رفتن به مطلب

هدف از مشاوره در انتخاب قطعات واقعا چیه؟

اشتراک گذاری

در خرید هایتان از کسی مشاوره میگیرید  

68 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. در خرید از کسی مشورت میگیری؟

• بله
      53
    • نه
      15

Recommended Posts

• کاربر ویژه

f2y124cpwzf7xwgnd4t.jpg

در ابتدایی ترین سطح معمولا جواب این سوال "انتخاب قطعه مناسب" بیان میشه،گاهی هم "انتخاب بهترین"،اما واقعا "مناسب" و "بهترین" چه معنایی داره؟

زمانی که هریک از ما قصد خرید چیزی رو داشته باشیم معمولا به برآورده کردن نیازهامون در گام اول فکر می کنیم بعد به قیمت اون،اما در حوزه قطعات کامپیوتر میشه گفت که این قضیه کمی فرق داره،یعنی به دلیل برندها و تنوع بالایی که هست بسیاری از مواقع شخص دچار سردرگمی و حتی تردید میشه.چاره کجاست؟

سه گام اساسی در خرید هر محصولی:

1-تعیین هدف

در انتخاب قطعات اولین مسئله ای که باید به اون اهمیت داد "کاربری" و "کارایی" مورد نظره،یعنی برآورده کردن نیازهای شما،در این مرحله شما باید ببینید که نیازها و انتظاراتتون چیه و کدوم محصول میتونه چیزی که بدنبالش هستین باشه،از خودتون بپرسید محصولی که میخوام بخرم قراره چه کاری برای من انجام بده؟

2-انتخاب بین گزینه های مختلف

بدون شک هر فردی میخواد بیشتر از نیازهایش کارایی و امکانات داشته باشه اما فاکتوری به نام "بودجه" در این معادله نقشی کلیدی داره.پس بازه بودجه ای که میخواید و میتونید هزینه کنین رو مشخص کنید.

تقریبا به دلایلی از جمله "آینده نگری" افراد به دنبال محصولی فراتر از نیاز هاشون هستن،در این مرحله باید فرد نیاز و کاربری اش رو مشخص کنه بعد ببینه در بازه قیمتی که در نظر داره کدوم محصول امکانات و کارایی بیشتر و بهتری داره.به بیانی ساده تر انتخاب چیزی که افزون بر کارایی مورد نظر امکانات و قابلیتهای بیشتری هم داشته باشه.گاهی هم فرد فقط به دنبال برآورده کردن نیاز هاش با کمترین هزینه است و اینجا باید فرد علاوه بر کم ترین قیمت به عوامل دیگه ای از جمله کیفیت،اطمینان پذیری،دوام،،گارانتی و....توجه کنه.

3-بررسی نهایی

اگر محصول مورد نظر خود را تعیین کردید و به نظرتان همان "بهترینی " است که دنبال اش بوده اید بد نیست که پیش از خرید یکبار دیگر همه چیز را بررسی کنید،معتبر بودن سازنده،کیفیت،گارانتی،سازگاری،پشتیبانی فنی و نرم افزاری.....

گامی فراتر،حرفه ای انتخاب کنید!

سه گام قبلی تقریبا ابتدایی ترین نکات در خرید نه تنها قطعات کامپیوتر بلکه بسیاری از محصولات بود،اما به نوع دیگری نیز میتوان خرید کرد؛حرفه ای!

در نگرش حرفه ای افزون به نیازها و امکانات،به پارامترهای دیگری توجه می شود که معمولا به تجربه و دانش بالایی نیاز دارد و گاها از عوامل و خصیصه های اصلی یک محصول نیستند و فقط افرادی که شناخت بالایی نسبت به محصولات مختلف دارند میتوانند تصمیم بگیرند،برای نمونه میتوان به مشخصات ریز از جمله تراشه های بکار رفته،دمای محیط،میزان مصرف انرژی و.....  اشاره کرد،متاسفانه این بحث تقریبا سخت ترین بخش خرید حرفه ای است.اجازه بدین یک نمونه رو بررسی کنیم ،مادر برد،

مهمترین مشخصات یک مادربرد چیست؟

سوکت پردازنده،چیپ ست،شکاف های توسعه،ماژول های حافظه،درگاه ها(و شایدهم قابلیت اورکلاک)،اینها نکاتی هستند که در نگاهی سطحی مورد بررسی قرار میگیرند اما درنگاهی حرفه ای به عوامل دیگری نیز توجه می شود که به چند نمونه از آنها اشاره میکنم:

• مدار تغذیه
  • بایوس پیشرفته و چندگانه
  • حفاظت در برابر شوک الکترواستاتیکی
  • حفاظت در برابر رطوبت
  • تراشه شبکه پرسرعت
  • صدای با کیفیت
  • تقویت کننده هدفون
  • خازن های با طول عمر بالا
  • حرارت گیر مناسب چیپ ست
  • حرارت گیر VRM
  • درگاه های پرسرعت
  • و.........

