رفتن به مطلب

آیا استفاده از فن هاب (Fan Hub) بی خطر است ؟!

HolymighT
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

درود اساتید بزرگ !

طبق معمول با سوال اومدم خدمت دوستای گلم ... که هم خودم سطح اطلاعاتم بالا بره هم دیگر دوستانی که سوال مشابه دارن به جوابی برسن ..

توی کیس امضاء یک عدد هاب فن یا فن هاب Deep Cool استفاده کردم که 3 عدد فن بهش متصل هست ..

post-19588-0-06465900-1429399160_thumb.jpg

حالا سوال من اینه که :

1. آیا استفاده از فن هاب Safe 
هست ؟!   (شرمنده 4 صبحه هرچی به مغزم فشار آوردم معادل خوبی پیدا نکردم) post-19588-0-27860300-1429399197.gif
2. آیا به مادر برد فشار میاد یا از پاور میکشه و فقط مادربرد یک واسطه هست ؟!
3. آیا فشار این 3 فن که از یک سوکت گرفته شده ... باعت ایجاد مشکل در بلند مدت میشه یا نه ؟!

در مورد دور شمار فن هم ... یکی از سوکت ها با رنگ سفید هست که فقط اون فن توسط مادربرد دور شماری میشه ...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اگه مستقیم از پاور یا مادربرد باشه هیچیش نمیشه اما اگه به این هاب دوباره هاب بزنید کمی مشکل سازه.

به قول شاعر بزن به برق حالشو ببر.

لینک به دیدگاه

درود

ایمان جان پاسخ دادن

اما اگر مستقیم از پاور باشه، بهتره

چون هر سکوت فن مادربورد، فقط برای تامین برق یکی طراحی شده

لینک به دیدگاه

درود اساتید بزرگ !

طبق معمول با سوال اومدم خدمت دوستای گلم ... که هم خودم سطح اطلاعاتم بالا بره هم دیگر دوستانی که سوال مشابه دارن به جوابی برسن ..

توی کیس امضاء یک عدد هاب فن یا فن هاب Deep Cool استفاده کردم که 3 عدد فن بهش متصل هست ..

attachicon.gifdeepcool-fan-hub-control-up-to-4pwm-fan-6350-224502-1-zoom.jpg

حالا سوال من اینه که :

1. آیا استفاده از فن هاب Safe هست ؟!   (شرمنده 4 صبحه هرچی به مغزم فشار آوردم معادل خوبی پیدا نکردم) attachicon.gifelectricf.gif

2. آیا به مادر برد فشار میاد یا از پاور میکشه و فقط مادربرد یک واسطه هست ؟!

3. آیا فشار این 3 فن که از یک سوکت گرفته شده ... باعت ایجاد مشکل در بلند مدت میشه یا نه ؟!

در مورد دور شمار فن هم ... یکی از سوکت ها با رنگ سفید هست که فقط اون فن توسط مادربرد دور شماری میشه ...

بستگى به مادربردت داره.

هرچى گرونتر و حرفه اى تر، Safe تر.

به صورت كلى، بيشتر از 2 تا فن به يك Header نزن.

لینک به دیدگاه

اگه مستقیم از پاور یا مادربرد باشه هیچیش نمیشه اما اگه به این هاب دوباره هاب بزنید کمی مشکل سازه.

به قول شاعر بزن به برق حالشو ببر.

درود

ایمان جان پاسخ دادن

اما اگر مستقیم از پاور باشه، بهتره

چون هر سکوت فن مادربورد، فقط برای تامین برق یکی طراحی شده

درود

هاب رو مستقیم وصل کردم به Sys_fan2 بعد ازش 3 تا فن گرفتم .. 2 تا 12میلی متری و یک 8 میلی متری

آخه مستقیم به پاور وصل کنم دیگه کنترل سرعت ندارن ... و با آخرین توان میچرخن ! یکم نویز ایجاد میکنن 

لینک به دیدگاه

بستگى به مادربردت داره.

هرچى گرونتر و حرفه اى تر، Safe تر.

