رفتن به مطلب

سوالاتی پیرامون سیستم های خنک کننده آبی

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام دوستان
چند روزیه دارم راجع به تمام سولوشن های خنک کردن سیستم تحقیق می کنم
در واقع بیشتر از اینکه قصد خرید داشته باشم دوست دارم بیاموزم
هدفمم ساخت یک سیستم بسیار کم صداست
سیستم قراره یک آورکلاک استیبل 24/7 بشه و چندین سال کار کنه
تقریبا یک لیست قطعات از محصولات های اند را لیست کردم که در زیر می بینید

Motherboard : ASUS X99 Rampage V Extreme/USB3.1
CPU : Intel Core i7-5960X
Ram : A.DATA XPG Gaming Z1 3000 4X8=32GB
Graphic : 3 X Gigabyte GTX 980 Ti OC G1 Gaming WF 3X 6GB (3way sli)
HDD : Seagate Constellation CS 4TB
SSD : ADATA SP900 2280 256GB M.2 SATA
Power : Enermax Platimax 1500W Platinum
Blu-Ray Writer : Asus BDR-S09XLT
Case : Cooler Master Cosmos II - case

در تحقیقاتم متوجه شدم که واحد نویز dBA است که عدد های مختلفی راجع به حد کم صدایی شنیدم.
مثلا یکی میگفت که بیشتر از 40dBA پر صدا به حساب میاد. یکی دیگه عددی در حدود پنجاه و خورده ای میگفت.
دقیقا چه عددی بیشتر پر صدا به حساب میاد؟
یا اینکه این اعداد مربوط به نویز چطور با هم جمع میشه؟
مثلا اگر دو فن با 35dBA نویز داشته باشیم در مجموع چه مقداری صدا تولید میشه؟ اگه سه تا بشه چقدر؟ فرمولی داره؟

برای خنک کننده سیستم چند تا راه در جستجوهام بهش رسیدم
اولین محصولی که بهش رسیدم
Cooler Master Nepton 280L Water Cooler
بود که بعدا در تحقیقات بعدیم فهمیدم به اینجور خنک کننده های مایع closed loop میگن

پس از این با واتر بلاک ها آشنا شدم
که به خنک کننده های آن میگن opened loop
چرا که شلنگ ها و مایع و پمپ و واتر بلاک ها توسط خود کاربر اسمبل کننده باید بسته بشه
واتربلاک ها هرکدوم به یکی از قطعات مانند
cpu, gpu, ram, motherboard chipsets, hard,...
میچسبند و لوله هایی از داخلشون رد میشه و مایع رو بین این ها می چرخونه
و یک پمپ هم نیازه تا این مایع رو به گردش در بیاره
و یک رادیاتور هم که احتمالا فن هم داره برای انتشار حرارت به خارج کیس
اینجا من با لیست طویلی از قطعات ریز و درشت مواجه شدم که چند تایی سوال برام ایجاد کرد
اولا که اگه اشتباه برداشت نکرده باشم گویا خود این اپن لوپ ها یا به صورت ست فروش میرن (مثل XSPC RS360)
یا به صورت تک تک قطعات جداگونه
اینجا سوالی که پیش میاد اینه که چه زمانی ما باید بریم سراغ خرید تک تک قطعات؟
و چه زمانی باید بریم سراغ خرید ست قطعات؟
سوال دیگه ای که پیش اومد زمانی که داشتم قطعات شرکت koolance رو بررسی می کردم
برای هارد دیسک هم بلاک هایی معرفی شده بود
و یا برای رم
اما توی هیچ کدوم از ست هایی که دیدم این موارد مشاهده نمیشد و درون ست ها فقط برای پردازنده بلاک قرار گرفته بود
سوالی که برام پیش اومد این بود که آیا واقعا نیازه برای هارد هم واتربلاک بخریم؟
یا اگه بخواهیم یک کیس کاملا بدون فن داشته باشیم شاید واتر بلاک هارد ضروری بشه؟
هارد های معمولی با این بلاک ها راحت روی کیس بسته میشه؟
بعدم یه قطعه ای که واتربلاک براش ندیدم پاور بود
آیا واقعا پاور واتربلاک نداره؟ یا من ندیدم؟ یا کلا نمیشه واتربلاک برای پاور گذاشت؟ یا پاور هایی هستند که خودشون واتربلاک داخلشون کار گذاشته شده؟
ست های معرفی شده همشون فقط شامل واتربلاک پردازنده بودند
آیا با همان پمپ و رادیاتور این ست ها می توان با خرید واتربلاک دیگر قطعات و اتصال به همان پمپ سیستم رو خنک کرد؟ یا پمپ موجود در ست ها کشش واتر بلاک های اضافه رو نداره؟
اینکه کل قطعات رو با واتربلاک ها خنک کنیم آیا موجب میشه که ما بتونیم کلا فن های کیس رو خاموش کنیم و فقط صدای پمپ مایع و فن های رادیاتور خنک کننده مایع رو تحمل کنیم؟ یا بازم باید فن های کیس در کنار این ها روشن بماند؟

یک نکته دیگه اینکه گویا بعضی از پمپ ها و مخزنشون کلا داخل کیس قرار میگیره
و بعضی از مدل ها دستگاهی در خارج کیس هست که تمام موارد مورد نیاز رو داره (مثل پمپ و رادیاتور و فن) و فقط نیاز است که شیلنگ رو بهش وصل کنی و تمام (مثل EXC-800)
بعضی از این دستگاه ها به نظرم رسید که گویا از سیستمی شبیه یخچال فریزر هم برای خنک کردن استفاده می کنند
آیا تصوراتم درست بوده؟
این دستگاه ها برای کیسی که قطعاتش رو نوشتم کافیه؟ یا زیاده؟ یا کمه؟
این دستگاه ها آیا معادل همان پمپ های داخل کیس هستند؟
وقتی میگه 800 وات توان خنک سازی داره یعنی چی؟ چطوری باید محاسبه کرد که قطعات کیس ما چقدر به خنک سازی نیاز دارند؟
این دستگاه ها چقدر نویز تولید می کنند؟ پمپ ها چقدر نویز تولید می کنند؟ کدومش نویز کمتری داره؟
یکی از این دستگاه های حدود 1500 دلار! قیمتش بود
که طبیعتا وقتی بلاک ها رو هم بخری دیگه خرجت خیلی میره بالا
توجیه عقلانی داره همچین هزینه ای؟
اینکه خودت همه قطعات این دستگاه رو بخری همین هزینه درمیاد؟ یا بیشتر میشه؟ یا کمتر؟
همچین دستگاه هایی برای اینکه بفهمند دمای پردازنده چقدره که چه میزان دور فن رو ببرند بالا چه کار می کنند؟
اگر پمپ داخل کیس باشه با همون سوکت پاور روی مادربورد متوجه میشن
ولی اگه خارج کیس باشه چطوری میفهمن؟
آیا سیم بلندتری دارند که به همون سوکت روی مادربورد وصل میشه؟
یا سنسور جداگونه ای باید روی پردازنده قرار بگیره؟
اصلا از کجا می فهمن که کامپیوتر روشن شده که خودشون رو روشن کنن؟