چندبار در خرید مادربرد به این نکات توجه کرده بودین؟

هدف از اشاره به این نکات این است که بدانید زمانی که از یک فرد حرفه ای مشاوره میگیرد صرفا به ظاهر و مشخصات اولیه بسنده نمی کند.متاسفانه نگاه حرفه ای در برخی افراد به  وسواس و تردید تبدیل می شود،اینجا است که باید از افراد حرفه ای و مورد اطمینان بخواهید که برایتان انتخاب کنند.

5.gif

تنوع و سردرگمی!

با اینکه تنوع بالای محصولات بسیار مفید است اما برای بسیاری از افراد معمولی به سردرگمی و تردید مبدل میشود،اینجا است که باید در نظر داشت "بهترین" هیچگاه معنی پیدا نمی کند،همه محصولات میتوانند بهترین باشند اما برای افراد مختلف،یعنی برترین محصول برای هر فردی متفاوت خواهد بود و نمیتوان صرفا محصولات یک سازنده و یا برند را همیشه بهترین خواند.

با توجه به رقابت شدیدی که بین سازندگان مختلف قطعات کامپیوتر در جریان است تقریبا با جرات میتوان گفت که در مورد قطعات اصلی سیستم همه محصولات برترین  هستند،به دلیل همین رقابت امکانات منحصر بفرد به ندرت دیده می شود و اغلب سازندگان قابلیتها و امکانات مشابه اما با نامی متفاوت دارند .

از دیدگاه من هیچ برند یا سازنده ای بهترین و یا بدترین نیست.

این مطلب صرفا نظر شخصی منه.

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

درود خبات عزیز

خسته نباشید که در این ساعت از شب هنوز هم در حال فعالیت هستید

بنظر من کمتر کسی هست که بدون مشاوره اقدام به خرید قطعه ای کنه، حتی کسانی که سطح علمی بیشتری در زمینه قطعات دارن.

لینک به دیدگاه

مشورت به صورت مستقیم نه فقط در حد اینکه بدونم کدوم مدل وجود داره

در مورد خرید خودم بیشتر تحقیق میکنم  :)

لینک به دیدگاه

مشورت راه رو واسه انتخاب اسونتر میکنه.یه جورایی پلی هستش بین بدبختی بعد از خرید یا خوشبختی بعد از خرید.(حداقل که من اینجور نگاه می کنم!! -_- )

لینک به دیدگاه

اصن لذتی که در مشورت قبل از خرید قطعات کامپیوتری هست در همونی که خودتون میدونید نیست

اصلا شک نکن که مشورت میگیرم بین گزینه های نهاییم

ویرایش شده توسط amintabarsi
لینک به دیدگاه

اصن لذتی که در مشورت قبل از خرید قطعات کامپیوتری هست در همونی که خودتون میدونید نیست

اصلا شک نکن که مشورت میگیرم بین گزینه های نهاییم

:eek: 

.

.

.

.

.

.

.

.

:-?

لینک به دیدگاه

من قطعاتي مثل گراف و cpu رو با توجه به بنچمارک هاي که ميبينم انتخاب ميکنم.

قطعاتي مثل مادربورد هم معمولأمشخصاتشو با توجه به بودجم چک ميکنم تو سايتش

و ملاکم واسه مين ضاهر usb3 sata3 دو اسلات بودن pcie هست

لینک به دیدگاه

با سلام.

آلان دیگه مشاورها بیشترش از رو تعصب هست یعنی کسی که بزند Asus رو دوست داره فقط Asus پیشنهاد میکنه.

من خودم قبلا برای خرید مشاوره میگرفتم اما الان فقط میرم برسی هارو میبینم اونايي که از نظر خودم ارزش بیشتری داشته باشه رو انتخاب میکنم.

اگه جایی هم ندونم کدوم رو انتخاب کنن از اشخاصی که همیشه بدون تعصب انتخاب میکنن به صورت شخصی سوال میکنم که راهنماييم کنه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

مشورت همیشه باعث میشه به بهترین انتخاب یا بهترین انتخاب برای مصرفه خودتون برسید 

هر چه بالاتر برید و خرید قطعه براتون حساس تر باشه و نیاز به ویژگی خاصی داشته باشید امر مشاوره مهم تر میشه 

لینک به دیدگاه

سخنان شما کاملا متین هست

حتی گاهی اوقات داشتن اطلاعات زیاد موجب سردرگمی پیشه پثل الان خود من زیاد حساس شدن اصلا خوب نیست

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سخنان شما کاملا متین هست

حتی گاهی اوقات داشتن اطلاعات زیاد موجب سردرگمی پیشه پثل الان خود من زیاد حساس شدن اصلا خوب نیست