به صورت كلى، بيشتر از 2 تا فن به يك Header نزن.

عجب مثالی ! یاد هرچی پول بدی آش میخوری افتادم  :D  :D 

giga H97 Gaming 3 .. پاور هم که خـــــیـــــلــــــی قوی تر از سیستم گرفتم ! کارم با یک 430-480 راه میوفتاد ولی هم بخاطر آینده نگری هم مدیریت کابل Cable Managment بودن مجبور شدم 600 وات برنزی بگیرم  (*) 

مرسی دوست عزیز

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

احتمال اینکه در طولانی مدت به مشکل بر بخورید هست چون شرکت سازنده برای یکی در نظر گرفته و وقتی شما سه تا استفاده می کنید فشار وارد میشه که بسته به مادر برد و کیفیت ممکنه در طولانی مدت این بار اضافه ایجاد مشکل کنه...! ^_^

لینک به دیدگاه

درود

احتمال اینکه در طولانی مدت به مشکل بر بخورید هست چون شرکت سازنده برای یکی در نظر گرفته و وقتی شما سه تا استفاده می کنید فشار وارد میشه که بسته به مادر برد و کیفیت ممکنه در طولانی مدت این بار اضافه ایجاد مشکل کنه...! ^_^

درود 

مثلا چه جور مشکلی ؟!

چیپ دور شمار از کار بیوفته یا ؟!

لینک به دیدگاه

اگه فن led باشه و به تعداد زیاد به mainboard بزنی بهش فشار میاد و overload  میشه.فن controller هم اگر به صورت زیاد دور فن رو کم و زیاد کنی باعث میشه طول عمر فن خیلی کم بشه.

لینک به دیدگاه

اگه فن led باشه و به تعداد زیاد به mainboard بزنی بهش فشار میاد و overload  میشه.فن controller هم اگر به صورت زیاد دور فن رو کم و زیاد کنی باعث میشه طول عمر فن خیلی کم بشه.

2تا از فن های خود کیس هست که اتفاقا یکی 4 تا LED سفید دارن :/

لینک به دیدگاه

درود

بايد از سايت سازنده مادربرد چك كنيد و ببينيد هر كدام از خروجي هايي فني كه روي مادربرد گذاشته شده چقدر توان داره يا به عبارتي چند وات توان خروجيش هست ، بعد ببينيد فن هايي كه استفاده مي كنيد توان مصرفيشون چقدرهست ؟ خوب طبيعتا جمع توان مصرفي فن ها نبايد از توان خروجي پورت فن مادربرد بيشتر باشه .

مثلا اگر خروجي فن مادربرد شما 10 وات خروجي بتونه بده ، شما ميتونيد از سه فن كه هر كدوم سه وات مصرف دارند با استفاده از هاب استفاده كنيد كه مجموعا ميشه نه وات ولي مثلا اگر فن هاي شما هر كدوم چهار وات مصرف كنند ديگه نميشه از اين فن ها روي يك خروجي استفاده كرد .

موفق باشيد .

ویرایش شده توسط Service Manual
لینک به دیدگاه

یک کار راحت تر یک چیزی مثل این درست کن.12v to 7v .اون فن های green تو دور 1200 میشن 800 با این صداش هم کلن میوفته راحت

21y7d02evf82taq4n80i.jpg

ویرایش شده توسط amooo
لینک به دیدگاه

درود

بايد از سايت سازنده مادربرد چك كنيد و ببينيد هر كدام از خروجي هايي فني كه روي مادربرد گذاشته شده چقدر توان داره يا به عبارتي چند وات توان خروجيش هست ، بعد ببينيد فن هايي كه استفاده مي كنيد تون مصرفيشون چقدرهست ؟ خوب طبيعتا جمع توان مصرفي فن ها نبايد از توان خروجي پورن فن مادربرد بيشتر باشه .

مثلا اگر خروجي فن مادربرد شما 10 وات خروجي بتونه بده شما ميتونيد از سه فن كه هر كدوم سه وات مصرف دارند با استفاده از هاب استفاده كنيد كه مجموعا ميشه نه وات ولي مثلا اگر فن هاي شما هر كدوم چهار وات مصرف كنند ديگه نميشه از اين فن ها روي يك خروجي استفاده كرد .