بعضی از لوله ها منعطف بود بعضی ها شیشه ای و نا منعطف که با اتصالات خاصی به زوایای داخل کیس می رفت و به سمت هر کدوم از قطعات میرفت
این لوله ها با هم تفاوتی هم میکنه یا صرفا برای مرتب شدن داخل کیس و هنرنمایی لوله های سفت و سخت و دردسر جابجایی اش رو به جون میخرن؟

یه نکته عجیب دیگه برام اینه که وقتی چندین قطعه رو با یک شلنگ به هم وصل بکنیم
آبی که از اولین قطعه سر راه شلنگ میگذره گرم تر میشه و به آخرین قطعه که میرسه دمای احتمالا بالایی داره
سوال اینجاست که مشکلی برای قطعه آخر ایجاد نمیشه؟
ترتیب خاصی نداره که از ابتدا تا انتها از چه قطعاتی باید بگذره؟
و یا نهایتا چند تا قطعه رو باید وصل کنیم به یک شلنگ؟

در تحقیقاتم با شرکت های ek و koolance و xs-pc آشنا شدم.
شرکت koolance گستردگی انواع واتربلاک هاش بیشتر بود.
اما ek هم جاهایی خوندم که برند خوبیه.
مورد xs-pc هم چند تایی فروم بودند که گذاشته بودند و گویا یک شرکت ایرانی هم واردش می کنه
نظر شما روی کدوم یکی از این برندهاست؟ یا اینکه ترکیبی از این برندها مفیده؟
بعد هم هر کدوم این ها رو چطوری باید تهیه کرد؟ اگر قطعه ای وارد ایران نشده بود چطوری میخرنش؟
چقدر هزینه اضافه برای وارد کردن این قطعات باید پرداخت؟

و در مجموع آیا راه عاقلانه ایه که کل قطعات رو با خنک کننده های اپن لوپ به هدف کاهش هرچه بیشتر نویز دستگاه خنک کرد؟
برای سیستمی که قراره سه چهار پنج سال سیستم بازی باشه روش خنک کننده های اپن لوپ برای کاهش نویز عاقلانه است؟
یا همان بریم سراغ یک خنک کننده کلوز لوپ برای پردازنده و خنک کننده بادی کارت گرافیک ها رو به حال خودشون بزاریم و فن های کیس رو هم روشن کنیم؟
یا پردازنده رو هم با یک خنک کننده بادی مثل Noctua D15 خنک کنیم؟
حالت عادی اسمبل کیس با خنک کننده های بادی کمتر نویز داره؟ یا اینکه خنک کننده های آبی کلوز لوپ رو ترکیب کنیم؟ یا اینکه کلا همه چیز رو با اپن لوپ خنک کنیم؟
بار دیگر تاکید می کنم که هدف هرچه ساکت تر شدن کیس است.

میگن حسن السوال نصف العلم
امیدوارم سوالاتم نصف علم بوده باشه

لینک به دیدگاه

• ارسال 56
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

با سلام.

دوست من امکانش هست که نوع کاربریتون رو جویا بشم؟

نکته ی دیگه اینکه پاسخ بعضی از سوالات شما در حوزه ی فوق حرفه ای قرار می گیره و شایسته بود کمی تفکیک انجام می دادین و وظیفه ی جوابگویی رو بین اساتید تقسیم می کردین. چون حتی اگر دوستان پاسخ تمامی سوال های شمارو بدونن بازهم امکان پاسخ گویی با این حجم دشوار خواهد بود. دوستانی هستند با تخصص در custom loop ها که اطمینان دارم اطلاعات خوبی دراختیارتون قرار میدن اگه سوال هاتونو مدیریت کنین که به دیدشون برسه.

ویرایش شده توسط mohsen.dehvari
لینک به دیدگاه

پیرامون نویز چند لینک پشنهاد میدم که به شیوه ای قابل فهم مساله رو براتون باز کنه

http://www.sengpielaudio.com/TableOfSoundPressureLevels.htm

دارای اطلاعات جامع و قابل فهم.

http://www.industrialnoisecontrol.com/comparative-noise-examples.htm

نسبت بلندی صوت رو در مقیاس های متفاوت نشون میده 

به عنوان مثال 50 دسیبل یک چهارم 70 دسیبل و 60 نصف 70 هست

لینک به دیدگاه

درود بر شما،

چند نکته:

1. رادیاتور ها باید بسیار با آب جوش شسته شه تا ذرات معلق فلزی ازش خارج شه.

2. سالی یک بار باید مایع خنک کننده عوض شه و دوباره نشت گیری شه.

3. اگر بد بسته شه واقعا مصیبت ایجاد میکنه.

4. کی گفته این سیستم ها کم صدا تره؟!؟! درسته که از فن های dBa پایین از نوع Static Pressure PWM استفاده می کنید ولی خود پمپ ها هم صدا داره ها! که اتفاقا شبیه صدای آکواریوم هستش.

5. چون تعداد زیادی فن برای رادیاتور ها نیاز دارید، حواستون به ایجاد Positive Pressure در داخل کیس باشه!

از راه حل های آماده مثل سیستم های مجزای AIO برای CPU , GPU استفاده کنید.

پاینده باشید.

لینک به دیدگاه

درمورد 2 فن داشتن یا بیشتر باید عرض کنم حتی اگر از فن های با کیفیتی مثل noctua استفاده کنین باز هم در اصطلاح هوانوردی با turbulence مواجه خواهید بود(بدلیل تفاوت فشار هوا) که به زبان ساده و غیرعلمی آشفتگی حرکت مولکول های هوا هست با توجه به اینکه فن ها بصورت مستقل و ساختار aerodynamic ای متفاوت عمل میکنن (هر کدام تفاوت های میلیمتری دارند که با چشم غیر مصلح قابل دبدن نیست) حجم صدا بیشتر خواهد شد که گوشی حساس برای سنجش می طلبه و به عبارتی صرفا بیشتر شدن تعداد فن دلیل افزایش ملموس نویز نخواهد بود.

