رفتن به مطلب

Corei7 4970k or core i7 5820k

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام به همگی دوستان من بین این دوآلترناتیو موندم کدوم رو تیهه کنم ممنون میشم کمکم کنید. شغلم طراحی بازی و 3d visual هست با cpu و gpu همزمان رندر میگیرم. نرم افزارهای مورد استفادم به صورت همزمان ایناس : 3dmax +vray , Unreal engine 4.

از اونجایی که چندین سال این کارو میکنم و میدونم تفاوت قیمت تو برخی قطعاتخیلی هم توی کار تفاوتی نداره. بین این دو مدل انتخاب سیستم احتیاج به کمک دارم.

حالت اول حدود 1 تومن از حالت دوم گرونتر میشه به خاطر استفاده از سوکت 2011 و ddr4.

ALT 1:

cpu 5820k

vga gtx970 oc

ram 16 gig 2400 ddr4

main asus x99-a

................................................

ALT2:

cpu 4790k 

vga saphire R9290x oc

ram 32 gig ddr3

mai asus z97pro

.................................................

ممنون میشم راهنمایی کنید. بقیه قطعات رو چون دارم ننوشتم. منتظر کمکتونم.

لینک به دیدگاه

سلام.

سیستم اول قطعا در کارهای گرافیکی قویتره.

اول بخاطر سی پی یو قویتر که بخاطر تعداد هسته های بیشتر سرعت بیشتری در پردازش داره. پیشنهاد من اینه که حتما و حداقل تا 4000 مگاهرتز اورکلاک کنی سی پی یو رو البته با یه  کولر خوب.

دوم کارت گرافیک بدلیل داشتن هسته های CUDA در رندرینگ سریعتر از مدل 290X عمل می کنه.

ارتقاء رم به 32 گیگ هم بعدا و در صورت امکان حتما در اولویتتون باشه.

لینک به دیدگاه

سلام.

سیستم اول قطعا در کارهای گرافیکی قویتره.

اول بخاطر سی پی یو قویتر که بخاطر تعداد هسته های بیشتر سرعت بیشتری در پردازش داره. پیشنهاد من اینه که حتما و حداقل تا 4000 مگاهرتز اورکلاک کنی سی پی یو رو البته با یه  کولر خوب.

دوم کارت گرافیک بدلیل داشتن هسته های CUDA در رندرینگ سریعتر از مدل 290X عمل می کنه.

ارتقاء رم به 32 گیگ هم بعدا و در صورت امکان حتما در اولویتتون باشه.

دوست عزیز عیچ تضمینی وجود نداره که یه CPU به یه مقدار خواص اورکلاک کنه...من نمونه هایی از 4790K رو دیدم که به 5ghz میرسن اما بعضی هم از 4.6 رد نمی کنن..CPU 5820K نسبت به 4790K بهتر هست اما نه با مقدار خیلی زیاد(کمتر از 15 درصد چون از لحاظ قیمتی هم خیلی نزدیکن)...شما به نظر من اگه می تونی 500 تومن دیگه هزینه کن و یه 5930K بردار که حداقل 30 درصد بهتر از یه 4790K داخل کار های پردازی و رندر هستش...ولی در هر صورت گزینه ی اول بهتر از گزینه ی دوم هستش در همه ی حالات.

لینک به دیدگاه

اگر یه کولر عالی برای 5820 بگیری و اورش کنی معلومه اولی قیمت هم مناسب تره 5930 هم خوبه ولی به خاطر قیمت بالاتر.........ای بابا اگه مشکل مالی نبود خوب آدم یه 5960 میگرفت راحت راحت میشد دیگه

لینک به دیدگاه

من تجربه زیادی تو 3dmax و موتور رندر وی ری دارم و به چشم دیدم موقع رندر وی ری سوکت 2011 واقعا قوی تر و بهتر از 1150 هست به دلیل چهار کاناله بودن رم و یه مسئله دیگه این که شما در برنامه 3dmax گاهی برای برخی پروژه ها نیاز به 64 گیگ رم داری که 1150 فکر کنم حدکثر 32 گیگ می خوره و نکته دیگه این که سیستم اول به دلیل داشتن رم ddr4 کاملا به روزتر هست فقط سعی کن چهار اسلات رم بخری تا از قابلیت چهار کاناله بودن استفاده ببری

