رفتن به مطلب

کمک در انتخاب بین کولر بادی و آبی برای CPU

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان
مشخصات سیستم من به شرح زیر است:
CPU : AMD FX-6350 3.9 Ghz  - COOLER : COOLER MASTER GEMIN II M4
MAIN : MSI 970A-G43
RAM : KINSTONE 4 X 2 GB
PSU : SeaSonic 620w
GPU : EVGA GTX 970 FTW ACX 2.0
CASE : Green X+ EAGLE

من تا قبل از اینکه کارت گرافیکم رو عوض کنم دمای داخل کیس مناسب بود و دمای cpu هم در حالت فول لود تقریبا 60 بود و همون طور که میدونید این کیس فن بقل نداره و من برای تهویه هوا از فن جلو و بالا و پشت کیس استفاده میکردم...
اما بعد از اینکه کارت gtx 970  رو خریدم وقتی که کارت در حالت فول لود قرار میگره هوای داغی رو تولید میکنه و به همین دلیل دمای داخل کیس به شدت بالا میره و دمای cpu  مثلا وقتی که داریم بازی dying light رو بازی میکنیم به 90 درجه میرسه و جالب اینجاست که دمای کارت گرافیک در این وضعیت بالاتر از 64 نمیره اما انگار توی کیس کوره روش کردن...
من به همین دلیل اومدم درب بقل کیس رو با مال یه کیس دیگه که دو تا جای فن داشت عوض کردم و دو عدد فن که هوا رو به داخل بمکن روش نصب کردم ... اما بازی هم هوای گرم داخل میموند که ایندفعه اومدم دو فن بقل کیس رو جهتشون عوض کردم تا هر دو هوا رو به بیرون بکشن ... نتیجه کمی بهتر شد اما باز هم به نظرم بالاست دمای Cpu شد 85 و کارت گرافیک هم شد 61 اما باز هم وقتی دستمون رو جلوی اون فن بقلی های کیس که هوا رو به بیرون میدن میگریم احساس میکنیم که انگار که بخاری تو کیس روشن کردن...

اینجوری شد که من به فکر خرید یه خنک کننده خوب برای cpu افتادم البته با هزینه ی محدود...
من 250 دارم اما بین دو خنک کننده ی DeepCool GAMER STORM Maelstrom 120 AiO Liquid CPU Cooler و ThermalRight HR-02 Macho BLACK CPU Cooler گیر کردم و میخواستم ببینم که کدومشون کارایی بهتری داره و کدومشون برای من با این وضعیتی که دارم مناسب هستش؟
ببخشید که زیاد حرف زدم :)  متشکرم

ویرایش شده توسط POURIA.G
لینک به دیدگاه

سوال خوبی پرسیدی ..
چون منم یه همچین مشکلی دارم البته با شدت کمتر .

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

مشخصات سیستم من به شرح زیر است:

CPU : AMD FX-6350 3.9 Ghz  - COOLER : COOLER MASTER GEMIN II M4

MAIN : MSI 970A-G43

RAM : KINSTONE 4 X 2 GB

PSU : SeaSonic 620w

GPU : EVGA GTX 970 FTW ACX 2.0

CASE : Green X+ EAGLE

من تا قبل از اینکه کارت گرافیکم رو عوض کنم دمای داخل کیس مناسب بود و دمای cpu هم در حالت فول لود تقریبا 60 بود و همون طور که میدونید این کیس فن بقل نداره و من برای تهویه هوا از فن جلو و بالا و پشت کیس استفاده میکردم...

اما بعد از اینکه کارت gtx 970  رو خریدم وقتی که کارت در حالت فول لود قرار میگره هوای داغی رو تولید میکنه و به همین دلیل دمای داخل کیس به شدت بالا میره و دمای cpu  مثلا وقتی که داریم بازی dying light رو بازی میکنیم به 90 درجه میرسه و جالب اینجاست که دمای کارت گرافیک در این وضعیت بالاتر از 64 نمیره اما انگار توی کیس کوره روش کردن...

من به همین دلیل اومدم درب بقل کیس رو با مال یه کیس دیگه که دو تا جای فن داشت عوض کردم و دو عدد فن که هوا رو به داخل بمکن روش نصب کردم ... اما بازی هم هوای گرم داخل میموند که ایندفعه اومدم دو فن بقل کیس رو جهتشون عوض کردم تا هر دو هوا رو به بیرون بکشن ... نتیجه کمی بهتر شد اما باز هم به نظرم بالاست دمای Cpu شد 85 و کارت گرافیک هم شد 61 اما باز هم وقتی دستمون رو جلوی اون فن بقلی های کیس که هوا رو به بیرون میدن میگریم احساس میکنیم که انگار که بخاری تو کیس روشن کردن...

