رفتن به مطلب

راهنمایی خرید لپتاب ، لینوکس

ATER
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام خسته نباشید.

دوستان برای بردارم میخوام یه لپتاب با پردازنده اینتل (سری جدید 22 نانومتری باشه چه بهتر) و بر پایه سیستم عامل لینوکس تهیه کنم.(از اول روش لینوکس باشه)

بودجه 2.5 تا 3 تومن.

بیشتر کار برادرم پردازش هست و نیازش به گرافیک خیلی کم هست.

اگر میشه 2 - 3 تا معرفی کنید.

لینک به دیدگاه

سلام خسته نباشید.

دوستان برای بردارم میخوام یه لپتاب با پردازنده اینتل (سری جدید 22 نانومتری باشه چه بهتر) و بر پایه سیستم عامل لینوکس تهیه کنم.(از اول روش لینوکس باشه)

بودجه 2.5 تا 3 تومن.

بیشتر کار برادرم پردازش هست و نیازش به گرافیک خیلی کم هست.

اگر میشه 2 - 3 تا معرفی کنید.

لینوکس مانند ویندوز نیست و با بیشتر سخت افزارها سازگاری داره 

تنها با بعضی از کارتهای شبکه و کارتهای AMD کمی مشکل داره 

بهتره برید داخل سایت یکی از توزیع ها مانند ابونتو .در اونجا شرکتها و 

مدل لپ تاپ هایی رو که کاملا سازگتاری داره با ابونتو اورده 

http://www.ubuntu.com/certification/server/

لینک به دیدگاه

لینوکس مانند ویندوز نیست و با بیشتر سخت افزارها سازگاری داره 

تنها با بعضی از کارتهای شبکه و کارتهای AMD کمی مشکل داره 

بهتره برید داخل سایت یکی از توزیع ها مانند ابونتو .در اونجا شرکتها و 

مدل لپ تاپ هایی رو که کاملا سازگتاری داره با ابونتو اورده 

http://www.ubuntu.com/certification/server/

الان این رو دیدم 

Lenovo Flex 2 - E

چیز خوبیه ولی نزده لینوکس ساپورت میکنه یا نه تو لینکی هم که داد اسمش نبود :|

لینک به دیدگاه

قصد جسارت ندارم، شما خودتون استادید، ولی خواستم یسری نکاتی رو در مورد لینوکس یاداوری کنم  @};-

همونطور که جناب Analyser گفتن، اکثر توزیع های لینوکس پشتیبانی خوبی از همه قطعات دارن، مثل توزیع های دبین بیس مثل اوبونتو (که فک کنم بشه گفت کاربرپسندترین توزیع هست)

از لحاظ گرافیک های nvidia میدونم مشکلی نیست چون خودم دارم استفاده میکنم و تکنولوژِی optimus (سوییچ کننده بین کارت انویدیا و پردازنده مجتمع اینتل) هم به خوبی به وسیله برنامه bumblebee کار میکنه و نگرانی از این بابت نداشته باشید

بقیه قطعات رو هم به احتمال 99% میشناسه به صورت خودکار یا نهایتا با اپدیت کننده خود سیستم عامل میشه درایورشون رو پیدا کرد

احتمال اینکه درایور اینجوری پیدا نشه و قطعه کار نکنه خیلی خیلی خیلی کمه، که در اون صورت هم میشه با یکم سرچ راه حلشو پیدا کرد

تمام این شرایطی که گفتم توی همون توزیع های دبین بیس هست. تو بقیه توزیع ها مث توزیع محبوب فدورا هم پشتیبانی خیلی خوبی وجود داره (رو دیوایس های مختلف توزیع های مختلف نصب نکردم، اطلاع دقیقی ندارم ازشون)

فقط یه نکته ای، میتونم بپرسم برا چی میخواید حتما لینوکس نصب کنید؟

توزیع خاصی در نظر دارید؟

پیشنهاد من اینه که اگه میتونید لینوکس رو تنها رو سیستم نصب نکنید (یه ویندوز کنارش باشه)، البته منظورم این نیست که لینوکس بده یا مشکلی داره یا ... اتفاقا من خودم از کساییم که اگه به امکاناتش دسترسی نداشته باشم کلا نمیتونم کاری کنم، ولی مشکلی که داره اینه که کلی زمان باید سرش بذارید تا دقیق سیستم عاملتون رو کانفیگ کنید تا همه چی باب میلتون باشه

احتمال رخ دادن ناپایداری هم زیاده، که باید کلی زمان بذارید و حلش کنید و کلی از وقتتون میره

برای مثال یکی از مشکلاتی که من بهش چند روزه برخورد کردم اینکه وقتی دیوایسم بیشتر از 3-4 ساعت روشن میمونه ناپایدار میشه و نرم افزار vnc سرورش بهم میریزه و کلی مشکل دیگه که تنها راهکارش ریبوته (تو جریان حل مشکلات هم ممکنه دوباره یسری مشکل جدید به وجود بیاد)