عذرخواهی میکنم اگه مطلب رو موشکافانه بررسی می کنم.یقین دارم که بسیاری از مطالب رو مطلع هستید و صرفا جهت درک بهتر عرض می کنم چون نحوه ی سوال هاتون نشون میده که اهل علم هستین.در نظر داشته باشین که وقتی فن ها رو بصورت push & Pull (دمش و مکش) استفاده میکنین نویز بیشتر خواهد شد با توجه به  turbulence بیشتر چون بین فن ها vortex ایجاد میشه.

لینک به دیدگاه

همونطور که دوست عزیزمون آقا رضا فرمودن بعضی از پمپ ها مانند cooler master nepton 280L دارای نویزی توجیه ناپذیر هستند و در مقابل در ایر کولر noctua d15  فقط صدای جریان باد شنیده میشه برخلاف نویز پمپ که high frequency یا بقولی high pitched و بشدت آزار دهنده هست . البته liquid cooler های با کیفت بسیار زیاد هستند و headroom بیشتری جهت اورکلاک در اختیارتون قرار میدن با نویزی بسیار کم مانند swiftech

لینک به دیدگاه

3way SLI

در ضمن 5960x، چهل Lane داره برای اسلات PCI رو این مادربورد 3 در 16X نمیتونی بگیریا.

در واقع با این lane ها set up میشه:

X16

X8

X8 می خوام بگم در واقع نسبت به 2wat SLI اونقدر فریم ریت نمیگیری مگر اینکه بخوای 8K بازی کنی. اونم با این GPU.

2way SLI:

منطقی تره.

با این مادربورد 

x16

x16 میگیری و عملکرد نسبتا بهتری میگیری.

لینک به دیدگاه

درمورد 2 فن داشتن یا بیشتر باید عرض کنم حتی اگر از فن های با کیفیتی مثل noctua استفاده کنین باز هم در اصطلاح هوانوردی با turbulence مواجه خواهید بود(بدلیل تفاوت فشار هوا) که به زبان ساده و غیرعلمی آشفنگی حرکت مولکول های هوا هست با توجه به اینکه فن ها بصورت مستقل و ساختار aerodynamic ای متفاوت عمل میکنن (هر کدام تفاوت های میلیمتری دارند که با چشم غیر مصلح قابل دبدن نیست) حجم صدا بیشتر خواهد شد که گوشی حساس برای سنجش می طلبه و به عبارتی صرفا بیشتر شدن تعداد فن دلیل افزایش ملموس نویز نخواهد بود.

عذرخواهی میکنم اگه مطلب رو موشکافانه بررسی می کنم.یقین دارم که بسیاری از مطالب رو مطلع هستید و صرفا جهت درک بهتر عرض می کنم چون نحوه ی سوال هاتون نشون میده که اهل علم هستین.در نظر داشته باشین که وقتی فن ها رو بصورت push & Pull (دمش و مکش) استفاده میکنین نویز بیشتر خواهد شد با توجه به  turbulence بیشتر چون بین فن ها vortex ایجاد میشه.

درست می فرمائید.performance wise میگم. positive pressure رو بابت تنظیم air inflow و air outflow میگم. فن ها صدایی نخواهند داشت. اکثر کارخونه ها هم خودشون push position استفاده می کنن. performance wise پوزیشن pull/push با هم بهتون 15% عملکرد بهتر بده. که البته زیبایی میتونه توجیهش کنه. 

من خودم هم برا ست آپ هام به زیبایی خیلی اهمیت میدم.

لینک به دیدگاه

با سلام.

دوست من امکانش هست که نوع کاربریتون رو جویا بشم؟

نکته ی دیگه اینکه پاسخ بعضی از سوالات شما در حوزه ی فوق حرفه ای قرار می گیره و شایسته بود کمی تفکیک انجام می دادین و وظیفه ی جوابگویی رو بین اساتید تقسیم می کردین. چون حتی اگر دوستان پاسخ تمامی سوال های شمارو بدونن بازهم امکان پاسخ گویی با این حجم دشوار خواهد بود. دوستانی هستند با تخصص در custom loop ها که اطمینان دارم اطلاعات خوبی دراختیارتون قرار میدن اگه سوال هاتونو مدیریت کنین که به دیدشون برسه.شخصا نظری در این رابطه نمیدم چون با وجود اطلاعاتی که دارم تجربه ی کار باهاشون رو نداشتم و نمیخوام بر اساس اطلاعات روی کاغذ نظری بدم.

نوع کاربری سیستم گیمینگ است.

ماهی یه بار ده پونزده ساعت بازی میشه.

و در بقیه موارد روزانه چند ساعت وب گردی که idle به حساب میاد.

راجع به تفکیک سوالات هم یعنی منظورتون اینه که چند تا پست جدا می زدم؟

نمیدونم حالا بزاریم چند روز بگذره ببینیم چند تا از سوال ها جواب داده میشن و برای سوالات جواب داده نشده باید یه فکر دیگری کرد...

پیرامون نویز چند لینک پشنهاد میدم که به شیوه ای قابل فهم مساله رو براتون باز کنه

http://www.sengpielaudio.com/TableOfSoundPressureLevels.htm

دارای اطلاعات جامع و قابل فهم.

http://www.industrialnoisecontrol.com/comparative-noise-examples.htm

نسبت بلندی صوت رو در مقیاس های متفاوت نشون میده

به عنوان مثال 50 دسیبل یک چهارم 70 دسیبل و 60 نصف 70 هست

اما سایت بسیار خوبی معرفی کردید که رفتم گشتم دیدم یه ابزار خوب برای جمع صدای چند منبع نویز رو قرار داده

http://www.sengpielaudio.com/calculator-spl.htm

تقریبا میشه با این ابزار نویز تمام فن های موجود رو وارد و محاسبه کرد

همونطور که دوست عزیزمون آقا رضا فرمودن بعضی از پمپ ها مانند cooler master nepton 280L دارای نویزی توجیه ناپذیر هستند و در مقابل در ایر کولر noctua d15 فقط صدای جریان باد شنیده میشه برخلاف نویز پمپ که low frequency و بشدت آزار دهنده هست . البته liquid cooler های با کیفت بسیار زیاد هستند و headroom بیشتری جهت اورکلاک در اختیارتون قرار میدن با نویزی بسیار کم مانند swiftech

آیا در همین اپن لوپ ها موردی نیست که بتونه نویز کمتری نسبت به خنک کننده های بادی تولید کنه؟

چند نکته:

4. کی گفته این سیستم ها کم صدا تره؟!؟! درسته که از فن های dBa پایین از نوع Static Pressure PWM استفاده می کنید ولی خود پمپ ها هم صدا داره ها! که اتفاقا شبیه صدای آکواریوم هستش.

