رفتن به مطلب

تاپیک جامع خمیرهای سیلیکون و حرارتی + نظر سنجی

بین خمیر های سیلیکون زیر کدوم رو ترجیح میدین؟ (نسبت به قیمتش)  

244 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. بین خمیر های سیلیکون زیر کدوم رو ترجیح میدین؟ (نسبت به قیمتش)

• Deepcool z3 - 13000T
      3
    • Deepcool z5 - 13000T
      22
    • Deepcool z9 - 25000T
      29
    • ThermalRight CF3 - 26000T
      99
    • Arcitic mx-4 - 36000T
      12
    • Noctua NT-H1 - 40000T
      63
    • خمیر استوک خود فن - اشانتیون
      16

Recommended Posts

در در 1395/04/08, 18:54:14، amirpcp30 گفته است :

بنده همین الان روی لپ تاپم hp 6080 و cpu i7 930 @3.8 + cm v10 از نوکتوا nt-h1 استفاده میکنم 

روی سیستم حدود 4-5 سال قبل tx-4 زدم اگه اشتباه نکنم مگه اینکه خمیر خود v10 زده باشم که بعید میدونم ، حالا بعد از چند سال (البته اگه در این بین باز کرده باشم مطمعنن از همون خمیر که 5 سال قبل tx-4 خریدم زدم) خمیر رو تعویض کردم و نوکتوا nt-h1 زدم و در حالت فقط 3 رشته در wprime دما فقط 3 درجه کاهش پیدا کرد (tec خاموش)

صمنن msi afterburner دمای cpu رو یکی از هسته ها در نظر گرفته و دمای خود cpu رو در aida 64 میتونید ببینید

قبل از تعویض خمیر

http://img.upload724.com/images/61615979740621301149.jpg

بعد از تعویض خمیر

http://img.upload724.com/images/12892605402142033517.jpg

در حالت tec و فول لود 67-68 هم میرسه اما چیزی که یادمه وقتی حدود 5 سال قبل اور کردم دما با tec شده بود 60 بدون tec هم 66 میشد این تفاوت دما رو نمیفهمم خیلی تفاوت زیاده 

سلام دوستان

مشکل دمای بالا رو فهمیدم گفتم بیام  اینجا بنویسم

همونطور که قبلا گفته بودم مشکل دمای بالا رو داشتم نسبت به قبل ، خمیر tx-4 رو که چند سال کارکرده بود با نوکتوا تعویض کردم و فقط کمی بهتر شد

خب حالا اومدم دوباره tx-4 زدم-- دما 6 درجه کمتر شد O.o

tx-4 رو با چیل فکتور 3 هم مقایسه کردم فقط 1 درجه اختلاف بود (دقیقا مثل تست لیون) اما نمیدونم چرا نوکتوا اینقد ضعیف عمل کرده (در تست لیون نوکتوا حتی از tx-4 بهتر بود)

نوکتوا و چیل فکتور رو روی لپ تاپ هم مقایسه کردم برای گرافیک 5 درجه و برای سی پی یو 8 درجه اختلاف بود (چیل فکتور و tx-4 روی لپ تاپ میتونم بگم مساوی بود اگه چیل فکتور در حد 1 درجه  بهتر نبوده باشه)

با سپاس

لینک به دیدگاه

• 2 سال بعد...
  • ارسال 246
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

چه خمیر سیلیکونی خوبه برای دمای بالای 80 درجه ؟arctic mx4 استفاده کردم نتیجه نداده الانم چیز زیادی تو بازار نیس ..

noctua nth1 

Deep cool z9

Deep cool g15 

اینا هس فقط کدومشون بهتر ج میده 

لینک به دیدگاه

داداش مگه قراره خمیر سیلیکون معجزه کنه؟

وقتی میگید اون خمیر و استفاده کردید و جواب نداده پس مشکل از جای دیگس

لینک به دیدگاه

سلام ، روی گرافیک یا پردازنده استفاده کردید؟ من خمیر‌گریزلی دارم اگه به کارتون بیاد بهتر از همه اینا هست.