درکل کل توزیع های لینوکسی فوق العاده قوی و قدرتمندن و فک نکنم نشه باهاشون مشکلی رو حل کرد، تنها چیزی که نیاز داره اینه که یه مدت بعد از نصب خوب کانفیگ بشه تا بعدا مشکلی پیش نیاره

در هر صورت اگه به لینوکس نیاز دارید ولی دردسر زیاد نمیخواد یه ubuntu نصب کنید یا اگه یه توزیع خیلی خفن میخواید Arch نصب کنید  :D

برای انتخابتون هم هر لپتابی که انتخاب کنید مشکل خاصی از لحاظ درایور نخواهید داشت باهاش (قبلش تو نت سرچ بزنید اگه مشکلی داشته باشه، کل مشکلاتش با انواع توزیع ها لیست میشه :laughing:)

بیشتر کار برادرم پردازش هست

با توجه به نیازتون هم فک نکنم این لپتابی که خودتون معرفی کردید جوابگو باشه (سری i7 u هستش)

بنظرم این دو لپتاپ میتونن مناسب باشن برا کاربریتون:

http://www.digikala.com/Product/DKP-72224/ASUS-N551JQ-A/%D9%84%D9%BE-%D8%AA%D8%A7%D9%BE-%D8%A7%D9%8A%D8%B3%D9%88%D8%B3-N551JQ

http://www.digikala.com/Product/DKP-60084/MSI-CX61-2PC-I/%D9%84%D9%BE-%D8%AA%D8%A7%D9%BE-%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3-%D8%A2%D9%8A-CX61-2PC

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اگر دوستان با لینوکس مشکل داشتند و یا مشکلاتی براشون بوجود اومده دلیلش خودشون هستند و شاید بلد نباشند سیستم رو اپتیمایز کنند چون لینوکس به قدری فوق العاده و قدرتمند هست که کسی نمیتونه بگه بالاچشش ابرو هست !

خب دوست عزیز چون سوال شما فقط مشاوره لبتاب بوده من فقط برای شما چند لبتاب خوب رو مثال میزنم و کاری هم به این ندارم کدوم توزیع رو میخواهید نصب کنید هرچند همشون یکی هستند بیشتر سلیقه ای هست 

ببین لبتاب های lenovo گزینه های خوبی هستند اگر دنبال طراحی لبتاب هستید که فرقی نداره چی میخرید مک بوک هم خوبه مدل های وایو و ایسوس هم خوب هستند در طراحی بدنه و زیبایی ولی اگر بیشتر دنبال کارایی هستید hp, lenovo برای شما گزینه های خوبی هست 

سری Z یا سری Y من استفاده میکنم و راضی هستم 

در لینوکس مشکل درایور نداریم به صورت کامل درایور ها شناسایی میشه حتی کارت گرافیک و ... و مشکلی از این بابت ندارید ولی اگر میخواهید تخصصی از گرافیک استفاده کنید یا اون رو تنظیم کنید به عنوان مثال خاموش کنید با یک سری ابزار میشه اینکار رو انجام داد

من الان arch روی lenovo استفاده میکنم و هیچ مشکلی ندارم حتی میزان شارژ باتری هم دو برابر شده و کاملا راضی هستم روی مک بوک هم از فدورا استفاده میکنم 

ویندوز و لینوکس هم هیچ وقت کنارهم نصب نکنید دچار پشیمانی و خسارت های زیاد میشید  =))  

لینک به دیدگاه

یاد الن باغومیان و تکنوتاکس بخیر اینقدر توی  این کشور مسولین بی سواد داریم که یکی دو نفر هم که پیدا شدند و کاربلد بودن بجای اینکه ازشون حمایت کنند بهشون انگ زدند و از کشور فراریشون دادند 

ولی لینوکس هرچی هم باشه مس ویندوز هلو بیا برو تو گلو نیست از یک کارت dvb میخوای استفاده کنی دهنتو سرویس میکنه اینقدر باید پچ بزنی که خستت میکنه 

ولی ویندوز با 3 کلیک سه سوته نصب میشه .برای من بی سباد همون ویندوز عالی هست .کلی هم بازی کرک شده مفتی داره 

برای دستکتاپ ها و لپ تاپ های افیس لینوکس مناسب تره ولی برای گیمر ها لینوکس بی معنیه 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یاد الن باغومیان و تکنوتاکس بخیر اینقدر توی  این کشور مسولین بی سواد داریم که یکی دو نفر هم که پیدا شدند و کاربلد بودن بجای اینکه ازشون حمایت کنند بهشون انگ زدند و از کشور فراریشون دادند 

ولی لینوکس هرچی هم باشه مس ویندوز هلو بیا برو تو گلو نیست از یک کارت dvb میخوای استفاده کنی دهنتو سرویس میکنه اینقدر باید پچ بزنی که خستت میکنه 

ولی ویندوز با 3 کلیک سه سوته نصب میشه .برای من بی سباد همون ویندوز عالی هست .کلی هم بازی کرک شده مفتی داره 

برای دستکتاپ ها و لپ تاپ های افیس لینوکس مناسب تره ولی برای گیمر ها لینوکس بی معنیه 

فرارکرد ؟  :-?