5. چون تعداد زیادی فن برای رادیاتور ها نیاز دارید، حواستون به ایجاد Positive Pressure در داخل کیس باشه!

از راه حل های آماده مثل سیستم های مجزای AIO برای CPU , GPU استفاده کنید.

یعنی هیچ پمپ کم صدایی بین خنک کننده های آبی نیست که بتونه صدای کمتری نسبت به خنک کننده های بادی تولید کنه؟

نظرتون راجع به دستگاه هایی مثل EXC-800 چیه؟ هم از نظر صدا هم از نظر خنک کنندگی؟

3way SLI

در ضمن 5960x، چهل Lane داره برای اسلات PCI رو این مادربورد 3 در 16X نمیتونی بگیریا.

در واقع با این lane ها set up میشه:

X16

X8

X8 می خوام بگم در واقع نسبت به 2wat SLI اونقدر فریم ریت نمیگیری مگر اینکه بخوای 8K بازی کنی. اونم با این GPU.

2way SLI:

منطقی تره.

با این مادربورد

x16

x16 میگیری و عملکرد نسبتا بهتری میگیری.

من جایی خونده بودم که هرکدوم از این کارتها به 8x نیاز دارند (اگه نیاز باشه باید بگردم ببینم کجا خوندم)

در واقع من میخوام سیستمی باشه که اساسینز کرید یونیتی رو در 4k بتونه 60 هرتز بده

تک کارت تایتان ایکس فقط تونسته 21 هرتز بده

با توجه به اینکه 980 ti از تایتان ایکس کمی ضعیف تره احتمالا کار با دو تا کارت انجام نخواهد شد

البته من از چند ماه قبل از خرید دارم تحقیقاتم رو شروع می کنم و احتمالا تا اون موقع قطعات دیگری هم خواهد آمد

فعلا همونطور که گفتم قصدم از این همه سوال بیشتر یادگیری است.

لینک به دیدگاه

درمورد چینش سه تایی  gpu به مطلب خوبی اشاره کردین. دوستمون کاربریشون رو اگر مشخص می کردن اطلاعات مرتبط تری در اختیارشون قرار میدادیم.جا داره اضافه کنم که sli و بخصوص triple-sli با اینکه فریم ریت بیشتری در اختیارشون قرار میده اما frame time variance موجب مشکلاتی میشه که منجر به تصویر نا روان میشه و تنها فریم ریت بیشترملاک روانتر شدن نیست .توضیح ساده و مختصر http://www.tomshardware.com/answers/id-1718514/frame-time-variance.html و اگر هم کاربریشون گیم نیست این رده ی gpu مناسب ایشون نیست.هرچند اگر هم کاربریشون گیم باشه همچین سیستمی دور از منطق هست.

لینک به دیدگاه

دوست من درصورتی که کاربریتون گیم هست صدای اسپیکر و یا هدفون باعث میشه نویز قطعات آزاردهنده نباشه و در پس زمینه گم شه.از اونجایی که با 100mhz فرکانس بیشترپردازنده  تقریبا هیچ افزایش کارایی در بازیها مشاهده نخواهید کرد پیشنهاد بنده استفاده از corsair h110i gt با فن های نوکتوا در دور پایین با اورکلاک منطقی و ولتاژ پایین هست که نویز بسیار کمی ایجاد می کنه.خودم از فن های noctua nf12 استفاده میکنم و باید بگم بی رقیب هستند البنه h110i رادیاتش 28 سانتی هست و باید مدل دیگه استفاده کنین.اگر کاربریتون رندر یا حتی flight simulation بود شاید 100 mhz هم براتون اهمیت داشت با این حال بنده سکوت رو برای تمرین مانور های مورد نیاز در FSX به افکت های بصری ترجیح دادم چون محیط کاملا ایزوله و دور از سر و صداست.در نظر داشته باشین منطق اورکلاک برای گیمینگ به منظور از میان برداشتن bottleneck هست و بیشتر fps شمارو پردازنده ی گرافیکی تولید میکنه.پس نیازی به هزینه کردن برای custom loop ها ندارین.البته شاید win10 و directx 12 به وعده هاشون عمل کنن و ورق برگرده. در مورد gpu هم همونطور که آقا رضا اشاره کردن هزینه ی اضافی هست بدون افزایش کارایی.2 عدد تایتان اکس رو سقف خریدتون قرار بدین. 

لینک به دیدگاه

درمورد ضعیف تر بودن تایتان اکس نسخه ی مرجع  نسبت به 980ti در resolution های پایینتر حق با شماست اما درصورتی که میخواین هزینه ی غیر منطقی 32gb رم رو برای سیستم گیم متحمل بشین video memory 12gb تایتان اکس رو که البته فعلا بی کاربرد هست و 2 عدد 980ti با وعده ی مایکروسافت با directx12 همین حافظه رو در اختیارتون قرار میده در نظر داشته باشین + مشخصات قویتر مثل هسته های کودا و پهنای باند بیشتر تایتان که تجربه ی روانتری رو با minimum fps بالاتر در اختیارتون قرار میده و براحتی میتونین با نصب یک براکت آماده واتر کولش کنین و با کمترین نویز ممکن کارایی به مراتب بالاتری داشته باشین.هرچند 2عدد تایتان اکس و حتی 980ti زیاده رویه از نظر بنده.

در پس هر فردا , فردایی دگر است برای آینده ی دور تصمیم نگیرین

http://wccftech.com/nvidia-generation-pascal-gpu-feature-3d-stacked-memory-nvlink-1-tbs-bandwith/

http://www.pcworld.com/article/2898175/nvidias-next-gen-pascal-gpu-will-offer-10x-the-performance-of-titan-x-8-way-sli.html

لحظه ها را گذراندیم که به خوشبختی برسیم؛ غافل از آنکه لحظه ها همان خوشبختی بودند. {دکتر شریعتی}.

لینک به دیدگاه

درمورد چینش سه تایی  gpu به مطلب خوبی اشاره کردین. دوستمون کاربریشون رو اگر مشخص می کردن اطلاعات مرتبط تری در اختیارشون قرار میدادیم.جا داره اضافه کنم که sli و بخصوص triple-sli با اینکه فریم ریت بیشتری در اختیارشون قرار میده اما frame time variance موجب مشکلاتی میشه که منجر به تصویر نا روان میشه و تنها فریم ریت بیشترملاک روانتر شدن نیست .توضیح ساده و مختصر http://www.tomshardware.com/answers/id-1718514/frame-time-variance.html و اگر هم کاربریشون گیم نیست این رده ی gpu مناسب ایشون نیست.هرچند اگر هم کاربریشون گیم باشه همچین سیستمی دور از منطق هست.

