رفتن به مطلب

Recommended Posts

سلام دوستان وقت بخیر.

بسیار پیش اومده که فن کارت گرافیک ها خراب بشه و در به در دنبال فن باشید با این اموزش میتونید خودتون رو از دست این مشکل راحت کنید حتی کارت رو از چیزی که هست خنک تر کنید.

چند وقتی میشد یک کارت گرافیک سافایر 7870 داشتم کارت خوبی بود و اورش هم کرده بودم به دلایل خاصی یکی از فن هاش به مشکل خورد و باید ولتاژ بیشتری بهش میرسید تا کار کنه.

همه ی فن های کارت گرافیک ها مامولا یکیش به 4 تا سیم وصل میشه و بقیه به 3 سیم وصل میشن این یعنی این که فرمان کنترول دور فن ها رو یک فن ارسال  میکنه از جهتی هم همون فن اول مشکل دار شد.

من اول اومدم جای فن ها رو عوض کردم تا فرمان دور فن ها رو یک فن سالم بده خوب حالا یکی از فن ها کلا مشکل داره و فقط در دور بالای 2500 فن دوم به کار میوفته.

من به دنبال فن دسته دوم گشتم ولی  پیدا نشد و یا خیلی گرون از یک کارت دیگه اینجا بود که به فکر افتادم دست به یک خلاقیت بزنم  دی :D

خوب  برای این کار من فن Cpu  i7 4790 k  رو در اوردم تمامی قسمت های اضافی بجز قسمت دایره مانند رو شکستم ( شانس ما اندازه فن ها با چیزی که ما میخواییم یکی بود ) , و نیاز به چسب کاری های زیاد نداشت. اندازه هم نبود اندازش میکردیم  دی  :D

کارت رو کلا باز باید بکنید فن خراب رو در بیارید

uhytfuzhz7czjqbzp3jg.jpg

و فن مورد نظر رو جایگزین کنید.

isbhriz18x669c104qux.jpg

طی بررسی هایی که کردم فقط فن 4790 k دور فن یا همون RPM بیشتری داره توی فن های Cpu ( باز خوبه با همین دور فن و هسته مسی دمای Cpu به 80 میرسه اگر فن بدتری اینتل میذاشت کلا دیگه هیچی Cpu میترکید  دی .. )

پس ترجیحا اگه میخوایید نتیجه یک کولر خیلی خوب رو داشته باشید این فن رو گیر بیارید قیمت این فن فقط به خاطر داشتن هسته مسی هست که یکم گرونتر هست که میتونید هسته رو به فروشنده بفروشید.

agzn6xxtsf93h9k6f7ar.jpg

66xmj3wupf9igjtn0ooh.jpg

12urx37m90xefd8xu73g.jpg

0e0n5gqtnhk0qw7a857i.jpg

خوب من اومدم کارت رو باز کردم

فن قبلی رو تعویض کردم و با یکم چسب MDF محکمش کردم البته فن رو از پست گذاشتم و اون قسمت دایره ای شکل چسبید به پشت کارت.

اگر سایز فن شما فرق داشت فوقش میتونید با یکم چسب MDF فکسش کنید .

ترجیحا از سیم خود Cpu استفاده کنید فقط سر سوکت  رو ببرید و داخل کاور پلاستیکی لحیم کنید و چسب بزنید چون Cpu یکم فنش بالا تر هست سیم های خود کارت کوتاه هست.

سیم ها رو هم اگه یکم دقت کنید دستتون میاد چطور وصل کنید البته در فن دوم 1 سیم رو نباید وصل کنید که سیم Speed Controll هست که به فن 1 میره .

البته اگه دقت کنید رنگ سیم ها یکی هستند این به این معنی هست که استاندارد خاصی برای رنگ بندی سیم فن ها استفاده میشه اگر 1 درصد رنگ سیم ها فرق داشت + و منفی رو پیدا کنید با اهمتر و سیم اخر رو با ازمون و خطا بزنید عملا نباید اتفاقی بیوفته چون اون سیم ها ولتاژ ندارند فقط دیتا دارن.

البته چرا کار سخت رو بکنید این عکس رو ضمیمه میکنم این قسمت دیگه سوکت بر روی مادربورد هست همونطور که من سیم ها رو وصل کردم و سر دیگش رو میبینید شما هم وصل کنید.