ببین مشکل اینکه میخوای کارت dvb نصب کنی به لینوکس ربطی نداره به سازنده اون کارت مربوط میشه این مشکل رو من تو مک هم داشتم و فقط برای لینوکس نیست من 2 هفته تمام روی مک مشکل نصب کارت کپچر داشتم 

حتی من روی مک هم مشکل نصب گرافیک داشتم که روی لینوکس راحت گرافیک نصب میشد و خوب کارمیکرد ولی روی مک اصلا شناخته نمیشد و اگرم میشد فقط 10% از قدرتش میشد استفاده کرد

لینک به دیدگاه

مگر پارسیکس چه مشکلی داشت حمایت نشد و پول حمایت از اون رفت جیب یک مشت خر بی کله با اون سیستم عامل کشکیشون که توی بتا موند 

الان از درایور رسمیانویدیا  استفاده میکنید یا از غیر رسمی داستان از اینجا شروع میشه

عملکرد h265  با ffmpeg روی درایور رسمی انویدیا چگونه است 

لینک به دیدگاه

والا بنده نوبم تو اینجور مسائل  :D صرفا تجربیاتی که تو این دو سه سال که با توزیع های مختلف داشتم رو گفتم

ویندوز و لینوکس هم هیچ وقت کنارهم نصب نکنید دچار پشیمانی و خسارت های زیاد میشید  rolling%20on%20the%20floor.gif  

ولی یه سوال چرا؟(قصد جسارت ندارم، فقط میخوام ببینم اگه مشکلی به وحود میاره منم اینکارو نکنم) پشیمانی و خسارت خاصی تا حالا به من نزده :| من روی سیستمم، رو یه هارد ویندوز و رو هارد دوم لینوکس (دبین) نصب کردم، روی لپتابم هم هردو رو روی یه هارد ریختم به مشکلی هم بر نخوردم

اگر دوستان با لینوکس مشکل داشتند و یا مشکلاتی براشون بوجود اومده دلیلش خودشون هستند و شاید بلد نباشند سیستم رو اپتیمایز کنند چون لینوکس به قدری فوق العاده و قدرتمند هست که کسی نمیتونه بگه بالاچشش ابرو هست !

والا بنده هم گفتم، مشکلاتش همشون قابل حلن ولی زمان برای سرچ و ... و بلدیت میخواد، که باید قبول کنیم ویندوز مشکلاتش سریعتر حل میشه

من نگفتم این مشکل لینوکس و توزیع هاش و توسعه دهنده هاشه! اگه دقت کنید گفتم که من خودم به لینوکس ایمان دارم  :D

صورت کامل درایور ها شناسایی میشه حتی کارت گرافیک و ...

البته برای کارت های انویدیا (ای ام دی تست نکردم) بهتره درایور رسمی رو نصب کنید تا درایورای دیگه

قطعا همه وارد نیستن به این مسائل و نمیتونن حلش کنن پس قبول کنید اینا مشکل هستن (مثلا یه نرم افزار ویندوزی که خیلی سخت نصب میشه، یه عده ی کمی میتونن درست و بدون مشکل نصبش کنن، ولی خیلی نمیتونن! پس این یه مشکل حساب میشه، چون اکثریت مهمه)

و کسی هم نگفت بالا چشش ابروئه :)

(متاسفانه حواسم نبود ذکر کنم تو پست قبلی و باید ذکر میکردم، این ناپایداری مثال بود صرفا چون توی سیستم عادی نبود و توی برد rpi بود)

ببین مشکل اینکه میخوای کارت dvb نصب کنی به لینوکس ربطی نداره به سازنده اون کارت مربوط میشه

شما قبول دارین برای کاربر مهم نیست که مشکل از شرکته یا لینوکس؟ چون در هر صورت قطعه اش کار نمیکنه، پس این هم یک نقطه ضعفه برای لینوکس، چون کسی که ویندوز داشته تونسته نصب کنه اونم با یه کلیک! ولی کسی که لینوکس داشته با چندتا پچ! قبول دارین برای خیلی از کاربری ها(منظورم همشون نیست) همون یه کلیک میارزه به قدرت لینوکس؟

من فقط به این زمان بر بودن اشاره کردم، در کنارش هم گفتم با لینوکس میشه هرکاریو انجام داد، حالا بعضی کارها طولانی تر، قصد جسارت به لینوکس رو که نداشتم :D @};-

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...