دوست من درصورتی که کاربریتون گیم هست صدای اسپیکر و یا هدفون باعث میشه نویز قطعات آزاردهنده نباشه و در پس زمینه گم شه.از اونجایی که با 100mhz فرکانس بیشترپردازنده  تقریبا هیچ افزایش کارایی در بازیها مشاهده نخواهید کرد پیشنهاد بنده استفاده از corsair h110i gt با فن های نوکتوا در دور پایین با اورکلاک منطقی و ولتاژ پایین هست که نویز بسیار کمی ایجاد می کنه.خودم از فن های noctua nf12 استفاده میکنم و باید بگم بی رقیب هستند البنه h110i رادیاتش 28 سانتی هست و باید مدل دیگه استفاده کنین.اگر کاربریتون رندر یا حتی flight simulation بود شاید 100 mhz هم براتون اهمیت داشت با این حال بنده سکوت رو برای تمرین مانور های مورد نیاز در FSX به افکت های بصری ترجیح دادم چون محیط کاملا ایزوله و دور از سر و صداست.در نظر داشته باشین منطق اورکلاک برای گیمینگ به منظور از میان برداشتن bottleneck هست و بیشتر fps شمارو پردازنده ی گرافیکی تولید میکنه.پس نیازی به هزینه کردن برای custom loop ها ندارین.البته شاید win10 و directx 12 به وعده هاشون عمل کنن و ورق برگرده. در مورد gpu هم همونطور که آقا رضا اشاره کردن هزینه ی اضافی هست بدون افزایش کارایی.2 عدد تایتان اکس رو سقف خریدتون قرار بدین.

درمورد ضعیف تر بودن تایتان اکس نسخه ی مرجع  نسبت به 980ti در resolution های پایینتر حق با شماست اما درصورتی که میخواین هزینه ی غیر منطقی 32gb رم رو برای سیستم گیم متحمل بشین video memory 12gb تایتان اکس رو که البته فعلا بی کاربرد هست و 2 عدد 980ti با وعده ی مایکروسافت با directx12 همین حافظه رو در اختیارتون قرار میده در نظر داشته باشین + مشخصات قویتر مثل هسته های کودا و پهنای باند بیشتر تایتان که تجربه ی روانتری رو با minimum fps بالاتر در اختیارتون قرار میده و براحتی میتونین با نصب یک براکت آماده واتر کولش کنین و با کمترین نویز ممکن کارایی به مراتب بالاتری داشته باشین.هرچند 2عدد تایتان اکس و حتی 980ti زیاده رویه از نظر بنده.

در پس هر فردا , فردایی دگر است برای آینده ی دور تصمیم نگیرین

http://wccftech.com/nvidia-generation-pascal-gpu-feature-3d-stacked-memory-nvlink-1-tbs-bandwith/

http://www.pcworld.com/article/2898175/nvidias-next-gen-pascal-gpu-will-offer-10x-the-performance-of-titan-x-8-way-sli.html

لحظه ها را گذراندیم که به خوشبختی برسیم؛ غافل از آنکه لحظه ها همان خوشبختی بودند. {دکتر شریعتی}.

همونطور که به دوستمون هم گفتم هدف سیستمیه که بتونه اساسینز کرید یونیتی رو در 4k میزان 60 فریم بده

تک کارت تایتان ایکس تونسته 21 بده

پس یقینا تک کارت 980 ti از این هم کمتر میده

سیستمی هم که از همین سال اول خریدش نتونه بازی روز رو جواب بده یقینا چند سال دووم نمیاره و سریع از رده خارج میشه

باید به فکر بازی های دو سال دیگه هم بود که یقینا پیشرفت خواهند کرد و نیاز بیشتری هم خواهند داشت

به دوستمون REZAlastB.B هم گفتم که جایی خوندم این کارت ها هیچ کدام هنوز نتونستند کل 16x درگاه pci express 3 رو استفاده کنند

و نهایتا اگر روی 8x هم سوئیچ بشه جوابگو خواهد بود

البته گشتم فارسی اش رو پیدا نکردم (قبلا فارسی اش رو خونده بودم)

اما چند جا انگلیسی ذکر شده:

Some boards make it possible to use a 16+16+8 configuration with a 40 lane CPU, others only offer 16+8+8. We can not imagine that this would have any influence on the performance of such a configuration.

http://us.hardware.info/reviews/5600/2/15-intel-x99-motherboards-review-new-boards-for-haswell-e-pci-express-lanes-for-sli-and-crossfire

As of right now, there are very few if any graphics cards that could fully saturate a PCIe 2.0 x16 slot (we're talking gtx 690s and HD 7990s), and even those don't get there. As PCIe 3.0 is twice as fast, the previous statement is true for PCIe 3.0 x8 slots. There will be no real-world difference between using x16 and x8 on PCIe 3.0 slots.

http://www.tomshardware.com/answers/id-1710241/sli-pcie-x16-x16-x16-good-picking-motherboard.html

Will going from 16X to 8X PCIE have a noticeable impact on the performance of the GTX 980?

Haven't seen any PCIe benchmarks for these things yet. PCIe 3.0 at 8x is still a lot of bandwidth. I don't imagine it would be much of a noticeable difference if you had dual 16x.

http://www.tomshardware.com/answers/id-2312238/16x-pcie-noticeable-impact-performance-gtx-980.html

Trust me there are a hundred videos on youtube of people running their video cards at different PCI-E rates to test this theory, and there's little to no effect on performance from 8X to 16X at this time.

https://forums.geforce.com/default/topic/791223/does-sli-with-two-pci-e-x16-slots-make-the-gpus-run-at-x8-x8-/

من صرفا اساسینز کرید رو بازی نکردم که یه سیستم خوب براش بگیرم و بعد بازی کنم

وگرنه با 570gtx فعلیم می تونستم با 1080 و تنظیمات گرافیک پایین تر بازی کنم

اما احساس کردم که برای بازی های امسال و آینده نیاز به یک سیستم جدید و قدرتمند تر دارم

در مورد موضوع اصلی پست هم که باید بگم که هدف من از custom loop ها آورکلاک نیست.

