رفتن به مطلب

سوال در مورد ریبال کارت گرافیک

اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام  دوستان یک سوال داشتم در مورد اینکه کارتی که با دستگاه حرفه ای ریبال  بشه وچیپ برداشته و دوباره گذاشته بشه توسط متخصص

بعد انجام کار آیا  به حالت استاندارد اولیه از نظر اتصالات بر میگرده ؟ ومیشه اون فشاری که زمان نو بودن بهش آورده میشه

رو به کارت بیاریم  و تحمل کنه ؟ یا باید  با احتیاط با این کارت کار کنیم  ؟ در کل به چه صورتی هست .

و آیا  این کارت ها ارزش خرید رو دارند ؟

ویرایش شده توسط RISING
لینک به دیدگاه

سلام

شک نکنید هر چقدر هم که این کار تمیز انجام بشه  هیچ وقت مثل کا رخانه در نمیاد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

یکی از دوستان من کارش همینه

یه بخشش تخصص و ابزار هست یه بخشش هم شانس خیلی وقتا چیپ ریبال میکنند با همون شرایط جواب نمیده یه وقتائی هم با همون شرایط خیلی عالی میشه و خیلی خوب کار میکنه

نکته خیلی مهم جنس خود برد هست که تو چیپ زدن خیلی تا ثیر داره بعضی بردها هستند که با پیشرفته ترین ابزار هم جواب نمیده اصطلاحا میگن برد قوز کرده  یعنی تو نقطه چیپ انحنا بر میداره

ولی من بشخصه دل چرکینم مخصوصا تو جی پی یو بارم تو چیپ جنوبی مادربرد خیلی مشکل نداره

لینک به دیدگاه

با اجازه استارتر

حالا موقع خرید گرافیک دست دو از کجا بفهمیم که ریبال شده یا نه؟

لینک به دیدگاه

ارزش نداره مدت کوتاهی بگذره بازم کارش به ریبال میکشه طی یک سال سه بار ریبال میکنی عمر قطعه تموم میشه

لینک به دیدگاه

با اجازه استارتر

حالا موقع خرید گرافیک دست دو از کجا بفهمیم که ریبال شده یا نه؟

دوستان حرفه ای جواب بنده را نمیدین؟

لینک به دیدگاه

یه چیز شخصا تجربه کردم،کارت هر مشکلی داشته باشه الکی میگن باید ریبال شه.

لینک به دیدگاه

انتظار چه سخته

کممممممممممک

اون قسمتی که چیب هست باید نگاه کنید ببنید اثری از روغن یا هیت خوردگی تغییر رنگ برد خم شده به سمت خاصی یه هر اثر دیگه

لینک به دیدگاه

اون قسمتی که چیب هست باید نگاه کنید ببنید اثری از روغن یا هیت خوردگی تغییر رنگ برد خم شده به سمت خاصی یه هر اثر دیگه

میشه بگین کلا ریبال به چی میگن؟

روغن که گفتین ، روغن را خوب خودشون پاکش میکنن که روغن نداشته باشه :)

هیت خوردگی هم یکی از سوالای دیگمه که میخواستم بعدا بپرسم اما حالا که بحثش پیش اومد لطفا بگین کلا چه کارش میکنن که میگن هیت کاری و چطوری میشه تشخیصش داد؟

خیلی ممنون

ویرایش شده توسط ali2000
لینک به دیدگاه

دوست خوبم تا اونجایی که میدونم ریبال کردن یعنی اینکه میان با یک دستگاه دمنده حرارت که مقدار درجه حرارتش قابل تنظیم هست چیپ رو حالا به فرض چیپ GPU رو جدا میکنن که طبق هر کاری باید درست و صحیح انجام بشه و با یک سری ابزار مخصوص این کار اون باقی مونده های لحیم رو از محل اتصال GPU یا چیپ جدا میکنن دوباره محل اتصال چیپ رو لحیم میزنن و چیپ رو اتصال میدن این دمیدن حرارت روی چیپ انجام میشه تا موقعی که لحیم زیر چیپ جدا بشه، من دو سه بار این اتفاق واسه کارت گرافیک و چیپ مادربرد آشناهمون افتاده روشی که من استفاده کردم (توصیه نمیکنم) اینکه فن و هت سینک چیپ رو جدا میکنید کارت رو بدون فن و ... روی سیستم میذارید و سیستم رو روشن میکنید در حدود چند ثانیه(نه بیشتر که چیپ میسوزه) که چیپ داغ شد با یک دستمال نسوزی چیپ رو فشار میدید(به آرامی) بیشتر مواقع جواب میده، اما فقط یک مُسکن موقتی هستش چرا که دوباره خراب میشه و من به هیچ وجه توصیه نمیکنم، این هم یک لینک درباره ریبال کردن چیپ خیلی وقت نشد بگردم خودتون از توی سایت میتونید کاملترش رو پیدا کنید.

