رفتن به مطلب

سوالاتی پیرامون سیستم های خنک کننده آبی

اشتراک گذاری

Recommended Posts

باز هم ممنون بابت پاسخ

یه سوال دیگه:
بعضی پمپ ها تنظیم سرعتشون با کانکتور چهار پین PWM انجام میشه
حال اینکه موقع تزریق مایع به سیستم گفتن که پاور 24 پین رو از مادربورد جدا کنید
و پین سوم و چهارمش (سبز و مشکی) رو به هم متصل کنید تا بدون روشن کردن سیستم پمپ کار کنه
و کل سیستم رو حباب گیری کنید و 12 تا 24 ساعت تست نشتی انجام بدید...
سوال اینجاست که وقتی پمپ PWM باشه و به مادربورد وصل باشه آیا با روشن شدن پاور روشن میشه؟
یا اینکه باید از مادربورد جدا کرد و با یه تبدیلی چیزی به کانکتور مولکس وصل بشه تا بشه روشنش کرد؟
کلا اینجور پمپ ها رو چطور باید جدا از سیستم به کار انداخت؟

لینک به دیدگاه

• ارسال 56
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

با سلام

دوست من لازم میبینم این مطلب رو درمورد pwm مطالعه بفرمایین تا کمی با تفاوت عملکرد فن pwm و کنترلر pwm آشنا بشین و تفاوت عملکرد  پمپ و فن pwm براتون شفاف تر بشه

http://www.overclockers.com/pwm-fan-controller/

http://www.barrgroup.com/Embedded-Systems/How-To/PWM-Pulse-Width-Modulation

در ضمن با استفاده از مواردی مانند oc ignition که در مینبوردهایی مانند soc force که درحال حاضر استفاده میکنم امکان استارت زدن مینبورد و قطعات متصل بهش در حالی که سیستم خاموش هست ,فقط با یک دکمه (button) امکان پذیر هست که مخصوص پیش تست واترکولر و یا روشن نگه داشتن جریان هوای فن ها در شرایط cold bug و همچنین نگه داشتن اطلاعات رم برای مواردی مانند ramdisk.

درمورد قطع و وصل کردن پین ها هم در لینک اول اشاره شده پس حتما مطالعه بفرمایین.

موفق باشین. 

لینک به دیدگاه

با سلام

دوست من لازم میبینم این مطلب رو درمورد pwm مطالعه بفرمایین تا کمی با تفاوت عملکرد فن pwm و کنترلر pwm آشنا بشین و تفاوت عملکرد  پمپ و فن pwm براتون شفاف تر بشه

http://www.overclockers.com/pwm-fan-controller/

http://www.barrgroup.com/Embedded-Systems/How-To/PWM-Pulse-Width-Modulation

در ضمن با استفاده از مواردی مانند oc ignition که در مینبوردهایی مانند soc force که درحال حاضر استفاده میکنم امکان استارت زدن مینبورد و قطعات متصل بهش در حالی که سیستم خاموش هست ,فقط با یک دکمه (button) امکان پذیر هست که مخصوص پیش تست واترکولر و یا روشن نگه داشتن جریان هوای فن ها در شرایط cold bug و همچنین نگه داشتن اطلاعات رم برای مواردی مانند ramdisk.

درمورد قطع و وصل کردن پین ها هم در لینک اول اشاره شده پس حتما مطالعه بفرمایین.

موفق باشین. 

سلام

چه جالب...

پس پمپ های pwm از طریق همون پین 12v بهشون سیگنال pwm فرستاده میشه درسته؟

یعنی برعکس فن ها که اگر سیگنال pwm رو از پین 12v بهشون بدی عمرشون کاهش پیدا می کنه، پمپ ها مشکلی براشون ایجاد نمیشه و عمرشون کاهش پیدا نمی کنه؟

الان رفتم عکس سوکت پمپ رو هم دیدم

3-4-2.jpg

که به نظر می رسه هم پین pwm و هم پین speed خالی اند...

پس سرعت گردش پمپ چطوری به اطلاع مادربورد میرسه؟

البته من جواب سوال قبلیم توی همین عکس بود... من سوالم این بود که چطوری این پمپ رو روشن کنیم.. که گویا خودش کانکتور مولکس داره و میشه مستقیم به پاور وصلش کرد.

اما بسیار خوب شد که دانشم افزایش یافت.