اصلا بر فرض که من نخواهم اصلا آور کنم

من بیشتر سوالم روی ساکت سازی کیس بود

برام ارزش داره که برای داشتن یک کیس ساکت هزینه کنم

و دیدم که تمام اجزای کیس شامل پردازنده و سه تا کارت گرافیک و پاور و خود کیس بخواهند هرکدام فن های بادی داشته باشند احتمالا نویز زیادی خواهد داشت

و به ذهنم رسید برای همشون واتربلاک بخرم و از خنک کننده مایع استفاده کنم

که سوال من اینجاست آیا شدنی است؟

یعنی با custom loop ها می توان چنین کیسی را کم صدا تر خنک کرد؟

لینک به دیدگاه

وقت بخیر 

دوست عزیز، فکر کنم بعضی از کیس ها قابلیت کاهش نویز و صدا رو داشته باشند. میتونی یه تحقیق کنی تو نت. ولی با توجه به اینکه شما میخوای 3 تا 980ti رو sli کنی و یه FPS خفن نیز میخوای بگیری، فک کنم فن های کارت ها نویز بالایی رو ایجاد کنن و به قول شما همون واتر کولر راه خوبی هست. 

لینک به دیدگاه

درود دوباره

کاملا درست می فرمائید محسن جان. آخه چه استفاده ای داره وقتی یک کارت گرافیکی عالی رو با X8 استفاده کنید یعنی کارت با نصف bandwidth داره کار می کنه و شما 100% توان کارت رو استفاده نکردید چه برسه به 2 تا کارت که X8 استفاده بشه. مشکلات SLI بیشتر از دو کارت باعث میشه که زیاد جذاب نباشد. 

ویرایش شده توسط REZAlastB.B
لینک به دیدگاه

با احترام.

همونطور که عرض کردم در2 پست قبل با اون روش هیچ مشکلی از لحاظ نویز نخواهید داشت.هنگام لود کامل و زیر فشار رفتن سیستم صدای بازی روی سایر نویز ها سایه میندازه و بعید میدونم متوجهشون بشین اگر شرایطی رو که گفتم رعایت کنین.فن نوکتوا بخصوص 14 سانتیش در دور 1200 کار میکنه و برخلاف فن های استک اون واتر کولر حتی یک موسیقی با صدای کم باعث میشه صداشو نشنوین و حدس میزنم از هدست برای بازی استفاده می کنین که دیگه به هیچ عنوان صدای اضافی نمیشنوین.برای کارت گرافیک هم نسخه ی رفرنس + براکت نصب واتر کولر+ یه واتر کولر 120 با فن نوکتوا nf-12 روی پایینترین دور(RPM) .در نظر داشته باشین اکثر 980ti های غیر مرجع در فشار کم و حتی بازی هایی مثل CS فنشون شروع به کار نمیکنه و اگه coil whine نداشته باشه برابر با سکوت محض.درمورد پردازنده هم همینطور فن های پیشنهادی pwm هستند و با میزان فشار ,  دورشون تنظیم میشه پس ففط نویز فن های کیس باقی می مونه کیسی که انتخاب کردین علی رقم زیباییش به سکوت شهرت نداره. با این حال تعویض با فن 14 سانتی باکیفیت برای کیس در دور کم هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.در ضمن میتونین از پد های صداگیر استفاده کنین درون کیس.توجه داشته باشین که اگه کیس در شفاف داشته باشه پد ها تاثیرگذار نخواهند بود.درمورد رم ها نیازی به واتر کولینگ نیست و در فرکانس xmp استاندارد نیازی به خنک کننده ندارن وهیت سینک خودشون کفایت میکنه .برای کاربری روزانه از ssd با ظرفیت 2tb هم بزودی میتونین استفاده کنین و یک هارددیسک اکسترنال بگیرین و فقط در صورت لزوم وصل بفرمایین.حتی بنده که با کامپیوتر گه گاهی آهنگ سازی میکنم این سیستم رو silent میدونم .و در نهایت اگر متمایل به مبالغ گزاف هستین custom loop هایی گرانقیمتی مانند ek و xspc  میتونن نیازتون رو کاملا پاسخگو باشن .هرچند swiftech h240-x AIO liquid cooling kit از هر نظر برای پردازنده کافیست البته در ایران نیست و باید سفارش بدین. gpu water cooler bracket هم در ایران موجوده اما بدلیل قیمت نا متارف لینکشو قرار نمیدم. البته با کمی خلاقیت خودتون هم میتونین انجام بدین اما پیشنهاد نمیکنم.

درپایان پیش نهاد میکنم اگر پافشاری در خاص بودن سیسمتون دارین به سایت هایی مانند www.bit-tech.net سر بزنید و سیستم های custom و Mod شده رو مشاهده کنین و الگو برداری کنین. در اکثر موارد لبنک modder و مراحل ساخت و قطعات استفاده شده درج شده.

موفق باشین. 

لینک به دیدگاه

همونطور که به دوستمون هم گفتم هدف سیستمیه که بتونه اساسینز کرید یونیتی رو در 4k میزان 60 فریم بده

تک کارت تایتان ایکس تونسته 21 بده

پس یقینا تک کارت 980 ti از این هم کمتر میده

سیستمی هم که از همین سال اول خریدش نتونه بازی روز رو جواب بده یقینا چند سال دووم نمیاره و سریع از رده خارج میشه

باید به فکر بازی های دو سال دیگه هم بود که یقینا پیشرفت خواهند کرد و نیاز بیشتری هم خواهند داشت

به دوستمون REZAlastB.B هم گفتم که جایی خوندم این کارت ها هیچ کدام هنوز نتونستند کل 16x درگاه pci express 3 رو استفاده کنند

و نهایتا اگر روی 8x هم سوئیچ بشه جوابگو خواهد بود

البته گشتم فارسی اش رو پیدا نکردم (قبلا فارسی اش رو خونده بودم)

اما چند جا انگلیسی ذکر شده:

Some boards make it possible to use a 16+16+8 configuration with a 40 lane CPU, others only offer 16+8+8. We can not imagine that this would have any influence on the performance of such a configuration.

http://us.hardware.info/reviews/5600/2/15-intel-x99-motherboards-review-new-boards-for-haswell-e-pci-express-lanes-for-sli-and-crossfire

As of right now, there are very few if any graphics cards that could fully saturate a PCIe 2.0 x16 slot (we're talking gtx 690s and HD 7990s), and even those don't get there. As PCIe 3.0 is twice as fast, the previous statement is true for PCIe 3.0 x8 slots. There will be no real-world difference between using x16 and x8 on PCIe 3.0 slots.

http://www.tomshardware.com/answers/id-1710241/sli-pcie-x16-x16-x16-good-picking-motherboard.html

Will going from 16X to 8X PCIE have a noticeable impact on the performance of the GTX 980?