http://www.aparat.com/v/8UbYZ

http://www.aparat.com/v/RDVzF

ویرایش شده توسط apple2070
لینک به دیدگاه

میشه بگین کلا ریبال به چی میگن؟

چیپ رو به وسیله هیتر یا سایر ابزار ها داغ میکنند تا به حدی برسه که از روی برد جدا بشه ، روی چیب تمیز میکنند شابلون میزارند گوی قلع میریزندئ دوباره هیت میدند تا بچسبه سر جاش.

روغن که گفتین ، روغن را خوب خودشون پاکش میکنن که روغن نداشته باشه :)

اون روغه به سادگی پاک بشو نیست مگه این که با تینر بشوری که اگه داغ باشه و این کار بکنی خب خیلی خوب تمیز میشه ولی بیشتر وقتا باعث خراب شدن کار میشه و  اگه سرد این کارو بکنی به سادگی تمیز نمیشه و بالاخره یه اثری میزاره که باید ریز و دقیق نگاه کنید تا ببنید روغن دور و بر چیب هست یا خیر

هیت خوردگی هم یکی از سوالای دیگمه که میخواستم بعدا بپرسم اما حالا که بحثش پیش اومد لطفا بگین کلا چه کارش میکنن که میگن هیت کاری و چطوری میشه تشخیصش داد؟

هیت دادن یا داغ کردن اون قطعه به وسلیه باد خیلی داغ که معولا واسه تعمیرات از هیتر استفاده میکنند این دما میتونه از 0 تا 500 درجه متغییر باشه این دما باعث قرمز یا سیاه شدن رنگ برد میشه یا اینه که ممکنه برد تاول بزنه یا یه مقدار خم بشه اینطوری میشه فهمید هیت خورده یا خیر

لینک به دیدگاه

فن و هت سینک چیپ رو جدا میکنید کارت رو بدون فن و ... روی سیستم میذارید و سیستم رو روشن میکنید در حدود چند ثانیه(نه بیشتر که چیپ میسوزه) که چیپ داغ شد با یک دستمال نسوزی چیپ رو فشار میدید(به آرامی) بیشتر مواقع جواب میده

عجب روشی.تا حالا نشنیده بودم =))

--------------------------------------------------------

بعضی از کارت گرافیک ها یا چیپ های مادربرد گاهی اوقات دچار سردی لحیم میشن که باعث میشه اتصال بین چیپ و برد تو بعضی از نقاط از بین بره.بعضی وقت ها با هیت دادن میشه دوباره اونا رو به هم چسبوند و لحیم بینشون ، چیپ و برد رو اتصال بده.

qej5wygto553rocp7yvh.jpg

ولی بعضی اوقات به هیت دادن درست نمیشه و نیاز به ریبال داره.یعنی کلا لحیم های بین چیپ و برد برداشته میشه و دوباره ریبال  میشه.(با استفاده از خمیر قلع یا توپ های قلعی که بهش بال(Ball) میگن)

eicy1c9u710418gk80i5.jpg

18ayavwe7qkeddfqtvh5.jpg

ریبال باید با دقت زیاد و با دستگاه های حرفه ای انجام بشه تا کار خوب از آب در بیاد و کار هر کسی نیست

reballing01_03.jpg

ویرایش شده توسط Yosef Faraji
لینک به دیدگاه

دوستان بسیار عالی توضیح دادین و ممنونم بابت توضیحاتتون

تا اینجا فهمیدم هیت و ریبال یعنی چه و چه کاربردی داره

برای تشخیص اینکه یه کارت گرافیک هیت و یا ریبال شده هم باید چک کنیم در پشت برد قسمت چیپ ، باد کردگی ، خم شدگی و یا تغییر رنگ بر روی برد وجود نداشته باشه(در مورد روغن هم که چون تا حالا از نزدیک ندیدم احتمالا نمیتونم تشخیص بدم)

خوب با این اوصاف یعنی اگه یه کارت این دو سه مورد را نداشت پس هیت یا ریبال نشده؟ پس چرا یکی از دوستان میگفت برای گرافیک دست دوم به بیش از 3 روز زمان تست لازمه که بفهمیم این دو عمل روش انجام نشده؟ مگه چطوری تست میکنن؟

لینک به دیدگاه

سلام

من چیپ ماردبردم رو دادم عوض کردم.