بعد هم تا اونجایی که من می دونم گرافیک amd اصلا توسط vray rt پشتیبانی نمی شه یعنی بود و نبودش هیچ فرقی نداره پس سعی کن کارتی بگیری که CUDA Core داشته باشه

ویرایش شده توسط hamidfa
لینک به دیدگاه

با این بودجه ها سوکت 1150 بهتره. رم دو کاناله و چهار کاناله اگر اور کلاک نکنی تفاوت زیادی ندارن. رمهای ddr4 ارزان در مواردی از dd3 های فرکانس بالا ضعیف تر عمل می کنن و هنوز زوده که ddr4 کارایی به قیمت مناسبی داشته باشه.برای عمده ی نیازها 32 گیگ رم کافی ه. برد z97 pro یواس بی 3 و ساتا زیاد داره و اگر این امکانات برات اهمیت نداره می تونی 200 تا 400 تومان صرفه جویی کنی. بیشتر موتورهای رندر مبتنی بر gpu گزینه های opebcl و cuda رو پشتیبانی می کنند و از این نظر تفاوتی بین انویدیا و ای ام دی نیست. vray فکر نکنم بتونه از گرافیک برای رندر استفاده کنه. در کاربری vray تفاوتی در بود و نبود گرافیک ندیده ام ، اما مقایسه هایی که چند جا خوانده ام چیز دیگری می گه، شاید تفاوت کم باشه یا در شرایط خاص مشخص باشه، مثل تعداد کانالهای رم.

http://docs.chaosgroup.com/display/VRAY3/GPU+Rendering#

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

یک دنیا ممنون از تمامی دوستان خوب . من تمرکز بیشترم روی unreal engine 4 هست که کاملا از gpu استفاده میکنه. برای همین یکم دودل هستم که برم سمت cpu قویتر.  در مورد cuda هم کارت های amd نوع طراحیشون متفاوت هست و جایی توی مشخصاتشون نمینویسه cuda . اینه که خیلی دودلم. 

نمیخوام زیاد هزینه کنم وگرنه همونطور که دوستان گفتن cpu 5930 واضح هست که خیلی قوی تره.  خودم خیلی با gtx970 حال نمیکنم خیلی تو فروم های خارجی خوندم مشکل نیم گیگ حافظه رو داره و ...

اگه دوستان کسی با amd کار کرده ممنون میشم کاراییشو تو محاسبات gpu  با من در میون بزاره. چون unreal enigne4 کاملا بر پایه gpu کار میکنه ، اما هیچ کجا نتونستم بفهمم با کارتهای amd بیشتر سازگار هست یا nvidia.

در مورد رم تجربه خودم نشون داده 16 گیگ هم بعضی مواقع کم میاد. اینه که دوست دارم 32 بگیرم و با توجه با قیمت ها مجبورم اگه 32 بخوام برم سمت ddr3. سئوالی که برام پیش اومده اینه چه تفاوتی بین یک رم ddr3 2400hz با یه رم ddr4 2400hz هست ، یکی از دوستان گفته بود 4 اسلات بخر تا از تمام قابلتش استفاده کنی ! من زیاد سخت افزار سر رشته ندارم یعنی چی دقیقا ؟! مرسییییییی
...........................................
سعید بهمنیان عزیزو سایر دوستان مهربان  من از خدامه تا جایی که میشه یه مین ارزون بردارم. ولی اصلا نمیدونم مین بورد رو تا چقدر میتونم ارزون بردارم که به سیستم اسیبی نزنه از لحاظ کارایی، برای همین گشتم و یه مدل میان رده انتخاب کردم، اگه تو حالت دوم با مین ارزونتری هم میشه جواب گرفت ممنون میشم راهنمایی کنید. ( البته ssd رو ساپورت کنه ) ببخشید اگه سئوالام مبتدی هست. واقعا از سخت افزار چیزی نمیدونم. ممنونم از تمامی دوستان.