منظور حساسیت الکی نیست 

داشتن اون قابلیتی هست که شما نیاز دارید بهش که دارید اون قطعه رو خرید میکنید 

لینک به دیدگاه

تعداد مدل ها بسیار زیاد مشکلی دیگم مشکله مالی هست تو یه رنج های خاص انتخاب های زیادی هست

ویرایش شده توسط amin-nvidia
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

تعداد مدل ها بسیار زیاد مشکلی دیگم مشکله مالی هست تو یه رنج های خاص انتخاب های زیادی هست

خوب انتخاب زیاده 

ولی هر کس ملاک هایی برای خودش باید داشته باشه 

یا قیمت به کارایی 

و یا فقط مارک 

که بعضی ها فقط بنده مارک هستند و بعضی بیشتر کارایی به قیمت 

لینک به دیدگاه

بعضی مواقع مشاوره از لیون از بررسی سایتهای خارجی هم بیشتر کمکم کرده تو انتخاب بهتر

کلا معقوله P/P تو انجمن لیون به شدت رعایت میشه @};-

لینک به دیدگاه

بعضی مواقع مشاوره از لیون از بررسی سایتهای خارجی هم بیشتر کمکم کرده تو انتخاب بهتر

کلا معقوله P/P تو انجمن لیون به شدت رعایت میشه @};-

طبیعیه. چون اختلاف قیمت های داخل ایران متفاوته با خارج.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

درسته برند اولویت نداره اما بالاخره تو اولویت ها هست... چرا نباشه؟؟؟

اصلا برند چیه؟؟؟ برند اعتبار کمپانی هست که سالهای زیاد باعث شده این اعتبار جمع بشه... برند یک اسم نیست... یک دنیا تجربه و اعتبار پشت اون هست !!!

اما در حال حاضر شرکتهای دارای برند معتبر و خوشنام زیاد شده برند از اولویت های چندم بحساب میاد اما بازم بالاخره تو اولویت ها هست... !

درواقع شما دارید به یک شرکت اعتماد می کنید جنسشون رو غیر مستقیم خرید می کنید... اگه فروشنده رو قبول نداشته باشید حتی نمیرین تو مغازش قیمت بگیرین ؟؟؟ (در واقع اولویت اول که نوع کالاست اولویت دوم با انتخاب برند هست)  :D

لینک به دیدگاه

فک کنم همه در یک زمینه اتفاق نظر داشته باشن و اون هم اینه که بهترین مشاور گوگل هستش

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

فک کنم همه در یک زمینه اتفاق نظر داشته باشن و اون هم اینه که بهترین مشاور گوگل هستش

گوگل به خودیه خود که کاره ای نی 

یه یوزر مثه شما اگر از یک قطعه بررسی ای قرار داده باشه تازه گوگل نقش پیدا میکنه 

:x

لینک به دیدگاه

به نظر من کسی که واسه پولی که در میاره زحمت میکشه خیلی حساسیت داره که چه جوری خرجش کنه و مثلا با بودجش بهترین ها رو انتخاب کنه به همین دلیل مشاوره میکنه ولی کسی که باباش نزول خوره و خودشم نمیدونه چه جوری پول درمیاره واسش مشاوره و این چیزا مهم نیست میره تو فروشگاه میگه چی گرونه اونو بدبد

لینک به دیدگاه

مرسى خبات جان

مطلب خيلى خوبى بود.

والا، در مورد مشاوره گرفتن، چند مدل مشاوره ديدم كه بيشتر از همه تكرار ميشه.

نوع 1) مشاوره با هدف گرفتن تاييد نظر خودمون. 

------------------

بدين شكل صورت ميگيره، من نظرم اينه دوست دارم قطعه ى X رو بخرم، اما اعتماد به نفس لازم رو ندارم، يا اينكه اعتماد به نفس دارم، اما دوست دارم نظرم مورد تاييد شخص سوم يا اشخاص سومى هم قرار بگيره تا با خيال راحت تر اقدام به خريد قطعه ى مورد نظر بكنم. چه مشاوره بگيرم چه نگيرم، همون قطعه ى X‌ رو بالاخره ميخرم، اما خوب، چه بهتر كه يك يا چند نفر ديگر رو هم پيدا كنم تا نظر خودم رو تاييد كنند. من در حقيقت توجهى به مشاوره ديگران ندارم و آخرش اونقدر ميگردم تا يك نفر رو پيدا كنم تا نظرم رو تاييد كنه.

نوع 2) مشاوره صرفا" با هدف افزايش آگاهى

------------------

بدين شكل كه، ممكنه در آينده قطعه ى رو بخرم، اما سر در گم هستم، آگاهى در مورد جوانب و امكانات قطعه ندارم. ميام از شخص ديگرى مشاوره ميگيرم تا از ميون حرفهاى مشاور صرفا" آگاهى خودم بالا بره، بعد كه آگاهى خودم بالا رفت ميرم - خودم قضاوت ميكنم و هرچيزى كه خودم دوست داشتم ميخرم.