بعدش هرچقدر با دقت نگاه کردم متوجه تغییر خاصی نشدم.( غیر از اینکه رنگ چیپ جدید کمی روشن تر هستش )

پس ممکنه طوری کار بشه که اصلا متوجه اش نشین.

لینک به دیدگاه

عجب روشی.تا حالا نشنیده بودم rolling%20on%20the%20floor.gif

یوسف جان نمیدونم جدی گفتید یا مزاح کردید اما من روی گرافیک 8500 و 4670 و یک بار هم روی چیپ شمالی مادربرد ابیت این روش رو استفاده کردم و هر 3 مورد جواب دادن  اما خوب همونطور که گفتم مثل یک شک قلبی موقت میمونه و بعد از چند وقت دوباره به همون وضع برمیگردن ولی اینو بگم در مورد 8500 شاید چند ماهی با این وضعیت باز کار کشیدن ازش آخرین بار هم این 4670 بوده که تا الان داره کار میکنه :D من اول بردمشون پیش تعمیرکار گفتم اگه درست بشو هستن درستشون کن هزینش مهم نیست گفت من تضمین نمیدم این ها اکثرا دوباره به مشکل برمیخورن منم گفتم این ها که قراره اول و آخر مرخص بشن پس بذار افتخارش نصیب من باشه که خوب میگم داره هنوز هم کار میکنه :D

ویرایش شده توسط apple2070
لینک به دیدگاه

یوسف جان نمیدونم جدی گفتید یا مزاح کردید اما من روی گرافیک 8500 و 4670 و یک بار هم روی چیپ شمالی مادربرد ابیت این روش رو استفاده کردم و هر 3 مورد جواب دادن  اما خوب همونطور که گفتم مثل یک شک قلبی موقت میمونه و بعد از چند وقت دوباره به همون وضع برمیگردن ولی اینو بگم در مورد 8500 شاید چند ماهی با این وضعیت باز کار کشیدن ازش آخرین بار هم این 4670 بوده که تا الان داره کار میکنه :D من اول بردمشون پیش تعمیرکار گفتم اگه درست بشو هستن درستشون کن هزینش مهم نیست گفت من تضمین نمیدم این ها اکثرا دوباره به مشکل برمیخورن منم گفتم این ها که قراره اول و آخر مرخص بشن پس بذار افتخارش نصیب من باشه که خوب میگم داره هنوز هم کار میکنه :D

برام جالب بود و تا حالا نشنیده بودم.ولی احتمال آسیب دیدن چیپ هست.البته برای کارت های ارزون مهم نیست

لینک به دیدگاه

ولی احتمال آسیب دیدن چیپ هست.البته برای کارت های ارزون مهم نیست

بله دقیقا همینطورِ اگه یک مقدار دیر عمل کنید یا زیادی حرارت ببینه چیپ می سوزه و در اصل همین ارزون بودن و مهم نبودنش باعث میشه که شما این ریسک رو بپذیری :)

لینک به دیدگاه

یک سوال داشتم

آیا شرکتهای گارانتی هم برای تعمیر قطعات از روش ریبال استفاده میکنند؟ یعنی گرافیک رو ریبال کرده و پس میدن؟

لینک به دیدگاه

یک سوال داشتم

آیا شرکتهای گارانتی هم برای تعمیر قطعات از روش ریبال استفاده میکنند؟ یعنی گرافیک رو ریبال کرده و پس میدن؟

هر مشکلی که پیش بیاد قرار نیست با ریبال درست بشه.هر مشکلی روشی داره.ولی احتمال ریبال کردنشم هست.بستگی به گارانتیش داره.اگه گارانتیش خوب باشه تعویضش میکنه براتون

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...