رفتن به مطلب

درخواست راهنمایی در مورد اورکلاک intel q6700

arman1234
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

با سلام به همه دوستان

من میخوام سی پی یو q6700 رو اورکلاک کنم چون تو بازیا برای گرافیک گلوگاه میشه و دربارش چند تا سوال داشتم

این سی پی یو بدون ولتاژ حدودا تا چه فرکانسی اور میشه؟

برای این که برای گرافیک گلوگاه ایجاد نکنه بهتره تا چقدر اور کنم که به cpu هم صدمه نرسه؟

البته خیلی هم نمیخوام اورکلاک کنم. فکر کنم در حد 15 درصد برام کافی باشه

اگه میشه یه آموزش کوتاه برای اورکلاکش بگین

اینم بگم که فقط در حد چند تا نوشته که تو سایتا خوندم از اورکلاک بلدم

مشخصات سیستم:

پردازنده Intel Core2 Quad Q6700

مادربورد gigabyte EP43-DS3L

رم 5GB DDR2

کارت گرافیک MSI Radeon HD 7850 Power Edition OC

منبع تغذیه GREEN 580B

کیس GREEN magnum plus

خنک کننده سی پی یو PC cooler S90D

سیستم عامل Windows 7 64 bit

خیلی ممنون

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=15622

این تایک به راهنمای کامل 

لینک به دیدگاه

http://forum.lioncomputer.ir/index.php?showtopic=15622

این تایک به راهنمای کامل

خیلی ممنون. تاپیک جامعی بود

فقط میشه جواب این سوالاتمو هم بدین تا یه نمای کلی از افزایش کارایی cpu داشته باشم

خیلی ممنون

لینک به دیدگاه

آخ جوووووون 775 :دی

سلام دوست عزیز

اول از همه اینکه شما هر چند درصد هم سی پی یو رو اور کنید بازم گلوگاه سی پی یو رو خواهید داشت برای گرافیک....

دوم اینکه اور سی پی یوتون میتونه کمی به این قضیه کمک کنه ...

اول از همه بگید ببینم رم هاتون برندشون چیه و اینکه چرا 5گیگ چطور چیدید رم ها رو اگر یه عکس هم بزارید که عالی میشه

خوب شما با توجه به کولری که دارید میتونید به راحتی و بدون مشکل دما اور کنید

اول از همه سعی کنید نحوه چیدن رم هاتون رو درست کنید (یعنی یا 2تا 2 گیگ بزارید یا 4 تا 1 گیگ ...) 3 تا رم روی مادربرد نباشه

بعد از همه این کار ها میرید توی بایوس مادربرد توی قسمت MB Inteligence ....

فعلا جواب این پست من رو بدید تا قدم به قدم با هم بریم جلو

لینک به دیدگاه

سلام

اول بگم که چینش رم هام خیلی بده.

نمیدونستم کولرم اینقدر خوب باشه

فکر نکنم بعد از اورکلاک هم CPU گلوگاه بشه آخه تو خیلی از بازی های سنگین پا به پای گرافیک میاد و فقط در صحنه های شلوغ کم میاره.

راستی تاپیکتون رو هم که درباره اورکلاک بود خوندم.خیلی خوب بود.

یه اسکرین شات هم از CPU-Z تو ضمیمه آوردم.

post-19964-0-99201300-1432575743_thumb.jpg

post-19964-0-64345500-1432575753_thumb.jpg

post-19964-0-68272600-1432575764_thumb.jpg

post-19964-0-40327600-1432575776_thumb.jpg

ویرایش شده توسط arman1234
لینک به دیدگاه

سلام

اول بگم که چینش رم هام خیلی بده.

نمیدونستم کولرم اینقدر خوب باشه

فکر نکنم بعد از اورکلاک هم CPU گلوگاه بشه آخه تو خیلی از بازی های سنگین پا به پای گرافیک میاد و فقط در صحنه های شلوغ کم میاره.

راستی تاپیکتون رو هم که درباره اورکلاک بود خوندم.خیلی خوب بود.