البته روی Cpu اینتل که همیشه استاندارد رعایت میشه مخصولا اینکه اگر سیم هم رنگش فرق داشته باشه جای لحیم سوکت فرق نداره اینم یک مورد .

رنگ بندی سیم های ما در سوکت این مدل

1  مشکی    -

2   زرد           +

3   سبز     Sense

4   ابی     Speed Controll

کلا 2 حالت داریم

1.فن خراب ما 4 سیم هست   در این حالت 4 سیم باید متصل بشه

2. فن خراب ما 3 سیم هست   در این حالت تمامی سیم ها بجز  ابی  یا همون سیم Speed Controll نباید وصل بشه.

jo7izvvnqnbjh3vpjbit.jpg

isbhriz18x669c104qux.jpg

مزیت انحام کار :

دوستان مزیت این کار خنک بودن بیشتر کارت شد نسبت به فن اصلی

عمر بیشتر فن به دلیل اینکه فن Cpu اینتل بلبرینگی هست و در نوع خودش بی نظیر ( خر کار ترین فن هست )

فن مورد نظر ما هم با امپر 0.17 هست که فن Cpu i7 4790 k  هست .

و در مورد عمر و کارکرد فن هم میتونم بگم سیستمتون بره زیر خاک فنش هنوز کار میکنه براتون !!!

این کار رو من 2 ماه پیش انجام دادم حیفم اومد تاپیک براش نزنم که دوستان استفاده نکنند.

امیدوارم مفید واقع شده باشه و دوستان بتونند مشکل خودشون رو حل کنند .

لوازم مورد نیاز :

1 عدد کارت گرافیک  مجروح :D

فن Cpu

صبر و حوصله

4 سو متوسط

هویه  40 یا 60 وات

سیم لحیم ترجیحا assahi باشه سیم لحیم

سیم چین

چسب برق

چسب MDF یا موارد مشابه

یک خمیر سیلیکون خوب هم داشته باشید بد نیست که بعدش بزنید به کارت ترجیحا liquid ultra  یا  arctic silver 5  :D   البته اینو بدونید لیکویید آلومینیوم رو میخوره ... اما مس هست مامولا این ناحیه .

البته به دلیل اینکه این 2 خمیر بهترین خمیر های جهان هستند قیمتشون گرون هست

اولی در ایران حدود 80 تا 100 و دومی حدود 40 تا 60  

توجه این دو خمیر نقره 100 درصد هستند و بسیار رسانا و هر کدومش برای حدود 7 بار مصرف روی Cpu کافی هست !!!!

خمیر های دیگه ای هم میتونید استفاده کنید که انتخاب با خودتون هست

کپی برداری با ذکر نام Moein Frozen و انجمن بلامانع است ...

ویرایش شده توسط Moein Frozen
لینک به دیدگاه

داداش دمت گرم.خیلی تمیز و قشنگ درستش کردی

واقعا حال کردم.دستت درد نکنه که توضیح دادی @};- @};- @};-

لینک به دیدگاه

Up ......................

من کلا فنی کارم خودم یعنی از هر چیزی یه چیزی درست میکنم.

اول بردمش تعمیر کار طرف گفت درست نمیشه گفت یک فن از لاشه سری 9 باید سفارش بدم بیارن که حدود 100 میشه اونم از لاشه کارت .

منم روی کل کل فکرم رو به کار انداختم اینو درست کردم ظرف 3 ساعت .

دوستان دقت بکنند در فنی که میخوان استفاده بکنند چون فقط یک سری های خاص سرعت بالا تری دارند ترجیحا تست کنید یا به امپر روی Cpu دقت کنید .

در حال بروز رسانی تا کامل شدن ....