نوع 3) مشاوره براى غلبه بر ترس

-----------------

بدين شكل كه ميخوام فلان قطعه رو بخرم، اما ميترسم پولم رو دور بريزم يا بلد نباشم. براى غلبه بر ترس خودم ميام از شخص ديگرى مشاوره ميگيرم، نهايت، نه مشاوره اون شخص رو اجرا ميكنم و نه ميتونم بر ترس خودم غلبه كنم و خودم تصميم بگيرم و عواقبش رو بپذيرم، و نه اينكه ميتونم بيخيال بشم و قطعه رو نخرم. آخرش هرچى كه فروشنده بگه من قبول ميكنم و حرف فروشنده را اجرا ميكنم.

نوع 4) مشاوره براى تفكر

----------------

بدين صورت كه من لزوما" ممكنه قطعه رو نخرم، اما ممكنه بخرم، خودم تكليفم با خودم مشخص نيست خودم با خودم چند چندم. براى اينكه بهتر بتونم در موردش تصميم بگيرم ميام از شخص ديگرى مشاوره ميگيرم، نهايت اطلاعاتم در مورد قطعه ميره بالا، بعد هم هيچ اقدامى نميكنم.

نوع 5) مشاوره براى خريد

----------------

من قصد ميكنم قطعه اى بخرم، منتها نميدونم چه مدلى يا برندى رو بگيرم. ممكنه آگاهى لازم رو داشته باشم، ممكنه نداشته باشم. اما در هر صورتى ميام شخص ديگرى رو كه ميشناسم و بهش اطمينان دارم، ازش مشاوره ميگيرم. اگر خودم اطلاعى در مورد قطعه داشته باشم. از برآينده مشاوره مشاور و اطلاعات خودم تصميم به خريد ميگيرم. اگر خودم هيچ اطلاعى نداشته باشم، به مشاور اطمينان ميكنم و چون بهش اطمينان دارم، حرفش رو اجرا ميكنم و در آخر از كالايى هم كه ميخرم احساس رضايت ميكنم.

نوع 6) مشاوره براى گپ زدن و دوست يابى

---------------

من نه قطعه ميخوام نه پول دارم قطعه بخرم، اما دائم ميام از اشخاص مختلف در مورد انواع قطعات سوال (بيخود) مى پرسم تا دوست پيدا كنم و با هم بشينيم دور همى گپ بزنيم

نوع 7) مشاوره معكوس

---------------

در اين حالت، ميام نظر شخص سومى رو در مورد فلان قطعه ى مورد نظرم مى پرسم، دقيق به جزييات ازش مشاوره ميگيرم، بعد ميرم موقع خريد هرچى كه اون مشاوره داد، دقيقا" 180 درجه برعكسش رو اجرا ميكنم و هرچى كه اون گفت نخر و نكن، ميخرم و ميكنم و آخرش هم حس ميكنم به به چه خريدى كردم، چشم نخورم. جالب اينجاست براى دفعات بعدى هم بازم ميرم از همون آدم مشاوره ميگيرم و بازم برعكس گفته هاش عمل ميكنم.

خداييش ديدم اين حالت رو كه ميگما!!!

نوع 8) مشاوره با عينك بدبينى و عدم اطمينان

---------------

اين نوع مشاوره، يا به آدم تحميل ميشه، يعنى خود شخص ته دلش نميخواد مشاوره بگيره اما ديگران ميان نظر ميدن و ميخوان بهش مشاوره بدن. ممكنه ديگران درست هم بگن ها، خوب هم مشاوره بدن ها، اما من نميخوام به حرف كسى گوش كنم و مثلا" تو رو در بايسى ميمونم و وانمود ميكنم كه به مشاوره توجه ميكنم، اما به حرفهاى مشاور هيچ اطمينان و ايمانى ندارم. نهايت كار خودم رو انجام ميدم.

انوع ديگرى از مشاوره هم هست كه خيلى نادر هستند، به شخصه بيشتر با موارد بالا مواجه شدم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

خدا قوت آرمین جان، اینا رو چند موردشو خودم انجام دادمپشت سر هم... مثلا:

مورد 4 رو در ابتدا انجام دادم، بعد پشتش مورد 2 رو ، بعد مورد 1 رو، امااااا در مورد 1 چون با تفکرات قبلی انتخابمو انجام دادم سریعا متفق القول با مشاورین جدید با اکثر آرا به نتیجه رسیدم بر سر نظر خودم در نتیجه از خریدم راضی بودم همیشه !!!  :D

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...
  • کاربر ویژه
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...