لینک به دیدگاه

دوست عزیز بهتر بود مدل دقیق گرافیک رو ذکر می کردین بدونیم مصرف کارت چه قدره که خمیر mx4 که کلا خمیر خوش نامی هست کم اورده حدس میزنم کارت پرمصرفی دارین! اما اینکه چی بخرین که بهتر جواب بده برید سراغ Thermal Grizzly Kryonaut این جدولم بگذارم دوستان یک دید کلی درباره رسانایی گرمایی خمیرها به دست بیارن

thermal paste.PNG

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 1 ساعت قبل، Reza6979 گفته است :

چه خمیر سیلیکونی خوبه برای دمای بالای 80 درجه ؟arctic mx4 استفاده کردم نتیجه نداده الانم چیز زیادی تو بازار نیس ..

noctua nth1 

Deep cool z9

Deep cool g15 

اینا هس فقط کدومشون بهتر ج میده 

در 1 ساعت قبل، Slasher گفته است :

noctua بهتره

درود

شما NTH1 رو برای دمای بالای 80 تست کردی؟

لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، HeX گفته است :

درود

درود شما از رسانایی گرمایی خمیرهای این شرکت خبر دارین خودشون که عرضه ندارن اطلاعات بدن! هرچند قابل حدس هست و به نظر میاد بین 8 تا 9 باشه شما این خمیر رو تست کردین؟ اگر تست کردین نظری دارین بگید خودمم شخصا باید خمیر کارت rx 580 strix top رو عوض کنم خمیر الان حدودا 3 ساله دست نخورده و کاراییش حدود 10 درصد اومده پایین هرچند هنوز قابل استفادست ولی ترجیح میدم در اسرع وقت کارت رو خودم خمیرش رو تعویض کنم

bench.png

ویرایش شده توسط matrix.trixx
لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، HeX گفته است :

درود

من از نسبت به اون 2 خمیر دیگه که استارتر ذکر کردن گفتم که Noctua بهتر هست 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 4 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

درود شما از رسانایی گرمایی خمیرهای این شرکت خبر دارین خودشون که عرضه ندارن اطلاعات بدن! هرچند قابل حدس هست و به نظر میاد بین 10 تا 11 باشه شما این خمیر رو تست کردین؟ اگر تست کردین نظری دارین بگید خودمم شخصا باید خمیر کارت rx 580 strix top رو عوض کنم خمیر الان حدودا 3 ساله دست نخورده و کاراییش حدود 10 درصد اومده پایین هرچند هنوز قابل استفادست ولی ترجیح میدم در اسرع وقت کارت رو خودم خمیرش رو تعویض کنم

bench.png

درود

رسانایی گرمایی این خمیر مشخص نیست و هیچ جایی هم اشاره نشده. قبلا چندین بار این خمیر رو تست کردم. عملکرد این خمیر در دماهای پایین خیلی خوبه ولی در دماهای بالا (بخصوص بالای 65 درجه) تا حدی زیر سوال هست! بعدها در تستی که تامزهاردور هم بر روی چندین خمیر انجام داد به همین نتیجه رسید.  از طرفی به نسبت خمیرهایی که اون زمان تست می کردم مثل CFIII یا توینک TX3 ویسکوزیته پایین تری هم داشت.

مثلا در جایی که واترکولینگ داری با یک پردازنده که دمای بالایی نداره مثل Ryzen 1600 که خودم دارم پیشنهاد اولم NTH1 هست. ولی مثلا برای پردازنده 9900K با ایرکولری که خیلی با فشار بسته میشه واقعا نمیتونه خمیر ایده آلی باشه.

اینی هم که میبینید سایت های مختلف نتایج متفاوتی از عملکرد خمیر ها منعکس می کنند به همین مسائل بستگی داره.

ولی به هر حال برای خمیر های با کیفیت نهایتا 1-2 درجه اختلاف وجود داره.

از نظر من برای گرافیک با دمای کاری بالا مثل RX580 یا VEGA64 و لپتاپ های با دمای بالا "گریزلی کریونات و جلید اکستریم و مسترژل میکر" عالی هستند.

برای لپتاپ های کم مصرف تر با پردازنده های ci3 یا ci5 خودم همیشه از NTH1 و CFIII استفاده می کردم و واقعا هم جواب میداد.

لیکوئید الترا و گریزلی کاندکتونات هم ذاتا فلز مایع هستند(گالیوم) با بیشترین ضریب انتقال ولی به دلیل خورندگی بخصوص وانکش با سطوح آلمینیومی و همینطور رسانش اصلا توصیه نمیکنم.

در 2 دقیقه قبل، Slasher گفته است :

من از نسبت به اون 2 خمیر دیگه که استارتر ذکر کردن گفتم که Noctua بهتر هست 

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، HeX گفته است :

از نظر من برای گرافیک با دمای کاری بالا مثل RX580 یا VEGA64 و لپتاپ های با دمای بالا "گریزلی کریونات و جلید اکستریم و مسترژل میکر" عالی هستند.