اینجوری شد که من به فکر خرید یه خنک کننده خوب برای cpu افتادم البته با هزینه ی محدود...

من 250 دارم اما بین دو خنک کننده ی DeepCool GAMER STORM Maelstrom 120 AiO Liquid CPU Cooler و ThermalRight HR-02 Macho BLACK CPU Cooler گیر کردم و میخواستم ببینم که کدومشون کارایی بهتری داره و کدومشون برای من با این وضعیتی که دارم مناسب هستش؟

ببخشید که زیاد حرف زدم :)  متشکرم

پوريا جان

پردازنده ى AMD FX-6350 براى گرافيك GTX 970‌ يك گلوگاه به حساب مياد، يعنى CPU شما ترمز هاى گرافيكت رو ميكشه.

وييرايش: ترمالرايت ماچو جا نميشه توى كيس Green Eagle ظاهرا" 2 ميلي ارتفاعش بيشتره. بنابراين همون واتر كولر رو بخريد بهتره.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

میفرمایید دمای داخل کیس بالاس، درنتیجه هرچقدر هم فن پرقدرت و با هیت پایپ بیشتر روی CPUـتون سوار کنید و دور فن بالا باشه ب هر حال گرم بودن هوای دخل اجازه نمیده هیت سینک خنک شه، هرچند با فن ماچو شاید تا 70 درجه دمارو بکشید پایین
بنظر من واتر کولینگ انتخاب مناسب تری هستش، جای کمتری هم میگیره و فضای داخل برای تهویه و خنک تر شدن کارت باز تر میشه ( صرفه نظر از جایگیری ـه خود رادیاتور ) البته این ها نظر شخصی بندس، شاید عرایضم از نظر فنی زیاد درست نباشه 

لینک به دیدگاه

من با نظر دوست بالایی موافقم، CPU شما داره جون میکنه.

من خودم Noctua NH-U12S دارم بسیار هم ازش راضیم

لینک به دیدگاه

ممنون از پاسختون :)

یعنی 6350 خیلی ضعیفه؟
پس چرا قبل از اینکه بخرم فروشگاه گفت این cpu برای این کارت عالیه...

همش به خاطر این کارت گرافیکس :D  باید یه کاری کنم که هوای داغی که از بقلاش میزنه بیرون دیگه برنگرده داخل کیس و مستقیما بره بیرون...

ولی اول خرید کولر برای پردازنده برام اولویت داره

ویرایش شده توسط POURIA.G
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

و البته دوستمون آرمین هم ب نکته جالبی اشاره کرد  :-? 
اون پردازنده براتون باتلنک میشه، کارتتون نمیتونه فول لود کنه
درکل پیشنهاد من اینه بجای فن یکمی بیشتر هزینه کنی و مادربرد و پردازنده رو ب خانواده intel انتقال بدین
هم دما پایینتر میشه براتون هم میتونید از تمام قدرت کارتتون لذت کافی رو ببرید

ویرایش شده توسط HosseiNFasteR
لینک به دیدگاه

فعلا که کارت داره عملکرد خوبی رو نشون میده با این سی پی یو (far cry 4 : ultar : 1080 >>> 90 fps) و فعلا نیاز به قدرت بالا تر ندارم....
الان فقط میخوام دمای این cpu بیچاره بیاد پایین ... وقتی که داخل کامپیوتر گرم میشه نمدونم چرا خودمم احساس گرما میکنم :D روابط تنگاتنگی داریم من و کامپیوترم :D

لینک به دیدگاه

پوريا جان

پردازنده ى AMD FX-6350 براى گرافيك GTX 970‌ يك گلوگاه به حساب مياد، يعنى CPU شما ترمز هاى گرافيكت رو ميكشه.

وييرايش: ترمالرايت ماچو جا نميشه توى كيس Green Eagle ظاهرا" 2 ميلي ارتفاعش بيشتره. بنابراين همون واتر كولر رو بخريد بهتره.

