور چی میزد تو هارد هاش، لامصب هیچیش نمیشد.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

دوستان Intel 520 در چه وضعیتی قرار داره؟

از چه لحاظ؟

لینک به دیدگاه

دوستان گیمر من خیلی جاها خوندم که ssd هیچ گونه کمکی به نرخ فریم در بازی ها نمیکنه و فقط تو لودینگ ها کمک میکنه پس به نظر من ارزشش رو نداره این همه پول بدی واسش.به نظر من یه دونه 64 گیگ بخری واسه درایو ویندوز که سرعت لود ویندوز بالا بره همین

ویرایش شده توسط aram176
لینک به دیدگاه

SSD والا اینطور که میگن مثلا یک میلیون ساعت عمر میکنه کمی به دور از واقعیت هست، در مورد طول عمر و امنیت صد رحمت به همون هارد مکانیکی چون SSD ممکنه با یه قطع برق ساده هم یا از کار بیوفته یا سرعتش افت کنه یا Bad Block توش بوجود بیاد نمونه هاش هم مربوط به دوستان تو این انجمن زیاد دیدیم. درسته ضد ضربه ست ولی از لحاظ الکترونیکی به نظرم خیلی حساس هست. البته خب برند و مدل هم خیلی تاثیر داره تو این قضیه

لینک به دیدگاه

دوستان گیمر من خیلی جاها خوندم که ssd هیچ گونه کمکی به نرخ فریم در بازی ها نمیکنه و فقط تو لودینگ ها کمک میکنه پس به نظر من ارزشش رو نداره این همه پول بدی واسش.به نظر من یه دونه 64 گیگ بخری واسه درایو ویندوز که سرعت لود ویندوز بالا بره همین

فریم دهی مربوط به بخش های پردازشی سیستم هست و ربطی به SSD  نداره

ولی  SSD سرعت لود فایلهای بازی رو زیاد میکنه که بعضا تو بعضی بازیهای اوپن ورد کارایی چشم گیری میتونه داشته باشه(شاید حتی در جلوگیری از افت فریم)

لینک به دیدگاه

به نظر من تو برند SSD  هیچ شرکتی از ننظر کیفیت و کارایی  و قیمت به پای  SAMSUNG  نمیرسه  مخصوصا این مدل های اخریش که محشره اصلا یعنی هنوز یک نفر از این ssd  ناراضی نبوده فکر کنم  شرکت های زیادی تبلیغات و یسری تست ها در مورد ssd قرار میدند که اصلا درست نیست و دقیقا نصف کارایی گفته شده رو داره  ولی در مورد ssd samsung  این قضیه کاملا فرق داره  در حال حاظر که قیمتش تو ایران نسبت به بقیه برندها کاملا مناسبه و ارزش خرید داره  @};-

SAMSUNG 850 EVO

SAMSUNG 850 PRO

post-14806-0-77655200-1425193341_thumb.jpg

ویرایش شده توسط W/!\NTED
لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...
  • کاربر ویژه

و موقتا Secure Erase  کردی تا ظاهرا سرعت به حالت اول برگرده ولی مشکل اصلیش پا بر جا باشه 

سلام

تا جایی که من اطلاع دارم، Secure Erase به هیچ عنوان اطلاعات S.M.A.R.T رو پاک نمیکنه و اگه درایو مشکل داشته باشه، S.M.A.R.T به طور دقیق گزارش میکنه.

و بر حسب تجربه و آمارهای مختلف، گاهی Secure Erase باعث ایجاد اختلال در عملکرد کنترلر و  brick شدن درایو میشه. توجیه فنی اش هم اینه که کنترلر مشغول انجام عملیات معمول اش هست اما یهو میره برا Secure Erase و خراب میشه.

ویرایش شده توسط atagamer
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

من پستهای دوستان عزیزم بهمن . خبات و یونس رو مخفی کردم/ لطفا و خواهشاً در اون مورد پستی زده نشه/ البته پست خبات علمی بودش ولی چون نقل قول کرده بودش ، اجباراً رفت تو لیستم.

تنبلی تا این حد / خخخ . ویرایش شد پست خبات

@};- @};- @};- @};-

ویرایش شده توسط atagamer
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

تا جایی که من اطلاع دارم، Secure Erase به هیچ عنوان اطلاعات S.M.A.R.T رو پاک نمیکنه و اگه درایو مشکل داشته باشه، S.M.A.R.T به طور دقیق گزارش میکنه.

و بر حسب تجربه و آمارهای مختلف، گاهی Secure Erase باعث ایجاد اختلال در عملکرد کنترلر و  brick شدن درایو میشه. توجیه فنی اش هم اینه که کنترلر مشغول انجام عملیات معمول اش هست اما یهو میره برا Secure Erase و خراب میشه.

بله خبات جان , secure erase با نوسازی آدرس بلاک ها میتونه موقتا سرعت رایت رو به حالت اولیه برگردونه و همچنین میتونه باعث پنهان شدن مشکل کاهش سرعت درایو به صورت موقت بشه و در نظر داشته باشید که نزدیک شدن قسمتی از بلاک ها به پایان عمر و اصطلاحا wear out شدنشون در قسمت smart باعث ایجاد خطایی نمیشه. تا این که اون بلاک کامل از کار بیفته و اون زمان هست که در smart خطا ثبت میشه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بله خبات جان , secure erase با نوسازی آدرس بلاک ها میتونه موقتا سرعت رایت رو به حالت اولیه برگردونه و همچنین میتونه باعث پنهان شدن مشکل کاهش سرعت درایو به صورت موقت بشه و در نظر داشته باشید که نزدیک شدن قسمتی از بلاک ها به پایان عمر و اصطلاحا wear out شدنشون در قسمت smart باعث ایجاد خطایی نمیشه. تا این که اون بلاک کامل از کار بیفته و اون زمان هست که در smart خطا ثبت میشه.

بله مطمئناً وقتی درایو خالی باشه به دلیل کاهش پیچیدگی هایی که  کنترلر باهاش مواجه میشه، پرفورمنس بهتری داره، حالا اگه سلول معیوب هم داشته باشه و نادیده گرفته بشه، بازم باید تو S.M.A.R.T بیاد و دقیقاً ذکر میشه. از این رو گفتم تاثیر نداره.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...