کریونات متاسفانه قیمتش بالاست و برای کارت میدرنج من اینقد ارزش هزینه وجود نداره قصدم فروش کارت هست در اینده نزدیک و می خوام در حد امکان صرفه جویی کنم می مونه gelid که شخصا ندیدم جایی بفروشن اما از کولر مستر مدل میکر متاسفانه ندیدم جایی بفروشن فقط مدل pro گیر میاد به قیمت 175 به نظرتون nth1 می تونه عملکرد بهتری داشته یا master gel pro برای کارت گرافیک البته اینم در نظر بگیرید کولر کارت من واقعا عظیم الجسه هست با 3 فن و با وجود خمیری که رسانایی گرمای مناسبی داشته باشه دما باید رنج 65 درجه بمونه زیر لود سنگین انتخاب کمی سخت هست برام و حقیقتش نمی دونم خمیری که شرکت خود ایسوز استفاده می کنه چه قدر کیفیت داره و رسانایی گرمایی اینجور خمیرها چند هست خدا می دونه

لینک به دیدگاه

سلام.

با اجازه از صاحب تاپیک

دوستان خمیر سیلیکون سی پی یو رو هر چند وقت باید عوض کرد؟ البته تا الان که دمای سی پی یوم عادی بوده فقط برام سوال شده این قضیه.

لینک به دیدگاه

در 11 دقیقه قبل، ARMAN - H گفته است :

سلام.

با اجازه از صاحب تاپیک

دوستان خمیر سیلیکون سی پی یو رو هر چند وقت باید عوض کرد؟ البته تا الان که دمای سی پی یوم عادی بوده فقط برام سوال شده این قضیه.

هروقت دما غیر عادی شد :| 

لینک به دیدگاه

ممنون از همه نظرات ...چندوقت پیش هم یه تاپیک زدم واسه گرافیکمwindforce rtx 2060 دنبال اینم واقن مشکل این کارت چیه با خمیر خودش 85 بود خمیر جدید ک زدم 86 درجس ..میگن ک سیستم خنک کنندش ضعیفه ...یکماه بیشتره ک درگیرشم..فن از همه طرف هم اضافه کردم از با جهتای متفاوت (فن با جریان 80cfm گذاشتم) ..پاور هم مشکلی نداره green 650 UK ...من خودم آدم حساسیم میخام چیزی ک دارم حداکثر کاراییشو داشته باشم نمیخام فرکانسو با دما کاهش بده ...هر چی هس مربوط به گرافیکه ...خمیر خودش ک خشک شده بود حالا دیگ بهترین کیفیت رو هم اگ داشته ..درصورتی ک mx 4 با اون دما هم اصلا خشک نمیشه مث همون لحظه ایه ک زدم ...الان هم وضعیت خرابه خوشبختانه شعبه گارانتی آواژنگ فردا تازه باز میکنه ببرم برام خارج از گارانتی ببینم میتونه کاری کنه هرچند ک واقن امیدی به این شرکتای گارانتی نیس گارانتی فقط یه پول اضافس ک ب هیچ دردی نمیخوره 

لینک به دیدگاه

در 57 دقیقه قبل، Reza6979 گفته است :

ممنون از همه نظرات ...چندوقت پیش هم یه تاپیک زدم واسه گرافیکمwindforce rtx 2060 دنبال اینم واقن مشکل این کارت چیه با خمیر خودش 85 بود خمیر جدید ک زدم 86 درجس ..میگن ک سیستم خنک کنندش ضعیفه ...یکماه بیشتره ک درگیرشم..فن از همه طرف هم اضافه کردم از با جهتای متفاوت (فن با جریان 80cfm گذاشتم) ..پاور هم مشکلی نداره green 650 UK ...من خودم آدم حساسیم میخام چیزی ک دارم حداکثر کاراییشو داشته باشم نمیخام فرکانسو با دما کاهش بده ...هر چی هس مربوط به گرافیکه ...خمیر خودش ک خشک شده بود حالا دیگ بهترین کیفیت رو هم اگ داشته ..درصورتی ک mx 4 با اون دما هم اصلا خشک نمیشه مث همون لحظه ایه ک زدم ...الان هم وضعیت خرابه خوشبختانه شعبه گارانتی آواژنگ فردا تازه باز میکنه ببرم برام خارج از گارانتی ببینم میتونه کاری کنه هرچند ک واقن امیدی به این شرکتای گارانتی نیس گارانتی فقط یه پول اضافس ک ب هیچ دردی نمیخوره 

سلام پد دارم با انتقال حرارت ۶۲.۵ کلوین که‌ بجای خمیر استفاده میشه و مشکلت رو حل میکنه.