یه اسکرین شات هم از CPU-Z تو ضمیمه آوردم.

از او اونجایی که پردازنده شما ضریب باز نیست

باید باس اسپید رو بالا ببرید

سعی کنید با حساب برید جلو

اول همه با فشردن دکمه del هنگام استارت خوردن کامپیوترتون وارد بایوس بشید،وارد گزینه اول میشید

با احتیاط bus speed رو بالا میبرید وقتی بالا بردید این در بالاترین ضریب پردازندتون یعنی عدد 10 ضرب میشه برای بالاترین فرکانسی که میتونه داشته باشه

حتما کنترل کنید،اگه آشنایی با دادن ولتاژ ندارید میتونید از ولتاژ اتومات استفاده کنید فقط حواستون باشه به دما باشه یه موقع مین بورد ولتاژ زیاد نده به پردازندتون،ضمن اینکه مرتب باید دما رو چک کنید

سعی کنید در هیچ حالتی دمای پردازنده بالای 70 درجه نره چون ممکنه عمر قطعه کوتاه بشه

راهنمایی بیشتری خواستید در خدمتم

لینک به دیدگاه

bus speed رو چند تا چند تا باید زیاد کنم؟

بعدش با کدوم نرم افزار تست پایداری بگیرم؟

چند دقیقه باید تست پایداری بگیرم؟

ولتاژ رو هم خودم نمیخوام دستکاری کنم.

دما هم فکر نکنم به 70 برسه ولی چک میکنم.

اگه نکته دیگری هم هست بگین.فردا میخوام شروع کنم.

خیلی ممنون

لینک به دیدگاه

bus speed رو چند تا چند تا باید زیاد کنم؟

بعدش با کدوم نرم افزار تست پایداری بگیرم؟

چند دقیقه باید تست پایداری بگیرم؟

ولتاژ رو هم خودم نمیخوام دستکاری کنم.

دما هم فکر نکنم به 70 برسه ولی چک میکنم.

اگه نکته دیگری هم هست بگین.فردا میخوام شروع کنم.

خیلی ممنون

بستگی داره چقدر بخواید اور کنید

برای اولین بار باس اسپید رو از روی 266 ببرید روی 280 تا کلاک نهایی 2.8 گیگاهرتز برسه،ببینید شرایط چجوریه

تست پایداری هم نرم افزارای زیادی هست،اما اگه کلا پایدار نباشه بعضا توی همون محیط عادی ویندوز صفحه آبی مرگ میاد و ریست میشه

با کنترل دما اگه وارد اون بازی بشید که پردازنده توش برای گرافیکتون گلگوگاه بود و بعد از حدود 10 15 دقیقه هنگ نکرد یا صفحه آبی نداد مشخصه که مشکلی در پایداری نیست

خواهش میکنم :)

ویرایش:دادن ولتاژ تجربی هست چون پردازنده تا پردازنده متفاوته،حتی توی یک مدل پردازنده ها از لحاظ ولتاژی با هم تفاوت دارن

مثلا حتی ممکنه شانس شما پردازنتون low ولتاژ باشه یعنی بشه با ولتاژ پایین کلاک بالایی بهش داد که این خیلی خوبه

ویرایش شده توسط Nima.Rampage
لینک به دیدگاه

یه جا خوندم بنچنامبر توی اورکلاک و low ولتاژ بودن پردازنده مهمه.

میخواستم بدونم به غیر از روی خود پردازنده از جای دیگری میشه بنچنامبرو دید(مثلا با یه نرم افزار)

اگه میشه یه نرم افزار تست پایداری رو هم معرفی کنید.

لینک به دیدگاه

یه جا خوندم بنچنامبر توی اورکلاک و low ولتاژ بودن پردازنده مهمه.

میخواستم بدونم به غیر از روی خود پردازنده از جای دیگری میشه بنچنامبرو دید(مثلا با یه نرم افزار)

اگه میشه یه نرم افزار تست پایداری رو هم معرفی کنید.