ویرایش شده توسط shayan.nick
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

راجب برد 1150

برد امضام بهترین گزینست .168 ساعت زیرفشار تست شده و مناسب براری کارهای سنگین و اوورکلاک های سنگین ،از نظر قیمت هم نسبت با ایسوس پرو 150 تومنی تو جیبت میمونه.

http://lioncomputer.ir/product/5124/GIGABYTE+Z97X-UD3H-BK++LGA1150+Z97+Mainboard/

در کل واسه رندرگیری من سری x99 ترجیح میدم به دلیل 15 مگ کش و 6 هسته و 12 هسته مجازی

لینک به دیدگاه

یک دنیا ممنون از تمامی دوستان خوب . من تمرکز بیشترم روی unreal engine 4 هست که کاملا از gpu استفاده میکنه. برای همین یکم دودل هستم که برم سمت cpu قویتر.  در مورد cuda هم کارت های amd نوع طراحیشون متفاوت هست و جایی توی مشخصاتشون نمینویسه cuda . اینه که خیلی دودلم. 

نمیخوام زیاد هزینه کنم وگرنه همونطور که دوستان گفتن cpu 5930 واضح هست که خیلی قوی تره.  خودم خیلی با gtx970 حال نمیکنم خیلی تو فروم های خارجی خوندم مشکل نیم گیگ حافظه رو داره و ...

اگه دوستان کسی با amd کار کرده ممنون میشم کاراییشو تو محاسبات gpu  با من در میون بزاره. چون unreal enigne4 کاملا بر پایه gpu کار میکنه ، اما هیچ کجا نتونستم بفهمم با کارتهای amd بیشتر سازگار هست یا nvidia.

در مورد رم تجربه خودم نشون داده 16 گیگ هم بعضی مواقع کم میاد. اینه که دوست دارم 32 بگیرم و با توجه با قیمت ها مجبورم اگه 32 بخوام برم سمت ddr3. سئوالی که برام پیش اومده اینه چه تفاوتی بین یک رم ddr3 2400hz با یه رم ddr4 2400hz هست ، یکی از دوستان گفته بود 4 اسلات بخر تا از تمام قابلتش استفاده کنی ! من زیاد سخت افزار سر رشته ندارم یعنی چی دقیقا ؟! مرسییییییی

...........................................

سعید بهمنیان عزیزو سایر دوستان مهربان  من از خدامه تا جایی که میشه یه مین ارزون بردارم. ولی اصلا نمیدونم مین بورد رو تا چقدر میتونم ارزون بردارم که به سیستم اسیبی نزنه از لحاظ کارایی، برای همین گشتم و یه مدل میان رده انتخاب کردم، اگه تو حالت دوم با مین ارزونتری هم میشه جواب گرفت ممنون میشم راهنمایی کنید. ( البته ssd رو ساپورت کنه ) ببخشید اگه سئوالام مبتدی هست. واقعا از سخت افزار چیزی نمیدونم. ممنونم از تمامی دوستان.

درباره‌ی  cuda افسانه‌سرایی زیاد کرده‌ان، ولی توی مواردی که وقت شده مقایسه‌ی دقیق کنم توی نرم‌افزارهای تدوین برتری‌ای نسبت به opencl ندیده‌ام.( توضیح: cuda مربوط به nvidia و opencl یک پلتفورم باز است که همه‌ی سازنده‌ها می‌توانند توابع آن را به کار گیرند.)