لینک به دیدگاه

درود 

دوستان میخوام DeepCool Gamer Storm CAPTAIN 120 بگیرم

و کیسم X1 basic

پایینه فنه پشته کیسم یه تیکه آهن داره که ۱۰۰٪ به رادیاتور گیر میکنه و اونجا نمیتونم بزارم

حالا من رادیاتورشو جلوی کیس میتونم بزارم اما نمیدونم رادیاتورش چقد گرما وارد کیس میکنه

نظرتون ؟

لینک به دیدگاه

درود 

دوستان میخوام DeepCool Gamer Storm CAPTAIN 120 بگیرم

و کیسم X1 basic

پایینه فنه پشته کیسم یه تیکه آهن داره که ۱۰۰٪ به رادیاتور گیر میکنه و اونجا نمیتونم بزارم

حالا من رادیاتورشو جلوی کیس میتونم بزارم اما نمیدونم رادیاتورش چقد گرما وارد کیس میکنه

نظرتون ؟

با سلام.

دوست من اگه یقین دارین پشت کیس نصب نمیشه چرا بالای کیس رو امتحان نمیکنین بصورت push البته کیس x1 از نزدیک ندیدم شاید پشتش هم بتونین نصب کنین.

درمورد جلو نصب کردن بصورت pull هم اگه حس میکنین جای دیگه نمیشه نصبش کرد باید عرض کنم اونقدر که بنظر میاد افزایش دما برای سایر قطعات وحشتناک نخواهد بود (میزان اختلاف جزیی است) و بیشتر نقش فن جلو به جریان انداختن هوا در کیس هست و فن عقب وظیفه ی خروج هوای گرم رو داره.درسته هرچه هوای ورودی گرمتر باشه فرایند خنک کنندگی سخت تر میشه اما آنقدر که بنظر میاد مشکل ساز نیست . در هرصورت از کنار و پایین درصورت نیاز میتونین ورودی هوا رو بیشتر کنین .در سایت گرین زده 2x 120mm بالا و 2x 120mm جلو. البته نمیدونم این کولر رو در این کیس اصلا میشه جلو وصل کرد یا نه. مشکل با وصل کردن روی سقف چیه؟ 

ویرایش شده توسط mohsen.dehvari
لینک به دیدگاه

با سلام.

دوست من اگه یقین دارین پشت کیس نصب نمیشه چرا بالای کیس رو امتحان نمیکنین بصورت push البته کیس x1 از نزدیک ندیدم شاید پشتش هم بتونین نصب کنین.

درمورد جلو نصب کردن بصورت pull هم اگه حس میکنین جای دیگه نمیشه نصبش کرد باید عرض کنم اونقدر که بنظر میاد افزایش دما برای سایر قطعات وحشتناک نخواهد بود (میزان اختلاف جزیی است) و بیشتر نقش فن جلو به جریان انداختن هوا در کیس هست و فن عقب وظیفه ی خروج هوای گرم رو داره.درسته هرچه هوای ورودی گرمتر باشه فرایند خنک کنندگی سخت تر میشه اما آنقدر که بنظر میاد مشکل ساز نیست . در هرصورت از کنار و پایین درصورت نیاز میتونین ورودی هوا رو بیشتر کنین .در سایت گرین زده 2x 120mm بالا و 2x 120mm جلو. البته نمیدونم این کولر رو در این کیس اصلا میشه جلو وصل کرد یا نه. مشکل با وصل کردن روی سقف چیه؟ 

روی سقف الان ۲ تا فن دارم و فاصله همین فن ها با مین در حدوده ۰\۵ سانته و رادیاتور و فن با هم جا نمیشه

جلوی کیس هم با برسی هایی ک کردم اگه ۹۰ درجه بچرخونم رادیاتور رو به راحتی جا میشه

اگه شلنگ هاش جدا میشد پشته کیس سمته بیرون میبستمهم فضای کیس اشغال نمیشد هم تو دمای کیس تاثیر نداشت

لینک به دیدگاه

بیرون کیس حتی اگه امکانش رو داشتین ممکنه صداش بخصوص صدای پمپ آزار دهنده بشه .

عرض کردم اگه امکان جلو نصب کردنش باشه اونقدرها که گمان میکنین در دمای سایرقطعات تاثیر نمیگذاره. اگه بصورت دمش باشه هوای گرم درون کیس به رادیات دمیده بشه عملکرد پردازنده تحت تاثیر قرار میگیره خیلی کم چون رادیات کمتر خنک میشه و شاید در دمای اورکلاکتون چند درجه (بسیار ناچیز)تاثیر بگذاره.اگه مکش باشه ممکنه روی دمای gpu تاثیر بگذاره چون هوایی که پس از عبور از رادیات مقداری گرم شده بسمت gpu هدایت میشه اما کمه و تا وقتی که هوای گرم خارج بشه مشکلی نخواهید داشت که میفرمایین 3 فن خروجی دارین.بهرحال پیشنهاد میکنم با لیون تماس بگیرین و یا از آقا مهدی بپرسین که درمورد این کیس بهتر بتونن راهنمایی کنن

ویرایش شده توسط mohsen.dehvari
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...