فکر نمیکنم با نرم افزار بشه دید

و همونجور که گفتم نرم افزار های زیادی برای تست پایداری هست

مثلا:Prime 95 یا wPrime

لینک به دیدگاه

سلام

در مورد بچ نامبر .... این گزینه رو برای پیدا کردن پردازنده های لو ولتاژ استفاده میکنن و خیلی هم دقیق و 100% نیست ...اون هم برای زدن رکورد ماکس فرکانس.... به کار شما نمیاد

اول شما باید چیدن رم ها رو درست کنید ...چون با بالا بردن اف اس بی فرکانس رم شما هم افزایش پیدا میکنه برای همین باید بدونیم رم ها در چه باسی فعالیت میکنن + اینکه دوال چنل هم فعال باشه

شما اون رم corsair  رو از رو سیستم بردارید حتما و با رم های kingmax کار کنید

1- وارد بایوس میشید

وارد این قسمت میشید

11-bios-gigabyte-ga-ep43-ds3l.jpg

2- در این صفحه گزینه cpu host control  رو که غیر فعال هست فعال میکنید

عدد زیر این گزینه فعال میشه این fsb سی پی یو هست که ضرب در ضریب پردازنده فرکانس سی پی یو رو به شما میده

شما 10 تا 10 تا به این گزینه اضافه میکنید F10 رو میزندی وارد ویندوز میشید تست پایداری میگیرید تا زمانی که یا ویندوز بالا نیاد یا ارور بلو اسکرین ببینید....

نگران چیزی هم نباشید تا این قسمت همه چیز safe هست و مشکل پیدا نمیکنه قطعاتتون ( پس با خیال راحت برید جلو) اما قبل زدن F10  بعد از اضافه کردن اف اس بی

کمی پایین تر میاید توی همون صفحه گزینه  perforance enhance  رو روی extreme  یا expert میزارید  بعد 2 تا گزینه پایین ترش رو که system memory multiplier هست رو تغییر میدید

عدد زیر این گزینه باید توی رنج 800 تا 900 باشه که فرکانس رمتون هست ...البته رم هاتون فرکانس بالاتر هم میرن ولی فعلا قصد ما در اوردن اف اس بی و ولتاژ سی پی یو هست که به رم ها هم بعدا میرسیم به موقش سوالی بود همین جا یا پیام بدید بیام توضیح بدم دوستان دیگه هم استفاده کنن

8734401500_1374157044.jpg

لینک به دیدگاه

سلام

یعنی اصلا نمیشه با وجود تموم رم هام اورکلاک کنم؟چون اگه بخوام رم رو کم کنم تو بازیا رم کم میارم.

البته میتونم 2 تا رم 2 گیگ هم بخرم با دو تا دو گیگ خودم استفاده کنم. به نظرتون این جوری مشکلی پیش میاد؟

ولتاژ cpu رو میشه تغییر ندم و بزارم رو auto تا مادربورد خودش ولتاژو تنظیم کنه؟امکان داره مادربورد خودش ولتاژ بیش از حد به cpu بده؟

و یه چیز دیگه:عکس دومی که گذاشتین به طور عجیبی حجیمه(7 مگ حجمشه!!!) و صفحه رو سنگین کرده.اگه ممکنه عوضش کنید.

البته ببخشید این قدر سوال میکنم.چون میخوام تا 2 ساعت دیگه اورکلاکو شروع کنم.

خیلی ممنون

لینک به دیدگاه

سلام

یعنی اصلا نمیشه با وجود تموم رم هام اورکلاک کنم؟چون اگه بخوام رم رو کم کنم تو بازیا رم کم میارم.

البته میتونم 2 تا رم 2 گیگ هم بخرم با دو تا دو گیگ خودم استفاده کنم. به نظرتون این جوری مشکلی پیش میاد؟

ولتاژ cpu رو میشه تغییر ندم و بزارم رو auto تا مادربورد خودش ولتاژو تنظیم کنه؟امکان داره مادربورد خودش ولتاژ بیش از حد به cpu بده؟

و یه چیز دیگه:عکس دومی که گذاشتین به طور عجیبی حجیمه(7 مگ حجمشه!!!) و صفحه رو سنگین کرده.اگه ممکنه عوضش کنید.