ue  از opencl استفاده می‌کند و فکر نکنم از این نظر تفاوتی بین amd , nvidia باشد. وقتی نوع سوکت پردازنده وقطعه‌هایی که موجود داری و حدود بودجه رو مشخص کردی اون‌وقت می‌شه درباره‌ی برد و دیگر قطعه‌‌ها نظر داد.ssd های ساتا روی همه‌ی مادربوردها قابل استفاده است و اگر z97 بگیری تعدا کافی درگاه خواهد داشت. اگر حجم بایگانیت کمه و نیاز به درگاه‌های ساتا و یو‌اس‌بی نداری و قصد صرفه‌جویی داری می‌تونی از برند msi یا ازراک با ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان مادربورد خوب بگیری. اگر برای دست دو خریدن مشکلی نداشته باشی z87 رو هم‌اکنون دیدم یکی از دوستان گذاشته بود ۳۵۰ تومان.

رم ddr4 از هم‌فرکانسش در ddr3 عموما تاخیر بیشتری داره مگر این‌که نوع گرانش روبه شرط موجود بودن بخری. 

لینک به دیدگاه

درباره 

درباره‌ی  cuda افسانه‌سرایی زیاد کرده‌ان، ولی توی مواردی که وقت شده مقایسه‌ی دقیق کنم توی نرم‌افزارهای تدوین برتری‌ای نسبت به opencl ندیده‌ام.( توضیح: cuda مربوط به nvidia و opencl یک پلتفورم باز است که همه‌ی سازنده‌ها می‌ةوانند توابع آن را به کار گیرند.)

ue  از opencl استفاده می‌کند و فکر نکنم از این نظر تفاوتی بین amd , nvidia باشد. وقتی نوع سوکت پردازنده رو قطعا مشخص کردی اون‌وقت می‌شه درباره‌ی برد و دیگر قطعه‌‌ها نظر داد.

رم ddr4 از هم‌فرکانسش در ddr3 عموما تاخیر بیشتری داره مگر این‌که نوع گرانش روبه شرط موجود بودن بخری. 

یعنی با توجه به فرمایش شما ue با amd میتونه خوب متچ بشه؟! چون تا اونجا که میدونم amd فکنم opencl هست ( اگه اشتباه میگم تصحیح بفرمایید)

در مورد رم یعنی یه رم 16 گیگ ddr3 2400 بهتر از یه رم 16 گیگ ddr4 2400 عمل میکنه؟!  

لینک به دیدگاه

بله گرافیک مناسب با بودجه بگیری مشکلی نخواهد داشت. منظورم اینه که برند مهم نیست. اگر بودجه‌ت در همین حدوده بی‌تردید سوکت ۲۰۱۱-۳ مناسب کارت نیست. در نتیجه باید به رم ddr3 فکر کنی.

در حال حاضر روی سوکت ۱۱۵۰ ( z97, z87 ,h97, h87) امکان آزمودن رم ddr4 نیست پس مقایسه‌ دقیق نمی‌شه کرد.

دعوای amd و nvidia همه جا هست. این‌جا رو هم بخونی بد نیست:

https://forums.unrealengine.com/showthread.php?56773-CUDA-or-OpenCL

لینک به دیدگاه

فکر کنم باید کامل توضیح بدم پس :
من 3 عدد هارد hddدارم  دوتا 1 ترا و یک 500 گیگ.

حجم اطلاعاتم حدود 2 ترا هست ( تکسچر ها و بانک آبجکت ها و...)

برای همین قصد خرید hdd ندارم و یک ssd میخوام اضافه کنم که ویندوز و نرم افزارها رو روش نصب کنم ( همیشه هم برام سئوال هست که ایا نیاز هست تکسچر ها و بانک آبجکتهام روی Ssd باشه یه نه؟ یعنی تاثیری رو سرعت میگذاره یا نه )

یک پاور 600 وات کولر مستر سری silet pro هم دارم که خیلی دوست دارم نگهش دارم . 4 گیگ هم رم ddr3 دارم با یه gts250 . 

حالا قصد آپدیت دارم و با توجه به هزینه های بالای پاور و هارد ( بهتره بگم همه چی گرونه :))  قصد دارم تا جایی که میشه قطعاتم رو نگه دارم مثل هارد و پاور و کیس...

.......................................