Haven't seen any PCIe benchmarks for these things yet. PCIe 3.0 at 8x is still a lot of bandwidth. I don't imagine it would be much of a noticeable difference if you had dual 16x.

http://www.tomshardware.com/answers/id-2312238/16x-pcie-noticeable-impact-performance-gtx-980.html

Trust me there are a hundred videos on youtube of people running their video cards at different PCI-E rates to test this theory, and there's little to no effect on performance from 8X to 16X at this time.

https://forums.geforce.com/default/topic/791223/does-sli-with-two-pci-e-x16-slots-make-the-gpus-run-at-x8-x8-/

من صرفا اساسینز کرید رو بازی نکردم که یه سیستم خوب براش بگیرم و بعد بازی کنم

وگرنه با 570gtx فعلیم می تونستم با 1080 و تنظیمات گرافیک پایین تر بازی کنم

اما احساس کردم که برای بازی های امسال و آینده نیاز به یک سیستم جدید و قدرتمند تر دارم

در مورد موضوع اصلی پست هم که باید بگم که هدف من از custom loop ها آورکلاک نیست.

اصلا بر فرض که من نخواهم اصلا آور کنم

من بیشتر سوالم روی ساکت سازی کیس بود

برام ارزش داره که برای داشتن یک کیس ساکت هزینه کنم

و دیدم که تمام اجزای کیس شامل پردازنده و سه تا کارت گرافیک و پاور و خود کیس بخواهند هرکدام فن های بادی داشته باشند احتمالا نویز زیادی خواهد داشت

و به ذهنم رسید برای همشون واتربلاک بخرم و از خنک کننده مایع استفاده کنم

که سوال من اینجاست آیا شدنی است؟

یعنی با custom loop ها می توان چنین کیسی را کم صدا تر خنک کرد؟

اتفاقا اینطور نیست که شما فکر می کنید با واتر کولینگ فن هاتون کمتر میشه. در عمل کمتر نمیشه مکانیزم فقط ترکیبی میشه. فن زیر کارت گرافیک میشه فن پشت رادیاتور... فن رو cpu میشه فن رادیاتور. البته شما در مورد خنک کننده ی رم، هادر درایو و مادر بورد هم میتونید صحبت کنید. این رادیاتور ها در حالت ساده فقط Push هستند میشه پیچیدگیشون رو زیادتر کرد مثلا push/pull که برای یک رادیاتور 48 سانت به 8 فن می رسد.

لینک به دیدگاه

شاید من اصلا اشتباه کردم که لیستی از قطعات ذکر کردم
و سوالات اصلیم به حاشیه رفت
لیستی از سوالاتم رو مجدد قرار میدم که موضوع متمرکز تر بشه به اصل موضوع

1- چه زمانی ما باید بریم سراغ خرید تک تک قطعات؟
(مثل XSPC RS360)

2- اگر ست بخریم پمپش برای اضافه کردن واتربلاک جی پی یو جواب میده؟

3- آیا واقعا نیازه برای هارد هم واتربلاک بخریم؟

4- هارد های معمولی با این بلاک ها راحت روی کیس بسته میشه؟

5- برای رم چطور؟

6- برای چیپست ها و ماسفت های مادربورد چطور؟

7- اگه فن های کیس رو بخوایم خاموش کنیم و فقط فن های رادیاتور ها باقی بمونه
خرید واتربلاک برای هارد و یا رم و یا مادربورد ضروری نمیشه؟

8- بعد هم هر کدوم این ها رو چطوری باید تهیه کرد؟
اگر قطعه ای وارد ایران نشده بود چطوری میخرنش؟

سوالات دیگری هم بود که فعلا اهمیتی نداره و اصل کار این سوالات بود.
از راهنمایی های دوستان در مورد لیست قلعات هم تچکر می کنم.

لینک به دیدگاه

(مثل XSPC RS360)

5- برای رم چطور؟

با سلام.

جواب سوال های سادتون رو ابتدا میدم.

3و4:  در صورت واتر کولینگ حرفه ای و بی صدا, هارددیسک یکی از پر سر و صداترین قطعاتتون محسوب میشه و انتظار میره که تا 2 سال آینده با قیمتی نزدیک به هارددیسک شاید کمی گرونتر بتونین ssd تهیه بفرمایین پس همونطور که گفتم ففط برای آرشیوتون هارددیسک اکسترنال بگیرین و فقط در صورت نیاز وصلش کنین. با اینکار به کلی نویز از بین میره چون ssd هیچ نویزی نداره.شخصا فقط فیلم ها رو روی هارددیسک قرار دادم و اکثرا چون در کیس براحتی باز میشه قطع هست کابلش.در سیستم های  کاستوم واتر کول شده استفاده از هارد دیسک به مانند neon گذاشتن و رینگ vossen روی پیکان هست.

4و3:در نظر داشته باشین نویز هارددیسک حاصل ار چرخش دیسک مکانیکی داخلش هست و از لحاظ منطقی توجیه ای برای واتر کول کردنش نیست.درواقع تفاوت ssd در همین هست و همین اصل باعث میشه ssd گرمایی تولید نکنه و درصورتی که دمای محیط غیر طبیعی نباشه نیازی به هیچ خنک کننده ای نیست

لینک به دیدگاه

5: برای رم هم به ندرت واتر کولینگ انجام میشه و فقط کسانی که قصد کار با نیتروژن مایع ln2 دارن ممکنه این کارو انجام بدن که نا حد امکان گلوگاه رو از بین ببرن هرچند اورکلاک رم مقوله ای کاملا جداست و فقط در سطح فوق حرفه ای برای اورکلاکش واتر کولینگ استفاده میشه نحوه ی انجامش رو به شما و دستان پر توان گوگل میسپارم که احیانا اطلاعات نا معتبر و دست و پا شکسته بهتون ندم.

6 : در این زمینه مینبوردهایی مانند g1 gaming کار شما رو راحت کردند و بصورت پیش فرض امکان خنک سازی آبی رو در اختیارتون قرار دادن.در نظر داشته باشین که یک پمپ برای بیشتر از 1 بخش میتونه استفاده بشه و فقط به fitting و tube برای برخی انتقالات نیاز دارین.

7: پاسخ داده شد. درمورد مینبورد شما ولتاژ پردازنده رو افزایش دادین و vring و  vrin و پارامترهای دیگری رو  روهم به نسبت افزایش میدین (بیشتر در حالت extreme یا اورکلاک زیاد) در نتیجه به Voltage Regulator Module =VRM که نقش انتقال این ولتاژ رو داره فشار بیشتری وارد کردین پس حرارت افزایش پیدا میکنه و باید مهار شه و شاید هیت سینک دیفالت به تنهایی کافی نباشه با در نظر گرفتن اینکه عملکرد مناسب هیت سینک مستلزم دریافت هوای خنک و خروج هوای گرم هست.پس بخصوص در اورکلاک های بالاتر نیاز هست اما مثلا برای 4790k در 4.7ghz یا حتی 4.8 درصورتی که پردازنده ولتاژ بیش از حد برای پایداری نخواد فکر میکنم  لزومی نباشه.با قاطعیت نمیگم ولی گمان کنم تا 1,4ولت برای vcore هم مشکلی بوجود نیاد اما حسی عرض میکنم و ملاک قرار ندین این یک مورد رو.