لینک به دیدگاه

درود

حرکت جالبی بود

خیلی خوشم اومد(من فنی نیستم ولی فنی کارها رو دوستم میدارم)

لینک به دیدگاه

عالی بودفقط کاش میگفتی که هرسیم فن سی پی یو به کدوم سیم فن گرافیک باید لحیم بشه؟؟

لینک به دیدگاه

بسیار عالی خسته نباشی ماشاءالله به این همه استعداد  @};-

هم کاربردی هم زیبا 

ظاهرش خیلی باحال شده اگه تونستی اون یکی هم همین کارو بکن بعد برچسب اینتل رو بکن یه چیز دیگه بزار جاش  :D

اونوقت کسی که وارد نباشه تو ظاهر نفهمه که چه کارتی هست  :D اون وقت میتونی با عنوان 490X بفروشیش :D  (شوخی)

ولی بازم خسته نباشی کار بسیار جالبی بود  @};-

یا حق

لینک به دیدگاه

عالی بودفقط کاش میگفتی که هرسیم فن سی پی یو به کدوم سیم فن گرافیک باید لحیم بشه؟؟

با سلام ویرایش شد .

تاپیک رو تا جایی که بتونم اپدیت میکنم برای کاربران تا سوالات کم بشه.

سوالی هم بود بپرسید در خدمتم .

بسیار عالی خسته نباشی ماشاءالله به این همه استعداد  @};-

هم کاربردی هم زیبا 

ظاهرش خیلی باحال شده اگه تونستی اون یکی هم همین کارو بکن بعد برچسب اینتل رو بکن یه چیز دیگه بزار جاش  :D

اونوقت کسی که وارد نباشه تو ظاهر نفهمه که چه کارتی هست  :D اون وقت میتونی با عنوان 490X بفروشیش :D  (شوخی)

ولی بازم خسته نباشی کار بسیار جالبی بود  @};-

یا حق

ممنون دوست عزیز .

کارت رو به دوستم فروختم ولی داره باهاش حال میکنه هم اورش کرده و هم دمای پایین تری نسبت به کارت اصلی داره.

جدیدا باید بزنیم تو کار ساخت گرافیک و ویرایش سیستم خنک کننده  دی ...  =))

لینک به دیدگاه

با سلام ویرایش شد .

تاپیک رو تا جایی که بتونم اپدیت میکنم برای کاربران تا سوالات کم بشه.

سوالی هم بود بپرسید در خدمتم .

ممنون دوست عزیز .

کارت رو به دوستم فروختم ولی داره باهاش حال میکنه هم اورش کرده و هم دمای پایین تری نسبت به کارت اصلی داره.

جدیدا باید بزنیم تو کار ساخت گرافیک و ویرایش سیستم خنک کننده  دی ...  =))

ممنون @};- @};-

لینک به دیدگاه

صدای فن که زیاد نیست؟

سرعت فن  ها با توجه به دمای کارت بالا میرن این فن های روی کارت مامولا از 3000 دور به بالا نیستن یعنی عملا  فن های روی همه ی کارت ها ضعیف هستن ولی فنی که ما داریم میتونه تا 5000 RPM هم بره .

ولی چون سرعت رو کارت تنظیم میکنه که بالا تر نره خوب نمیره  و نویز هم نداریم.

من خودم تست کردم نویز خیلی کم بود یعنی میشه گفت از فن خودش کم صدا تر بود بجز اینکه میدونیم جریان هوایی که این فن جا به جا میکنه بیشتر از فن های اولیه هست  و عملا فقط صدای هوا رو داریم ....

لینک به دیدگاه

هرنگی از سیم  فن سی پی یورا به همون رنگ سیم فن گرافیک باید زد یانه؟

ایا از فنهای متفرقه سی پی یو هم میشه استفاده کرد ،یعنی منظورم اینه فن فابریک سی پی یو نباشه یا مثلا فن سوکتهای دیگه اینتل؟

ویرایش شده توسط soheb
لینک به دیدگاه

هرنگی از سیم  فن سی پی یورا به همون رنگ سیم فن گرافیک باید زد یانه؟

بله چون این یک استاندارد هست و باید رعایت بشه به همین دلیل رنگ بندی ها یکی هستند .