در مورد هزینه هم مشکل مالی ندارم. اما دلیلی نمیبینم زیاد خرج کنم. هزار تا بد بختیه دیگم تو زندگیم هست. برا همین میخوام تا جایی که میشه صرفه جویی کنم. 

cpu 5280k تقریبا 300 تومن گرونتر از 4790k هست. 2 هسته بیشتر داره و 7 مگ کش بیشتری داره و 4 هسته مجازی thret بیشتری داره. به خاطر این وسوسم کرده ، اما اگه 5280 انتخاب کنم پشیندش باید mainbord 2011 بگیرم ,و رم های گرونتر ddr4. که حدود 1.300 هزینه بیشتری باید بپردازم.

حالا شما راهنمایی کنید ارزش داره اونقدر برم سمت 2011 و رم 16 گیگ بگیرم؟. یا نه برم سمت 1150 ارزونتر و 32 گیگ رم بگیرم. یک دنیا ممنون از راهنماییاتون. ( سعید جان سپاس ویژه ).

لینک به دیدگاه

اینارو الان از لینکی که دادید خوندم :)) خودش کاربرای خارجی هم نمیدونن انگار :)) ;

یکی تعریف کرده از amd:

There's a ton of AMD hate for reasons beyond me.

My AMD 290x works wonders compared to the NVIDIA cards I've had (8800, 660ti, 780ti).

It's night and day. There is no lack of performance and truthfully I don't believe Nvidia Cards run 3ds Max/Maya more efficiently.
It all comes down to the card you have. If you have a powerful AMD card, applications will run just as well (if not better) than a Nvidia card.
The program doesn't detect manufacturers, it detects what's important the power of the card, when you try and push it past the capabilities of the card, the program and card will falter whether it be made by AMD or Nvidia.

یکی هم بد گفته:

My old radeon card was giving me a lot of headaches too. It was one of the best when i bought it. (Radedon 4850) I ran a lot of problem both with some nvidia optimized games and 3d applications like 3ds max and modo. I checked modo forums and a lot of people were sending crash reports because of radeon cards. My last 2 cards are nvidia and i didn't have any problem with any 3d application or game engine. I don't say amd cards are bad, but they have bad support on drivers with 3d applications and most of the people knows that. It's not hate smile.png Amd cards are better for price/performance, but buy an nvidia if you can afford it.
 فکنم تو انتخاب کارت گرافیک نباید اصلا حساس شم !

لینک به دیدگاه

راجب برد 1150

برد امضام بهترین گزینست .168 ساعت زیرفشار تست شده و مناسب براری کارهای سنگین و اوورکلاک های سنگین ،از نظر قیمت هم نسبت با ایسوس پرو 150 تومنی تو جیبت میمونه.

http://lioncomputer.ir/product/5124/GIGABYTE+Z97X-UD3H-BK++LGA1150+Z97+Mainboard/

در کل واسه رندرگیری من سری x99 ترجیح میدم به دلیل 15 مگ کش و 6 هسته و 12 هسته مجازی

دوست من مینی که شما پیشنهاد دادی که 100 تومن گرونتز از مین انتخابی من هست؟ من اشتباه میکنم یا قیمت های سایت اشتباه هست؟! مین انتخابی من 569 تومن هست. مینس که شما فرمودید 675!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام

زمانی ارزش انتخاب بین دو پلتفرم  معنی پیدا میکنه که وقت برای شما خیلی مهم باشه(منظور تایم رندرگیری هست )

اگه قطعا مهم باشه پس ناچار به هزینه کردن بیشتر هستی که باید سوکت 2011-3 با علم به گران بودنش رو انتخاب کنی

همانطور که میدونی تایم رندرگیری رابطه مستقیم با قدرت قطعات داره پس بهترین نتیجه گیرنده نهایی برای انتخاب قطعات خودت هستی که مدت رندر نسبت به هزینه ای که میکنی ارزش داره یا نه