لینک به دیدگاه

درمورد آخر هم فقط و فقط یه سفر خارج از کشور برین هم فال و هم تماشا و پول چندین برابری بعضی قطعات رو با هزینه ی بلیتتون جبران کنین.و از دلال و واسطه ی خدا نشناس حمایت نکنین که پشت اقتصاد سرزمینمون رو به خاک مالیدن! عذر میخوام اگه احساستی شدم اما مشکلیست بسی بزرگ که دیده نمیشود در این هوای مه آلود.

لینک به دیدگاه

(مثل XSPC RS360)

5- برای رم چطور؟

1-زمانی که قطعاتی که راضی بکنتتون درون ست وجود نداشته باشه یا اون شرکت ستی از قطعاتی که میخواید نداشته باشه یا زمانی که میخواید حتی پیچ ها رو هم خودتون انتخاب کنید (برای مادینگ)

2-بستگی به پمپش داره اصولا نه ولی ست های خوب و گرونی هم هستن که پمپ قوی یا حتی دو تا پمپ دارن و میتونن که جوابگوی واتر بلاک های اضافه باشن

اگر از لحاظ بودجه هیچ مشکلی ندارید میتونید از چند ست استفاده کنید یعنی یه ست برای پردازنده و مادربرد و یک ست برای گرافیک ها که باعث میشه دمای قطعات روی همدیگه تاثیر نزاره و وقتی به واتر بلاک های انتهایی میرسیم دمای مایع خنک کننده بالا نباشه ولی همونطور که گفتم بودجه به شدت بالا میره و توجیح چه اقتصادی چه منطقی نداره و در ضمن اصل موضوع که پایین آوردن نویز بود رعایت نمیشه

3-نه

4-بله ولی فضای بیشتری در کیس اشغال میکنن و تعداد هارد های قابل نصب کاهش پیدا میکنه مگر نمونه هایی که در همون فضای محدود بین دو هارد قرار میگیرن

5-اگر دست به اورکلاک فوق افراطی رم نزنید نه

6-اصولا نه مگر اینکه پردازنده رو به شدت اور کنید مادر بورد هایی هم وجود داره که هیت سینک های موجود رو خودشون به صورت پیش فرض قابلیت نصب واتر کولر رو دارن مثل فرمولا ایسوس

7-برای هارد نه مگر اینکه تعداد خیلی زیادی هارد داشته باشید برای ره هم اگر فرکانس خیلی بالا نباشه نه ولی برای مادر بورد ممکنه که نیاز باشه

کیس بدون فن اصلا توصیه نمیشه چون هوا در کیس جریان نداره و شاید دما به حد بحرانی بالا نره ولی چونکه باز هم از حالت عادی بالاتره عمر قطعات کاهش پیدا میکنه

8-اگه قطعه ای داخل ایران نباشه یا باید کسی رو داشته باشید که براتون وارد کنه یا به اشخاصی که این کار رو میکنن پول بدید براتون بیارن که هزینه اش به جنسی که وارد میکنن اندازه و وزنش و مرام و معرفت اون شخص مرتبطه

میتونم سایت pcmaxhd.com رو معرفی کنم که در پرشین تولز هم کار میکنن و پول قطعه رو اول میگیرن و بعد قطعه رو براتون وارد میکنن و براتون ارسال میکنن (شاید قطعه ای رو که میخواید در سایت موجود داشته باشن و بتونید در سایتشون خرید رو انجام بدید) مگر اینکه خودتون به بندر عباس برید و اونجا به صورت حضوری هزینه رو پرداخت و قطعه رو دریافت کنید

البته بهتره خودتون باهاشون تماس بگیرید شاید من اشتباه گفته باشم در مورد شرایطشون و اینم بگم که دردسر نشه من خودم تا حالا ازشون خرید نکرد و نمیتونم تضمین کنم ولی تو فروم پرشین تولز که همه میگن قابل اعتماد هستن

در آخر هم بگم شما هر کاری کنید نویز کلی نزدیک به بیشترین نویز موجود و کمی بالاتر از اون هست پس به جای هزینه های بی مورد از هارد که بیشترین نویز رو تولید میکنه استفاده نکنید و همونطور که دوستان اشاره کردن یک هارد اکسترنال برای آرشیو بگیرید و تمام فن های سیستم هم فن های سایلنت و ترجیحا noctua بگیرید و یک کیس که عایق صدا باشه اینطوری صدا به حداقل میرسه

کیس هایی که دارای درب شیشه ای هستن عایق صدا نیستن

کیس های deap silnce شرکت nanoxia یه لایه عایق صدا دارن ولی نمیدونم کارایشون چجوریه و واقعا تاثیر زیادی تو کاهش نویز دارن یا نه و فکر هم نکنم تو ایران پیدا کنی ولی اگه نویز خیلی برات مهمه باید دنبال همچین کیس هایی باشی که عایق صدا هستن

اگر هم میخوای از هارد استفاده کنی یه سری محفضه برای هارد وجود داره که هارد داخلش قرار میگیره و نویزش کم میشه ولی اسمشون یادم نیست

لینک به دیدگاه

پیرامون مورد 2 هم لازم میبینم اول این مطلب رو بخونین http://www.overclock.net/t/1108918/what-can-my-pump-handle-a-guide

کیت ها هم فکر میکنم فقط برای پردازنده ی مرکزی هستند و باید برای پردازنده ی گرافیکی واتر بلاک جداگانه تهیه کنین .سری به سایت ekwb بزنین.بلاک های چیپست و mosfet رو هم مشاهده کنین.

لینک به دیدگاه

با احترام. 

مورد آخر هم اگه پافشاری در استفاده از هارددیسک دارین پیشنهاد هوشمندانه ای بود و h.d.d enclosure هایی هستند که حتی خودشون پد نویز گیر دارن و مثل در کیس از جلو باز میشن. حتی پشت درشون پد صدا گیر دارن.

لینک به دیدگاه

الان رفتم سایت ekwb چقدر گرونه یه ست کامل از بهترین جنساش نزدیک ۶۰۰ دلار در میاد حتی ممکنه بالاتر هم بره

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...