این واتر کولینگه از ترمالرایت ماچو بهتره؟ کاراییش مناسب من هست؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

صد البته :) 

واترکولینگ مقدار محسوسی عملکرد بهتری نسبت به Air Cooler داره

اگر قصد تغیر پردازنده رو ندارید همون واترکولینگ انتخاب مناسبیه

لینک به دیدگاه

صد البته :) 

واترکولینگ مقدار محسوسی عملکرد بهتری نسبت به Air Cooler داره

اگر قصد تغیر پردازنده رو ندارید همون واترکولینگ انتخاب مناسبیه

ممنون دوست عزیز از پاسختون :)

در این رنج قیمت چه انتخاب های دیگه وجود داره که عملکرد بهتری داشته باشه؟

لینک به دیدگاه

تو تابستون كلا" واتركولر ها بهتر از اير كولر ها عمل ميكنند.

لینک به دیدگاه

فعلا که کارت داره عملکرد خوبی رو نشون میده با این سی پی یو (far cry 4 : ultar : 1080 >>> 90 fps) و فعلا نیاز به قدرت بالا تر ندارم....

الان فقط میخوام دمای این cpu بیچاره بیاد پایین ... وقتی که داخل کامپیوتر گرم میشه نمدونم چرا خودمم احساس گرما میکنم :D روابط تنگاتنگی داریم من و کامپیوترم :D

بیش از 50 درصد قدرت کارت و پولی که برای اون کارت دادید داره هدر میره.

یعنی شما داخل بازی های پردازنده محور در حد یک کارت 960 یا R9 270X هم نمیتونید فریم بگیرید.

گرمای زیاد شما هم اول از همه به خاطر اون پردازنده هستش.

بعد کارت گرافیک و اینا.

ویرایش شده توسط Aliover
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

رفیق من کولر ماچو رو تو کیس ایگل بسته بود 

طوری که اون بیرون زدگی های روی فن به سمت رم ها بود و اون بیرون زدگی ها میفتاد تو قسمتی که شیشه ای هست و با فاصله 2 3 میلی بسته میشه 

بدون مشکل 

لینک به دیدگاه

دوستان عزیز ممنون از پاسخ هاتون :)

در حال حاضر من نه قصد و نه پول تعویض cpu  و main رو دارم لطفا به نام تاپیک توجه کنید :) ... من میخوام یه کولر برا cpu بخرم ... نمیخوام که cpu و main رو عوض کنم... حالا کارایی گرافیک هر چقدر هم باشه فعلا برام مناسبه ^_^
در آخر هم بالاخره نفهمیدم واترکولیگ رو بخرم یا اون ماچو رو بخرم ؟ برا من فقط دما مهمه صداش مهم نیست :)
الان دو دلم بین این دوتا خنک کننده .... میترسم واترکولینگ بخرم پس فردا پشیمونم کنه یا ماچو رو بخرم و ببینم که دماش زیاد پایین نیومد اخه ایر کولینگ بیشتر از واترکولینگ از هوای داخل کیس استفاده میکنه دیگه و در حال حاضر دمای داخل کیس من هم بالاست...

نظر شما چیه دوستان؟

لینک به دیدگاه

به نظر من شما واتر کولر انتخاب کنی بهتر هست 

ایر کولر خودش محیط کیس گرم میکه و تو مدت زمانی که بازی میکنید یا کار سنگینی انجام میدد محیط کیس گرم میشه و کارایش کم میشه البته اگه کیس تهویه خوبی داشته باشه تاثیر کمتری میزاره

اگه بخوای واتر کولینک هم تهیه کنی به نظر من همین گزینه که انتخاب کردی خوب هست فقط یک فن دور بالا دیگه هم براش بگیر

دوروست یکم صداش زیاد میشه اما تفاوت دمای خوبی برات ایجاد میکنه الان cpu من حداکثر دمایی که میرسه با بوست به 4.2 حدود 51 درجه هست

ویرایش:

زمانی که ایر کولر داشتم روش حداکثر دمام حدود 55 درجه بود اما دمای چیپ مادربورد و گرافیک بخواتر گرم بودن محیط کیس یکم بیشتر از این حالت بود الان حدود 1.5 سال هست دارم از واتر کولر استفاده میکنم و اصلا مشکل دما نداشتم.

ویرایش شده توسط ramin9500
لینک به دیدگاه

ممنون دوست عزیز :)

پس دیگه رفتم برا خرید واترکولینگ ... منتها اول میرم بازار رضا یه قیمت ها رو چک میکنم ببینم شاید قیمتش پایین تر بود...