یعنی اگه فرض مثال اختلاف تایم رند 4790k با 5820k پنج دقیق باشه ایا این پنج دقیق ارزش هزینه بیشتر رو داره؟

ویرایش شده توسط MEHDI-GTX
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

اقا اگه تلگرام داری شمارت رو بده دوستی هست که کار مکس انجام میده و پله به پله بین پلتفرم کوچ داشته والان 4930k داره بهتر میتونه راهنماییت کنه

لینک به دیدگاه

5820 با 32 گیگ رم کمتر از 10 درصد سریع تر از 4790k با 32 گیگ رم هست، در این پردازشها:

رندر fhd با ایدیوس 7

خروجی بلوری با ایدیوس 7

خروجی h264 با پریمیر

بقیه قطعه ها جز مادربورد یکسان بودند, گرافیک gtx 770 و ssd samsung 850 evo و الخ.

برای افتر افکت اختلاف کمی بیشتر بود. اینها رو آزموده ام ولی در مورد کاری که باش می کنی آگاهی ندارم ولی با استقرائ ناقص می گم که اختلاف در همین حدود خواهد بود و با توجه به اختلاف هزینه سوکت 2011-3 با این حدود بودجه ارزش خرید نداره. البته سوکت 2011 رو هم می تونی در نظر بگیری، ارزش خرید خوبی داره ولی پلتفورم بروزی نیست که از نظر برخی ایراد به حساب می آد. مادربوردهای x79 رو دیده ام که کارکرده با قیمت مناسب می فروخته اند.

حالا اگر 1150 می خوای بگیری ازراک و msi گزینه های خوش قیمت زیاد دارند. اگر قصد پل زدن بین گرافیکها رو نداری و درگاه pcie m.2 هم برات کاربرد نداره, msi z97 pcmate حدود 400 قیمت داره و از نظر کارایی و کیفیت قطعه کاستی ای نداره.

کتابخانه های نرم افزار عموما پس از لود شدن در رم می مانند و گاهی هم در حافظه ی مجازی، ضرورتی نیست که روی اس اس دی باشند. 128 گیگ برای عمده ی نیازها کافی ست. اگر برنامه های مورد استفاده حجم حافظه ی مجازی زیادی مصرف می کنند اس اس دی ظرفیت بالاتر بگیر.

برد asus z97 pro باید کمینه 760 قیمت داشته باشه و مناسب کسانی هست که بایگانی حجیم دارند.

نهایتا خواهش می کنم، اینجا برای اشتراک دانش و تجربه هست.

پ.ن

فکر کنم منظورت مادربورد z97 pro gamer بوده.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوست من مینی که شما پیشنهاد دادی که 100 تومن گرونتز از مین انتخابی من هست؟ من اشتباه میکنم یا قیمت های سایت اشتباه هست؟! مین انتخابی من 569 تومن هست. مینس که شما فرمودید 675!!

قبلا قیمتش در حدود 850 بوده الان آریا کامپیوتر زده

MB: Asus Z97 Pro: 790,000

که بازم 115 تومن صرفه جویی میشه

ویرایش شده توسط Hassan.StarKilleR
لینک به دیدگاه

قبلا قیمتش در حدود 850 بوده الان آریا کامپیوتر زده

MB: Asus Z97 Pro: 790,000

که بازم 115 تومن صرفه جویی میشه

احتمالا منظورش z97 pro gamer هست.
لینک به دیدگاه

دوست عزیز این سه تا لینکو فعلا داشته باش:

https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-5820K-vs-Intel-Core-i7-4790K

ببین حتما باید ببینی که برای کاری که می خوای دقیقا چقدر سرعت رم مهمه، از چند هسته استفاده خواهی کرد و چند مورد دیگه.

یه مثال بزنم مثلا اکثر بازی ها از یک هسته سی پی یو استفاده می کنن بنابراین سرعت single thread سی پی یو مهمه. جالبه بدونی سرعت 4790k توی سینگل بیشتره. رم هم آنچنان تاثیری تو بازی نداره.