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Slasher گفته است :

هروقت دما غیر عادی شد :| 

ممنون بابت پاسختون!

: \

ویرایش شده توسط ARMAN - H
لینک به دیدگاه

سلام و درود

صرفا تجربه شخصیم رو میگم :

گرافیکم gaming x 1080 هست از وقتی خریده بودمش مشکل دما داشتم اونم تو زمستون و بهار ! به حدی که توی بازی (4k) دماش با فن 100 تا 83 درجه میرفت که یکی از دلایل خریدم کلا سیستم کولینگ خوب این سری بود که اولش ناامید شدم ! به دلیل مشکل دما بازی نمیکردم ! 😔

تا اینکه کلافه شدم و یه لکوئید الترا گرفتم واسش جالبه بدونی توی تابسسسسستون! دماش از 53 درجه بالاتر نمیرفت !!! این یعنی تغییر 30 درجه دما فقط با تغییر خمیرش با فلز مایع حتی چندتا از دوستانم که کارت نو خریده بودن با تغییر خمیر کولینگشون بهتر شد در نتیجه خمیر کارخونه ای گرافیکا آشغال ترین نوع ممکن هستن ! (طی تجربه خودم )

حتی به گارانتی گرینم هم زنگ زدم و گفتم خمیر گریزلی یا فلز الترا بیارم واسم عوض میکنید تا گارانتیشم نپره که با کمال پر رویی گفتن نه خیر فقط خمیر تایید شده آشغال خودمونو میزنم !(تو دلم گفتم نخواستم ارزونی خودتون ) 🤮

اینم گرافیک در حالت بیکاری : 🤗

2020-04-19_21-23-07.thumb.jpg.9cb52b23e9d032614fb10b9bd8e8d747.jpg

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، abidi گفته است :

سلام و درود

صرفا تجربه شخصیم رو میگم :

گرافیکم gaming x 1080 هست از وقتی خریده بودمش مشکل دما داشتم اونم تو زمستون و بهار ! به حدی که توی بازی (4k) دماش با فن 100 تا 83 درجه میرفت که یکی از دلایل خریدم کلا سیستم کولینگ خوب این سری بود که اولش ناامید شدم ! به دلیل مشکل دما بازی نمیکردم ! 😔

تا اینکه کلافه شدم و یه لکوئید الترا گرفتم واسش جالبه بدونی توی تابسسسسستون! دماش از 53 درجه بالاتر نمیرفت !!! این یعنی تغییر 30 درجه دما فقط با تغییر خمیرش با فلز مایع حتی چندتا از دوستانم که کارت نو خریده بودن با تغییر خمیر کولینگشون بهتر شد در نتیجه خمیر کارخونه ای گرافیکا آشغال ترین نوع ممکن هستن ! (طی تجربه خودم )

حتی به گارانتی گرینم هم زنگ زدم و گفتم خمیر گریزلی یا فلز الترا بیارم واسم عوض میکنید تا گارانتیشم نپره که با کمال پر رویی گفتن نه خیر فقط خمیر تایید شده آشغال خودمونو میزنم !(تو دلم گفتم نخواستم ارزونی خودتون ) 🤮

اینم گرافیک در حالت بیکاری : 🤗

2020-04-19_21-23-07.thumb.jpg.9cb52b23e9d032614fb10b9bd8e8d747.jpg

دقیقا منم همچین نظری دارم ..از وقتی فهمیدم دما اینقد بالاس نمیتونم با خیال راحت گیم بزنم تا درستش نکنم از یه کیس دیگ استفاده میکنم ...فن اینم 100 درصده ولی انگار نه انگار ...اصن توی سایت آمازون هم ک نگا کنی خیلیا ک فهمیدن از دماش شاکی بودن گرافیکو پس دادن یکی دیگ گرفتن ولی بازم همون مشکل بوده بعضیا گفتن با تنظیم دستی فن درست شده من ک هرکاری کردم نشد ...اینجا فقط دعا کنی گارانتی یه قطعه ازت ندزده تعویضش پیشکششون ...ولی خو الان دنبال خمیریم ک رسانا نباشه ...