موفق باشيد .

این شد جواب منطقی

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز ...

با خیال راحت استفاده کن ، مشکلی پیش نمیاد ...

این هاب داره ولتاژ 12 ولت رو به صورت موازی به 4 تا فن میرسونه ... در این حالت مقدار جریان بین فن های شما با توجه به مصرف فن ، یعنی مقدار ma جریانی که پشت فن ذکر شده تقسیم میشه ... خوب اگه سوکت مادربورد نتونه جریان مناسب برای تمام فن ها رو تامین کنه مشکلی که پیش میاد خودش رو به صورت کر نکردن مثلا 2 تا فن و کار کردن 2 تای بقیه نشون میده . اگه همچین مشکلی داری که باید دونه دونه فن ها رو کم کنی تمام فن ها بکار بیوفته ولی با توجه به اینکه شما چیزی ذکر نکردی پس تمام فن هات دارن کار میکنن ... پس مشکلی نیست . از بایت فشار به مادربورد هم نگران نباش و مطمعن باش شرکت  deep cool اسم خودش رو برای یه هاب ارزون قیمت زیر سوال نمیبره .

ویرایش شده توسط omid.gh
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من که ندیدم کسی مشکل ی پیش بیاد براش ^_^

تایید میشه.

محمد رضا جان شما باید به آمپر فن توجه کنی ولی دوتا فن زدن به این هاب هیچ مشکلی پیش نمیاد. مورد داشتیم فن های نوکتوا با یه هاب 20 تا هم زمان کار میکنه چون توان هابه 2 آمپر بوده هر فن هم 0.1 برق میبرده. طرف 5 تا رادیاتور میزاره بیرون خونش. سباستین رو میگم، دوستان میشناسن.

این لینک فنا: http://noctua.at/main.php?show=productview&products_id=79&lng=en&set=1

لینک به دیدگاه

عجب مثالی ! یاد هرچی پول بدی آش میخوری افتادم  :D  :D 

giga H97 Gaming 3 .. پاور هم که خـــــیـــــلــــــی قوی تر از سیستم گرفتم ! کارم با یک 430-480 راه میوفتاد ولی هم بخاطر آینده نگری هم مدیریت کابل Cable Managment بودن مجبور شدم 600 وات برنزی بگیرم  (*) 

مرسی دوست عزیز

عالیه، هم مادربردت و هم پاورت. با خیال راحت به هر Header دو تا فن رو وصل بکن، هیچ مشکلی نخواهی داشت.

ویرایش شده توسط ARMIN
لینک به دیدگاه

درود

بايد از سايت سازنده مادربرد چك كنيد و ببينيد هر كدام از خروجي هايي فني كه روي مادربرد گذاشته شده چقدر توان داره يا به عبارتي چند وات توان خروجيش هست ، بعد ببينيد فن هايي كه استفاده مي كنيد توان مصرفيشون چقدرهست ؟ خوب طبيعتا جمع توان مصرفي فن ها نبايد از توان خروجي پورت فن مادربرد بيشتر باشه .

مثلا اگر خروجي فن مادربرد شما 10 وات خروجي بتونه بده ، شما ميتونيد از سه فن كه هر كدوم سه وات مصرف دارند با استفاده از هاب استفاده كنيد كه مجموعا ميشه نه وات ولي مثلا اگر فن هاي شما هر كدوم چهار وات مصرف كنند ديگه نميشه از اين فن ها روي يك خروجي استفاده كرد .

موفق باشيد .

مرسی دوست عزیز

جواب کاملا علمی و کامل بود

به من و دوستانی که سوال مشابه من داشتن خیلی کمک شد !

لینک به دیدگاه

یک کار راحت تر یک چیزی مثل این درست کن.12v to 7v .اون فن های green تو دور 1200 میشن 800 با این صداش هم کلن میوفته راحت

21y7d02evf82taq4n80i.jpg

از این تبدیل ها دارم هم 5ولت هم 12 ولتش .. برای من مدیریت سرعت فن توسط مادربرد مهمه !