من 5820k و 32 گیگ رم ddr4 دارم. ببین رم هامو اور کردم سرعت نوشتنش الان 62000 mb/s هستش. این دوبرابره dual چنل هست تازه تا خرخره اور شدش. تو بازی این تاثیرش کمه ولی اگر کاری می کنی که یهو 12 گیگ رمت اشغال می شه و در هر مرحله این مقدار از حافظه باید روش پردازش بشه و در هر مرحله آنالیز آپدیت می شه خوب قطعا این سرعت رم بهتره.

بعد از اون شما اگر یک آنالیز بزاری 4790 و 5820 فرقی با هم ندارن ولی اگر چنتا آنالیز باهم بزاری 5820k به خاطر کش مشترک دوبرابر، بسیار تفاوت سرعت خواهد داشت. به همین خاطر خواستم بگم بعضی از اطلاعاتی که دوستان اینجا می دن گمراه کننده است.

5820k یه تفاوت جزئی تو سرعت با 5930k داره. تازه هردوتاشون بسته به شانس از 4.3 تا 4.5 قابلیت اور دارن. یعنی ممکنه یه 5820k تا 4.5 اور بشه و یه 5930k تا 4.3. مال من 4.4 نهایت اور می شد. فقط اینو بگم هردو اگر تا یک کلاک یکسان اور بشن کوچکترین تفاوتی نخواهند داشت. تفاوت 5930k و 5820k در 28 لین بودن گرافیک و 40 لین بودن در 5930k هست. تازه لین ها هم بیشتر برای بازی مهمه. تا آنجایی که من می دانم برای directcompute یعنی همان استفاده از کودا شما اگر دوتا گراف رو اس ال آی کنی در این دو سی پی یو تفاوتی نمی کنه. در این مورد خودت باید تحقیق کنی.

من یه توصیه دارم یا 4790k با یه مین برد 250 تومانی بگیر یا اگر می خوای برد Z97 گرون بخری  پس همون یک تومن بیشتر هزینه کن 5820k بخر. مین های خفن معمولا برای اور و اس ال آی کردن آنهم در بازی و چیپ صدای بهتر و اینا بدر می خوردن. اورهای بالا معمولا در رندرینگ های طولانی مدت توصیه نمی شه.

دوست عزیز من خودم کار دانشگاهی انجام می دم و آنالیزهایی می زارم که یک ماه طول می کشن. معمولا اور از 4 گیگاهرتز بالاتر به صورت نمایی مصرف توان و برق سی پی یو بالا می ره بنابراین کار احمقانه ای هست که به خاطر 10 درصد سرعت بیشتر مصرف برق تا حتی دوبرابر بیشتر بشه. شما دقت بکن کارت گیم نیست که 3 ساعت بخوای بازی کنی.

پس به نظرم تو اینترنت خوب برای کاری که می خوای بکنی تحقیق کن. در این فرم ممکنه اظلاعات اشتباه کسب کنی

لینک به دیدگاه

یک دنیا ممنون از همتون.
حسن جان من منظورم z97 pro gamer هست. اشتباه از من بود کامل ننوشتم.

سعید جان باز هم ممنون از توضیحات کاملت.

زرین جان من تو شرکت 4930 و 16 گیگ رم دستمه سرعتش رضایت بخشه اما کامل رمم پر میشه و مشکل پیش میاد. و در مورد زمان رندر بعضی مواقع برای انیمیشن های کارام تا 3 روز یا 4 روز کامپیوتر روشن هست و داره رندر میگیره سی پی تو هم 100 درصد در حال استفاده هست. بله بنچمارک هارو دیدم 4790k جزو سینگل های خوب هست اما high performance نیست به هیچ عنوان. همانطوری که گفتی باید تحقیق کنم اما خسته شدم! چون اکثر بنچمارک ها یه مقایسه عددی هست. و مقایسه ای نداریم که تو محیط نرم افزار باشه. الان4790k  upto 4.4 هست و 5280k upto 3.6 هست ! سوال اینجاست موقع رندرینگ با cpu چی ملاک اصلی هست؟  بالابودن فرکانس نقش مستقیم در رندرینگ cpu base هست و یا کش وthreat ? خدا رحم کنه آخرش به کجا میرم. اگه فرکانس نقش اساس تری بازی کنه قطعا 4790 رو میگیرم ! اما اگه کش و تریت تاثیر بشیتری بزاره انتخابم 5820 هست با اینکه پول بیشتری بابت ddr4 باید بپردازم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یه طرح رو بدی رندر کنن بهتر به نتیجه میرسی

