رفتن به مطلب

کدام فن برای خنک کننده من مناسب است؟

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان

حتما برای بعضی از شما دوستان این سوال پیش آمده است که کدام فن برای خنک کننده شما مناسب است؟ برای من هم پیش آمده بود و اینکه اصلا چقدر تفاوت بین این فن ها وجود دارد؟

شاید تا بحال در مشخصات فن های مختلف با گزینه "Static Pressure" مواجه شده باشید، این مهم ترین گزینه برای شما است اگر دنبال فن برای خنک کننده و یا رادیاتور خنک کننده باشید، اما چرا؟ مگر این چه چیزی است؟ خوب همه میدانیم فن تولید صدا میکند، مقداری هوا جا بجا کرده و مصرف برق دارد، اما این جابجای هوا شرایطی دارد، خودتون امتحان کنید فن خنک کننده خود را از خنک کننده جدا کرده و به صورت باز آن را روشن کنید، سپس فن را بر روی خنک کننده بسته و دوباره آن را روشن کرده و امتحان کنید، چه میزان باد با چه فشاری را حس می کنید؟ حتما متوجه شده اید تفاوتی بین این 2 حالت هست، قدرت جابجایی هوا در یک فن با قدرت جابجای ثابت 2 مسئله کاملا متفاوت است. زمانی که جسم یا شیع یا سطحی در مقابل فن قرار میگیرد دیگر با جابجای هوا کاری نداریم، چیزی که مهم است فشار ثابت فن است! مانند زمانی که فن بر روی خنک کننده، رادیاتور، پشت هار دیسک های شما و ... قرار میگیرد که معمولا با واحد mmh2o میلیمتر آب اندازه گیری میشود، هرچه این عدد بیشتر باشد مقاومت فن در مقابل موانع برای جابجایی هوا بیشتر است.

برای مثال چند نمونه فن را برای شما آزمایش میکنم با خنک کننده Coolermaster Nepton 280L و پردازنده 3770K

فن اول

http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=4&lv1=32&no=108

فن انرمکس 12 سانتیمتری 1600 دور در دقیقه با فشار ثابت 1.479 میلیمتر آب

فن دوم

http://www.corsair.com/en/air-series-sp120-high-performance-edition-high-static-pressure-120mm-fan

فن کورسیر SP120 Performance Edition و قابل ذکر است این سری فن بیشترین پیشنهاد و رای را برای فن های رادیاتور و خنک کننده دارا هستند، به علاوه صدای کم زیبای و قیمت مناسب. و SP در اینجا مخفف Static Pressure هست. فن های 12 سانتیمتری با 2350 دور در دقیقه و فشار ثابت 3.1 میلیمتر آب

فن سوم

http://www.corsair.com/en/air-series-sp120-led-red-high-static-pressure-120mm-fan-twin-pack

کورسیر SP 140 LED که مشابه سری ایر هست بیشتر نه فشار ثابت ... 1650 دور در دقیقه و فشار ثابت 1.46

فن چهارم و آخر

http://www.coolermaster.com/cooling/case-fan/jetflo-120/

فن استوک کولر Nepton 280L که بر روی خود کولر هست 2000 دور در دقیقه و فشار 3.5 میلیمتر آب، که البته لینک این مدل رو پیدا نکردم و در لینکی که قرار دادم مدل 12 سانتیمتری هست ولی مشخصات مدل 14 سانتیمتری روی خود جعبه خنک کننده هست

حالا بریم امتحانشون کنیم.

3770K  با فرکانس 4.2 گیگاهرتز

فن انرمکس

post-12713-0-13769800-1434920711_thumb.jpg

فن کورسیر SP120، ولی خوب این درست نیست که فن 2350 دور را همینجوری با فن های زیر 1600 دور مقایسه کنیم، پس اول دور فن را پلیین میاریم تا به 1600 برسه

post-12713-0-97467400-1434921132_thumb.jpg

و حالا فن SP120 در حالت 2350 دور

post-12713-0-61011100-1434921280_thumb.jpg

فن کورسیر SP120 LED

post-12713-0-29851500-1434921326_thumb.jpg

و در آخر فن های کولرمستر در 2000 دور

post-12713-0-54248700-1434921385_thumb.jpg

همانگونه که میبینید اون اعداد واقعا تاثیر دارند و بهترین فن های ما اول کولرمستر، بعد کرسیر 120 و در آخر انرمکس هست ولی اختلاف کاملا کم. بازدهی این فن ها بسیار نزدیک به هم هست ولی مهم ترین نکته باقی مانده برای مصرف کننده زیبایی و میزان صدای تولید شده توسط فن هست، که در این زمینه کورسیر از بقیه با توجه به بازدهی بالا تر است در نتیجه من به عنوان برنده، کورسیر SP120 Performance Edition را انتخاب میکنم! درسته که 4 دسیبل در عدد زیاد نیست ولی در شنیدن تفاوت زیادی بین کولرمستر و کورسیر هست! البته قسمتی از این کوچک بودن اختلاف در اعداد نتیجه حرارت را مدیون کولر عزیزمان Nepton 280L هستیم که به جای رادیاتور مسی از رادیاتور الومینیومی استفاده کرده!