لینک به دیدگاه

ممنون

ایا از فنهای متفرقه سی پی یو هم میشه استفاده کرد ،یعنی منظورم اینه فن فابریک سی پی یو نباشه یا مثلا فن سوکتهای دیگه اینتل؟

مثلا از این فنhttp://final.ir/775-03-cpu-fan#.Va1_vrEXe70

ویرایش شده توسط soheb
لینک به دیدگاه

ممنون

مثلا از این فنhttp://final.ir/775-03-cpu-fan#.Va1_vrEXe70

ببینید کلا هر فنی رو میشه استفاده کرد فقط مبحث این هست

1. ایا سرعت کافی رو با توجه به ولتاژی که بهش میرسه بهت میده  یا نه اون جریان امپراژی که در تاپیک مطرح کردم در مورد همین بود چون طرف اندازه 150 تا فن Cpu داشت هیچ کدومش از نظر سرعت یه این نمیرسیدن  پس به امپر دقت کنید و ترجیحا فن متفرقه نگیرید

2. اندازه  و سایز که به زیبایی کار کمک میکنه

3. ترجیحا فن Cpu باشه دلیلش هم این هست که تنها فنی که سرعتش از همه بیشتر هست میشه گفت فن Cpu هست.

4. ترجیحا فنی اگه میخوای از مغازه دار بگیری بگو برات روی یک سیستم تست کنه .

لینک به دیدگاه

ببینید کلا هر فنی رو میشه استفاده کرد فقط مبحث این هست

1. ایا سرعت کافی رو با توجه به ولتاژی که بهش میرسه بهت میده  یا نه اون جریان امپراژی که در تاپیک مطرح کردم در مورد همین بود چون طرف اندازه 150 تا فن Cpu داشت هیچ کدومش از نظر سرعت یه این نمیرسیدن  پس به امپر دقت کنید و ترجیحا فن متفرقه نگیرید

2. اندازه  و سایز که به زیبایی کار کمک میکنه

3. ترجیحا فن Cpu باشه دلیلش هم این هست که تنها فنی که سرعتش از همه بیشتر هست میشه گفت فن Cpu هست.

4. ترجیحا فنی اگه میخوای از مغازه دار بگیری بگو برات روی یک سیستم تست کنه .

منظورم اینه که حتما باید فن سوکت1150باشه

لینک به دیدگاه

کار جالب و خوبی بود

ولی حیف کارت رو فروختی

چون واقعا یه تست دما لازم هست که ببینیم چقدر روی دمای کارت تاثیر میذاره. . . . .

ویرایش شده توسط Mustang GT
لینک به دیدگاه

کار جالبی بود منم ازین ابتکارات خیلی دوست دارم یاد یک کاری حدود ۸ سال پیش کردم افتادم یادمه یک کارت ۶۲۰۰ داشتم که تو بعضی از بازیا صفحه سیاه میشد یک فن سیپیو سوکت478 رو پایه هاشو شکستم و با چسب و کش روی هیتسینگ چسبوندم که خیلی بهتر شد ولی اون موقع از خمیر سیلیکون سر در نمیاوردم بخاطر همین عوض نکردم و یک چیز جالبش این بود که چون خودش از مدلهای سایلنت بود محلی برای سوکت یا لحیم برق فن نداشت برای همین سوکتش رو به مین وصل کرده بودم .(اگه لاشه کیس پیدا کنم حتما عکس میزارم)

لینک به دیدگاه

منظورم اینه که حتما باید فن سوکت1150باشه

نه  اصلا فن ربطی به سوکت پردازنده نداره !!!

شما هر فنی میخوای بزار .

بسیار عالی واقعا لذت بردم داداش فن Cpu 4690K هم همین خاصیت و داره میشه روش پیاده کرد؟

مامولا فن های سی پی یو های سری K باید قوی تر باشن .

امپراژشون نوشته شده روی خود فن  هر چی ا امپر به 0.17 نزدیک تر باشه سرعت بیشتر و هر چی به 2.0 نزدیکتر باشه سرعت کمتر هست .

کار جالب و خوبی بود

ولی حیف کارت رو فروختی

چون واقعا یه تست دما لازم هست که ببینیم چقدر روی دمای کارت تاثیر میذاره. . . . .

دیگه رفیق بود کارت لازم بود دادم بهش رفت .