4790 با 16 گیگ رم رو که خیلی ها دارن میمونه 5820 که کاربر mo_zarrin داره

تایم رندر رو هم میسنجی اگه تفاوت فاحش بود(برتری با 5820) که قطعا انتخاب اولت قرار میگیره

اگه نه زیاد نبود پس الویت 4790 هست بخاطر هزینه کمتر

لینک به دیدگاه

اینم بنچ در حالت 4.4 و 3.6 این دو سی پی یو:

https://www.cpubenchmark.net/overclocked_cpus.html

5820k 15300

4790k 12175

در حالت کلاک کمتر بازم 25 الی 30 درصد بیشتره. البته این امتیاز مجموع از جمیع جهات هست.

ببین سی پی یو من 4.2 رو با ولتاژ 1.15 با دمای مناسب 70 برای رانهای طولانی مدت با مصرف برق مناسب پاس کرده. 4.4 هم می شه تنظیم کرد ولی ارزششو نداره به خاطر مصرف بیشتر. ولی فک می کنی با یه کولر متوسط به بالا 4790 رو تا چند بتونی اور کنی. مطمین باش در دمای مناسب تا 4.5 یا 4.6 برای مصرف طولانی مدت می شه ازش استفاده کرد یعنی نهایت 200 تا بیشتر ولی 5820k رو به راحتی می تونی 600 تا اضافه کنی بدون ولتاژ خیلی زیاد.

بابا مگه نمی گی تو شرکت سی پی یو موقع ران تا 100 درصد استفاده می شه؟ اگر اینطوریه که قطعا کارت multithread  هست و تعداد هسته و کش بیشتر بسیار برات حیاتی هست و معلومه کارت سینگل سرید نیست. پس چرا خودتو گیج می کنی.

اگر پول داری 5820k بگیر. اگر نه من تمامی بنچها و ریویو هارو در مورد تفاوت 4930k و 5820k خوندم. تفاوت ناچیز دارن. جالبه بدونی سرعت خواندن رم ddr3 یکم حتی بالاتر هست از ddr4 ولی سرعت رایت ddr4  یکم بالاتر هست. 5820k و رم ddr4 فعلا برتریشون نسبت به 4930k  تنها آینده نگری هست تا منتظر بشیم رم های سرعت بالای ddr4 و با قیمت مناسب بیان وگرنه فعلا تفاوتی وجود نداره.

فردا تو شرکت یه ران بزار اگر سی پی یو واقعا 100 درصد بود دیگه توصیه می شه یا 4930k یا 5820k بگیر حتما. ضمنا مساله فقط تو سی پی یو نیست رم دوال چنل و کواد چنل رو هم فراموش نکن.

ضمن اینکه شاید بنچ ها صد درصد واقعیت رو نگن ولی بهترین تقریب واقعیت هستن. مطمئن باش این اعداد چندین برابر بیشتر از راهنمایی های داینجا درست کار می کنن.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

زرین جان ماهیت کار نرم افزار های سه بعدی مولتی هست و از حداکثر توان سی پی یو استفاده میکنه

برای همین هست که حتما باید در کنارش از یه کولر خوب استفاده کرد تا این حرارت تولیدی به خوبی در طولانی مدت دفع بشه 

فقط اگه حین پردازش از سیستم استفاده میشه باید دستی یک یا دو تا از هسته ها رو از مدار خارج و ازاد کرد برای استفاده از سیستم در کنار پردازش رندر

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...