ویرایش شده توسط POURIA.G
لینک به دیدگاه

سلام دوستان
من رفتم بازار رضا و یه پاساژی که پایین تر از میدون ولی عصر هستش یه خورده دنبال این خنک کننده گشتم که علاوه بر اینکه هیچکدومشون مدل DeepCool GAMER STORM Maelstrom 120 AiO Liquid CPU Cooler رو نداشتن گفتن خیلی هم مارک بیخودیه خنک کنندش و همه شون هم گفتن که خنک کننده های آبی بعد از یه مدت آبشون تموم میشه... البته من میدونم که همه ی اونا سعی دارن جنسی رو که دارن خوب جلوه بدن و جنسی رو که ندارن میگن به درد نمیخوره...
ولی بازم من دچار تردید شدم تو خرید این خنک کننده یکی از این نظر که هیشکی خنک کننده آبی زیر 300 تومن نداشت... و یکی هم از این نظر که ایا این حرف تموم شدن آب این خنک کننده ها راسته یا نه؟
ممنون

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

من رفتم بازار رضا و یه پاساژی که پایین تر از میدون ولی عصر هستش یه خورده دنبال این خنک کننده گشتم که علاوه بر اینکه هیچکدومشون مدل DeepCool GAMER STORM Maelstrom 120 AiO Liquid CPU Cooler رو نداشتن گفتن خیلی هم مارک بیخودیه خنک کنندش و همه شون هم گفتن که خنک کننده های آبی بعد از یه مدت آبشون تموم میشه... البته من میدونم که همه ی اونا سعی دارن جنسی رو که دارن خوب جلوه بدن و جنسی رو که ندارن میگن به درد نمیخوره...

ولی بازم من دچار تردید شدم تو خرید این خنک کننده یکی از این نظر که هیشکی خنک کننده آبی زیر 300 تومن نداشت... و یکی هم از این نظر که ایا این حرف تموم شدن آب این خنک کننده ها راسته یا نه؟

ممنون

سلام 

من الان این کولر رو دارم توی فول لود دمای cpu از 38 درجه بالاتر نمیره 

قبل از این هم کولر tuniq tower 120 داشتم که توی فول لود حداقل 10 درجه اختلاف دما بود

http://lioncomputer.ir/product/220/TUNIQ+TOWER+120+EXTREME/

لینک به دیدگاه

آخه میگن آبش تموم میشه و مشکلدار میشه و از این حرفا که........... :( :(

لینک به دیدگاه

آخه میگن آبش تموم میشه و مشکلدار میشه و از این حرفا که........... :( :(

بعد 5 سال..........................................

لینک به دیدگاه

سلام با اجازه ی استارتر محترم

این سوال من هم هست ... منم قصد تعویض کولر cpu امضا رو با یه واتر کولر داشتم ولی دقیقا برای این حرفی که میگن آب رادیاتورش بعد از یه مدت کم میشه منصرف شدم !!! لطفا دوستانی که اطلاع دارن راهنمایی کنن ...ممنون

لینک به دیدگاه

من بر خلاف تعداد زیادی از دوستان ایرکولر رو توصیه می‌کنم. اگر هدفت خنک کردن پردازنده است ماچو یا ترو‌اسپیریت بگیر. کولرهای آبی ارزان قیمت به خوبی اینها عمل نمی‌کنند. صداشون هم بیشتره. برای خود کیس  بهتره فن بزرگتر افزوده بشه.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

اخه از وقتی که من کارت gtx 970 رو خریدم دمای داخل کیس بالا رفته و اگه من کولر بادی بخرم ممکنه رو کارایی کولر تاثیر منفی بزاره............

لینک به دیدگاه

اخه از وقتی که من کارت gtx 970 رو خریدم دمای داخل کیس بالا رفته و اگه من کولر بادی بخرم ممکنه رو کارایی کولر تاثیر منفی بزاره............

من macho hr2  دارم و وقتی می‌خواستم گرافیک تازه‌‌م gtx770 رو روی توی کیس بگذارم همین نگرانی رو داشتم. با یکی از دوستان تو انجمن( علی داداش‌نژاد) که مشورت کردم دیدم مشکلی نیست و الان چند وقت هست که باش کار می‌کنم. 970 که از اون هم خنک‌تره.;کیسم دو تا فن بیشتر نداره. برای آشناها هم زیاد رایانه برای بازی اسمبل کرده‌ام و به ندرت از خنک‌کنندهی آبی استفاده کرده‌ام. تاکنون کسی شکایت نکرده.

محض اطلاعت رایانه‌های ورک‌استیشن به طور پیش‌فرض از کولر آبی استفاده نمی‌کنند. اگر تهویه‌ی کیس مناسب باشه با کولر بادی با هزینه‌ی مناسب، کارایی خوب و صدای کم و اعصابی آرام خواهی داشت.

یک نگاهی به اینجا بیانداز:

http://www.tomshardware.com/answers/id-2170942/advice-airflow-fans.html

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...