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، Behrouz Molaei گفته است :

سلام ، روی گرافیک یا پردازنده استفاده کردید؟ من خمیر‌گریزلی دارم اگه به کارتون بیاد بهتر از همه اینا هست.

چطوری باتون تماس بگیرم 

لینک به دیدگاه

چطوری باتون تماس بگیرم 

تلگرام پیام بدین

Behrouzmolaei@

لینک به دیدگاه

با اجازه استارتر

دوستان یه سوال، گرافیک ۵۸۰ بنده تووی تست در عرض ۱ثانیه از دمای ۲۵ میرسه به ۵۰ و میخوام خمیر سیلیکون رو عوض کنم.

تووی خونه از این خمیر معمولی های طلایی دارم.

به نظرتون از هیچی بهتره ؟ یا اصلا به امتحانش نمی ارزه.

1587337905134.thumb.jpg.818fbee69f1ab5d9d99731a345e80461.jpg

قبلا خمیر Z5 به گرافیک 390X و RX470 زدم و نتیجه اش عالی بود در حد ۱۵ درجه پایین اومدند.

ولی متسفانه خمیر باکیفیت گرونه.

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، aVaOMi گفته است :

با اجازه استارتر

دوستان یه سوال، گرافیک ۵۸۰ بنده تووی تست در عرض ۱ثانیه از دمای ۲۵ میرسه به ۵۰ و میخوام خمیر سیلیکون رو عوض کنم.

تووی خونه از این خمیر معمولی های طلایی دارم.

به نظرتون از هیچی بهتره ؟ یا اصلا به امتحانش نمی ارزه.

1587337905134.thumb.jpg.818fbee69f1ab5d9d99731a345e80461.jpg

قبلا خمیر Z5 به گرافیک 390X و RX470 زدم و نتیجه اش عالی بود در حد ۱۵ درجه پایین اومدند.

ولی متسفانه خمیر باکیفیت گرونه.

بنظر من که این خمیر های بی نام نشان که تو انواع بسته بندی ها فروخته میشه، نهایت استفاده ای که میشه ازشون کرد در حد خنک کنندگی ترانزیستور و قطعات معمولی الکتریکی هست نه CPU و GPU !

خمیر Z5 دیپ کول هم خمیر ضعیفی هست! حداقل Z9 بگیرید.

رسانایی گرمایی Z5 برابر 1.46W/m-K هست

ولی Z9 برابر 4W/m-K هست!

ویرایش شده توسط babak1388
لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، aVaOMi گفته است :

به نظرتون از هیچی بهتره ؟ یا اصلا به امتحانش نمی ارزه

تاپیک زده بودم در مورد دمای پردازنده ،از این خمیر فله ایا روش بود دما با استرس به ۸۲ میرسید ،اونو پاک کردم بجاش gt4 زدم شد ۷۷ درجه تفاوتشون اینقده،همچنین یوتیوب ویدیو دیدم تفاوت خمیر noctua با خمیر دندون ۱۰درجه هست 

ولی خب میخای بزنی،یه چی خوب بزن که بعدا باز نخای بازش کنیو دردسر بکشی 

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، Silvermanhhh گفته است :

تاپیک زده بودم در مورد دمای پردازنده ،از این خمیر فله ایا روش بود دما با استرس به ۸۲ میرسید ،اونو پاک کردم بجاش gt4 زدم شد ۷۷ درجه تفاوتشون اینقده،همچنین یوتیوب ویدیو دیدم تفاوت خمیر noctua با خمیر دندون ۱۰درجه هست 

ولی خب میخای بزنی،یه چی خوب بزن که بعدا باز نخای بازش کنیو دردسر بکشی 

اختلاف با خمیر دندون 10 درجه هست! ممکنه درست باشه...

آیا خمیر دندون بعد چند ساعت که  زیر 70~80 درجه حرارت قرار گرفت، آیا هنوز هم اون مقدار رسانایی حرارتی خودش رو خواهد داشت!؟ یا کاملا خشک میشه!؟

حالا فرض کنیم خمیر فله ای که شما استفاده کردی، کیفیت قابل قبولی داشته! آیا تضمین میکنید که خمیر فله ای که ایشون تهیه کردند هم کیفیت قابل قبولی داشته باشه!؟

فقط هم دما نیست که، شما باید اینم در نظر بگیرید که وقتی 82 درجه بوده، چقدر افت فرکانس داشته تا جلوی داغتر شدنش رو بگیره!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...