البته ببخشید این قدر سوال میکنم.چون میخوام تا 2 ساعت دیگه اورکلاکو شروع کنم.

خیلی ممنون

شما همش دارید 1 گیگ رم کم می کنید 

برای اور کردن اون رم یک نباشه بهتره

من به شما بالا گفتم چی کار بکنید ...حرفی از ولتاژ سی پی یو نزدم ...عرض کردم مشکلی پیش نمیاد شما به قسمت ولتاژ ها کاری نداشته باشید 10 تا 10 اف اس بی بدید برید ویندوز و تست پاس کنید 

دما رو هم مانیتورینگ کنید ....ببینید تا چه اف اس بی میره جلو سی پی یو

لینک به دیدگاه

با سلام دوباره

کارایی که گفتین رو انجام دادم.

تا fsb=292 یعنی فرکانس 2.92ghz پیش رفتم و با نرم افزار سنگین Intel Burn Test تست گرفتم بعد از 15 دقیقه حداکثر دمای دو تا از هسته ها 69 و دوتای دیگر 67 شد.آیا مجازه که بازم پیش برم؟دما برای این cpu تا چند درجه مجازه؟

در ضمن رم ها هم همون 5 گیگ هستن ولی احتمالا به محض این که پول دستم بیاد عوضشون میکنم

این هم یه عکس از بایوس مادربورد

post-19964-0-63898600-1432745263_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

با سلام دوباره

کارایی که گفتین رو انجام دادم.

تا fsb=292 یعنی فرکانس 2.92ghz پیش رفتم و با نرم افزار سنگین Intel Burn Test تست گرفتم بعد از 15 دقیقه حداکثر دمای دو تا از هسته ها 69 و دوتای دیگر 67 شد.آیا مجازه که بازم پیش برم؟دما برای این cpu تا چند درجه مجازه؟

در ضمن رم ها هم همون 5 گیگ هستن ولی احتمالا به محض این که پول دستم بیاد عوضشون میکنم

این هم یه عکس از بایوس مادربورد

خوب حالا شما یه زحمتی بکشید

اوب اینکه با همین اف اس بی برید تو یندوز و با برنامه های wprime 1024  و cinebench تست بگیرید از سی پی یو در عین حال که تست میگیرید برنامه temp core  رو هم باز داشته باشید و در اخر تست از کل صفحه یه اسکرین شات بگیرید و بارید تو تاپیک تا بگم چیکار میشه کرد بعدش

لینک به دیدگاه

ببخشید من تا جمعه به دلیل امتحانات مشغولم.

انشاالله شنبه تست هارو میزارم.

خیلی ممنون

لینک به دیدگاه

با سلام

تست wprime 1024 رو انجام دادم ولی حجم نرم افزار cinebench برای دانلود زیاد بود برای همین دانلودش نکردم ولی اگه حتما لازمه بگین تا دانلود کنم

دما در حالت تست intel burn test رو هم ضمیمه کردم

تا حالا با 4 تا نرم افزار تست گرفتم که با فاصله ی زیاد بیشترین دما رو برنامه intel burn test داشته

بعد از یه ساعت بازی سنگین هم حداکثر دما حدود 56 درجه میشه

post-19964-0-93544300-1432974592_thumb.jpg

post-19964-0-37407700-1432974601_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

با سلام

تست wprime 1024 رو انجام دادم ولی حجم نرم افزار cinebench برای دانلود زیاد بود برای همین دانلودش نکردم ولی اگه حتما لازمه بگین تا دانلود کنم

دما در حالت تست intel burn test رو هم ضمیمه کردم

تا حالا با 4 تا نرم افزار تست گرفتم که با فاصله ی زیاد بیشترین دما رو برنامه intel burn test داشته

بعد از یه ساعت بازی سنگین هم حداکثر دما حدود 56 درجه میشه

خب برنامه intel burn خیلی سنگینه ...