کار جالبی بود منم ازین ابتکارات خیلی دوست دارم یاد یک کاری حدود ۸ سال پیش کردم افتادم یادمه یک کارت ۶۲۰۰ داشتم که تو بعضی از بازیا صفحه سیاه میشد یک فن سیپیو سوکت478 رو پایه هاشو شکستم و با چسب و کش روی هیتسینگ چسبوندم که خیلی بهتر شد ولی اون موقع از خمیر سیلیکون سر در نمیاوردم بخاطر همین عوض نکردم و یک چیز جالبش این بود که چون خودش از مدلهای سایلنت بود محلی برای سوکت یا لحیم برق فن نداشت برای همین سوکتش رو به مین وصل کرده بودم .(اگه لاشه کیس پیدا کنم حتما عکس میزارم)

منم اولش میخواستم به مین وصل کنم ولی یکم فکر کردم گفتم چه کاریه اخه به خود کارت وصل میکنم .

یه سوال خارج از تاپیک ولی مرتبط.

چرا فن این سری کارت اینقدر خرابی داره ؟!؟!؟

زیاد دیدم تو سری 200 و 7900

.

ولی در کل کار جالبیه.

کیفیت ساخت قطعات به همین جا بر میگرده ربطی به سری نداره .

دلیلش که میگن هر چقدر پول بدی اش میخوری همینه.

البته کارت ارزونی نبود ولی سافایر هست دیگه !!!

لینک به دیدگاه

منم اولش میخواستم به مین وصل کنم ولی یکم فکر کردم گفتم چه کاریه اخه به خود کارت وصل میکنم

من چون‌ کارتم جایی برای اتصال برق فن نداشت مجبور شدم وصل کنم به مین ولی شما باید به خود کارت وصل کنید چون به مین وصل بکنی دور فن ثابت میمونه.

لینک به دیدگاه

من چون‌ کارتم جایی برای اتصال برق فن نداشت مجبور شدم وصل کنم به مین ولی شما باید به خود کارت وصل کنید چون به مین وصل بکنی دور فن ثابت میمونه.

اگر من جای شما بودم یک سنسور دما به کارت وصل میکردم و بعد فن رو بهش وصل میکردم.

لینک به دیدگاه

انگار فن اک خود کارت هست  :eek:

خیلی عالی شده  :clapping:

خسته نباشی خیلی حال دادی 

لینک به دیدگاه

داداش عزیز من یه عکسی از لیبل فن پردازندم 4690k انداختم نگاه کن ببین مثل 4790k اوکی هست مرسی.

عکسی نمیبینم !!!

ولی اگه این باشه پردازنده تون بله خوب هست.

http://sishardware.com/unt/28395-intel_core_i5___4690k_3___5_ghz_quad___core_processor.html

کلا فکر کنم همه ی  فن های سری k به درد این کار بخورن.

ویرایش :  خوبه  برای این کار جواب میده .

20150721_163439.jpg

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

خیلی جالب بود ممنون :clapping:

فقط  یک نوع نبودن فن ها به احتمال قوی باعث اختلال در گردش هوا میشه، خصوصا اینکه فن های خود گرافیک هوا رو با پوشش بیشتری به سمت کولر پرتاب می کنن اما فن پردازنده بدلیل طراحی پره هاش متمرکز تر هست(از نظر قطر)

ترجیحاً این فن انتهای کارت باشه @};-

لینک به دیدگاه

درود

خیلی جالب بود ممنون :clapping:

فقط  یک نوع نبودن فن ها به احتمال قوی باعث اختلال در گردش هوا میشه، خصوصا اینکه فن های خود گرافیک هوا رو با پوشش بیشتری به سمت کولر پرتاب می کنن اما فن پردازنده بدلیل طراحی پره هاش متمرکز تر هست(از نظر قطر)

ترجیحاً این فن انتهای کارت باشه @};-

به سلام.

به دلیل اینکه فن رو از داخل گذاشتم فن خیلی نزدیک به هیت سینک هست به همین دلیل هوای بیشتری عیور میده.

این حرف شما هم درست هست  اگر فن فاصله زیادی داشته باشه جریان هوای خوبی رو عبور نمیده .

اما اگر با این مشکل مواجه شدید باید یک محافظ لوله ای شکل دور فن بزارید که جریان هوا به اطراف پخش نشه.

یه چیزی شبیه لوله فاضلاب  دی  :D چیز بهتری هم پیدا کردید جواب میده .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...