به هر حال مرسی بابت وقتی که گذاشتی

این شد جواب منطقی

دقیقا !

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز ...

با خیال راحت استفاده کن ، مشکلی پیش نمیاد ...

این هاب داره ولتاژ 12 ولت رو به صورت موازی به 4 تا فن میرسونه ... در این حالت مقدار جریان بین فن های شما با توجه به مصرف فن ، یعنی مقدار ma جریانی که پشت فن ذکر شده تقسیم میشه ... خوب اگه سوکت مادربورد نتونه جریان مناسب برای تمام فن ها رو تامین کنه مشکلی که پیش میاد خودش رو به صورت کر نکردن مثلا 2 تا فن و کار کردن 2 تای بقیه نشون میده . اگه همچین مشکلی داری که باید دونه دونه فن ها رو کم کنی تمام فن ها بکار بیوفته ولی با توجه به اینکه شما چیزی ذکر نکردی پس تمام فن هات دارن کار میکنن ... پس مشکلی نیست . از بایت فشار به مادربورد هم نگران نباش و مطمعن باش شرکت  deep cool اسم خودش رو برای یه هاب ارزون قیمت زیر سوال نمیبره .

مرسی دوست عزیز ..

مشکلی از لحاظ کم آوردن یا یکی ضعیفتر عمل کنه ندارم خدارو شکر !

نظرت در مورد شرکت دیپ کول هم درسته 

من که ندیدم کسی مشکل ی پیش بیاد براش ^_^

مرسی !

تایید میشه.

محمد رضا جان شما باید به آمپر فن توجه کنی ولی دوتا فن زدن به این هاب هیچ مشکلی پیش نمیاد. مورد داشتیم فن های نوکتوا با یه هاب 20 تا هم زمان کار میکنه چون توان هابه 2 آمپر بوده هر فن هم 0.1 برق میبرده. طرف 5 تا رادیاتور میزاره بیرون خونش. سباستین رو میگم، دوستان میشناسن.

این لینک فنا: http://noctua.at/main.php?show=productview&products_id=79&lng=en&set=1

مرسی دوست عزیز 

لینک به دیدگاه

عالیه، هم مادربردت و هم پاورت. با خیال راحت به هر Header دو تا فن رو وصل بکن، هیچ مشکلی نخواهی داشت.

مرسی ممنونم

لینک به دیدگاه

این هاب دیپ کول متاسفانه کارایی خوبی نداره دلیلشم اینه که از برق 4 پین مخابراتی استفاده میکنه برای هاب همیشه از برندی استفاده کنید که برق مولکس میخوره اینی که گفتم نه از سایتی خوندم نه از کسی شنیدم تجربه چندین سالمه یه راه دیگه هم داری سیمای خودشو قطع کنی و یه مادگی مولکس به سرش بزنی بعدش 50 تا هم بهش فن بزنی مشکلی پیش نمیاد البته باید پاورتم اوکی باشه برای کنترل دور هم می تونی یه فن کنترلر بهش وصل کنی تمام.

لینک به دیدگاه

این هاب دیپ کول متاسفانه کارایی خوبی نداره دلیلشم اینه که از برق 4 پین مخابراتی استفاده میکنه برای هاب همیشه از برندی استفاده کنید که برق مولکس میخوره اینی که گفتم نه از سایتی خوندم نه از کسی شنیدم تجربه چندین سالمه یه راه دیگه هم داری سیمای خودشو قطع کنی و یه مادگی مولکس به سرش بزنی بعدش 50 تا هم بهش فن بزنی مشکلی پیش نمیاد البته باید پاورتم اوکی باشه برای کنترل دور هم می تونی یه فن کنترلر بهش وصل کنی تمام.

ممنون از راهنماییت 

لینک به دیدگاه

ممنون از راهنماییت 

لینک به دیدگاه

دوست عزیز فن کنترلی که بشه باهاش فن ها رو خاموش روشن کرد کجا گیر میاد؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...