خب این دماها تو چه فرکانسی بوده ؟؟؟

شما یه کار دیگه هم انجام بده حتما ....خمیر سیلیکون سی پی یو رو هم اگه عوض نکردی عوض کن تست بگیر ببین نتیجه چطور میشه

لینک به دیدگاه

دما ها همه با fsb=292 بوده یعنی فرکانس 2.92ghz

خمیر سیلیکون هم مال خود کولر رو زدم که فکر کنم خوب بود چون روش نوشته بود 25 درصد نقره

خمیر سیلیکون دیگه ای هم ندارم که عوض کنم ولی مشکل از خمیر نیست.

اصل مشکل مال اینه که کولر رو 90 درجه کج نصب کردم چون هیت سینک مادر بورد اجازه ی نصب درستش رو نمیداد و بخاطر همین عملکرد کولر یکم پایین اومده

حالا یه سوال داشتم:

میشه با این دما بازم فرکانسو بالا ببرم؟

لینک به دیدگاه

دما ها همه با fsb=292 بوده یعنی فرکانس 2.92ghz

خمیر سیلیکون هم مال خود کولر رو زدم که فکر کنم خوب بود چون روش نوشته بود 25 درصد نقره

خمیر سیلیکون دیگه ای هم ندارم که عوض کنم ولی مشکل از خمیر نیست.

اصل مشکل مال اینه که کولر رو 90 درجه کج نصب کردم چون هیت سینک مادر بورد اجازه ی نصب درستش رو نمیداد و بخاطر همین عملکرد کولر یکم پایین اومده

حالا یه سوال داشتم:

میشه با این دما بازم فرکانسو بالا ببرم؟

شما اگه کولر رو درست کنید مشکل دما تا حدودی حل میشه...ترجیحا یه عکس از داخل کیس برام بزارید تا ببینم کاری میشه کرد یا نه

در مورد فرکانس هم با توجه به اینکه دما توی فول لود به 60 درجه میرسه بهتره دیگه افزایش پیدا نکنه چون بیتشر از این فرکانس باید ولتاژ داده بشه به سی پی یو که افزایش دما رو خواهیم داشت

لینک به دیدگاه

با سلام

دیگه تقریبا مشکل گلوگاه هم حل شده

کولر رو اصلا نمیشه درست گذاشت ولی عکس هم قرار دادم

سوال آخرم هم اینه که با این دما میشه به مدت طولانی بازی کرد و در طولانی مدت مشکلی برای cpu به وجود نیاد؟

خیلی ممنون

post-19964-0-25604900-1433226506_thumb.png

post-19964-0-50720200-1433226522_thumb.png

لینک به دیدگاه

با سلام

دیگه تقریبا مشکل گلوگاه هم حل شده

کولر رو اصلا نمیشه درست گذاشت ولی عکس هم قرار دادم

سوال آخرم هم اینه که با این دما میشه به مدت طولانی بازی کرد و در طولانی مدت مشکلی برای cpu به وجود نیاد؟

خیلی ممنون

کولر رو بر عکس نمیتونید بزارید؟( یعنی فن هاش رو به فن پشت کیس باشه؟؟ )

دما  تا حد 60 درجه در حین بازی مشکل پیش نخواهد اومد در صورتی که بیشتر نباشه و اینکه سعی کنید کیس رو خنک تر نگه دارید

نحوه چرخش هوای داخل کیستون اصلا خوب نیست...الان فن سی پی یو گرمای پشت کارت رو میکشه داخل و کولر رو گرم تر میکنه

بهترین حالت کولر این سبک هست

image_id_847918.jpeg

لینک به دیدگاه

کولر رو یا میشه همین جوری بزارم یا 180 درجه بچرخونمش

دما هم تو بازی از 57 درجه بیشتر نمیشه

کیس هم 4 تا فن داره ولی چون یکم کوچیکه از این خنک تر نمیشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...