ولی در آخر باز هم فرقی نداره برنده از دیدگاه من Corsair SP120 Performance Edition هست، به نظر شما کدام برنده است؟

با توجه به اطلاعاتی که الان دارید فکر کنید، کدام فن برای شما مناسب است؟ قیمت، بازدهی، و زیبایی ...

اگر فن شما فقط در پشت کیس یا جایی هست که مانعی سر راه ندارد، به دنبال فشار ثابت نباشید، زیبایی و صدای کم، مثل فن های انرمکس TB.Silent و یا Corsair AF120، ولی اگر سر راه فن چیزی مانند خنک کننده یا رادیاتور یا هارد های شما قرار دارد، پس به فشار ثابت فکر کنید مانند فن های Corsair SP 120.

موفق باشید.

ویرایش شده توسط Dragunov_Lq
لینک به دیدگاه

ممنون دوست عزیز  @};-  @};-  @};- برسی خوبی بود من که خیلی چیزها یاد گرفتم  :x

لینک به دیدگاه

ممنون دوست عزیز  @};-  @};-  @};- برسی خوبی بود من که خیلی چیزها یاد گرفتم  :x

ممنون از شما دوست گرامی بابت نظر خودتون امیدوارم براتون مفید بوده باشه @};-  ^_^

لینک به دیدگاه

من برای H80iفن Noctua NF-F12 industrialPPC-3000 PWM رو به عنوان فن دمنده گذاشتم و یکی از فنهای خودش رو پشت کولر به عنوان مکنده, فن noctua از نظر قدرت واقعا عالی هست فقط یه مقدار صداش زیاد هست 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خب حداقل میزاشتید اون تاپیک که بچه ها داشتن فن های کرسیر رو به خاک و خون میکشیدن یه دو ساعت بگذره از ایجادش بعد این تاپیک بررسی رو میزدید دوست گرامی

زمین به آسمون بیاد و بلعکس فن های کرسیر به هیچ عنوان ارزش خرید ندارن با این قیمت هایی که وارد بازار شدن.مگر برای مرفح های بی درد

والسلام

mInI_ClockEr

1 تیر 1394 شمسی

ویرایش شده توسط mInI_ClockEr
لینک به دیدگاه

خب حداقل میزاشتید اون تاپیک که بچه ها داشتن فن های کرسیر رو به خاک و خون میکشیدن یه دو ساعت بگذره از ایجادش بعد این تاپیک بررسی رو میزدید دوست گرامی

زمین به آسمون بیاد و بلعکس فن های کرسیر به هیچ عنوان ارزش خرید ندارن با این قیمت هایی که وارد بازار شدن.مگر برای مرفح های بی درد

والسلام

mInI_ClockEr

1 تیر 1394 شمسی

دوست عزیز عنوان تاپیک را دوباره مطالعه بفرمایید، هدف در اصل مقایسه تفاوت فن ها و نشان دادن تفاوت کارکرد فن ها با فشار ثابت بود، و از این ها هم به کنار، کسی که 1 میلیون تومان پول پردازنده می دهد و 300-500 هزار تومان دیگر بابت خنک کننده آن! حتما آدم مرفح بی درد نیست ومضحک است که 70 تومان دیگر روی پولش اضافه نکند و بگوید ارزش ندارد! و یا گران است! این روز ها خیلی از دوستان را میبینم که در امضا خودشان مشخصات کامپیوتر های خود را قرار می دهند، که در بعضی مواقع رقم بالای 10 میلیون تومان است! کم هم نیستند! کسانی که بابت 2-5% بازدهی بهتر برای قطعات کامپیوتر خود هزاران هزار تومان هزینه می کنند، بابت 20-30 هزار تومان بیشتر واقعا باید چانه بزنند و بگویند "گران است و خریدش منطقی نیست!" ؟؟؟

روی صحبت من فقط با شخص شما نیست، و کاری هم با منطق خرید بقیه دوستان ندارم! این مطلب فقط جهت آگاه سازی است، کسی برای شما تصمیم نمیگیرد که بخرید؟ یا نخرید! اطلاعات به شما داده می شود که خود شما راهت تر بتوانید تصمیم بگیرید که چه کاری برای شما بهتر است! شما با اطلاع رسانی مخالفتی دارید؟

موفق باشید. ^_^

ویرایش شده توسط Dragunov_Lq
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...